DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Verveiij TAP IJTREINIGING S. MUOtl QjaqeÜiksch Qveczicht föuüwland imtwlcwd 133e Jaargang. Onze naam waarborgt U prima en vlugge aflevering. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ilo. 126 Directeur; C. KRAK. MAAMUA6 1 JUNI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. WRIJVING TUSSCHEN VAT1CAAN f EN HET FASCISME. Reeds verscheidene katholieke bonden gesloten. Archieven in beslag genomen. De polemiek tusschen de fascistische re- veering en het Vaticaan, die in het Vaticaan- sche orgaan „Osservatore Romano" duidelijk tot uiting komt, heeft thans vrij scherpe vor men aangenomen, zooals sedert den Late- raan-vrede nog niet was voorgekomen. De toon, die door het blad „Lavoro Fascista" wordt aangeslagen, kenmerkt zich door bui tengewone heftigheid. De gedachtenwisselingen tusschen beide partijen hebben tot dusverre nog weinig re sultaat gehad. In fascistische kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de regeering binnen afzienbaren tijd de katho lieke jeugdverenigingen zal ontbinden. Met zekerheid valt uiteraard hieromtrent nog niets naders te zeggen. o Aldus luidt een telegram uit Rome en de inhoud er van ziet er vrij ernstig uit, hoe wel de duikelijkheid wel iets te wenschen overlaat. Nu weet echter de Correspondent van het Hbld. het volgende mede te deelen over de „onthullingen" van de „Osservatore Romano" van 2728 Mei: Verscheidene Italiaansche dagbladen heb ben, met een eenstemmigheid die duidelijk één zelfde en hooge inspiratie verraadt, ver- valschte verslagen gepubliceerd over onlangs gehouden vergaderingen der Azione Catto- lica en over de activiteit van dit lichaam. Wij hrengen dit ales onder de aandacht van de openbare meening, opdat deze zal oordeelen en van nu af aan begrijpen zai welk doel men nastreeft. Het is moeilijk de gedachte op zij te zetten, dat degenen, die zich schuldig maken aan steeds grover ge welddaden tegen de leden en tegen de instel lingen der Azione Cattolica, niet alleen de verantwoording voor hun daden dragen. Deze korte commentaar is in zijn beknopt heid uiterst veelzeggend. Tusschen de regels staat er zeer duidelijk, dat de regeering het publiceeren der vervalschte verslagen heeft goedgekeurd of althans toegelaten, terwijl er in Italië censuur op de pers bestaat en men dus de publicatie, die zooveel onheil heeft gesticht, had kunnen verbieden. Zonder het met zooveel woorden te zeggen, geeft het Vaticaan te kennen dat het de fascistische regeering aansprakelijk houdt voor de mis handeling der studenten en voor de schade toegebracht aan scholen en verenigingsge bouwen. De fascistische pers van hedenmorgen ;s zoo mogelijk nog heftiger dan vorige dagen. Verscheiden bladen eischen de opheffing r' „antifascistische Azione Cattolica", terwijl den ouders de raad wordt gegeven hun kin deren aan den invloed der „onzedelijke en huichelachtige priesters-jeugdopvoeders" te onttrekken. De omgeving der universiteit te Rome en die der gebouwen van de Azione Cattolica wordt dag en nacht door een sterke politie macht bewaakt. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat het geschil tusschen Vaticaan en fascisme vrij ernstig is. Trouwens, dat blijkt ook wel uit de latere berichten. Zoo verluidt dat in den loop van Zaterdag en Zondag op grond van de Italiaansche po litiewet reeds verscheidene bonden der katho lieke actie zijn gesloten en de documenten der archieven in beslag genomen. Dit laatste mag men beschouwen als een uitvloeisel van den opdracht, welke Musso- üni aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de prefecten van Italië heeft gegeven, n.1. om ten opzichte van de katho lieke bonden de wet op de. openbare veilig heid toe te passen. Artikel 215 van deze wet mscht n.1., dat alle, in het rijk of in de kolo niën bestaande vereenigingen, maatschap pijen, instituten etc. hun oprichtingsoorkon de, statuten, bestuurs- en ledenlijsten en alle verdere inlichtingen over doel en werkzaam heid binnen twee dagen moeten inleveren, wanneer dit verlangd wordt. Overtredingen worden gestraft. Verder hebben de prefecten het recht vereenigingen op te heffen, wan neer deze weigeren inlichtingen te geven en tevens wegens iedere werkzaamheid, welke niet in overeenstemming is met de nationale strafwetgeving. Op een ontbindingsdecreet van den prefect bestaat beroep bij den mi nister van binrtenlandsche zaken, doch diens beslissing is definitief. Vroeger bevatte de. wat nog een artikel, dat in den zin der wet onder, vereenigingen, die controleplichtig zijn, moeten begrepen worden de partijen in het algemeen en de po litieke groepen en organisaties. Dit artikel werd echter reeds in September 1929 opge heven, zoodat- het desbetreffende artikel thans in vollen omvang, werkzaam is. Door deze maatregel wordt dus het lot der bonden der katholieke actie geheel in handen der prefecten gelegd. Naar verluidt heeft het Vaticaan diploma tieke stappen ondernomen. In Vaticaansche kringen is men van mee ning, dat door deze gebeurtenissen het con cordaat als geheel niet in gevaar wordt ge bracht. KRITIEKE DAGEN IN SPANJE. De crisis ten slotte overwonnen. De crisis, die de voorloopige Spaansche re geering in de afgeloopen dagen heeft door staan, is volgens de Tel., de ernstigste, die zij sedert haar bestaan van 47 dagen heeft doorgemaakt. Vrijdag was een van die critie- ke dagen, zooals Madrid er in de ergste tij den van de dictatuur heeft gekend en het scheen, alsof de bevolking geloof hechtte aan de wilde geruchten, die de ronde deden; bo vendien bereikte de peseta het laagste punt sedert het begin van deze eeuw. Op het congres van de radicaal-republikei nen, dat te Madrid zitting houdt, werden de president van de voorloopige regeering en de minister van binnenlandsche zaken heftig aangevallen door de aanhangers van de mi nisters van onderwijs en openbare werken. Tegelijkertijd eischten de syndicalisten het af treden van den minister van arbeid, terwij i de minister van financiën openlijk erkende, dat hij gefaald had en daarom wenscbte af te treden. Verder was het bekend geworden, dat Alcala Zamora en Maura moeilijkheden hadden met hun partij, den rechtervleugel der republikeinsche partij, daar zij de leiding hadden overgedragen aan Chapa Priete, die vroeger de rechterhand is geweest van San tiago Alba, volgens veler meening een der minst betrouwbare beroepspolitici. Het kabinet weigerde de ontslagaanvraag van den minister van financiën, Prieto, te aanvaarden en zijn collega's verlangden van heqr, dat hij aan het bewind zou blijven tot de bijeenroeping van de constitueerende Cor tes. De kabinetsraad besloot, dat de voor loopige regeering geen verdere hervormin gen zou invoeren, doch alle krachten zal con- centreeren op de voorbereiding van de ver kiezingen. Zamora en Maura deelden hun nerzijds mede, dat zij voor het oogenblik al hun betrekkingen met den republikeinschen rechtervleugel zouden verbreken en dat zij geheel vrij zouden staan. Ten slotte werden op het radicaal-republikeinsche congres de tegenstanders van het kabinet verslagen en besloot de partij de alliantie met de radicaal socialisten bij de verkiezingen te handhaven. Een directe crisis was hierdoor overwonnen. BOTSING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN STAHLHELM- LEDEN. Zaterdagnacht kwam het te Breslau tus schen leden van de Stahlhelm, die hadden deelgenomen aan de feesten ter herdenking van den slag bij het Skagerak en communis ten. Door een revolverschot werd het Stahl- helmlid Gustav Muller doodelijk getroffen. De politie arresteerde een zestal personen, meerendeels communisten. De regeeringspre- sident heeft voor aanwijzingen, die leiden tot arrestatie van den dader een belooning 1000 mark uitgeloofd. Op vele andere plaatsen kwam het eveneens tot ernstige botsingen, waarbij verscheidene personen gewond wer den. Auto's met Stahlhelmleden werden met steenen gegooid en in totaal zijn 33 personen gearresteerd. DE DERBY „SWEEPSTAKE". Wederom ten bate van de Iersche ziekenhuizen. Woensdag a.s. heeft te Epsom de Derby plaats en ook nu weer is er ten bate van de Iersche ziekenhuizen een sweepstake voor georganiseert. Zaterdag heeft in het stad huis te Dublin de trekking plaats van de nummers, die met de 33 paarden welke aan de Derby zullen deelnemen, correspondee- ren. Men moet er niet gering over denken want er moesten voor die trekking niet min der dan vijf en een half millioen „counter- foils", contramerken van de tickets, dooreen- gemengd worden. Dit geschiedde door 300 meisjes, die bewaakt werden door met revol vers gewapende poiitie-agenten. Het bedrag, dat aan prijzen te verdeelen valt, bedraagt zoo iets van 2 millioen. Het zal worden verdeeld in series van 100.000 elk en iedere serie omvat een eer sten prijs van 30.000 voor dengeen die het winnende paard blijkt getrokken te heb ben, een tweeden prijs van 15.000 voor dengeen die het tweede paard heeft getrok ken, 10.000 voor het derde paard, verder 25.000 te verdeelen onder degenen die an dere paarden getrokken hebben en ten slotte zijn er nog 200 geldprijzen van 100 elk en kleinere geldprijzen. Niemand minder dan het hoofd der Iersche politie, generaal O' Duffy, zou de paarden trekken. Reuter meldt, dat de sweepstake in het ge heel 2.789.696 heeft opgebracht waarvan 1.900.544 aan prijzen zal worden ver deeld en 697.424 aan de Iersche ziekenhui zen zal ten goede kojnen De Royal Turf Club die een sweepstake had georganiseerd op den uitslag van de Derby, heeft 570.000 ont vangen. BERUCHT MISDADIGER TER DOOD VEROORDEELD. De korten tijd geleden onder opzienbaren- den omstandigheden gearresteerde misdadi ger Francis Crowley is wegens een groote reeks misdaden o.a. moord op een politie agent door de New-Yorksche rechtbank ver oordeeld tot den dood op den electrischen stoel. De rechtzitting duurde nauwelijks een half uur. Toen de veroordeelde buiten de rechtzaal werd geleid, trachtte hij den revol ver van een der politiemannen uit diens gor del te bemachtigen. Hij werd neergeslagen en door het bewakingspersoneel zwaar mis handeld. FAMILIEDRAMA TE KENT. Vrouw en dochter dood gevon den, man verdwenen. Reuter maakt melding van een familiedra ma te Belvedere in het graafschap Kent. In ,en landhuisje aldaar woonde een familiv, bestaande uit man, vrouw en dochter. Daar men de leden van het gezin in den laatsten tijd niet meer gezien had, werd de politie gewaarschuwd, die op den bodem van een kunstmatige vijver in den tuin de lijken be graven vond van de moeder en haar 20-jari- ge dochter; bij haar lag de hond, die even eens dood was. De lijken droegen geenerlei sporen van verwondingen. De man en vader, Lewes geheeten en onder-directeur van een school ter plaatse, is verdwenen. OOK EEN RECORD! Binnen een maand na een mis drijf ter dood veroordeeld. Slechts 29 dagen nadat hij een politie agent had gedood en een tweede gewond is Carl Carlson, lid van een bandietenbende van Rock Island, schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Carlson lachte spottend toen de jury het schuldig uitsprak. Deze veroordeelig is naar men meent een record van snel recht in Chicago. FRANSCHE VLIEGERS BERECHT. Tot boete of hechtenis veroordeeld. De beide te Trier gelande Fransche mili taire vliegers zijn heden tot resp. 500 en 100 mark boete subsidiair resp. 15 en 10 da gen hechtenis en betaling der proceskosten veroordeeld. In de motiveering wordt o.a. gezegd, dat het aanhoudend overvliegen der grens bij Trier opwinding onder de Duitsche bevolking veroorzaakt. SCHEEPSRAMP OP DE CALIFORNISCHE KUST. Op 70 mijlen afstand1 van de Californi- sche kust, is, naar gemeld wordt, ter hoogte van Santa Barbara de kustvaarder „Har- vard" op een klip geloopen. Het schip ver keerde spoedig in zinkenden toestand. De bemannig en de 500 passagiers hebben zich in de reddingbooten begeven. DE VERJAARDAG VAN DEN PAUS. Een redevoering. De paus, die op 31 Mei 1857 geboren is, vierde Zondag zijn jaardag, ter gelegenheid waarvan hij audiëntie verleende," o.a. aan een katholieken bond, tot wiens vertegenwoor digers Z. H. een redevoering uitsprak, waar in hij o.a. zeide heden een droeven jaardag te vieren, wegens de onaanname gebeurtenis sen, welke de laatste dagen waren voorgeko men en de haat en het geweld!, waarmede tegen de katholieke actie wordt opgetreden Verder zeide paus o.a. nog, dat hij1 als een der eersten het fascisme geprezen had, toen dit het godsdienstonderwijs weer op de scho len had ingevoerd. In de betrekkingen der curie met Italië heeft de paus steeds den eer sten stap gedaan. Desondanks is geweld ge bruikt tegen de katholieke kerk en de katho lieke studenten. Het recht en de plicht be staat thans een beroep te doen op het concor daat. In dezen zin zijn dan ook diplomatieke stappen ingeleid. Tenslotte gaf de paus zitting aan de hoop, dat diegenen, die de hand hebben opgeheven tegen de kerk, door de goddelijke gerechtig heid mogen worden gestraft en dat de god delijke genade de afgedwaalden weer terug moge voeren tot de banen van vreedzame samenwerking. EEN ONGEWENSCHTE „KONINGIN". Texas Guinen niet in Engeland en Frankrijk toegelaten. Texas Guinen, de „koningin der New Yorksche nachtclubs", was voornemens met een aantal „girls" op te treden in Engeland en Frankrijk. Zij zou Vrijdag te Southampton arriveeren, doch daar hadden de autoriteiten order gekregen haar niet toe te laten. De „Koningin" probeerde toen in Havre te lan den, maar ook „la belle France" bleek niet van haar gediend. Dit vernemend ontstak, zoo meldt een V. D. bericht, Texas Guinan in woede. Zij verklaarde, dat er in Engeland en in Frankrijk niet meer vrijheid bleek te be staan dan in Rusland. Zij zeide, dat de Fran- schen niet konden weten wat zij misten door het onmogelijk te maken om haar girls te laten optredep. Wanneer de autoriteiten haar houding niet wijzigden, zou Texas Guinan Woensdag 3 Juni a.s. met hetzelfde schip weer naar Amerika terugkeeren wegens wei- §ering tot toelating als ongewenschte vreem- elinge. Het gezelschap heeft tijdeltijk zijn intrek genomen in een hotel te Le Havre, dat het echter niet mag verlaten. OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN ROEMENIE. Een bekend journalist gevangen genomen. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is daar den bekende journalist en directeur van de „Lipta", Albert Voigtan, gearresteerd onder beschuldiging, dat hij tezamen met een koop man uit de hoofdstad, sneeuwschoenen uit Rusland met behulp van een vervalschte in voervergunning, heeft ingevoerd. Deze arrestatie heeft opzien gebaard, om dat het genoemde blad tegenwoordig de eenige courant is, die in oppositie tegen de regeering Jorga staat. ERNSTIGE VERKEERSONGELUK IN DUITSCHLAND. 2 dooden, 11 gewonden. Op het traject Poppelau-Ohlau is in de nabijheid van het station Ohlau een vracht auto, waarop eenige Stahlhelmers hadden plaats genomen, in botsing gekomen met :'n locaaltrein. De vrachtauto sloeg over den kop. Twee inzittenden werden gedood. Elf zwaar gewond. STAHLHELMERS VERONGELUKT. Zaterdag is de Neumark-Deutsch-Lissa een geheel met leden van den Stahlhelm-bond bezette vrachtauto in botsing gekomen met een met paarden bespannen wagen. De auto sloeg om. Drie Stahlhelmers werden zwaar gewond, waarvan een aan de bekomen ver wondingen is overleden. De beide anderen en een tiental lichtgewonden, zijn naar het zie- kehuis vervoerd. ONLUSTEN TE CAWNPORE. Naar gemeld wordt, hebben Zaterdag te Cawnpore ernstige onlusten plaats gehad, tengevolge waarvan de staat van beleg moest worden afgekondigd. De politie moest her haaldelijk handelend optreden, waarbij drie onruststokers gedood werd. Het totaal aan tal slachtoffers is nog niet bekend'. Samen scholingen van meer den vijf personen zijn verboden. FANTASTISCHE FIGUUR VOOR DE RECHTBANK. Bariton en bankbiljettenverval- scher. Voor het Parijsche Assizenhof zal dezer dagen terecht staan een merkwaardig indivi du een operazanger van erkende verdiensten, doch tegelijkertijd een vernuftig vervaardiger van valsche bankbiljetten. Amedée Martini, zoon van een onder nemer te Marseille, beheerde aanvankelijk een groote kunstdrukkerij. Hij was zeer mu zikaal, zong voortreffelijk en besloot „in de kunst" te gaan. In 1913 had hij genoeg geld verdiend om het Casino de la Plage aan te koopen, waar hij zich zelf tot eerste-bariton benoemde. In 1914 debuteerde hij te Parijs en werd aan de Gaité-Lyrique voor het reper toire van Offenbach geëngageerd. Tijdens den oorlog deed hij dienst achter de frontlinie bij; het vervoerwezen. Onmiddel lijk bij den wapenstilstand kwam hij als bari ton aan de Opera te Marseille. Martini, die onder den naam Markin op trad, was overdag een voorbeeldig, sober huisvader, die pas 's avonds, zoodra hij op de planken stond, een veroveringszucht in zich voelde ontwaken. Hij was zeer geliefd bij het vrouwelijk gedeelte van het publiek en meenig amoureus avontuur besloot den arbeid aan de opera. Toen het geld hem voor zijn escapades ontbrak, besloot hij het zelf te ma ken. Hij kwam in kennis met een Spanjaard; tezamen huurden zij een werkplaatsje, waar zij geregeld bijeenkwamen en waar Markin zijn oude drukkersgaven in de praktijk kon brengen. Het geld, dat gereed was, werd in een bar in de buurt gedeponeerd om daar in cirvulatie te worden gebracht. Alles liep best, Markin had zelfs kans tot directeur van de Marseillaansche Opera te worden benoemd, toen de politie hem snapte en hij ingerekend werd. Hij zou voor niet minder dan 20 millioen aan biljetten hebben gefabriceerd. PHILIPPE DAUDET TOCH VERMOORD.5 Een opzienbarende bekentenis. De „Matin" meldt volgens het Hbld., dat een gedetineerde in de centrale gevangenis te Agen, Achourd genaamd, heeft verklaard te behooren tot een internationale anarchis tenbende ,die hem destijds aanwees om den jeugdigen Philippe Daudet, zoon van den royalistischen leider Léon Daudet, om het leven te brengen in den bekenden boekwinkel van Flaoutter. Hij bekende den jongen in een kelder te hebben gelokt. Men herinnert zich de droevige gebeurte nissen, nu reeds meer dan zeven jaren ge leden, toen Philippe Daudet dood werd ge vonden in een taxi voor den boekhandel van Flaoutter. De jeugdige Philippe, esn geëxal- van teerde en onevenwichtige knaap, had de ge woonte herhaaldelijk het ouderlijk huis te veriaten. Op een Novemberdag in 1923 was dat weer het geval. Léon Daudet beweerde dat de anarchisten zijn zoon in een valstrik hadden gelokt en vermoord om hem, den royalist, te treffen. Hij beschuldigde de Sécreté Générale van medeplichtigheid. D« „Action Frangaise" opende een meedoogen- looze campagne tegen justitie en politie, en Léon Daudet zette alles op het spel om de waarheid aan het licht te brengen. Een reek* half crimineele, half politieke processen was er het gevolg van; zij leidden echter tot de conclusie dat Philippe Daudet niet was ver moord, doch zelfmoord zou hebben gepleegd. Daudet liep gevangenisstraf op, doen wist or sensationeele wijze te ontvluchten, en nam de wijk naar België. Men weet dat de ongelukkige vader zich nooit bij deze conclusies heeft neergelegd en telkens weer, wanneer de gelegenheid zich voordeed, hierop de aandacht vestigde. GROOTE ONWEERSSCHADE IN ZWITSERLAND. Fruitoogst door hagel vernield. Een Wolff-telegram aan de Tel. meldt, dat door de met hagelbuien gepaard gaande on- weders, welke Zaterdag in een groot deel van Zwitserland hebben gewoed en op ette lijke plaatsen overstroomingen ten gevolge hebben gehad is voor millioenen Zwitsersche francs schade aangericht. Zwaar getroffen zijn vooral het kanton St. Gallen en de bij den Rijn gelegen gedeelten van de Aargau. In vele gevallen zijn de telegrafische en tele fonische verbindingen verbroken. Ook het spoorwegverkeer heeft ernstige storing on dervonden. Door den e/ormen hagelslag, die op sommige plaatsen drie tot vier uur aan hield, is de fruitoogst daar geheel vernield. Een ander Wolff-telegram meldt, dat Za terdagavond boven Berlijn een hevig onweer heeft gewoed, dat om acht uur begon en om middernacht nog met onverminderde kracht voortduurde. De brandweer had handen vol werk om de talrijke ondergeloopen huizen voor verdere schade te behoeden. Een student werd door den bliksem getroffen en gedood AUTOBUS-ONGELUK IN v BELGIE. Drie jeugdige Engelschen gedood. Een groote toeristen-auto, waarin acht per sonen hadden plaats genomen, was Zater dagmorgen naar Duinkerken vertrokken en keerde des avonds laat naar Oostende terug. Nabij Ghyvelde is de auto tegen een boom gereden, met het gevolg, dat drie jonge En gelschen werden gedood, de chauffeur zoo ernstig werd gewond, dat hij op sterven ligt en vier andere inzittenden zware verwondin gen opliepen. Tel. DE STAKING BIJ DE FIRMA KLEINE. Ongeregeldheden; charges door de politie. Bij de N. V. Chocolade- en Suikerwerk- fabriek J. C. Kiene aan de Looiersgracht te Amsterdam is Vrijdagmiddag, zooals gemeld, een staking uitgebroken onder de paksters, ongeveer honderdtwintig meisjes. Zaterdag morgen kwam het voor het gebouw tot on geregeldheden, toen de stakende meisjes po gingen in het werk wilden stellen om ook het overige personeel der fabriek tot staken over te halen. Hierbij vonden zij steun in een grooten aanhang, zoodat de politie genood zaakt was krachtdadig in te grijpen en de menigte uit elkaar te drijven. Na 12 uur kregen de staaksters versterking van een groote groep communisten, die zich op de Looiersgracht en in de omliggende straten posteerden. De toestand was zoo danig, dat van het hoofdbureau van politie een detachement agenten naar de Looiers gracht werd gezonden, dat, versterkt met eenige ruiters, herhaaldelijk charges uit voerde en de onrustige elementen ujteen dreef. Hierbij werd van den gummistok ge bruik gemaakt. Een communist, in woede ontstoken, wierp zijn rijwiel voor het paard van een der ruiters. Het beest kwam niet te vallen, doch verloor een hoef. Nog geruimen tijd bleef het voor het ge bouw onrustig, zoodat te langen leste de politie de omgeving afzette. De niet-stakende meisjes zijn onder polifjegeleide naar huis gebracht. -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1