DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit Aet Jlactemwt DugeCii&sch Qmizicht ^Buitenland Ko. 128 WOENSDAG 3 JUNI mi 133e Jaargang. Zal men Brttning blijven steunen of niet? Een lang rapport van Sollmann over het werk der rijksdagfractie. DE STRIJD TUSSCHEN VATICAAN EN FASCISME. Weer een toespraak des pausen. DR. SCHACHT EN DE HERSTELBETALINGEN. De oud-president van den rijksbond, dr. Schacht, heeft wederom een rede gehouden over de herstelkwesties, waarin hij ver klaarde, met een zekere voldoening te hebben ervaren, dat de door hem aangenomen hou ding ten aanzien van het herstelvraagstuk door de gebeurtenissen van de laatste 354 jaar volkomen gerechtvaardigd is. HET HUWELIJK VAN DOUMERGUE. PHILIPPE DAUDET VERMOORD? Arcourd niet toerekenbaar? Ten slotte werd hij wegens diefstal en- ge AANKLACHTEN TEGEN WOLDEMARAS. Van hoogverraad beschuldigd. BEDENKELIJKE BALANS. Vijftien gedooden en tweehon» derd zwaargewonden in twee maanden tijds. VERSLAPPING VAN DEN INDISCHEN BOYCOT. Onder den invloed van de zelf zucht van Indische textielfabri kanten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. pit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 2 Juni 1931. Het hoofdnummer der agenda voor de ver gadering der Tweede Kamer van heden was Let wetsvoorstel van den heer Van den Bergh (5.D.A.P.) er. partijgenooten tot bestrijding van den woeker, echter officieel „betreffende wettelijke regeling van het geld- schietersbedrijf" beheeten. Alvorens dit in behandeling kwam, heeft de Kamer een paar kleinere wetsontwerpen af gehandeld. Goedgekeurd werden het voorstel itot vereeniging van de gemeenten Driebergen jen Rijsenburg, dat tot onteigening voor een nieuwe begraafplaats te Amsterdam, dat tot onteigening voor den weg van Den Haag Oegstgeest, dat tot naturalisatie van K iBauerenfeind en 19 anderen en dat tot uit breiding van de inspectie Nijverheidsonder wijs met een inspecteur, waarbij alleen het ontwerp betreffende den weg van Den Haag naar Oegstgeest, dat tot naturalisatie van K. gedachtenwisseling. Enkele leden hadden n.1. de bedoeling van het voorstel niet volkomen begrepeivroegen o.a. of de minister door dit voorstel nu had afgezien van het plan van aanleg van een weg van den Haagschen Schouw naar Scheveningen, terwijl anderen den ontworpen weg ruim breed vonden. De minister Reymer antwoordde, dat de ge noemde weg niet door hem was opgegeven en zette uiteen, dat de thans voorgestelde weg dringend noodig was en op de voorge stelde breedte moest worden aangelegd met het oog op het drukke verkeer. Het ontwerp-Van den Bergh wil geregeld zien, dat een bedrijf, hetwelk beoogt geld leningen tol ten hoogste 500 te ver schaffen, een concessie moet hebben van het gemeentebestuur, terwijl de geldleeningscon- tracten aan een aantal dwingende voor schriften zijn onderworpen. Oorspronkelijk was in het ontwerp een maximumrente (ten hoogste 12 percent) opgenomen, maar bij nader inzien hadden de voorstellers dit ge schrapt en de regeling daarvaja overgelaten aan een door de regeering uit te vaardigen alg. maatregel van bestuur. Van de sprekers, die zich heden deden hooren, was mevr. Van 11 a 11 i eV a n Embden (V.D.) de eenige onvoorwaarde lijke voorstandster van het voorstel, de ande ren lieten zich wel met waardeering uit over de bedoelingen van het ontwerp, doch had den verschillende bedenkingen. Het ergste bezwaar hoorden wij van de heeren Dr. Vos (Lib.) en Mr. De W1 i de (A.R die er tegen op kwamen, dat de voorstellers het moeilijkste gedeelte van de uitvoering der wet, de rege ling betreffende de rente, ongevraagd aan de regeering willen opgedragen zien. Het was zeer de vraag, hoe de regeering daar zelve over denkt en wie der ministers met de uit voering der wet zal worden belast. De heer Vos kwam er ook tegen op, dat feitelijk alle particuliere instellingen als niet commercieel zullen worden gebrandmerkt en dat daarbij de gemeente de bevoegdheid zal hebben ze met behulp van een gemeentelijke credietin- stelling te verdringen. De heer De Wilde waarschuwde daarbij tegen het voortbe staan van clandestiene vormen van het geld- schietersbedrijf. waarmede ongetwijfeld ge tracht zal worden aan de wet te ontkomen. De heer Snoeck Henkemans (C.H.) had tot zijn leedwezen gezien, dat het geld leenen zelf niet wordt bemoeilijkt, terwijl daarin toch juist het kwaad schuilt. De heer feumer A.R.), die zich niet volstrekt tegen de wet uitsprak, had, niettemin een aantal kritische opmerkingen, zoodat hij zich zijn stem vooralsnog voorbehield. De algemeene beraadslagingen zullen morgen worden voortgezet. Van het antwoord der voorstellers hangt het in de eerste plaats af, of het initiatief voorstel bij de meerderheid der Kamer ge nade zal vinden. Wij zijn er nog niet van overtuigd. DE SOC.-DEM. PARTIJDAG TE LEIPZIG. Te Leipzig is Zondag het congres der Duitsche sociaal-democratische partij begon nen, dat van groot belang is, omdat op dit congres o.m. zal worden besloten, of de so cialisten al dan niet moeten doorgaan met het kabinet-Brüning te steunen. Iets, waarop natuurlijk de geheele oppositie in den rijks dag hoopt is een resolutie, waarbij de soc.- dem. verdere medewerking in het kabinet z°uden weigeren! De Zondag zelf is onbelangrijk geweest. Hoofdzakelijk bepaalden de redevoering zich er toe tot het verwelkomen der buitenland se gasten. Maandag dan begonnen de eigenlijke debatten en al dadelijk liet de linkervleugel, dié tegen steun aan het kabi net is, zich hooren. De Saksische afgevaar digde Strobel viel het kabinet heftig aan en kwam ook op tegen de D.-O.-Tolunie, waarin hij een gevaar zag voor de soc.-dem., die z.i. dreigde te worden ingelijfd bij het nationa listisch eenheidsfront. Ook het rijksdaglid Graf viel de regeering aan, o.a. over de graanpolitiek, welke hij roofbouw op het eigen volk noemde. Tenslotte hield prof. Nöl- ting uit Frankfort een referaat over het nat.- soialisme, dat hij evenzeer als het radicalis me in de eigen partij bestreed. Daarmee was de tweede dag van het con gres geëindigd, zonder dat er een beslissing genomen was, zonder dat zelfs een aanwij zing, in welke richting men zal gaan, te be speuren viel. Toen kwam de dag van gisteren. De be raadslagingen begonnen met een rede van den voorzitter der rijksdagfractie dr. Breit- scheidt, die allereerst sprak over de bestrij ding van het fascisme. Hij kantte zich tegen de opvatting, dat er geen onderscheid zou zijn tusschen Mussolini en Brüning. Door dergelijke opvattingen wordt de strijdt tegen het fascisme bemoeilijkt. Evenals bij het fas cisme is ook bij een dictatuur van het prole tariaat de democratie uitgeschakeld, zoodat er uit staatsrechtelijk oogpunt geen onder scheid is tusschen Moskou en Rome. Dr. Breitscheidt betoogde verder, dat voortdu rende werkloosheid en de verarming van breede lagen het aantal aanhangers van het fascisme geleidelijk in den tijd van na den oorlog heeft doen toenemen. Maar evenals in Italië waren het buiten het lompenproleta- riaat in hoofdzaak lagen van den midden stand die de banier van het „Hakenkreng" volgden: boeren, handwerkers, beambten, ambtenaren. Deze categorieën, aldüs spr., hebben zich bij ons nooit ernstig met de politiek bemoeid. Wat de beweging voor nieuws bracht was met name de levendigheid van de propagan da en de romantiek van doeleinden een me theden. Of de Hitlerianen, als zij de macht krijgen, de practische consequenties uit hun zoo luid verkondigde ideeën zullen trekken is, op zijn minst genomen twijfelachtig. Het onfbreken van een program is een der inte ressante bestanddeelen. Er is een man aan het hoofd gesteld, die op kunstmatige wijze met de mythe van de politieke onfeilbaarheid is omgaven en volstrekte gehoorzaamheid eischt. Hij is zeker van den aanhang van al degenen voor wie politiek denken en politie ke uitspanning een gruwel is. Bij de voortzetting van zijn rede, zette Breitscheidt gisteren eerder o.a. nog uiteen dat de sociaal-democraten er voortdurend naar gestreefd hebben te zorgen dat de par tij van Hitier niet aan de regeering deel zou nemen. De Hitlerianen leggen weliswaar tegen woordig meer den nadruk op het wettige van hun actie, maar dit vormt voor de sociaal democraten geen aanleiding om nieuwe we gen in te slaan. Wij waren er ons van be wust, aldus spr., dat onze houding aan de arbeiders, die niet stevig op ons standpunt staan, aanleiding tot bedenking zou kunnen geven. Wij moeten er ook geen twijfel aan doen rijzen dat de politiek van dulden en ontwijken, door ons niet om haarzelfs wil gevoerd wordt, dat wij in haar slechts een harde en tijdelijke noodzakelijkheid zien, dat wij het kabinet-Brüning slechts in het leven houden zoolang het besloten en in staat is de fascistische aspiraties af te weren. Het moet ons duidelijk worden dat de politiek, welke wij sedert November gevolgd hebben, haar grenzen heeft. Onze critici moeten maar zeg gen wat er gebeuren zal als Brüning sterft. Vervolgens bracht het rijksdaglid Soll mann rapport uit over de werkzaamheden der fraties. Hij herinnerde eraan, dat de par tij sinds 14 maanden niet meer aan de regee ring deelneemt en zeide, waarom dat zoo gebeurd is. Het grootste succes der republiek de ontruiming van het Rijnland, is aan een soc.-dem. kabinet te danken, evenals het Youngplan. Verder zal de partij streven naar een oplossing van het herstelvraagstuk, dat de internationale economische betrekkin gen zal opbouwen inplaats van ze te vernie tigen. Sinds het uittreden der soc.-dem. uit de regeering, heeft deze niet veel succes ge had volgens spr. De wijze, waarop bijv. de D.-O.-Tolunie is voorbereid of niét is voor bereid! heeft de regeering weinig roem opgeleverd. Betreffende de binnenlandshe politiek deed Sollmann volgens het Hbld. o.m. opmerken, dat de crisistoestand successen op sociaal po litiek gebied onmogelijk had gemaakt; het was al mooi, dat het bestaande in stand was gebleven. Sprekende over de actie der nat.-soc., zei- de Sollmann, dat in October het gevaar, dat de nazi's de regeering zouden aanvaarden, groot was geweest, maar de soc.-democratie had dit gevaar afgewend. De weg, dien de soc.-dem. in den nieuwen rijksdag hebben in geslagen, bcteekent offers en concessies, doch hij was de eenig mogelijke. De soc.-democra tie had door haar tactiek bereikt, dat de noodverordeningen in vele gevallen ten gun ste der armsten wérden verzacht. De laatste VA maand der parlementaire werkzaamhe den waren de moeilijkste. 'i/Rechtsche regee ring had ongetwijfeld andere afbrekende plannen op sociaal-politiek gebied ten uitvoer gelegd, dan de regeering-Brüning onder pressie der soc.-dem. heeft gedurfd. Als de soc.-dem door verwerping van het pantser schip de Rijks- en Pruisische politiek hadden doen mislukken, hadden Hugenberg en Seld- te zich de kosten en de blamage van het re ferendum kunnen besparen. Sollmann keurde vervolgens de houding der „negen" af en ak 'n lans voor de een heid in de partij, die meer dan ooit noodzaak was. De partijdag rvoet waarborgen geven tegen een herhaling van zulke overtredingen der discipline, want het betreft geen verplich ting jegens Brüning, maar de overtuiging, dat het gaat om het afwenden van het ont zettende ongeluk, dat het ten onder gaan der democratie zou beteekenen. Naar aanleiding van de motie dér soc.- dem. fractie betoogde spr., dat de rijksre- geering deze ten zeerste au sérieux moest ne men. Want van de geheele »Duitsche arbei dersklasse maakte zich diepe teleurstelling over de regeering-Brüning meester. Deze moet goed begrijpen, dat men met beslissin gen van geringe beteekenis de crisis niet kan overwinnen. Duitschlands economie en zijn internationale toestand eishen veeleer syste matische maatregelen ter bescherming, met bezuinigingen en beknotting der sociale po litiek is de crisis niet te overwinnen. Dit vormde den overgang tot de a.s. nood verordening, in betrekking tot welke spr. van den partijdag voor de rijksdagfractie vrijheid van handelen eischte, want een consciëntieus politicus moet, gezien den moeilijk economi- schen toestand, de noodverordening woorde lijk kennen, voor hij een beslissing kan ne men. Hoe deze zal uitvallen, kan thans nog niemand zeggen. Inzake den Stahlhelmdag te Breslau zeide Sollmann nog: dergelijke parades ontaarden langzamerhand in eèn politiek schandaal. De rede van Sollinann werd luide toege juicht. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, werd de zitting verdaagd tot heden. De afd. Hamburg der soc.-dem. partij heeft bij den partijdag een motie ingediend, waarin scherpe afkeuring wordt uitgespro ken over het optreden der negen fractiele den, die indertijd de partijdiscipline hebben geschonden door in den rijksag tegen den pantserkruiser te stemmen. De Paus, die gisteren een Mexicaansche bedevaart ontving, waarbij zich de aartsbis schop van Mexico en leerlingen van het La- tijnsch-Amerikaansch Collegium bevonden, hield een toespraak, waarin hij opnieuw ver scheidene malen zinspeelde op den huidigen toestand. Hij verklaarde ontroerd te zijn door de te genwoordigheid van zoovele, van verre ko mende zonen, die eveneens hebben moeten lijden. Hij zeide hoezeer hij thans zelf troost noodig had. Hij toont zich van niemand een vijand en daarom zijn de aanvallen en ge welddaden tegen zijn kinderen onbegrijpelijk. Hij heeft er steeds bij de Katholieke Actie op aangedrongen geen politiek te voeren; de richtsnoeren, welke hij aangaf, werden over het algemeen goed begrepen en de Katholieke Actie was gehoorzaam en gedisciplineerd. Het doel der katholieke actie moet zijn de be vordering van het geestelijk heil van ande ren, overeenkomstig het voorschrift, dat er in bestaat zich het lot van zijn eigen broeders ter harte te nemen. In de kringen der geestelijkheid wordt er aan herinnerd, dat de sluiting van het Con cordaat tusschen den Heiligen Stoel en de Italiaansche regeering geschiedde na de af kondiging van de wet op het nationale werk der Balilla's, welke de ontbinding van de ka tholieken padvindersbonden met zich bracht. Dientengevolge kan de erkenning van de Ka tholieke Actie, vervat in art. 43 van het Con cordaat, niet worden betwist. Anderzijds wisten de onderhandelaren van het Concordaat zeer goed, dat zich onder de vereenigingen, welke de Katholieke Actie vormen, zich die der Katholieke Actie vor men, zich die der Katholieke Jeugd en Katholieke Studentenbonden bevonden. Uit drie overwegingen wees hij het Young-plan af: lo- het invoegen van een politieke sanctie clausule, waardoor een element van bedreigen in een dergelijke overeenkomst wordt opgenomen; 2o. de ook in de Haagsche overeenkomst opgenomen be paling van inbeslagneming van Duitsche par ticuliere eigendommen, 3o. de wettelijke dwang, den rijksbank opfcelegd, om mede te werken aan de ujtwerking van ïaternftionate. betalingen, waardoor Duitschland in een on gunstige rechtspositie komt te staan, dan de andere bij het verdrag betrokken partijen. Sprekende over den financieelen toestand en de tekorten op de begrooting verklaarde dr. Schacht, dat niet de grootte der tribuut- betalingen, doch de wijze, waarop zij ver kregen werden, het voornaamste punt voor de Duitsche politiek was. Het verzoek om revisie te motiveeren, door de z.g. grond- clausule, achtte dr. Schacht verkeerd. De vrees, die in vele kringen bestaat, dat bij het staken der betalingen door Duitschland het buitenland zal weigeren, de noodige credie- ten te verschaffen, wordt door dr. Schacht niet gedeeld. Bovendien was hij van meening, dat men in geen geval buitenlandsche leenin gen, hetzij van particuliere, hetzij van offi- cieele zijde moest opnemen, om het moment, waarop de herstelbetalingen gestaakt moes ten worden, zooveel mogelijk uit te stellen. Door een dergelijke leeningspolitiek zal hei Duitsche bedrijfsleven in nog ongunstiger positie komen, terwijl het slechts uitstel van executie beteekent. Allereerst moet men thans pogen de Duit sche uitvoer te verhoogen en dit de voor naamste voorwaarde maken voor de vulling van het Young-plan. ver- Dé N. R. Crt.-correspondent te Parijs meldt: Het huwelijk van president Doumergue is niet geheel onverwacht gekomen. Niemand wist echter hier, dat het voor het einde van zijn ambtstijd zou worden voltrokken. Het geschiedde in den grootsten eenvoud in het paleis van het Elysée. Krachtens een bijzon dere vergunning, door de wet voorzien, wa ren de geboden niet afgekondigd. Op die ma nier was groote geheimhouding gewaar borgd. Wel was de burgemeester van het ar rondissement, waartoe het Elysée behoort op de hoogte en gisteren ontving hij van den procureur van de republiek last zich met den chef de bureau voor de huwelijken naar het paleis te begeven. De laatste droeg het zware register voor de handteekeningen. Een bode van het raadhuis met ketting was er bij te genwoordig. Hij vertegenwoordigde het pu- liek, dat, overeenkomstig de wet, de huwe lijksvoltrekking moet kunnen bijwonen. Ver der waren er tegenwoordig de getuigen van den president en van mevrouw Graves, thans mevrouw Doumergue, voor ieder één. De plechtigheid droeg een zuiver civiel karakter De president behield de beide getuigen en den burgemeester aan tafel. De getuige van de bruid behoorde tot zijn vriendenkring. Mevrouw Graves en hij kenden elkaar reeds lang. Zij is al jaren de weduwe van een hoo- gen ambtenaar. Verder is zij leerares in de letteren aan een meisjeslyceum geweest en zij heeft een dochter met drie kinderen. Vol gens de beschrijving is de tegenwoordige mevrouw Doumergue een knappe, zeer ont wikkelde vrouw. Gisteren droeg zij een blauw toilet van crêpe de chine met zwarten strooien hoed. De heeren waren in pandjesjas met grijze broek. Een auto van het presidentieele staldepartement heeft mevrouw Graves voor de huwelijksplechtigheid afgehaald. Gister ochtend zou mevrouw Doumergue naar haar 18 eeuwsche villa op 8 K.M. van Toulouse vertrekken. Daar wonen haar dochter en de kleinkindreen ook. Zaterdagavond, den 13en Juni, zal haar echtgenoot zich daar bij haar voegen. Doumer neemt dan de teugels van hem over De traditie wil, dat de aftredende president van de Republiek den nieuwen titularis naar het stadhuis vergezelt, waar hij plechtig wordt ontvangen. Doumergue heeft voor de uitnoodiging bedankt. Zoodra zijn ambts periode afgeloopen is, wil hij aan geen en kele officiëele plechtigheid meer deelnemen. Van dat oogenblik af wenscht hij als ambte loos burger te leven. Naar men zegt, heeft de tegenwoordige mevrouw Doumergue hem weerhouden zich opnieuw voor het presidentschap candidaat te laten stellen. Arcourd, die aan den directeur van de ge vangenis te Agen verklaard heeft, den moord op Philippe Daudet te hebben gepleegd, is thans voor een onderzoek naar zijn geestver mogens in observatie. Arcourd is afkomstig uit Algiers en heeft in Frankrijk al menige misdaad op zijn ge weten, vnl. diefstallen. Te Vichy gaf hij zich eenige jaren geleden uit voor den graaf van Saint-Yreix, en lichtte verschillende winke liers op. Vandaar trok hij naar Parijs, waar hij als hotelrat groote sommen gelds en ju- weelen wist te bemachtigen. In 1927 werd hij er van verdacht den Egyp- tischen gezant bestolen te hebben, wien in een hotel te Parijs voor een millioen fr. aan juweelen werd ontvreemd. Arcourd kon een alibi bewijzen, hij was den avond van den diefstal op een bal geweest. Wel had hij de balzaal eenigen tijd verlaten, maar aangeno men werd, dat die tijd te kort was geweest om den juweelen weg te nemen. Meermalen werd hij voor treindiefstallen vervolgd, maar steeds waren de bewijzen niet sterk genoeg om hem te veroordeelen. bruik van valsche papieren hij had zich voor den Graaf d'Harcourt laten doorgaan gearresteerd en veroordeeld. Veel waarde wordt aan zijn bekentenis niet gehecht; zijn kameraden beweren, dat hij zich zelf heeft beschuldigd om in een andere gevangenis te komen, waaruit ontvluchting gemakkelijker zou zijn. De justitie van Lithauen heeft blijkens een telegram uit Kowno aan het B. T. besloten den ex-premier Woldemaras, die nog steeds in ballingschap vertoeft, ter verantwoording te roepen. De eerste dagvaarding heeft Wol demaras al bereikt. Hij werd er van beschuldigd in verband met den aanslag op den vroegeren chef der politieke politie, den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken kolonel Rusteiko, een leidende rol teh ebben gespeeld en een om wentelingsbeweging. Dit proces zal over een maand voor den krijgsraad worden behan deld. Een tweede proces zal in de herfst het hoogste rechtscollege te Kowno bezig houden. Hier zal Woldemaras zich er over moeten verantwoorden waar de 50.000 Deensche kronen, die hem voor bepaalde doeleinden uit de staatskas zijn ter 'beschikking gesteld, gebleven zijn. Den 28sten Maart van dit jaar is de ver ordening van den Duitschen rijkspresident ter bestrijding van politieke excessen uitge vaardigd, welke ten doel had om met meer effect dan totdusver te kunnen optreden tegen de dagelijks dreigender aan den dag tredende uitwassen in het politieke leven. Sedert zijn er twee maanden verloopen, tijd genoeg, meent het „Berl. Tageblatt'omden invloed er van op het politieke leven van Duitschland na te gaan. En dan geeft het blad door een lange lijst van dooden en ge wonden bij politieke botsingen een beeld van het door de noodvereordening „gezuiverde" politieke leven in Duitschland. In die twee maanden zijn, naar het blad constateert, 15 menschen als slachtoffer der politieke terreur gedood, op zijn minst 200 zwaar gewonden en wel meer dan 1000 licht gewond. De lijst die het geeft, kan, naar het „B. T." erkent, niet eens op volledigheid aan spraak maken, terwijl botsingen en vecht partijen zonder ernstige gevolgen er niet in zijn opgenomen. Alleen in de laatste Mei- week vielen er 10' dooden bij politieke demon straties. Bij vergelijking met vorige jaren blijkt dat er in het heele jaar 1928 in Duitschland 8 menschen om politieke motie ven vermoord zijn, in 1929 waren het er 42, in 1930 50. En het blad constateert, dat de noodveror dening ongetwijfeld een mislukking is. Dat behoeft niet te verwonderen, want zij bestrijdt symptomen, niet oorzaken. Zij' maakt poli tieke vergaderingen, optochten, propaganda- tochten met vrachtauto s afhankelijk van ken nisgeving aan de politie en geeft de politie het recht deze te verbieden. Maar de meeste botsingen hadden spontaan plaats, op plaat sen en bij gelegenheden, waarvan de politie niets wist. De onrust in het land neemt toe, zoo con stateert het blad ten slotte, en het aantal bloedige politieke daden, aanwijzingen van een latenten burgeroorlog, zal toenemen. Als men den strijd niet daar inzet waar de wor tels liggen: bij nood, ophitsing en wanhoop. Volgens den correspondent van den „Man chester Guardian" te Calcutta is er een aan zienlijke verslapping van den boycot van bui tenlandsche stoffen over de geheele linie waar te nemen. Eenigen tijd geleden werd hem door een zeer scherpzinnig Indisch poli ticus voorspeld dat het voordeel dat de Indi sche textielfabrieken pogen te trekken uit den boycot een sterke ontstemming tegen henzelf zou wakker roepen, niet slechts overal in het land, doch ook in de Congrespartij. De cor respondent zegt, dat een dergelijke reactie plaats heeft, niet slechts tegen de thans ge sponnen „Khaddar", doch ook tegen de eischen en pretenties van de Indische fabri kanten, in het bijzonder van Goezjerati en Bombay. Dezen waren nooit bijster bekend wegens hun altruisme of hart voor de open bare zaak, en zelfs op het congres van Karatsji was te merken dat de nationalisten over de arrogantie van deze rijke fabrikanten, die eerst sedert kort tot de zaak der nationa listen waren bekeerd, verontwaardigd waren. De verdenking dat deze groep textielfabri kanten het congres exploiteerde verkreeg be vestiging door bepaalde eischen van dé Ge federeerde Indische Kamer, waar dezelfde kleine groep den boventoon voert. Deze groep was het, die Gandhi voor haar eischen won. Gandhi zelf zou thans van den eisch van deze groep, groep, een 100 percent boycot, ondersteund door lathis (bamboestokken)"

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1