Alkmaarsche Courant. DE PAGODE Kgmderd drie en dertigste Jaargang. Uoensdag 3 Juni. Brieven uit Rusismdl Mi ÜTÏ28 1931 Jiadiomeuws Donderdag 4 Juni. Hilversum, 298 Al. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8 —9.50 Gramofoonplaten. 10.Morgen wijding. 10.3011.Gramofoonpl. 11. 12.Concert. M. Dyxhoorn, zang. Fr. Hil- len, piano. C. de Wilde, cello. 12.2.Con cert door het A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 2.2.30 Lezing door Mevr. Korlaar van Dam. 3.-4.Naaicursus. 4 Gramofoonplaten. 4.305.30 Ziekenuurtje 5.30—6.30 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. t 307.Prof. Dr. A. de Sopper spreekt over „Irrationalisme". 7. Vervolg concert. 7.30—8.— Sportpraatje door H. Hollander. 8.— Max Tak: „De ver filming van het Concertgebouw-orkest te Pa rijs". 815—10.15 Aansluiting Concertge bouw te Amsterdam. In de pauze: Radio- tooneel. 10.15 Vaz Dias. 10.30—11.— Dans muziek. door Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.1012. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8—9.15 en 11—2— K.R.O., 10—11— en 2—11.30 N.C.R.V.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.Zang, Da meskoor N.C.R.V. 10.30 Ziekendienst. 11 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje door pastoor Perquin. 12.Politieber. 12.15 1.45 Concert docr het K. R. O.-Trio. 1.45 2.15 Gramofoonplaten. 2.153.15 Hand- yerkcursus. 3.15—3.45 Vrouwenhalfuurtje. '4—5.Ziekenuurtje. 5.5.45 Cursus Han denarbeid voor de Jeugd door H. J. Stein- voort. 5.456 45 Orgelconcert door A. Schellevis. 6.45—7.Knipcursus. 7.Vra- genhalfuurtje. 7.307.45 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.8.30 Dr W. v. d. Eist: „Het werd der klokkegieters Hemony". 8.30 —10.45 Concert. Dubbelmannenkw. „Kunst naar Kracht", o. 1. v. L. W Visscher en het Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam 10.05 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert P. Foort. 1.20—2.20 Concert door het Bernard Russell Harp kwintet. 2.25 Schooluitzending. 3.20 Kerk dienst. 4.05 Concert. P. McDonald, viool. M. Murray, piano. 4.35 Licht orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 7.Bach-pianoconcert door J. Ching. 8 05 Orkestconcert m. m. v. Sheridan Russell, cello. 9.55 Concert door E. Gerhardt, mezzo-sopraan en Hilda Dede- rich, piano. 10.5012.20 Dansmuziek. 0 Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. 8.20—9.50 Uitz. van „Preciosa" van C. M. v. Weber. 9.50 Saxofoon-soli door Henry Casse. 10.3511.05 Luitconcert door Hans Neemann. 11.05—12.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.20—8.20 Gramo foonplaten. 1.20—2.50 Orkestconcert. 4.50— 5.20 Orkestconcert. 8.20 Gramofoonplaten. J.05 Symphonie-orkestconcert. Hierna tot 12.20 Avondconcert. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Or kestconcert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Solistenconcert. 9.20 Concert door E. Decker, zang. 9.35 Orkest concert. Zeesen, 1635 M. Ca. 7—7.50 Gramofoon platen. 10.3012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50 —5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Militair orkestconcert. 10.20 Ber. 10 50 Vervolg militair concert. Daarna populair orkestconcert. In het Kremlin. Het Kremlin is het oudste gedeelte van Moskou, de sterkste vesting van de ouae hoofdstad. Daar, achter de hooge muren, die in de XVe eeuw door Italiaansche architec ten waren opgericht en die gedurende een paar eeuwen weerstand konden bieden aan de aanvallen van Tataren en andere vijanden van Rusland, bevinden zich paleizen en ker ken, waarvan de oudste eveneens door a- lianen gebouwd zijn. Het oudste »e°eel.® van Moskou en de muren om het Kremn dragen dan ook een uitgesproken Kenais- Jxuiljteton Door MARJORIE BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E. GUYE. 67 De handen vielen vaar haar gelaat. Waarom zoudt ge mij een uitlegging geven? Doe dat alsjeblieft niet. Je moet ook gewond zijn. Vreeselijk gewond! O, ik kan niet zeggen wat ik graag zou willen. Wc moeten alleen fijngevoelig zijn Haar stem verzwakte bij het laatste woord; zij herhaalde „fijngevoelig, fijngevoelig als verbijsterd door den vreemden klank ervan, en ging voort naar buiten te staren, naar de Peppels en den ommuurden tuin, waar de on zichtbare tirannie van den nacht duisternis spreidde aan den hemel. Zij zullen in alle geval gelukkig zijn, voegde zij er bij. Zij blikte rond naar Far ryner; hij stond troosteloos bij den ezel, ver- nederd, erg geschokt door haar ontdekking van zijn geheim, zijn eigen figuur verfoeiend. Achter hem gloeide die stralende schets van Robinetta, ernstig en jong. Zoudt "-e mij niet willen helpen? zeide hij ten laatste. Ik kan u niet helpen. Maar gij zoudt mij kunnen helpen. Hij trachtte haar te troosten met drogre denen, haar nieuwe begoochelingen aan te bieden ig, dg plasje Xüfi fiie ivgjie jjij &ad sance-karakter. In latere eeuwen werden bij die Renaissance-gebouwen andere gevoegd en nu hebben de bolsjewiki er het hunne bijge voegd, zoodat op dat betrekkelijk zeer kleine gebied van het Kremlin, binnen de oude mu ren van de veste, voorbeelden te vinden zijn van architectuur van alle tijden en stijlen. Vóór Peter den Groote was het Kremlin de zetel van de regeering en de residentie der Russische tsaren. De tsaar leefde in het oude Italiaansche paleis. In de andere paleizen woonden zijn familieleden, gunstelingen enz in het Kremlin bevonden zich het arsenaal van het Russische tsarendom, de regeerings- gebouwen, de kazernes van de bewakings troepen. In geval van opstand werden de poorten afgesloten en dan was het Kremlin een on neembare veste. Ten minste zoolang de be wakers zelf niet aan het muiten sloegeil, het geen in de Russische geschiedenis maar al te vaak geschiedde. In zijn kinderjaren zag Peter de Groote zulk een soldaten-opstand, toen het Kremlin gedurende drie dagen het tooneel was van vreeselijke moorden; voor de oogen van den kleinen tsaar verscheurde de soldateska zijn ooms en de raadsgevers van zijn moeder. Maar zoolang de soldaten be trouwbaar waren, vormde het Kremlin een veilige verblijfplaats, waar de tsaren hun tijd doorbrachten en alleen nu en dan, om ringd door hun bojaren en hovelingen, voor het volk in eigenlijk Moskou verschenen. De bolejewiki, die in veel opzichten het voorbeeld van de oude Russische despoten navolgen, hebben eveneens het Kremlin be trokken. Maar evenals in alle andere geval len hebben zij de bewaking van het Kremlin gemoderniseerd en tot een volmaaktheid ge bracht, die zelfs bij hun ergste vijanden be wondering wekt en waarvan de latere dicta tors hun eventueele opvolgers waarschijnlijk zullen profiteeren. Wij willen nu den lezer eenige voorstelling geven van de wijze waar op de bolsjewiki hun verblijf in het Kremlin hebben ingericht. Daarbij maken wij gebruik van de mededeelingen van de gewezen sovjet staatslieden, die de toestanden in het Krem lin door en door kennen, o.a. van den gewe zen sovjet-diplomaat S. Dmitriejewsky, en van andere Russen, die in de gelegenheid zijn geweest in het heiligdom van de bolsjewiki door te dringen. Het Kremlin is nu een geduchte vesting geworden; ze zou natuurlijk geen weerstand kunnen bieden aan de moderne artillerie, maar voor een opstandige menigte is de veste on neembaar. Op de muren en in de torens zijn machinegeweren opgesteld, hier en daar staan ook kanonnen. Dag en nacht loopen op de tinnen schildwachten rond. De bewa king van het Kremlin en de verdediging van de sovjet-regeering is toevertrouwd aan de betrouwbaarste G.P.Oe-troepen, die in een kazerne binnen het Kremlin ondergebracht zijn. In het Kremlin bevindt zich ook een speciale school voor soldaten, die de machine geweren bedienenom tot deze school, en dus tot de verdediging van het Kremlin, toege laten te worden (de bewakingstroepen wor den uitstekend gevoed, goed betaald en nemen in het algemeen een bevoorrechte positie in) moet men bekend staan als een overtuigd communist en een trouw aanhanger van het tegenwoordige regime. Bovendien worden, deze uitgelezen en betrouwbare menschappen voortdurend door de G.P.Oe bespied en bij de minste verdenking wordt met den man korte metten gemaakt. De inwoners van het Kremlin komen wei nig in aanraking met de bevolking van eigen lijk Moskou. Het Kremlin heeft eigen bakke rijen, eigen werkplaatsen, eigen artsen, een eigen ziekenhuis, eigen kappers, kleermakers enz. In de magazijnen zijn groote voorraden levensmiddelen opgestapeld, zoodat in geval van een opstand te Moskou en een beleg var. het Kremlin de regeering van alles voorzien is. Een draadloos station stelt de regeering in staat contact met de plaatselijke overheid te onderhouden; zij zou dus, zelfs ingesloten in het Kremlin, de beweging der troepen, die den opstand zullen moeten onderdrukken, kunnen leiden en de overheid bevelen kunnen gever.. Een herhaling van het geval van de regeering van Kerensky, die na de be zetting van het telegraafkantoor door de 'bolsjewiki van de buitenwereld afgesneden was en op deze wijze makkelijk ten val kon gebracht worden, is dus nu buitengesloten. Om de bewaking effectiever te maken heb ben de bolsjewiki slechts vier poorten openge laten: twee voor voetgangers, twee voor auto's, 's Nachts zijn slechts twee poorten open. Bij elke poort staan twee rijen schild wachten: een aan den binnenkant, de andere aan den buitenkant. Niemand mag het Krem lin betreden of verlaten, indien hij geen sauf- conduit bezit. De menschen, die in het Krem lin wonen, hebben een dergelijk bewijs, geldig voor een onbepaalden tijd (het is dus vol doende iemand zijn sauf-conduit af te nemen en hij wordt een gevangene, zonder dat hij helpen vernietigen, maar dit kon zij niet ver dragen. Zij was wanhopig genoeg geweest om naar zijn liefde te willen grijpen, maar zij kon niet grijpen naar zijn medelijden; zij kon zichzelf niet troosten voor het verlies van den man dien Robinetta liefhad, door het medelijden van den man die op Robinetta verliefd was. Nietegenstaande den drang van haar ont roering scheen dit haar volkomen duidelijk; zij zag alles behalve een vage, wederkeenge teederheid, tusschen haar en Farrijner, zoo- als die bestond tusschen haar en Carless. Robinetta stond tusschen haar en beide deze mannen; het was onnatuurlijk voor haar naar een geliefde uit te zien een generatie stond tusschen haar en de liefde. Ik geloof niet dat vrouwen een tweede kans krijgen, zeide zij. Ik miste de mijne jaren geleden. Hij keek haar aan en zeide met veel na druk en gevoel: Ge Zijt mij zeer lief ik heb u heerlijk gevonden, ik heb met u geleden. Maar ge hebt Robinetta lief, viel zij in de rede. Tracht niet het te ontkennen. In de manier waarop ge haar geschilderd hebt kan ik ziien Zij hield op en begon toen het meisje te prijzen, alsof zij daarin troost vond. Ook ik heb haar lief, zij is mooi in elk op zicht. Zij had mijn dochter behooren te zijn. Daar zit het kwaad. Dan kwam de kreet van haar innerlijke wanhoop, het diepste van haar smart. Niets van dit alles zou ge- fegiyd 4ü.n als ik kim&ren had gehadxSt- gearresteerd wordt); een sauf-conduit met onbepaalden duur hebben bovendien alle volkscommissarissen e.d. De overige sterve lingen moeten telkens wanneer zij het Krem lin willen betreden een speciaal toegangsbe wijs aanvragen. Zulke bewijzen worden niet gaarne verstrekt, omdat de regeering bevreesd is voor samenzweringen, moordaanslagen e.d T ij zo i der groot is de angst van de regee ring, en dus de moeilijkheid om een toela tingsbewijs te krijgen, geworden na de ge beurtenissen van November 1930, toen een staatsgreep voorbereid werd en Stalin alleen door een snel ingrijpen (en het verraad van een der samenzweerders) den toestand wist te redden en zijn macht behouden. Wanneer ge het Kremlin voor een of an dere zakelijke gelegenheid wilt bezoeken, dan wordt dit bij het verleenen van een toelatings bewijs onderzocht, er wordt met de betrokken overheid geconfereerd en alleen na haar toe stemming wordt het papiertje uitgereikt. Wilt u eenvoudig iemand bezoeken, die in het Kremlin woont, dan wordt ge bij de poort aangehouden en de wacht vraagt den betrok ken persoon per telefoon of hij thuis is en u ontvangen wil. Luidt het antwoord gunstig, dan moet u uw documenten toonen om zich te kunnen legitimeeren en alleen wanneer de wacht de zekerheid heeft, dat u de persoon bent, die verwacht wordt, krijgt u verlof het Kremlin te betreden. Wie zijn de inwoners van het Kremlin? Vóór alles natuurlijk de leden van de regee ring, daarna de leiding der communistische partij, de bewakingstroepen en de menschen, die deze uitverkorenen bedienen (de artsen, verpleegsters, bakkers, koks, kappers enz.). Bovendien wonen in het Kremlin familie leden van de regeerders, hun liefjes, vriend jes e. d. In Sovjet-Rusland beteekent in het Kremlin wonen hetzelfde als deel uit te ma ken van de allerhoogste maatschappelijke kringen. Het is een eer, die door iederen bolsjewiek nagestreefd wordt. Daarbij komt, dat het Kremlin de eenige plaats in Rusland is, waar nooit gebrek aan iets bestaat, waar distributie-moeilijkheden onbekend zijn, waar alles in overvloed te vinden is. Er worden daarom veel intriges gevoerd om een woning in het Kremlin te bemachtigen. Komt na den docd van een bewoner of zijn gade zulk een woning vrij, dan ontbrandt er een felle strijd om die woning en vaak moet de dicta tor zelf (Stalin) beslissen, aan wie de wo ning toegekend zal worden. Alle gebouwen, die bewoonbaar gemaakt konden worden zijn tot woningen ingericht; nog nooit heeft het Kremlin zulk een groote bevolking gehad als nu, onder de heerschappij van de communis ten. Afgescheiden van de buitenwereld leidt het Kremlin een eigenaardig leven. Niemand buiten het Kremlin weet wat er eigenlijk achter die hooge muren gaande is. Maar aangezien de inwoners van het Kremlin vele familieleden en vrienden hebben, die niet tot de uitverkorenen behooren en te Moskou moeten wonen, zoo bereiken de talrijke ge ruchten, die in het Kremlin loopen, weliswaar in verwrongen vorm, die familieleden en vrienden. Van hen gaan die geruchten ver der, steeds phantastischer wordend, daar iedereen iets bijvoegt tot hetgeen hij van een ander gehoord heeft. Zoo ontstaan de tal rijke geruchten, die over het onmetelijke land verspreid worden. Er is steeds een zekere kern van waarheid in die geruchten aan wezig, maar die kern te vinden is niet altijd even makkelijk. Behalve de gebouwen, die als woningen voor de talrijke bewoners ingericht zijn, be vinden zich in het Kremlin ook de hoogste rijksinstellingen, o.a. de regeeringsgebouwen Voor die gebouwen staan altijd lange rijen van auto's van de duurste merken: de com munistische heerschers van Rusland houden er niet van in gewone auto's te rijden. Bijzon der veel dure auto's ziet ge natuurlijk in de buurt van het belangrijkste regeeringsgc- bouw. Het is een groot wit gebouw met een koepel. Daarboven waait dag en nacht een roode vlag, hetgeen beteekent dat de regee ring van de sovjet-republiek permament in het Kremlin zetelt. Daar het gebouw veel hooger is dan de Kremlinmuur, zoo is de vlag duidelijk voor iedereen buiten de muren te zien. 's Nachts wordt de vlag door schijn werpers verlicht. Dat gebouw binnenkomen is natuurlijk nog moeilijker dan het Kremlin. Opnieuw wordt ge telkens door schildwach ten aangehouden en naar uw toelatingsbewijs gevraagd. Ten slotte zijn er heiligdommen, waarheen alleen de hoogstgeplaatste sovjet ambtenaren toegelaten worden: de volkscom missarissen en hun plaatsvervangers. Daar, achter die dikke muren, bewaakt door talrijke schildwachten, vergadert de sovjet-regeering en neemt haar besluiten, daar worden de plannen uitgebroeid, die later de géheele wereld in spanning brengen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Jiimst jen Wetenschap RECENSIE VAN HET SOLINGER TAGEBLATT OVER HET CONCERT VAN ORPHEUS IN SOLINGEN, OP 25 MEI 1931. Hcllandsche Zangers in Solingen. Concert van het Mannenkoor Orplieus Alkmaar en de Manjien- zangvereeniging Bergische Echo, te Solingen-Widdert. Deze beide mannenkoren, die door vriend schappelijke betrekkingen nauw verbonden zijn, gaven op den 2den Pinksterdag een Morgenconcert in de zaal van Meis, die niettegenstaande het heerlijke, stralende weer tot op de laatste plaats bezet was. Dit sterke bezoek gold wel in de eerste plaats het optreden van het Mannenkoor „Orpheus" uit Alkmaar (Holland), dat in een behoor lijke sterkte optrad en om het maar direct te zeggen, bij de zeker zeer critisch aangelegde toehoorders een buitengewoon goeden indruk achterliet, niettegenstaande de technische uitvoering en de muzikale interpretatie zich soms sterk van onze opvatting onderscheid de. De Hollanders leggen, zooals de meeste andere volkeren, minder nadruk op uitge sproken discipline op exactheid en juistheia van maat, eigenschappen, die eigenlijk alleen den Duitscher en in het bijzonder den bewo ner van het Bergische land na aan het hart liggen. Door vermijding van al te sterke bin dingen verkrijgt men echter voordeden die niet onderschat moeten worden. Daartoe be hoort de uitstekend lichte toongave, verder de natuurlijkheid en de vrije bewegelijkheid van het zingen, die den zanger ook tot per soonlijke uitdrukking nog voldoende ruimte laat. Dit zijn voorwaarden voor een bezielen de, opwekkende voordracht, die niet alleen technisch fijn afgewogen en genuanceerd is. De hier genoemde voordeden bood het man nenkoor Orpheus in ruime mate, evenals het Dubbelmannenkwartet Inter Nos. Het pro gramma van de Hollanders gaf werken van Duitsche, Fransche en Hollandsche compo nisten aan, waarvan de tekst in de origineele taal gezongen werd. Daarbij gaven de zan gers blijk van een verbazende veelzijdige taalvaardigheid, evenals ook het bijzondere vermogen in den geest der werken binnen te dringen. Dit gold in de eerste plaats voor twee liederen uit de Duitsche Mis van Schu- bert. Zeer eigenaardig werkte het Matrozen- gezang van J. Th. Radoux, een aan de Rus sen herinnerende compositie, waarin een koorklank van verrasssnd orchestrale kleur bereikt werd. Zeer mooi was het lied „O Heil'gen" van Nico Hoogerwerf, den dirigent van de gasten. Deze dirigent was het ove rigens die op alle prestaties zijn stempel drukte, onopvallend in zijn aangeven, maar toch werkzaam vóór alles van een buitenge wone vermzin. Door de wijze van opvatting en uitvoering ontstonden voor de Bergische zangers vruchtbare lessen. Daarin ligt ook de waarde van dit gast- concert. Wij zeiden reeds, dat de Holland sche gasten veel bijval ondervonden. Zij werden in meerdere toespraken geëerd en waren het onderwerp van vele begeesterde ovaties. Het groote succes deed ons gemakkelijker over een kleine storing heenstappen. De diri gent van de Bergisches Echo, Willi Schell, was niet opgekomen. Voor hem sprong in de groote nood de heer H. Assmann Jr. in. Wanneer men de moeilijkheden van de on voorziene, onvoorbereide opgave kent, zal men gaarne over de foutjes van de geïmpro viseerde koorleiding heenzien. Des te meer moet worden erkend dat het Widderter koor, niettegenstaande deze hinderpalen, met abso lute zekerheid zong en ook in de voordracht de goede lessen van hun prima dirigent naar voren bracht. Met recht werd de vertolking van „Vexilla regis" stormachtig beapplaudi- seerd. De geliefde wals ,,An der schonen blauen Donau" leed jammer genoeg onder de onvoldoende piano-begeleiding. Een afwisseling in het flinke programma bracht het Assmann Strijkkwartet, dat twee deelen uit het F-dur kwartet Op. 96 van Dvo rak en een bewerking van Duitsche Volkslie deren met warmte en overgave speelde. kwijnd! Ik ben verkwijnd! Zij bracht haar hand aan de lippen, een gebaar van schrik dat zij zooveel gezegd had. Ge hebt dit niet gehoord? Hoor niet wat ik zeg. Ik ben vandaag onttakeld keer je hoofd om Ik heb niets gehoord en niets gezien be halve wat mooi is maar ik kan u niet heb pen. U houdt niet genoeg van me. Neen, ge kunt mij niet helpen. Wat wordt het donker. We deden beter terug te gaan. Zij glimlachte om de nietigheid van haar eigen tragedie. Het is niemands schuld, wel? zeide zij als tot zichzelf. Wij hebben ons allen heel goed gedragen. Zij keek naar het portret op den ezel. Dat zou ik graag willen hebben. Wil je het mij geven of een copie ervan? Neen, antwoordde hij. Ik wil het gaan uitwerken Zooals je het mijne hebt uitgewerkt? op perde zij droevig; want zij had al reeds ge raden dat haar gelijkenis op hetzelfde doek stond onder die van Robinetta. Dat scheen hem boos te maken; hij was woedend over zijn eigen onbekwaamheid de vrouwe en den toestand meester te blijven. Wij hebben dwaasheid, onzin gepraat, zeide hij met gefronst gelaat. Wij weten niet goed wat we gezegd hebben ik ben niet zóó saai dat ik u niet eenig geluk zou kunnen geven Maar madame de Bellegarde had de deur geopend dösiepe. taBatatofe OPGRAVINGEN IN PALESTINA. Een Christelijke kerk gevonden te Silo. Zooals men weet heeft te Silo de tabernakel gestaan, van dat hij daar onder Jozua werd geplaatst (Jos. 18.1) tot den tijd van Eli's zonen, in den strijd tegen de Philistijnen (1 Sam. 4.4). Van dit feit heeft de legende zich meester gemaakt, en men duidde tot op heden wei eens een oude ruïne in de vlakte als het „tabernakelhuis" aan. Er was name- trap af. Magnus Farryner wist dat niets dat kon zeggen of doen, haar nu ook maar het minst zou aandoen. HOOFDSTUK VII. hij in Miss Stalling schreef: Daar ge graag nieuws wilt weten, zij zijn erg gelukkig en erg verliefd. Ik kan er niets meer van zeggen. Zij is bezig je te schrijven. De brief kwam, kinderlijk, bekoorlijk, voi vreugde. Madame de Bellegarde gaf er niet om dien zorgvuldig tel ezen, zij ving er ach teloos den geur van op, zooals van een bloem waarlangs men gaat. Sint Martijn's zomer was voorbij, dag na dag hing er mist in de vallei en verdonkerde den hemel, er viel een koude regen en de eeni ge, voorbijgaande lichtschittering viel in den avond als de wolken zich scheidden voor de bleeke vuren van de ondergaande zon. Madame de Bellegarde verliet het kasteel niet; zij bestond, als een lichaam zonder ziel, passief de lange, leege uren door, zich be wegende door de sierlijke, vergulde kamers, glimlachende jegens haar ondergeschikten, beminnelijk jegens al deze rustige menschen, die geheel er in opgingen Ruzè de Bellegarde in volmaakten staat te onderhouden, deze menschen, die alle iets te doen hadden, in het kasteel, in den tuin of op het goed. Maar voor haar was er niets hoegenaamd te doen. Zij had Magnus Farryner niet ge zien sedert dien dag in Tours, toen de waar- W uit m ÜSU^Jl 3£ft9JE§É?]fl lijk een groote langwerpige muur zichtbaar met kamers er binnen en sommige afmetin gen daarvan schenen te beantwoorden aan die van den tabernakel. De plek binnen den muur was overigens met een bijna halve meter dikke aardlaag bedekt, en met braam struiken begroeid. De opgravers zetten zich hier aan het werk, en vonden tot hun groote verrassing, dat dit de overblijfselen waren van een oude Christelijke kerk van het type, dat men in Palestina gewoonlijk, hoewel minder juist, een „basilica" noemt. De eigenlijke kerk was 11-70 M. lang en 6.30 M. breed. Het schip had nagenoeg een lengte van 9 M. Aan den Noordkant lagen twee kamers, en in het Westen nog verschil lende andere, die waarschijnlijk later dan de kerk zelf zijn gebouwd. Te voren is er wel licht een open hof met een regenbak geweest, maar in lateren tijd lag voor de kerk een narthex (voorhal), de plaats voor de cate chumenen. De weg vandaar naar buiten liep door een gedeeltelijk bedekten voorhof, door een nauwe antichambre, en dan langs een helling naar de breede buitendeur. De binnen kant van den muur was slecht gefabriceerd; het dak bestond uit Romeinsche pannen. In het koor en het schip zijn talrijke mo- zaïksteenen bewaard met het kruis en den wijnkelk als het voornaamste motief. In een van de beide kamers op het Noorden vond men tusschen twee pilaren een mozaïk met twee herten of gazellen er op, elk aan een zijde van een boom. De herten zijn een be kend Christelijk symbool, een toespeling op Psalm, 42.2: „Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstroomen, alzóó schreeuwt' mijne ziel tot U, o God!" De boom stelt een gra- naatappelboom voor en moet in verbinding gebracht worden met den boom des levens; de voorstelling van twee dieren naast een boom is van oud-Baby-lonischen oorsprong. In deze kamer vond men ook een vloermozaïk met twee visschen er op, eveneens een be kend Christelijk zinnebeeld. In de ander? Noordelijke kamer trof men een Grieksch opschrift aan, dat echter niet tot een datee ring kan leiden. Vergelijking met andere kerken leert, dat deze ongeveer 590 n. C. is gebouwd. Zij is eenmaal door brand geteisterd, maar de al- geheele verwoesting schijnt het gevolg te zijn van de verovering van Palestina door de Arabieren. Ook zonder de Mohammedanen is de plek heilig gebleken, en wellicht was zij dat reeds vóór de stichting der kerk en stond daar van oudsher een gebouw, hetgeen dan aan de kerk haar zoo eigenaardigen vorm heeft gegeven. Er was te Silo, vermoedelijk ter zelfder tijd nog een kerk, een echte basilica, nu een puinhoop, die eens, zooals de proefgravingen bewezen, zeer schoon moet zijn geweest Zij had nog mooier mozaïk dan de ander* kerk. Verdere opgravingen zullen wellichl aantoonen, dat er nog een derde kerk was. JBimtenieutd ONGEWENSCHTE GEVOLGEN VAN DE TARWEWET. Een Nederlandsche wet in het leven geroepen om Nederland- sche belangen te beschermen, zal tot gevolg hebben het vergrooten der concurrentiemogelijkheid van buitenlandsche industrieën. Het Hbl. hecjt, met het oog op de a.s. uit voering der tarwewet en de als gevolg daar van intredende verhooging van den meel- prijs, zich in de kringen der verschillende bloemverwerkende industrieën biscuit, be schuit, vermicelli, tarwestijfsel, e.d. eens vergewist van den invloed, dien men daar op deng ang van zaken verwacht. Immers, een aanzienlijke verhooging van den prijs der grondstof voor industrieën, die in tegen stelling met het bakkersbedrijf de concur rentie ondervinden van het buitenland en daardoor die extra-productiekosten niet zon der meer op den consument kunnen verhalen, moet van invloed zijn, hoe men het ook wendt of keert, op de bedrijfsmogelijkheid. Het blad schrijft over zijn onderzoek: Vermicelli. Deze industrie verbruikt per jaar onge veer zes millioen Kg. meel of wel 1 der totale consumptie. In 't geheel zijn er zes fa brieken, die uitsluitend meel, gemalen van harde buitenlandsche tarwe, kunnen gebrui ken. De hier te lande vervaardigde vermicelli wordt vrijwel geheel in Nederland geconsu meerd en bovendien wordt er nog een groots hoeveelheid ingevoerd; in 1930 b.v. 911 mil lioen Kg., waarvan het gewone fiscale in voerrecht wordt geheven, n.1. 8 pl.m. 1.60 per 100 Kg. Het Nedeilandsche product ondervindt in hoofdzaak concurrentie van den invoer uit barsten. Zij dacht vriendelijk aan hem, maar ofschoon hij tweemaal op Ruzè de Bellegarde was gekomen, had zij hem niet willen zien; gedurende een kort oogenblik van wanhoop had zij gedacht dat hij haar kon helpen, dat er eenige troost kon zijn in zijn rustige lief de, maar zij had haar plaats in zijn hart reeds bezet gevonden door Robinetta en zij had zich afgewend, met ledige handen als zij was gekomen. En nu zag zij haar vergissing in met dat wanhopige zich wenden tot Magnus Farry ner; zelfs als hij nog naar haar verlangd had, zou er geen troost geweest zijn in dat tweedehands middel. Haar gedachten gingen terug tot elke bijzonderheid van dit tusschenspel in haar leven van den dag af dat miss Stalling had voorgesteld dat Carless zou gevraagd wor den op Ruzè de Bellegarde, de gouden vreug de van zijn komst, van die oogenblikken toen een blik van haar hen met elkander zou heb ben verloofd, het genoegen dat zij gesmaakt had in de tegenwoordigheid van het meisje, van miss Stalling, van Farryner nooit zou zij ophouden gekweld te worden naar die schoone dagen. Maar als zij bij deze dagen verpoosde zoo als zij nu deed, in haar eenzaamheid, inge sloten door de nevels, in de leege, schitte rende vertrekken, droomende over haar feest, helder als den laatsten herfstzonneschijn, be gon zij haar eigen leed te verliezen wanneer zij zich vereenzelvigde met het geluk van hej meisje. - -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5