£mds en JuUé&im fBmgeiijlke Stiwd Pluimveeteelt. I "f* M» If™, 1 Uit onze Staatsmachine doch weer teruggenomen waren. Voor derge lijke toestellen zou geen licentie verschuldigd Z'JDe president van de rechtbank heeft dit verweer verworpen, en heeft de C. R. G. ver beden op straffe van 25.000 voor elke over treding van dit verbod radiotoestellen zonder geldige licentie-plaatjes in voorraad te hou den, te verkoopen of op andere wijze in het verkeer te brengen, terwijl Philips gemach tigd is de naleving sterken arm te verzekeren Naast deze civiele procedure is door Phi jips een aanklacht ingediend bij de Justitie wegens opzettelijke octrooi-breuk door de beide beheerende vennooten der C. R. G. NASPEL VAN EEN ECHTELIJK DRAMA. Men meldt uit Rotterdam aan de Telegr. Op 30 December jl. heeft de 31-jarige N. D-, huisvrouw van C .A., op een heiwerk aan den Zwaanshals, uit een met scherp geladen revolver twee schoten gelost op haar echtge noot, die door een kogel werd getroffen en neerstortte. Gister moest de vrouw zich ter zake van poging tot doodslag de aan haar echtgenoot toegebrachte verwonding was niet 'van ernstigen aard geweest voor de rechtbank verantwoorden Subsidair was haar zware mishandeling ten laste gelegd. Natuurlijk ging aan dit drama een geschie denis. vooraf. Verdachte, die te Egmond aan Zee geboren is, had op haar achttiende jaar de ouderlijke woning verlaten, om met bad gasten van haar ouders naar Amsterdam te trekken, waar zij dienstbode werd. Hier was zij in kennis gekomen met een Chinees, welke kennismaking geleid had tot een huwelijk. Op den duur kon dit huwelijk echter geen stand houden en na zes jaar werd het ont bonden. Het zoontje uit dit huwelijk bleef bij de moeder, die een veiiofzaak dreef aan de Gedempte Slaak. In dit café leerde de vrouw C A. kennen, met wien zij in 1928 een nieuw huwelijk aanging. Ook dit huwelijk was niet gelukkig, hetgeen vooral te wijten was aan het feit, dat de man misbruik maakte van sterken drank. Al meermalen hahd de vrouw de echtelijke wonng verlaten, om gedurende eenigen tijd bij haar ouders haar intrek te nemen. Haar echtgenoot was een kranig be speler van de harmonica en werd r'iwijlsop feestjes gevraagd, waarvan hij dan meestal beschonken thuiskwam. Bij zulk een gelegen heid had de vrouw eens de harmonica ver nield, maar later had zij hem een nieuw in strument gegeven. In het laatst van Decem ber was de vrouw weer naar haar ouders vertrokken, met medeneming van de harmo nica. Na eenige briefwisseling was de echtgenoot met Kerstmis zijn vrouw gaan opzoeken en hij deed het voorkomen, alsof hij een verzoe ning wilde. Den dag na Kerstmis echter had hij de woning te Egmond aan Zee verlaten met medeneming van de harmonica. Deze vlucht scheen te voren beraamd, want buiten wachtte een auto, waarin de man met de harmonica stapte. De vrouw rende den auto nog na en wist het portier te grijpen, doch haar man slceg haar op de hand, zoodat zij moest loslaten. Geheel overstuur was zij in de ouderlijke woning teruggekeerd en daar rijp te in haar het plan, om zich weer in het bezit te stellen van de harmonica. Zij wist, dat haar man zijn intrek genomen had bij zijn moeder en zij wist ook, dat deze des Dins dagsmiddags nooit thuis was. Zoo trok zij op een Dinsdag naar Rotterdam, nadat zij hei melijk een revolver, die zij eenige jaren ge leden aan haar vader in bewaring had ge geven, bij'zich gestoken had. De schoonmoe der bleek echter wel thuis te zijn en na een twist was de vrouw naar het werk aan den Zwaanshals gegaan, waar haar man werkte. Daar had zij op hem geschoten. Het bleek, dat de echtelieden thans weer met elkaar ver zoend zijn. De man, die als getuige gehoord werd, legde een zoo gunstig mogelijke getui genis af over zijn vrouw, die volgens hem niet op hem had gemikt, doch slechts had willen dreigen. Na een uitgebreid getuigenverhoor heeft het O. M., waargenomen door mr. J. S. Lo- ke, ter zake poging tot doodslag, een gevan genisstraf van één jaar geëischt. De verdediger verzocht na te gaan of hier niet een voorwaardelijke veroordeeling kan worden toegepast. De rechtbank deed dadelijk uitspraak en veroordeelde verdachte tot vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht, zoodat ver dachte onmiddellijk in vrijheid werd gesteld bij men over minder ruimte beschikt en geen uitloopruimte. Hoewel de eerste methode „natuurlijker" is komen vele groote pluim veehouders er van terug, omdat de z.g. in tensieve methode veiliger is, minder kans op besmetting door een vervuilde bodem. Wie wil kan op zijn zolder tegenwoordig wel kuikens opfokken, vaak met meer succes dan iemand die zijn betrekkelijk klein terrein jaar op jaar voor kuikenopfok gebruikt heeft en daardoor meestal besmet heeft. Deze angst voor besmetting van den bodem is natuurlijk niet zonder reden en daaruit is ook de nieuw ste methode ontstaan om de kuikens heele- maal niet meer op den grond te laten loopen doch op vloeren van musschengaas. De ont lasting valt daar doorheen en zoodoende blijven de kuikentjes vrij van een enorm be smettingsgevaar. De volgende stap was dat men de kuikens op gaasvloertjes zette en deze gaasvloertjes boven elkaar in verdiepingen aanbracht, als de laden in een schuifkast. Elke lade heeft dan haar eigen bodem van zink of plaat-ijzer en kan gemakkelijk gereinigd worden. Zoo ontstond de z.g.n. batter ij-kunstmoeder, waarin men op een paar vierkante meter op pervlakte honderden kuikens tegelijk kan op fokken. Deze dingen zijn nog betrekkelijk nieuw doch er beginnen toch al fokkers te komen die er aardig succes m:c bereiken. Hier hoeft een beginner echter heelemaal niet aan te denken, wie niet uiterst nauw keurig zijn dieren gadeslaat in een batterij en het voer, de warmte enz weet te regelen, beleeft er leelijke stroppen mee. Hoe men het echter ook doen wil, het pas geboren kuiken dat kunstmatig opgevoed moet worden, heeft warmte noodig. Daar gaat het dus om te beginnen om en wie nu kans ziet om in een kastje, waarin voldoende frissche lucht kan komen zonder tocht te ver oorzaken, de noodige warmte te krijgen, heeft al een kunstmoeder te pakken. Hoe men nu die warmte aanbrengen wil doet er weinig toe, er zijn op dat gebied net zooveel syste men als er dagen in het jaar zijn en mis schien nog wel meer. Meestal maakt men de kunstmoeder zóó, dat er boven de kuikens een scherm hangt of een plank is, waar de warmte uitgestraald wordt of door tegenge houden wordt. Onder een metalen parapluie- vormig scherm brengt men warmwater-bui zen, petroleumlampen of anthracietkachels, al naar de hoeveelheid kuikens die men wenscht op te fokken. Ook worden de kunst moeders wel electrisch verwarmd, maar ik houd niet van electrische machineriën, omdat mij die onbekende grootheid „electrische stroom" nog te wisselvallig is en ik en de meeste gewone menschen met mij, er niet voldoende kennis van hebben om fouten of storingen weer zelf in orde te kunnen ma ken. Een electricien weet de fouten meestal snel op te heffen, maar daar heb ik als kui kenfokker niets aan. Als mijn lampen ha peren of de stroom hapert worden mijn kui kens koud en breekt al heel gauw ziekte uit. Vandaar dat ik voor de gewone bedrijven flfl 11 - het opruimen gaat zal men werkelijk versteld staan over de geweldige hoeveelheid mest die er onder ligt. Dat is een heel nuttige demon stratie, want wie dat eenmaal gezien heeft zal niet licht meer verzuimen voortdurend onder de kunstmoeder voor reinheid te zorgen. Men kan natuurlijk ook de geheele vloer van de kuikenopfokruimte met zulk gaas be dekken (altijd op 13 c.M. boven den vloer) maar noodig is dat niet. Wel als er ziekte uit mocht breken. Tegen pullorum en erger nog tegen coccidiosis is er geen beter middel dan de gaas vloer. Met geen ander middel is coc cidiosis zoo snel en zoo goed te genezen of te voorkomen. Men moet er echter wel om den ken dat kuikentjes op strooisel gaarne daar in liggen te kroelen en te slapen en dan warm liggen, terwijl ze dat op gaas niet kunnen Ze zitten dan kouder en men moet er dus goed op letten dat de kunstmoederlamip of kachel warmte genoeg geeft om de diertjes voldoende warm te houden. Juist omdat thans de tijd voor coccidiosis weer aanbreekt wil ik allen die kuikens opfokken even op de gaasbodem-methode wijzen en er tevens bij vertellen dat dit, voorzoover mijn ervaring strekt, de eenige betrouwbare methode is. I!; weet wel dat men verleden jaar aangeraden heeft melk met jodium gekookt en lees thans in sommige pluimveebladen dat dit een best geneesmiddel is. Hoewel ik nooit inga op al lerlei onjuistheden in vakbladen (want ik had dan wel dagwerk) en ook veel te goed weet dat men de vakbladen niet kan vullen trvo*- «-AH--*- 1 i\ci u VUIICI1 met artikels van schrijvers die goed op de hoogte zijn, lijkt mij toch het geschrijf over ziekten door leeken, zeer gevaarlijk voor onze pluimveestapei en een goed pluimvee blad moest zich daarvoor ook niet leenen Zelfs het naschrijven van artikeleen van des kundigen is al gevaarlijk, omdat populair ge schreven artikelen van deskundigen, juist ter- wille van het gemakkelijk begrijpen vaak voorbeelden of spreekwijzen aanhalen die voor een bepaald geval kunnen dienen, doch niet veralgemeend mogen worden. Zoo is het nu ook met de genoemde melk-jodium-metho de gegaan en met de pullorumbestrijding. De melk-jodium-methode kan in sommige ge vallen van coccidiosis helpen, maar mag niet als een betrouwbaar middel den men schen worden aanbevolen en zeer zeker niet door menschen die daar absoluut geen ken nis of ervaring van hebben en maar wat van een of ander artikel naschrijven. Ik acht op grond van eigen ervaring den gaasbodem cfe beste methode om de coccidiosis te voorko men en haar uit een koppel te doen verdwij nen. Zieke kuikens genezen is heel wat an ders, bij lichte gevallen, waarbij de ziekte al leen in het voorste stuk van den darm zit, zal de jodium-melk kunnen helpen, bij andere gevallen (en dat zijn in ons land de meeste) waarbij de ziekte in de blinde darm zit, be reikt men met jodium bitter weinig. Onze pluimveestapel is een nationaal bezit en de pluimveehouderij is een der weinige takken van den landbouw, die in verschillen de gevallen nog loonend is. Vandaar dat ziektebeperking en bestrijding thans een heel wat verantwoordelijker werk wordt dan eent werkpl. te Wormerveer 17,800; D Hogen birk Zn. te Haarlem 17,890; Croes Co. te Woerden 17,943; G. A. Luppers te IJmuiden 17,990; N.V. Nijmeegsche Ijzer gieterij te Nijmegen 17,995; Penn Bau duin te Dordrecht 18,130; T. Klos Zn te Kinderdijk 18,250; N.V. Holl. Constr Werkpl. te Leiden 18,698; Meester's Gew Betonbouw te Amsterdam 19,500; Electr. Smederij P. H. Horman Utrecht 19,675 Nederl. Staalindustrie te Rotterdam ƒ21,450 Uitslag van de op 2 Juni te Utrecht ge houden openbare aanbesteding van bestek 1435 H.S. Het bouwen van een woning na bij K.M. 67455 te Koog-Zaandijk en het sloopen van de bestaande woning no. 68 al daar. Raming 8400. Ingekomen 27 biljet ten, o.a van J. Tromp te Castricum 7987; A K. Pik te Barsingerhorn 8100; C. Klin- kert te Oudkarpsel 8260; H. V. en J. de Vries te Purmerend 8360; J. M. Strijlanti te Uithoorn f 8400- P c rinUKoia i j. in. ouijicim Uithoorn 8400; P. C. Dubbeld te Ijmui den Oost 8550; C. Dubbeld te Bergen 8800; J. Meijer en V. Huisman te Beem- ster 8860. Hoogste was Houwertjes en Wagenaar te Koog aan de Zaan 9760. Uitslag van de op 2 Juni te Utrecht ge houden openbare aanbesteding van bestek no. 1438 H.S. Het maken van een dienstge bouw op het le perron en een schuilplaats op hef "3o 1- r-W" ge jaren geleden en men uiterst voorzichtig geen voorstander ben van electriciteit, al kan ^oeJt zi,-n&met ieeken-geschrijf en gekwakzal- het grootbedrijf er vaak niet buiten. Met een ver teneinde schade te voorkomen, kolenkachel of petroleumlamp weten we allen wr~ wel om te gaan en als we daar j-y w »uvi) g UUO I «fron uw h,THkon*7™rLr«f"tr1 f I bodem van kuikens in het kort besproken, nu als ze eenige uren na de geboorte goed uit gerust zijn en droog, gerust al wat kuiken- voer voorzetten. Als ze er trek in hebben kunnen ze er van eten, dwingen tot eten be hoeft men ze niet. Voor eenige jaren gaf men aan dat kuikens een paar dagen moesten vasten, doch dit blijkt onjuist. Een gezond, flink kuiken ontwikkelt iets beter en sneller als men het wat voer geeft zoodra het honger heeft, dan dat men het een paar dagen laat vasten. Dr. TE HENNEPE. We hebben nu temperatuur, strooisel, gaas- lOdllfri t- t1 11,, wiv* nv imitj krijgen we een gevoelige les en weten dat voortaan zelf best te voorkomen. Het beste is dat de warmte van boven op de kuikens straalt maar noodig is dat niet. Als de temperatuur op de een of andere wijze gedurende de eerste week ter hoogte van de ruggen der kuikens ongeveer 90 gra den F. bedraagt, is dat goed. Later kan men al naar het weer en de omstandigheden de temperatuur laten dalen met ongeveer 5 gra den per week. De duurdere kunstmoeders hebben ter rege ling van de temperatuur thermo-regulateurs maar ik heb ook wel menschen gezien die een klein toompje kuikens met een warme kruik in een kistje op temperatuur wisten te houden en goed succes hadden. Kuikens opfokken. Temperatuur, Strooisel Leekengeschrijf over Ziekten. Of de temperatuur in de kunstmoeder goed is ziet men gauw genoeg aan de kuikens zelf. Zijn ze te koud dan kruipen ze op el- Iraar in l»n*« - AANBESTEDINGEN. Uitslag van de op 2 Juni te Utrecht ge houden openbare aanbesteding van bestek no. 1439 H.S. Het bouwen van een wacht- kamergebouwtje en een privaatgebouwtje met chefs- en seinkamer onder de bestaande perronkap op het 2e perron van het station Krommenie—Assendelft. Raming 19000. Ingekomen 33 biljetten w.o. van aannemers Mij. Noord-Holland te Heemskerk 16,860; r» r* x- t t -i - I r - «.jvv*» Jrfv. wp/ \,l- - - - - --vv«*unvil\ J x Kaar ot in hoekjes en zijn onrustig, voortdu p- c- Dubbeld te IJmuiden Oost 17,377; rend piepend. Is de temperatuur te warm dan v- en J- de Vri€s te Purmerend 17,580: rtnrir1n/»h Iam J - i 1 A 1/ n.'I. i. T"> Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen °°or onze lezers worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. KUIKENS OPFOKKEN. Een lezer uit Delfzijl vraagt mij: Wij krij- 8<n over eenige dagen kuikens en zijn van P>an gedroogd tarwebrood gemalen te voe- re"- Is dat goed of moet hier wat bij toege voegd worden? Het is voorzichtig als men er geen ver sland van heeft en men verwacht kuikens van te voren eens te informeeren en in dit geval heb ik aangeraden maar van een ver trouwd adres kuikenopfokmeel te koopen en daarmede, volgens opgave van den fabrikant de kuikens op te fokken. Zou het dan met tarwebrood niet gaan? Met tarwebrood en water alleen zeker niet, doch men zou het kunnen probeeren door de kuikens geen drinkwater te geven doch alleen karnemelk. Met karnemelk en wat vast voer komt een ervaren kuikenfokker een heel eind, maar ik vrees dat een beginneling er ook mee zal vastloopen. Wie er weinig van af beet zal ook gemakkelijk allerlei fouten ma- kon met de kunstmoeder, de huisvesting enz. on als dan het voer ook nog maar zoo zoo is, dan loopt het gauw heelemaal mis. Kuikens opfokken is in den tegenwoordi- gen tijd lang niet meer zoo gemakkelijk als j^oeger, toen men laat broedde van sterke k'Ppen. Nu is het meestal vroegbroed van *eredelde dieren en dat geeft minder sterke 5U|kens onder minder goede omstandighe den. We kunnen ook direct twee methodes te genover elkaar stellen, n.1. de oudere, waar- '1 de keukens veel ruimte kregen, met mooi ^€er een ruime uitloop hadden en die waar- ontvluchten ze de warmtebron en zitten be nauwd te gapen. Een uiterste belangrijk punt is de reinheid. De eerste dagen zijn de kuikens gevoelig, zit ten veel onder de kunstmoeder, waar dus veel ontlasting gedeponeerd wordt en waar door de kans op vervuiling en besmetting groot is. Men moet niet vergeten dat zoo'n kunstmoeder behalve voor de kuikens, ook een eldorado voor de smetstoffen is: Vochtige warmte, duisternis, dat zijn de omstandighe den waaronder de bacteriën ook gaarne le ven. Laat er nu maar één kuikentje ziek zijn, dan besmet zoo'n diertje onder de kunstmoe der al heel gauw den geheel en koippel. Wie dan ook succes wil hebben moet als stelregel nemen, dat de grond ónder de kunstmoeaer en in de naaste omgeving iederen dag ver schoond moet worden. Als strooisel kan men eigenlijk van alles en nog wat gebruiken. Grof zand is zeer goed, maar turfmolm, strookalksel, kaf en zulke stoffen zijn ook wel te gebruiken en zelfs fijne houtkrullen en zaagsel. Men is wel eens bang dat de kuikens daarvan zul len eten, maar gezonde en goed gevoerde kui kens gaan zich niet zoo gauw aan zaagsel te buiten. Neem dus wat het beste met de plaatselijke omstandigheden overeenkomt. Wie versch wit zand in overvloed heeft, moet niet zoo dwaas zijn om kaf of turfstrooisel te koopen. Hoofdzaak is reinheid en wie daar niet op let krijgt met het beste strooisel nog ongelukken. Die angst voor besmetting lijkt overdre ven, maar wie eenmaal gezien heeft hoe snel smetstof zich onder een troepje kuikens ver spreidt, weet er voortaan van mee te praten. Al dat schoonmaken iederen dag brengt veel werk mee, vandaar dat men al weer heel wat werk bespaart door op ongeveer 12 cM. bo ven den stalvloer een bodem te leggen van gewoon musschengaas. Men spant dit op smalle plankjes van 12 c.M. breed en zet deze met den rand omhoog. De ontlasting der kuikens valt dan door het gaas en kan beneden opgevangen worden op oude kran ten of op het strooisel. Dat kan men gerust een week laten liggen en als men dan aan A. K. Pik te Barsingerhorn 17,677; C. Dubbeld te Bergen 17,890; V. Ph. Braun Zn. te Beverwijk 17,900; W. J. Karssen te Alkmaar 18.090; P. Scheepbouwer te Hensbroek 18,298; J. Wittebrood te Beem- ster 18,468; J. M. Strijland te Uithoorn 18470; J. Meijn en V. Huisman te Beem ster 18,885 Hoogste was M. Leguit en Zn. te Krommenie met 19,847. Uitslag van de op 2 Juni te Utrecht ge houden aanbesteding van bestek no. 1436 (H.S.) Het leveren en stellen van een ijze ren perronoverkapping op het 2e perron van het stationsemplacement Alkmaar. Raming 18000. Ingekomen 43 biljetten, t.w.Ro- rink v. d. Broek te Enschedé 12,936; Scheepswerf „De Liesbosch" te Utrecht 13,400; Rotterdamsche Metaalindustrie te Schiedam 13,500; J. C. Jansen te Gronin gen 13,864; P. v. Maarleveld Zn. te Alkmaar 14,127 of 13,630; electr. gelas te uitvoering; Ned. Electrolasch Mij. te Lei den 14,277; Eisenwerk Josef König te Gel- senkirchen 15,300; A. Ooms en J. Lusthof te Sneek 15,450; L. Huijzer Zn te Rot terdam 15,685; Corn. Swarttouws fabr. te Schiedam 15,950; Burgerhout's Machine fabriek te Rotterdam 16.030; H. Jonker en Zn. te Amsterdam 16,155; v. Splunder's Aann. Mij. te Ridderkerk 16,245; Hermes Nederl. Constr. Werkpl. te de Steeg ƒ16,300; W F J Bolten te Zwolle 16,380; R. K. Koppen en Zn. te Alkmaar 16,400; L. ae Vries Jr. te Den Haag 16,450; A. Morsch te Haarlemmermeer 16,495; P. Beelen te Eindhoven 16,500; W Geel's Aann. Bedr. te Aerdenhout 16,544; v. Kooten's IJzer- constr. werkpl. te Rotterdam 16,650; J. G. Steensma te Lemmer f 16,700; de Vries Rob- bé Co. te Gorinchem f 16,750; R. Bijker te Haarlem 16,792; J. Th. v. d. Cammen te Rotterdam 16,830; W. A. de Wit te Utrecht 16,859; C. P. en P C.Stuy te Baarn/Bilthoven 16,900; J. M. Strijland te Uithoorn 17000; Rott. Mach. fabr. Braat te Rotterdam 17,250; P. C. Dubbeld te IJmuiden 17,290; N.V. Lith en Maderai te Rotterdam f 17,600: .J. Enthoven Co. te Delft f 17,7oOj M*th. Constructie- tvu wil owiiuiipicldlö UJJ het 3e jjerron te Alkmaar met bijkomende werken. Raming 14500. Ingekomen 24 biljetten, t.w. L. v. d. Meu- len en Zn. Heerenveen 12,130; J. Tromp te Castricum 12,300; P. Scheepbóuwer en W. Giltjes te Hensbroek 12,616; C. Tj. Smits te Warns 12,650; H. Jorritsma Bolsward 12,700; W. J. Karssen Alkmaar 12,730; P. J. Blauw Hoorn 12,870; C. Dubbeld Bergen 12,880; W. Geel's Aann. bedr Aerdenhout 12,950; J. M. Henselmans te Limmen 12.956; J. Thiecke en R. J Jansen te Nijmegen/Groningen 12,996; C. Klin- kert Oudkarspel 13.070; Koos en v d Mo len Alkmaar 13,195; M. K. de Groot Hec- renveen 13,300; R. K. Koppen en Zn. Alk maar 13,440; Splunder's Aann. Bedr. Rid derkerk 13,550; J. M. Strijland te Uit hoorn 13,660 V. Ph. Braun en Zn. Bever wijk 13,700 R. Bijker Haarlem 13,743, H. Kooiman Zwolle 13895; M. Hoorn Zaandam 14,100; K. Silver Hoogwoud 14,350; H. V. en J. de Vries Purmerend 14,400; Meester's Gewajrend Betonbouw Amsterdam 14,626. Uitslag van de op 2 Juni 1931 te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1437 (H.S.). Het bouwen van een wacht kamer-gebouwtje en een privaatgebouwtje met chefs- en seinkamer onder de bestaande perronkap op het 2e perron van het station Koog-Zaandijk. Raming 17000. Ingeko men waren 34 biljetten w.o. van C. Dubbeld Bergen 16,100; H. V. en J. de Vries te Purmerend f 16,250; P. Scheepbouwer te Hensbroek 16,497; J. M. Strijland te Uit hoorn 16,500; W. J. Karssen te Alkmaar 16,600; V. Ph. Braun en Zn. te Bever wijk ƒ17,400; P. J. Blauw te Hoorn ƒ17,486; J. Meijer en V. Huisman te Beemste-r 17,875. DE WESTLANDSCHE GROENTEN- EXPORT NAAR DUITSCHLAND. De Rotterdamsche correspondent van het Hbl. meldt: Nadat de Ned. Spoorwegen een algemeene verlaging van de tarieven voor groenten-ver voer hadden afgewezen, is van de zijde de exporteurs nog op verschillende wijzen ge tracht, een andere toepassing der tarie/en te verkrijgen. Het was ons bekend, dat er ge tracht werd, tarieven te verkrijgen, zooals de spoorwegen van andere goederen wel toe staan, waarbij een zeker deel der betaalde vracht wordt gerestitueerd, indien Linnen een bepaald tijdvak een zekere hoeveelheid ter vervoer wordt aangeboden. De toepassing van dergelijke tarieven, in den regel geba seerd op gewicht, bood voor groenten eenige moeilijkheden. Wij vernemen nu echter, dat daarvoor een oplossing gevonden is en dat de Ned spoor wegen in beginsel tot overeenstemming ge komen zijn met den Bond van Westlandsche Groenten- enFruitexporteurs, nl. dat indien deze organisatie binnen één jaar vijfduizend wagonladingen ten vervoer aanbiedt, 15 pCt. der betaalde vrachten zal worden terugbe taald. Het tarief zal uitsluitend gelden voor versche groente en fruit. De restitutie wordt al1één toegekend, indien de verzender zich verplicht niet per auto naar Duitsch- land te exporteeren. sommen van een economischen voorlichtings dienst, welke van de overheid uitgaat Speci aal vestigen we de aandacht op 't feit, dat we te doen krijgen met één centrum, dat veel bereikend en omvattend is, omdat het quo jure de beschikking heeft over tal van orga nen. We hebben maar te noemen den naam van de Kamers van Koophande' en Fabrie ken om dat te il lustreeren. Wat bedoelt nu de regeering? Ze wil bij het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid onderbrengen een dienst, waarin alle economische bemoeiing zal worden geconcen treerd, zonder dat echter daarom alle voor lichting van belanghebbenden daardoor zal behoeven te geschieden. Hoe denkt nu de regeering zich dezen dienst? Ze zal worden verdeeld in drie af- deelingen, één, die voor haar rekening neemt de algemeene economische politiek, in het bij zonder ook de handelspoFtiek; één, speciaal bestemd voor den economischen voorlich tingsdienst, en één onder welke komt te res sorteeren de uitvoering van speciale wetten en alle onderwerpen, die niet onder de an dere afdeelingen ressorteeren als de Octrooi- wet; de Wet-Kamers van Kooohandel, Han delsregisterwet, Merkenwet, Winkelsluitings wet enz. Aan het hoofd van deze nieuwen tak van dienst zal dan komen te staan een direc teur-generaal. aan wien de volgende eischen worden gesteld: economisch geschoold; iit staat de telkenss actueele vraagstukken in hun voortdurende wisseling te onderkennen en te bestudeeren en tot onderwerp van des betreffende voorstellen aan den minister te maken. Die eischen mogen gesteld worden, omdat haar het belang der volkswelvaart in het geding is. Waar dus veel van hem ge vraagd zal worden, zal hij als leiders van de tweede en de derde afdeeüng onder zich moe ten hebben zulke mannen, de hem zullen heb ben te adviseeren, maar wie op hun beurt op grond van geschiktheid en taak een groote mate van vrijheid gelaten zal moeten worden. Maar daarmede is de zaak nog niet op pooten gezet. Er zal bovendien nog moeten komen een Economische Raad, welks instel ling bij 'n afzonderlijk wetsontwerp zal wor den geregeld. We hebben meer van die raden. De Onderwijsraad; de Visscherijraadde Boscbraad bijvoorbeeld. In zulke raden zijn de betrokken kringen veelzijdig vertegen woordigd. Zoo zal ook de Economische Raad een zoo veelzijdig mogelijke vertegenwoordi ging zijn van de groepen, waaruit het econo mische leven van Nederland bestaat. De taak van dergelijke raden is het uitbrengen van advies. Hier zal dus advies uitgebracht moeten worden, de economische toestanden en te volgen economische politiek rakende- Door dergelijke raden toch wordt, wat men noemt, de stem van de praktijk gehoord De ze raad zal dan samenwerken met den direc teur-generaal en daardoor zal de minister gedocumenteerd naar verschillende zijden worden geadviseerd. De beslissing en dus de verantwoordelijkheid berust ten slotte bij den minister. De bedoeling zit voor om met één Juli a s. den dienst te laten beginnen. Wanneer alles functionneert naar den opzet, zal joer jaar ongeveer twee ton noodig wezen. Maarvoor- loopig kan volstaan worden met 40.000. De tuinbouwers aan den Langendijk zul len zeker met voldoening kennis nemen van het bovenstaande, dat hen kan sterken in de overtuiging, dat de Spoorwegen alleen dan tot vrachtprijs verlaging bereid zijn als de concurrentie dreigt. Economische Voorlichtingsdienst. Hoogstwaarschijnlijk hebben onze lezers al kennis genomen van het feit, dat de re geering beoogt de instelling van een econo mischen voorlichtingsdienst en een daartoe strekkend wetsontwerp heeft ingediend. De regeering en zij niet alleen heeft de noodzakelijkheid van zulk een dienst inge zien, doordat vrijwel vast is komen te staan, dat aan de outilage van den Nederlandschen staat iets hapert op economisch terrein. Er wordt in den tegenwoordigen tijd heel wat geklaagd over de crisis, over de slechte toe standen op economisch gebied en zeer zeker is het nocdig, dat de Staat en andere publie ke lichamen daarvan de oorzaken en den om vang kennen, zoowel nationaal als inter nationaal. Immers uit die kennis kan voort vloeien een aangeven van de middelen, die le niging en opheffing van onjuiste diagnose diet vooraf te gaan aan het toedienen van het juiste geneessmiddel. Maar niet alleen die taak hebben de publieke lichamen. Zij hebben ook den moreelen plicht om dengenen, die dat behoeven, de noodige inlichting en voor lichting te kunnen geven. Zij toen kunnen een universeele kennis hebben omtrent dat gene, waar het hier om gaat. Zij kunnen ook ver verwijderd verband tusschen toestanden en invloeden constateeren. Door één en an der kunnen deze lichamen aan de verschillen de takken van handel en industrie van groo: nut wezen. Meer voordeelen waren op te NOORD-SCHARWOUDE (Mei.) Geboren Cornelia Maria, d- van Jacob Duineveid en Aagtje de Vries. Ida, d. van Albertus de Lange en Trijntje Kos Maar- tje, d. van Arie Ootjers en Neeitje Kostelijk. Trijntje, d. van Machiel de Groot en Akke Buurstra. Getrouwd: Petrus Limmen en Maria Anna Bakker. Cornelis Kuiper en Anna Kater. Aldert Kamp en Marie van Zoonen. Overleden Aagje Bakker, 76 jaar, echtgenoote van Klaas Lindeboom. Leven loos aangegeven kind van J. v. Klaveren en J. D. van Kuilenburg. Klaas Lindeboom, 79 jaar. weduwnaar van Aagje Bakker. Antje Blaauw, 61 jaar, echtgenoote van Willem Berkhout. HEER-HUGOWAARD —(Mei.) Geboren Elisabeth Cornelia Maria, d van Joh. Blank en E. Dekker. Gerardus Petrus, z. van Joh. Veldman en C. Bakker. Rijn, z. van Herm. Wolfswinkel en K. Wijn. Jan, z. van Dirk Swart en Suze Kuiper. Arend, z. van Arend Evers en F. van Leijen. Alida, d. van Egb. Groot en M. Kok. Adrianus Hendrikus, z. van W Groot en E. Dekker. Alida, d. van S. Groot en M. Zonneveld. Johanna Catharina, d. van G. Burger en E. Fakkeldij. Catharina Helena, d. van A. A. Loos en M. Dekker. Catharina Antonia, d. van A. B. Hermes en M. A. Zijp. Hendrikus Petrus, z. van J. A. Feldberg en Joh. Volkers. Petrus, z. van S. v Lan gen en Cath. M. J. Roozendaal. Cornelia Catharina, d. van C. Mul en M. Verwer. Petrus Nicolaas, z. van C. A. Beers en C. B. Punt. Catharina Petronella, d. van P. Wester en R. A. van Dam. Divera Elena. d. van J. Beers en M. Beerse. Jonannes Cornelis, z. van Wilh. Dekker en A. M. Roozendaal. Cornelis Johannes, z. van Jb. Groenveld en Cath. M. Does. Agnes Johanna, d. van J. P. Entius en M. Jonker. Ondertrouwd Adr. P. Ant. Over toom en M. Borst. Jan Bakkum en Johanna Vreeker. Getrouwd: M. P. van Saaze, Zuid- en Noord-Schermer, en C. Buis. P. Schuit, Wognum, en Maria Beers. Pieter Docter, Barsingerhorn, en Joh. Slotemaker. Wilh. Appelman en Geertr. Ooijevaar, Noord- Scharwoude. Corn. J. Weijters, Tilburg, en Adriana Komen. Joh. Komen en Bri- gitta Stet. A. P. A. Overtoom en M. Borst. Overleden: Jacob Worp, 68 jaar, echtgen. van Neeitje Groot. Maartje Stroet, 72 jaar, echtgen. van Jan Beers. Dieuwke Folkertsma, 7 jaar, d. van P. Fol- kertsma en van H. Miedema (overleden te Alkmaar). Jan Slendebroek, 4 jaar, z. van Th. Slendebroek en van G. Huizinga. Pie- tertje D;ssel. 16 jaar, d. van H. Dissel en van J. Hoogland (overleden te Alkmaar). Overleden te Bloemendaal Trijntje Schouten, 53 jaar, d. van Jan Schouten en van Aagje Groot.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7