föiitiaarsciie CiuraiiL DE PAGODE tRadtimieiws Stad m Omq&mhq euiêêetm Honderd drie en dertigste Jaargang. REVOLUTIONNAIR SOCIALISTISCHE PARTIJ. Verkiezingsvergadering van de afdeeling Alkmaar. DE SOC.-DEM. EN DE VERKIEZINGS ACTIE. Wat wij deden en wat wij willen. lüoiniiisii^ 4 Juni. Vrijdag 5 Juni. Hilversum, 298 Al. (8.—12.—4.-8.— en 11-12- V.A.R.A., 12.—4.— A.VR.O. en 811.V.P.R.O.) 8.Gramofoonplaten 10.— Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.30 Voor cie zieken. 11.30—12.Gramofoonpl. 12 2.— Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 2-2.30 Voor scholen. Dr. P. Klinkenberg: „Livingstone". 2.30—4.Concert door het A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveid 4 Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 Knutsel werkjes voor de finderen door mevr. A. de BeerPlomp. 5.15 Concert door 't V.A.R A.- orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Becca van Kreveld, zang. Sam Metz, piano 6.Ver volg concert. 6.45 Actuecle berichten van het N. V V. 7.J. "uipers: „De ontdekking van Amerika". 7.20 Slot concert. 7.458.— Toespraak door C. J. van Wijngaarden: „De verkeersdag van 6 Juni". 8.Maarten Dijk: „De invloed der dansvormen op de klavier muziek". 8.30 Clavecimbelconcert door M. Dijk. 9.Spreker prof. dr. M. C. van Mou- rik Broekman. 9.30 Vervolg clavecimbelcon cert. 10.Persberichten Vrijz. Godsd. pers bureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing. 10 45 Gramofoonplaten. 11.^-12.— Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door den K. R. O.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.1130 Gramofoonpl. 11.3012.Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen. 12.Politieber. 12 15 1.45 Concert door het K. R. O.-kwintet o. 1. v P. Lustenhouwer. 1.452.Gramofoon platen. 2.-5.— Concert. A. Krelae^, piano B. Bleekrode, viool. J. Vogtschmidt^ello J. Ardesch v. Hamel, zang. D. v. Leuven, piano. 5.Gramofoonpl. 5.307.Concert door het K. R. O. Kunst-Ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 5.456.M. K. Gerisch: „De Rijn". 7.Leo Speet: „Geboorte en uit een kwestie werd geboren, die tot gevolg had het bedanken als wethouder door de hee- ren Klaver en Thomsen (de heer Ringers had al eerder om andere reden bedankt). De daar door ontstane crisis werd opgelost door een overeenkomst op een klein program met de r.k., waarop de soc.-dem. de verantwoorde lijkheid voor de nog resteerende maanden dezer zittingsperiode mede wilden aanvaat- den. Er is geen sprake van blocpoliüek, zei sPr. nadrukkelijk. Wij zijn niet meer voor Rome gaan gevoelen dan voorheen en de roomschen zijn waarschijnlijk niet meer socialistisch geworden. Het is tot dusver een prettige samenwerking geweest, waarbij ieder Door MAR JORIfc BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C E GUYE. 68 Kobinetta's winst werd belangrijker voor haar dan haar eigen verlies; zij bevond zich zelf glimlachend bij de gedachte aan de stra lende blijdschap van het meisje zulk een ge liefde te ontmoeten op zulk een plaats. En zij peinsde, met een volkomen verloo chening van zichzelf, over het lange leven van geluk, dat vóór het meisje lag. Als zij dood was, liggende naast René in de kerk dichtbij, kon Robinetta Carless Touraine ko men bezoeken en aan haar denken: Timothy zou haar ook herdenken, en hierover naden kende scheen zij deel te gaan nemen in hun geluk. Hoe goed begreep zij de opwinding van hun jonge liefde! Vrouwen waren zoo bang zich te laten gaan, zoo gretig om zichzelf te overtuigen dat het beste deel van het leven nog komen moest, dat zij dikwijls de jeugd van anderpn bedierven in weerwraak dat zij haar eigen hadden verloren, evenals zij de levens van deze twee had kunnen bederven door begeei ring te grijpen naar wat nooit het hare hao kunnen worden. Zij zag nu goed in wat nooit jeugd bij de oude Grieken en Romeinen" 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten 8.11.Concert door het K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Declamatie: A. Laudy 9.Vaz Dias en R. J. Zorge de Raumonde: „De lange jacht". Verder causerie door L. A P. M. v. d. Broeke. 11.12.— Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding 12.20 Concert. V. Lee, sopraan. R. Ruther- ford, bariton. 12.50 Orgelconcert door N. Choveaux. 1.50 Gramofoonpl. 2.50 School- uitzending. 4.20 Gramofoonplaten voor scho len. 4.35 Licht orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 7.05 Bach-orgelconcert door J. Ching. 8.05 Liederenvoordracht door Arch. Winter, tenor. 8 20 Hoorspel „Fame" van G. Clark en „Robinson" van E. Bunnett. 9.55 Svm- phonie-orkest-concert met medewerking van Hughes Macklin, tenor. 11.2012.20 Dans muziek. Parijs „Rcdio Paris"1725 M. 8 05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramo foonpl. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest- concert. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramo foonplaten. 11—11-35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.20 Operette- gramofocnpl.-concert. 8 5510.05 Concert uit Londen. Orkest en D. Hogben, piano. 10.5011.35 Concert. 11.3512.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert m. m. v. solist. 8.20—9.20 Orkest en solistenconcert. 9.20—2.20 ('s nachts) Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 Al. 508 M. 5.20 Or- ksetconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Orgelconcert. 9 05 Orkest concert. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 5.50 Gramofoonplaten. 6.05 Orkestconcert. 6.50 l Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Zeesen, 1635 Al. Ca. 7.7.50 Gramofoon- pl^en. 9.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 Berichten 2.20—3.20 - Gramofoonpl. 3.2(b—4.50 Lezingen. 4 50 5.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Or kestconcert. 9.30 Herdenking van Hölderlin door dr. W. Koch. 10.35 Solistenconcert. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. der partijen hare vrijheid oehouden heeft. Er is dus geen verbond gevormd1. Spr. memoreerde vervolgens de werkzaam heid van anti-revolutionnairen in deze ver kiezingsactie, en die mag aansporen tot ster ke inspanning onzerzijds, meende hij. De heer Hoijtink, die den heer Sluis in den raad als a.-r. lid opvolgde, is principieel geen andere dan deze. Hij kondigt in 't a.-r. verkiezingsorgaan als programnummers aan: verdwijning weeshuis, beëindiging kleu terzorg, strijd tegen het Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Bonsema memoreerde het verloop van de besprekingen over het Maatschappe lijk Hulpbetoon in den raad, waarbij alle leden zonder stemming hun goedkeuring hechtten aan de instelling ervan (ook de heer Hoijtink). Wat over radio-distributie beweerd werd door de Alkm. Crt. bij de benoeming van der, nieuwen gasd'icteur, is, zei spr., een pertinente onjuistheid. Van de vrijz.-dem. hebben de socialisten in de afgeloopen periode allen steun onder vonden en waar zij thans geen regeerings- partij vormen, zijn zij toch in een zeer loyale oppositie. De Vrijheidsbond is in dezelfde reaction- naire richting gebleven als voorheen, voor alle sociale vraagstukken blijft hij doof. De christelijk-historischen en de anti-rev. hebbe nonderling te veel geschillen en ook met de andere partijen om een vruchtbare samenwerking met hen te zoeken. Alleen met de r.k. is die mogelijk gebleken, zooals de uitkomst heeft geleerd. Wat vóór 27 Nov. 1930 is gebeurd in het sociaal en algemeen belang, is bedroevend weinig. Er is door het elftal wel veel aange kondigd, maar hier geldt vooral: „let op de daden en niet op de woorden". Het elftal wil de over 1928—'29 en 1929'30 resp. 882 en 1086 werkweken voor werkverschafing; het nieuwe college heeft in het half jaar zijner regeering 1740 weken werk gegeven en daar naast is nog veel werk gevonden aan de uit breiding en verbetering van den Bergerweg en de verlegging van de Houtvaart. Spr. gaf vervolgens een lijstje van wat het huidige college heeft weten gedaan te krij gen: afschaffing huur gasmeters, instelling Maatschappelijk Hulpbetoon, bouw nieuwe openbare en een katholieke school, instelling bureau voor kleuterzorg, subsidie t.b.c.-pa- tienten verhoogd van 5000 tot 8000, uit breiding zorg voor wijk- en kraamverpleging Wit-Gele-Kruis met 2370. De activiteit der verschillende politieke rartijen voor de aanstaande verkiezingen, al thans in het openbaar, is zeer gering, behalve dan bij de anti-rev. Van de Vrijheidsbonders liet hare had kunnen worden; als zij Timothy had getrouwd, zou dit slechts een illusie zijn geworden, geen liefde, maar een spook van de liefde. Haar kans was er twintig jaar geleden geweest, toen René Ruzé de Bellegarcte haar had getrouwd en lief gehad en op een of an dere wijze had zij die kans gemist; zij kon niet hopen dat die zou terugkomen. Alles, alles was begoocheling geweest. Door zich met het meisje te vereenzelvigen en aan zichzelf te denken, jong en getrouwd, twintig jaren geleden, vóór Robinetta was geboren, kwam zij er toe Carless te vereen zelvigen met haar echtgenoot. Een nacht, toen zij zichzelf te veel ge kweld had cm te slapen, draaide zij het licht op en blikte in de diepe stilte en eenzaam heid oo het portret van haar echtgenoot, het vroolijke en bekoorlijke miniatuur, geschil derd spoedig na hun huwelijk, toen hij nog jorgei was dan Timothy Carless nu. Zij staarde er op waar het hing, zooals zij het tartend had geplaatst toen zij het had weggehaald tusschen de juweelen, waar het zoo lang verborgen was geweest, staarde tot dat ze zijn tegenwoordigheid scheen op te roepen in de groote, zwijgende kamer. Zij dacht aan al de jaren dat zij samen hadden geleefd, aan hun groeiende onver- schilligheid, koudheid, aan hun lange af wezigheid telkens de een van den ander, die in zijn steeds meer opgaan in zijn veelvuldigt belangen, zijn talrijke vrienden, aan haar toenemende ledigheid en matheid, aan die merkt men heelemaal niets, zouden zij de ver kiezingen vreezen? Ook de vrijz.-dem. zijn zeer stil. De actie der r.k. is wel al grooter geweest Vooral na hun juichtonen over den uitslag der Statenverkiezingen had men meer be weging mogen verwachten. Zij meenden im mers één zetel te kunnen winnen in den raad. In het algemeen waarschuwde spr. er tegen de uitslagen van verkiezingen voor verschil lende colleges te vergelijken en daar conclu sies op te bouwen. Zij leiden licht tot teleur stelling. Spr. ging na, hoe op het politiek ad vies voor de r.k. candidatenlijsten vier demo craten voorkwamen en hoe bij een referendum de politiek ongeschoolden wisten gedaan te krijgen, dat de heer Keysper op de plaats van een arbeider kwam te staan. De door den heer K. betoonde bereidwilligheid om op no. 7 te staan inplaats van op no. 5 zou geen verbetering voor de r.k. arbeiders brengen. Het is, zei spr., verklaarbaar, dat er bij hen niet veel vuur is voor de a.s. raadsverkiezin gen. Hij vreesde, dat de democratische rich ting uit de r.k. gelederen veel kans loopt ver loren te gaan. Spr. stelde in het licht, dat een gemeente raad niet alles kan doen wat de democratie wel zou willen, omdat immers zoo veel afhan kelijk is van financieele mogelijkheden en bo vendien veel maatregelen moeten worden ge troffen als opgelegd van hoogerhand. Wat de gemeenteraad deed ten aanzien van de gezondheidszorg, passeerde hierna de revue. Spr. memoreerde, dat bijna alles ten deze verricht wordt door het particulier ini tiatief, gesteund door de gemeente. Hieraan is nu uitbreiding kunnen worden gegeven door de instelling van kleuterzorg, waarover spr. zijn groote voldoening te ken nen gaf. (De heer Hoijtink was er tegen op „principieele" gronden en ook de heer Govers stemde tegen). De arbeidersklasse zal groot voordeel kunnen ondervinden van deze kleu terzorg. Voor t.b.c.-bestrijding werd belangrijk- meer op de begrooting geplaatst, om daar door mogelijk te maken, dat meerderen voor wie uitzending naar een sanatorium noodig wordt geoordeeld, daarvan zullen kunnen profiteeren. Gezinsverpleging en de r.k. wijk- en kraam verpleging kregen een vrij groot bedrag meer, doordat de laatste bijna 2400 méér kreeg, zonder dat gekort werd op de subsidie voor Gezinsverpleging. Zoo werd alles te zamen 6000 meer ge- gegeven voor gezondheidszorg, waar zeker velen belang bij zullen hebben. Op het gebied van de woningvoorziening was het huidige college ook werkzaam. Bij het releveeren hiervan herinnerde spr. aan het bouwplan van Volkshuisvesting, hetwelk misschien voor 30 of 40 jaren voldoende zou kunnen worden genoemd, maar thans zeer zeker niet meer. Daarom heeft dé s.d.a.p. aan dit plan geen goedkeuring kunnen hechten. De woningen van Rochdale zijn daar om te bewijzen wat goede huisvesting beteekent. Zijn ons nu verwijten te maken? vroeg spr. Straks bij de verkiezingen zult gij u daarover kunnen uitspreken, maar ik 'ben overtuigd, dat wij in het laatste deel der zit tingperiode in het college (sinds 27 Nov. 1930) hebben bewezen in daden te willen om zetten wat wij aankondigden. Ons heilig voornemen is alle beloften in te lossen, dus ook datgene wat nog niet kon worden be reikt. Rede van den heer Westerhof. Na een korte pauze was het woord aan den heer Westerhof. Spr. begon met op te merken, dat in ver kiezingstijd de partijgenooten meer dan an- ders belang toonen voor de partij en dat dui zenden anderen met belangstelling het werk der socialisten gadeslaan. Hoe ook de verkie zingen zullen afloopen spr. geloofde stel ling, dat het goed zal zijn hij bleef er van overtuigd, dat de toekomst der wereld is aan de sociaal-democratie. De kiezers hebben het vertrouwen in de andere partijen verloren. Wij hebben, in de oppositie zijnde, nooit meer gevraagd dan kon worden verkregen en nooit hebben wij iets gevraagd zonder de mo gelijkheid ervan aan te wijzen. Zoo hebben wij ook hier in Alkmaar gedaan in den raad en zóó beschouwd hebben wij altijd aan de gemeentelijke regeering medegewerkt, maar iets anders is nog de uitvoering van de be sluiten van den raad, waartoe wij nu weer geroepen zijn en welk deel der regeering men ons gaarne weer zou benemen uit blinden haat tegen de soc.-democratie. Spr. constateerde, dat het oude elftal, naast allerlei bezuiniging ten nadeele van het proletaricaat, ontoelaatbare verkwisting pleegde, b.v. door groote donatiën aan hoof den van takken van dienst, wat aanleiding was tot groote ontevredenheid in breede krin- gen. De val van het oude elftal deed aanbreken de noodzaak van samenwerking tusschen de soc.-dem. en het democratische deel der r.k. en spr. stelde vast, dat het wel gebleken is, bitter verborgen kwelling van haar kinder loosheid, welke de dood was aan zijn trots en eerzucht. Zij kon zich geen ruwheid of onrechtvaar digheid. van hem herinneren, geen enkele vij^ andigheid of verwijten, slechts een toenemen de onverschilligheid, die zich op haar hart had gezet als ijzel. Een ongelukkig huwelijk, een huwelijk dat 'een mislukking was geweest! En toch was zij nooit aangetrokken ge weest tot eenigen anderen man gedurende al die jaren, nooit ook maar éénmaal, totdat zij Timothy Carless ontmoette, en dat was zóo fantastisch geweeste zóó overdreven kiesch, had nooit van eenige kracht of invloed ge schenen totdat haar echtgenoot plotseling was gestorven. En dan, toen zij hem dood had gezien, toen zij had geweten dat dit voorbij was, haar echtgenoot, eens haar geliefde, dood, toen had zij in wilden angst uitge roepen: „ik heb hem nooit liefgehad; het is de ander, dien ik liefheb, de man, die levend is, jong. Was het dat geweest Had zij nu ten laatste, haar eigen waarheid doorpeild, welke haar tot nu toe niet bewust geworden was? Madame de "Bellegarde, alleen in de groote kamer, in den herfstnacht, stelde zichzelf deze vragen. Was Timothy Carless slechts haar wanhopige plaatsvervanger voor René, omdat zij het niet kon verdragen te ge- dat in Alkmaar regeeren zonder de socialis ten niet meer mogelijk is (hij wees hierbij ook op Engeland en op een sterke democratische strcoming in de gelederen der r.k.) Het is on juist, dat het verschil in godsdienstige over tuiging een hinderpaal kan zijn voor een samengaan tusschen socialisten en roomschen in ons gemeentebestuur, want hier komen geen godsdienstige vraagstukken aan de orde, doordat de schoolstrijd gestreden is. En deze is hier geheel opgelost door het feit, dat hier is vastgelegd, dat ook de oude bijzon dere scholen zullen worden opgeruimd en plaats zullen maken voor nieuwe. Een specifiek èhr. propaganda wordt door de anti-rev. niet in den raad gevoerd; wel een anti-rev., doordat zij verstard zitten in het conservatisme, waarin zij overeenkomen met den Vrijheidsbond. Spr. wees er op, dat deze partij in haar vaandel schreef, dat openbaar onderwijs een voorwerp van groote zorg zal zijn. Hetgeen dezer dagen in den raad geschiedde bij de stemming over den scholenbouw doet veronderstellen, dat dit moet zijn: „het openb. onderwijs zal ons een zorg zijn". Het doet eigenaardig aan, dat elke partii behoefte schijnt te hebben aan het woord „democratie". Zelfs de heer Hoijtink wordt een „onvervalscht democraat" genoemd. In hoeverre zijn wij dan wel vervalscht? vroeg spr. De heer H. toch is tegen elke demo cratie. Dat vaak de godsdienst in het debat wordt gebracht, werd door spr. ten zeerste betreurd en dat deed hem zeggen: de politiek is niet slecht, maar er is wel slechte politiek. Hoe het mogelijk is, dat men nog kan ijveren voor candidaten als de heer Hoytink was spr. een raadsel. „Rood is duur en drijft de belastingen op", is een verwijt, dat men ons meermalen deed^ maar, zei spr., de weinige verlaging van be lasting, die door het oude elftal kon worden gegeven en door ons volkomen werd goedge keurd, was mogelijk omdat het elftal, zoo als de heer Keesom zei, den tijc) méé had. Men zou wel willen, dat de tegenwoordige wethouder van financiën den boel in hel hon derd zou laten loopen, maar ik verzeker U dat ik daar absoluut niet toe zal zijn over te ha len, zei spr. Wat wij willen, is een billijker verdeeling der belastingen, een belasting naar draagkracht. Als bewijs hiervan haalde hij aan het amendement der soc.-dem. raads fractie op het voorstel van het vorige college tot het heffen van 5051 enz. tot en met 80 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. De soc.-dem. wilden hiervoor lezen 20—22 enz. tot en met 80, waardoor een aanmerkelijke ontlasting van de kleinere inkomens zou worden bereikt Voorts wilden zij bij de personeele belasting niet 10 pet. van de belastbare huurwaarde heffen, welk bedrag zij onbillijk vonden door dat dan allen hetzelfde percentage zouden moeten betalen. Zij stelden daarom voor te komen tot een progressieve heffing van 5 tot 14 pet. De totale opbrengst der opcenten op deze belasting zou daardoor 8731 hooger worden en de vermeerdering der opbrengst van de hoofdsom dezer heffing zou 4084 zijn, beide op te brengen door de bewoners der duurdere huizen. Het percentage van de opcenten op de vermogensbelasting wilde de fractie niet op 35 stellen, zooals het toenma lige college dacht, maar op 50, wat 8400 méér zou opbrengen. Deze drie bedragen (sa men 20315) zouden de mindere ontvangst uit de gemeentefondsbelasting ad 23517 reeds bijna opheffen. De nog daaraan te kort komende 3202 dacht de fractie te halen uit de winst op de bedrijven, waardoor dan toch nog 18000 minder daaruit zou komen dan voor 1930 was geraamd. Men kon niet zeggen, dat ons voorstel onlo gisch was, maar stemde toch tegen, zelfs de katholieke democraten waren er tegen. Langs den weg van vermindering voor de arbeiders, een weinig verhooging voor den middenstand en de rest te halen van de rijken was volgens spr. alleen iets te bereiken in het belang van den arbeider. Spr. had het volle vertrouwen van den heer Thomsen, wat gebleken is uit diens woorden bij de voorstellen tot invoering van het 7e leerjaar o.a. aan de Rochdaleschool. Hij zei toen immers: „Als de wethouder van finan ciën de verantwoordelijkheid durft te dragen, kan ik er mijn stem aan geven". Welnu, zei spr., ik kan zeggen, dat van belastingverhooging geen sprake zal zijn in 1932, doordat de laagconjunctuur niet zoo heeft ingevreten hier ter stede als in andere streken, b.v. aan den Langendijk. Er zal een belangrijk overschot zijn in dit jaar. Spr. kwam hierop aan de werkloosheiduit keering en Maatschappelijk Hulpbetoon. De uitkeeringen kunnen z.i. worden verhoogd door verhooging van het verhaalsrecht en dan zal het duidelijk worden, dat dit ook tot voordeel is voor den winkelstand. Spr. had het vaste vertrouwen dat door instelling van het Maatschappelijk Hulpbe toon, waarin arbeiders van allerlei schakee- looven dat René dood was? Omdat hij leek op René en zij met hem kon hopen alles te grijpen wat zij met René had gemist? Alles schijn, alles begoocheling, alles verbeelding! Waarom had zij hem zoo lang wegge houden? Waarom hem zoo hardnekkig verme den zoo niet omdat het alles schijn, begoocheling, verbeelding wa-? Nu twijfelde zij er aan of zij hem ooit had kunnen ttrouwen, ooit dt vrouw had kunnen zijn van eenigen man behalve René. Nu geloofde zij, dat de schok van het verljes Timothy de schok was geweest van het beseffen dat René dood was; Timothy en haar hartstocht voor Timo thy had haar doen vergeten; nu hij ge gaan was, kon zij het niet langer ver geten. René was dood. Zij herinnerde zich wat miss Stalling had gezegd van Robinetta's onschuldig geloof in haar liefde en smart om haar echtgenoot; zij herinnerde zich wat zij Timothy had verteld, geloovende dat het een leugen was. Maar misschien had Robinetta, met haar kinderlijke openhartigheid en een voud. juist gezien; misschien had zij, toen zij had rrezegd: „ik heb altijd mijn echtgenoot liefgehad", de waarheid ge sproken. Ten minste het was aan René dat zij ring zitting hebben, de uitkeeringen zullen stij gen en een einde zal komen aan de zwarte armoede in de gezinnen der aldus bedeel den, waarvan men zich afvroeg hoe het mo gelijk is dat zij van de lage uitkeeringen heb ben kunnen rondkomen. Dat er arbeidsschuwheid zou bestaan on der de werkloozen, ontkende spr. ten sterk ste. Tal van bewijzen (uitlatingen van hoof den van takken van dienst) zijn daar om dit te staven. Spr. memoreerde vervolgens wat is ge daan ten bate van het onderwijs en noemde als laatste school den voorgenomen bouw aan de Vondelstraat, welke school een inderdaad moderne school zal worden. Het zevende leerjaar is er gekomen en nu moet nog vol gen het achtste, waar allen, die niet het U.l.o. zullen volgen, plaats zullen kunnen krijgen. Het moet mogelijk zijn, dat ook het arbei derskind zal kunnen door-studeeren, als het aanleg daarvoor heeft. Daartoe zullen stu diebeurzen in uitzicht moeten worden gesteld. Spr. wilde niet zeggen, dat handenarbeid minder waard is dan hoofdarbeid, stellig niet elke nuttige arbeid (dus niet die in munitie-werkplaatsen e.d.) is aan te bevelen maar mogelijk moet zijn dat de poorten der hoogeschool niet gesloten bnjven voor den proletariër. Maatschappelijk Hulpbetoon zal een gansch ander beeld scheppen van onze sa menleving, doordat het Burgerlijk Armbe stuur spr. had alle respect voor de man nen die hier ter stede dit college vormden zal verdwijnen, waarmede dan tevens zal zijn verdwenen de tijd, waarin een werklooze een aalmoes kreeg. Thans zal het zijn recht worden uitkeering te krijgen. Dat er een nieuw ziekenhuis heeft kunnen komen, dat de trots van Alkmaar en wijde omgeving is, was spr. een groote voldoe ning. Het ziekenhuis is het resultaat van gezamenlijken arbeid en zal ook later nog blijk geven van vooruitstrevende gezindheid. Lichtbedrijven, een glorie van onze stad, kan concurreeren met elke andere dergelijke inrichting in welke stad ook. Daar is geen overwinst voor enkelen, maar voor de heele gemeenschap. Dit is een mooi resultaat van overheidsbedrijven. Daar zal, in niet te verre toekomst, naar wij hopen, nog bij kunnen komen een gemeentelijke radio-distributie, die noodig is, omdat de thans voor radio distributie geheven contributie te hoog is. De overheidsbedrijven hebben moeten ko men door de stumperigheid van de particu liere bedrijven (spr. noemde o.a. de vroegere particuliere telefoon, die vol gebreken zat en herhaaldelijk storing opleverde en daarom plaats moest maken voor de rijkstelefoon). Alle overheidsbedrijven (licht, verpleging, telefoon, waterlevering, enz.) hebben bewe zen te zijn geboren uit noodzakelijkheid. Aan het slot van zijn rede gekomen, voor spelde spr., dat met goeden wil en harden verkiezingsarbeid op 17 Juni a.s. de over winning is te behalen voor de glorie van het socialisme. (Applaus). Geen der aanwezigen meldde zich aan voor het voeren van debat. De heer Couwenhoven sloot hierop de bijeenkomst met een opwek king om met lust en ijver te werken voor de verkiezingen. Spr. deelde verder het program van actie mede. Een klein aantal belangstellenden was opgetrokken naar de groote zaal van de Harmonie, om getuige te zijn van de openbare vergadering, welke door de afd. Alkmaar der Rev. Soc. Partij was belegd met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen. Op deze vergadering voerde de heer E. Bouwman, voorzitter der Transportfederatie, het woord, nadat de voorzitter, de heer v. d. Wal, een kort openingswoord had uitgespro ken, waarin hij o.m. opmerkte, dat dit de eerste keer was, dat de Rev. Soc. Partij in Alkmaar aan de raadsverkiezingen deelnam. De heer Bouwman dan behandelde aller eerst de toestanden in de arbeidersklasse en wat zij te verwachten heeft van de burger, lijke partij. Hij betreurde het, dat bijv. nog tal van arbeiders lid zijn van de r.k. staats partij, al zijn er vele r.k. arbeiders, die onte vreden zijn over den gang van zaken in die partij. Daarom is indertijd dan ook de r.k, volkspartij opgericht. Zoo gaat het ook met de andere burger lijke partijen. Hij betreurde het, dat bijv. nog de huidige kapitalistische samenleving stel len, en men ziet, dat er dus twee groote groepen samengaaneen klasse van bezitters en een van niet-bezitters. Tegen elkaar voe ren zij een onverzoenlijken klassestrijd, die gericht moet zijn op vernietiging van een der twee. Naar de meening van de soc., in nu dacht; het was de liefde van twintig jaren geleden waarover zij treurde, niet de liefde van twintig jaren geleden waarover zij treurde, niet de liefde van gisteren. Als zij nu, in haar troosteloos heid, een van deze mannen naast zich zou kunnen hebben, zou zij René hebben gekozen. Zij keek naar het portret; zij dacht aan alles wat zij hadden gemist en on uitsprekelijk '-cd kwan over haar toen zij bedacht dat hij dood was. Wat was die luchthartige, bekoorlijke jonge man anders dan zijn schaduw? Wat had zij ooit liefgehad in Timothy behalve de gelijkenis, de armzalige, bleeke gelijkenis met René. Zij had zichzelf overreed tot een hartstocht voor Timothy om zichzelf te redden van de verschrikking van René's dood, en zij had hem opgegeven omdat Robinetta haar het verschil had ge openbaard tusschen deze kunstmatige, fantastitsche, wanhopige hartstocht van een teleurgestelde en gedwarsboomde vrouw, en frissche jonge liefde; omdat Robinetta haar ook getoond had, dat hetgeen zij noodig had niet een geliefde was, maar kinderen, een dochter, een zoon. Zoo leek het. haar toe, in de stilte, in den nacht, toen zij met kon slapen van smart, gekweld door eenzaamheid, zoo als zij al lang door eenzaamheid was gepijnigd. .(Slot volgtjf, 3 Dit was het onderwerp, waarover gister avond in de dancing van de Harmonie 'ge sproken werd door de beide socialistische wethouders, de heeren Westerhof en Bon sema. Namens het bestuur der afd. s.d.a.p. sprak de heer Couwenhoven tot de talrijke aanwe zigen (de zaal was geheel gevuld), een kort openingswoord. Rede van den heer Bonsema. De heer Bonsema kreeg daarop het eerst het woord. Hij begon met te herinneren, dat aan de vorige raadsverkiezing acht par tijen deelnamen, w.o. één die zich aandiende als $anti-stemdwangpartij". Deze heeft thans ook weer een verkiezingsactie in gesteld, wat spr. aanleiding gaf de meening te opperen, dat men het bij hen, die zich thans noemen rev. socialisten, met de principes niet erg nauw neemt. Wat de gevolgen kunnen zijn van het stemmen der candidaten van hunne lijst, is in het verkiezingsorgaan „Stemt rood" reeds uiteengezet (winst voor den Vrijheidsbond). Spr. gaf aan, hoe het gegaan is met de can- didaatstelling van de rev. soc. (in één district waren zelfs geen 25 menschen te vinden, die de lijst wilden teekenen; in een ander district zijn eenige onderteekenaars gevonden, die er ten aanzien van de beginselen der rev.-soc. eigenlijk zijn ingeloopen). Na de vorige verkiezingen werd het be ruchte elftal gevormd. Onjuist is, zei spr wat de^ Alkm. Crt. dezer dagen beweerde, dat de soc.-dem. thans eenzelfden weg zijn opge gaan met het vormen van een bondgenoot schap met de katholieken. Ruim 3 jaar heeft het elftal geleefd 27 Nov. 1930 kwam in den raad 't adres over loon in werkverschaffiner aan de orde, waar-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5