Geweldige brand te Miicken. !RedU&zakm Voeten Jlunst m Wetenschap Jfawwcicud Uieuws Stad w Omqeoing. JtheepstiidUigen £aatste Aecicftien JCeck éi Sxhooi Jiatht&ecichteu lüeec&ericht Het beroemde Glaspaleis ten ondergang gedoemd brandschadie die uit den aard der zaak aan zienlijk is, verzekerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. INBRAAK IN EEN HULPPOST KANTOOR TE UTRECHT. In den nacht van Maandag op Dinsdag van deze week is ingebroken in het hulppost kantoor aan de Maliestraat, te Utrecht. De inbrekers vermoedelijk twee hebben evenwel niets buit kunnen maken. Alles was goed opgeborgen en de ongenoode gasten waren waarschijnlijk niet zoo toegerust, dat ze sloten konden verbreken. De politie stelt een onderzoek in. MISHANDELING VAN EEN CHAUFFEUR. Zaak opnieuw geschorst. In den avond van 25 Januari j.1. be stelde een tweetal bezoekers van oen café op het Rembrandtsplein te Amster dam een taxi, om daarmede huiswaarts te gaan. Het dozijn glazen bier werd echter eerst volgemaakt en de chauffeur moest maar wachten. Toen de „heeren" tenslotte verschenen, maakte de chauf feur hen er attent op, dat zij voor het wachten reeds 1.80 verschuldigd waren. Hierover ontstond verschil van mee ning, en de a.s. autorijders dachten niet aan cenige betaling. De chauffeur stelde toen voor om naar de garage aan het Kleine Gartmanplantsoen te rijden, de baas moest die geldkwestie dan maar oplossen. Aldus geschiedde, maar hoe de garagechef ook redeneerdfe, betaling b:eef uit. Tenslotte wilde een der adspi- Irant-passagiers weggaan, de chauffeur 'liep hem achterna, roepende: „Wat moet dat nu, moet ik voor die 1.80 op draaien?" De man keerde zich om en gaf den chauffeur een vuistslag op het hoofd; deze stortte ais een blok neer, hij bleek zwaar gewond te zijn. Met een schedel fractuur werd hij naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht, waar hij anderhalve maand moest worden verpleegd. De dader, de 33-jarige los-werkman B. D. stond op 13 Maart j.1. voor de Vier de Kamer der Rechtbank terecht we gens zware mishandeling. Daar verdachte een zeer zenuwachti ger. indruk maakte, gelastte de recht bank op verzoek van den verdediger Mr. David Fraenkel, een onderzoek naar verd.'s geestvermogens. Gister werd de zaak voortgezet. Dr. H. J. Overbeek was door verd.'s houding niet tot een conclusie gekomen. De recht bank besloot verd. ter observatie in een psychopathenasyl te doen opnemen. Te dien einde werd de zaak voor de tweede maal geschorst. INBRAAK TE WINSCHOTEN. Voor de rechtbank te Winschoten stond gis ter terecht een 21-jarige onlangs te Halfweg bij Haarlem gearresteerde man, uit Winschoten, verdacht van de brutale inbraak in de manu facturenzaak van den heer Joh. Flint, aldaar, waarbij ongeveer 700 en een aantal sieraden werden vermist. De officier eischte, gezien den ernst van hef feit en de antecedenten van den verdachte, twee en een half jaar gevangenisstraf. POGING TOT DOODSLAG IN DEN TREIN. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gister terecht gestaan de timmerman M. v. d. E. te Eindhoven, ter zake dat hij op 20 Maart 1931 te 's-Hertogenbosch in den trein die van Ooss naar Den Bosch reed op zettelijk, om hem van het leven te berooven, J. Hendriks met een mes in den hals heeft gestoken. Toen de trein het station binnenreed, ver hinderde de aanwezigheid van het publiek voortzetting van het misdrijf. Verdachte was op den dag vóór het misdrijf uit de gevange nis gekomen, waarna hij zich begeven heeft naar een logement te Eindhoven. De getroffene J. Hendriks, stucadoor te Eindhoven, heeft verdachte op den dag dat deze uit de gevangenis ontslagen is, leeren kennen in een café te Eindhoven. Vandaar is getuige, nadat een glas bier gedronken was, met hem op 20 Maart naar Oss gereisd om daar bij een boer een bedrag van 100 te «alen Het geld werd evenwel niet in Oss ont togen. Inmiddels waren er vier glazen bier gebruikt. Voor het „kunstjes maken" was Wor getuige op zijn verzoek aan verdachte een mes gegeven, dat hij niet van hem heeft terug ontvangen. Getuige is met verdachte te Ooss weer in den trein gestapt in de rich- •mg den Bosch. Verdachte had te voren aan getuige een geheim verhaald, waar ze nog wat ruzie over hebben gehad. Vermoedelijk Was verdachte ongerust voor openbaarma king door getuige van het hem medegedeelde geheim. Getuige weet niet hoe verdachte, die alléén bij hem in de coupé zet, hem den steek ln den hals heeft toegebracht. Getuige werd wakker van het vallen va nhet mes, voelde en zag tegelijk bloed stroomen en was zich eerst toen bewust dat hij gestoken was. Verdachte 1S uit den trein gesprongen, toen deze nog reed. ii'j kan zich zelf wel gestoken hebben, meende verdachte. Getuige-deskundige dr. Hoogveld, Den Bosch, achtte het niet wel mogelijk, dat Hendriks zich zelf dergelijke wonden zou hebben toegebracht. t Is njogelijk, dat verdachte door drank beneveld den aanslag pleegde. verdachte blijft er bij, dat hij geen mes heeft gehad en van niets weet. verdachte verklaarde aan den commissaris van poijtie, dat hij Hendriks gestoken had, U|t vrees dat deze zijn geheim zou verklap pen. Verdachte verklaarde toen ook spijt te hobben, dat hij Hendriks niet „kapot gesto- k«n" had. Volgens verklaring van inspecteur Van Keulen heeft verdachte ook aan hem bekend, nat hij Hendriks in den hals gestoken heeft. Aan een hoofdagent van politie te Eind- f oven heeft verdachte uit eigen beweging ver- 7'd, dat hij Hendriks gestoken heeft, omdat Jteze hem in den trein zat te vervelen en te iraiteren, ot hij ten slotte kwaad werd, be- °«ch dat Hendriks werkgliik ziifl Reheyn zou Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PURO|_ verpraten. Aan andere politiebeambten heeft verdachte hetzelfde verklaard. Het O.M. wees erop, dat verdachte aan tal van personen uit eigen beweging en onge vraagd een uitvoerig verhaal heeft gedaan over den aanslag, terwijl hij er bij de politie zelfs aan heeft toegevoegd, spijt te hebben, dat hij Hendriks niet heeft doodgestoken en voorts dat hij gestoken had, omdat Hendriks plaagde het geheim te zullen verklappen. Verdachte zat in den trein met getuige in een afgesloten coupé. Er kon dus onderweg nie mand bij hen komen, die wan wel de dader had kunnen zijn. Wegens poging tot doodslag werd 4 jaar gevangenisstraf geëischt. DE „NAUTILUS" NAAR LONDEN: Naar uit Princetown (Massachussets) wordt gemeld vertrekt de onderzeeër Nauti lus met Herbert Wilkins aan boord heden om 4 uur M.E.T. naar Londen. Uit Provincetown (Massachusetts) wordt gemeld, dat de duikboot Nautilus, waarmee Herbert Wilkins zijn pooltocht hoopt te maken, in den afgeloopen nacht tegen 4 uu, is vertrokken op weg naar Londen. STEFAN ZWEIG'S „AMOK". Lezing dr. J. B. van Amerongen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R. Crt.: In het kleine concertzaaltje van Duwaer en Naessens waren gisteravond niet talrijke, doch aandachtige toehoorders bijeengekomen om te luisteren naar de voordracht, die dr. J B. van Amerongen gaf van Stefan Zweig's Amok, welke novelle hij tevens vertaald en eenigszins bewerkt heeft. Het is deze novelle de eerste uit een bundel, waaraan zij haar naam gegeven heeft die misschien het zuiverst de mees terlijke eigenschappen van Stefan Zweig als verteller naar voren brengt. Strak en helder, doch ongemeen boeiend tot een grooten cli max, welke eigenlijk die van een „short sto ry" is, opgebouwd, verloopt dit verhaal uit de tropen, dat een dokter doet aan een hem onbekenden medepassagier in den stillen nacht op een Oceaanstoomer tusschen Sin gapore en Colombo. Het grootste gedeelte, door dr. van Amerongen dan ook voor zijn voordracht uitgekozen, bestaat uit een biecht, in monoloog-vorm. De arts, die in de rimboe van Nederl.-Indië leeft, verhaalt daar van zijn liefde voor een vreemde vrouw, die bij hem in zijn eenzaamheid om hulp aanklopt. Het trotsche gedrag van deze vrouw wekt in hem een ongekenden hartstocht op en als zij weigert, aan zijn wilde verlangens te beant woorden, volgt hij haar als een „amokma- ker" naar de stad, waar zij woont. Maar ook als hij het dierlijke en dwaze van zijn gedrag heeft ingezien en alleen nog maar wil hel pen, is het dezelfde trots in deze vrouw, die haar voor hem, als arts, ongenaakbaar maakt en na een lange marteling kan zijn eenige „hulp" nog slechts zijn, haar bij te staan aan haar moeilijk sterfbed, als zij zich ten einde raad aan de onbevoegde handen van een Chineesche vrouw heeft toever trouwd.. Het is vooral aan dit laatste gedeel te, aan de zeldzame kracht, waarmee dit sterven beschreven is, dat de novelle haar groote waarde ontleent. Dr. van Amerongen, wiens voordracht, onopgesmukt doch sterk en voortdurend stij gend, dezelfde kwaliteiten heeft van het werk, dat hij uitgekozen had, droeg het uit voerige verhaal op aangrijpende wijze en met een zeer sterke, tot het einde toe volgehou den spanning voor, zonder hulp van een geschreven tekst. Op een avond als deze, waarop in kleinen kring de plastiek van het gesproken woord diepen en eerlijken indruk op de aanwezigen maakte, zonder dat er van „declamatie" in eigenlijken zin sprake was, kan de Centrale Kunst Organisatie, die deze bijeenkomst had belegd, met groote voldoe ning terugzien. SCHERMEBHQRN. De Hengelvereeniging „De Karper" hield 3 dezer haar algemeene jaarvergadering in het café van W. de Boer. Nadat de voorzitter het welkom aan de aanwezige leden had toegeroepen, deelde de penningmeester mede, dat het batig sa'do 61.15 bedraagt. Door het periodiek aftreden van 2 be stuursleden, de hteren J. Bosga en C. Bak ker, werden deze beiden herkozen. Beiden namen hunne herbenoeming aan. Besloten werd om dit jaar vier wedstrijden te houden en wel in de maanden Juni, Juli, Augustus en September elk een. Prijzen zul len worden toegekend aan hen die in die vier wedstrijden de meeste visschen vangen, ter wijl tevens een prijs beschikbaar wordt ge steld voor het vangen van de grootste visch. Om de animo te vergrooten, zal een mooie prijs worden verloot onder die leden, die alle vier wedstrijden meemaken. De eerste wedstrijd zal gehouden worden op Zondag 7 Juni voormiddags van 710 uur. Er zal gevischt worden op karper, met aardappel als aas. Daarna sloot de voorzitter, hopende dat 1931 voor de hengelsport gunstig mag zijn. SINT PANCRAS. Door de cursisten van „Eerste Hulp bij Ongelukken" werd een extra examen afgelegd, onder leiding van Dr. Destree. Voor dit examen slaagden de dames Miessen G. Kloosterboer en mej. Bakker er. de heeren J. Boskamp J. Roos Jr., P Bus A. Huiberts, S. Zeegers en Jc. de Vries. Vrijh.bond. De V. D. winnen een zetel van den Vrijheidsbond. Wervershoof. De gemeenteraad zal bestaan uit 11 leden in plaats van 7; de ,R. K. bekwamen nu 9 stemmen, de vrijzinnigen 2. Tot nog toe was de raad geheel R. K. Sijbekarspel. Gekozen; 2 R. K„ 1 Soc. Dem. en 4 Vrij zinnigen. De Soc. Dem. winnen hier den zetel van de vrijz. GESLAAGD. Onze stadsgenoot, de heer J. Zwaanswijk, slaagde voor het examen van tweeden stuur man groote stoomvaart. FAILLISSEMENTEN. (Opgave v. d. Graaf Co.) In staat van faillissement zijn verklaard: Lourens Cornelis van der Walle, Den Hel der, Spoorstraat 120, R.-c. mr. H. M. Fruin. Cur. mr. S. A. Thomas, Hoorn; C. M. var. Latum, aannemer van bouw- en timmerwer ken, Alkmaar, Schermerweg 1 en 9. R.-c. mr. A. M. Ledeboer. Cur. mr. H. Judell, Bergen (N.H.); S. Jonker, aannemer, Anna Paulow- na. R.-c. mr. J. Krabbe. Cur. mr. J. A. E. Buiskool, Schagen. CONCERT IN HET CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS. Het zoo bekende Alkmaarsch Dubbel Man- nenkwartet „Zang en Vriendschap" heeft op verzoek met zijn traditie, om alleen in de Kerstdagen een Concert voor de zieken en het verplegend personeel te geven, gebroken en gaf gisteravond een uitvoering in het zieken huis op zijn eigen en zoo gewaardeerde wijze. Het kwartet zong onder leiding van zijn di recteur, den heer Corii. Jonker, enkele oude en nieuwe nummers van zijn repertoire, welke ais steeds een dankbaar applaus oogstten. Op drin gend verzoek werd een kwartet-wals toegege ven. De sopraan, mej. Netty Wijn, die reeds meer dere malen hare medewerking bij deze concer ten verleende, had met de door haar ten ge- hoore gebrachte iederen, geaccompagneerd door den heer Jonker, veel succes en wij noe men speciaal „Ideaal". Hetzelfde succes viel mej. Annie Nies ten deel, die eenige zeer mooie piano-soli ten bes te gaf. De directrice bedankte, namens de zieken en het verplegend personeel, alle medewerkenden hartelijk voor het gebodene, zei, dat Zang en Vriendschap door zijn concerten van aantrek kelijke samenstelling aller vriendschap had ver worven en hoopte op een spoedig wederzien. De voorzitter van het kwartet antwoordde daarop, dat deze soort concerten den zangers steeds buitengewone voldoening gaven en sprak den wensch uit, dat bij het eerstvolgende concert geen der thans aanwezige zieken meer in het ziekenhuis zouden zijn, doch allen ge zond en wel hunne levenstaak weer zouden hebben opgenomen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Vooral in de kleinere gemeenten worden de gemoederen door de „a.s. gemeenteraadsver kiezingen nogal bewegen. Ook in Gastricum is dit het geval. Daar is zelfs sprake van een min of meer oproerige geest onder een deel van de bevolking, dat a priori wenscht, dat het electriciteitsbedrijf aan de provincie wordt overgedaan, hoewel glashelder is aangetoond, dat het gemeente belang daarbij allerminst gebaat is. Blijkbaar is de min of-meer oproerige geest onder de bevolking ook ten raadhuize door gedrongen. De kiezers, in Castricum ont vingen althans geen oproepingskaart voor de stemming, doch een kaart waarop „Oproe ring" stond. Het is maar te hopen, dat de kiezers aan deze uitnoodiging geen gevolg zullen geven en de kaart, als rustige Nederlanders, als een oproeping zulien beschouwen, om aan de stemming deel te nemen. Wij vertrouwen er althans op, dat on danks deze uitnoodiging^versterking van de politiemacht niet noodig zal zijn. Of het thans in Gastricum echter mogelijk zal zijn om kiezers die weigeren te komen stemmen, op grond van de Kieswet te ver volgen, betwijfelen wij echter. De waarde van één stem, ook bij het te genwoordig kiesstelsel, is Woensdag in Schoorl wel sterk gebleken, waar de R.I< door dat bij een derde verdeeling bleek, dat het gemiddelde van haar lijst 1 1/6 stem hooger was, dan dat van de V. D. lijst, zich een zetel zag toegewezen. De RK. kregen 296 stemmen. De kiesdeeler bedroeg 147 1/7, zoodat deze partij 2 maal de kiesdeeler behaalde plus een rest van 5/7 stem. Door het eigenaardige van het stelsel zagen de R K. zich voor deze 5/7 slem nog een zetel toegewezen, werden 90 stemmen van een vrije lijst waardeloos werden en de V. D. met 195 stemmen één zetel kregen. Dit heet evenredige vertegenwoordiging. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank alhier is failliet verklaard de heer C. M. van Latum alhier, handelende onder de naam van van Latum en Zoon, aannemer van het R.K. Lyceum. Tot curator werd benoemd mr. M. Judell te Bergen, tot rechter-commissaris mr. A. M. Ledeboer. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 9.40 uur licht op- GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Zwaag. Bij de gehouden raadsverkiezing is de ver houding hetzelfde gebleven, n.1. 5 R. K. en 2 Vrijz. Hoogkarspel. Gekozen zjjn 4 R K., 2 Vrijz. Dem- en 1 STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ariadne, 5 Juni v. Amst. te Rott, Eos, 5 Juni v. Amst. n. Rott. Helder, 4 Juni v. Duinkerken n. Hamb. Irene, 5 Juni v, Amst. te Rott. Nereus, 5 Juni v. Hamburg te Amst. Titus, thuisr., 5 Juni Lydd gep. n. Lond. Triton 4 Juni v. Piraeus n. Panormos. Aurora, 4 Juni v. Alicante te Barcelona. Berenice, 5 Juni v. Amst. te Hamburg. Ceres, 4 Juni v. Piraeus n. Volo. Erato, 4 Juni v. Gothfenburg n. Amst. Euterpe, 4 Juni v. Rott. n. Pasages. Fauna, 4 Juni v. Genua te Alexandrië. Jason, (thuisr.) 3 Juni v. Corral. Nero, 4 Juni v. Danzig n. Amst. Pluto, 5 Juni v. Kopenhagen te Aarhus. Simon Bolivar 5 Juni v. Amst. n. W.-Indië. Vulcanus, 5 Juni v. Messina n. Catana. - Kon. Paketv. Maatschappij. Houtman, 4 Juni v. P. Natalie Delagoabaai. N.-Holland, 4 Juni v. Singapore te Sydney. Cremer, 3 Juni Hongkong. HollandAmerika Lijn. Lochgoil Vanc./Rott., 4 Juni v. Liverp. n. Lond. Veendam, 3 Juni v. New-York n. Bremuda. Hedenochtend omstreeks kwart over drie bemerkte men in de nabijheid van het glas paleis een sterke rookontwikkeling. Reeds eenige minuten later stegen hooge vlammen- zuilen ten hemel. Het bleek, dat een groote brand was uit gebroken in het glaspaleis, waarin sinds 1 Juni een kunsttentoonstelling wordt ge houden. Binnen een half uur stond reeds het grootste gedeelte van het beroemde gebouw in brand. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en nam een ongekenden omvang aan. De brandweer rukte met groot materiaal aan. De politie had de geheele omgeving af gezet. Tegen 4 uur stortte een gedeelte van het glaspaleis onder donderend geraas in. Het stalen geraamte van het gebouw stond toen wit gloeiend Aangenomen mag worden dat het groote tentoonstellingsgebouw voor het grootste deel verwoest zal worden. De brand duurt nog steeds met ongekende kracht voort. De vlammenzee cnbluschbaar; honderden kunstwerken verwoest. Het glaspaleis is door den brand, die in den na nacht uitbrak, totaal verwoest. Reeds toen de brandweer ter plaatse aan kwam, liet het zich aanzien, dat van het groote historische tentoonstellingsgebouw niets gered zou kunnen worden. Te 4 uur was het grootste gedeelte van het gebouw reeds verwoest. De vlammenzee leek onbluschbaar. Voor de kunststad München en voor de kunstenaars beteekent deze brand een cata- strophe. Honderden kunstwerken van de Maandag j.1. geopende tentoonstelling wer den door het vuur vernield. In totaal konden ongeveer 50 schilderijen worden gered. De materieel? schade en de schade aan kunstwerken is onberekenbaar. Waar de brand uitbrak. Naar verluidt is de brand in de meubel makerij uitgebroken en wel omstreeks half drie. Studenten, die op weg naar huis waren, ontdekten den brand en trokken den brand melder af, die evenwel niet werkte. Aanvan kelijk werd het vuur met twee slangen in het gebouw bestreden, doch nadat één der brand weerlieden gewond was door neerstortende deelen, moest de brandweer zich uit het ge bouw terugtrekken. Ook de pogingen, om de schilderijen te redden, moesten worden op gegeven. Om 9 uur vanmorgen stond van het glas paleis nog slechts het buitenste stalen ge raamte, waarvan nog voortdurend stukken afvielen. De brandweer werkte nog met 32 stralen Tijdens het blusschingswerk werden drie brandweerlieden door vallende brokstukken gewond. Bijna 3000 schilderijen verwoest. In het gebouw waren ongeveer 3000 schil derijen tentoongesteld, waarvan volgens de laatste mededeelingen slechts ongeveer 100 uit de vlammenzee gered konden worden. De zeer belangrijke romantische tentoonstelling is totaal vernield. Van de bijzondere tentoon stelling Herzterich en Samberger en verder van de Italiaansche school Salietti werden althans eenige doeken gered. Alle kunstwer ken van kunstenaars, die uitgenoodigd waren tot expositie, waren verzekerd. Daarentegen waren de vrije inzendingen over het algemeen niet verzekerd, zoodat deze kunstenaars zeer groote schade lijden. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift „Het dialect van Drechterland" de heer G. Karsten, geb. te Zwaag. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Juni. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol (bevestiging lidmaten). Oud Kah. Kerk, 8 uur vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. STOMPETOREN, 2 uur, ds. Roobol. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 6 Juni 1931. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 270.000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 5658 3.403.70; 58 60 3.503.90; 60—62 3.704.10; 62—64 4—5.30. Bruin 4—5. 50.000 stuks Eendeieren 3.303.50. DE PIEPKUIKENMARKT. ALKMAAR, 6 Juni 1931. Op de heden gehouden Piepkuiken-markt waren aange voerd 67 kisten en 9 korven. Prijs 1.45 1.50 per K.G. Handel vlug. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 5 Juni 1931. Op de heden gehouden Kaasmarkt waren in totaal 133 stapels, wegende 172093 KG. kaas aange voerd, waarvan de prijzen als volgt: Fa- briekskaas: 87 stapels Kleine 33; 13 sta pels Commissie 32; Boerenkaas: 4 stapels Kleine 33; 29 stapels Commissie 34, alles met rijksmerk. riandel vlug. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 mM. te Jan Maijen. Laagste barometerstand 752.3 mM. te Blacksod. Verwachting, geldig tot den avond van 7 Mei: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, iets warmer. j ISoog- en laag- water. BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd.) I u ni. 1951 Hoog water Laag water datum v.in. n.m. •;.m n.m. 7 9.04 9.31 5.17 5.39 8 9.57 10.26 6.04 6.32 9 10.56 11.24 6.55 7.30 10 11.55 7.56 8.37 11 0.26 0.58 9.00 9 39 12 1.26 1.57 9.55 10 33 13 2.19 2.44 10.44 11.19 EGMOND AAN ZEE. (Zomertijd.) I u n i. 1931 Hoog water Laag water datum v.m n.m. v.m n.m. 7 9.01 9.28 5.05 5.27 8 9.54 10.23 5.52 6.20 9 10.53 11.21 6.43 7.18 10 11.52 7.44 8.25 11 0.23 0.55 8.48 9.27 12 1.23 1.54 9.43 10.21 13 2.16 2.41 10.32 11.07 ALKMAARSC.HE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 5 Juni 1931. Op de heden gehouden veiling werd betaald: Aardbeien per doos 1356 cent; Andijvie per 100 stuks 3.4010; Asperges per 100 bos 43; Bloemkool le s. per 100 stuks 2032; Bloemkool 2e sc. per 100 stuks 1218; Kropsla per 100 stuks 1.602.60; Sla 2e s. 0.501Komkommers per 100 st. 10—18; Postelein per dubb. bakje 25— 56 cent; Peulen per 100 pond 34; Rabar ber per 100 bos 16;-Raapstelen per 100 bos 0.402; Radijs per 100 bos 1.60'—5.10; Selderie per 100 bos 5.20 7.50; Spinazie per groote bak 0.67 1.20; Dubbele Sperciefcoonen per 100 pond 55; Uien per 100 bos 1—/ 4.40; Worte len per 100 bos 8.40—14.40. DE BOTERPRIJZEN. A.LKMAAR, 6 Juni 1931. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor Fa- hrieksboter le s. 0.6714—0.75; Fabrieks- boter 2e s. 0.600.65. Eieren (groothan del) 3.703.95; Eendeieren 3.25. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 6 Juni 1931 Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 37 Paarden 200330; Hitten ƒ1.20—ƒ2.50; 15 Melkkoeien 250— 370; 40 Nuchtere kalv., slacht 8—22, fok ƒ18—26; 44 Schapen, vette 28 33; magere 24—32, overhouders 34; 55 Lammeren 1626; 22 Schrammen 1416; 53 Biggen (10 weken) 6— 12; 3 Bokken en geiten 2.5010, han del matig. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN, AMSTERDAM, 6 Juni 1931. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 1525 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juni '31. Langendijker Groentenveiling. 86375 K.G. Tomaten: A 5.83058.70; B 55.40; C 5S.10; CC 45.20, alles per 100 K.G. en 1250 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 18.10—21.90; Drielingen 15.40 16.90; Kleine 8.509.40, alles per 100 K.G. PURMEREND, 5 Juni 1931 „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen 0.500.56 per zak, 25 K.G.; Slaboonen 0.99—1.11 per K.G.Snijboonen 0.68 per KG.; Peulen 0.570 64 per K.G.; Aardbeien 10—22 cent per doosje; Komkommers 1118 per 100; Bloemkool 2—32 per 100; Spinazie 0.341.44 per mand, 6 K.G.; Postelein 0.48—0.90 p. mand; Sla 0.40 2.60 per 100 krop; Andijvie 0.10— 1.05 per kist; Radijs 1.20—4.20 per 100 bos; Pieterselie 38 per 100 bos; Selderij 3—11 per 100 bos; Raapstelen 2—2.40 per 100 bos; Rabarber 1 50 6.20 per 100 bos; Wortelen 5—24 per 100 bos; Prei 2.607 per 100 bos- Nieuwe Aardappelen 1724 per 10Ó K.G. WIJDENES, 5 Juni 1931. Veiling Tuin- dersbelang. Bloemkool les18—20, 2e s. 1117 en 3e s. 6—8; Aardbeien p. K.G. 1—/ 1.23; Slaboonen 1.10— 1.13; Peulen 60—63; Rabarber 3— 4; Wortelen per bos 912 cent. ZAANDAM, 5 Juni 1931. Veilingver. „De Zaanstreek". Sla 20—70 cent per kist; Andijvie 0.901:20 per kist; Peen 16— 26 cent per bos; Bloemkool 1027 cent per stuk; Pieterselie 1524 cent per bos; Selde rie 7—15 cent per bos; Sla (prei) 45 cent per bos; Bloemkool le s. 1927 ct.; Bloem kool 2e s. 10—1754 cent per stuk; Raapste len 1 54 cent per bos; Citroenen 3.50 4.20 per 100; Komkommers 8—19 cent p. stuk; Rabarber 154554 cent per bos; Spi nazie 30—50 cent per kleine kist: Postelein 40—48 cent per kleine kist; Aardbeien 16 19 cent per doosje. BEVERWIJK, 5 Juni 1931. Komkom mers 854—12 cent; Bloemkool 754—20 cent; Sla 1354 cent; Perziken 1128 cent per stuk; Aardbeien 0.701.15; Spinazie 8 —15 cent: Postelein 47 cent; Druiven 1.521.56; Tomaten 38—58 cent; Peu len 62 cent; Asperges in div. kw. 20—60 t; Rabarber 54—1 54 per K.O.; Wortelen 12— 18 ent; Radijs 3—554 cent; Raapstelen 23 cent; Selderij 3—4 cent; Pieterselie 3—4 ct.j Uien 154254 cent; Asperges dik wit 36-* 60 cent; blauw 24—43 cent; dun wit 17 29 cent; id. blauw 12—21 cent; Rabahber l 354 cent per bos; Spinazie 0.60—1.25: Postelein 2550 cent; Sla 10—90 ct p(f kist; Exporttomaten besteed werd W0f 1 20; B en C 2

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 3