fllkmaarsche Courant. HÉlJggAM JUMicaties Bxxqdiiksch Ovezzictd LBuitenland J-aoneet tBimientcuut Jfcaumciaat Tlieuws Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag O Juni. 1931 tfe. 13* POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP ZONDAG 7 JUNI 1931 Op Zondag 7 Juni 1931 wordt zoowel bij den aanvang als bij afloop het rijverkeer in één richting geleid en wel door de Nieuw- poorislaan in de richting Heiloo en langs den Kennemerstraatweg in de richting Alk maar. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw poortssteeg en Regulierslaan aan de Straat wegzijde voor het rijverkeer gesloten. Alle «roertuigenverkeer gaat over de Nieuwpoorts- laan ingang Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; ge rekend vanaf den Hout, is de eerste ingang bestemd voor leden van V. V. V., motorrijwie len en rijwielen, de tweede ingang uitsluitend voor voetgangers en de derde ingang voor auto's, motorrijwielen en andere voertuigen Het tarief van stalling op het terrein is: auto's 50 cent, motorrijwielen 25 cent. Op de Zandersloot, waar een ingang is voor het loopende publiek, worden geen rij wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk 's Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers, zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de Vierstaten. Het is verboden, zoowel in de Nieuwpoorts laan als op den Kennemerstraatweg, motor rijtuigen en andere voertuigen onbeheerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Voetgangers, die zich van en naar het ter rein begeven, worden verzocht den rechter kant van den weg te houden. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uitgangen, welke op het sportterrein zijn, vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en rijwielen, ook die op particulier terrein ge stald zijn, wachten, tot bet loopende publiek vertrokken is en is het rijverkeer uitsluitend in één richting via NieuwpoortsiaanRegu lierslaan naar den Kenenmerstraatweg. Publiek, hetwelk zich op het terrein be vindt en na afloop met auto's of andere voer tuigen wenscht te vertrekekn, moet aan den tweeden ingang instappen Voor den derden ingang zal voor inzitten den van motorrijtuigen gelegenheid zijn, zich van kaarten te voorzien, zonder dat zij het motorrijtuig behoeven te verlaten. DL DUITSCHE MINISTERS NAAR ENGELAND. Een bezoek van groote politieke beteekenis? De Engelsche perscommentaren. Ongeveer een maand geitden hebben we het gehad over een bezoek, dat de Duitsche mi nisters dr. Bruening en dr. Curtius aan En geland zouden brengen, zulks op verzoek der Eneglsche regeering. Hoewel toen de datum reeds was vast vastgesteld, kon er van een bezoek niets komen, omdat een paar interna tionale bijeenkomsten (o.a. de Volkenbonds raadszitting) de aanwezigheid der ministers elders eischten. Men heeft toen het bezoek uitgesteld, maar er gelukkig geen afstel van gemaakt. We zeggen „gelukkig", want deze bijeen komst in Londen mag men niet alleen maar als een vriendschappelijk iets beschouwen. Het is n.1. de eerste keer sinds den wereldoor lóg, dat Duitsche regeeringspersonen offi cieel naar Engeland komen en uit dit feit mag men opmaken, dat juist door dit bezoek bewezen wordt, dat de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitschland en Enge land weer beter worden. Het bezoek draagt dus een politiek karak ter, al heet het, dat er slechts vertrouwelijke mededeelingen gedaan zullen worden. Van daar, dat de beteekenis ervan heel groot kan zijn, niet alleen voor Engeland en Duitsch land zelf, maar ook voor andere landen. Wij denken in dit geval vooral aan Frankrijk, dat nu niet bepaald blij is met dit Duitsche uit stapje. De Engelsche bladen beschouwen de komst der Duitschers ook zeer zeker als een poli tieke daad van beteekenis. Dit kon men mer ken uit de z.g. verwelkomingsartikelen, welke We gisteren opnamen. Dat blijkt echter ook uit andere berichten der Engelsche bladen. De „Daily Herald", het officieele arbeiders orgaan en dus tegenwoordig het semi-offi- cieele regeeringsblad, heeft n.1. reeds het ant woord gepubliceerd, dat de Duitsche mi nisters zullen krijgen op de vragen, die zij inzake de herstel'belangen zullen doen. MacDonald en Henderson zullen hun gas ten de verzekering geven, dat zij den vollen ernst erkennen van den economischen toe stand in Duitschland en dat men in Enge land ten volle begrijpt, met welke moeilijk heden het Duitsdie Volk en de Duitsche regeering te worstelen heeft. De herziening van het Youngplan is echter ffeen kwestie tusschen Engeland en Duitsch- and alleem MacDonald en Henderson zul len de Duitsche ministers er op wijzen, dat rij, wanneer zij een herziening van het Yuongplan wenschen, zich tevens tot andere mogendheden, ook tot Amerika, moeten wen den. Wanneer de toestand in Duitschland wer kelijk zoo ernstig is als de Duitschers bewe ren, dient de zaak zoo spoedig mogelijk on derzocht te worden. Men neemt aan, dat Duitschland dezen faad zal opvolgen En als gevolg van de te houden bespre kingen verwacht men dan ook, dat de beta- üngs-capaciteit van Duitschland spoedig door de deskundigen zal worden onderzocht, hetzij door de Bank voor Internationale Be talingen, hetzij door een Commissie van des kundigen. „Daily Herald" geeft Duitschland den raad, onder overlegging van een overzicht van de financieele moeilijkheden in Duitsch land, van de waardestijging der herstelbeta lingen en van de vergeefsche pogingen om de begrooting in evenwicht te brengen, zich te beperken tot een waarschuwing, waarin eenvoudig gezegd wordt, dat de tijd nadert, waarop Duitschland van zijn recht gebruik moet maken om de betalingen overeenkom stig het Youngplan te staken, indien er niet iets bijzonders gebeurt. De „Daily Herald" voegt hieraan toe, dat de dreigementen van Frankrijk tegen het tot stand komen der Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie het Duitsche standpunt ten volle recht vaardigen. Verder publiceert de „Daily Herald" een artikel, waarin het een beroep doet op de Vereenigde Staten om medewerking te ver kenen bij een nieuwe regeling van de her stel- en oorlogsschuldenkwestie. Het blad schrijft, dat men kan aannemen dat de Duit schers hun schuldeischers zullen mededee- len, dat zij gedwongen zijn al hun betalin gen, zoowel aan herstelschulden als aan rente voor buitenlandsche leeningen, te sta ken, wanneer Duitschland niet blijvend ont last wordt van de betaling van een groot deel der reparaties. Daaruit blijkt de nood zakelijkheid, dat alle banken en regeeringen alsook de Vereenigde Staten tot samenwer king trachten te raken, om de situatie zooveel mogelijk te redden. Hoover en Mellon ver klaren zich tegen Amerikaansche concessies en tegen een herziening der verdragen in verband met het tekort op de Amerikaansche begrooting en met het oog op de komende verkiezingen. Het is echter de vraag of zij uit bezorgdheid voor een stopzetting der Duit sche betalingen en de daaruit voortvloeiende financieele crisis, hun standpunt zullen wij zigen, of dat zij de Duitsche houding als een zuiver politieke kwestie beschouwen. In ieder geval dient op het oogenblik overlegd te wor den en moet een wijze beslissing worden ge nomen. De andere crediteuren-staten moeten bij de samenwerking betrokekn worden en voelhoorn dient te worden uitgestoken of medewerking van Amerika bij een gemeen schappelijke revisie der herstel- en schuldbe talingen mogelijk is. De taak is niet gemak kelijk, doch men dient een gevaarlijke situa tie moedig onder het oog te durven zien al vorens men het beheer erover verliest. Enfin, men ziet. dat het Londensche week end heel belangrijk kan worden. Intusschen zijn dr. Curtius en dr. Bruening reeds in Engeland aangekomen enhet spel kan beginnen DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING. Het Kabinet-Renkin gereed. De Katholieke leider Renkin heeft zijn nieu we regeering samengesteld. Gisteravond te 6 uur heeft hij den koning de namen van zijn medewerkers medegedeeld. Het kabinet is als volgt samengesteld: Premier en Binnenlandsche Zaken: Ren kin. Financiën: Houtart. Openbare Werken: van Caenegem. Buitenlandsche Zaken: Hymans. Defensie: Dens. Landbouw: Van Dievoet. Justitie: Cocq. Arbeid en Nijverheid: Heyman. Koloniën: Crockaert. Posterijen: Bovesse. Verkeer: Van Isacker. Kunsten en Wetenschappen: Petitjean. De Kabinetsraad van de nieuwe regeering zal Maandag a.s. gehouden worden. Donderdag a.s. zal Renkin in het parle ment de regeeringsverkalring afleggen. HET BEZOEK VAN BRUENING EN CURTIUS AAN LONDEN. Op de doorreis naar Londen heeft de Duit sche Rijkskanselier dr. Brüning aan een ver tegenwoordiger van de „Evening Standard" medegedeeld, dat dr. Curtius en hij „zonder papieren en zonder bepaald programma" naar Engeland zijn vertrokken. Het was de taak van beide ministers om op de meest vriendschappelijke wijze de gemeenschappe lijke problemen van Engeland en Duitsch land te bespreken en zij hebben de uitnoodi- ging om een weekend in Engeland te komen doorbrengen, dan ook met vreugde aanvaard Uit den aard der zaak zullen bij deze parti culiere gedachtenwisselingen ook de economi sche crisis en het vraagstuk der ontwapening ter sprake komen, welke beschouwd mogen worden als Europeesche vraagstukken van ongewoon groote draagwijdte. De heeren hebben hun intrek genomen in het Carlton-hotel. Later in den middag maakte dr. Curtius tezamen met een der ambtenaren van de Duitsche Ambassade een autotocht van een uur door de Engelsche hoofdstad. Het banquet ter eere der Duitsche ministers. Gisteravond werd den Rijkskanselier, dr Brüning, den Duitschen minister van Buiten landsche Zaken, dr. Curtius, den Duitschen Ambassadeur te Londen, Freiherr von Neu- rath, Graaf Bernstorff, Oberregieringsrat Planck, den legatieraad von Plossen en dr. Schmidt door de Engelsche regeering in het gebouw van het ministerie van Buitenland sche Zaken een banquet aangeboden. Dr. Brüning was gezeten tusschen den Brifschen premier, Mac Donald, en den mi nister van financiën, Snowden. Aan hun linkerzijde nam dr. Curtius plaats, naast wie Henderson gezeten was. Er werd slechts een toast uitgebracht op den Engelschen koning. Er werd geen tafel rede gehouden. Behalve de reeds genoemde ministers na men nog eenige vooraanstaande Engelsche persoonlijkheden aan den maaltijd deel. Verklaring van Dr. Bruening. Tot eenige vertegenwoordigers van de pers liet rijkskanselier dr. Brüning zich ongeveer als vo)gt uit oyer het doel van zijn bezoek aan Londen. Het bezoek is een gevolg van een uitnoodiging van den Engelschen pre mier en den Engelschen minister van Buiten landsche Zaken, Henderson, tot een open hartige mondelinge bespreking. De toestand is dubieus en buitengewoon moeilijk. De nieuwe noodverordeningen vormen een nieuw bewijs voor de pogingen van Duitschland om met alle beschikbare middelen den toe stand meester te blijven. Dit is nu reeds de tweede maal sedert twee maanden, dat de regeering gedwongen is salarissen te ver minderen en salarissen te verhoogen. Zij hoopt hiermede althans voor het grootste gedeelte voorzorgsmaatregelen te hebben ge troffen voor de nog restende negen maanden van het begrootingsjaar Voor het begroo- tingsjaar 1932 zijn' de vooruitzichten nog essentieel ongunstiger, daar eerst dan de uit werkingen van de economische crisis in vol len omvang merkbaar zullen worden Zeer groote zorgen baren de eischen van de Sovi- ale verzekeringen, die vlugger dan verwacht is, voelbaar zijn geworden en er bestaan nog andere moeilijkheden. Vervolgens kwam dr. Brüning te spreken over het herstelvraag- stuk waaromtrent hij zeide dit probleem in ieder geval ter sprake te zullen brengen. Hij zal de voorstelling die de Duitsche regeering zich hiervan maakt duidelijk uiteen zetten. De rijksregeering heeft dit probleem diep gaand onderzocht en er zich een helder oor deel over gevormd. Vaste besluiten echter zijn nog niet genomen. Brüning hoopt bij de En gelsche ministers een duidelijke meening te kunnen opwekken over de betalingscanaciteit van Duitschland, voor zoover dit in- het ka der der besprekingen mogelijk is. DOOR TREIN GEGREPEN. Doordat de baanwachter de sl uithoornen open had laten staan, werd op den overweg bij Nieder-Saldern (Duitschland) een met ossen hespannen wagen door den trein ge grepen. Twee personen werden gedood. NEDERLANDER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD. De 48-jarige Nederlander P. K., woonach tig in de Congresstraat te Antwerpen, is in hechtenis genomen op grond van het feit, dat hij door middel van valschheid in geschrifte een Antwerpsche firma voor een bedrag van ruim Fr. 400.000 zou hebben opgelicht. BRUG IN BELGIE BESCHADIGD. Toen gistermiddag een losse locomotief over de spoorbrug te Namen zou rijden, ont dekte men, dat de Pont de Luxembourg tus schen twee bogen 15 c.M. gezakt was. Het treinverkeer wordt thans gaande gehouden door het over enkel spoor te leiden. De werk zaamheden voor het herstel zijn in vollen gang. IN HET HOL VAN DE LEEUW. In het Paleis van Justitie te Brussel is iemand een bedrag van Fr. 20.000 en een portefeuille met belangrijke zakenpapieren ontrold. ROOFOVERVAL IN BERLIJN. In de nabijheid van een huis in de Lieben- walder Strasse in het Noorden van Berlijn is gistermiddag de 56-jarige directeur van een school door drie jonge lieden met ploer- tendooders tegen den grond geslagen en van 3000 Mark beroofd. Men slaagde er niet ir, de bandieten te arresteereg. Zij zijn zonder ie zijn herkend ontkomen. 760 HUIZEN IN TAPAN DOOR BRAND VERNIELD. Volgens een bericht uit Tokio zouden door een geweldige brand te Jamanaha(?) 760 huizen zijn verwoest, waardoor ruim 3000 mensc'hen dakloos zijn geworden. Volgens tot dusverre bekende gegevens zijn 3 personen omgekomen en ruim 100 zwaar gewond. DE VAN SCHOOL WEGGE IAAGDE GYMNASIAST. Maakt amok. In Rutschuk (Bulgarije) heeft een ver schrikkelijk drama zich afgespeeld in het gymnasium. Uit wraak, dat hij van de school verwijderd werd, is een leerling van de vijfde klasse tijdens de les het schoolgebouw bin nen gedrongen, waar hij de leerares, die juist in de vijfde klasse les gaf, met een mes eenige levensgevaarlijke steken toebracht. Vervolgens rende hij naar een ander klasselokaal, waar hij den rector en een mede scholier neerschoot. Eerst na hevigen strijd heeft men den jeugdigen moordenaar kunnen arresteeren. ten zich meester van de kostbare juweelen, die zich daarin bevonden. Van de daders ont breekt elk spoor, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat zij uitstekend van den plaatselijken toestand op de hoogte waren VERGIFTIGING DOOR BLAUWZUUR. Schoolkinderen levensgevaarlijk ziek. In het dorp Wahn bij Keulen zijn een aan tal schoolkinderen levensgevaarlijk ziek ge worden door het inademen van blauwzuur- dampen, die door blauwzuur „steenen" ver wekt waren. Deze „steenen" liggen op het vroegere schietterrein op de Wahner Heide in groote hoeveelheden verspreid en ontwikkelen levensgevaarlijke dampen zoodra ze met vuur in aanraking komen. Een schooljongen had een vuurtje gestookt en er een aantal gevon den blauwzuursteenen in geworpen. Hij werd door inademen der dampen bewusteloos en moest evenals zijn speelmakkers naar het ziekenhuis worden gebracht. Op de Wahner heide waren meer dan 20.000 K.G. blauwzuursteenen (blijkbaar een soort briketten bestemd om blauwzeer- dampen te verwekken), die van de oorlogs- voorraden afkomstig waren, in een grootc- cementgroevë geworpen. Herhaaldelijk is er, naar de Duitsche bladen in herinnering bren gen, op de groote gevaren gewezen, die voor de Keulenaars zouden ontstaan als er op de heide brand uitbrak. NA ZES JAAR GEARRESTEERD. Op zoek naor de uiterste sensatie- De politie heeft na zes jaren zoeken te West Orange, in New Jeisey, een zeke- ret. Philip Knox Knapp, een universitair gevormd man en de zoon van een be kend zakenman te Syracuse, in New York. gearresteerd. Hij wordt beschul digd van noord op een zekeien Louis Panel'a, een taxichauffeur, te Hemp- stead, op Long Island, in 1925. Knapp zou hebben bekend dat, hij den chauf feur. toen deze hem als nassagier reed, heeft doodgeschoten uit sensatie. De moordenaar, die na den moord op den chauffeur verdween, liet aan zijn vader een brief na, waarin hij mededeelde dat hij werd achtervolgd door dat hij de „supreme thrill" (de uiterste sensatie) zou vinden, die hij zocht in het dooden van een mensch. DE OFFICIEELE VERKIEZINGS UITSLAG IN ROEMENIE. De officieele uitslag van de Roemeensche verkiezingen luidt als volgt: Nationale Unie (regeeringspartij en libe ralen) 287, Nationale Boerenpartij 30, Libe rale dissidenten (George Bratianu) 12, Hon- gaarsche Partij 11, Partij van generaal Averescu 10, Partij van Cuza 8, Sociaal democraten 7, Partij van Dr. Lupu 7, Liga tegen den woeker 5, Joodsche Partij 4. Het nieuwe parlement is volgens het be ginsel der evenredige vertegenwoordiging samengesteld, en de regeering Jorga is dus thans te beschouwen als een zuiver constitu- tioneele, parlementaire regeering. Haar meer derheid is zoo groot, dat zij ook zonder den steun der liberalen, die thans nauw met haar samenwerken, behouden blijft. In den Senaat zal de regeering eveneens verreweg de meerderheid hebben. Alleen de Nationale Boerenpartij en de Hongaren zul len tegenover de regeeringsmeerderheid nog eenige vertegenwoordiging hebben. Deze bei de partijen waren de eenige, die op sommige plaatsen nog eenig succes hebben geboekt. DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. Door Von Hindenburg ondertee kend. De president der Republiek heeft gister middag de nieuwe Noodverordening onder- teekend. Von Hindenburg is gisteravond naar Neudeck vertrokken. GRAFSCHENNIS IN EEN MAUSOLEUM. Te Landsberg zijn onbekend gebleven da ders in het Mausoleum van het geslacht Von Carnap binnengedrongen. Zij braken een der ten van het familiegraf open en maak 20-50et per ons morgen maakte de joongen, die ook te Heerlen woonachtig is, het goed en kon vervoerd worden. Hij liet zich echter niet uit. De toestand van het Iheisje was gistermorgen vrij goed. Zij heeft op een papier geschreve*n, dat de jongen haar gesneden had. Het schijnt, dat een lief desaffaire de oorzaak van het drama is. Het parket uit Maastricht werd gewaar schuwd. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN IN HET MIL. HOSPITA AL TE DEN HAAG. De toestand van de paratyphuspatien* ten in het militair hospitaal was gister gunstig. Allen zijn thans buiten gevaar- DE SACRAMENTSPROCESSIE OP HET AMSTERDAMSCH BAGIJNHOF. Op het historisch Amsterdamsch Bagijn- hof is gister de Sacramentsprocessie gehou den. Huis aan huis wapperden de vlaggen, voorzien van pauselijken wimpel en de mooie oude geveltjes waren aardig met bloemen versierd. Voor den hoofdingang der kapel was een rustaltaar opgeslagen, van waar na afloop der processie de zegen werd gegeven. In den stoet werden een vijftigtal kerkelijke vaandels meegedragen. Kleine bruidjes, meis jes van de Graal en R.K. Verkenners liepen in den stoet mede. Er was zeer veel belang stelling van de geloovigen. De stoet werd gesloten door tal van geestelijken onder wif Dr. G. G. van Noort deken der stad. NEDERLANDSCH TOGNEEL- VERBOND. 61ste algemeene vergadering te Zutphen. In de groote sociëteit te Zutphen is heden de 61ste algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Tooneelverbond. De voorzitter, de heer dr. Tjebbo Franken, hield een rede, waarin hij de oorzaken na ging, waaraan z. i. de verzwakking van het Tooneelverbond is toe te schrijven. Aan onze tooneelkrachten ligt het niet, wij hebben zelfs een schare uitnemende tooneelspeelsters en spelers. Het zou ook al even belachelijk zijn, te willen ontkennen, dat wij geen goede too- neeldirecties hebben. Tooneeldirecties en hun gezelschappen werken hard, eft ook hun repertoire laat niets te wenschen over. Als oorzaken van het verval van ons be- roepstooneel noemde spr. drie zaken: voorop de mataise, vervolgens dë film en de radio. Maar er is méér en dat is het dilettantisme. Ziet hier het wonderlijke:, zij, die niet of-zel den in den schouwburg komen bij het nood-, lijdende tooneel, spelen zelf voor volle zalen' Er zijn honderden dilettantengezelschap pen in ons vaderland, maar hoe gering is hun belangstelling voor het beroepstoóneel. Oorspronkelijk werk geven ze zelden, of nooit en ook bij hen is de Nederlandsche tooneel- schrijver een onbekende grootheid. Wat zou het goede dilettantisme als proeftooneel voor den Hollandschen auteur van groote waarde kunnen zijn en hoe zou het 'beroepstooneel daar te rade kunnen gaan of een stuk levens vatbaar ware voor den schouwburg. Het lee- kenspel „Kinderen van dezen tijd" van Hen- riëtte Roland Holstv. d. Schalk is een be wijs, dat er voor het dilettantisme in deze richting inderdaad schitterende resultaten zijn te bereiken. Als meerdere toestanden, welke ons tooneel onverdiend benadeelden, wees spr. op de hooge belasting, welke de overheid op de voorstellingen legt en de wel eens al te scherpe critiek der critici. Al deze oorzaken samenvattende, gelooft spr., dat er onder de aanwezigen weinigen zullen zijn, die niet te vinden zijn voor de plannen tot reorganisatie, welke in deze"-ver gadering behandeld zullen worden. De agenda. In behandeling kwam hierna het jaarver slag van den algemeenen secretaris, dr. J. de Vrieze, en die der afdeeling. Alle werden goedgekeurd, evenals dat van de tooneel schoolcursusu 1929/30. Na afdoening van het punt begrootingen en rekening en verantwoording werden de vier aan de beurt van aftreden zijnde leden van hét H.B., t.w. de heeren mr. J. van Sche- viehaven, dr. J. de Vrieze, Louis de Vries en H. G. J. Schillemans herkozen. Reorganisatievoorstel. In den middagvergadering komt het voor stel van de afdeeling 's-Gravenhage tot reor ganisatie van het Nederlandsch Tooneelver bond aan de orde. DE PALEIS-RAADHUISKWESTIE TE AMSTERDAM. In den kath. kunstkring „De Violier'' heeft eenigen tijd ge'eden de heer L. A. P. M. van den Broekc de Paleis-Raad huiskwestie aan de orde gesteld en het bestuur heeft daarop een speciale wer kende-ledenvergadering uitgeschreven om de kwestie te behandelen. Woens dagavond is deze drukbezochte bijeen komst onder leiding van den heer Eduard Brom gehouden, waar als inlei ders optraden de architecten de heeren Pierre Cuypers, Van Hardeveld met den heer L. van den Broeke. Na een geanimeerde discussie werd met algemeene stemmen een voorstel van den heer Van clen Broeke aange nomen om volgend adres aan den Raad te zenden: „De wekende-ledenvergadering van den kath. kunstkring „De Violier", in vergadering bijeen, dringt er bij uw col lege ten sterkste op aan het oude Arn- sterdamsche stadhuis aan den Dam te doen worden overeenkomstig zijn doel en aard als kunstwerk het representa tieve stadhuis der hoofdstad en daarom in geen geval over te gaan tot verkoop van dit bouwwerk aan de regeering."^ EEN LIEFDESDRAMA. Poging tot moord en zelfmoord Ouder de gemeente Schaesberg von den Donderdagnamiddag aan een land weg in de nabijheid van hot oude kasteel wandelaars een twintigjarigen jongen en een negentienjarig meisje, dat met eon scheermes aan den hals verwond bleek te zijn. De jongen nam, toen hij de wandelaars zag, het scheermes in de hand, waarop de voorbijgangers, die toevaliig het paar kenden, op de vlucht gingen en het nieuws aan de ouders van het meisje, dat te Heerlen woont, gingen vertellen. Toen men terug kwam, bl^ek de jongen zichzolf ook in den hals gesneden te hebben. De politic verscheen spoedig ter plaatse. Dr. Damen gelastte overbrenging van beiden naar het Sf. JosepJj-ye^enbujs te Heerlen. Gister DE STAKING BIJ DE FIRMA KLENE EN Co. GEËINDIGD. Gistermorgen is het geheele personeel van de N.V. Kiene en Co. op de Looiersgracht te Amsterdam weer aan het werk gegaan. Op voorstel van den rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, hebben beide bij het conflict betrok ken partijen eenigszins toegegeven, waarmee de staking ten einde was. EEN MONUMENT VOOR JOH. H. BEEN. Een aantal ingezetenen van Brielle heeft het plan opgevat, als blijvende herinnering aan Joh. H. Been in de geboortestad van den verleden jaar overleden schrijver, een gedenk- teeken op te richten. WEST-FRIESCH MUSEUM Jaarverslag. Aan het dezer dagen verschenen verslag over 1930 van het West-Friesch Museum te Hoorn, is het volgende ontleend: De Commissie van toezicht onderging geen verandering. Met het oog op het reeds vele jaren gevoelde gebrek aan expositieruim te werd besloten om het vrijkomende gebouw van het kantongerecht bij het museum te trekken. Een schuttersstuk door Rolins werd ver doekt en gerestaureerd. Het verslag herin nert aan de welgeslaagde tentoonstelling van de verzameling Messchaert ter gelegen heid van de onthulling van het monument en aan een ten geschenke ontvangen portret van den musicus, door J. H. Sikemeier. Het museum werd bezocht door 1412 be talende personen; ook maakten vele school klassen met onderwijzers gebruik van de ge legenheid tot kosteloos bezoek. Een lange lijst van geschenken en aankoo- pen is aan het verslag toegevoegd. SCHAGEN. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. Roggeveen, boekhouder bij de N.V. Boudbe- drijf S. Overtoom en Zonen te Rotterdam is geslaagd ovor het examen middelbaar Espe ranto. KOLHORN. De heer F. J. Marskamp, rijksveldwachter te Kolhorn, wordt binnenkort overgeplaatst naar Wormer. de HEEMSKERK. In de omgeving zijn hier deze week eerste volle grond-aardbeien geplukt. HENSBROEK. Vergadering van de Vereen, ter Bevorde ring van getrouw schoolbeziek op Woensdag 3 Juni om half acht in café de Boer. De voor zitter, de heer Kolder, opende met een woord van welkom. Hierna volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester. De rekeningen nagezien door de heeren Edel en Overman werden bij mond van

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9