Aqmda I0E t OE MORMZte Hlkmaar VAN PUTTEN &00RTMEIJE8 "Amsi&edamsche !Bwts Lichte aardbeving in Engeland. FIETS LABELS Jhi&Cuxdies REISCREDIETBRIEVEN. VREEMD GELD. VEILIGE BEWAARPLAATS VOOR KOFFERS ER KOSTBAARHEDEN. ASSURANTIËN. Vfeecêecickt &"B,lw GEEN SCHADE VAN BEÏEEKENIS. OOK IN ONS LAND WAARGENOMEN. VERKEERSONGEVALLEN met groote duidelijke cijfers Maandag 8 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: Roodhuid (tragedie, geluidfilm); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Haar grootste offer (rom., dram., geluidfilm); boven 18 jaar. 8 uur, Central, evangelisatiesamenkomst, spreker de heer Schuit uit Winschoten. Dinsdag 9 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain; Roodhuid (tragedie, geluidfilm)voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Haar grootste offer (rom.-dram.), geluidfilm); boven 18 jaar. DRANKWET. Heden is ingekomen een verzoek van J. A. HOEKMEIJER alhier, om VERLOF tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Houttil nr. 34. Binnen twee weken na dagteekening dezet kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 8 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaai, WENDELAAR, Burgemeester. f R. VEENDORP, lo.-Secretaris Zaterdagnacht omstreeks 1.30 is een lichte aardbeving gevoeld in vrijwel geheel Zuid- Engeland, en in het Noorden, tot aan Glas- gow en Edinburgh toe. De schok veroorzaak te in Londen en overal waar hij gevoeld werd, groote opschudding, doch de eenige schade is, voorzoover tot dusver bekend, een gesprongen waterleidingsbuis in Oost-Lon- den. Over het gebeurde vertelt de Crt. Hier en daar werden de nog laat wakker zijnde menschen verontrust door een Micht heen en weer schudden van lampen en schil derijen, of door het rammelen van aarde werk. Merkwaardig is, dat eenige beambten op telegraaf- en telefoonbureaux door duize lingen werden bevangen en een gevoel van zeeziekte hadden. Redacteuren van een Londensch blad voel den het gebouw schudden. In verscheiden plaatsen ijlden de menschen in nachtgewaad de straat openkelen zeggen, door den schok uit hun bed te zijn geworpen. In Norfolk ging de aardschok vergezeld van een dof ge rommel. Het schijnt, dat de schok hier het hevigst is geweest. Honderden menschen be gaven zich op straat en ook hier werden in bovenverdiepingen van hooge huizen men schen uit hun bed geworpen. De seismologen van het observatorium in West Bromwich deelen mede, dat de schok de hevigste is, die ooit in Engeland is gere gistreerd. Te Londen werden de schokken het sterkst gevoeld in de Noordelijke voorsteden Hamp- stead en Golders Green, waar vele menschen gewekt werden door het duidelijk voelbaar schudden der huizen. Bijzonder sterk waren de schokken in Kent waar op verschillende plaatsen de menschen verschrikt de straat opliepen. In Lowestoft was de schok zoo sterk, dat een groot deel der bevolking in angstige stemming de straat opliep; hier duurde de schok bijna twee minuten. Te Manchester werden in enkele huizen als gevolg van de aardschudding scheuren in de plafonds waargenomen. In Huil werd door omvallende schoorstee- nen nogal schade aangericht. Een der inwo ners werd met zijn vrouw en vier kinderen gewekt doordat een schoorsteen door het dak stortte; de man kon echter zijn gezin nog bijtijds in veiligheid brengen. Vele klok ken bleven stilstaan. Urenlang bleven de menschen op straat om verdere gebeurtenis sen af te wachten. Ook de dierenwereld in de war. Merkwaardig is, dat in vele landelijke districten de dieren door het verschijnsel in de war gebracht werden; vele hanen begon nen te kraaien en vogels gingen zingen. Waarnemingen van een scheeps kapitein. Het rapport van den kapitein van een En- gelsch stoomschip schijnt het vermoeden te bevestigen, dat de haard van de aardbeving gelegen is in de Noordzee nabij de Engelsche kust. De kapitein deelt mede, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag bij tamelijk hooge zee in dichte mist op ongeveer 80 mijl afstand van Scarborough voer, toen men aan boord plotseling het gevoel kreeg alsof er een hevige explosie plaats vond. De zeebeving ging gepaard met een dof onderaardsch ge rommel als van een verwijderden donder. Op verschillende punten in ons land waargenomen. Uit verschillende plaatsen in ons land, o.a. Bosch en Duin en Haarlem, uit de hoofd stad zelf, alsook vanuit Tholen en het cen trum van ons land, komen berichten, dat men Zaterdagnacht een aardschok had waargenomen. Een dezer berichten ging zelfs gepaard met de verontrustende bijzonder heid, dat de haard van dezen schok zich in Zuid-Limburg zou bevinden. Voorwaar een zeldzaam verschijnsel voor ons land! Dat dit laatste gelukkig niet juist was, doch ook, dat wel degelijk en op betrekkelijk geringen afstand van ons land een aardbe ving heeft plaats gehad, bleek ook uit een antwoord van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt op een gedane vraag. Het Instituut antwoordde n.l.t Zondagnacht te 1.50 uur is op de instru menten van het Instituut een vrij sterke aard beving opgeteekend. Aan de hand van onze berekeningen zijn wij tot de conclusie geko men, dat de haard der aardbeving zich be vindt op 400 K M. afstand in N.W.-richting, uitkomend dus op de Oostkust van Engeland in de nabijheid van de Wash-Bay. Tot zoover dit bericht. Naar men weet ligt de Wash-Bay ten Zuiden van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn Kingslynn en Bos ton, welke in de oorlogsjaren nogal eens door Nederlandsche schepen werden be zocht. Oud-Indischgasten herkenden di rect de vreemde trillingen. Verschillende Hagenaars, die in het Westen en Zuidwesten der stad Scheveningen en de Bloemenbuurt wonen, hebben een on- rustigen nacht gehad. De echte slapers, en dat zijn, naar gebleken is, de meesten, heb ben van de schokkende gebeurtenissen niets opgevangen, maar zij, die nog wakker waren of een lichten slaap hebben, merkten tegen twee uur een zonderlinge trilling op. De toi letartikelen dansten op de waschtafels, de tandenborstels rinkelden in de glazen, voor werpen, die „op het randje" stonden, vielen, deuren klepperden, vensters rammelden, ledi kanten stonden te schudden. Velen hebben slaapdronken gedacht aan het voorbijrijden van een zwaren vrachtauto, maar zij hooi den van menige angstige dame, die haar echtgenoot heeft gewekt, omdat „er onraad was" en van menigeen, die eens onder zijn bed heeft gekeken of daar soms een inbreker verscholen zat, die het zonderlinge schudden teweeg, bracht, Families, die in Indië geweest zijn, en dat zijn er in de residentie niet wei nige, herkenden de trilling echter onmiddel lijk als een aardschokje of aardbevinkje. Een dergelijk verschijnsel is in ons land echter zeer zeldzaam en deze veronderstelling in het nuchtere grauwe licht der kille ochtend uren een dwaasheid leek. Zooals gezegd, zijn er niet velen, die van deze nuk van moeder aarde iets gemerkt hebben, vooral daar de verschijnselen zich voornamelijk tot Scheveningen en het Bloe men- en Boomenkwartier beperkt hebben. Doch ook in het Noorden was het niet heele- maa' pluis. Zoo viel ten huize van een onzer redacteuren een steener. boekensteun met een formidabelen klap van het bureau aan grui- zels. De man trol; er onmiddellijk op los om „den inbreker" te vangen. Hij is overigens niet de eenige geweest, die met verwonderd hoofdschudden de nasporingen naar de oor zaak van de geheimzinnige gebeurtenissen in zijn huis, heeft moeten staken. Van een oud-Indisch gast, wonende aan de Thoinsonlaan, die in Nederlandsch-Indië al eens eerder aardbevingen heeft meegemaakt, vernamen wij nog, dat hij omstreeks twee uur in den nacht wakker werd door een dof ge- van een en ander is, dat de barbiers gingen staken en nu de oude mannen met baarden als wilden door Elburgs straten wandelen. Kans op scheren is er niet, want de barbiers uit naburige gemeenten hebben zich solidair met hun Elburgsche collega's verklaard. ERNSTIG ONGEVAL IN FABRIEK. De arbeider L. de N., werkzaam op de ma chinefabriek „Holland" te Bergen op Zoom, had Zaterdagmorgen het ongeluk, een vracht zware hoekijzerstaven op zijn beenen te krij gen. Het linkerbeen werd stuk geslagen, ter wijl het rechter zwaar gekneusd werd. Pei brancard is de ongelukkige naar het Alge meen Burger Gasthuis vervoerd. LOONSVERLAGING. Conflict in de Kristalunie opgelost. Gisteren is opnieuw een bespreking gehou den tusschen de drectie vande N. V. Kristal unie te Maastricht en de hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en den R. K. Fabriekarbeidersbond over de voorstel len der directie tot loonsverlaging. Het resul taat was, dat de directie zich bereid ver klaarde de loonsverlaging voor de glasbla zers tot 1 ct per uur terug te brengen; voor de slijpers en de andere groepen tot 5 Het oorspronkelijk voorstel der directie was loons verlaging van 1—3 >4 ct. per uur. In een gisteravond om 11 uur gehouden vergadering van de werkliedenbonden met de beide ploegen is besloten met het compromis der directie accoord te gaan, zoodat het drei gende conflict is opfelost. BEWAKING VAN OVERWEGEN. Scherpere maatregelen tegen het niet of tijdig sluiten. Naar verluidt, hebben de rijksinspecteurs opdracht ontvangen om bij het niet of niet tijdig gesloten zijn van overwegen tegen het bewakingspersoneel, dat terzake in verzuim is, in het vervolg steeds proces-verbaal op te maken. Aan het geheele bewakingspersoneel van de Ned. Spoorwegen is thans medegedeeld, dat behalve deze van rijkswege uitgelokte gerechtelijke vervolging, het in verzuim zijn de personeel disciplinair zal worden ge straft. VERIJDELDE INBRAAK. Aan de Haagsche recherche was ter oore gekomen, dat Vrijdag middernacht waar schijnlijk een inbraak zou worden gepleegd in een galanteriewinkel aan de Hoefkade. In derdaad verscheen omstreeks middernacht een individu, dat zich over enkele plaatsjes langs de tuin toegang verschafte tot de ach- dreun, alsof er een zwaar beiaden vrachtauto voorbijreed. In zijn woning begon het te dreunen en op zijn balkon vloog een vuilnis emmer met veel geratel van den eenen kant naar den anderen. Ook de vensters trilden hevig. Volgens hem waren het dezelfde ver schijnselen, als hij bij een aardbeving in Indië had waargenomen. Een bewoner van de Cederstraat werd ge wekt door een hevig getatel van het glaswerk op een waschtafel in de slaapkamer, welk lawaai eenige minuten aanhield, terwijl een ledikant flink heen en weer schudde. Het hoofdbureau van politie werd in den afge- loopen nacht eenige malen door personen uit verschillende stadsgedeelten opgebeld, die hun bevindingen over de aardbeving kwamen mededeelen. Van persoonlijke onge lukken noch schade schijnt echter nergens sprake te zijn. De hoofdcommissaris van politie, de heer v. 't Sant, die nabij Scheveningen woont, verklaarde ons om 1 uur 47 Zaterdagnacht tot tweemaal tot een aardschok gevoeld te hebben. De aardschokken ook in Frank rijk waargenomen. De aardschokken zijn ook aan de Fransche Noordkust waarneembaar geweest. In Duin kerken en Cherbourg trilden de huizen, ter wijl gelijktijdig een onderaardsch gerommel hoorbaar werd. Ook gevoeld langs het Kanaal, Te Parijs zijn geen aardschokken gevoeld, doch wel langs de kust van het Kanaal. Deze schokken bleken dezelfde te zijn als die in Engeland zijn waargenomen, doch zij waren minder hevig, en over het algemeen van kor ten duur. Te Charbourg hield de schok niette min 15 seconden aan, terwijl vele huizen zoo onheilspellend begonnen te kraken, dat de meeste inwoners de straat op vluchtten. Eeni ge minuten later kwam er een tweede schok, doch deze was veel minder hevig en duurde slechts 2-3 seconden. Ook in Duinkerken en in andere plaatsen langs de kust zijn de schokken gevoeld. Wat men In België waarnam. De aardschok werd vrij sterk waargeno men te Brussel en omgeving. Het is de krachtigste aardbeving geweest, welke sedert lang in het land is gevoeld. EEN STAKING VAN BARBIERS. Baarden als winden. Sedert ongeveer twee weken hebben de ar beiders te Elburg een kwestie met de provi soren van de Oude-Mannen- en Vrouwen stichting „Het Feihenhof" en wel over het tarief en de plaats van het scheren der ver pleegden. Dit geschiedde tot dusver op de stichting zelf en wel tegen een vast tarief, per persoon en per maand, met dien verstande, dat na iedere maand weer een andere bar bier optrad. Er bestond dus ten dezen een soort rouleeringsstelsel voor de dorpsbar biers. Er is een verandering gebracht, tegen den zin der kappers, die herhaaldelijk aan drongen op een bespreking met heeren provi soren. Zij kregen nul op request. Het gevolg terkamerdeur van genoemd winkelhuis. Een rechercheur die een oogje in het zeil had ge houden en zich met den revolver in de hand verdekt had opgesteld, gelastte den inbreker de handen omhoog te houden, aan welk bevel deze aarzelend voldeed. Dadelijk werd de inbreker gearresteerd; hij bleek te zijn een 24-jarige losse werkman wonende alhier. Eenige inbrekerswerktuigen werden in zijn bezit gevonden. De aangehoudene heeft reeds verschillende vonnissen wegen diefstal met braak en verduistering achter den rug. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Ernstige aanrijding op den Hem- weg. Zondagavond is op den Hemweg een mo torrijder, met duozitter, komende van Zaan dam en rijdende in de richting Amsterdam, ter hoogte van den nieuwen houthaven in botsing gekomen met een auto, doordat hij links van den weg reed. De duozitter bekwam ernstige beenbreuken, terwijl de motor rijder behalve beenbreuken ook nog eenige vrij ernstige hoofdwonden opliep, zoodat zijn toestand hoogst zorgwekkend is. De gewon den zijn naar het Tesselschadeziekenhuis ver voerd. Het zijn de gebroeders P- en S. K. Gecompliceerd ongeval. Gisteravond geraakten door een nood- lotiigen samenloop van omstandigheden bij een verkeersongeval te Rotterdam drie personen gewond. Omstreeks 10 mi nuten voor zes zoo vertelt De Crt. reed de 51-jarige koopman J. v. d. B. uit Dordrecht met zijn auto met een vaart van 15 a 20 kilometer langs een vlucnt- heuvel in de v. Takstraat. Aangezien een tram juist eenige passagiers had uit gelaten, remde hij ietwat. Achter hem naderde de 59-jarigo architect P. H. uit de Hoflaan. Toen deze zag, dat de vóór hem rijdende wagen zijn vaart minder de, remde ook H. Tengevolge hiervan en mede dooordat het juist regende en het wegdek dus uiterst glad was, slipte zijn wagen en botste tegen den auto van den heer v. d. B. aan; ten gevolge hi'ervan werden diens wagen aan de achterzijde en de wagen van den heer H. aan de voorzijde ernstig beschadigd. De laatste auto slipte naar links, reed over den vluchtheuvel; hier geraakte de agent van politie J. H. tusschen een lantaarn paal en den auto bekneld, waardoor hij zijn linkerknie bezeerde. Vervolgens greep de ongeluksauto een 20-jarig meisje, mej. J. de Pauw uit de Ekster straat te Den Haag, die daar met haar verloofde stond te wachten. Het meisje viel en kreeg de wielen over zich heen. Zij brak haar linker bovenarm en een rib en klaagde bovendien over pijn in den buik en den rug. Nadat een genees heer de eerste hulp had verleend moest zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Even voor de aanrijding wilde mej. B de G.—R. uit de Tollenstraat den rijweg ooversteken. Haar zoon die bij haar was, waarschuwde haar nog en halverwege keerde zij terug. Toen werd zij door den slippenden auto aangereden. Zij viel en bekwam eenige kwetsuren. Zij kon even wel haar weg vervolger.. De politie stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in, doch de remmen van den auto van den heer H. bleken volkomen in orde. Zij kon dan ook geen schuld vaststellen. Overreden en gedood Zaterdagavond te 11 uur is de 39-jarige Joost de Grave op den Rijksstraatweg ten Noorden van Heerenveen door een nog on bekenden auto overreden en gedood. Twee gewonden. Zaterdagmiddag had op den Heerenweg te Heemstede nabij de Zandvoortschelaan een botsing plaats tusschen een motorrijwiel en een auto. De motorrijder P- H. en de duo passagier C. Gbeiden uit Den Haag, wer den gewond. B. kreeg een beenbreuk en G. een hoofdwonde. Zij werden naar het zieken huis te Haarlem overgebracht De voertuigen werden zwaar beschadigd, de automobilist J. B. uit Amsterdam werd niet gewond. ONBEWAAKTE OVERWEG. Wielrijder gedood Gistermiddag is de 25-jarige wielrijder A. Vroombout uit de Heemraadstraat 52 te Rotterdam op den onbewaakten overweg aan den Laanslootschenweg te Schiedam door een uit Rotterdam komenden trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De man reed met zijn verloofde en hare vriendin. Deze beide laatsten, die het ongeluk zagen aankomen, wisten nog bijtijds van hun fietsen te springen en kwamen er goed af. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht. ZESDE MONUMENTENDAG. Zaterdagmorgen is in de Harmonie te Groningen de zesde Monumentendag gehou den. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, commissaris der koningin in de provincie Groningen, die een kort overzicht gaf van wat in Groningen en omgeving aan merkwaardig stads- en natuur schoon wordt gevonden en zijn toespraak be sloot met den wensch voor de vruchtdra gendheid van den arbeid van den Monumen tendag. De heer dr. H. P. Coster, gemeente-archi varis te Groningen, hield daarna een voor dracht over: „Verdwenen en verdwijnende monumenten van Groningen". Prof. mr. dr. C. W. v. d. Pot Bzn., hoog leeraar aan de univirsiteit te Groningen, hield een voordracht over „Het belang eener gemeentelijke monumentenverordening". Na de pauze hield dr. G. Brouwer te 's- „aar waarnem,^ Medegedeeld door het Kon. Nederl to Instituut te De Bildf ^et- JuniT* 8ddi6 a™1 5 Meest matige Zuidwestelijke wind. bewolkt tot betrokken met tijdelijke rinuiWaar gen. Aanvankelijk weinig 0f geen u?} Ua' toenemende kans op regen. Weinig ver^" ring in temperatuur. s vcrande- Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 6 tot 7 Juni zijn op de Zuid-Hollandsche eiUnüds weersmostandigheden gunstig gew<w en het optreden van aardappelziekte In pV-°°r land gunstig behoudens iets te gerinpVh8" wolking. se 0e* BBooar en laas: water BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd.) Juni. ntn. 730 837 939 10 33 11 19 nm 718 825 9.27 10.2] 1107 in doosjes van 100 stuks fO.65. PAYGL0P ALKMAAR. 1931 Hoog water Laag datum v.m n.ir. v m 9 10.56 11.24 6.55 10 11.55 7.56 11 0.26 0.58 9.00 12 1.26 t.57 9.55 13 2.19 2.44 10.44 EGMOND AAN ZEE. (Zomertijd.) Juni. 1931 Hoog water Laag datum v.m n.m. v m 9 10.53 11.21 o.43 10 11.52 7 44 11 0.23 0.55 8.48 12 1.23 1.54 9.43 13 2.16 2.41 10.32 Graveohage een voordracht over„De Heem schutgedachten en de jeugd". KORTEN BERICHTEN. In Zwitserland is, 47 jaar oud, plotse» ling overleden mevr. wed. Van Vredenburgh, geb. markiezin Louise Capece Minutolo di Bugnano, weduwe van wijlen Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. dr. C. G. W. F. van Vreden burgh. van 8 Jnni 19)31. Opgave van !%oordhollaiid§eh ■iaiidbonwerediet VV. (Ontvangen per draadlooze teleioon). Koers van heden te 1000 STAATSLEENINGEN. 5 ii 1918 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v, Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Franscbe Banken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Unilever Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL Am. Smelting. Anaconda Bethleh Steel Citus Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actions roerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mi). Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl. Amerika Gem. Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Seoembab Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. V' Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash 1 m 'Exdividend. fExclaim. PROLONGATIE vo pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 215 120 - 130 60 40'/, fc8 59.) b7-8 61'/, 40'/, 8/'/, 60 SC/,-8 29 153 105-6 1521/,-4 104'/,-7 153 153'/, o 103'/J"8 44 103s 90'/, 42*/,-! 433/,. 4 108 s 28'/, 42°/)e iö?A, 42»/, 285-6 212 284-5 210 284-5 75 23'A 67 25 118 - 190 189-91 83'/, 189-9'/, 190'/,"I K3 -J 00 O K> 70'/, 70-'/, 30-1 70'/, 29-30 2V, 34?) 109-11 103J.9* 9 8 108'/, 35'/, 38 244 274'/, 215 213»/,.4 274'/,-5 212 ~4 18 4'/,-l 11 - - Vorige koers 121 103'/, 102»/, 390 125 f4'/, 41 93y, 29 72 160'/, HO'/, 307, 47?/,, 45"/]^ U'/i, 94'3/i6 1811-, 278'/, 214 74 43 18 661', 24'/, 119 181'/, 197'/, 85 733/, 29 39'/, 39 2"/i« 9'/, 7' s 10j 38 35 38 240 2783/, 219 188/, 4"/,fi 341, 155'/, 12'/, ige koert 1pCt. heden 1'/, pCC WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen N,ET OFFICIEEL. Berlijn Parij. Weenen p. Sc'h. Kopenhagen Stockholm New-Yorfc Italii 100 Vorige koers 12.093/a 58:98 9.73'/, 34.62 48.19 34.92'/, 66.55 66.62'/, 60.55 2.48»/ls 13,01 Koers op lieden 2 uut 12.098 9 59.00 y. -'/a 34.0''/, 48.20 34.92'/, 66.37'/, 66.62'/, 66 57'/, ?.486/s 13.00

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2