SPORT en WEDSTRIJDEN. Qanemtemdm De dienstweigeraars geven als pioniers een opwekkend voorbeeld. Zelfs al zou de massa niet volgen, hebben wij in de dienst weigeraars, waarvan men geen heiligen be hoeft te maken, als personen van sterke redelijkheid en den weg baant voor de bevrij ding die schud aan het wankelijke gebouw van den staat en het gezag. (Applaus). Hierna musiceerden wederom de heeren v. d. Lijn en Prins. De heer Constandse ver volgde hierop zijn rede. Zelfs in verschillende maatschappijvormen achtte spr. het mogelijk een afwijkende hou ding voor het gezag in te nemen. Elke maatschappijvorm moet geschapen worden door den middelmatigen mensch. Zelfs indien men zeide een gezagslooze maatschappijvorm is onmogelijk, dan nog is er geen rede om zich niet van de massa af te scheiden. Spr. was evenwel overtuigd, dat een samenleving zonder staat kan bestaan Onderwijs kan evengoed door organisaties verzorgd worden, evenals de posterijen en de spoorwegen, die* reeds zonder den staat internationaal zijn. Ook voor wegen en bruggen kan door weg schappen zorg worden gedragen, evenals dit met waterschappen het geval is, die ont staan zijn door de organisatie van de wer kers. De staat moet men niet met de gemeen schap vereenzelvigen, zijn voorstanders van ^en stadslooze socialistische maatschappij, waarin de werkers zelf hun productie en ar beid verdeelen en elke producent een gelijk oordeel in het beheer zal hebben. Het belang en de behoeften van de wer kers zal er toe leiden, dat men zich gemeen schappelijk verbindt, om alles in dienst van de menschheid, inplaats van het streven naar winst te stellen. Het bedrijfsleven is reeds internationaal, doch moet het bezit worden van internationa le hedrijfsfederaties, zonder staat is de pro ductie zeker te regelen. Wie spreekt over wanorde, vergeet, dat deze staatsmaatschappij een beeld geeft van de grootste wanorde. De staat is de geweldsorganisatie die op de maatschappij parisiteert en de sicialisti- sche ontwikkeling van de maatschappij in den weg staat. Reeds Ibsen zNde „de staat is evenmin eeuwig, als wat dan ook" De moderne staat heeft een begin gehad en zal ook een einde hebben. De staatsboze maatschappij zal geen heil staat, maar menschelijker zijn. Spilegde voor alles den nadruk op de levenshouding. Elke maatschappij zal iedalen hebben, die gedragen zullen worden door de revolution- naire voorgangers. Elke maatschappijvorm zal steeds door een nieuwe volgen. Blijvend is de levenshouding en hoe de maatschappij ook zal zijn, steeds zullen menschen noodig zijn, die denkbeelden ver kondigen, waarvoor de massa nog niet rijp is. Voor elke evolutie is een revolutionnaire minderheid noodig, die bereid is het spit af te bijten. Als minderheid hebben wij niet alleen de taak om te weigeren aan den oorlog deel te nemen, maar ook om positief alles te doen wat een minderheid doen kan om een oorlog mogelijk te maken. Reeds 20 van de arbeiders kon het eco nomisch leven, als dit in de hoofdbedrijven geschied, lam slaan en dus zeker zal het mo gelijk zijn dat ook 20 pet. een oorlog kan verhinderen. De geschiedenis leert, dat steeds de massa een stuwende minderheid heelt gevolgd. Wanneer een minderheid durft staken en weigeren is reeds een spaak in het wiel van een mobilisatie gestoken. Wij aanvaarden, aldus spr., ook de sociale omwenteling, om daardoor een betere men- schelijke wereld te bereiken. Wij zijn voor den oorlog voor den slaaf tegen den meester. Voor den oorlog tegen den oorlog. (Applaus). Na een paar solo's sloot de voorzitter met namens het uitvoerend en landelijk comité allen dank te brengen die aan het welslagen van het congres hadden medegewerkt. Protesteert tegen het militarisme. Roept de heerschers toe „past op". Dit congres, aldus spreker, zal zeker in de toekomst tastbare re sultaten opleveren. BROEK OP LAN&END1JK. Vrijdagmiddag om 5 uur vergaderde de raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize onder voorzitterschap van den heer P Slot. Ingekomen stukken: Van den heer C. Kos telijk bericht, dat hij zijn herbenoeming als lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Van het bestuur van de afd. Langendijk van het Witte Kruis dankbetuiging voor de toegestane verhoogde subsidie ten behoeve van de Wijkverpleging. Van het Langendijker Drankweercomite «en dankbetuiging voor de ontvangen subsi die over 1930. Van Ged. Staten de goedkeuring op het in de vorige vergaderig genomen besluit om een reductie van 20 pCt. op de pachten van het gemeenteland te verbenen. Van het zelfde college de goedkeuring op de in de vorige vergadering aangebrachte wijzigingen der begrooting 1930. Van den minister van financiën bericht, dat aan deze gemeente zal worden uitge keerd voor de gemeentefondsbelasting* een bedrag van 4.6437 per inwoner. Totaal 11.130.84. De bijdrage in de salarissen vhn Burge meester en secretaris is vastgesteld op V 3000. Van den inspecteur der directe belastin gen bericht, dat het bedrag aan kwade posten voor de inkomstenbelasting 1931 op 1050 zijn geraamd. Het kohier van de opcenten op de perso- neele belasting 1930 bedraagt 3564.51 van Ï929 1.41, totaal 3565.92. Van den ontvanger der dir. belastingen bericht, dat aan opcenten van de dividend en tantiémebelasting voor deze gemeente is «gekomen 107.50. Voor kennisgeving aangenomen. v Het jaarverslag van de Keuriijgskring Oudkarspel over 1930 wordt voor kennisge ving aangenomen. Van het bestuur der Commissie van Be heer der Lichtbedrijven is bericht ingekomen, dat de voor- en nadeelen, ontstaan door een eventueele overname van ons G.E.B. door het P.E.N. zijn onderzocht en dat genoemde com missie besloten heeft het bedrijf niet aan het P.E.N. over te doen. Als reden wordt opgegeven, dat na over name het tarief voor den gebruiker verhoogd wordt. Ook wordt de straatverlichting veel duurder. Er zal zoo spoedig mogelijk met de onder- grondsche kabeleering worden begonnen. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit van 30 Juni 1930, waarin besloten werd tot kabi- leering, te bevestigen. De heer Smak merkte op, dat de tegen woordige straatverlichting dan wel te goed koop is. De directeur heeft gezegd, dat, als hij hetzelfde voor de straatverlichting mocht rekenen als het P.E.N., het licht voor den gewonen gebruiker 4 cent per K.W.U. goed- kooper zou uitkomen. Kunnen wij dat niet bevorderen? Ook drong spr. er op aan, dat als het werk wordt uitbesteed er zooveel mo gelijk werkloozen worden aangesteld. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Van dezelfde commissie bericht, dat de commissie voor het Georganiseerd Overleg als volgt is benoemd: voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, plaatsvervanger de heer J. Kroonenburg, burgemeester van Sint Pancras. Leden: de heer C. Oijevaar, de heer C. Kramer Gzn., plaatsvervanger de heer P. Kostelijk. Voor het personeel de heer J. v. d. Abeele, plaats vervanger de heer J. H. de Laat. De heer P. Stoop met als plaatsvervanger de heer W. van Dok. Voor kennisgeving aangenomen. Van de koffiehuishouders een verzoek, om in verband met den zomertijd, het sluitings uur te willen beoalen op 11 uur. Na eenige bespreking wordt het verzoek niet 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Smak en Kamp afgewezen. Van den Chr. Besturenbond een schrijven met de vraag of de raad kan besluiten, dat het Burg. Armbestuur niet een lid kan wor den uitgebreid. Verzocht werd, dit lid dan uit het bestuur dezer vereeniging te kiezen, zoodat er dan ook een arbeider in dit col lege zitting heeft. Ook werd gevraagd," of het gemeentebestuur op het werk van den plaat selijken arbeidsbemiddelaar kan wijzen, op dat deze de voorkeur aan georganiseerden geeft boven ongeorganiseerden, wat wel iets te wenschen overlaat. Een kleine vingerwij zing zal dan ook wel op zijn plaats zijn. B. en W. stellen voor om op het verzoek betreffende het B. A. alsnog niet in te gaan. Als iemand benoemd wordt, is het Armbe stuur een even getal. Dan zou er nog iemand moeten worden benoemd. Doch als er een vacature is, kan er rekening mee worden ge houden, dat er ook een arbeider zitting krijgt. De heer Zuidam is het met B. en W. eens. De heer Smak vroeg echter, waarom er nu juist uit het bestuur van deze vereeniging moet worden gekozen. De andere arbeiders zullen ook wel graag een vertegenwoordi ger in het Armbestuur willen hebben. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Wat betreft de klachten over den plaatse lijken arbeidsbemiddelaar, dat hoort eigen lijk bij B. en W. thuis. Door den burgemees ter zijn reeds vertegenwoordigers der veree niging gehoord en van de klachten is goede nota genomen. Door de ziekte van den ar beidsbemiddelaar is deze nog niet gehoord. Als hij weer beter is, zal het worden behan deld. De heer Zuidam merkte op, dat toch weer wordt gevraagd. Het gaat toch ook over ge- organiseerden en ongeorganiseerden? Spr. zou er voor wezen, dat geen onderscheid tus- schen deze zou worden gemaakt. De heer Smak zou ze zoo veel mogelijk wil len aansporen om zich te organiseeren, welke opvatting de voorzitter deelt. Gewetens- en gemoedsbezwaren zullen er wel niet tegen het organiseeren bestaan. De heer Zuidam zeide er persoonlijk tegen te zijn. Hij is sterk voor den werkman. De heer Glas is het met den heer Zuidam eens, de georganiseerden niet bij de ongeor ganiseerden voor te trekken. De heer Zuidam zeide, dat er nu veel meer ovor de werkloozen zal worden be taald als eenige jaren geleden. Ze zijn nu ge organiseerd en als ze geen werk hebben ko men ze direct naar de gemeente. De heer Oijevaar zeide, dat het grootste deel der arbeiders wel georganiseerd zal zijn. Die enkeling, die niet georganiseerd is, zal het den georganiseerden niet moeilijk ma ken. De heer Koedijk merkte op, dat het moeilijk is, hierover te oordeelen. Dit schrijven zal wel verband houden met de klachten. Als we deze niet weten, kunnen wij er niet over spreken. De heer Zuidam noemde nog een voor beeld, waarbij een gemeente ongeorgani seerden moest bedenken om georganiseer den aan het werk te stellen. Dat moet hier toch niet voorvallen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten dit punt in de volgende vergadering te behandelen. Dan zal de arbeidsbemiddelaar wel weer beter zijn. Van de Gezondheidscommissie te Schagen is het jaarverslag over 1930 ingekomen. Ook is aanwezig het verslag van den toe stand der gemeente. Voor kennisgeving aan genomen. B. en W. stellen voor, over 1930 een sub sidie te vérleenen aan de teekenschool te Z.- Scharwoude van 73.43, zijnde het aandeel in de kosten van 7 leerlingen. Aldus beslo ten. De strafverordeningen worden geldig ver klaard. Dit moet eens in de 5 jaren geschieden. B. en W. stellen voor, met de Keurings kring Barsingerhorn een overeenkomst aan te gaan betreffende de destructie van afge keurd vleesch. E>oor de Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam nog altijd op zich laten wachten werd besloten deze overeenkomst tot 1 Jan. 1932 agn te gaan, Er worden eenige wijzigingen aangebracht op de begrooting 1931. Rondvraag: De heer Kamp vroeg waar we met ons vuil heen moeten. Spr. bepleitte een ophaaldienst. De voorzitter antwoordde, dat er over de ophaaldienst kort geleden nog een besluit is genomen. Ook vroeg de heer Kamp hoe het stond met het terein voor lichamelijke oefeningen. Is het al geopend voor de jeugd? De voorzitter antwoordde, dat het terrein in afwerking is. In de volgende vergadering zal hierop worden teruggekomen. Hierna sluiting. Motoren. De grasbaanwedstrijden van gisteren. Het was dezer dagen juist 10 jaar gele den, dat Alkmaar voor het eerst kennis maak te met de motorsnelheidswedstrijden. Tien jaar geleden organiseerde Alcmaria V.V.V hier deze races, allereerst met de bedoeling, om veel vreemdelingen te trekken. Dat is ge lukt, meer dan gelukt zelfs, en al komt men tegenwoordig niet meer tot 9C00 bezoekers (zooals dit met de 2de race in 1921 het ge val was), de opkomst van het publiek, van de vreemdelingen, is nog steeds goed te noe men. In die 10 jaar is er veel gebeurd. Veel is veranderd, weinig is hetzelfde gebleven. Maar onder dat weinige mag dan toch wel gerangschikt worden de gezellige sfeer, die steeds op ons sportpark heerschte en heerscht, zoodra en zoolang de motoren ron ken. We zullen hier echter geen verhaal geven over de 10 jaren die voorbij zijn. Het zou ons momenteel te ver voeren. We kunnen al leen dit zeggen, dat Alcmaria V.V.V. gisteren aan de tweede serie van 10 jaar begonnen is. Laten wij hopen, dat het succes even groot moge zijn als voorheen! o Je moet toch maar boffen! Zaterdag een dag van regen en een slechten barometer stand; Zondagmorgen een weliswaar grijze lucht, maar droog. En 't leek waarachtig, of het zonnetje tegen den middag te voorschijn zou komen! Wie had dat durven denken! Zeker niet de organisators der races, zeker ook niet een groot deel van het motorminnend publiek. En daarom was de Zondagmiddag een aan gename verrassing: het bracht ons zonne schijn en warmte; het bracht ons de gezel lige motorraces! Druk was het in de omgeving van l et Sportpark. Reeds des morgens kwamen ren ners en belangstellenden opzetten. Tegen 12 uur „liep" het al, om 1 uur werd het druk, om half twee had men handen vol, om het publiek te „verwerken". Zoodat, toen de races begonnen waren, de geheele groote overdekte tribune zoo goed als gevuld was, en het paddock vier tot vijf rijen menschen bevatte. Aan den overkant stond het ook al gezellig druk, niet het minst op de onoverdekte staantribune. Naar schat ting zal er zoo'n 4 a 5000 man geweest zijn, die zeker geen berouw zullen hebben gehad over hun tocht naar 't Sportpark. Zooals altijd, was het verkeer uitstekend geregeld. Het parkeeren der auto's en moto ren ging vlugger dan ooit en de politie, die goed op de hoogte was van haar taak, zorg de er voor, dat niemand mopperen kon. o De races zelf zijn een succes geworden. Natuurlijk waren niet alle wedstrijden even spannend, maar wat men bij de eene serie tekort kreeg, dat bood de andere dub bel en dwars. Of zegt het niets, als ronde na ronde een viertal rijders als 't ware naast el kaar over de baan tollen, zoodat er elk oogenblik een valpartij dreigt? Of, als de laatste bocht pas de beslissing zal moeten brengen, zoodat het verschil bij de finish slechts enkele centimeters is? Het deel van het publiek, dat sensatie wenschte, heeft ook waar voor zijn geld ge kregen. Sensatie in den vorm van gesprongen banden, sensatie in den vorm van slippar tijen, sensatie in den vorm van valnummers, waarbij enkele, die van zeer ernstigen aard leken. Gelukkig was de werkelijkheid niet zoo ernstig, al kreeg v. Dalsum ook verschil lende kneuzingen en al brak v. Dijk ook een sleutelbeen. Het ander deel van het publiek, dat om de sport zelve komt, mag ook al tevreden zijn. Er is over 't algemeen goede sport gegeven; en werd fair gereden en er werd door velen kundig gereden. Hoe dat nu allemaal precies gegaan is, we gelooven, dat we dit beter bij de series zelf kunnen bespreken. Daar gaan we dan! Begonnen werd met de Nieuwelingen iot 250 c.M'. In de eerste serie startten drie renners. De serie leverde slechts weinig strijd, te meer daar v. Adelsbergen vrij spoedig voor lag en uitliep. 1. v. Adelsbergen, Amsterdam (Excelsior) 3.14; 2. Pollé, IJmuiden (Ariel) 3.14.8; 3. Memelink, Haarlem (B.S.A.) 3.22.6. Ook de tweede serie bracht weinig strijd, daar de drie deelnemers dadelijk vrij ver uit elkaar lagen. 1. Dupont, Alkmaar (Ariel) 3.12.2; 2. Schuyt, Soest (Rudge W.) 3.21.6; 3. Roos, Hoorn (Ariel) 3.44.4. Nieuwelingen 251—350 c.M3. De eerste serie brengt een aardig gevecht tusschen v. Wingerden en Merkelbach, waar van de tweede eerst voor ligt, maar reeds in de 2e ronde door eerstgenoemde wordt ge passeerd. Wel tracht Merkelbacht het verlo ren terrein te herwinnen, maar dat lukt niet. 1. v. Wingerden, Dordrecht (Royal E.) 3.10.8; 2. Merkelbach, Buitenveldert (B.S.A.) 3.116; 3. Keuris, Den Haag (Velocette) 3.21.8. Zonder groote spanning wordt de 2e se rie verreden, nadat Rehorst een kleine poging van Scheffer, om de leiding te veroveren, heeft afgeslagen. 1. Rehorst, Den Haag (Royal E.) 3.09.6; 2. Scheffer, Hilversum (Miatchless) 3.10.6. Nieuwelingen 351—500 c.M'. In deze klasse zijn er slechts vier deelne mers, gesplitst in 2 series van 2. De eerste serie levert de eerste goede span ning op. De Laat heeft de leiding en loopt zelfs ver uit. In de voorlaatste ronde gaat Noordover echter sneller; hij nadert en valt aan In de Zuidelijke bocht liggen beide ren ners naast elkaar en bij het uitgaan van de bocht ziet Noordover kans, om De Laat te passeeren, waarbij de motoren zelfs even met elkaar in aanraking komen! Met miniem ver schil wint Noordover. 1. Noordover, Den Haag (Imperial) 3.17.4; 2. De Laat, Haarlem (B.S.A.) 3.17.6. De tweede serie is voor Lüdeke, die zonder strijd wint in goeden stijl. 1. Ludeke, Alkmaar (Ariel) 3.10.4; 2. De Boer, Hoorn (Ariel) 3.16.6. De eerste serie, waarin drie renners star ten, levert geen strijd op. De Ridder is dade lijk ver voor en wint met groot verschil. 1. J. de Ridder. Alkmaar (Ariel) 3.03.2; 2. de Graaf, Julianadorp (Ariel) 3.073. v. Vil- steren, Den Haag (Mondiale) 3.21.6. De tweede serie gaat feller. Nemo ligt voor, maar Moejes zit hem vlak op de hie len. In de 4e ronde valt Moejes goed aan en een ronde later kan hij Nemo passeeren. Tot overmaat van ramp verliest Nemo eenige at- mosfeeren druk uit zijn achterband, zoodat hij afstapt. 1. Moejes, Heerhugowaard (Ariel) 3.12; 2. Nemo, Tiel (Royal E.) niet aangekomen. Juniores 351500 c.M', De strijd wordt langzamerhand heviget Dat blijkt reeds uit dc eerste serie van deze afdeeling. Aan den start verschijnen v. Joolen Jr. (Ariel), Hcejenbos (Ariel), Wüsten (Indian) en Kaptein (Norton), liet stelletje zit eerst vlak bij elkaar, en alles belooft spanning, als plotseling Hoejenbos motorpech krijgt en uitvalt. De strijd gaat dan verder tusschen v. Joolen en Wüsten, want Kaptein is afge zakt. In de laatste ronde zet Wüsten er alles op, om de leiding te veroveren en in de Zui delijke bocht ligt hij zelfs naast v. Joolen. Toch weet v. Joolen te winnen, zij het op 't nippertje en met een verwaaide uitlaatpijp. 1. v. Jooien, Amsterdam -(Ariel) 3.05.12. Wüsten, Den Haag (Indian) 3.05.2; 3. Kap tein, Amsterdam (Norton) 3.22.1; 4. Hoejen bos, Utrecht (Ariel) uitgevallen. De tweede serie brengt aan den start Hoo geveen (Douglas), de Graaf (Ariel) en v. La- tum (Rudge W.(. Een snelle start, waarbij dt Graaf de leiding neemt. Hij moet echter op passen voor Hoogeveen, die in de 3e ronde de leiding verovert. De volgende ronde wordt het verloren terein weer door de Graaf her overd en nu blijft deze voor. Hoogeveen zakt zelfs heelemaal af en v. Latum wordt 2de. 1. De Graaf, Julianadorp (Ariel) 2.59.8; 2. v. Latum, Alkmaar (Rudge W.) 3.07.2; 3. Hoogeveen, Amsterdam (Douglas) 3.08.6. Seniores 251—350 c.M'. Dan komen de seniores in de baan en nu wordt de strijd eerst hevig. Het duurt lang, voor de eerste serie kan starten, omdat Bovée niet opgekomen is en Hartman zijn motor niet op gang kan brengen Tenslotte vertrekt het volgende viertal in de le serie: Breeman (F.N.), Oosterbaan (Velocette), Jdc. Al (Royal E.) en v. d. Pluym (Norton), v. d. Pluym is razend snel weg en leidt de eerste ronde. Oosterbaan, die 2e ligt, gaat spoedig tot den aanval over en verovru bij verrassing de eerste plaats. Hij heeft er ech ter niet veel plezier van, want een ronde la ter schiet v. d. Pluym zonder moeite Ooster baan voorbij. Hij past goed op, rent stevig door de bochten, slipt een keer, herstelt zich, rent weer sneller en moet tenslotte in de laat ste ronde nog een aanval van Oosterbaan af slaan. Met succes evenwel! E v. d. Pluym, Rotterdam (Norton) 2.50.4; 2. Oosterbaan, Den Haag (Velocette) 2.51 3. Jac. Al, Den Haag (Royal E.) 2.59.8; 4. Breeman, Rotterdam (F.N.) 3.03.2. v. d. Pluym reed een gemiddelde van 82.5 K.M. en maakte tevens de snelste ronde van den dag (27.4 sec., d.i. plm. 86.4 K.M. gemid deld!) De 2e serie bestaat uit N. Kuijper (Chater Lea), v. d. Berg (H.D.) en G. J. v. Dijk (Mo tosacoche). 't Is bijna vanzelfsprekend, dat v. d. Berg won. Alleen in de 2e ronde moest hij een aanval van Kuijper afslaan. 1. v. d. Berg, Den Haag (H.D.) 2.54; 2. Kuijper, Rotterdam (Chater Lea) 2.55.2; 3. G. J. v. Dijk, Amsterdam (Motosacoche) 3.01.4. Ook in de 3e serie komen er 3 aan de start G. A. de Ridder (Ariel), M. J. v. Dijk (Royal E.) en Beverdam (Royal E.). Behalve eenigen strijd om de 2e plaats tusschen v. Dijk en Beverdam gebeurt er weinig. 1. De Ridder, Haarlem (Ariel) 2.55.4; 2 v. Dijk, Tiel (Royal E.) 3.01.2; 3. Beverdam, Haarlem (Royal E.) 3.02.2. Seniores 351500 c.M3. Dan komen de groote kanonnen weer en met hen de strijd, waarop eigenlijk iedereen wacht: de 4500 c.M 3-ers. In de eerste serie starten G. J. v. Dijk (Mo tosacoche), v. d. Pluym (Norton) en J. Schot (Ariel), Hartman (Royal E.), v. d. Velde (Sa- Schot wil er echter meer schot inzetten en schiet in razenden vaart op v. d. Pluym af. 't Gaat veel te hard voor Schot en in de Noordelijke bocht duikelt hij dan ook in 't gras. Zijn val is heel gelukkig en hij man keert niets! Verdere strijd is er niet. 1. v. d. Pluym (Norton) 2.57.8; 2. G. J. v. Dijk (Motosacoche) 3.00.4; 3. Schot (Ariel) gevallen. In de 2e serie starten Jan Rijk (Ariel) en v. d. Berg (H.D.), terwijl v. Dinter (D.K.W.) niet verschijnt. Tegen verwachting in wint Rijk heel gemakkelijk en in mooien stijl. 1 Rijk (Ariel) 2.52.8; 2. v. d. Berg (H.D.) 2.38. In de 3e serie starten G. A. de Ridder (Ariel) Hartman (Royal E.). v. d. Velde (Sa- rolea) en v. d. Dalsum (Norton). De strijd wordt hoofdzakelijk gestreden tusschen v. Dalsum en Hartman, waarbij eerstgenoem de leiding behoudt tot op het allerlaatste oogenblik. Naast elkaar snellen beide ren ners de Zuidelijke bocht door en vlak voor de tribune weet Hartman v. Dalsum voor te komen, 't Verschil is echter zeer gering. 1. Hartman (Royal E.) 2.58.4;2v. Dal- sum (Norton) 2.58.6; 3. v. d. Velde (Sarolea) 3.06.8; 4. de Ridder (Ariel) 3.07.8. Dan is het pauze. Men kan zich opmaken voor don nu komenden strijd, die der Finale seniores iot 250 c.M Begonnen wordt met de finale sen. tot _oO c M.3. Aan den start komen Rijk (Ariel), M. v. Dijk (Royal E.), Kuijper (D.K.W.) en v. Dinter (D.K.W.). 1 Rijk (Ariel) 2.55.4; 2. Kuijper (D.K.W.) 3.02.4; 3. v. Dinter (D.K.W.) 3.10.8. Finale nieuwelingen tot 250 c.M'. In de finale komen: v Adelsbergen (Ex celsior), Pollé (Ariel) en Dupont (Ariel). Als v. Adelsbergen de leiding op Pollé veroverd heeft, is de "strijd om de eerste plaats feitelijk gestreden. Om den 2en prijs vechtern Pollé en Dupont dan verder, waarbij eerstgenoem de langen tijd voorste is. In de laatste ronde nadert Dupont echter snel, doch een valpartij zou bijna aan alles een einde gemaakt heb ben. ware het niet, dat de renners er goed af kwamen. De laatste 100 Meter liepen Pollé en Dupont naast hun motor in goeden stiji naar de finish! Dupont bleek iets sneller te zijn. 1. v. Adelsbergen (Excelsior) 3.12.4; 2. Du pont (Ariel) 3.37.2; 3. Pollé (Ariel) 3.48.4. Finale nieuwelingen 251350 c.M'. Aan den start komen v. Wingerden (Royai E), Rehorst (Royal E.) en Scheffer (Match- less). Een aardige strijd, vooral het duel tus schen v. Wingerden en Rehorst, waarbij laatstgenoemde de sterkste bleek. Een com pliment echter voor v. Wingerden voor het sportieve rijden! 1. Rehorst 3.07; 2. Wingerden 3.07.2; 3. Scheffer 3.17. Finale nieuwelingen 350500 c.M". Aan den start kwamen Lüdeke (Ariel). de Boer (Ariel) en Noordover (B.S.A.). Lüdeke is 't snelste weg, loopt ver uit en wint zonder strijd 1. Lüdeke 3.07.8; 2. de Boer 3.11.8; 3. Noordover 3.16. Finale seniores 251350 c.M*. Aan den start komen v.d. Pluym, v.d. Berg, de Ridder, Oosterbaan en Kuijper. Een sneüe start en v. d. Berg leidt, met Kuijper als tweede, v. d. Pluym ligt op de vierde plaats en schijnt kansloos dezen keer. Maar alles blijft dicht bij elkaar en in de 3e ronde waagt v. d. Pluym, die reeds op de tweede plaats ligt, e enaanval op v. d. Berg. Even slipt hij en raakt zelfs v. d. Berg's motor, maar 't gaat goed en v. d. Pluym is voor. De rest volgt onmiddellijk, alleen is v. d. Berg door den schrik afgezakt, v. d. Pluym moet nu oppassen voor den Haarlemschen Ridder, maar hij Iaat zich niet passeeren en wint ver diend. Intusschen heeft v. d. Berg banden- pech gekregen en komt als laatste over de eindstreep wandelen. 1. v. d. Pluym 2.52; 2. de Ridder 2.53.2; 3. Oosterbaan 2.58.3; 4. v. d. Berg, geen tijd, 5. Kuijper (uitgevallen). Finale juniores tot 250 c.M'. In de finale zijn geplaatst Jac. de Ridder, J. Moejes en de Graaf. Zonder strijd wint de Ridder. 1. De Ridder (Alkmaar) 3.00.8; 2. Moejes 3.02.4; 3. de Graaf 3.12.2. Fiuale seniores 351500 c.M'. In deze finale starten v. d. Pluym, Rijk, Hartman, v. d. Berg en v. Dalsum. Rijk is het eerste weg en leidt, terwijl v. d. Berg 2e ligt. v. Dalsum rijdt lang niet stevig en maakt verschillende schuivers. Eén daarvan wordt hem en zijn stalgenoot v. d. Pluym noodlottig. In de Noordelijke bocht tracht v. d. Pluym naar voren te komen. v. Dalsum slipt en valt en v. d. Pluym ziet geen kans meer, om hem voorbij te komen. Hij vliegt over hem heen en ligt ook met moter en al, De wedstrijd wordt even gestaakt, maar het blijkt, dat geen der renners ernstig gewond is. Alleen zal men trachten uit beide bouw vallige brokstukken der twee Nortons een machine te bouwen! De wedstrijd wordt opnieuw begonnen, nu zonder v. Dalsum en v. d. Pluym. Thans is v. d. Berg voor en Rijk tweede. Maar in de vierde ronde passeert Rijk v. d. Berg weer, vlak voor de tribune en dan blijft de volg orde onveranderd. 1. J. Rijk 2.54.4; 2. v. d. Berg 2.58.2; 3. Hartman 3.10.8. Nog een valpartij I Thans volgde een race, waarvoor de bocht- commissarissen een prijs hadden uitgeloofd. Hieraan namen deelG. J. v. Dijk, Schot, De Ridder, v. d. Velde en.v. Dinter. Het eerste viertal voert harden strijd en ligt vlak bij: elkaar gedurende eenige ronden. Dan komt de tweede valpartij. In de laatste ronde zar Schot v. Dijk passeeren en 't lukt hem bijna. Een klein slippertje, de motoren raken elkaar wellicht en het heele zaakje zit op den vloer, behalve een wiel van v. Dijk's motor, dat al leen verder den strijd tracht te winnen. Het blijkt, dat v. Dijk een sleutelbeen gebroken heeft, terwijl Schot vrijwel ongedeerd geble ven is. Intusschen is de race voorbij en heeft De Ridder als eerste de finish gepasseerd. 1. De Ridder 3.01.2; 2. v. Dinter 3.12.4. Seniores 251350 c.M*. Thans volgt nog een wedstrijd seniores 251—350 c.M.3 voor de niet-prijswinnaars. Aan den start komen Breeman, Beverdam, G, J. v. Dijk en M. J. v. Dijk. Een zeldzaam spannende strijd, waarbij alle renners vlak bij elkaar bleven. Tot op het laatste oogen blik was de uitslag onzeker; niet wat de eer ste, wel wat de tweede plaats betreft. Met gering verschil werd Breeman 2e. Men ziet de tijden: 1. M. J. v. Dijk 3.01.2; 2. Breeman 3.05.2; 3. Beverdam 305.4; 4. G. J. v. Dijk 3.05.4 Finale juniores 251—350 c.M*. Aan den start komen Roestenbujrg, v. d. Vaart, Nemo en de Jong, de laatste op een Royal E. 't Is een mooie strijd geworden, waarbij alle renners vlak bij elkaar bleven, Eigenlijk was het soms te hard voor junio res. 1. Nemo 3.03.4; 2. De Jong 3.03.8; R. Roes tenburg 3.04.6; 4. v. d. Vaart 3.05.2. Finale juniores 351—500 c.M'. Hier was van strijd niet veel sprake. Wel trachtte Wüsten nog de eerste plaats te ver everen, maar de Graaf liet zich niet verras sen. 1. De Graaf 3.00.8; 2. Wüsten 3.02.2; 3 Joosten 3.12,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7