DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KKOIl Stoomerij en Ververij 133e laargang. tDxtqeUjksch Omcakht !Buitm£and Alle stoom- en verlgoede- ren binnen één week terug, Heerencostuums oppersen en ontvtekhen binnen en kele dagen. - Onze naam waarborgt U prima behandeling. föuwwlattd ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 133 Directeur: C. KRAK. DINSDAG 9 JUNI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET DUITSCHE BEZOEK AAN LONDEN. Perscommentaren uit verschillende landen. Voor zoover de Engelsche pers reeds com mentaar levert op het bezoek van dr. Bruening en dr. Curtius aan Chequers, komt zij alge meen tot de conclusie, dat de besprekingen tot nog toe zonder eenig resultaat zijn ge bleven. De correspondent van de „Daily Tele- graph" critiseert het officieele communiqué wegens de ondeskundige redactie en den niets zeggenden inhoud. Het valt hem bizon der op, dat noch het woord „Herstelbetalin gen" noch het woord „Ontwapening" erin voorkomt. Hoogstens uit het woord „verlich ting" kan men opmaken, dat men het over de herstelbetalingen heeft gehad. De alinea, die betrekking heeft op de in ternationale samenwerking, is blijkbaar be stemd om Briand ten aanzien van zijn Europaplannen gerust te stellen. Ondanks de officieele geheimdoenerij meent de schrij ver echter te kunnen verklaren, dat men geen overeenstemming heeft bereikt. Men is niet verder gekomen bij de bepaling van de ver dere stappen, die ten aanzien van de_ herstel betalingen gedaan moeten worden. 'De be sprekingen op Chequers zijn in het algemeen meer van economischen dan een poiitieken aard geweest. De „Daily Herald" gelooft weliswaar, dat op Chequers de steen aan het rollen is ge bracht, doch houdt zich eveneens wat het resultaat betreft voorzichtigheidshalve in de ruimte. De besprekingen hebben in ieder geval hun doel niet gemist. Wanneer men eenigszins teleurgesteld is over het feit dat de bijeenkomst geen plannen heeft opge leverd volgens welke men dadelijk aandelen kan, dan komt dit slechts doordat men te hooge verwachtingen heeft gehad. Het doel der. bijeenkomst was slechts den toestand te onderzoeken en elkaar met de bestaande moei lijkheden op de hoogte te stellen, niet ech ter het definitief uitwerken van plannen. In dezen zin hebben de besprekingen de ver wachting vervuld. De regeeringen zullen thans verder moeten zien of zij hun conclu sies in een daad kunnen omzetten en of de 'herziening der schuldenregelingen zal moe ten gaan over den weg van Genève of met behulp van de in het Youngplan aange geven mogelijkheden. Want het zou voor iedereen noodlottig kunnen worden wanneer men zou wachten tot Duitschland van zijn recht van uitstel van betaling gebruik zou maken. Van dag tot dag wordt duidelijker dat men in den komenden herfst in een beslissend stadium treedt. Wanneer er niets gebeurt moet men rekenen op een catastrophalen toe stand voor het credietwezen. Het stopzetten der herstelbetalingen zou. slechts de eerste schok van een reeks van hevige economische aardbevingen zijn. Het voorbereidende werk van Chequers kan van onschatbare waarde zijn wanneer het binnen afzienbaren tijd maatregelen tengevolge zou hebben, waar door de storm wordt afgewend. Tot zoover de Engelsche persstemmen. We zullen thans eenige commentaren uit de Fransche bladen laten volgen, waarvan er verscheidene stelling nemen tegen het Duit sche bezoek aan Londen. Men leze!: De „Intransigeant" vraagt waarin de door Duitschland op Chequers gevraagde leenin gen moeten bestaan, of een moratorium, cre- dieten, dan wel een revisie van het Young plan bedoeld wordt. Zonder de Fransche toestemming kan niets geschieden. De Ver- eenigde Staten echter schijnen slechts toe te willen geven, op voorwaarde dat Frankrijk zijn veiligheid prijs geeft. In dit geval zouden er wel is waar geen oorlogsschulden en schadeloosstellingen zijn, daarvoor in de plaats echter een nieuw oorlogsgevaar, want Duitschland dat nooit goedwillig zal ont wapenen en nooit zal toestemmen in een ver andering der Europeesche landkaart, vindt dan niet meer een macht tegenover zich dat het in toom kan houden. De „Temps" legt er den nadruk op, dat het Engelsche bezoek een pijnlijken indruk heeft achtergelaten, te meer daar Berlijn gepoogd heeft deze ontmoeting uit te boeten ten gun ste van zijn onmiddellijke politieke doelein den. De terugkeer van vertrouwen en voor spoed in Europa is afhankelijk van een poli tiek van samenwerking gelijk Briand deze met de organisatie van een Europeesche Unie steeds op het oog gehad heeft. Duitschland echter heeft van te voren gepoogd deze groo te Europeesche gedachte te vernielen door de mogendheden alleen met het oog op eigen politieke belangen met de Tolunie voor een fait accompli te stellen. De dwaling bestaat in het geloof door dreigementen en politieke afpersingen meer te bereiken dan door een loyaal nakomen der verdrageé Het „Journal des Debats' beweert even eens dat de algemeene politiek het meest ffl gevaar gebracht wordt door vernieling van een begrijpen der, verdragen. De linksche „Soir" werpt de vraag op of het kabinet Brüning na de ontmoeting van Chequers aan de macht z^l blijven. Het is zeker dat de Rijksregeering nu zij te Chequers den steen aan het rollen heeft ge bracht niet meer terug kan. Wanneer Brii ning morgen gedwongen mocht zijn zijn functie neer te leggen, dan zal een ander op zijn plaats de zaak verder moeten zetten. De positie van het Rijkskabinet is nog nooit zoo onzeker geweest als na de uitvaardiging van de Noodverordeningen en de demonstratie inzake het Reparatieprobleem. De partijen bevinden zich in groote opwinding. De zomer kan nog vele gebeurtenissen brengen. In de „Matin" zegt Sauerwein, dat hij niet de meening kan deelen, dat het uitgegeven communiqué niet veel zegt. Voor Frankrijk beteekent het, dat er nog geen plan, geen program en nog veel minder een beslissing bestaat. Voor Frankrijk beteekent het com muniqué dat Engeland niet voornemens is een druk op Washington uit te oefenen. De Engelschen zullen de Duitsche minis ters zeker geantwoord hebben, dat de aan komst van Stimson afgewacht moet worden. Opdat echter de Rijkskanselier niet zonder eenig resultaat en zonder eenige aanmoedi ging voor de toekomst naar Berlijn zou te- rugkeeren, wordt aan het Hnde van het com muniqué gesproken over de noodzakelijkheid van internationale samenwerking. Wanneer Frankrijk zich bereid zou ver klaren in te gaan op een moratorium, een herziening of financiëele steun aan Duitsch land, dan zullen zijn parlement en de open bare meening zekere waarborgen eischen. Men zal zich van uen toestand van Duitsch land op de hoogte moeten stellen en moeten vaststellen op welke wijze Duitschland de verkregen verlichting zal gebruiken. In de „Echo de Paris" verklaart Pertinax, dat het onverschillig is of het Engelsche communiqué het toegeeft of niet: Men staat voor het feit van werkelijke onderhandelin gen in de Chequers en deze zullen voortgezet worden. De bijeenkomst der ministers is het tijdstip, dat moet gelden als het begin van de herziening van het Youngplan. Dit is het werkelijke resultaat. In Amerika worden de resultaten zoowel in de pers, als ook in parlementaire kringen druk besproken en beschouwd als een poli tieke gebeurtenis van den eersten rang. De commentaren geven natuurlijk uiting aan verschillende meeningen, doch houden alle rekening met de Amerikaansche binnen- landsche politiek. In een hoofdartikel van de democratische „New York Times" wordt erkend, dat de herstelbetalingen onmogelijk nog langer uit buitenlandsche leeningen ge financierd kunnen worden, aangezien leenin gen met het oog op den deplorabelen toestand van het Duitsche credietwezen slechts ruï- neerende gevolgen kunnen hebben. Duitsch land kan natuurlijk een nieuwe conferentie aanvragen aanvragen ter herziening van het Young-plan en ook een moratorium zou mis schien verlichting brengen, doch het zou beter zijn voor Duitschland zelf, heroïsche krachts inspanning te verrichten teneinde de betalin gen voort te zetten en tegelijkertijd op de noodzakelijkheid van herziening te wijzen. Toegegeven dient te worden, dat de vervul ling van het Young-plan door de economi sche wereldcrisis ten zeerste bemoeilijkt wordt. De Londensche correspondent van de „New York Times" verklaart, dat de Engelsche re geering in geen geval besloten is, bij het op nieuw aan de orde stellen van de kwestie der oorlogsschulden als bemiddelaar tusschen Amerika en Europa op te treden. De cor respondent gelooft aan de mogelijkheid van een internationale leening voor Duitschland De volgende stappen zullen dan door de Europeesche economische commissie gedaan moeten worden, wanneer de dan in Duitsch land aan het roer zijnde Rijksregeering, de te verwachten binnenlandsche politieke stormen meester is geworden. De uitnoodiging aan de Vereenigde Staten om mede te werken bij een nogmaals in studie nemen van de ge heele ooriogsschuldenkwestie, zal niet van Engeland, doch van de Europeesche Econo mische Commissie uitgegaan. De aanwezig heid van Stimson en Mellon in Europa biedt gelegenheid, om de zaak aan te snijden. We zullen thans van de perscommentaren afstappen en nog enkele bijzonderheden over het bezoek zelf meedeelen. Zoo maakt de Engelsche pers gewag van eenige anecdotes, die wel aardig zijn, om ze over te nemen. Allereerst van de kerkelijke gemeente te Ayesbury, waar men algemeen verwachtte, dat rijkskanselier dr. Briining Zondag ter kerke zou komen. Men had daarvoor ver schillende voorbereidingen getroffen en een Duitsch geestelijke zou den rijkskanselier in diens moedertaal toespreken De Rijkskanse lier moest echter door omstandighelen Zon dagmorgen van een kerkgang afzien en slechts eenige van zijn vrienden woonden den dienst bij. Een ander grappig incident deed zich voor met een Duitsch kanon, dat tijdens den oor log was veroverd door een Engelsche com pagnie, waarvan de meeste soldaten uit Ayes bury afkomstig waren. Bij wijze van herinne ring stond het kanon te Ayesbury opgesteld, maar teneinde de Duitsche gasten niet te kwetsen was het kanon tijdens hun bezoek aan Chequers in een boschje gereden. Tijdens een wandeling van de staatslieden kwamen MacDonald en dr. Briining, die sajnen liepen te praten, juist in het boschje terecht en ston den plotseling voor het zoo zorgvuldig ver borgen kanon. Beide staatslieden hebben om dit toeval hartelijk gelachen. De Duitsche ministers hebben gisteren nog deelgenomen aan een noenmaal van de En- gelschDuitsche vereeniging, waarbij vele hartelijke woorden gewisseld zijn. En nu gaan ze morgen weer naar Berlijn terug, waar dr. Brüning een rapport aan den rijks president zal uitbrengen. Wellicht wordt men dan wat meer gewaar over deze „trip" naar Engeland! Een tegenbezoek van Henderson aan Berlijn? Met betrekking tot de op The Chequers gehouden besprekingen weet de „Evening Standard" op grond van bijzondere inlichtin gen mede te deelen, dat hierbij althans iets bereikt is. Het bezoek heeft Brüning in de gelegenheid gesteld in volkomen openhartig heid de Duitsche zaak ter sprake te brengen. Anderzijds werden Henderson en Mac Donald in staat gesteld zich een welomlijnde opinie inzake de situatie in Europa te vormen. Beide partijen zijn als gevolg hiervan tot de conclusie gekomen dat er noodzakelijk iets ge daan moet worden. De onderhandelingen zijn nog niet ten einde. Het Engelsche voorstel betreffende een internationale leening voor Duitschland waarvoor dit land als tegen prestatie zou moeten belooven het Duitsch Oostenrijksche tolverdrag en zijn ontwape- nings- en revisie-eischen te laten vallen, is niet ter sprake gebracht. Men is echter over eengekomen, dat de Chequers-besprekingen het voorspel vormen van internationale ge- dachtenwisselingen. Bovendien is besloten dat als eerste stap op den weg naar verwe zenlijking hiervoor Henderson zich in zijn kwaliteit van voorzitter van de ontwape ningsconferentie binnen afzienbaren tijd naar Berlijn zal begeven. Dit is volgens het blad een der direct nawijsbare resultaten van het overigens vrij geheimzinnige weekend op The Chequers. DE SPAANSCHE VERKIEZINGSSTRIJD IN VOLLEN GANG. In geheel Spanje is de verkiezingsstrijd in vollen gang. De Minister van Buitenland sche Zaken Lerroux heeft te Valencia een groote rede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van de oprichting van 30.000 scholen. De bij de militaire bezuini ging vrijgekomen officieren zouden dan als onderwijzer worden tewerkgesteld. Lerroux stelde tenslotte Manuel Bartholomeo Cossio candidaat voor het Presidentschap der Repu bliek. Ook de Minister van Oorlog Azana heeft het woord gevoerd in een vergadering van meer dan 30.000 kiezers. Hij zeide, o.m., dat er een einde moet komen aan de thans be staande animositeit tegenover de Spaansche katholieke kerk. De communisten hebben eveneens groote massa-vergaderingen georganiseerd. Te Ma drid eischte een communistenleider den revo- lutionnairen strijd tegen de kerk. Volgens hem moesten de arbeiders bewapend worden en ten behoeve van den strijd tegen de politie moesten speciale arbeiderstroepen worden gevormd. Tegen de regeering zoowel als te gen de sociaal-democratie moest een verbit terde strijd gevoerd worden. De spreker heeft veel bijval geoogst. „IM WESTEN NICHTS NEUES" IN DUITSCHLAND TOEGELATEN. Alleen voor bepaalde corporaties. De welbekende film van Remarque's „lm Westen Nichts Neues" is gisteren, na her nieuwde herkeuring, voor vertooning in het Duitsche Rijk goedgekeurd. De film mag evenwel slechts vertoond wor den voor officieele instanties van rijk en lan den en in gesloten bijeenkomsten van verbon den en vereenigingen van voormalige oor logsdeelnemers, oorlogsinvaliden en nage- ten betrekkingen van oorlogsdeelnemers. Voorts wordt de vertooning toegelaten voor: verbonden, arbeidsgemeenschappen en andere vereenigingen, die den internationa len vredeswil bevorderen, benevens vakbon- de, beroepsverenigingen en cultureele orga nisaties. Tot de vertooning zullen toegang hebben de leden van bedoelde organisaties en hunne familieleden. De besturen dienen een ordelijk verloop van de voorstelling te ga randeeren. Voor de jeugd mogen ook vanwege boven genoemde bonden, geen voorstellingen wor den georganiseerd, zelfs niet in besloten kring. BIJ VERGISSING DOODGESCHOTEN. Uit Ardmore (Oklahoma) wordt gemeld, dat Emilio Cortes Rubio, een neef van den president der Mexicaansche republiek, te zamen met een anderen heer, een zekeren Manuel Gomez, tijdens een autotocht door een politiebeambte is doodgeschoten. Deze zag de beide mannen bij vergissing voor ban dieten aan. 1155 CAFÉS IN POLEN GESLOTEN. Het ministerie van financien heeft bevel ge geven tot opheffing van 1156 café's. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HAGEN. Maandagavond is in de z.g. ongeluks bocht bij de Huestener Molen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een met 5 personen bezette auto van een koopman geraakte op den natten weg aan het slingeren, vloog tegen een boom op en werd volkomen ver nield. Een der inzittenden werd op slag ge dood. Twee andere werden zwaar gewond, terwijl de overige inzittenden met lichte ver wondingen vrij kwamen. DE EXTERRITORIALITEIT IN CHINA. Henderson in het Lagerhuis. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, dat de onderhandelingen met betrekking tot de ex territorialiteit in China een stadium hebben bereikt, waarin rapport hierover kan worden uitgebracht aan de beide regeeringen. De minister verklaarde binnenkort een verklaring in het Huis te zullen afleggen. HET CHINEESCHE ROODE LEGER BEZET TSJOENIANG. Het Chineesche Roode leger onder leiding van Fiang Djimig heeft de stad Tsjoeniang in het N.W. van de provincie Fomdziang be zet. EEN NIEUWE REUZEN VLIEGBOOT IN AANBOUW. Twee maal zoo groot al de Do-X. Waarschijnlijk in concurrentie op den bouw in Duitschland van de reuzenvliegboot Do X zal men in Engeland een vliegboot gaan bouwen, die nog kolossaler afmetingen dan de Do X zal hebben. De plannen hebben thans vasten vorm aangenomen en binnen korten tijd zal bij de Vickers en Super-mari ne Works te Southampton begonnen worden met den bouw van het vliegtuig, dat een draagvermogen zal hebben van ruim 7 ton of bijna 2 x zooveel als de grootste Duitsche vliegboot. Het vliegtuig zal gedreven wor den door zes 900 P.I<. Rolls Roys-motoren, die speciaal voor dit doel geconstrueerd wor den. DE AARDBEVING IN ENGELAND. Gasbuizen te Londen gesprongen, Tengevolge van de aardbeving van Zater dagnacht j.1. bleken in de omgeving van de Sint Paul-cathedraal, verschillende gasbui zen te zijn gesprongen, zoodat de straten rondom de cathedraal door de politie werden afgezet. De ambtenaren, die werkzaam zijn in de departementsgebouwen nabij de Sint Paul, mochten gedurende eenigen tijd niet rooken, totdat de lekkages waren gerepa reerd. RELLETJES BIJ ALLAHABAD. Acht personen gedood. In een dorp nabij Allahabad kwam het tot ernstige botsingen, toen belasting-ambtena ren daar op gewelddadige wijze achterstal lige belastinggelden kwamen innen. In een gevecht tusschen de ambtenaren en de dorps bewoners werden acht personen gedood. Er is zoo spoedig mogelijk een politiemacht naar het dorp vertrokken, omde orde te herstellen. DE KLAAGMUUR BIJ JERUZALEM. Is het eigendom van de Moham medanen. De verleden jaar door de Engelsche regee ring ingestelde commissie, die had te onder zoeken, wie als eigenaar van den bekenden historischen klaagmuur te Jeruzalem was te beschouwen, heeft thans een rapport uitge bracht, dat de Mohammedanen de uitsluiten de eigendomsrechten op den muur hebben. Echter wordt bepaald, dat de Joden ten alle tijde toegang tot den klaagmuur moet wor den verleend tot het uitoefenen van hun eeredienst. Politieke demonstraties in de na bijheid van den klaagmuur zij verboden. DE AARDBEVING VAN ZATERDAG AVOND. De aardschokken ook te Aken waargenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Aken terzelfder tijd als de uit Engeland gemelde aardbeving, een aardschok waarge nomen. Vele inwoners werden uit hun slaap gewekt en zagen dat kleine voorwerpen van hun plaats werden gebracht. De beving is niet geregistreerd, aangezien de seismograaf onklaar is. DE UITWIJZING VAN DEN NUNTIUS UIT LITHAUEN. De „Osservatore Romano" acht zich ver- Elicht enkele onjuiste berichten betreffende et vertrek van mgr. Bartoloni uit Kowno recht te zetten. De Lithausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoel eenigen tijd geleden er van in kennis gesteld dat de nuntius geen persona grata meer was. Hier op heeft de Heilige Stoel om nadere inlich tingen verzocht. De Lithausche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen vol doen en zich toen tot het verstrekken van en kele tamelijk vage mededeelingen beperkt Kortelings werd opnieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opnave van gedetailleerde van redenen. In weerwil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder protest op 5 Juni mgr Bartoloni telegrafisch instructie gegeven zich naar Rome te begeven om rapport uit te brengen. De Lithausche regeering heeft toen dienzelfden dag den nuntius uitgenoodigd zonder meer Lithauen te verlaten. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS. Telegram der Rijksregeering. Namens de rijksregeering heeft vice-kanse- lier dr. Dietrich een telegram gezonden aan de Beijersche regeering, waarin zij haar deel neming betuigt met het verlies der kunst schatten ten gevolge van den brand welke Zaterdag in het glazen Paleis te München heeft verwoest. RAKE VERKIEZINGSPROPAGANDA. Tijdens het maken van verkiezingspropa ganda voor de s.d.a.p. te Groningen zijn de betoogers door een menigte opgeschoten jongens en meisjes bekogeld. Het Ged. Statenlid A. v. Geuns (s.d.a.p.) werd geraakt. De politie greep in. De straat werd afgezet. De menigte werd met gummistokken uiteen gezet. Een persoon werd gearresteerd. DE AARDBEVING. Reeds eerder kwamen er wel aard bevingen hier te lande voor. De Zaterdagnacht ook in ons land waar genomen aardbeving is niet de eerste geweest hier te lande. Blijkens mededeelingen van dr G. van Dijk in „Hemel en Dampkring" wer den 27 Mei 1918, 20 Febr. 1921, 7 Dec 1924, 23 Febr. 1925, 6 Jan. 1926 en 14 Jan. 1928 aardbevingen gevoeld in Zuid-Lim burg. Een lichte aardbeving, waarvan het centrum in Nederland zelf lag, werd waar genomen op 2 Mei 1928 te Den Bosch, Utrecht, Lunteren. Dit was het eerste geval, waarbij een aardbeving wel te De Bilt, doch niet door buitenlandsche seismografen werd geregistreerd. Een aardbeving die zich, zooals nu, vooral in het Westen van het land deed gelden, was die van 17 Maart 1883 (Den HaagAlk maar—Utrecht; het sterkst bij Haarlem). In den vroegen ochtend van dien dag tus schen 5 uur en 5 u. 15 zijn de schokken o.a. in Amsterdam sterk waargenomen. Men daoht in de hoofdstad eerst aan het springen van een kruitschip bij Schellingwoude of bij Velzen, Merkwaardig echter was, dat van de electrische apparaten op heb rijkstelegraaf kantoor geen afwijkingen waren waargeno men. In het centrum der hoofdstad is overal de beving gevoeld. De trillingen duurden vijf a zes seconden; zij moeten sterk zijn geweest. Ook te Utrecht zijn schokken gevoeld en voorts vrij hevig te IJmuiden en ook te Haar lem, Leiden, Diemerbrug en Hilversum. Te Haarlem schudden de Amsterdamsche Poort en het Stationsgebouw op hun grond vesten; in het Station te Leiden waren pla fonds gescheurd. Voorts werden berichten over schokken ont vangen uit Zaandam, Leiderdorp, Sassen- heim en Lisse en ook, doch reeds van een dag eerder, uit Neder-Asselt en Wychen. In vorige eeuwen. In ons land is 1580 een aardbeving ge voeld; op 2 Januari 1602 wederom in geheel Nederland, op 4 April 1640 alleen te Nij megen en Utrecht, waar de schokken groote schade veroorzaakten. Op 18 September 1693 werden hier te lande trillingen opge- merkt die twee minuten duurden en op 1 No vember 1755, in den nacht van 26 op 27 December van hetzelfde jaar en op 15 Januari 1756 kwamen eveneens aardschok ken voor. Op 18 Februari 1756 werd een algemeene dank- en biddag gehouden en op die dagen zijn weder aardschuddingen gevoeld; spe ciaal in de oude Luthersche kerk te Amster dam was de ontsteltenis groot: het gerucht liep dat de kerk in brand stond. Met Meteorologisch Jaarboek 1878 maakt voorts melding van aardschokken op 26 Augustus van dat jaar in hoofdzaak langs de Maas en aan de Oostelijke grenzen. Zij werden veroorzaakt door neerploffingen in hét Eifelgebérgtt».

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1