Alkmaarsche Courant. DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. Radionieuws JeutölettM Rechtszaken Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag ÏO Juni. W*. 134 1931 Donderdag 11 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R O.) 8—9.50 Gramofoonpl. 10.Morgenwij ding. 10.3011.Gramofoonplaten. 11. 11.45 Concert. C. KummerHeeroma, zang. Marg. Dikboom, piano. 11.4512.Gra mofoonpl. 12.2.A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 2.2.30 Lezing. Kkvr. H. v. Lennep: „Iets over de veredeling der li chaamscultuur". 3.4.Knipcursus. 4. 4.30 Gramofoonplaten. 4.305.30 Zieken- uurtje. 5.30—6.30 Omroeporkest o. 1. v W. Knikker. 6.30—7.— Sportpraatje door H. Hollander. 7.7.30 Vervolg concert Om roeporkest. 7.30—8.Prof. Dr. A. H. de Hartog: „Herlevend Realisme". 8.—8.15 Gramofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Con certgebouw. Concertgebouw-orkest o. 1. v. N. Treep. Helena Cals, sopraan. Mevr. Roosje Kohiervan Gelder vertelt van haar vliegtocht IndiëHolland. 10.30 Vaz Dias. 10.4012.Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte, refreinzang. Huizen, 1875 M. (8.—-9.15 en 11.—2.— K R O., 10.—11.—en 2.—11.30 N.C.R V.) 8.9.15 Gramofoonpl. 10.Zang Dames koor N.C.R.V. 10.30 Ziekendienst. 11. Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin. 12.Politieber. 12 15 145 Concert door het K.R.O.-Trio onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.452.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus 3153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.5.Zie- kenuurtje. 5.Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Viool-recital E. Staal Vleugel G. v. Wezel. 6.45 Knipcursus. 7. Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Gra mofoonpl. 8.8.30 Ir. M. C. A. Meischke: „Is het interieur van onze woning wel zoo als het wezen kan". 8.30—10.45 Concert door het Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam. Met medewerking van mej. B. Schut, alt. 9.55 Vaz Dias. 10.4511 30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.202.20 Concert. P. Tas, viool. Yvonne Morris, cello. Inez Tognolini, piano. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7 Strijkkwartet. 7.207.40 Lezing. 7.50 Le zing. 8.30 „Crisis in Spain". 9.20 Berichten 9 35 Berichten. 9.40 „Idle Thoughts". 9.55 Strijkkwintet. 10.25 Derde bedrijf uit „Rigo- letto" van Verdi. 10.55 Lezing. 11.10 Vierde bedrijf uit „Rigoletto". 11.3512.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonplaten. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Gra^ mofoonpl. concert m. m. v. solisten. 9.50 Ver volg concert. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonplaten. 10.3511.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Orkest concert. 5.206.20 Concert. Orkset, viool en hoorn. 8.20 Tuinconcert. 10.25 Berichten en tot 11.20 Concert. 11.20—12.20 Dansmu- zi'6K Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.205.20 Orkestconcert en voor dracht. 8.208.50 Orkestconcert. 8 50 10.Zang en declamatie. 10.10.25 Piano en viool. 10.4011.20 Orkestconcert. 11.20 12.50 Dansmuziek. Brussel, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Or kestconcert en causerie. 9.10 Causerie. Daar na vervolg concert. 508.5 M.: 5.20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Zang en causerie 9.20 Kamermuziek. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.—7.50 Gramofoon platen. 10.30—12.20 Lezingen. 12.201 15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.20 320 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Dansmuziek. 8.55 Symphonieconcert. 9 10 Berichten en daarna uit Londen: 3de en 4de acte van Rigoletto, opera vap Verdi. DE VARA CONTRA DEN STAAT. „Gevleugelde daden". Gisteren is bij de Haagsche rechtbank in hoofdzaak aanhangig gemaakt de kwestie tusschen de V.A.R.A. en den Staat betreffen de de uitzending van het hoorspel „Gevleu gelde Daden", welke uitzending door de radio-contrölecommissie was verboden, doch die in kort geding door den president der rechtbank alsnog Aerd toegestaan. Geautoriseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. 4) Goede oude tijd! mompelde Mazaroff, ofslechte oude tijd! Eerder slecht dan goed, zou ik denken, mijnheer, antwoordde de herbergier. Ik heb begrepen, dat het in die dagen hier een rare boel was. Het is nu in ieder geval heel rustig, merkte Mazaroff op. Nietwaar? Zoo nu en dan hebben wij het erg druk, mijnheer. Vanmorgen kwamen hier heel wat klanten. En die hoofdweg daar wordt nog altijd veel gebruikt door de veedrijvers het zal op dien weg morgen een heele drukte zijn, want den dag daarop is er jaarmarkt in Cloughtwai- te en dan komt hier heel wat volk voorbij. Wij waren, terwijl Mazaroff en de herbergier samen praatten, aan het hek van den tuin geko men en toen Musgrave op het punt stond dat te openen, zagen wij twee dames aankomen. Mus grave groette toen zij in onze richting keken; zij knikten beiden vriendelijk terug. Mijn oog viel voornamelijk op een van hen, een meisje van ongeveer twintig jaren, met bruin haar en frissche gelaatskleur, slank en bevallig in haar landelijke kleeding en opvallend knap, zooals ik met een oogopslag zag; de andere was een groote, knappe vrouw van middelbaren leeftijd. Nadat mr. Duys voor de V.A.R.A. had ge concludeerd voor eisch, werd de zaak verder aangehouden tot 8 Sept. DE RADIOCENSUUR. «y... Alweer een conflict met de V.A.R.A. wij lezen in Voorwaarts: Op 13 Juni a.s. zou de aeer P. J. Schmidt voor de microfoon van de V.A.R.A. een rede houden over Klas- sestrijd of klassevrede? De Radio-Omroep Controle-Commissie had tekst van deze rede opgevraagd en heeft de V.A.R.A. thans medegedeeld, dat zij er bezwaar tegen heeft den volgenden zin voor de microfoon te doen uitspreken: „Maar onder de verantwoordelijkheid van deze zelfde christelijke vertegenwoordigers der kapitalistische klasse woedt een terreur over een volk van 66 millioen zielen in Indo nesië, zuchten duizenden in de gevangenissen en in de bannelingenkampen aan den Boven- Digoel en wordt elke zelfstandige actie der volksbeweging in de kiem gesmoord. Voor de handhaving der Nederlandsche klasse-maat schappij in Indonesië is geen middel te laag". De commissie heeft verder geweigerd aen tekst dezer rede aan de V.A.R.A. terug te zenden. Mateotti-herdenking verboden Naar wij vernemen heeft de Radio controle-commissie (zonder opgaaf van re denen) de Mateotti-herdenking van het V.A.R.A.-programma van hedenavond in haar geheel verboden. Deze herdenking zou bestaan uit een rede van den secretaris van het I. V. V., orgelspel en twee minuten stilte. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Middagzitting van Maandag 8 Juni. WHAT SHAL WE DO WITH THE PAINTER? In de zitting van 18 Mei maakte zijn op wachting de 57-jarige huisschilder Klaas R., gedomicilieerd te Alkmaar, oorspronke lijk een bruikbaar vakman, doch die door drankmisbruik en schromelijke verwaarloo- zing was afgezakt tot een dakloozen zwer vers, die ten slotte door de politie wegens landlooperij werd ingerekend en ter beschik king der justitie gesteld. In het huis van be waring werd Klaas R. gelegenheid gegeven zijn schilderskunst nog eens te vertoonen en dit experimentviel zóó goed uit, dat de affi cier hem een compliment maakte over zijn verdienstelijk werk en prijzenswaardigen ijver. Feitelijk vond men het jammer van een man, die, als hij goed op wou passen, nog in staat was, in zijn onderhoud te voorzien, naar de rijkswerkinrichting, meer amicaal „schans" genoemd, te zenden en werd beslo ten den heer Wiggers op te dragen, een re- classeeringsonderzoek in te stellen en een rapport in te leveren. Een en ander was nu punctueel verricht en werd de delinquent die vermoedelijk in dien tijd het geheele huis van bewaring in een nieuw frisch modern kleurtje heeft gestoken, opnieuw voorgeleid om op de hoogte van het resultaat van dit onderzoek gesteld te worden gesteld. Ge hoord werd dan de heer Wiggers, ter toe lichting van zijn rapport. Dit rapport luidde niet gunstig. Het oordeel van diverse pa troons en ook van dr. Schröder was gehoord en hun oordeel was zeer zwartgallig. De opgaven van verdachte waren niet juist. Geen zijner vroegere patroons was ge neigd hem meer te accepteeren. Dr. Schröder meende dat de man geheel onbruikbaar en „stuk gedronken" was. De officier vorderde met dezen stand van zaken 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzen ding. De verdachte opperde tegen dezen eisch be denkingen. Als hij na 3 jaar werd ontslagen, was hij te oud om te werken. De verdediger mr. Belonje verzocht een korte vrijheidsstraf en geen opzending naar een rijkswerkinrichting. De officier achtte deze oplossing onprac- tisch en persisteerde bij zijn requisitoir. De politierechter hakte ten slotte den gordi- aanschen knoop door en veroordeelde den schilder tot 3 dagen hechtenis en 2 jaar op zending. EEN ONBETROUWBAAR VRACHTRIJDER. Simon J., vrachtrijder van Alkmaar op Hoorn, had het als zoodanig ook niet bij zonder voordeelig afgestoken. Althans stond hij terecht ter zake verduistering van onder scheidene kleine en grootere bedragen die hij in kwaliteit van vrachtrijder, door rembour- sementen als anderszins, anders dan door misdrijf onder zich had gekregen. Een aantal winkeliers en grossiers, die hij op deze manier benadeeld had, o.m. de heeren C. Mensonides, H. W. Vet, Scheepmaker, met een eenigszins strenge en koude uitdruk king op haar gezicht. Hun kleeding en hun houding deden zien, dat zij dames van aanzien waren; een half dozijn honden van verschillend ras sprongen vroolijk met Ijpn mede. Mazaroff staarde de dames met bijzondere oplettendheid aan en dat viel mij bijzonder op, omdat ik hem tot nog toe nooit bijzondere aan dacht aan vrouwen had zien schenken. Zijn dat buren van u? vroeg hij plotseling aan Musgrave. Dat is mevrouw Elphinstone, mijnheer, van Marrasdale Tower, antwoordde de herber gier. Dat is het groote huis, daar over de heide; u kunt de schoorsteenen ervan zien over dat dennenhout daarginds. Marrasdale Tower be hoorde vroeger aan sir Cichard Cotgreave, het is honderden jaren in de familie geweest. Toen sir Richard eenige jaren geleden stierf, kocht mijnheer Elphinstone dat huis; het grootste ge deelte van het land behoort nu aan hem. Mevrouw Elphinstone, zegt u? zeide Ma zaroff. En de jongedame? Dat is natuurlijk juf frouw Elphinstone? Neen, mijnheer., de jongedame is juffrouw Merchison, juffrouw Sheila, zooals wij haar noemen. Het is de dochter uit het eerste huwe lijk van mevrouw. Mijnheer en mevrouw El phinstone waren nog niet lang getrouwd, voor zij hier kwamen wonen. Ik verbeeldde mij, dat Mazaroff buitengewoon veel belangstelling toonde in deze mededeelin- gen. Hij wist echter zijn gedachten goed te ver bergen. Dus alles wat wij hier zien behoort aan mijnheer Elphinstone? vroeg hij. ^iet alles, mijnheer. Hij zette z.ijn mand Esser, chef firma Wisbrun en Liffmann, Aar denburg, de Groot te Alkmaar en W. Wierts, metaalslijper te Hoorn, werden als getuigen gehoord. De verduisteringen waren respectievelijk gepleegd einde '30 en begin 1931. De ver dachte erkende openhartig. Aan den heer Vet had hij een rijksdaalder van het bedrag 7.50 terug betaald. De verdachte verklaarde door ziekte in zijn gezin tot achteruitgang en daardoor tot de verduistering te zijn gekomen. Daarom had hij de aangerichte schade ook niet kunnen herstellen. Misschien gelukte het hem zijn zaakje, waarbij een vrachtauto, te verkoopen en dan zou hij van dit bedrag de benadeelden kun nen resUtuecren. De heer Wiggers was gunstig voor den vrachtrijder gestemd, doch de officier had motieven om niet zooveel vertrouwen in ver dachte te stellen. Verdachte had ook een niet onbelangrijk bedrag ten nadeele van het Alk- maarsch Warenhuis verduisterd. Besloten werd de verdere behandeling der zaak uit te stellen tot de zitting van Maandag 22 Juni. OM BRANDSTOF VERLEGEN. De 37-jarige los werkman Jan D. te Alk maar was op 29 Januari dringend om brand stof verlegen en daar hij niet te dik in zijn duiten zat. was hij zoo vrijpostig een zestal halfmudden van dit begeerde kachelvoer zich toe te eigenen van een voorraad, die op een in de Oudegracht liggende vlet waren ge laden en in eigendom toebehoorden aan den handelaar P- v. Lienen. Jan D. stond voor dit feit terecht en beweerde dat hij slechts één mud in de wacht had gesleept. De heer Wiggers, de onmisbare vraagbaak, had een onderzoek ingesteld en een rapport uitgebracht. De reclasseeringskansen werden twijfelachtig genoemd. De verdachte was tot dusver niet aangesloten bij een geheelont- houdersvereeniging, wat voor hem wel noo- dig en nuttig werd geacht. De vrouw van verdachte, die betere opvat tingen huldigde, had hem trachten terug te houden van den diefstal. De officier requireerde tegen dezen per soon. die zich niet voor de eerste maal aan oneerlijkheden had schuldig gemaakt, omdat hij werk had, 30 boete of 30 dagen hechte nis. Ware hij werkloos geweest, dan had de officier beslist gevangenisstraf gevorderd. Ten slotte sprak de politierechter het laatste woord en veroordeelde verdachte tot 15 boete of 15 dagen hechtenis en bovendien nog tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 proefjaren en Oplegging van bijzon dere voorwaarden, die tamelijk streng ge noemd konden worden. OOK DE DAMES LIETEN ZICH NIET ONBETUIGD; De niet verschenen mej. Neeltje B. wed. K., had op 11 Febr. een brief gezonden aan de bevallige dienstbode de 20-jarige mej Neeltje Plakman te Schagen, door welk on- geteekend epistel deze jonge dame zich ten zeerste beleedigd achtte. En zooals wij uit de fragmenten konden opmaken, niet ten on rechte. Eisch 25 boete of 25 dagen hechte nis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. NOG EEN LID VAN HET SCHOONE GESLACHT. De 23-jarige mej. Aagje Helena K., huis vrouw van den heer Jan R. te den Helder stond terecht op grond van het feit dat zij op 14 Maart in het openbaar de eer en goeden naam had aangerand van haar familielid mej. Trijntje Rob, huisvrouw van den heer H. Koenraads. Door verdachte werd ontkend, de geïncri mineerde, inderdaad niet onverdeeld vleiende woorden gelanceerd te hebben. De beleedi- ging was gepleegd in de Timmersteeg. Een en ander werd door andere familieleden na der toegelicht. Gevorderd werd 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. DE HARDHANDIGE SCHEIDS RECHTER. De heer Willem H., melkslijter te Alkmaar, hernieuwde in deze zitting de aangename kennismaking met den politierechter naar aanleiding van de omstandigheid dat hij op 15 April den 15-jarigen J. Mazereeuw een stomp in het gelaat zou hebben toegebracht. De verdachte erkende het jonge mensch een duw in het gelaat te hebben gegeven, omdat hij dezen Mazareeuw wenschte te scheiden van een anderen knaap met wien hij aan 't vechten was. Het was absoluut zijn bedoe ling niet, den knaap te slaan. Het tooneel van den strijd, dit mogen wij nog wel even releveeren, was de Compagniestraat. De officier requireerde 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 1 boete of 1 dag- hechte nis. met appels op den grond en begon ons verschil lende kenbare punten aan te wijzen. Het land goed van mijnheer Elphinstone loopt van hier tot het dorp en dan over de heuvels naar een punt bij dat groene heuveltje en vandaar in een rechte lijn naar hier terug, zoodat geheel Mar rasdale Moor daar binnen ligt. Maar die heide grond in het Zuiden en Oosten High Cap Moors mijnheer, behoort aan iemand uit Londen, Verner Courthope, een bankier. Hij heeft daar een jachthuis Hight Cap Lodge en hij is daar op het oogenblik met een jachtge zelschap. Valt er hier veel te jagen? vroeg mijnheer Mazaroff onverschillig. Dit jaar zijn er veel korhoenders, mijn heer, Mijnheer Elphinstone en mijnheer Cour thope hebben beiden al veel wild geschoten. Onder gezellige kout brachten wij onzen eersten avond in „De Houtsnip" door. Ik was wel benieuwd wat wij den volgenden dag in dit afgelegen oord zouden doen. Het bleek echter dat Mazaroff daarover zijn eigen plannen had, die hij den volgenden morgen aan het ontbijt vertelde. Holt, jongen, zeide hij, je zult kunnen be grijpen, dat ik dezen dag voor mij alleen wil houden, om alle bekende plekjes eens op te zoeken. En dan moet ik ook iemand bezoeken om zaken mee te bespreken. Dus moet jij je tot vanavond alleen bezig houden; tegen etens tijd ben ik terug. Natuurlijk! gaf ik toe. Dat komt in orde. Maak u zich over mij geen zorgen. Hij bedankte mij, alsof hij met mij in de eerste plaats rekening had te houden. Met een stevi- gen wandelstok ging hij op stap; hij zette een EEN ONHANDELBAAR AUTO MOBILIST, De rijksveldwachter-brigadier van Twuy- ver, gestationeerd te Texel, trachtte op 11 April een auto tot stilstand te brengen door het opsteken van de hand. De bestuurder, zooals later bleek zekere Arie W., was zoo brutaal, aan dit bevel geen gehoor te geven en door te rijden. De politieman wenschte de papieren van verdachte, die niet was versche nen, te controleeren. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. ONGEWENSCHTE BEMOEING MET POLITIONEELE ZAKEN. I>e niet verschenen verdachte Ger Jac. v. Veen te Alkmaar had zich op 26 April schuldig gemaakt aan poging tot ontzetting van een beschonken arrestant met name van H., welke laatstgenoemde persoon door den agent van politie te Alkmaar B. Ekkel ter zake overtreding art. 453 naar het politie bureau werd overgebracht. De verdachte ge bruikte alstoen allerlei holle woorden en riep manhaftig: Hij gaat niet mee, tenzij over mijn lijk! Zijn verdienstelijk optreden werd heden beloond met 20 bcete of 20 dagen hechte nis. Hij was thans niet aanwezig om nog eens te toonen, welke een held in hem g> varen was. EEN VERTEGENWOORDIGSTER VAN HET ZWAKKE GESLACHT SLOOT HET HEKJE. Tusschen de respectieve families en huur lieden P. en de N. op het z.g. rooie dorp te Alkmaar heerscht niet de beste verstandhou ding. Meermalen .hadden conflicten plaats, met gevolg dat heden mej. C. J. H., huis vrouw A. P. terechtstond, wegens vernieling van een glasruit in het door mej. C. J. H en haar echtgenoot P. de N. bewoond perceel. Het tragische element ontbrak gelukkig in deze laatste zaak. Er werd meer gelachen dan geweend en mej. P. veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 9 Juni 1931 DELIBERATIES OVER DE TOEKOMST VAN DEN ZWERVENDEN BLOEMIST-INBREKER. In de zitting van 12 Mei stond terecht de 39 jarige bloemistknecht Joh. Hendr. Tr., zonder vaste woonplaats rondzwervend, wan neer hem althans door den staat geen gratis logies met volledig pension werd bezorgd Omstreeks 3 Maart bevond hij zich weer op vrije voeten en deed op zijn zwerftocht ook de gemeente Bergen aan, alwaar het verlaten zomerverblijf van den Amsterdamschen ad vocaat mr. Hartink hem bijzonder aanlokte, zoodat hij zonder veel scrupules en gewetens- knaging zich tot die riante en luxueus inge richte woning toegang verschafte en zich daar zoo gezellig mogelijk inrichtte, tot de politie aan dit leventje in luilekkerland on- meedoogend een einde maakte. De bloemist, wien men niet eens als compensatie had toe gestaan, den tuin van mr. Hartink in orde te maken, stond op 12 Mei terecht, doch er werden alstoen tomen gevonden een reclas- seeringsonderzoek in te" doen stellen door onze volijverigen heer Wiggers en- deze zaak werd dan heden voortbehandeld in tegen woordigheid van verdachte, die, we behoeven het er feitelijk niet bij te voegen, als goede oude bekende, weïwi'lend in voorarrest was gehouden. Heden werd de behandeling dezer zaak voortgezet met het hooren van den heer Wig gers, die een uitgebreid rapport had uitge bracht. Het verleden van verd. gaf weinig hoop op het welslagen der reclasseering, doch niettemin luid de conclusie dat ver dachte misschien in een reclasseeringskolonie nog wel goedgeplaatst zou kunnen zijn en dit verblijf een voorbereiding zijn kon voor een eventueel beter leven in "de toekomst. De president gaf den verdachte daarop een vaderlijke vermaning en sprak de hoop uit, dat verdachte de rechtbank niet teleur zal stellen in haar blijde verwachtingen. Ook de officier sprak zich zeer welwilend over den van het rechte paadje afgedwaalden tuinier uit, doch waarschuwde hem tevens ernstig voor nieuwe afdwalingen. Hij requireerde ten slotte 10 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met 3 proefjaren. De verdediger, mr. Scholten, sloot zich gaarne bij dit milde re quisitoir aan. DE VAN OUDS BEKENDE SCHOENEN ZAAK UIT DEN HELDER. In deze, overigens schraal voorziene, straf zitting werd ook voortgezet de arbeidsover- treding, contra den heer Klaas J. te Den Helder, een proces, dat alreeds in hooger be roep was behandeld en nogal wat stof had opgejaagd, omdat alstoen^ een strafvervol ging werd ingesteld tegentwee getuigen a decharge, Duitsme schoenmakersknechts in blauwen bril op vóór hij de zitkamer verliet, zooals hij zeide voor het felle zonlicht. Hij wan delde in de richting van het dorp en ik zag hem niet terug voordat ons diner om zeven uur ge reed was. Hij was gedurende den maaltijd stil en in gedachten verzonken en toen hij zijn si gaar reeds half had opgerookt, verzocht hij mij om naast hem te komen zitten. Holt, zeide hij, ik moet je iets vertellen. En, vriend, zoo iets zul je nog nooit gehoord hebben! HOOFDSTUK III. Verdwenen. Ik keek Mazaroff verwonderd en eenigszins ongerust aan, maar hij knikte geruststellend, toen ik naast hem kwam zitten. Je behoeft niet bang te zijn, zeide hij. Ik wil je van mijn levensomstandigheden vertellen. Maar... geen prettige! En zooals ik reeds zei, een verhaal zoo eigenaardig, als je nog nooit zult gehoord hebben. Over u zelf? Over mijzelf en over anderen, antwoordde hij met een verwoeden glimlach. Over ande ren! Dat is het juist! Als het maar om mij al leen ging maar het raakt ook anderen. En nu ik over dat alles nadenk, begrijp ik, dat het zoo heeft moeten loopen! Hij keerde zich naar het raam en staarde ge durende eenige oogenblikken over de heide, die daar in de avondschemering vóór ons lag. Het was echter niet de heide, die hij zag, noch de heuvels in het verschiet; zijn gedachten wa ren bij geheel iets anders. Nieuwsgierigheid maakte zich van mij meester en ik brak daar- dienst van den appellant, die werden ver dacht een meineed te hebben afgelegd. Deze heeren werden echter door de rechtbank, om dat het opzet niet kon worden bewezen, vrij gesproken. Thans echter was het liedje gauw gezon gen en vorderde de officier na verhoor van den agent van politie met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Den Helder, die verzuimd had art 93 van de Ar beidswet aan te halen opnieuw veroordee ling tot 2 X 20 boete of 2 m. 20 dagen hechtenis. Wat appellant betrof, deze erkende wel dat zijn knechts zich in de werkplaats hadden bevonden, doch zeide, dat deze geen werkzaamheden hadden verricht. BRANDHOUT GEMAAKT. Op 8 Mei verscheen als verdachte op de Vrijdagsche audiëntie van den Alkmaarschen kantonrechter de 31-jarige melkrijder J. C. S. uit Velsen, die volgens dagvaarding op 21' Febr. op het Sweerispad, een nogal smallen en voor autoverkeer minder geschikten ach terweg een houten hekje in elkander had ge reden. De eigenaar, de arbeider M. Duin, verlangde begrijpelijkerwijze schadevergoe ding, doch die regeling bleef achterwege en alzoo werden politie en justitie in deze on- noozele zaak gemoeid. De heer L. in persoon compareerende, beweerde pertinent, dat hij dien melkauto niet had gechauffeerd. Dat was een persoon geweest, wiens naam hij verzuimd had te noteeren doch die inmiddels zond»r achterlating van volledig adres naar Zuid-Afrika was vertrokken. De kantonrechter was echter zoo vrij, de zen wereldreiziger'Jiit te schakelen en den heer St. te veroordeelen tot 15 boete of 15 dagen met toewijzing van de door den heer M. Duin ingediende vordering bedragende 7.34 voor reparatie van het vernielde hek, met welke uitspraak de nogal niet Joris Goedbloedachtige melkrijder blijkbaar niet content was, althans hij kwam in hooger be roep, dat heden door de meerv. strafkamer werd behandeld. Vreemd genoeg was heden de appellant bij deze behandeling in hooger beroep niet aanwezig en werden voorts 4 getuigen ge hoord en wel dé heeren M. Duin, J. C. Heij- ne, A. J. Verdonk en den agent van politie J. Dames uit IJmuiden, tegen wien verdach te een buitengerechtelijke erkentenis had af gelegd en wien hij had medegedeeld, dat hij op bewusten datum inderdaad op het padje, dat hij overigens niet van naam kende, had gereden. Voorts werden gehoord de overige getuigen die verklaarden als in eerste instantie voor den kantonrechter. Gedurende het verhoor omstreeks half elf verscheen alsnog de heer St. die verklaarde niet vroeger te hebben kunnen arriveeren, waarop de president hem nog eens extra on der de oogen bracht, dat het een gunst was van de rechtbank om verdachte alsnog toe te laten, aangezien hij te kwart over tien uur was gedagvaard. De officier sloot zich daarbij aan, doch bleek bereid te zijn opnieuw de dagvaarding uit te brengen, waarop het getuigenverhoor wederom aanving. Appellant verklaarde alsnu niet te weten, wie dien avond het Sweerispadje had bere den. Dien avond had ook zijn broeder Cor- nelis met een anderen vrachtauto in Uitgeest gereden. Deze belangrijke mededeeling had appèllant niet aan den heer Damen ver klaard. De officier vorderde vernietiging van het gewezen vonnis en afgescheiden van de min- fler sympathieke houding van verdachte vrij spraak wegens bewijsgebrek. HET VEL WAS HEM OVER DE OOREN GETROKKEN. Na ingesteld onderzoek door den Keurings dienst voor waren, gevestigd te Alkmaar en men kan er van overtuigd zijn, dat dit onder zoek, om het nu maar eens populair uit te drukken, „voor den bakker is" werd bevon den dat het monster melk, door keurmeester Robben op 3 Nov. in beslag genomen uit een bus, door den veehouder Pieter de J. te Akersloot afgeleverd aan de zuivelfabriek Hollandia te De Rijp een hoog percentage water bevatte. De veehouder, naar aanlei ding van die vervalsching op 9 en op 30 Januari terecht staande, ontkende weliswaar zich aan dit ernstige feit te hébben schuldig gemaakt, maar de ambtenaar kon zich met die meening absoluut niet ver'eenigen en vorderde, waar het een gefortuneerd vee houder betrof, niet minder dan 2 X 1000 boete of 2 X 200 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde daarop verdachte bij schriftelijk vonnis tot 2 X 400 boete of 2 X 100 dagen hechtenis. Niettegenstaande deze belangrijke reductie was de veehouder nog niet voldaan, trok de stoute schoenen aan en bracht zijn vaak ter beoordeeling in hooger beroep onder de oogen der meer- om zijn gedachtengang af, Ik begrijp er niets van, mijnheer Mazaroff. Wilt u mij vertellen wat u op het hart heeft? Ja, ik moet het je mededeelen, want er it anders niemand aan wie ik het vertellen kan en ik heb raad noodig. Kijk eens, je zag gisteren de twee dames, toen wij met den herbergier stonden te praten? Ik knikte bevestigend; ik had daarbij kun nen voegen, dat ik de jongste van de twee steeds voor mijn oogen had gezien en steeds aan haar had gedacht. Dat hield ik echter voor mijzelf. Nu dan, vervolgde hij. Zij weten het zelf niet en niemand behalve ik weet het: het wa ren mijn vrouw en mijn dochter. Bij het hooren van die mededeeling was ik zoo geschrokken, dat de sigaar die ik rookt* uit mijn mond op den grond viel. Ondanks mijn grooten schrik en verbazing, was ik zelf ver wonderd over de nuchterheid van mijn ant woord. Musgrave, zeide ik rustig, noemde d* oudste dame mevrouw Elphinstone en de jon. gere juffrouw Merchison, Sheile Merchison. Hij lachte sarcastisch. Musgrave, die Mus grave weet niet beter. Maar ik zeg je, dat dit mijn vrouw is en het meisje mijn dochter en, tenzij ik een uitweg zie in deze ingewikkelde zaak, heb je de poppen aan het dansen! Er was een oogenblik stilte. Hij draaide met zijn dikke duimen en toen hij zijn blauwe bril had afgenomen, zag ik hem onheilspellender kijken dan ooit. Ik begon iets geheimzinnigs in hem te zien en te begrijpen, dat, hij voor mij nog ondoorgrondelijk was. (Wordt vervolrrdi

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5