Alkmaarsche Courant. DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. Radionieuws JxuMeUm Riwiwland Heerenbaai EEN DUBBELTJE Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrüda$ VI Juni. (Wordt vervolgd).' «o. 136 1931 Zaterdag 13 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.45 Ochtendgymnastiek o. 1. v. G. Kleere- koper. 7.307.45 Herhaling gymnastiek. 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding (V.P.R O.) 10.15 Uitz. voor Arbeiders in de Continubedrijven. Het V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. Joh. Jong, orgel. De Wijze uit het Oosten en G. J. A. Smit Jr., toespraak. 12.— Concert. Het V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. 1.45 K. Kasemier: „Met de natuurvrienden op reis". 2.T. Landré: „Ons huis een tehuis". 2.30 Concert door het V.A R.A orkest onder leiding van Hugo de Groot. 3.Mien Lansen: „Sport voor kinderen". 3.15 Vervolg concert. 3.45 Toespraak door P. J. Schmidt. 4.Vervolg concert. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Esperanto-cursus G. J. Degenkamp. 5.05 Radio Volks Universiteit. 5.35 Gramofoonplaten. 5.40 Humorist Paul Durand. 6.Vervolg Paul Durand. 6.10 Gramofoonplaten. 6.15 S. D. A. P.-kwartier- tje. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Viool-recital Alex Moskoswky. Vleugel: Olga Moskowsky. 7.40 V.A.R.A.- Varia. 7.50 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.Concert door het V.A.R.A.- orkest onder leiding van Hugo de Groot, m. m. v. Groot Volkstooneel, Teun de Klepper man en Louis de Vries, voordracht. 10.15 Pers- en Voetbalnieuws. 11.1512.Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8.—9.15 Gramofoonplaten. 10.11.30 Gra mofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje door pastoor Perquin. 12.Politieber. 12.15 I.45 Concert door het K. R. O.-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenber. 1.50 —2.30 Gramofoonpl. 2.30 Vragenhalfuurtje. 34.30 Kinderuurtje. 4.45-6.Concert door het K. R. O.-Kunstensemble o. 1. v P. Lustenhouwer. 6 S. P. J. Borsten: „Roei en". 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 Belastingpraatje C. B. Otte. 7.O. v. Eggermont: „Vleeschetende plan ten". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoon platen. 8.11.Concert door het K. R. O.- orkest o. 1. v. P. Lustenhouwer. Mandoline club „Inter Nos" o. 1. v. B. c. Parreren. In de pauze Vaz Dias en van 9.109.30 C. H. Hebeis: „Radiostoringen". 11.12.— Gra- mofoonplatenconcert. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Kwintet. W. Bury, sopraan. 5.05 Orgelspel dcor R. Foort. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 6.55 Strijkkwartet 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Cabaret-programma. 9.Berichten. 9 15 Berichten. 9.20 Lezing. 9.50—12.20 The Aldershot Command Searchlight Tattoo Intermezzo: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dans muziek. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Orkestcon cert en soli. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramo foonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 11.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30—12.55 Gramo foonplaten. 1.25—2.50 Orkestconcert. 2 55— 3.45 Gramofoonpl. 5.20—6.10 Concert. 8.20 Vroolijke avond. 9.35 Gramofoonpl. 10.35 Berichten en tot 11.50: Concert. 11.501.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 10.5012.20 Zang en toespraken. 12.30—2.20 Orkestconcert. 2.503.20 Gramofoonplaten. 3.505.50 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkest- concert en voordracht. 9.20—9.35 Zang. 10.0511.20 Dansmuziek. 11.2012.35 Dansmuziek. Brussel, 338.2 en 508-5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcret. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en zang. 9.05 Causerie. 9.20 Vervolg concert. 9.35 Radio-tooneel. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.—7.50 Gramo foonpl. 10.55—2.20 Lezingen en berichten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.50 Lezin gen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Voor drachten. 8.20 Vroolijke avond. 9.20 Militair concert door vier kapellen van de Infanterie uit Weenen. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek door Dajos Bela en zijn orkest. V.A.R.A.-BETOOGING. Gisteravond is te Amsterdam een groote protestmeeting gehouden in de Beurs van den Diamanthandel door de V.A.R.A. tegen het verbod van de uitzending der Matteotü- Geautoriseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr, C. A. L. v. d. W. 6) De herbergier en zijn vrouw zagen geen re den voor ongerustheid. Gedurende ons twee- daagsch verblijf hadden zij bemerkt, dat Maza roff een beminnelijk, vriendelijk mensch was, die van gezelligheid hield, en daarom veron derstelden zij, dat hij ergens zat te babbelen. Toen de klok echter twaalf uur sloeg, was hij nog niet terug en begon Musgrave bedenkelijk te kijken en zeide hij dat hij het dwaas vond om in 't donker rond te dolen. Zou hem iets kunnen overkomen in deze streek? vroeg ik. Dat hangt er van af, antwoordde Mus grave. Hij zou in duister in een moeras kunnen terechtkomen. Menschen, die hier niet bekend zijn, moeten 's avonds niet over de heide doo- len. Ik was op het punt te zeggen, dat Mazaroff hier goed bekend was, maar ik hield mij in en in plaats van iets te zeggen ging ik den weg op. Het was toen stikdonker en doodstil. Er stond geen enkele ster aan den hemel en op den weg, die naar het dorp voerde, was geen voetstap te hooren. Ik ging de herberg weer binnen, vast besloten herdenking. Reeds vóór achten was de groo te zaal van de Diamantbeurs al overvol en de deuren gesloten. Op het Weesperplein stonden nog eenige honderden belangstellen den. Door luidsprekers werden de redevoe ringen naar de buitenstaanders overgebracht. Door de politie was het verkeer over het Weesperplein gestremd om de honderden gelegenheid te geven kalm te kunnen luiste ren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling geen demonstratie te houden. Echter na afloop der bijeenkomst te ruim 10 uur werd toch een stoet gevormd. Deze trok naar het Weesper plein naar den Dam, waar men ongeveer elf uur aankwam. De stoet was ongeveer twin tig minuten lang. DE CENSUUR. Het hoorspel „Gevleugelde daden". De staat is bij het gerechtshof in Den Haag in beroep gegaan van het vonnis in kort geding van den president der Haagsche rechtbank, waarbij aan de V.A.R.A. alsnog toestemming is verleend voor de uitzending van het hoorspel „Gevleugelde daden", welke uitzending door de Radio-controle-commissie was geweigerd. Deze zaak zal worden aangebracht op de rol van het hof van 29 Juni. Vragen van het Kamerlid Albarda over het verbieden van de MateotT- uitzending. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft aan den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld I. Wil de minister mededeelen, op welke gronden de Radio-Controle-commissie de uit zending van een redevoering en van orgelmu ziek, ter herdenking van den zeven jaar ge leden in Italië omgebrachten socialist Mate- otti, op 10 Juni 1931 heeft verboden? II. Heeft de minister, toen hij van het in de eerste vraag bedoelde verbod bericht ont ving, aanleiding gevonden zijn tusschen- komst te verleenen, ten einde opheffing van het verbod te bevorderen? III. Hebben eenige beslissingen, welke de Radio-controle-commissie in den laatsten tijd heeft genomen, den minister niet tot de overtuiging gebracht, dat die commissie met haar preventief toezicht menigmaal verder gaat, dan „ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden'waarvan wet en regle ment spreken, verdedigbaar is? IV. Is de minister niet van meening, dat inzonderheid met het verbod van de Mateotti- herdenking de Radio-controle-commissie de grenzen heeft overschreden van de opdracht, welke voor haar in artikel 3ter van de Tele graaf- en Telefoonwet en in artikel 5 van het Radio-controle-reglement is te vinden? V. Hebben de ervaringen van den laat sten tijd den minister niet overtuigd van de wenschelijkheid, om de preventieve censuur op de radio-uitzendingen af te schaffen, en wil de minister de afschaffing van die cen suur, al of niet' met wetswijziging, bevorde ren? VI. Wat is de reden, dat de minister nog steeds niet overgegaan is tot de regeling van het beroep van de beslissingen der Radio- contrölecommissie, hoewel hij reeds op 27 Mei 1930 in de Tweede Kamer zijn voorne men daar toe uitsprak, op 23 en 30 October 1930 die uitspraak bevestigde en op 3 Janu ari 1931. in antwoord op schriftelijke vragen mededeelde, dat zijn beslissing slechts wacht te op het verslag van een onderzoek in het buitenland, welk verslag nu reeds geruimen tijd geleden is verschenen? VII. Kan de regeling van het beroep nu spoedig verwacht worden, en zal die rege ling zoodanig zijn, dat de beslissing in hoogste instantie blijft bij den tegenover de volksvertegenwoordiging verantwoordelijken minister? EEN NACHT ONSCHULDIG IN HECHTENIS. 800 geëischt wegens vrijheidsher vorming en aantasting van eer en goden naam. In de gemeenteraadsvergadering van De Lier werd onder de ingekomen stukken een eigenaardig schrijven ter kennis van den raad gebracht, dat niet geheel vrij van humor bleek te zijn, alhoewel het van den adressant bittere ernst is geweest. Een inwoner van Zierikzee had n.1. korten tijd geleden een nacht te De Lier in hechte nis gezeten, omdat de gemeente-politie hem verdacht van diefstal van een rijwiel, waar aan adressont zooals naderhand bleek onschuldig was. De betrokkene liet het er niet bij zitten en diende thans bij de gemeente De Lier een om handelend op te treden. Musgrave haalde lantaarns voor zich zelf, Webster en mijs wij gingen de heide op, nadat aan juffrouw Mus grave was verzocht een licht te branden voor een der ramen en een signaal met haar was af gesproken om ons te waarschuwen als Mazaroff was teruggekeerd. Wij gingen elk in een andere richting, luisterend naar den een of anderen noodkreet. Wij zochten, totdat een schemerachtig licht zich begon te vertoonen boven de Oostelijke heuvels; toen keerden wij terug. Niemand van ons had iets gezien of gehoord. Toen maakten Musgrave en zijn vrouw weer andere veronder stellingen: Mazaroff was afgedwaald, een of ander huis binnengegaan en had daar over nacht; met het ontbijt zou hij wel terugkomen. Ik had daar weinig hoop op. Webster en ik gebruikten ons ontbijt en gingen er daarna weer op uit. Mijn weg leidde naar het Oosten. De zon was juist in al haar glorie opgegaan en de heuvels glinsterden in de morgendauw, toen ik na het passeeren van een rotspartij tegenover het meisje kwam te staan, dat mijn gedachten sinds mijn komst hier had vervuld. Sheila stond voor mij. HOOFDSTUK IV. De familie Elphinsfone. Sheila was gezeten bij een van de met net begroeide plassen, die tusschen de heide en het moeras lagen. Er niet aan denkend, dat zij be spied kon worden, had zij haar schoenen en kousen uitgetrokken en ploeterde met haar voeten in het water. En daar stond ik, met on gerustheid zoekend naar den man, die, als zijn verhalen juist waren, haar vader was. declaratie in voor „berooving van vrijheid en aantasting van eer en goeden naam" ten be drage van 800. Mocht de raad die vergoe ding niet toestaan, dan zou adressant het in Den Haag wel „hooger op zoeken". De raad vcan De Lier heeft hem dit laatste genoegen niet willen ontzeggen en heeft de vreemde nota voor kennisgeving aangeno men. INVLOED VAN DE MALAISE. Te Culemborg is door notaris G. Schouten aldaar verkooping gehouden van hooigras en verhuring van naweiden. De perceelen deden te zamen ongeveer 37 minder dan verleden jaar. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat verleden jaar 1.38 H.A. hooiland door den eigenaar werd opgehou den voor 60 en nu voor 60 cent. WIJZIGING VAN DE SUCCESSIEWET. Schenkingsrecht en kunst en weten schap. Blijkens het desbetreffende Verslag heeft de vaste commissie voor belastingen met den minister van Financiën overleg gepleegd in zake het wetsontwerp tot wijziging der Suc cessiewet. Op te dier zake uit de commissie gemaakte- opmerkingen heeft de minister geantwoord, dat weinig aannemelijk is dat de onzekerheid omtrent het al of niet verschuldigd zijn van schenkingsrecht menigeen zal terughouden van een schenking aan een instelling, welke hoofdzakelijk de bevordering van kunst of wetenschap ten doel heeft. Ook op dit punt leert de huidige ervaring het tegendeel. In de gevallen immers, waarin zij, die een scheu king overwegen, zicfT door het al dan niet verschuldigd zijn van het recht laten be ïnvloeden, worden ook nu reeds te voren in lichtingen ingewonnen of kwijtschelding door den minister zal kunnen worden verleend. Onder de gewijzigde redactie zal het nog eenvoudiger zijn deze inlichtingen te verstrek ken. Uitbreiding van de ontworpen ontheffing tot alle schenkingen te algemeen nutte stuit af op de overweging, welke destijds tot de heffing van 10 pet. van zoodanige schenkin gen heeft geleid. Dat voor schenkingen aan instellingen voor kust of wetenschap thans een uitzondering wordt gemaakt, geschiedt op grond van de omstandigheid, dat deze schenkingen meermalen doeleinden dienen, welke door den Staat worden behartigd. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een nationale actie? Met het oog op de ontwapeningsconferen tie van den Volkenbond, welke Februari 1932 te Genève zal worden gehouden, worden drie petitionnements-acties voorbereid en wel door de RoomsCh-Katholieken, de S.D.A.P. en de Nederlandsche afdeel ing van den Wereld bond der Kerken. Naar het Hbld. verneemt, wendt laatstge noemde bond pogingen aan om te komen tot een nationale actie. De Nederlandsch afdee- ling van den Wereldbond der Kerken, acht in deze voor allen ecen belangrijke aange legenheid een Nationale Adresbeweging die uiting geeft aan den vredeswil van het ge- heele Nederlandsche Volk, mogelijk en zeer gewenscht en heeft zich daarom tot de Roomsch Katholieken en de S.D.A.P. ge wend. WETHOUDERSPENSIOENEN TE NIJMEGEN. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Nijmegen is wederom langdurig gediscussieerd over de nieuwe regeling van de wethouderspensioe nen Indertijd is door een raadscommissie over deze aangelegenheid een rapport uitge bracht, waarin een regeling werd voorge steld, waarop nadere voorstellen werden in gediend door een minderheid uit de commis sie. In de vorige raadsvergadering werd dooi de r.k. fractie een nieuw voorstel ingediend, waarbij verklaard werd, dat deze fractie ten aanzien hiervan een bindend besluit had ge nomen. De beraadslagingen over het voor stel van de commissie en de minderheids- voorstellen werden hierop geschorst en de besprekingen over het voorstel van de r.k. fractie uitgesteld, teneinde de leden in de ge legenheid te stellen amendementen op de voorstellen der r.k. fractie in te dienen. De r.k. fractie heeft intusschen haar voorstellen gewijzigd, zoodat thans werd voorgesteld P.ens'oen. t°e Je. kennen op zestigjarigen leef tijd, bij invaliditeit en na zestien jaren onaf gebroken dienst als wethouder, ten bedrage van 3/1000 van het gemiddeld tractement voor iedere maand, die in aanmerking komt voor de berekening van het pensioen met een minimum van 300 per jaar; toekenning van een afloopend tijdelijk wachtgeld aan niet voor pensionneering in aanmerking ko Haar hond ontdekte mij en blafte. Zijn mees teres keek in mijn richting en hoewel zij bloos de, omdat zij op deze wijze werd overvallen, nam zij het kalm op. Zij knikte mij vriendelijk toe en trok daarop kousen en schoenen weer aan. Ik bleef op een afstand, totdat zij 'weer op stond; zij keek mij aan, lachte en wees naar den plas. Er is een bijgeloof omtrent dit water, zei- de zij, zonder eenigfe voorbereiding of aarzelingi Men zegt, dat als je hierin je voeten zes malen dompelt, binnen een uur na zonsopkomst, tus schen Sint-Michiel en Sint-Maarten, je dan een gelukkig leven zult hebben. En dat probeerde ik. Ik kwam nader, aangemoedigd door haar vriendelijken glimlach en haar wijze van doen. Ik hoop, dat het vervuld zal worden, zeide ik. Ik zelf ben thans heelemaal niet gelukkig. Zij keek mij deelnemend aan. Niet? En waarom niet? Ik geloof, dat u mij gisteren neen eer gisteren -bij „De Houtsnip" zag met een ouden heer? U kwam daar voorbij. Welnu, die mijnheer wordt vermist. Zij kwam dichter naar mij toe en keek overal rond. Bedoelt u hier? vroeg zij. Op de hei? Ja juist. Hij ging gisteravond na tafel uit en keerde nog niet terug. Heeft u naar hem gezocht? Ja, maar wij hebben hem niet gevonden. Is het uw vader? vroeg zij belangstellend. Neen, een vriend, met wien ik op reis was. Ik ben doodelijk ongerust. Het was gisteravond jeer donker en ik ben bang, dat hem iets over mende wethouders, wanneer de aftredende tenminste een maand dienst heeft gedaan; voorts toekenning van uitgesteld pensioen bij invaliditeit, toekenning van weduwe'n- en weezenpensioen ten bedrage van 50 pCt. van het wethouderspensioen voor de weduwe en 10 pCt. van het weduwenpensioen voor ieder kind. Op deze voorstellen werden amendemen ten ingediend door de s.d. fractie en den heer Gautzsch (v.b.) Deze amendementen werden echter na langdurige en vaak hefti ge discussies verworpen met de stemmen der r.k. fractie tegen. Aangezien verdere bespre kingen nutteloos zouden zijn, werd besloten aan de hand van de normen van de r.k. voorstellen, als hierboven aangegeven, een ontwerp-verordening samen te" stellen en deze aan den raad ter vaststelling voor te leggen. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA". Het eerste in Nederland gebouwde schoolschip. Morgen zal prinses Juliana op de werf „Gideon" van den heer J. Koster Hzn. te Groningen het eerste in Nederland gebouwde schoclschip, dat haar naam zal dragen, doo- pen en daarna te water laten. Het is het nieuwe instructievaartuig „Prin ses Juliana" voer het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, dat bestemd is dienst te doen als oefen- en opleidingsschip voor de zee-, Rijn- en binnenvaart. Vooral met het oog op de opleiding voor de binnenvaart moesten de hoofdafmetingen van het nieuwe vaartuig zoodanig beperkt worden, dat ook door Friesland kan worden gevaren. De lengte bedraagt 32.40 M., de breedte 6.37 M. en de grootste diepgang 1.80 M. In verband met een behoorlijke hoog te van het schoollokaal is de holte op 2.85 M vastgesteld. Het nieuwe vaartuig wordt gebouwd met kruiserhek en getuigd als tweemast gaffel schoener. Door de uitrusting met een 150 P.K. Bronsmotor is het schip zoowel fuü powered motorschip als zeilschip. De bouw geschiedt onder speciaal toezicht van de scheepvaart-inspectie voor klasse kleine kust vaart. Bij vclbelaste motor wordt in diep wa ter zonder zeilen een snelheid ver wacht van ruim negen mijl. Het belangrijkste gedeelte van het schip wordt het middenschip. Dit is door een water dicht schot in twee deeler. gescheiden. In het voorste gedeelte worden ondergebracht de leerlingen, die geheel aan boord worden op geleid. Hiervoor worden twaalf kooien en een afzonderlijke hut voor kok en bootsman ge bouwd. Het achterste gedeelte is weer in twee deelen gescheiden, waarvan het voorste wordt ingericht als schoollokaal met aangrenzende hutten voorl eeraren, het achterste gedeelte als slaapvertrek voor zestien leerlingen van binnenvaart- of zeevaartscholen, wanneer deze met de „Prinses Juliana" oefentochten maken Het achterschip bevat de machinekamer, de logiezen voor kapitein en officieren-leeraren met een reservehut en voorts een provian- bero-plaats en de noodige tanks. Het voorschip, door een tusschendek in tweeën gescheiden, bevat ballastruimte, een bergplaats voor touwwerk en zeilen en een ruimte om de jongens het splitsen en knoopen van touwwerk te leeren. Voor het verhoogde achterdek wordt op het hoofdruk een groote kombuis gebouwd, waar boven een stuurkast met stuurbrug. De betimmering van het vaartuig wordt over het algemeen zeer sober gehouden. Al leen de zitkamer voor kapitein en officieren- leeraren wordt in mahonie betimmerd met eiken paneelen, alle overige hutten en gangen in vurenhout. Het schoollokaal en de hutten der leeraren worden teakhout betimmerd. De technische inrichting tfan het nieuwe In structievaartuig voldoet aan de hoogste eischen en alle moderne middelen voor navi gatie, enz worden toegepast. Bet vaartuig wordt voorzien van een Oertz-patentroer. Het vaartuig zal electrisch worden ver licht door middel van een aan het hulpag gregaat gekoppelde Smit-gelijkstroom dyna mo van circa 2i/2 K.W. bij 110 volt span ning. Een één-cylmder tweetact hooge druk Kromhoutmotor door de Kromhoutfabrie- ken aangeboden zal voor het opwekken van den stroom zorgen. In de machinekamer wordt op een bijzon der zware fundatie een 150 E.P.K. 3 cyliïidef tweetact hooge druk Bronsmotor geïnstal leerd met omkeerkoppeling. De bemanning van de Prinses Juliana zal bestaan uit een kapitein, een eerste officier- leeraar, een machinist-leeraar, een bootsman en een kok-hofmeester. De aan boord op te leiden leerling-matrozen vormen verder de overige bemanning. Het ligt in de bedoeling half Augustus den officieelen proeftocht met het Instructie vaartuig Prinses Juliana te houden, dat daarna onmiddellijk in dienst zal worden gesteld. Wanneer de financieele omstandigheden zulks mogelijk maken, zal ook het instructie vaartuig Prins Hendrik in exploitatie blij ven. EEN WOELIGE RAADSVERGADERING TE HILVERSUM. Zeven raadsleden weggeloopen. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring van Hilversum werd verder beraad slaagd over het voorstel van B. en W. om de concessie aan de Utr. Waterl. Mij. te ver lengen van 1942 tot 1952, met als tegen prestatie der Mij. o. a. een uitkeering van 19 1/3 der bruto-ontvangsten. De heer Veen (v. d.) ken in het voorge stelde geen financieel voordeel voor de ge meente zien, vooral waar deze voortdurend grooter wordt en dus ook de nieuwe winst der maatschappij voortdurend grooter wordt. Hoofdreden om tegen te stemmen was echter voor spr. zijn vrees dat door net voorgestelde de ovenreming van het bedrijf door de ge meente in het gedrang komen zal. De heer v. Dillewijn (c. h.) meende, dat met het voorgestelde alles bereikt is wat op het oogenblik te bereiken valt. De heer Postma (r. k.) zei, dat het gemeen tebestuur goede koopmanschap heeft ge toond. Uit de cijfers concludeerde spr. echter, dat de concessionaris de ingezetenen heeft gebrandschat. Noodgedwongen zal spr. zijn stem geven aan het voorstel van B. en W. De heer Brouwer (r. k.) achtte het fout van den heer Meyer, dat hij de wijze van on derhandelen door B. en W. met de maat schappij critiseerde, terwijl het college toch juist heeft gedaan wat de Raad het heeft op gedragen. Weth% Lopes Dias (bedrijven, s. d. a p.) sprak als minderheid van het college. De ver.- lenging dezer concessie achtte hij een schan daal, omdat hierdoor een overheidsbedrijf, dat noodzakelijk in handen der gemeenschap behoort te zijn, tien jaren langer in handen van particulieren wordt gelaten. Spr. ontkende, dat er hier sprake is van een gemengd bedrijf. Hier wordt weer voor jaren deze maatschappij op de zakken van het publiek losgelaten. (Groot rumoer). Spr. zag het bedrijf in 1942 nog veel liever in handen der provincie, dan het nog langer in handen van particulieren te laten, al zou de gemeente dan geen cent winst maken. (Opnieuw ontstond schandaal, waarbij een zevental raadsleden zich verwijdert.) De soc. dem. kunnen niet met een voorstel als dit meegaan. De burgemeester zeide op objectieve en be zadigde wijze het voorstel te willen toe-* lichten (De vertrokken raadsleden keerden inmiddels terug). Dat de maatschappij van haar recht op optie-jaren gebruik zou maken, was reeds in 1929 bekend. Het college is toen de besprekingen begonnen over de tarieven aan concessieverlenging werd nog niet ge dacht. In Mei 1930 deed de Maatschappij voorstellen, welke onaannemelijk werden geacht. Daarop is door B. en W. nog weer getracht tot tariefsverlaging te komen, zon der concessieverlenging. De Maatschappij bleef echter op haar stuk staan. En nu weet spr. wel, dat de Maatschappij groote winsten maakt, maar daar staat toch tegenover, dat zij in den aanvang groote risico's heeft ge- loopen. Het gaat dan ook niet aan, meende spr., zoo over haar te spreken als weth. Lopes Dias heeft gedaan. Spr. wees erop, dat de directeur der licht- bedrijven thans ook de overtuiging is toege daan, dat de concessie verlengd moet wor den. (Weth. Lopes Dias ontkende dit) Be ëindiging van de concessie in 1943 zou voor de gemeente in elk opzicht nadeelig zijn, meende spr. Na langdurige en soms zeer opgewonden discussies werd het voorstel van B. en W. tot v.ROSSEM's TROOST komen is, gevallen over iets of in iets. Wij heb ben overal gezocht. Wie heeft gezocht? vroeg zij. Musgrave en de chauffeur en ik, wij zijn overal geweest. Musgrave kent de hei niet, merkte zij op. Ten minste, zeer oppervlakkig. Ik ben benieuwd of onze jachtopzieners iets gehoord hebben. Als u met mij meegaatZij wees over de heide naar Marrasdale Tower. Misschien hooren wij iets. Mijn stiefvader is uit geweest en zal van ons volk misschien iets gehoord hebben. Wij zijn daar in een paar minuten. Zij bracht mij langs een kronkelend pad over de heide. Wij praatten over het verdwijnen van Mazaroff, doch ik hield zorgvuldig voor mij, dat Mazaroff deze streek kende. Wij waren spoedig bij Marrasdale Tower, een antiek on regelmatig gebouwd huis, dat veel had van een ouderwetsch fort. Op de binnenplaats ontmoet ten wij haar vader, in gesprek met een jachtop ziener. Het was een lange magere, grijzende man, die mij over zijn groote bril verbaasd aan keek. Zijn stiefdochter bracht mij bij hem. Dit is mijnheer Holt, zeide zij. Hij en een vriend, mijnheer Mazaroff, zijn per auto van Londen gekomen en zijn sinds een paar dagen in „De Houtsnip". Gisteravond ging zijn vriend uit, de hei over, en is niet teruggekomen. Mijn heer Holt zoekt overal naar hem. Mijnheer Elphinstone, die den indruk gaf, dat hij alle zaken vrij luchtig opnam, knikte en keek den jachtopziener aan. Iemand vermist op de heide? zeide hij. Hum! Parker, ga eens informeeren bij de men schen in de stallen en in de tuinen. Sommigen van hen kwamen over de hei hier, niet waar? Ja ga eens vragen. Sinds gisteravond ver mist, hé! Lieve God! Wilt u binnenkomen, mijnheer Mijn naam is Holt, mijnheer, zeide ik om aan zijn verstrooidheid tegemoet te komen. Holt? antwoordde hij met een zweem van belangstelling. Hum! Ik was in Merton en Rug by met iemand van dien naam inderdaad, daar waren wij samen, vóór onzen Oxfordtijd. Hij en ik waren bekende roeiers. Hij is dominé ergens in Buckinghamshire, geloof ik wij hebben elkaar in langen tijd niet gezien. Ik geloof, dat u van mijn vader spreekt, mijnheer Elphinstone. Mijn vader was op school in Rugby en Merton en hij is nu predi kant in Chellingham bij Aylesbury. Ik herinner mij nu, dat hij in zijn studeerkamer eenige oude foto's van roeiclubs heeft uw naam staat op een paar daarvan geschreven. Hij drukte mij verrukt de hand. Goeie genade! riep hij uit. Stel je zoo iets voor? Dat doet me groot genoegen. Ik heb nog dikwijls aan je vader gedacht hij was een knappe kerel u lijkt op hem! Kom binnen kom binnen dat is prachtig. Hij bracht mij in een kamer, waar mevrouw Elphinstone wachtte met het ontbijt. Zij zag mij aanvankelijk niet, daar zij bezig was met het zetten van thee, maar blijkbaar herkende zij den stap van haar man. Komen jij en Sheila nooit ontbijten, Mal- colm, vroeg zij. De thee Zij merkte mij toen op en ik begreep dat^zij mij herkende. De mooi gevormde wenkbrauwen trok zij op. u,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5