Alkmaarsche Courant hImnbam 27 Juni naar Bergen aan Zee. JkéCicaties !Mmüeuws BxigeÜiksch Omvücht ïBuitwüwd f Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag 13 Juni No. 137 1931. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZER AAN DE U.L.. SCHOOL, hoofd de heer J. Hoekstra. Vereischt is het bezit van de hoofdakte en de akte handelskennis l.o, terwijl het bezit van meer bij-akten en geschiktheid tot het geven van onderwijs in natuurkunde tot aan beveling strekken. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Geen bezoek aan het Gemeentebestuur. Sollicitatiestukken (adres gezegeld) in te /enden aan het Gemeentebestuur vóór 1 Juli a.s. Overlegging van getuigschrift(en) van ze delijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 13 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, burgemeester. R. VEENDORP, loco-s^gretaris. STEMMING GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat de STEMMING ter verkiezing van de leden van den GEMEENTERAAD zal plaats hebben op WOENSDAG 17 JUNI a.s., van des voormiddags ACHT tot des namiddags VIJF uur. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: „Hij, die zich opzettelijk voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt: gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Krachtens artikel 72, tweede lid, der Kies wet is ieder, die bevoegd is tot de keuze me de te werken, VERPLICHT zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefe ning van zijn kiesrecht bij het stembureau aan te melden, tenzij voor hem een geldige reden van verhindering bestaat. De stemming geschiedt ten overstaan van het stembureau van het voor iederen kiezer op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. STEMMEN IN "EEN ANDERE GEMEEN TE KAN BIJ DEZE VERKIEZING NIET PLAATS HEBBEN. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere. ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van 25 ja ren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maat regel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, ge durende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vindt. Zij zijn, voor zoover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslo kaal. gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zicht bare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren hierboven bedoeld, vermeldende, voor elk af- zonderliik op groepsgewijze of voor allen ge zamenlijk. Alkmaar, 13 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De VOORZITTER van het CENTRAAL STEMBUREAU voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad te Alk maar brengt hiermede ter algemeene kennis, dat een OPENBARE ZITTING van dat bureau zal worden gehouden op VRIJDAG 19 JUNI a.s., des voormid dags ELF uur, of, indien op dat tijdstip nog niet alle betreffende processen- verbaal van de hoofdstembureaux zijn ontvangen, onmiddellijk na ontvangst daarvan, in de Besognekamer in het Stadhuis, tot hot vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, en tot het houden van de loting, bedoeld in art. 104, voor laatste en laatste alinea, der Kieswet. Alkmaar. 13 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, WENDELAAR. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De VOORZITTERS DER HOOFSTEM- BUREAUX van elk der drie kieskringen, waarin deze gemeente is verdeeld voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op VRIJDAG 19 JUNI a.s., des voormiddags TIEN UUR, openbare zittingen van die hoofdstem bureaux zullen plaats hebben, tot het vaststellen van den uitslag der verkie zingvan de leden van den Gemeenteraad In elk dier drie kieskringen. De zittingen zullen worden gehouden: die van het hoofdstembureau in den eersten kieskring in de Besognekamer in het Stadhuis; die van het hoofdstembureau in den tweeden kieskring in het gymnastiek lokaal der Gemeenteschool nr. 6 aan de Snaarmanslaan die van het hoofdstembureau in den derden kieskring in een klasse-lokaal der Gemeenteschool nr. 2 aan de Oude gracht tegenover het Wildemanshofje. Alkmaar, 13 Mei 1931. De Voorzitters voornoemd, WENDELAAR. - H. KLAVER, "u T. BONSEMA. De badplaats bestaat 25 jaar. Dit jaar wordt het feit herdachtt, dat vo:r 25 jaar de in het hooge noorden ge legen bekende badplaats Bergen aan Zee, door den heer J. van Reenen gp mevrouw van ReenenVolter werd ge- stichtt. De bevolking van Bergen aan Zee, en die niet alleen, ook dc bevolking van Bergen heeft begrepen, dat het stichten van de badplaats de stoot heeft gegeven aan den bloei van dit in vroeger eeuwen in vergetelheid verzonken prachtige na- tuuröorp, heeft gemend door het organi- seeren van feestelijkheden uiting te moeten geven aan de gevoelens van dankbaarheid en waardeering die allen bezielen voor het eenmaal zoo moeizaam begonnen werk. Het zou interessant zijn over de moeielijkheden, die eenmaal overwonnen moesten worden om Bergen aan Zee te maken tot een badplaats met goed geoutilleerde hotels, prachtige vil la's, tennisbanen, een groot park aan Zee, directe treinverbinding, electra en waterleiding, wat te vertellen, doch in de vorige nummers waren wij hierover reeds meer uitvoerig, zoodat wij ons thans slechts zullen bepalen met te mo- tiveeren waarom wij van meening zijn, dat men voooral 27 Juni Bergen aan Zee moet bezoeken. Ter eere van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee werd n.1. door het inge stelde comité een feestprogramma opge steld dat er getuigenis van aflegt, dat men aldaar iets vermag. Onder de fees telijkheden behoort ook een vlaggenrit voor automobilisten, waarvoor de me dewerking van het bestuur van de Kon. Ned. Automobielclub werd ingeroepen. Aanvankelijk zag dit bestuur moeie lijkheden, doch naarmate het zich meer inleefde met hetgeen men op 27 Juni te Bergen aan Zee wil doen plaats hebben, werd de sportcommissie meer enthou siast en zette ook deze haar schouders er onder. De vlaggenrit zal dan plaats hebben op 27 Juni a.s. Iedere automobilist die dien dag tusschen 2 en 4 uur te Bergen aan Zee aankomt, ontvangt bij de al daar opgestelde eerepoort een prachtig speciaal voor dit doel vervaardigd her inneringsvlaggetje en een nummer waarop hij gratis één van de drie geba tikte vlaggen, die verloot zullen worden kan winnen. Wij waren in de gelegenheid de ge batikte vlaggen, die vervaardigd zijn door me}. Kooyman, oud-leerlinge van de Kunstnijverheidsschool, te zien en kun nen verklaren, dat het ware kunstwer ken zijn. Ook het herinneringsvlaggetje, waarop het Berger wapen en een paar over de blauwe zee scherende meeuwen, is iets bijzonders. Er is echter meer. Een door de K. N. A. C. ingestelde jury, bestaande uit de heeren A. Luden, J. L. Dudok van Heel Mr. B. Ph. Baron van Harinxman Thoe Slooten, H. J. Tjaarda en den heer B. van Vlijmen, kent bovendien een zestal prijzen toe en wel 3' in de klasse voor gesloten wagens en drie in de klasse voor open wagens. De 1ste prijzen zijn verguld zilveren medailles, beschikbaar gesteld door de K. N. A. C. en kunstvoor werpen, terwijl de 2de en 3de prijzen be staan uit kunstvoorwerpen. Voorts stelt het gemeentebestuur een verguld zilve ren medaille beschikbaar voor de mooi ste door dame bestuurde auto. De prijs- uitieiking heeft orn 5 uur plaats op het terras van het hotel Nassau-Bergen, ter- HET HUWELIJKSSCHANDAAL. Cinema Americain. De Blauwe Expresse was nog niet gearri veerd en in de plaats daarvan kregen de be zoekers Het Huwelijksschandaal. Dit moderne beeld uit het Amerikaansche huwelijksleven heeft hen stellig zoo geboeid, dat zij' zich den ruil niet beklaagd hebben. In het milieu, waar de heeren verzot zijn op polo-spelen en de helden van de match bij de dames in trek zijn, komt Laura H-unt plotseling als steno typiste binnenvallen. Zij heeft vroeger in betere omstandigheden geleefd. Haar charme heeft zij echter behouden en hiervoor bezwijkt al spoedig de uitnemende polo-speler Burke Innes. Hij trouwt met Laura en drie jaren gaan in geluk voorbid Een kleine polo-speler is er intusschen bijgekomen. Laura heeft vroeger veel gevoeld voor haar vriend Mau rice. Deze laatste heeft haar kort voor 't hu welijk nog eens ontmoet en is later uit spijt over haar genegenheid voor een ander met een wuft Amerikaansch type jongedame ge huwd. Gelukkig is deze verbintenis niet en Maurice komt weer een plaatsje zoeken in het leven van Laura. Natuurlijk geeft dit aanleiding tot ongenaamheden, maar 't wordt zeer ernstig, als de vrouw van Maurice ver moord wordt gevonden- en haar echtgenoot schuldig wordt verklaard, omdat hij zijn alibi niet kan 'bewijzen. Of liever, hij kan 't wel, maar hij wil 't niet, want dan zou Laura's naam in opspraak komen. Als echter door dit zwijgen zijn veroordeeling moet volgen, kan Laura zich niet langer stilhouden. Zij spreekt en zet daardoor haar geheele huiselijk geluk op 't spel. Hoe loopt dit alles af? Men ga het zien in de Cinema Americain. Een mooie, spannende en uitnemend gespeelde film geeft het antwoord. Laura la Plante heeft door haar natuurlijk spel de hoofdrol tot haar volle recht gebracht en vooral in de laatste acten was zij - zeer goed'. Huntley Gordon als haar echtgenoot en John Boles als Maurice waren voor haar een paar uitstekende partners. Ook de vrouw, die vermoord werd, leverde in verschillende scènes sterk spel. De kleine polo-speler was eenig. Een vrij groote avonturenfilm, getiteld de Pantserauto en met Carlo Aldini in de hoofdrol zorgde in ruime mate voor sensatie, terwijl een journaal en een komische twee- acter verder het programma voltooiden. De mooie film van Laura la Plante ver dient zeker uw aandacht. i wijl een en ander door de film in beeld zal worden gebracht. Voor automoobilisteu, die des avonds kunnen blijven, bestaat er gelegenheid om de vertooning van een openlucht revue de 1ste in ons land, waaraan door ruim 200 personen wordt medege werkt bij te wonen. De muzikale ver zorging van deze revue is opgedragen aan leden van de Nieuwe Amsterdam- sche Orkestvereniging. Deze revue wordt in een duinpan ten oosten van het Parnassiapark gegeven Zondag 28 Juni heeft er des middags 3 uur een herhaling van de revue plaats. Ook wordt er dien middag een openlucht uit voering door de gymnastiekvereeniging gegeven, concerteeren muziek- en zang verenigingen des avonds in het Par nassiapark, terwijl de feestelijkheden met een bal-champêtre, dat des avonds om 10.30 uur aanvangt, worden besloten. Voorts vermelden wij nog, dat er in het kasteel „Russenduin", in 1916 door wijlen August Janssen gesticht, een ten toonstelling wordt gehouden van werken van in Bergen wonende en gewoond heb bende schilders, beeldhouwers, dichters en schrijvers. Dit kasteel, dat is aange kocht door de Stichting Bio-vacantieij oord, is door die stichting voör dit doel belangloos beschikbaar gesteld. De met de kunstuitingen bekende lezers weten, dat de Berger kunstenaars zich een ge zaghebbender naam tot ver buiten onze landsgrenzen veroverden. Zij weten ook, dat daar de greote dichters Adarna van Scheltema en Herman Gorter er hun laatste levensjaren doorbrachten. Deze tentoonstelling wordt dan ook een bui tengewoon belangrijke. Misschien is het voorste nog goed te weten, dat deze tentoonstelling 26 Juni des morgens 11 uur officieel geopend wordt en dat er dien dag om 2 uur een monumentale lantaarn als geschenk van de gemeente en de burgerij onthuld wordt en dat om 3 uur een duizend schoolkinderen een zanghulde, brengen bij het borstbeeld van wijlen mevrouw van ReenenVölter en na die huldiging deelnemen aan een ballonwedstrijd, waarbij duizend ballonnetjes gelijktijdig de lucht in gaan. Dat Zaterdagmiddag twee muziek corpsen aanwezig zijn om de automobi listen te verwelkomen, dient nog even te worden aangestiptt. EEN REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND AANSTAANDE? De noodverordening als oorzaak. De houding van enkele oppositie- oartijen. Het is de laatste dagen in Duitschland weer heelemaal mis met de politiek. De nieuwe „Noodverordening" schijnt niet in den smaak te vallen vah vele politieke groepen en deze le den van den rijksdag willen met alle geweld zoo niet een opheffing van die Noodverorde ning, dan toch zeker een algeheele herziening er van, Op zich zelf is dat best te begrijpen. Men ken het nu eenmaal niet iedereen naar den zin maken en dan krijgt men steeds meeningsver- schillen. Maar deze keer schijnt het kabinet ernstig gevaar te loopen. Het huidige kabinet wil n.1. van een bijeenroeping van den rijksdag niets weten en dreigt met ontslag, als het z.g. Seniorenconvent over een paar dagen zal be sluiten, om toch den rijksdag bijeen te roepen. Dat heeft dr. Brüning eergisteravond heel duf CITY LIGHTS. Victoria Theater. Er wordt een monument onthuld. Deftig dames en heeren houden toespraken en onder luide fanfares wordt het doek weggetrokken Er verschijnt een beeldengroep maar op den schoot van de middelste figuur ligt een zwerver te slapen. Hij wordt wakker van het rumoer, wrijft zich verbaasd de oogen uit en maakt zich na allerlei woedende uitroepen van politie-autoriteiten gereed naar beneden te klimmen. Natuurlijk blijft hij nog eens aan een uitgestoken zwaard hangen, maar tenslotte gelukt het hem te ontsnappen en loopt hij als zwerver met zijn bolhoedje en wandelstokje over de boulevards. Het is zijn geliefkoosde rol, Chaplin, de eenzame zwerver, wien alles mislukt ondanks zijn goede bedoelingen Hij is een groot kind te midden van een wereld vol egoïsme, hij mist een moeder om hem in haar armen te nemen, te beschermen en te verzorgen. Dus dwaalt hij eenzaam verder en ontmoet het blinde bloemenmeisje, dat hem voor een schatrijken heer aanziet. Hij laat haar die illusie en dank zij zijn kennismaking met een fuiftype, die meer geld dan wilskracht heeft en hem in zijn dronken buien als zijn speci- alen vriend fêteert, kan hij zoo nu en dan als millionnair uit den hoek komen en versterkt hij den indruk bij het meisje, dat hij een schatrijk vrijgezel is, die verliefd op haajr is geworden. De vriend omarmt hem of verstoot hem al naarmate hij dronken of nuchter is en Char- lie leidt onderwijl een tweeslachtig leventje, waarbij hij den eenen dag in weelde baadt en den anderen dag op straat gegooid wordt. Hij leeft nog slechts bij de gedachte het meis je, dat onvoorwaardelijk vertrouwen in hem stelt, van haar blindheid te kunnen genezen, maar als zijn rijke vriend hem in den steek laat, blijft hem niets anders over dan als werkman zijn brood te verdienen. Dat duurt natuurlijk niet lang, hij zit nu eenmaal altijd in het hoekje waar de slagen vallen en ten slotte zal hij als bokser trachten het geld te verdienen, dat het meisje noodzakelijk moet hebben om niet uit haar huisje gezet te worden. Hoe het hem in den ring vergaat is na tuurlijk te voorspellen. Hij wordt bont en blauw geslagen en ten slotte zonder eenige vergoeding weer de straat opgestuurd, waar hij toevallig zijn rijken vriend in fuifstem- ming tegenkomt, die hem dan ook dadelijk mee naar huis neemt en hem duizend francs voor zijn beschermelingetje overhandigt. Juist op bet oogenbjik, dat hij vertrekken zal, BIJ VETZUCHT, jicht en diabetes ver betert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater de maag- en darmfunctie en* bevordert de spijsvertering op blijvende v. ijze. Bij apth. en drog. verkrijgbaar. delijk laten uitkomen tijdens de bespreking met de parlementaire leiders. En evenmin was hij er voor te vinden, om wijziging in zijn kabinet te brengen. Het hangt dus momenteel van de politieke partijen af, of Duitschland de volgende week een regeeringscrisis krijgt. Van de soc.-demo- craten heeft de regeering niet veel te vreezen. Men gelooft algemeen, dat zij de regeering zul len steunen, al was het alleen maar, omdat de Duitsche Volkspartij besloten heeft, alles te zullen doen, om den rijksdag bijeen te krijgen, Veel hangt nu af van de houding der z.g. Landvolkpartij, wier beslissing echter pas Dinsdagmorgen bekend wordt, dus vlak voor de zitting van het Seniorenconvent. Is deze partij ook voor een bijeenroeping van den rijksdag, dan is het heel wel mogelijk, dat zij een meer derheid kan vinden met behulp van de Volks partij en enkele andere politieke groepen. Het is dus maar de vraag, of de oppositie partijen Dinsdag de verantwoording van het af treden der regeering op zich durven nemen, of niet. Nu we het toch over de Volkspartij hebben, is het niet oninteressant te weten, hoe deze over de nieuwe Noodverordening denkt. Naar Wolff aan de N. R. C. seinde, is haar besluit, om voor de bijeenroeping van den rijksdag te stemmen, gegrond op de overweging, dat de groep geen mede-verantwoordelijkheid voor dc nieuwe Noodverordening kan aanvaarden, om dat de verordening noch economisch, noch fi nancieel een werkelijk herstel van den finan- cieelen toestand van het rijk en evenmin een wederopleving van het economisch leven te weeg kan brengen. De groep heeft herhaaldelijk tot uiting ge bracht, dat volgens haar opvatting nieuwe las ten op de bevolking alleen mogelijk zijn, in dien gelijktijdig door diplomatieke stappen van de Rijksregeering het vraagstuk der her stelbetalingen ter sprake wordt gebracht. De groep is tot de overtuiging gekomen, dat de Rijksregeering in haar tegenwoordige samen stelling geen waarborg meer biedt voor een ge slaagde uitvoering der in haar belichaamde po litiek, welke zij met de uitvaardiging van de noovverordening op belangrijke punten heeft laten varen. De groep heeft den rijkskanselier er van verwittigd, dat zij bij haar besluiten niet geleid wordt door wantrouwen tegen dr. Brü ning zelf, doch dat zij van hem verwacht, dat hij zal overgaan tot een nieuwe samenstelling van het kabinet onder zijn leiding. Een lid van de Rijksdaggroep der Staatspar tij schrijft aan de Demokratvsche Zeitungsdienst dat zijn groep wijziging van de noodverordening noodzakelijk acht. Zoo is zij van meening, dat de crisisbelasting in den voorgestelden vorm onaannemelijk is, omdat zij de zwaarste lasten legt op on- en minder bemiddelden. Verder heeft de groep bezwaar tegen de voorgenomen maatregelen tot verlaging van den kolenprijs (deze maatregelen strekken tot vrijstelling van den mijnbouw van bijdragen voor de werkloosheid) en tegen de agrarische politiek van minister Schiele. In dit verband eischt zij verlaging van de tarieven op veevoe der. Voorts bepleit zij scherpe maatregelen tegen de kartellen en verzoekt de rijksregeering on verwijld stappen te doen voor rijks- en be- stuurshervorming. Alleen een dergelijke her vorming kan h. i. tot een duurzame verlaging van de uitgaven leiden. Men merkt dus wel, dat de kwestie bij lange na nog niet is opgelost en we zullen dus waar schijnlijk Dinsdag voor een Duitsche kabinets crisis staan, tenzijde rijkskanselier tot wij ziging van zijn kabinet overgaat. Maar dat schijnt Brüning niet te willen! slaan een paar bandieten, die achter een gordijn verborgen hebben gezeten, den vriend neer en Charlie wordt door de toe snellende politie als de dader gearresteerd. Hij roept nog de hulp van zijn weer bijko menden vriend in, maar deze is door den slag volkomen nuchter geworden en kent hem dus niet meer. Met den moed der wan hoop weet Charlie ten slotte te ontsnappen en geeft het bloemenmeisje de duizend francs, die haar beter zullen maken, maar even later wordt hij gearresteerd en naar de gevange nis overgebracht. Als hij maanden later daaruit komt is hij een verloopen type. De straatjongens trekken hem bij zijn kleeren en vermaken zich met hem en juist als hij zich uit hun handen los gerukt heeft, staat hij voor een keurigen bloe menwinkel waar hij het meisje terugziet, dat nu niet langer blind is, en als eigenaresse van de zaak als een levende roos temidden van haar bloemen prijkt. Zij denkt nog altijd aan den rijken vriend aan wien zij haar geluk te danken heeft en hoopt, dat zij hem nog eens zal terugzien. Uft ftiedelijden schenkt zij den armen zwer ver een roos, maar als hij daarvoor bedankt herkent zij plotseling zijn stem. Hun handen glijden ineen en dan eindigt de film alsof Charlie het niet over zich heeft kunnen ver krijgen de geschiedenis een blij einde te geven. Men weet hoe hij in Gold Rush ten slotte eenzaam en van allen verlaten in een einde loos sneeuwveld verdwijnt en het ligt in de natuur van dezen grooten artist op alles den stempel van mislukking en overbodigheid te drukken. In de lijn dezer geschiedenis zou het liggen als 't meisje zich vol afschuw van den zwerver afkeert en Charlie na de grootste desillusie van zijn leven om den hoek van een straat verdwijnt. Hij laat ons thans ech ter in het onzekere, hij heeft het wellicht niet goed aangedurfd het publieke verlangen niet te bevredigen en laat de toeschouwers ten slotte naar den afloop raden. Er komen hoogst komische momenten in deze film, er wordt zoo nu en dan onbedaar lijk gelachen, maar men lacht ten slotte over de hulpeloosheid van dit menschenkind, wiens leven van schrik en vernedering aan elkaar hangt. Er zit naast al dat komische iets dra matisch in deze film en zelfs de gedachte, dat het maar fantasie is, kan het medelijden voor deze tragische figuur niet geheel weg nemen. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegen heid gebruik maken de veelbesproken film te gaan zien. Het loont zeker in alle opzichten de moeite van dit meesterwerk kennis te nemen. •lUUVIUtttUtê -50 et per ons GRATIE VOOR EEN TERDOOD- VEROORDEELDE. Een petitie met 120.000 hand- teekeningen. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken heeft gratie verleend aan den 23-jari- gen William Jordan, te Manchester, die we gens moord op zijn meisje ter dood was ver oordeeld. De straf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Een petitie met 120.000 handteekeningen was den minister aangeboden, waarin om deze gratie verzocht was. Het hof van beroep in strafzaken had Jordans beroep tegen het doodvonnis ver worpen. EEN OPROEP VAN DE SPAANSCHE GEESTELIJKHEID. De gezamenlijke Spaansche Kardinalen, Aartsbisschoppen en priesters publiceeren een verklaring, waarin gezegd wordt, dat zij tot dusverre gezwegen hebben om de voor- loopige regeering geen moeilijkheden te be reiden bij haar opbouwend werk. Aangezien echter het optreden van de regeering het katholieke leven steeds meer in gevaar brengt, achten zij zich evenwel genoodzaakt de Spaansche katholieken op te roepen ter verdediging van de rechten van de kerk. Zij eischen de aaneensluiting van alle katholie ken onverschillig tot welke partij zij behoo- ren, teneinde voor de Nationale Vergadering slechts hen te kiezen, die bereid zijn de rech ten van de kerk en de sociale orde te verdedi gen. EEN HITTEGOLF IN SPANJE. In Spanje heerscht op het oogenblik eet hittegolf, zoo hevig als sedert 1908 niet meel is voorgekomen. Te Madrid stijgt het kwik sedert drie dagen tot 40 graden, in Andalu sië zelfs tot 50 graden. Te Madrid werden tot dusverre ruim 50 personen door de hitte bevangen, waarvan twee gevallen met doo- delijken afloop. i DE VOLTREKKING VAN A PETER KURTEN'S DOODVONNIS. De Pruisische Landdag voorstandet De Pruisische Landag heeft gisteren, in overeenstemming met het advies van de Juri dische Commissie, het Duitschnationale voorstel, volgens hetwelk de goedkeuring van de voltrekking van het tegen den Düsseldorf- schen massamoordenaar Peter Kürten gewe- zen vonnis niet onder de bevoegdheid valt van den Landdag, verworpen. - RESERVE-OFFICIER VEROORDEELD, Briand met den dood bedreigd In October 1930 ontving dé minister van buitenlandsche zaken op zijn département aan de Quai d'Orsay een anoniemen brief, uitsluitend met den naam van een hotel erop, waarin hij met den dood werd1 bedreigd. Een onderzoek leidde er toe, dat de schrij ver werd gevonden. Het was graaf Boersch de Susleau de Malroy, reserve-oficier. Voor de correctionneele rechtbank verklaarde hij, dat hij tot het uiterste was gebracht door de campagne der Duitschers, welke volgens hem een reactie is op de pacifistische politiek van Briand. Hij voegde er echter aan toe, dat hij zijn dreigementen nimmer ten uitvoer zou hebben gebracht. De rechtbank, rekening houdend met het verdienstelijk militair verleden van den be klaagde, veroordeelde hem tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden en 500 francs boete. Daartoe opgewekt door het velg, wat tot nu over City Lights geschreven en gespro ken is, waren gisteravond zeer velen naar het Victoria-theater gegaan, waar wel niet alle iplaatsen uitverkocht waren, maar toch ook op de hoogste rangen vele toeschouwers zich een plaats hadden verzekerd. De gulle lach bij de vele grappige scènes en de stilte bij de ontroerende momenten ge tuigden van een meeleven met het in beeld gebrachte. En dit is zeker een bewijs dat de film inslaat. Het is dan ook niet gewaagd te voorspellen, dat de eerstvolgende dagen een zeer druk bezoek aan het Victoria-theater is te wachten. Het bijprogramma begint als steeds met een vertooning van het wereldgebeuren in beeld. We zien daarbij veel sport (paarden en gymnastiek, motor- en autorennen), de pre sidentsverkiezing in Frankrijk, een bosch- brand in Canada, waarbij we de roode vlam men zien lekken als vurige tongen, enz. Een aardige comedie (sprekend) „Op de bon" geeft de gestrengheid van een Ameri kaansch politie-agent, die ondanks een flesch whiskey en een solozang van den over treder dezen toch „op de bon" zet. Voorts be- hooren bij het voorprogramma nog een van de langzamerhand onmisbaar geworden ge- luids- teekenfilms (Bumbo in Acc of Spades) in het geluids-journaal met luchtvaart, een kampioen-bokspartij, rugbyspel, enz. i Ï4 CINEMA EN THEATER. Eric Winter vertelt in C. en Th. dal hoogstwaarschijnlijk Douglas Fairbanks met zijn echtgenoote Mary Pickford naar ons land zullen komen en vraagt: begint men hen te vergeten? Hun voornemen gaat echter niet door, vanuit Engeland zijn zij weder naar Californië teruggekeerd. Naar Londen is 'n opstel dat ten doel heeft de „Polytechniek Touring Association" als reisgids aan te be velen. Verder een artikel over de vroegere keizerin Zita, en een van Guus Betlem Jr~ over den schilder Jaap Dooijewaard. Vele photo's sieren den tekst, o.a. van de films „De Verkeerde echtgenoot" en „De zanger van Sevilla", en behalve die nog vele groote en kleine portretten o.a. van den zanger Louis van Tulder, Bé Hulst, de danseres van het ballet Else Dankmeier, Jan van Riemsdijk met z'n harmonica. Het bekende artisten- paar Annie de HoogNooy en Henri C, van Praag schreven voor het nummer dezer week weer een liedje „Wees tevreden", dat zegr gelukt is.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9