DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KBOI1 STEMT lijst THOMSEK Stoomerij en Ververij Buitenland Bedden en Dekens STOOMEN. Binnenland Ao. 139 1M\§1>AG 10 JIUI 1931 133e Jaargang. ffiqjQjeÜjkschOjMt<zkfit ONZE NAAM waarborgt U CORRECTE aflevering. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. - -sdJB Dit nummei bestaat uit 2 bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 Juli «,.s. voor min- Atens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers iranco ej gratis. DE DIRECTIE. DE MOEILIJKHEDEN IN DE DUITSCHE REGEERING. Talrijke conferenties. De tosstand lijkt iets gunstiger. In het laatst van de vorige week hebben we op deze plaats gesproken over de moge lijkheid van een kabinetscrisis in Duitsch- iand en daarbij gewezen op de nieuwe Nood verordening, waarin velen aanleiding von den, om hun vertrouwen in de regeering op te zeggen. Deze regeering heeft echter krach tig van haar afgebeten en zelfs met ontslag name gedreigd, als het seniorenconvent ook maar zou besluiten, om den rijksdag bijeen te roepen. Er hebben nu de laatste dagen vele be sprekingen plaats gehad in de verschillende partijen en tusschen de regeeringspersonen en de partijleiders over het al dan niet bij eenroepen van den rijksdag en hoewel het resultaat van al die bijeenkomsten nog niet precies bekend is, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de rijksdag rustig thuis blijft en de regeering dus voorloopig gered is. Zco is de groote conferentie in de Rijks kanselarij en de achter de regeering staande partijen gistermiddag in tegenstelling met de latere besprekingen met de Socialisten, naar de meening der regeering vrij gunstig verloopen. In ieder geval meent men, dat bijeenroeping van den Rijksdag zal kunnen worden vermeden. De Rijkskanselier heeft een verklaring af gelegd over den algemeenen toestand en on derstreepte in het bijzonder, in verband met de herstelverpiichtingen, de noodzakelijkheid van in kracht treding van de Noodverorde ning per 1 Juli. Overigens wees hij erop, dat het kabinet tot aftreden bereid is, indien de Rijksdag zou worden bijeengeroepen. Aan de besprekingen namen behalve de rijksminis ters, ook de ministers Dietrich en Steger- wald en de president van de Duitsche Rijks bank, dr. Luther, deel, alsmede de Pruisische minister-president dr. Braun en Loebe. Van de partijen waren vertegenwoordigd: Staats partij, Economische Partij, Duitsche Volks partij, Centrum, Landvol'kpartij, Beiersche Volkspartij, Chr. Socialisten en Conservatie ven. Bij de besprekingen, zoo wordt nog of ficieel medegedeeld, heeft Brüning nog een beroep gedaan op den vaderlandszin van de afgevaardigden om morgen in het senioren convent het voorstel tot bijeenroeping van den rijksdag te verwerpen In den laten avond heeft de Rijkskanselier de besprekingen met de leiders der sociaal democraten en enkele andere partijen her vat vernomen wordt, dat de rijkskanselier af wijzend staat tegenover den eisch der soc.- dem. de begrootingscommissie van den rijks dag bijeen te roepen. De rijkskanselier heeft verklaard, dat thans geen wijziging van de Noodverordening mogelijk is, doch dat hij bereid is, later door persoonlijke besprekin gen te trachten een compromis te vinden, dat dan den Rijksdag bij zijn samenkomst op 13 October kan worden voorgelegd. In soc.-dem. kringen is men van meening dat de bijeenroeping van den rijksdag niet meer te voorkomen zal zijn. De Rijkskanselier heeft opnieuw geen twij fel gelaten, dat een zoodanig besluit het af treden van het kabinet ten gevolge zal heb ben Hedenmorgen om 9 uur is de soc.-dem. rijks dagfractie opnieuw bijeengekomen om een definitieve beslissing te nemen. Er zijn gisteren nog meer besprekingen ge voerd, o.a. tusschen de vakvereenigingen en de regeering. De vakvereenigingsleiders wezen in het bijzonder op de ongelijke verdeeling der las ten van de crisisbelasting. De rijkskanselier verklaarde, dat de Noodverordening op 1 Juli a.s. in werking moet treden. Hij zeide bereid te zijn tot onderhandelingen en hoopte tot de bijeenkomst van den rijksdag op 13 October tot een accoord althans een compro mis te komen. Blijkens een verklaring van den D.-natio- naien Persdienst hebben de fracties van Rijksdag en Landdag en de voorzitters der landelijke bonden der D.-nationale Volks partij heden een bijeenkomst gehouden, waar in de politieke toestand besproken werd. Het resultaat van de conferentie wordt be lichaamd in een aantal besluiten, o.a. den eisch inzake bijeenroeping van den Rijksdag en opheffing van de beide Noodverordenin gen van 28 Maart en 5 Juni j.1. Tot laat in den nacht hebben in de rijks kanselarij opnieuw besprekingen plaats ge had, waaraan behalve de betrokken ministers ook de afgevaardigden van de volkspartij Dingeldey en de scc.-dem. Afgevaardigde dr. Breitsche'idt deelnamen. Over het gesprokene werd geen communiqué verstrekt. HET VERGAAN VAN DE „ST PHILIBERT". Het- aantal slachtoffers van het vreeselijke scheepsramp is nog niet mei zekerheid be kend. De tot dusverre beschikbare cijfers varieeren tusschen 380 en 440. Vast staat, dat 44 passagiers von Pornic uit in twee autobussen naar Nantes zijn teruggekeerd en dus de terugreis niet hebben medegemaakt aan boord van het schip, dat later veronge lukte. De gezagvoerder van de „St. Philibert" stond bekend als een bekwaam en ervaren zeeman. Dat slechts 8 passagiers gered wer den, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de zich aan boord bevindende redding boeien en zwemgordels mede in de diepte zijn verdwenen. Het onderzoek naar de lijken van de slachtoffers duurt voort. De pogingen om het zinkende schip hulp te bieden hadden geen succes, aangezien de kleine kustvaarders en reddingbooten tengevolge van de sterke branding zich niet buitengaats konden wa gen. De deskundigen wijzen erop, dat het schip juist ten tijde van den hevigsten storm op de gevaarlijkste plek, n.1. waar de zee slechts tien meter diep is, gepasseerd is. In de omgeving van de plaats van de ramp be vinden zich 'bovendien talrijke klippen. Volgens een ander bericht zou de „St. Phi libert" teveel passagiers aan boord hebben gehad, en niet tegen den abnormaal sterken storm zijn opgewassen geweest. Een ooggetuige van de ramp De ramp van de „Saint Philibert" werd waargenomen door den wachter van de Se- mafoor van Pointe St. Gildes, die geruimen tijd de moeilijke vaart gadesloeg van de stoomboot, welke de vaargeul in den mond van de Loire trachtte te bereiken. De boot was voorbij de rotsachtige punt van St. Gildes. Steeds heviger door de golven ge beukt, maakte de boot zwaar slagzij (zooals gemeld tengevolge van het feit, dat de mees te passagiers aan één kant schuilden voor wind en regen). De boot kwam weer in evenwicht, doch een nieuwe, krachtige golf lichtte haar op en deed haar in de volgende golf verdwijnen. Het drama had zich zoo snel afgespeeld, dat de wachter van de s-emafoor zijn oogen niet kon gelooven. Hij kon geen spoor meer van de boot ontdekken. Alle posten der omgeving werden onmid dellijk gewaarschuwd, maar alleen sleepboo- ten uit St. Nazaire konden zich ter plaatse begeven en enkele passagiers redden, die zich aan wrakstukken hadden vastgeklampt. Het juiste aantal der omgekomen passa giers zal pas over enkele dagen bekend zijn. Het wordt thans op driehonderd tachtig ge raamd. De „St. Philibert" had een beman ning van zeven koppen. De kapitein kende het vaarwater goed, maar had te kampen tegen een formeelen cycloon, die tegen vier uur opstak. Toen de storm zijn hoogtepunt bereikte, was de boot op het moeilijkste punt van den tocht. Betuiging van deelneming Int. Arbeidsconferentie. De voorzitter van de Int. Arbeidsconferen tie heeft gistermorgen namens de conferentie zijn deelneming jegens de Fransche regee ring en het Fransche volk betuigd in de ramp bij St. Nazaire. De Fransche arbeiders- en de Fransche werkgevers-gedelegeerde be tuigden hun dank. Rouwbeklag. Een officieel on derzoek. President Dourner droeg den prefect van de Beneden-Loire en ministerpresident Laval droeg den maire van Nantes en de „Union des Cooperateurs" te Nantes op, a.d. nabe staanden der slachtoffers der schipbreuk van de „Saint Philibert" hun bewogen rouwbe klag over te brengen. De minister van Koop vaardij vertrok naar Nantes tot het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden waaronder de „Saint Philibert" schipbreuk heeft geleden, Briand zond den prefect en den maire van Nantes een telegram, waarin hij zegt te deelen in de rouw zijner medebur gers. Zeventig lijken geborgen. Een N. T. A.-bericht meldt, dat totnogtoe 69 lijken geborgen zijn. Het vaststellen van de identiteit stuit op groote moeilijkheden. Het geheele leidende personeel der „Union des Coopérateurs" bevindt zich onder de slachtoffers. Daar vele kinderen den tocht medemaakten, die geen plaatskaarten noo- dig hadden, derhalve ook niet officieel wer den geregistreerd, vreest men dat het aantal slachtoffers grooter is dan men totnogtoe aannam. Alle in de haven van St. Nazaire beschikbare vaartuigen zijn voor het ber gingswerk gerequireerd. Meer dan 500 personen verdronken? Uit de berichten uit Nantes en St. Nazaire kan nog steeds niet duidelijk worden opge maakt, hoe groot het aantal dooden is, dat bij de- ramp bij St. Nazaire om het leven is ge komen. Hoewel men aanvankelijk dacht, dat het aantal dooden overdreven was. schijnt het thans, alsof men het aantal slachtoffers te laag heeft geschat. Volgens de laatste op telling zouden zich op het oogenblik van den ramp 440 volwassenen passagiers aan boord van het ongeluksvaartuig hebben bevonden en verder ongeveer 100 kinderen tusschen 4 en 7 jaar, 50 kinderen jonger dan 4 jaar en 7 leden van de bemanning. Wanneer men het aantal personen, dat aan land is gegaan, op ongeveer 40 schat, en rekent, dat 8 personen zijn gered, dan moe ten meer dan 500 menschen zijn verdronken Deze berekening is voornamelijk gebaseerd op de door de reederij gepubliceerde ge gevens. In totaal zijn thans 69 lijken geborgen Men vermoedt, dat men in een der kajuiten 200 lijken zal vinden. Vanuit vliegtuigen heeft men in de om geving van de plaats des onheils talrijke lij ken kunnen zien drijven. Behalve de 8 gered den hebben zich thans 43 personen aange meld, die te Pornit aan land zijn gegaan. De 69 geborgen lijken zullen heden naar Nantes worden overgebracht, waar in het oude kasteel een chapel ardente zal worden inge richt. OPNIEUW ONRUST IN RANGOON Uit Rangoon wordt gemeldt, dat 70 op standelingen gister in het Prome-district een poiitie-afdeeling zouden hebben overvallen, waarbij de opstandelingen zware verliezen leden. Elf inboorlingen, waaronder den lei der, werden gedood. Te Mindon ontstonden botsingen, waarbij opstandelingen een inlandsch arts dooden, die eenige Engelsche militairen medische hulp had verleend, DE NAUTILUS OP SLEEPTOUW. Volgens berichten uit Washington heeft het marineradiostation gisteravond van de „Wyoming" een bericht ontvangen, volgens hetwelk het schip zich met den Nautilus op sleeptouw op 900 mijl van Queenstown be vindt. WERVELSTORM BOVEN BELGIE. Groote verwoestingen; drie doo den; vele gewonden. Een wervelstorm heeft in België groote ver woestingen aangericht, waarbij drie personen gedood en verscheidene gewond werden. In verschillende plaatsen werd de oogst volko men vernield. Een dorp bij Leuven werd door slagregens overvallen. DE OVERSTROOMING IN HET INN-DAL. Naar gemeld wordt, neemt de overstroo ming in het dal van de Inn onrustbarende vormen aan. Vooral voor de stad Hall, waar de dam doorgebroken is, is de situtatie ge vaarlijk geworden. Het geheele dal staat ter weerszijden van de spoorlijn een Kilometer ver onder water, zoodat alleen de rails nog zichtbaar zijn. Het water reikt reeds tot aan de eerste huizen van Hall, die alle ontruimd moesten worden. Ook andere streken in het beneden-dal var, de Inn zijn geheel overstroomd. Militairen zijn ter assistenie naar de bedreigde plaatsen gedirigeerd. GROOTE DROOGTE IN AMERIKA. Een ramp van grooten omvang? Door de aanhoudende droogte wordt de tarwe-oogst in de Noord-Westelijke staten tusschen Wisconsin en den Stillen Oceaan, evenals in de middenstaten van het Westen en In het Westen van Canada ernstig be dreigd. Men vreest, dat de ramp van het vorige jaar, toen de droogte in deze streek de grootste ellende veroorzaakte, zich in groo teren omvang zal herhalen. Reeds heeft de democratische senator Walsh uit Montana zijn voornemen te ken nen gegeven, om president Hoover te verzoe ken, het congres bijeen te roepen, teneinde den farmers in de door de droogte getroffen districten den noodigen steun te verleenen. Senator Walsh wenscht maatregelen, opdat het steunfonds van 65.000.000 dollar, dat verleden jaar bijeen is gebracht, ook gebruikt zal kunnen worden om dit jaar steun te ver kenen. MACDONALD BEHOEDT DE REGEERING VOOR EEN NEDERLAAG. Een compromis met de Liberalen? In het Lagerhuis is gisteren, tegen de ver wachting in, het amendement der Conserva tieven op de grond belasting-wet. aangenomen met 232 tegen 208 stemmen van de regeerings- getrouwen. MacDonald redde de situatie door het amendement over te nemen. Naar thans algemeen geloofd wordt, zal een compromis tot stand komen inzake het criiieke liberale amendement, zulks in aan sluiting op heden gehouden besprekingen tusschen Lloyd George en de ministers. Nader wordt gemeld: In het Lagerhuis heerschte tijdens de be handeling van de Financie Bill een buitenge wone levendigheid. Tot verrassing van alle aanwezigen werd het amendement, ingediend door een conservatief lid, waarbij landbouw grond vrijgesteld wordt van de grondbelas ting, aangenomen met 232 tegen 208 stem men. De oppositie barstte in hoerageroep uit. schreeuwende „aftreden". Baldwin vroeg wat de premier nu dacht te doen. In antwoord hierop zette Mac Donald uiteen, dat het amendement was in gediend in den vorm van een concept amen dement dat van geen invloed zou zijn op den inhoud van het wetsontwerp. Onder deze omstandigheden wil de regeering het amen dement overnemen en het onderzoeken ten einde uit te maken of het aldus kan worden aangeduid Op deze verklaring volgde opnieuw luid geroep en een conservatief lid poogde een gelegenheid te scheppen tot een werkelijk op de proef stellen van de kracht der regeering door een amendement in te dienen waarvan hij zeide dat het van essentieel belang voor het ontwerp was. Ten slotte stelde Sir Arthur Steel Maitland sluiting der debatten voor. De banken der regeeringspartijen waren toen echter reeds weer beter bezet, zoodat de motie met een kleine meerderheid van 246 tegen 2332 stemmen verworpen werd, zoodat de uitsiag van deze bij verrassing ghouden siemming in zijn tegendeel verkeerde. van door het bestaan nog meer gedrukt zou wor den en welke instelling naar zijn meening een soort premie voor de traagheid zou zijn. Na nog gewezen te hebben op de sociale maatregelen, die de regeering denkt uit te voeren, verklaarde Hoover tenslotte met op timisme vast te houden aan het vertrouwen in de sterkte der Amerikaansche tradities. GERUCHTEN OMTRENT INTERNATIONALE FINANCIEELE SAMENWERKING. De Berlijnsche avondbladen pubiiceeren een artikel van de Parijsche ,.Matin", vol gens hetweik Zondag in het Fransche Minis terie van Financiën een conferentie zou zijn gehouden tusschen den minister van Finan ciën en de directeuren van de vooraanstaande Fransche bankinstellingen, waaronder de Gouverneur-Generaal van de Banque de France, Moret, in welke bijeenkomst bespre kingen werden gevoerd over den financieelen toestand in Midden-Europa, welke onder an dere gekenmerkt wordt door de déconfiture van de Weensche „Creditanstalt". Besloten zou zijn een studiecommissie in te stellen, bestaande uit 6 vooraanstaande ban kiers, door den minister aan te wijzen, en 8 industrieelen, die door den minister van Han del worden benoemd. Deze commissie zou naar Midden-Europa worden gezonden om ter plaatse den toestand te onderzoeken en de mogelijkheid van internationale samenwer king te bestudeeren. De „D. A. Z." merkt hierbij op, dat het hier een hoogst eigenaardig bericht geldt, waarvan de bevestiging nog moet worden afgewacht Mocht deze Commissie in Duifschland op bezoek komen, teneinde „den toestand van de Rijksbank" te onderzoeken, Han verzoeken wij de Rijks- regeering onverwijld over te gaan tot de in stelling van een Duitsche Studiecommissie, om deze naar Frankrijk te zenden tot het in stellen van een onderzoek naar de oorzaak van het feit, dat Frankrijk alle goud ter wereld tracht op te koopen. EEN REDE VAN HOOVER OVER DE CRISISTOESTANDEN. Op een tournée door de stalen van het Midden-Westen heeft President Hoover in Indianapo'is voor het Republikeinsche Ver bond van Uitgevers in den staat Indiana een belangrijke rede gehouden., Spr. wees er in zijn inleiding op, dat de huidige economische crisis alle tot dusverre plaats gehad hebbende crisissen verre over treft. De voornaamste oorzaak hiervan moet niet in Amerika gezocht worden, maar in de funeste gevolgen van den Wereldoorlog zwaren belastingdruk, stijgende bewapening, sociale en politieke onzekerheid, ontwrich ting van het economische leven. Spr. wilde den economischen nood der volkeren niet onderschatten. De Vereenigde Sjaten zijn echter economisch zelfstandiger dan welk land ook. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht van de maatregelen der regeering ter bestrijding van de crisis. Hij verdedigde het douaneta rief, dat de Amerikaansche arbeiders tegen de concurrentie uit het buitenland moet bescher men. Hij zegde den farmers verdere hulp toe en bepleitte handhaving van den thans vi- geerende loonpeil. Hij weigerde het econo misch leven door nieuwe belastingverhoogin- gen te treffen en bepleitte stopzetting van de immigratie tot op het moment, dat de laatste werklooze Amerikaan werk zal hebben ge vonden. Spr. verwierp ten stelligste de idee van werkloozeiuorg van staatswege, waar- DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. Koningin en prinses van Amster dam vertrokken. Na nog een groot gedeelte van den dag te hebben doorgebracht ten paleize van de ko ningin-moeder te Soestdijk, hebben de ko ningin en prinses Juliana zich per auto naar Amsterdam begeven, om met den sneltrein van half negen de reis naar Parijs te aan vaarden. Een aantal belangstellenden had zich op het Stationsplein bij den ingang naar de koninklijke wachtkamer en ook op het voet pad aan de overzijde een plaatsje gekozen. Ongeveer tien minuten vóór het vertrek van den trein reed de koninklijke auto onder de péristyle en begaven moeder en dochter zich langs de met een wijnrooden looper be dekte trap naar de wachtkamer. Het le per ron was op de gebruikelijke wijze voor een de- deelte afgezet en hier zorgde de chef van het Centraal Station, de heer A. Muller voor een behoorlijken gang van zaken. Achter de af zetting had zich eveneens een aantal nieuws gierigen verzameld. In den Parijschen trein waren voor de ko ninklijke familie twee salonrijtuigen inge haakt, alsmede eenige rijtuigen voor het ge volg. Ongeveer vijf minuten voor het vertrek verschenen koningin en prinses op het per ron. Onmiddellijk begaven zij zich in den trein, waarna enkele reizigers voor Parijs, die tot dat oogenblik hadden moeten wach ten, gelegenheid kregen, zich over het afge zette gedeelte naar hun compartiment te be geven. Te half negen precies zette de trein zich in beweging; toen het koninklijk rijtuig langs de wachtende menschen reed, werden de bei de vorstinnen eerbiedig gegroet. Prins Hendrik zou zich in Den Haag in den trein begeven. Uit den gewonen trein in welken twee sa lonrijtuigen waren gehaakt, zijn hedenmor gen te 6.54 uur de koningin, prins Hendrik en prinses Juliana met gevolg op het Gare- du-Nord aangekomen. Van de Fransche grens af was de trein begeleid door een inspecteur van de Fran sche spoorwegadministratie. Hoewel het al tijd des 's morgens bij het Gare du Nord zeer druk is door de vele reizigers en de dui zenden forensen uit de voorsteden, was het hedenmorgen toch nog drukker dan gewoon lijk, daar bekend was geworden dat de Né- derlandsche koninklijke familie met dezen trein zou meekomen. Onder de belangstellen de die op de aankomst van de hooge bezoe kers, wachtten, bevonden zich vele Nederlan- ders. De politie had geen speciale maatrege len genomen. Er was geen afzetting, zoodal de belangstellenden de hooge bezoekers van dichtbij konden zien. Op het station waren ter begroeting o.a.; aanwezig de Ned. gezant te Parijs jhr. dr. J. Loudon en diens echtgenoote, de gezants- schapssraad mr. dr. L. Karsten, de gezant- schapsattaché de heer Labouchère en de Ne- derlandsche consul-generaal te Parijs, de heer L. Droogleever Fortuyn, en verder van Fransche zijde generaal Bra^onier als verte genwoordiger van den president der repu bliek, de cnef van het protocol de fouqueres en kapitein Sauzy als vertegenwoordiger van maarschalk Lyautey. Nadat de heer Loudon de aanwezigen aan de koningin en de andere bezoekers had voorgesteld en H. M. eenige hartelijke woor den met de aanwezigen had gewisseld, bega ven de hooge bezoekers zich door den ooste- lijken uitgang naar buiten, om plaats te ne men in den gereedstaande eigen auto van de koningin. Onmiddellijk werd naar Chevreuse gereden, waar H. M. gedurende haar ver blijf in Frankrijk haar intrek zal nemen in de villa Tilleuls. Het was hedenmorgen bij aankomst van de koninklijke familie mooi zonnig weer. De koningin was gekleed in een donker grijs manteicostuum met blauwen hoed met veer. Prinses Juliana droeg een beige manteicos tuum en een hoed van dezelfde kleur, terwijl prins Hendrik in civiel was. ONWEDER. Twee koeien door den bliksem ge dood. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat Zondagavond boven Apeldoorn woedde, werden twee koeien van den landbouwer H. Vissing in de weide door den bliksem getrof fen en gedopd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1