DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit Aet yUidemetU ïïxigeiiiksch OveczicfU 0$xdtenland 133e Jaargang. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. «o. 140 Directeur: C. KRAK. HOElüUAG 17 JUÜil 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 Juli ».s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco ea gratis. DE DIRECTIE. Den Haag, 16 Juni 1931. Toen we Vrijdagmiddag 1.1. schreven, dat de interpellatie-Wijnkoop over de verbanning van de „Tribune" uit de openbare leeszalen en de spoorwegkiosken was afgeloopen, wa ren we te haastig met onze conclusie: er is heden nog een paar uur over gesproken en nog zijn we er niet mede gereedDat vormde intusschen slechts de tweede helft van de handelingen der Kamer van heden, de eerste delft bestond uit de behandeling van een aantal wetsontwerpen en conclusies, waar van de overgroote meerderheid de instem ming der Kamer had zonder dat er over ge sproken of gestemd behoefde te worden. Daartoe behoorden het wetsontwerp houden de nadere bepalingen omtrent de heffing van een statistiekrecht en de conversieleening ten laste van Ned. Indië. Bij een wetsontwerp tot annexatie van het gebied van een aantal gemeenten door Eind hoven heeft er een breedvoerig en voor de niet-belanghebbenden volkomen onbelang rijke gedachtenwisseling plaats gehad tus- schen den heer Van Poll (r.k.) en minister Ruys de Beerenbrouck over de financieele ge volgen van deze grensregeling voor verschil lende gemeente-ambtenaren en over de vraag in hoeverre zij recht op wachtgeld zullen hebben. De zaak is zonder motie of stem ming in orde gekomen. Nog langer is er gedebatteerd over een conclusie op een adres van een tweetal straat makers, die voor een tijdvak van drie jaar in dienst waren 'genomen door de kolonie Cura- gao, doch spoedig bleken niet geschikt te zijn voor het Curagaosche straatwerk. Zij wei gerden toe ander werk op zich te nemen en lieten zich er voor vinden met een schade vergoeding van drie maanden loon naar het moederland te worden teruggezonden. Hier te landen kregen zij berouw daarover en zij probeerden wat meer uit de zaak te halen. Maar bij de Tweede Kamer is hun dit toch niet gelukt, hoewel de heer L. de Visser (comm.) het geestdriftig voor hen opnam. Hij beweerde, dat het tweetal recht had op drie jaar salaris, omdat zij voor drie jaar con tract hadden aangegaan. Daartegenover wees de minister van Koloniën er op, dat zij, toen het bleek, dat zij het Curagaosche straat- makerswerk niet kenden wat hun schuld niet was bereid waren gevonden om tegen vergoeding van drie maanden loon terug te keeren. Nu werd van sommige zijden, o.a. door den heer Van der Waerden (s.d.a.p.), twijfel geopperd, of zij deze vergoedingsovereen komst wel volkomen vrijwillig waren aange gaan, de minister beweerde van wel, doch daartegenover werd bewerd, dat de minister dat niet met zekerheid kon zeggen, omdat hij er niet bij was geweest. Het is een taaie gedachtenwisseling geweest, omdat men den indruk kreeg, dat die straatmakers niet ge handeld hadden gelijk men van een paar flinke kerels mocht verwachten. Zij hadden, toen het koloniaal bestuur bemerkte, dat het zich in zijn keuze had vergist, ander werk kunnen krijgen voor hetzelfde loon, dat in uitzicht was gesteld, doch zij gaven er de voorkeur aan maar weer huistoe te gaan, en, terwijl zij eerst de schadevergoeding had den aanvaard, waren zij, vermoedelijk opge warmd door communistische inblazingen, aan het rekwestreeren gegaan, ten slotte daarmee bij de Tweede Kamer terecht geko men. Het heeft hun niet mogen baten, de heer de Visser moge zich weer eens geërgerd hebben over klasse-justitie en dergelijk moois, zijn voorstel om aan het tweetal drie jaar salaris toe te kennen, is met 7 tegen 4 stem men verworpen, de conclusie der commissie, wier woordvoerder, de heer Schouten (a.r.) met kracht tegen hun wenschen was opgeko men, aangenomen met 49 tegen 21 stemmen. Onder de tegenstemmers waren sociaal-de mocratische leden, die meenden met den heer Van der Waerden dat er 'n nader onderzoek diende te worden ingesteld, of de afkoop van het eerste contract wel volkomen vrijwil lig was geschied En daarna heeft de Kamer zich weer ver diept in de interpellatie van den heer Wijn koop (comm.) over de uitbanning van „De Tribune". Een aantal sprekers wenschten nog hun meening in de zaak te doen hooren De heer Schokking (c.h.) heeft in een uit voerige rede verzekerd, dat zijn partij het volkomen eens was met de regeering, inzake die uitbanning. De heer Colijn (a.r.) heeft weder een van die klare redevoeringen gehouden, waarnaar het reeds om den vorm een genoegen is te luisteren. Hij, of liever zijn partij, ging nog een stapje verder dan de regeering. Deze had verklaard, dat wanneer de „Tribune" op be hoorlijke, rustige wijze de communistische theorieën verkondigde er geen bezwaar was, dat het blad in de openbare leeszalen werd ter lezing gelegd. Neen, zei de heer Colijn, dat gaat niet. De „Tribune" is het orgaan der communistische partij, wier hoofddoel is de omverwerping van de bestaande staats orde door revolutie. Maar de propaganda voor dergelijke denkbeelden kan niet ge steund worden door met geld uit de staats kas abonnementen op de „Tribune" te nemen, zoolang de regeering overtuigd is wan het bestaansrecht van den tegenwoordigen staatsvorm en dus moet er krachtiger dan tot nog toe worden tegengegaan de propa ganda van de „Tribune", moet zij in ieder geval uit de semi-officieele openbare leesza len worden geweerd, hoe haar toon ook moge zijn. De heer Knottenbelt (lib.) heeft vervolgens van zijn weinige sympathie voor het commu nisme en zijn orgaan getuigd, maar daar naast uiteengezet, dat de door de regeering gevolgde politiek toch niet zijn volkomen in stemming had. Zijn opvatting legde hij neer in een motie, waarbij de wensch werd uit gesproken, dat de regeering geen subsidie aan een openbare leeszaal zou onthouden dan na advies te hebben ingewonnen bij de Centrale Vereeniging voor ae leeszalen, ter wijl dit advies zou moeten worden openbaar gemaakt. De heer Van Wijnbergen (r.k.) gevoelde wel iets voor deze motie, maar die openbaar making achtte hij overbodig en ongewenscht. Nadat nog de heer Kersten (St. Ger. P.) van zijn instemming met de uitbanning had getuigd en de heer De Visser (comm.) nog eens lustig had getoornd tegen de bourgeoi sie en wat daarbij behoort, zou minister Terpstra het woord krijgen. Hij wenschte echter in verband met de motie-Knottenbelt de zaak nog eens te overwegen en verzocht uitstel tot morgen. Waarop de voorzitter de vergadering tot den volgenden dag ver daagde. DE GROOTE POLITIEKE BESLISSING IN DUITSCHLAND. De regeering is gered, Dr. Briining doet een compromis voorstel. Onder de Laatste Berichten konden we gisteren behalve eenige beslissingen van po litieke partijen ook nog de uitslag opnemen van de stemming in het seniorenconvent. Dit seniorenconvent heeft beslist, dat de rijksdag niet dadelijk zal worden bijeengeroepen, zoo dat de regeering voorloopig gered is. De W.- correspondent van het Hbld. uit Berlijn te lefoneerde over de gebeurtenissen van giste ren heden het volgende: De dreigende kabinetscrisis, die nog gister namiddag onafwendbaar scheen, is verme den. De huishoudelijke commissie van den Rijksdag wordt niet bijeengeroepen. Briining blijft! We zijn hier in Duitschland langzamer hand wel gewend geraakt aan plotselinge veranderingen van den politieken barometer. De sprong echter, dien hij gistermiddag heeft gemaakt een sprong van „storm" naar bijna „goed weer" voor de regeering is toch wel bijster groot geweest. Om drie uur heeft de rijkskanselier nog eens weer met de leiders der sociaal-demo- rcatie onderhandeld. Maar, daar beide par tijen halsstarrig aan hun standpunt vast hielden, andermaal zonder resultaat. En in parlementaire kringen had men dan ook algemeen den indruk, dat een breuk on vermijdelijk was geworden. Inderdaad bleek er in de sociaal-democra tische fractie, die even na drieën weer bij eenkwam, een sterke strooming te zijn, die het er op aan wilde laten komen. Indien dr. Brüning zoo onverbiddelijk bleef, moest hij, meende men, daarvan zelf maar de consequenties dragen. Hij mocht niet verwachten, dat de sociaal-democratie te zij nen behoeve politieken zelfmoord zou ple gen. Klaarblijkelijk hebben partijvrienden in tusschen den rijkskanselier duidelijk ge maakt, dat hij met zijn besliste weigering, om den sociaal-democraten ook maar eenigs- zins tegemoet te komen, te ver was gegaan wat ook óe democratische bladen gister avond eenstemmig betoogden. Nog vóór de fractievergadering der S. P. D. beëindigd was, deed dr. Brüning een com promis-voorstelHij verklaarde zich bereid zoo spoedig mogelijk met de fracties in on derhandeling te treden over een eventueele wijziging van de noodverordening, mits men thans afzag van het bijeenroepen van de huishoudelijke commissie. Zijnerzijds had hij er dan geen bezwaar tegen, dat deze commis sie over eenige maanden, in geen géval echter vóór Augustus, bijeenkomt om de noodver ordening te behandelen. Dit compromis-voorstel werd door de so ciaal-democraten met een zucht van verlich ting aanvaard. Zij hadden er ?ich al bezorgd over ge maakt, dat op hen het odium zou vallen, de demissie van het kabinet-Brüning te hebben veroorzaakt van het kabinet, dat door velen in den lande als het laatste bastion te gen het fascisme wordt beschouwd. Toen de vergadering van het Seniorencon vent begon, deelden de soc.-dem. dan ook mede, dat ze hun voorstel tot bijeenroeping van de huishoudelijke commissie introkken. Onmiddellijk namen de communisten dit voorstel over, maar het werd tegen de stem men van de drie oppositiepartijen en natio- naal-socialisten verworpen. Ook de oorspronkelijke voorstellers, de soc.-dem., stemden er tegen en redden zoo doende voor de zooveelste maal het kabinet- Brüning. Dat zij daarmede echter tevens andermaal een groot gedeelte van hun politiek crediet bij de breede massa des volks hebben inge boet, is buiten kijf Een verklaring van Puender in het Seniorenconvent, De Staatssecretaris dr. Puender heeft, vóór de beslissende stemming in het Senio renconvent van gister een verklaring afge legd, waarin hij o.a. zeide, dat de Rijksregee- ring geen middel onbeproefd heeft gelaten om alle in aanmerking komende politieke groepen van het Huis te overtuigen van de funeste gevolgen eener premature bijeenroe ping van den Rijksdag. Ten aanzien van de Noodverordening van dezer zeide spr., dat indien de Rijksregeering op het Seniorencon vent een patriottisch beroep doet om af te zien van bijeenroeping van den Rijksdag, dan is deze eisch niet onvoorwaardelijk. De re geering wil nu nog niets zeggen omtrent de vraag of de Noodverordening vatbaar is voor wijziging of amendeering. Zij verzet zich echter in zooverre niet tegen dergelijke plannen als daardoor doel en wezen van de Noodverordening onaangetast blijven. Om dit doel te bereiken is echter onverwijlde bij eenroeping van den Rijksdag een ongeschikt middel. Weliswaar zou spr. in dit geval naar alle waarschijnlijkheid een meerderheid voor opheffing van de Noodverordening vinden of wellicht voor gedeelten ervan, maar met ze kerheid kan gezegd worden, dat er geen meerderheid zou zijn voor positieve verbete ringen. De Rijksregeering moet er derhalve bij persisteeren, dat dergelijke wijzigingen van de Noodverordening met groote zorg vuldigheid worden voorbereid. Spr. legde er tenslotte den nadruk op, dat het met zekerheid te verwachten negatieve resultaat van onmiddellijk begonnen Rijks dagdebatten ook op ander gebied door de Rijksregeering en den President van de Rijks bank de meest funeste gevolgen zouden heb ben. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR FRANKRIJK. Doumers boodschap in het Parlement. Niet alleen Duitschland, ook Frankrijk heeft gisteren een belangrijken dag gehad op politiek gebied. In de Kamerzitting van gis teren werd n.1. voorlezing gedaan van de boodschap van den nieuwen president Dou- mer. De premier Laval las deze boodschap voor en zeide o.a., dat de moeilijkheden in den politiekën toestand niet zoo zeer te wijten zijn aan de eigen economische situatie van Frankrijk, als wel op de economische moei lijkheden en conflicten der nabuurstaten van Frankrijk. Men kan echter niet verhelen, dat o.a. ook door de uitvoering der verdragen de strijd tegen de economische crisis buitengewoon be moeilijkt wordt. Ten einde deze problemen op te lossen, is bereidwilligheid noodig om tot overeenstemming te geraken. De Fran- sche democratie veroordeelt de geheime di plomatie. Zij wenscht in alle openlijkheid den Volkenbond te zoeken. Dat is voor Frank rijk de beste manier om den ondergang der beschaving te verhinderen. Frankrijk moet in Genève alle mogelijkheden om tot een bevei liging van den wereldvrede te komen, zoeken en bespreken. De organisatie van den vrede gaat hand in hand met de belangrijkste na tionale plicht n.1. de Fransche onafhankelijk heid en veiligheid te beschermen. In aansluiting hierop nam Franklin Bouil lon het woord voor zijn interpellatie tegen het aanblijven van Briand. Hij vroeg of de meerderheid der kamer een man kan dulden in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, welken zij niet naar het Elysée heeft willen afvaardigen. Vervolgens ging spreker over tot de beschouwing over de Stahlhelmdemon- stratie te Breslau. Briand heeft beweerd dat het getal van 150.000 Stahlhelmers zeer overdreven is. Een Duitsche krant heeft deze bewering echter bestreden. Briand heeft ver der gezegd, dat in Breslau een oproep verme den is. Ook dat is niet waar. Ten slotte heeft Briand beweerd, dat de Rijksregeering zijn opvatting in zake den Breslauer opmarsch deelt. Duitschland heeft geen spijt betuigd over deze gebeurtenissen. In zake het Young- plan bestaan dezelfde vergissingen resp. ver keerde voorstellingen. Bovendien weet men welken druk de Ver*.. eenigde Staten willen uitoefenen om Frank rijk tot toegeven te dwingen. (Luid applaus rechts). Briand legde er den nadruk op, dat hij se dert zeven jaren voor den vrede werkt. Voor men hem daarvoor echter dank zegt moet ge sproken worden over den Stahlhelmdag en over de wetsvoorstellen van de rijksregeering die het den laatsten pacifisten welhaast on mogelijk maken hun strijd voor de gerech tigheid te voeren. Een spreker van de linksrepublikeinsche partij gaf uitdrukking aan den wensch Bri and in zijn buitenlandsche politiek te onder steunen. Hij en zijn vrienden zullen niet toestaan dat ae legende vasten voet krijgt, dat de po litiek van Briand niet door de meerderheid gedeeld wordt. De motie van vertrouwen van Laval aangenomen. Bij de stemming over de motie van ver trouwen van Laval behaalde de regeering een meerderheid van 52 stemmen. Met 312 tegen 260 stemmen sprak de Kamer het ver trouwen in de regeering uit. DE POLITIEKE CRISIS IN DUITSCHLAND. Een redevoering van Severing. Tijdens een officieele demonstratie hield gisteren te Friedenau de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Severing een rede voering met het onderwerp „De strijd om Pruisen". De minister verklaarde o.a. dat ook de soc.-dem. groote bezwaren had tegen de nieuwe noodverordeningen. Zij weten echter, dat een bijeenroepen van den rijksdag en de rijksdagcommissie thans niets nieuws zou kunnen brengen, wat in de plaats zou kun nen komen van de noodverordeningen. Rijks kanselier Brüing heeft verklaard om op het moment, waarop de financieele en econo mische orde niet meer gestoort kan worden de aangevochten bepalingen uit de noodverorde ning te lichten. Op interrumpties verklaarde de minister, dat hij van den rijkskanselier de verzekering heeft gekregen, dat dit nog voor October zal geschieden: Bij een opheffen der noodverordeningen zouden alle bronnen voor de crisiswerkloozenzorg verstopt zijn. Wan neer deze rechtsche partijen aan het bewind zouden komen, zou het uit zijn met de mede zeggenschap van de volksmassa's. De houding der Duitsche Volks partij. De Duitsche Volkspartij heeft in tegenstel ling met haar oorspronkelijk besluit gestemd tegen de bijeenroeping van den Rijksdag. De Nationaal Liberale correspondent wijdt hieraan een uitvoerig artikel, waarin gerefe reerd wordt aan de 'besprekingen tusschen den partijleider Dingeldey en Rijkskanselier Brüning in den sneltrein van Berlijn naar Hannover, alsmede aan de officieele verkla ring van het partijbestuur der Duitsche Volkspartij. De Rijksdagfractie is aldus tot de conclusie gekomen, dat door deze verkla ringen feitelijk een nieuwe situatie is gescha pen. Hierdoor, aldus vervolgt het artikel, is de Rijkskanselier verlost uit de onhoudbare situatie, waarin hij door de Noodverordening geraakt was. De Rijksdagfractie vertrouwt er op, dat het resultaat der bespreking, welke haar partijleider heeft gehad met den Rijkskanse lier spoedig in practijk zal worden gebracht. Het komt er thans op aan leiding te geven en vertrouwen te hebben. REGEERINGSCRISIS IN OOSTENRIJK. De minister van binnenlandsche zaken gaat heen en daardoor het heele ministerie. De Oostenrijksche minister van binnen- landlandsche zaken, dr. Winkler, heeft gis teren zijn ontslag ingediend. Hij had in den jongst gehouden ministerraad zekere voor waarden gesteld voor waarborgen ten bate van buitenlandsche crediteuren der „Kredit- anstalt". De ministerraad ging daarmee niet accoord, waaruit de minister de conseuentie trok en na een bespreking met den „Land- bund" zijn ontslag indiende. Na deze ontslagaanvrage werd de minister van oorlog, Vaugoin, die met verlof is, hier van onmiddellijk in kennis gesteld. Minister Vaugoin arriveerde in den namiddag per auto te Weenen, waar onmiddellijk het kabinet voor een korte zitting bijeen kwam. Besloten werd den Bondskanselier dr. En- der op te dragen den Bondspresident Miklas het ontslag aan te bieden van het geheele kabinet. Naar verluidt, zal dr. Ender opnieuw be last worden met de vorming van een kabinet. HET VERZEKERINGSBEDROG MET DE AFGEHAKTE HAND. De rechtbank te Coburg heeft gisteren uitspraak gedaan tegen den verzekerings agent Schad, wien tenlaste gelegd werd, dat hij zich met bedriegelijke bedoelingen, ten einde een verzekeringspremie machtig te worden, door derden een hand had laten af hakken. Hij werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf, met onmiddellijke in arrest stelling. Beklaagde had verklaard, dat hij door in brekers was overvallen, die zijn hand tus schen de deur hadden geklemd en haar toen een scherp voorwerp hadden afgehakt. De deskundige, de geneesheer die den beklaagde in het ziekenhuis het eerst behandeld had, had echter geconstateerd, dat het afhakken van de hand op deze wijze niet kon zijn ge schied. Men had een met menschenbloed be vlekte bijl gevonden, die door beklaagde voor zijn doel moest zijn gebruikt. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS TE MUNCHEN. Naar aanleiding van een in verschillende Nederlandsche bladen voorkomend bericht over een brand, welke onlangs in het glazen paleis te München plaats vond, waarin werd opgemerkt, dat tengevolge van het niet goed functionneeren der brandmeldinstallatie een onnoodig tijdverlies werd veroorzaakt, wordt van bevoegde zijde het volgende mede gedeeld De betreffende brandmeldinstallatie is thans ongeveer 26 jaren geleden door de fa. Siemens Halske A.G. geleverd en is ge bouwd volgens het z.g. telegraaf-systeem. De schakeling is uit den aard der zaak ver ouderd en voldoet dan ook niet meer aan de eischen, welke door de moderne techniek op dit gebied kunnen worden bevredigd. Dit neemt niet weg, dat hierdoor geen afbreuk aan de bedrijfszekerheid als zoodanig be hoeft te worden gedaan, terwijl een dergelij ke installatie zoo eenvoudig is en zoo stevig geconstrueerd, dat zij ook na een tijdverloop van 26 jaren haar werk nog naar behooren kan verrichten. Bij nader onderzoek is dan ook gebleken, dat de betreffende brandmel ding, die werd afgegeven met behulp van een melder in de Karlstrasse 23, geheel regelma tig bij de brandweer op het telegraaftoestel is binnengeloopen, terwijl terstond daarop werd uitgerukt. Van een fout is derhalve geen sprake. Eenige tijd later is de brand- meldleiding, welke over het brandende ge bouw liep, ten gevolge van de hitte defect geraakt, zoodat een andere brandmelding niet meer haar doel bereikte, hetgeen niet als een fout kan worden opgevat, daar het ge heel in overeenstemming is met den bouw der installatie, die ook op dit punt minder volkomen is dan dergelijke inrichtingen uit de latere jaren. Tengevolge van deze draad breuk was ook een telegrafisch verkeer nief meer mogelijk. DE RAMP VAN DE „ST. PHILIBERT". Nieuwe lijst -der slachtoffers: in totaal 465. Naar Havas uit St. Nazaire meldt, is thans een tweede lijst der slachtoffers van het scheepsongeluk gepubliceerd. Zij omvat 97 nieuwe namen, wat met de gistermorgen gepubliceerde lijst met een totaal van 368 een getal aan verongelukten van 465 maakt. Hierin is de uit 7 koppen bsstaande beman ning van de boot inbegrepen. Onder de ver ongelukten zijn 13 Oostenrijkers benevens een te Nantes woonachtig Duitscher. Uit St. Nazaire zijn vanmorgen twee sleep- booten uitgevaren om naar verdere lijken 'te zoekep. De gisteren geborgen 70 lijken zijn met militaire vrachtauto's naar Nantes ver voerd. Lijken aangespoeld. Op het strand van Pornichet, ten W. van St. Nazaire, zijn naar het B.T.A. meldt de lijken van vier vrouwen aangespoeld, slacht offers van de schipbreuk van de „St. Phili- bert". Zij konden niet herkend worden. De doodenlijst. Uit Nantes wordt gemeld, dat gisteravond een doodenlijst gepubliceerd kon worden van de slachtoffers van den ramp van het ple ziervaartuig „St. Philibert" met 507 namen van passagiers, waarbij nog komen 7 namer van leden der bemanning. In totaal zijn thans 2 lijken geborgen. -V GESTOLEN DOCUMENTEN. De dader gearresteerd.* Door de politie te Luik is een man gearres teerd, verdacht de militaire documenten uit het ford Pontisse bij Luik gestolen te hebben. De man die beweerde O. Conell te heeten en uit Nicaragua afkomstig te zijn, bleek later een Pool te zijn. Al zijn papieren bleken valsch te zijn. Men vermoedt in hem den da der van den diefstal gevonden te hebben. AL CAPONE BEKENT SCHULD- Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft Al Capone tegen wien, naar men zich herinne ren zal een proces is aanhangig gemaakt, schuld bekend. Hierdoor worden de regee-' ring groote proceskosten bespaard en komen verzachtende omstandigheden in aanmer king. Naar verluidt zou Al Capone met een straf van 2Vi jaar hechtenis vrijkomen. OM HET BEZIT VAN TWEE EILANDJES. Wedloop tusschen twee kruisers. Volgens den correspondent van de „Assoc Press' te Rio de Janeiro heeft een wedloop plaats, met als inzet de souvereinjteit over twee eilandjes, die Zaterdag 1.1. zijn ontdekt door den kapitein ,van een Brifscb stoom schip, tusschen een Braziliaanschen en een Bntschen kruiser, die in volle vaart op be doelde eilandjes, gelegen bij de St. Paulus- rots op 27 gr. 10 min. W.L. en 50 min. N.B., afstoomen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1