Alkmaarsche Courant. DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERGHISON. Radionieuws Steuilieton S tad m Omg eving. Qwtewtecaden Examen gedaan en niet geslaagd Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag 1? Juni. 10) DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN No. 140 1931 Donderdag 18 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8.— Gramofoonpl. 10.—10.15 Morgenwij ding. 10.3011.Concert. T. Schwartz, piano. N. Pielstroom, zang. 11.12Or gelconcert. Fr. Hasselaar. Ferd. Hellmin, viool. 12.1.30 A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 1.30—2.— Draaiorgelmuziek. 2.Lezing door Kees van Bruggen. 3. 4.— Naaicursus 4.-5.— Ziekenuur. 5.— 5.30 Draaiorgelmuziek. 5.30—7.30 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 7.30 Drs. W. Banning; „Wijsbegeerte der Samenleving". 8.— Gramofoonpl. 8.15—10.30 Aansl. Con certgebouw te Amsterdam Concert door het Cnocertgebouw-orkest en Alexander Brai- lowski, piano. In de pauze: Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.30 Vaz Dias. 10.4512. Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.2. K.R.O., 10.—11.— en 2.—11.30 N.C.R.V.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.Zang Da meskoor N.C.R.V. 10.30 Ziekendienst. 11. Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje pas toor Perquin. 12.Politieber. 12.15 Concert door het K.R.O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhou- wer. 1.452.15 Gramofoonplaten. 2.15 3.15 Handwerkcursus. 3.15—3.45 Vrouwen- halfuurtje. 4.5.Ziekenuurtje. 5.Cur sus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Concert. Arnhemsch Koperkwartet. 6.45 Knipcursus. 7.Vragenhalfuurtje. 7 30 Po litieberichten. 7.45 Gramofoonpl. 8.Con cert Chr. Radio-orkest onder leiding van G. Stain. 9.10.Carillonspel door J. Vin cent. 10.Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.202.20 Catherine Wright, mezzo sopraan. Strijk-trio. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.Zang door Anne Thuriston en Sumnor Austin. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Con cert. Militair orkest, Phyllis Scott en John Rorke, zang. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.10 „Fedra", Romani. Opera uitzending. 11.10—12.20 Dansmuziek. 12.20 12.25 Televisie. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 Raido-tooneel. 9.50 Con cert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert. 3.205.20 Orkestconcert. 8.209 05 Concert omroeporkest. 9.0510.20 Vocaal concert. 10.3511.20 Concert omroeporkest en solisten. 11.2012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramo foonplaten 10.3511.20 Gramofoonplaten. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gra mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.20 6.20 Orkestconcert. 8.20—8.35 Orkestcon cert. 9.2010.40 Vervolg concert. Tot 12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.3'f Licht concert. 338 2 M.: 5 20 Accordeon-muziek. 6.50 Gramofoonpl 8.20 Concert Omroeporkest. 9.30 Orkest concert. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.7.50 Gramofoon platen. 9.20—12.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.20 3.10 Gramofoonplaten. 3.10—4.50 Lezingen. 4 505.50 Concert. 5.50—8.35 Lezingen. 8.35 Feest van den Kath. Jongemannen Bond. 9.20 Berichten en daarna Orkestcon cert. Als intermezzo declamatie. PROTESTVERGADERINGEN INZAKE VERBOD MATTEOTTI-HERDENKING. Van de zijde van de V.A.R.A. wordt ons geschreven: Op Zonaag 14 Juni vond te Zwolle in de Buitensocieteit en op Maandag 15 Juni te Hoorn op het Doelenplein, een protestver gadering plaats, naar aanleiding van het ver bod tot uitzending van de Matteotti-herden- king door de Radio-Omroep Controle commissie. belegd door de plaatselijke af- deelingen van de V.A.R.A. In Zwolle traden als sprekers op de heeren A. de Vries, voorzitter der V.A R.A. en P. J. Schmidt, terwijl in Hoorn het woord gevoerd werd door den heer A. de Vries. Op scherpe wijze schetsten de sprekers, hoe het verbod der Radio-Omroep Controle- Geautoriseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. Ik zal u in een paar woorden vertellen wat ik van mijnheer Mazaroff weet, zeide hij, toen hij begon te ontbijten. Hij kwam een paar weken geleden op ons kantoor. Hij zei, dat hij een Engelschman was, dat hij lange jaren in het buitenland was geweest en dat hij veel geld had verdiend, voornamelijk in Zuid-Afrika. Hij vertelde verder, dat hij nu voor goed in England bleef en een huis wil de koopen in Londen. Hij verzocht onze fir ma daarbij te helpen. Ik beloofde hem naar een huis uit te zien, terwijl hij zijn uitstapje naar het Noorden maakte en dat is vrijwel alles. Veel meer weet ik ook niet, zeide ik. Ik ,\an u vertellen hoe ik met hem kennis maak te Hij viel mij in de rede: Daar weet ik alles van, mijnheer Holt, riep hij uit. Toen mijnheer Mazaroff de ad vertentie in „The Times" had geplaatst, bracht hij de ingekomen brieven bij mij. Ik keek die in en ik was het, de hem aanraadde u te nemen. Kon u het goed met hem vinden? Uitstekend zeer goed! Niemand had „vriendelijker en voorkomender kupnSB SÜ0 Commissie de verontwaardiging van het grootste deel der Nederlandsche luisteraars fel heeft doen oplaaien. Overal, waar maar eenigszins de gelegenheid bestaat, worden er proestvergaderingen belegd, die alle staan in het teeken „Weg met deze Radio-Omroep Controle-Commissie". Op ondubbelzinnige wijze deden de aan wezigen (in Hoorn 800 en in Zwolle 1200) blijken, hoe graag men van deze commissie verlost wenscht te zijn. Een propaganda-avond van de s.d.a.p. De laatste avond vóór de verkiezingen werd door de Alkmaarsche socialisten ge bruikt voor een groot opgezetten propagan da-avond, waaraan het muziekgezelschap Excelsior, de arbeiderssportclub en de zang- vereeniging „Stem des Volks" meewerkten De muziektuin, die zich zoo goed voor aller lei demonstraties leent, was vrij goed be zocht. Na een marsch en de „Internationale" van de muziekvereeniging, onder leiding van den heer Anderson, vervolgden de meisjes van den Sportbond in hare roode broekjes en witte blouses herprogramma met een aardig nummer onder leiding van den heer Schuijt. De eerste spreker. De heer W. vandeVallde eerste spre ker, constateerde, dat de nieuwe vinding, dc luidspreker, dezen avond haar diensten wei gerde en „ons in den rug aanvalt, zooals vele anderen reeds eerder deden". Nu na dagen van werken ieder zijn 6<st heeft gedaan om de socialistische beginse len uit te dragen en bekend te maken, denken wij aan den dag van morgen, waarop blijken zal welke resultaten dat werken heeft ge had. Morgen, de dag hoopvol verbeid voor de zieken, door de schepelingen in den storm, door de strijders op het slagveld, is ook het teeken, waarin de soc.-democratie staat. Zij strijdt niet voor den dag van morgen alleen, maar voor de toekomst. Het is goed, dat deze verkiezingsstrijd een einde neemt, want wat thans nog tegen de soc.-dem. wordt ingebracht door strooibil jetten en anderszins, grenst aan het onzin nige. Daar is bijv. de bewering, dat de leider der a.r. ontdekt heeft, dat hij den maar schalksstaf in den ransel draagt en dezen als tegenwicht in de schaal heeft geworpen. Spr vond het een schande, zooals deze partij zich schuldig maakt aan het „Sybrandyseeren", d.w.z. het opzettelijk verdraaien van de waarheid. De c.h. zijn in hun krantje al niet beter geweest. De vrijheidsbonders beschuldigen ons van baantjesjagerij. Hoe durft men dat in die kringen? Is het misschien baantjesjagerij, als een werklooze eenige dagen werk krijgt? Laat den Vrijheidsbond gezegd zijn: in het huis van den gehangene spreekt men niet van de galg. Wij soc.-dem. zullen te allen tijde blijven strijden voor de waarheid in het openbare leven. Speciaal in deze verkiezing zien wij een concentratie van het conservatisme als nooit te voren, een samengaan, dat ons eigenlijk slechts vreugde kan baren. Wij nemen te Heiloo, Bergen, Schagen en andere dorpen waar, dat vrijheidsbonders en christelijken samengaan uit vrees voor de kracht van het socialisme. Het kookt en bruist overal, niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats in Nederland, maar overal in de wereld: België, Duitsch- land, Frankrijk, Italië, ja overal. Voelt ge, hoe Wij den strijd voor de vrij heid hebben overgenomen van de vroegere liberalen? Voelt gij, dat onze strijd met mor gen niet uit is en dat we na de sluiting der stembus ons zullen opmaken voor den strijd van overmorgen? Wij zullen blijven strijden tegen de vaan der reactie, zullen dien strijd, dien wij niet gemaakt hebben, niet ontvlie den, want wij zien geen anderen weg om te komen tot een wereld van naastenliefde. Wij willen niet den klassenhaat kweeken, waar van de kapitalisten spreken met loonsverla ging en bedreiging met werkloosheid, maar wij willen verzet kweeken tegen de maat schappij van thans en voelen daarbij hoe wij in dien strijd besmeurd worden van allen kant. Maar wij zingen met mr. P J. Troel stra: Regen en wind kan ons niet deren, vooruit Wij hebben onze idealen, die ons beschut- dan hij wij waren dikke vrienden gewor den. Ja, ja, antwoordde hij, het leek mij een aangenaam man. Nu terzake. Daar u zoo bevriena met hem is geworden, zou ik wel eens van u hooren of u iets heeft gemerkt van zijn eigenaardigheden. Om u de waarheid te zeggen, die typische eigenaardigheden heb ben mij angstig gemaakt, toen ik las, dat hij verdwenen was. Ik kan niet zeggen, dat ik ooit iets bij zonder aan hem heb gemerkt. Hij boog zich over de tafel en keek Maythorne en nlij veelbeteekenend aan. Ik lunche een paar maal met Mazaroff, zeide hij met zachte stem. En toen leerde ik hem een beetje kennen. Heeft u nooit gemerkt, mijnheer Holt, dat hij losse diamanten in zijn zakken had, alsof het klein geld was. Die woorden deden mij verbaasd opkijken. Neen, nooit! riep ik uit. Hij heeft mij nooit diamanten laten zien nooit! Crole lachte droogjes. Dan hoop k, dat hij die in Londen heeft achtergelaten. Maar dat geloof ik niet, al heeft u ze ook nooit gezien. Hij heeft mei de diamanten veel geld verdiend en ik ver zeker u, dat hij die bij zich droeg, "steenen, die volgens mij zeer veel waard waren. Vraagt u nu eens wat Maythorne er van denkt. Mijn oordeel is, zeide Maythorne, dat iemand die lasse diamanten bij zich draagt en ze in het publiek laat zien, zelf aanleiding geeft tot moeilijkheden En het zou kunnen zijn, dat men hem naar hier gevolgd is. Ik zag hier nooit een verdacht type en ook niet op onze reis. tt £>ie jou u ook nooit gejjeji oqppeii. ten en sterk maken. Andere partijen hebben ze nooit gehad of zij hebben ze verloren. Deze idealen, zij sterken ons in den strijd voor de toekomst, steeds weer voor morgen. Daarvoor aan den arbeid! „De stem des volks", leider de heer P. A. Blaauw, onderstreepte deze speech in een paar strijdliederen. Na eenige mededeelingen omtrent de geno men orde-maatregelen voor den na de de monstratie in den muziektuin te houden op tocht door Alkmaar's straten en na eenige welgeslaagde oefeningen van de heeren-leden van den sportbond, kwam de heer Westerhof aan het woord. Deze begon met te zeggen, dat de strijd der partij zóó is geweest, dat hij de sympa thie van zeer velen had, steeds eerlijk is ge weest. Niet alzoo was die der tegenstanders. De Vrijheidsbond, van oudsher een be schaafde partij, heeft thans een strijd ge voerd, zóó immoreel, dat men er slechts af keer van kan hebben. Dit zal zich wreken. De aanval was zoodanig, dat hij slechts kan schaden hen, die hem ondernamen. De Vrij heidsbond is gedegenereerd, teruggevallen tot marktschreeuwerij van de laagste soort. Het is een eer voor de s.d.a.p., dat zij in haar bladen geen leugens heeft geplaatst. Zij had er geen behoefte aan. De chr.-hist. en de a.r. zijn minder eerlijk geweest, vooral de laatsten. In de dagen van dr. Kuyper was het anders. Die durfde te zeggen, dat de weg tot herstel op den weg van het socialisme lag. Zijn volgelingen van thans zijn veel kleiner. Zij zijn bevreesd voor hun drie-vierden kiesdeeler en zeggen, dat zij spijt hebben over de minderwaardigheid van de andere partijen. Hoe is het mogelijk?? De vrijz.-dem. zeggen in hun verkiezings blad ridderlijk, dat zij dikwijls tegenover de soc.-dem. staan. Spr. onderstreepte dit gaar ne en voegde er aan toe, dat heel de wereld tegen de socialisten is. Maar erger nog, meer bedroevend* vond spr. het, dat de rev.- soc. zich tegen de s.d.a.p. keerden en betoog den, dat de soc.-democraten de ware sociaal democratie verloochenden. Weten zij niet daarmee bewust onwaarheid té spreken? We ten zij niet meer, dat 't juist altijd de soc.- dem. waren, die den strijd tegen het kapita lisme voerden en alle fouten der hedendaag- sche maatschappij bestrijden? In alle plaat sen zijn mannen en vrouwen door den gloed van het socialisme bezield en zij gelooven in hare kracht. Overal ontmoet spr. die hel den zonder naam, die de grondleggers zijn van het socialisme, dat eens de wereld ver lossen zal. Zij zorgen voor de gelederen van de jongeren, die na ons den strijd zullen moeten voortzetten. Zij zullen het zijn, die „de dappere ongehoorzaamheid" zullen too- nen, als oorlogsgevaar dreigt. Gestaald door het socialisme, zal spr. en zullen alle andere socialisten weigeren de jongens in de loop graven te sturen. (Applaus.) Morgen zullen wij naderen tot een mijl paal in den strijd. Spr. was overtuigd dat er winst zal zijn. Maar wij weten zeker, dat er strijd zal blijven, want al zal de stad de mocratisch worden geregeerd, toch blijft de reactie waakzaam. Getuige de advertenties in de bladen, zelfs over de exportveiling, die wij naar beneden zouden willen halen!! Blijft daarom op uw post, maande spr. aan, opdat eenmaal het bevrijdende, lichtgevende socialisme de wereld in vreugde zal doen le ven. (Applaus.) „De stem des volks" liet zich nogmaals hooren en toen was de demonstratie in den muziektuin geëindigd. De heer Couwenhoven, voorzitter der s.d.a.p., afd. Alkmaar, bracht alle deelne mers aan dit deel van den avond dank en sprak de hoop uit, dat ook deze demonstra tie zal meewerken aan het behalen van een roode overwinning bij de verkiezing. Hierop werd een lange stoet geformeerd, waarin mannen en vrouwen, jongens en meisjes, en, jammer genoeg, ook kinderen, die te bed behoorden te zijn, medeliepen, als mede de leden van „De Stem des Volks" en van den arbeiderssportbond. Begeleid door de muziek van „Excelsior" en beschenen door honderden toortsen, ging het in flinken pas via de Wilhelminalaan door verschillende straten in de stad, waarna de ontbinding plaats had op het Waagplein, nadat daar een spreekkoor zich had doen hooren. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. merkte Maythorne droogjes op. Vertel u nu eens in het kort, mijnheer Holt, wat er hier gebeurd is. Ik deelde alles mede van het oogenblik af, dat Mazaroff uitgegaan was, totdat zijn ver minkt lijk naar „De Houtsnip" werd ge bracht. En intusschen was ik voortdurend in twijfeld of ik hen mijn geheim zou toever trouwen en ten slotte vertelde ik woord voor woord, hetgeen Mazaroff mij van zijn omstandigheden had medegedeeld. Zij luisterden,aandachtig. En toen ik mijn verhaal had geëindigd, sprak Grole kort en beslist: Ik neem dat onmiddellijk aan! Ik was er van overtuigd, dat Mazaroff iets geheim zinnigs had. En daar heb je het nu. Mijn meening is, dat alles aan mevrouw Elphin stone moet worden verteld. En nu dadelijk! Hoe eerder hoe beter, gaf Maythorne toe. Hij1 is misschien zonder testament ge storven. Daarover heeft hij met mij niet ge sproken, Als hij zonder testament overleed, en het staat vast, dat hij Merchison is, dan zijn mevrouw Elphinstone en haar dochter de wettige erfgenamen. Wij moeten tezamen naar Marrasdale Tower. Een vervelende geschiedenis! Een bezoek waartegen ik op zie, merkte ik op. Dat geloof ik graag maar er valt hier voor ons nog veel veel meer te doen, voordat alles in orde is, zeide Crole. Kom, u en ik gaan naar de familie Elphynstone en Maythorne begint zijn onderzoek. Ik bracht Crole over de hede naar Mar rasdale Tower qn yerielde hem overweg een ZUID-S CH ARWOUDE. Maandagavond half acht vergaderde de Raad van deze gemeente ten raadhuize on der voorzitterschap van Jhr. A. L. van Spengler. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer B. v. d. Wal, werden in orde bevon den. De heer Van der Wal werd geïnstalleerd en geluk gewenscht. Hierna verzocht de voorzitter de heeren zich van hunne zetels te verheffen ter nage dachtenis van iemand, dien wij zoovele jaren hebben gekend, n.1. wijlen de heer S Parma. Wij zijn, zeide de voorzitter, allen zeer ge troffen door dit overlijden. Wij wisten wel dat het een lang ziekbed zou zijn, maar dat het een doodsbed zou worden, hadden we niet verwacht. Nu is van ons heengegaan iemand, die tientallen jaren als ambtenaar en vele jaren als hoofdambtenaar heeft gear beid. Als bewijs van deelneming is namens de gemeente een krans op het graf gelegd, terwijl bij de teraardebestelling B. en W., voor zoover niet verhinderd, aanwezig wa ren. De uitkeering ingevolge de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten zal voor deze gemeente bedragen 7,3115 per inwoner, totaal 12427,11. De bijdrage in de salarissen van burge meester en secretaris is voor dit jaar vastge steld op 3000. Van Ged. Staten zijn terugontvangen de goedgekeurde gemeenterekening en de reke ningen van de Lichtbedrijven over 1930, met de mededeeling, dat de saldo's van vorige ja ren op de balans der Lichtbedrijven als re servefonds moeten worden geboekt. Van de Commissie van Beheer der Licht bedrijven een schrijven met de samenstelling van de Commissie voor het G. O. Voor kennisgeving aangenomen. Het bedrag van af- en overschrijvingen 1930 is voor den gewonen dienst 7537,68, voor den kapitaaldienst 1096,68. Van Ged. Staten is een schrijven ingeko men over de rekening 1929. Het voordeelig saldo van dien dienst moet 1600 hooger zijn. Het voordeelig saldo van het dienst jaar 1930 1600 lager Als leden van de Schattingscommissie voor de Inkomstenbe lasting werden de aftredende heeren S de Boer Kz., M. Zijp, G. Bekker en P. Boon herkozen. Van de Commissie van Beheer der Licht bedrijven een schrijven dat besloten is het G. E. B. niet aan het P. E. N. over te dra gen. Zij adviseeren dan ook een gelijkluidend raadsbesluit te nemen. De voorzitter zeide dat de meerderheid van B. en W. voor het advies is en stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Wal was in principe voor centralisatie van bedrijven, doch kon er in meegaan dat het G. E. B. zelfstandig blijft. De heer Kramer kon het bezwaar, dat het licht voor alle verbruikers duurder wordt, niet onderschrijven. Het voorstel van B en W. werd aangenomen. De heer Kramer vroeg of het niet ge wenscht is, dat het besluit tot kabileering, dat verleden jaar is aangehouden, nu aangeno men wordt. Prov'ntiale weg Noordscharwou- de—Koedijk. Van de Commissie uit de belanghebbenden, samengesteld door de Prov. Waterstaat is een schrijven ingekomen om een bijdrage van 40 in de kosten van aankoop van voor dezen weg benoodigde landerijen. De bijdrage kan ineens worden betaald met 3400 of gedurende 40 jaar ieder jaar 200. De voorzitter lichtte een en ander toe. Eerst zou de weg door Zuidscharwoude loo- pen, doch dit is later veranderd. Reeds eer der zijn er door de Langedijker gemeenten plannen gemaakt voor een weg naar Koe dijk. Toen is aan de Provincie een bijdrage verzocht van 60.000. Nu komt de provin cie bij ons aankloppen. De meerderheid van B. en W. was voor het verleenen van de bij drage. Men zou liever 25 betalen, als de weg maar door Zuidscharwoude liep. De heer Du Burck zeide de minderheid in B. en W. te zijn. Spr. was voor goede ver keerswegen en niet tegen Provinciale wegen. Maar wie betaalt deze wegen? Als gemeen ten en waterschappen 85.000 betalen is het geen provinciale weg meer. Als onkosten gemaakt worden moeten deze meer algemeen worden gedragen en moet men niet bij de be langhebbenden aankloppen. Spr. noemde als voorbeeld het Hoogheemraadschap. en ander over de Elphinstone's. Wij ontmoet ten een van hen, namelijk Sheila, voo wij aan het doel van onzen tocht waren en ik begreep dadelijk, dat zij het laatste nieuws had ge hoord. HOOFDSTUK VII. De gedenkplaat. Crole stootte mij aan. De dochter, hè? fluisterde hij. Een knap meisje. Zij weet natuurlijk niets. Neen niets', antwoordde ik. Daarna fluisterde ik: Herinnert u zich, dat Mazaroff eenigszins loenschte met zijn rechter oog? Ja, nu dat doet zij ook; het valt bij haar bij na niet op. Dat geeft iets pikants, zeide hij. Nu, eerst moeten wij de moeder spreken. Laat dat gerust aan mij over, mijnheer Holt ik weet hoe ik dat aan racet pakken. Ik liet het gaarne aan hem over. Intus schen kwam Sheila naar ons toe met een deelnemende uitdrukking op haar liet ge zicht. Het spijt mij vreeselijk, dat ik dat slechte nieuws moest hooren, zeide zij. Het zal wel waar zijn, al hoorden we het terloops. Het is maar al te waar, antwoordde ik Toen zij naar mijn metgezel keek, noemde ik •zijn naam. Dit is mijnheer Crole, de notaris van mijnheer Mazaroff. Hij is juist uit Lon den gekomen en hij wil uw moeder gaarne spreken. Zij toonde zich niet verbaasd; vermoede lijk dacht zij, dat Crole eenige vragen om trent Marrasdale wenschte te doen. Zij vroeg ons haar te valgen. En temeer, waar we zelf plannen hebben tot het aanleggen van een eigen weg naar de Lange Balk. Dat zal ook al een groote uitgave zijn voor de gemeente. Die weg zal het verkeer ook erg ontlasten en die moeten we zelf betalen. Daar krijgen we ook geen bijdrage voor van de Povinrie. Spr wilde zijn stem nog niet aan dit voorstel geven zoo lang de plannen voor het Kerkepad nog niet in orde zijn. Hij wees er op, dat de gemeente Oudkarspel, een der grootste belanghebben den met 5 tegen 2 stemmen heeft besloten om niets bij te dragen. Als het plan nu op die 200 van Zuidscharwoude zou moeten stranden, dat zou spr. niet willen. Hij zou het toejuichen als allen geen bijdrage ver leenden. Als de Provincie een weg wil aan leggen, moet die dat maar betalen ook. De voorzitter zeide, dat niet is besloten een verkeersweg te maken naar de Lange Balk. Dit is te boud gesproken. Om meer gelegenheid tot het bouwen van woningen te geven zou het Kerkepad verbeterd wor den. In vergelijking met wat de Provincie aan den weg ten koste legt, is 200 per jaar een zeer kleine bijdrage. Als alle bij dragen werden verleend, zou dit najaar reeds met den aanleg worden begonnen. Naar de naburige gemeenten moet men niet kijken. Bij de kanalisatie hebben we tekort gegeven. De heer Groen zeide in een moeilijk parket te zijn, als secretaris van de verzoekende commissie. Die 85000 is niet voor den pro vincialen weg. Alleen voor den aankoop van de benoodigde landerijen. De Provincie moet den geheelen weg nog leggen. In die 4 wordt het geringe belang wel tot uitdruk king gebracht. Als men iets wencht 'te gegven, kan men ook op iets te ontvangen rekenen. Daarom moeten we voor het Kerkepad uitkeering vra gen uit het Prov. Wegenfondsen deze 200 toestaan. Daar 60 of 65 van de aangeschrevenen niet aan het verzoek voldoen is het financiee le plan dus geheel in duigen gevallen. Ook in Noordscharwoude staat men er wel iets sceptisch tegenover. Spr. stelde voor in prin cipe te besluiten de bijdrage te verleenen, als alle anderen hun bijdrageg ook toestaan. De voorzitter voelde voor het voorstel van den heer Groen. De heer Bekker vereenigde zich met het standpunt van B. en W. De heer Van der Wal was ook voor den weg, maar hij moest eigenlijk in onze ge meente komen. Spr. vond de bijdrage niet zoo buitengewoon hoog. De heer Dijkhuizen vond het standpunt van de provincie zeer klein, 't Zou hem wel aangenamer zijn als de provincie de kosten zelf droeg. Er wordt hier zéér veel wegenbe lasting betaald. Heeft Zuidscharwoude er wel zooveel belang bij? De weg is bedoelc? als verbindingsweg tusschen Oost en West. Bergen en Schoorl zijn niet gevraagd om bij dragen, terwijl de Oostelijke buren ook niet betalen. Spr. is voor verleening der bijdrage, als alles maar in komt. De heer Kramer zeide, dat er al weer een kink in de kabel is gekomen. Wat zou het gemakkelijk zijn, als Langendijk één was. Spr. wees op andere polders die wel wegen hebben. Hoeveel gemakkelijker is daar alles. Het zal voor de tuinders dan ook een groot genot zijn, dat ze zoo dicht bij hun land komen. Spr. hoopte dat de Provincie niet af schrikt. De polder „Geestmerambacht, groot 4800 H.A., geeft ook niets. Daarvan was 1500 per jaar gevraagd. Dus 0.25 per H.A. en per jaar. Daar zullen de landeige naars niet van failliet gaan. De voorzitter zeide dat het zeer te betreu ren zou zijn als de weg er niet komt en mis schien 10 jaar later zal worden geprojec teerd. De heer Kroon zou het veel geschikter vin den als de weg door Zuidscharwoude liep. Men had dan een mooie Kruinweg door het Geestmerambacht. Zooals de ligging nu is, is ze ondoelmatig. De voorzitter zeide dat het eigenbelang zoo meespreekt. De heer Du Burck zag werkelijk niet in, dat de bouwers hier vandaan die land hebben in de Diepsmeer per fiets naar hun land zul len gaan. Men kent de voordeelen van het motorschuitje. Aan B. en W. is opgedragen voor den win ter met plannen voor den weg te komen. Spr. zou 't toejuichen, als ze er spoedig mee ko men. Dit met het oog op werkloosheid. Het belang van Noordscharwoude bij den provincialen weg is veel grooter dan van Zuid-Scharwoude. Daar voelt men den pols slag van den handel. De voorzitter meende te moeten recht zet ten wat de heer Du Burck heeft gezegd. Er is geen voorstel om een verkeersweg aan te leggen. LL Moeder is thuis, merkte zij op. En vader is naar een gemeenteraadszitting hij komt eerst vanmiddag thuis. Wij troffen mevrouw Elphinstone in d« huiskamer. Zij keek ons met een vragenden blik aan Sheila maakte de zaak gemakkelij ker, door dadelijk het doel van onze komst mede te deelen. Moeder! zeide zij. Het is juist, wat wij gehoord hebben omtrent dien ongelukkigen mijnheer Mazaroff. Dit is zijn notaris, mijn heer Crole uit Londen en hij wenscht u te spreken. Mevrouw Elphinstone staarde mijnheer Crole aan. Zij was een persoonlijkheid, die iemand niet op zijn gemak doet gevoelen; Crole bleef echter zeer rustig. Ik wenschte u gaarne eenige vragen te doen in verband met den dood van mijn cliënt, zeide hij. Om te beginnen wensch ik een feit vast te stellen, dat u wellicht niet be kend is. Mijnheer Mazarof werd vermoord. Deze mededeeling had een verschillende uitwerking op de beide dames. Sheila uitte een kreet van afkeer. Mevrouw Elphinstone keek Crole onthutst aan. Is u daar zeker van? vroeg zij. Dat is het oordeel der doktoren, mevrouw, antwoordde mijnheer Crole. Daar aan behoeven we niet te twijfelen. Mijn cliënt werd doodgeschoten. Mevrouw Elphinstone wees haar de stoelen bij haar schrijftafel. Wilt u plaats nemen? zeide zij. U zegt, dat u mij eenige vragen wenscht te doen? Ik kan niet begrijpen waarover. Ik weet niet» van dien arijien map af. (Wordt yeryol^d)/ i»

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5