Alkittaarsclie Courant. Radionieuws jjieiiitiettm DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. QemeetUecadm Rechtszaken Heerenbaai EEN DUBBELTJE Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrijdag 10 Juni. JWoidt vervolgd!. A No. 142 1931 Zaterdag 20 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.457.en 7.30—7.45 Gymnastiek onder leiding van G. Kleerekoper. 8.Gramofoon- platen. 10.Morgenwijding. (V.P R O.) 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continu-bedrij- ven m. m. v. Wladimir Piqué Trio, zang, ba lalaika, ukelele en piano en het Groot Volks- tooneel onder leiding van H. Bouber, W. v. Cappellen en B. Groeneveld. 12.Concert door het V.A.R.A.-septet onder leiding van Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.P. K. Pol derman: „Het congres van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling''. 2.15 Ons huis een tehuis door T. Landré. 2.40 Concert door 't V.A.R A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 3.15 Dr. B. Luza: „Sport en hygiëne". 3.30 Vervolg concert. 4.C. Stolk: „Ziekenhuisverpleging door onderlin ge Samenwerking". 4.15 Slot concert. 4.45 Esperanto-cursus door G. J. Degenkamp. 5.05 Otto van Tussenbroek: „Reizen en trek ken". 5.35 Vocaal concert door een Klein Koor „De Stem des Volks" onder leiding van A. Krelage Jr. 5.50 Toespraak: „Excursies naar de Zuiderzeewerken". 6.Vervolg koorconcert. 6.15 J. Oudegeest: „Een laatste woord voor de gemeenteraadsverkiezingen". 6.30 Gramofoonpl. 6.35 Literair halfuurtje door A- M. de Jong. 7.15 Orgelspel door Joh. Jong. 7.30 V.A.R.A.-Varia. 7.35 Ver volg orgelspel. 7.50 Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.Concert door het V.A. R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.30 „Symen sonder Soetichheidt", klucht van G. A. Bredero. Door het Groot Volkstooneel. 9.Voetbalberichten. 9.05 Bij de Pomp door Teun de Klepperman. 9 20 Vervolg concert. 9.50 Zan gen piano resp. door Max Dekker en Joh. Jong. 10.Vaz Dias. 10.10 Vervolg zang en piano. 10.20 Slot concert. 11.—12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend K.R.O.) 89.15 Gramofoonpl. 10.11.30 Gramo foonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurte door pastoor Perquin. 12.Politieber. 12.15 Con cert door het K.R.O.-sextet o. 1. v. P. Lusten- houwer. 1.45 Postduivenberichten. 1.50 2 30 Gramofoonp'aten. 2.303.Vragen- halfuurtje voor de jeugd. 3.4.30 Kinder uurtje. 4.455.45 Gramofoonplaten. 5.45 Esperanto-nieuwsberichten. 6.De a.s Es- peranto-Landdag te Nijmegen. 6.15—6.35 Joum. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 —7.Gramofoonplaten. 7.— E. Tellingen: „Ma and Superman". 7.30 Pater F. Esser: „Zelfbeheersching in de Sportbeoefening" 7 45 Politieber. 8.—11— Concert door het K. R. O.-orkst onder leiding van J. Gerritsen en m. m. v. Den Dré (Voordracht). 11. 12.Vroolijke gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Militair Orkest. A. Lilley, sopraan. 5.05 Orgelspel door F. Foort. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Zang door Joan Coxon, sopraan. 6.35 Berichten. 6.55 Zang door Anne Thur- ston en Summer Austin. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. Koor, orkest en solis ten. 9.20 Berichten. 9.35 Bercihten. 9.40 Le zing. 10.10 „Portland Cemen't', van Ch. Brewer. Koor, orkest, Claphain en Dwyer 11.-12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Orkest concert. 2.50—3.20 Gramofoonplaten. 3.50 5.50 Orkestconcert. Omroeporkest en so list. 8.20—9.20 Concert omroeporkest. 9.50 10.10 Pianoconcert 10.2511.25 Concert en solist. 11.25—12.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 Al. 7.208.20 Gramo foonplaten. 10.35—11.05 Gramofoonplaten. 12.2012 55 Gramofoonpl 1.252.50 Or kestconcert en solist. 2.553.45 Gramofoon platen. 5.20—6.10 Orkestconcert en solisten. 6.106.40 Dansmuziek. 8 20 Vroolijke avond Daarna tot 11.50 Nachtconcert. 11.50 —1.20 Dansmuziek. Brussel, 508A Al. en 338.2 Ai. 508.5 M. 5.20 Concert. 6.05 Concert omroeporkest. 6 35 Gramofoonplaten.. 8.20 Concert omroep orkest. 9.25 Cabaret. Zeesen, 1635 M. 7—7.50 Gramofoonpl. Geautoriseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. 12) HOOFDSTUK VIII. Het geweer van den herbergier. Mijn persoonlijke Indrukken van me- ëiouw Elphinstone stemden volmaakt overeen met het oordeel van Crole, dat hij zoo kernachtig had geiut. Ik dacht echter aan andere dingen. - Als de werkelijke Andrew Merchi son was verdronken in Mombasa Bay, zeide ik, hoe kan dan Crole viel mij met een sarcastischen lach in de rede: Verdronk hij echter werkelijk. Dep hij uit. Ik geloof niet dat hij ver bonken is! Maar de brief, en zijn eigendom ben? vroeg ik. Wat maakt u... O, daaruit valt van allerlei op te baken! antwoordde Crole. Hoewel ik hein maar een paar malen heb ontmoet, etl ook te oordeelen naar de verhalen °ver hem, moet hij zijn geheele leven een zonderling geweest zijn. Ik begrijp zeer goed, waarom hij juist i:i Mombasa verdween; daarvoor had hij goede rede hen. Wat was gemakkelijker! Hij heeft nachts een boot laten komen en is hannee aan wal gegaan. Dat is dood eenvoudig! 10.55—2.20 Lezingen en berichten. 2.20— 3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Zangwedstrijd uit München. 10.20 Be- richten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. URSEM. (Vervolg.) De voorzitter bracht gaarne een woord van hulde voor de groote medewerking onder vonden van de leden van het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente bij den bouw van school en onderwijzerswoning. Dit bestuur heeft zich bereid verklaard een strookje grond af te staan om het he!' naast de nieuwe woning terug te kunnen plaatsen en in de rooilijn van de nieuwe woning, mits dat gedeelte door het polderbestuur wordt onderhouden omdat het bij den weg wordt getrokken. De verplaat sing komt voor rekening der gemeente. Aan de orde kwam thans een voorstel van B. en W. om in den a.s. winter vervolgonder wijs te doen geven mits er 10 leerlingen zijn en het uur loon te bepalen op 1.25. Met algemeene stemmen besloten Aan de orde was thans opnieuw vaststel ling gemeentebegrooting 1931. B. en W. stelden voor overeenkomstig het schrijven van Ged. Staten volgnummer 227 opbrengst opc. R. I. B met 240 te verlagen en uit te trekken op 400 en de post aandeel kwade posten te verhoogen tot 905. Verder diende de door de gemeente te be talen grondbelasting voor de gebouwtjes van het G. E. B. door het bedrijf te worden terugbetaald zoodat de inkomsten met 10 dienen te worden verhoogd en de post on voorzien moet worden verlaagd met 655. Aldus besloten. Vervolgens werd aangeboden de rekening van het Armbestuur over het jaar 1930. De ontvangsten hebben bedragen 13294.77%, de uitgaven 14733,79, nadeelig saldo 1439,01%. De voorzitter stelde voor deze rekening in handen te stellen van de vijf raadsleden bui ten de wethouders die tevens in het bestuur zitting hebben. Aldus besloten. De heer Veldheer vroeg of deze rekening spoedig moet worden onderzocht, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze rekening geheel afgezonderd van de gemeenterekening, doch ook te samen kan worden onderzocht, hetgeen de raadsleden dus zelf kunnen be palen. Vervoigens werd met algemeene stemmer, vastgesteld een suppletoire begrooting, dienst 1930. Aan het adres van den Bond van Vereeni- gingen en stichtingen ingevolge art. 6 der Landarbeiderswet in Groningen om verla ging van den rentevoet 4 pCt. werd adhaesie betuigd en besloten bovendien nog zelf een adres te richten. Op het adres van de commissie tot Wering van Schoolverzuim om verhooging van. presentiegeld en toelage van den secretaris werd met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, evenals op het adres van het bestuur van de R.K. vereeniging tot verschaffing en bevorde ring van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand om een subsidie van 100 per jaar in de kosten van de landbouwschool te Spanbroek. Na breedvoerige discussie werd afwijzend beschikt op het adres van het comité tot or- ganiseeren van schoolreisjes te Goorn om subsidie van 50 cent per kind op grond, dat aan het in deze gemeente bestaande comité eveneens geen subsidie wordt verleend. De heer Komen merkte nog op, dat de gelden voor een draaimolen besteed z.i. beier gebruikt kunnen worden door het houden van meer kinderspelen, hetgeen meerdere leden volkomen beaamden. De voorzitter merkte op dat deze aangele genheid meer thuis behoort bij het bestuur van Koninginnedag. Vervolgens werd met algemeene stemmen vastgesteld en goedgekeurd de balans winst en verliesrekening van de R.K. Woningbouw- vereeniging St. joseph alhier- De heer Veldboer vroeg naar de verbete ring, die aan sommige woningen zou wor den aangebracht van het overgebleven geld, dat geleend was voor den bouw van de laat ste drie woningen, terwijl wethouder de Jongh informeerde of de aannemer van deze wonin gen wel op tijd zijn geld krijgt. De voorzitter antwoordde, dat het woning- En zijn geld en koffer laat hij achter? Hij kon toch al zijn bezittingen vooruit hebben gezonden, zeide Crole droogjes. prSak hij met u niet^over Dur- ban? Ja zeker, zeide ik, „daar nam hij den naam Mazaroff aan. Juist, vervolgde Crole, daarvoor zal hij zijn redenen gehad hebben. Hij wenschte dat zijn familie meende dat hij dood was. Maar brief of geen brief, hut koffer of geen hutkoffer, gedenkplaat of niet, ik geloof dat Salim Mazaroff An drew Merchison was en dat hij werd vermoord als Merchison. Als Merchison? riep ik verwonderd uit. Wie kende hem onder dien naam? Daar moeten wij achter zien te ko men Kom, wij gaan eens hooren hoever Maythorne is. Wij vonden Maythorne in gesprek met Musgrave; Maythorne lachte ons veel- beteekenend toe Mijnheer Musgrave heeft iets ont dekt, zeide hij. Zijn geweer is verdwe nen. Musgrave schudde treurig met zijn hoofd; hij had blijkbaar het land. Nog geen drie maanden geleden betaalde ik er twintig pond voor. Het was spiksplinternieuw. Ik kan me met begrijpen dat. het gestolen kon worden. Natuurlijk is dat gebeurd op dien avond, dat er zooveel volk was. Toch En vanwaar werd het meegeno men? vroeg Crole. Het werd meegenomen uit ae zit kamer, die mijnheer Holt en mijnheer Mazaroff in gebruik hadden, antwoord de de herbergier. Het hing aan de muur bij de deur misschien heeft u het zien hangen, mijnheer Holt. bouwbestuur den gemeente-opzichter een on derzoek naar de woningen heeft doen instel len en de resultaten zouden aan B. en W. worden ingezonden. Wellicht door vertrek van den vorigen voorzitter is daaraan tot op heden geen gevolg gegeven, doch spr. zal de aandacht van het bestuur hierop vestigen en den raad nadere mededeelingen hiervan doen. Of nu de aannemer niet op tijd zijn geld krijgt, weet spr. niet, doch het bestuur van de Woningbouw heeft tot op heden slechts een termijn aangevraagd en die is onmiddel lijk uitbetaald. De heer Veldboer vroeg of het geld der lee ning niet op het boekje van het bestuur der vereeniging had moeten worden geplaatst en niet op dat van de gemeente. De voorzitter antwoordde ontkennend omdat de betaling in termijnen op aanvragen van het bestuur geschiedt en bij algeheele oplevering het nog ver schuldigde restant wordt uitbetaald. Wat er over blijft daaraan geeft de raad zelf een beslissing, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten. Vervolgens werd vastgesteld de veror dening ingevolge art. 208 der gemeente wet houdende vaststelling welke straf verordeningen nog blijven gelden nl. verordening voorschriften tot voorko ming van brand, algemeene politiever ordening, verordening keuring van wa ren in de gemeente Ursem, bouw- en woningverordening, verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Aldus werd besloten. Tot tijdelijke hooistekers werden voor het jaar 1931 herbenoemd de heer K. Peereboom en G. Vet, op dezelfde voor waarden als het vorig jaar. De heer Veldboer vroeg hoe het staat met het personeel van de brandweer en wanneer er een beproeving van de brandspuit plaats heeft en of er al nieuw materiaal is aangeschaft voor de spuit in de Schermer bij de zuivelfabriek, waarvan de slangen vergaan zijn. De voorzitter zeide, dat aan de indee ling van het personeel bij de brandweer is begonnen en de menschen eerstdaags hun aanstelling thuis krijgen waarbij zij door B. en W. zijn ingedeeld, terwijl de beproeving van de spuit na den hooitijd zal geschieden, terwijl naar het aan schaffen van slangen voor de fabriek een onderzoek zal worden ingesteld, terwijl wethouder de Jongh bij de direc tie zal informeeren, waar de spuit het beste geplaatst kan worden. Niets meer te behandelen zijnde volg de sluiting. SCHANDELIJKE PAARDENTRANS- PORTEN. De laatste jaren zijn herhaalde malen op het stationsemplacement te Oldenzaal schan delijke- toestanden aangetroffen bij de trans porten van slachtpaarden uit Duitschland. Meermalen kwam het voor, dat paarden dood of zieltogende in. Oldenzaal aankwamen, doordat de dieren zoo dicht opeengepakt wa ren in de wagons, dat ze elkander vertrapten. Vaak krijgen de arme dieren in drie dagen en drie nachten voedsel noch drinken. Ook is het gebeurd, dat de ingewanden uit dood ge trapte dieren puilen en een ontzettenden stank verspreidden. Door de activieit van de marechaussee te Oldenzaal en van den ambtenaar van her O. M. bij het kantongerecht te Enschedé, mr. De Muinck Keizer, hebben de regeering klachten bereikt over genoemde paarden- transporten. Er hebben besprekingen plaats gehad met het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken, maar tot een resultaat is men blijkbaar niet gekomen. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Enschedé meende thans in deze zaak de groote trom te moeten roeren door een recent geval gerechtelijk te doen vervol gen. Gedagvaard was de hoofdconducteur van een trein, waarmede paarden werden vervoerd van Bentheim naar Oldenzaal. Een der paarden was een hoef afgetrapt, waar door het dier ontzettende pijn leed. In Bentheim had men een ouden zak om den ge wonden poot gebonden. In Oldenzaal heeft een ambtenaar van de posterijen de mare chaussee gewaarschuwd, waarop deze het ge wonde dier onmiddellijk heeft doen afmaken. Als getuige werd o.m. gehoord een inspec teur van de Nederl. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, die o.a. verklaarde dat het Ja, ik heb daar een geweer zien hangen, maar ik heb niet bemerkt dat het verdwenen was. Ik ook niet ik ben in geen twee of drie dagen in die kamer geweest, zei de Musgrave. Mijn vrouw ontdekte het zij kwam het mij juist vertellen. Na tuurlijk heeft iemand van dat veedrij versvolk mij die poets gebakken. U en uw vriend waren dien avond niet thuis geloof ik. Mijnheer Mazaroff ging dadelijk na tafel uit, antwoordde ik, en ik eenigen tijd later. Dus was er niemand in de ka mer. Musgrave bromde en schudde zijn hoofd. Ik had er op moeten letten, dat de deur gesloten was toen u uit was, merkt hij op. Ik heb de politie gewaarschuwd. Was het geweer geladen? vroeg May thorne. Zeker niet? Ja, het was geladen; ik had het altijd geladen, want je weet nooit of je het niet eens noodig hebt. Ik vind het nog al gevaarlijk om het ge weer geladen op te hangen, zeide Maythorne goedmoedig. Het kost toch weinig tijd om er een patroon in te doen. Tusschen twee haak jes, met welk soort patroon was het geweer geladen. Hagel no. 12, antwoordde Musgrave. Die gebruik ik altijd. Dat vind ik van veel belang, merkte Maythorne op. U moet dit aan de politie mededeelen. Hij ging de heide opwandelen en wenkte Crole en mij om mee te gaan. Ik ga ens bij de Reiver's Dem kijken, zeide hij. Ik vind het beter dat u medegaat. Vreemd, nietwaar, dat het geweer van Mus grave, geladen met hagel no. 12, verdwijnt op denzelfden avond, dat Mazaroff werd doodgeschoten Vertelde u niet, mijpheer veevervoer op de Nedrl. Spoorwegen soms veel te wenschen overlaat. De ingestelde con troledienst werkt zeer onbevredigend. De ambtenaar van het O. M. hield een uit voerig reuisitor, waarin hij op felle wijze de misstanden hekelde, welke ten opzichte van het veevervoer bestaan. Tegen deze misstan den moet op krachtige wijze worden opgeko men. Het is slechts een eisch van mensche- lijkheid, van beschaving. Het was spr. betrek kelijk onverschillig of hier een veroordeeling wordt uitgesproken. Hoofdzaak was voor hem, dat de publieke opinie wakker wordt ge schud. Spr. eischte tegen den conducteur, die niet de hoofdschuldige is, een boete van 10, subs. 10 dagen hechtenis. VERDUISTERING DOOR EEN POSTBEAMBTE. In en nacht van 10 op 11 September 1930 werd uit een zak op het postkantoor te Haar lem een viertal brieven met geldswaarden vermist. Uit een brief aan de Boerenleenbank te Hoofddorp verdwenen vijftien biljetten van 1000. Eenige dagen later werd de hulpbe- steller J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij be kende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van 1000 te heb ben aangetroffen in den brief. De effecten had hij verscheurd. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hechte nis. In hooger beroep eischte de procureur- generaal een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Bij interlocutoir vonnis van 2 Juni bepaal de het Hof, dat het onderzoek niet volledig was geweest. Gister werd een nader getuigenverhoor ge houden. Get. Slinger verklaarde, op 10 September een brief met 900 naar Hoofddorp te heb ben gestuurd, de brief was nooit aangekomen. Een expediteur van de Twentsche Bank ver klaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook dit geld was niet aangekomen. De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn eisch: 1% jaar gevangenisstraf. Arrest 30 Juni. ficieel zou worden vastgelegd. De schipper liet het er niet bij, hij rende op den Drente naar toe en gaf dezen een klap in het gezicht, wlke pijnlijke beleediging in Drente vrijwel altijd bloedig wordt gewroken en die ook thans bloed deed vloeien Want met de bedreiging: „Ik zal je aan 't mes steken!" stoof de arbeider op zijn vluchtenden tegen stander af, verwondde hem eerst met zijn mes aan de hand, om hem vervolgens het lemmet in den rug te planten. De wonde bleek gelukkig niet ernstig te zijn, er waren edele deelen geraakt en veer tien dagen later werd het slachtoffer uit de Rijkskliniek te Utrecht, waarheen het was vervoerd, ontslagen. De dader werd naar het Huis van Be waring overgebracht en had zich gister wegens poging tot doodslag, subs. wegens poging tot zware mishandeling te verant woorden voor de Vijfde Kamer der Amster- damsche rechtbank. Hij gaf toe, dat hij ge stoken had, echter niet met de bedoeling om te dooden, maar eigenlijk uit zelfverdediging. „Als iemand wegloopt, behoef je je niet te verdedigen, zou 't zoo zeggen!" bracht de president in het midden en aan dit argument deed' verdachte het zwijgen toe. Het O. M. mr. de Blocourt, zeide dat zaken als onderhavige in de zitting van de meer noordelijk gelegen rechtbanken een hoofd schotel van het menu vormen. Hier komen zij gelukkig weinig voor. Ook dit is weer een typisch Drentsch geval: als den betrokkene iets niet aanstaat wordt direct het mes ge trokken. Van het tenlaste gelegde achtte de officier poging tot zware mishandeling be wezen. Den ernst van het feit in aanmerking nemende, eischte hij negen maanden gevange nisstraf. Uitspraak 30 Juni. WEGENS VALSCHHEID IN GESCHRIFTE VEROORDEELD. Postwissels vervalscht. De Vijfde Kamer der rechtbank heeft gister den 28-jarigen varensgezel J. B. J. G., die in April 1.1. te Amsterdam drie postwissels had vervalscht en door een jongen had doen in nen, hetgeen bij het aanbieden van den der den postwissel misliep, terzake van valschheid in geschrifte veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. VREEMDE ARBEIDSKRACHT TE NEDERHORST DEN BERG. En de aftale gevolgen daarvan. Een 21-jarige, uit Drente afkomstige ar beider, die met een klassegenoot uit dezelfde provincie in het ver van hun geboortegrond gelegen dorpje Nederhorst den Berg werk had gevonden, wekte op 24 April 1.1. het ern stige misnoegen van een twaatal jonge dor pelingen op door aan een mondharmonica een aantal valsche tonen te ontlokken. Dit misnoegen gold echter niet zoo zeer de on welluidendheid van de muziek, als wel het feit, dat zij werd voortgebracht door iemand die vreemdeling in deze streek was en er bovendien een boterham probeerde te ver dienen. „Jullie zijn hier van den honger heenge- komen!" meende een der dorpelingen te moeten opmerken, een opmerking, die de licht ontvlambare Drentsche natuur in lichte laaie zette, zoodat het onmiddellijk tot vech ten kwam. Een der anti-vreemdelingen, een jonge schipper en zoo'n beetje de belhamel van Nederhorst den Berg, liep een slag tegen zijn hoofd op, welke hij zich den volgenden avond nog herinnerde, toen de gever ervan, genoemde Drentsche arbeider, in het dorp voorbijfietste en lachend naar zijn vijand keek, gemeen lachend zelfs, zooals later of- HET DRAMA TE BILTHOVEN. Het drama, dat zich Vrijdag 30 Januari 1.1'. te Bilthoven afspeelde is gisteren voor hel Amsterdamsche gerechtshof in hooger beroep behandeld. Het Hof werd, zooals reeds gemeld, gepre sideerd door mr. J. Jolles, raadsheeren mi's Boekhout en Wiaida, het O.M. waarge nomen door den procureur-generaal mr. baron van Harinxma Thoe Slooten. Precies te half twee werd de verdachte Sono door een veldwachter binnengebracht. De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten las de dagvaarding voor. Verd. is moord, subs. doodslag ten laste gelegd.. Oorspronkelijk was ook de heer Soeparwi als getuige opgeroepen doch op diens ver zoek had het O. M. van zijn getuigenis af stand gedaan. Verd. bleef bij zijn bekentenis. Als motlH gaf hij op, dat mevrouw S. hem beloofd had Hollandsch te zullen leeren, en dat zij haar belofte niet hield. Als getuige werd hierop gehoord dr. J. Scholten, psychiater aan het asyl te Leiden. Pres.: Acht u het mogelijk, dat verd. een reeks van zulke verschrikkelijke moorden be gaat om zoo'n kleinigheid? Dr. Scholten: Dat is zeer goed mogelijk. Hij voe.de zich te kort gedaan. Ook de ramp van de Merapi verd. kwam uit die buurt trok hij zich zeer aan. In dien tijd had hij soms oneenigheid met den heer Soeparwi Pres Acht u het mogelijk, dat hij aan der gelijke bewustzijnsstoornissen leed, dat hij niet wist wat hij deed? Dr Scholten: Ja, dat is mogelijk. Dr. Dommering (tot deskKunt u zeggen of hii direct oe bedoeling had te dooden? Dr. Scholten: Toen hij eenmaal begonnen was met steken, wist hij van geen ophouden meer, van voorbedachte rede kan hier niet ge sproken worden. Als getuige a décharge werd de 20-jarige meubelmaker C. van Loo gehoord. Get. was vroeger nogal bevriend met verd. Hij kon goed met Sono opschieten, als hij eenvoudig Hollandsch sprak. Uit de gevangenis had Sono hem een kinderlijken, eenvoudigen brief geschreven, waarin hij zijn spijt over het gebeurde uitsprak, „doch hij had schuld gedaan" zooals Sono het uitdrukte, maar zoo schreef hij herhaaldelijk: „mijn gedachten waren weg". v.ROSSEM's TROOST Holt, dat de dokter eenige hagelkorerls no. 12 op het lijk vond? Ja, gaf ik toe, en hij kan de hagel be- oordeelen, waiit hij1 jaagt zelf. En, mijnheer Crole mevrouw El phinstone? Crole vertelde van onse wedervaren op Marrasdale Tower. Hij luisterde aandachtig. Bij Reiver's Den, een rotsmassa te midden der heide, stond een agent op post. Hij wees ons de plaats waar Mazaroff's lijk gevonden werd. Dat was aan den voet van een tien meter hooge rots. Mijn Collega, die hem vond, zeide de agent vertrouwelijk, dacht dat die mijnheer van de rotsen was gevallen. Maar dat is niet gebeurd, en waarom niet? Als hij daar af was gevallen, had hij zeker zijn nek of zijn beenen gebroken. En hij had niets gebroken. Mijn indruk, heeren is, dat hij eerst is ver moord en daarna hier gebracht. Kijk eens hoe die struiken zijn vertrapt? Maythorne onderzocht de omgeving nauw keurig. Een of tweemalen stond hij stil, om een bepaalde plek nauwkeurig op te meten. Op een zeker oogenblik raapte hij iets op en deed dat in zijn portefeuille. Toen kwam hij weer bij ons. Hij wees met zijn wandelstok naar den rotswand. Indien een geweer hier werd afgevuurd, zou het geluid moeten teruggekaatst zijn tegen de rotsen, merkte hij op. Daarop keek hij naar den agent. Hoorde u dien avond niets? vroeg hij. Ik veronderstel, dat de poli tiepost niet ver hier vandaan is. Ik heb niets gehaord, antwoordde de agent. Ik was op dien avond aan de andere zijdevan de hei en hoorde niets. Voor zoover ik weet heeft niemand iets gehoord. Er is een hut hier dichtbij en ook die menschen hebben niets gehoord. Wie woont daar in dit hut? vroeg May thorne, - -- Een oude schaapherder met zijn vrouw; Jom Cowie heet hij. En zooals ik gezeg heb, hij hoorde niets. Maythorne ging voor naar de hut en klop te aan de deur. Een schrille vrouwenstem vroeg ons om binnen te komen. Een aangename etenslucht kwam ons tege moet toen wij binnentraden. Een oude man en een oude vrouw zaten aan tafel. De vrouw stod beleefd op; de man bleef zitten en keek ons niet bijzonder vriendelijk aan. Hij nam het woord voor Maythorne iets kon zeggen. Ik weet van die zaak nik af, hoor! brom de hij. Ik heb al vertelde aan de politie, dat ik niks heb gehoord; 'wij gaan vroeg naar bed en ik wil ook niet verder lastig gevallen worden. Mijn waarde vriend, zeide Maythorne. Wij zijn nie van de politie. Wij willen alleen maar weten waar dat voetpad, dat over Rei ver's Den loopt, heengaat. Zie je nou wel, man! merkte de vrouw op, de heeren komen alleen den weg vragen. U moet het hem niet kwalijk nemen, mijnheer, ging zij voort. Er zijn al twee of drie men schen hier geweest om tev ragen of hij iets van de zaak af weet en hij weet er niks van af. Het pad, mijnheer, dat gaat naar High Cap Lodge, het eigendom van mijnheer Courthope. Dat snijdt dus heel wat af naar Waar loopt dat pad heen? Mijnheer, het is de kotste weg van 't huis van mijnheer Couthope naar Birnside en naar „De Houtsnip", antwoordde de vrouw. Maar dat pad wordt weinig gebruikt hei is alleen maar een pad voor de schapen. En wij hebben op dien avond niet langs het pad gekeken, bromde de oude man. Ik weet niks, hoor! Wij gingen heen, Maythorne glim lachte. -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5