Agenda lO cents roepen DE LANGE l DE MORAAZte Alkmaar £uchtmact Stad en Omgeving. JUtk&Sxhool Weec&eticht OuzeJiolouiw Rechtszaken &n waarhotHf voor de kwaliteit is steeds het merk REISCREBIETBRIEYEN. VREEMD GELD. VEILIGE BEWAARPLAATS VOOR KOFFERS EN KOSTBAARHEDEN. ASSURANTIËN. Ho»? en laa? water. Zaterdag 20 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De blauwe expresse (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: De andere (rom.); boven 18 jaar. 8 uur, De Unie, Concert leerlingen solo zang mej. Annie Veenenbos. Van 2 uur af in Cinema Americain door- loopende voorstelling van De blauwe expres se (real.); boven 18 jaar. Van 2 uur af in Victoria-Theatcr doorloo- pende voorstelling van De andere (rom.), boven 18 jaar. Zondag 21 Juni. In Cinema Americain van 2 uur n.m af doorloopende voorstelling van De blauwe expresse (real.); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van De andere (rom.) 18 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, weldadigheidsvoor stelling Ned. Cabaret- en variëté-artisten. Gulden Vlies 8 uur, Groote Non-Stop-Va- riëté Voorstelling gmet medewerking van de N. A. O.-leden. Zondag 21—28 Juni eiken avond 8 uur Dodenveld. Evangelisa tiesamenkomsten der Utrechtsche Stadszen- ding. Woensdag 24 Juni en Zaterdag 27 Juni, 4 uur verteluurtje voor kinderen. Maandag 22 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: de blauwe expresse (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De andere (rom 18 jaar. Dinsdag 23 Juni. 7.3 uur, Cinema Americain: De blauwe ex presse (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De andere (rom.), 18 jaar. Woensdag 24 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De blauwe expresse (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater- De andere (rom.), 18 jaar. Donderdag 25 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De blauwe expresse (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: De andere (rom.), 18 jaar Vrijdag 26 Juni. Feesten 25-jarig bestaan Bergen aan Zee: 11 uur opening tentoonstelling Russenduin, 2.15 uur onthu}ling monument, 2.45 zang- hulde, 3 uur ballonwedstrijd. Zaterdag 27 Juni. Feesten 25-jarig bestaan Bergen aan Zee: 2—4 uur vlaggenrit, 5 uur prijsuitdeeling, 8 uur revue. Zondag 28 Juni. Feesten 25 jarig bestaan Bergen aan Zee: 2 uur gymnastiekuitvoering, 3 uur opvoering revue, 8 uur concert Parnassiapark, 10.30 uur bal-champêtre bij hotel Prins Maurits. voerrecht op olie, een vrijer leeningspolitiek enz. De heer Wijnkoop (comm.) maakte eenige al- gemeene opmerkingen, waarbij hij weer een spoedig einde van het Nederlandsch gezag in Indië profeteerde, waarna hij o.a. weder heftige kritiek uitoefende op de houding der Indische regeering tegenover het grootkapitaal. Na hem sprak nog de heer Beumer (a.r.) De heer Beumer (a.-r.) betoogde dat er voor het oogenblik geen andere uitweg is als de re- geeringsvoorstellen aan te nemen. Een uitvoer recht op olie is thans niet mogelijk. De salaris korting is onaangenaam maar onvermijdelijk. Met de benoeming van den Gouverneur-Gene raal is spr. volkomen ingenomen. De minister van Koloniën verdedigde de voor stellen. Een uitvoerrecht op olie zou slechts 3 millioen geven. Progressieve inkomstenbelas ting is thans onmogelijk. Op defensie is niet te bezuinigen. Salarisverlaging is onvermijdelijk. Overleg met belanghebbenden zou niet hebben gegeven. De maatregel is echter tijdelijk en zal geen invloed hebben op den pensioengrondslag. Spr. wees de motie-Cramer af en besloot met een kort woord ter verdediging van de benoe ming van den Gouverneur-Generaal. De motie-Cramer werd verworpen met 41 te gen 15 stemmen. De begrooting werd goedgekeurd. Na aanneming zonder discussie van de wijzi ging der dividend- en tantièmebelasting ging de Kamer tegen 7 uur op reces. DE POSTVLUCHTEN NAAF. EN VAN INDIE. 18t Re.ourvliegtuig. Het 18de retourvliegtuig, de P.H.-A.F.O. is gister te 4.25 uur uit Bagdad vertrokken, ie 931 te Gaza gearriveerd, vandaar te 10.25 uur vertrokken, te 12.2-3 te Cairo aan gekomen, te 12.55 uur daar opgestegen en te 16 uur te Merse Matroe geland. Zodag wordt het toestel op Schiphol ver wacht. Van Dijk nog te Akyab. De geweldgie regenval was oorzaak dat de P. H.A. F. R. ook gisteren te Akyab moest blijven. WEKELIJKSCHE LUCHTPOSTDIENST OP INDIE. Zooals wij reeds meedeelden zal met in gang van 1 October de 14-daagsche lucht postdienst NederlandNed. Indië worden omgezet in een wekelijkschen. Over dit belangrijke feit hebben de direc teur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, ir. Damme en de directeur der K. L M., de heer Plesman, in een persconferen tie in het gebouw van het hoofdbestuur der I T. T., mededeelingen gedaan. Ir. Damme stelde in zijn mededeelingen op oen voorgrond, dat men over de resultaten van den 14-daagschen dienst niet ontevreden mag zijn, doch dat er niettemin belangrijke cezwaTen aan zijn verbonden, die aan verbe tering der tot nu toe bereikte resultaten in den weg staan. Zeer tevreden zijn de postautoriteiten voor al omdat de prestaties van de K. L. M zoo bewonderenswaardig zijn; de regelmaat waarmee de dienst wordt uitgevoerd mag xoor zulk een enorm traject werkelijk buiteiT- gewoon worden genoemd en al is van tijd tot tijd wel gezegd, dat de resultaten teleurstel- jen d geacht moeten worden, de heer Damme heeft hierop, vooral in verband met de pres taties der K. L. M. een minder somberen Jtijk. Wat evenwel niet wegneemt, dat van bevredi- j ging geen sprake kunnen zijn als men zou moeten vaststellen, dat verdere verbetering van den dienst niet mogelijk is. De vooruitgang in gewicht van de ver voerde mail is z-er gering, het gewicht be draagt nog niet de hleft van wat noodig zou zijn en de vraag zou dan ook moeten worden gesteld of, wanneer dit niet beter wordt, de groote bedragen, die met de postvluchten ge moeid zijn, wel gemotiveerd zouden zijn. Een der sterkste desinderata is de omzet ting van den 14-daagschen dienst in een we kelijkschen. Het is een vrijwel algeemene ge woonte, zoowel in Nederland als in Ned.- Indië, om wekelijks- te correspondeneeren wat de betrekkingen in Indië of moederland en het luchtpost verkeer sluit zich bij die ge woonte tot nu toe niet aan. Het werkt daarom zelfs wel storend, omdat liet de wekelijksche mail niet kan vervangen en de geregelde volgorde der correspondentie verstoort. Dit is een reden, waarom velen afzien van het verzenden van post fier vliegtuig en het leidt tot de conclusie, dat de eenige werkelijke goede oplossing de instelling van een weke lijkschen luchtpostdienst is. De postautoriteiten en de K. L. M. hebben de mogelijkheid daarvan ernstig overwogen en het resultaat van dat overige is geweest, dat de K. L. M. mededeelde: wij zijn in staat een wekelijkschen dienst te entaineeren, mits het gebruik van dien dienst verzekerd zij. De postautoriteiten hebben nagegaan of zij deze toezegging zouden kunnen doen. Zij hebben daarbij wel degelijk de bezwaren gevoeld, voortvloeiende uit de moeilijke tijden, die vooral het zakenleven drukken en zij weten, dat tot op zekere hoogte de proef een specu latie is, doch zij meenden, dat deze vrucht op dit oogenblik rijp is om geplukt te worden, dat nu voor Nederland het oogenblik is geko men om iets tot stand te brengen en dat dit oogenblik niet ongebruikt voorbij mag gaan. Wij zijn, dank zij de samenwerking tusschen de K. L. M. en de postautoriteiten in Neder land en Indië in staat geweest een organisa tie te scheppen, die men het moge zonder zelfverheffing worden gezegd elders niet aantreft; wij beschikken over gegevens, die ons in staat stellen nu reeds te doen waartoe hij anders niet in staat zouden zijn en tot stand brengen van deze nationale verbinding is van zoo groote waarde, dat het verzuimen van het goede moment onberekenbare nadee- len zou veroorzaaken. Met groote voldoening kon ir. Damme er dan ook melding van maken, dat het overleg tusschen de K. L. M., de Indische en Neder- landsche postautoriteiten en de Regeering ertoe heeft geleid, dat van 1 October af uit Nederland en van 16 October af uit Ned. Indië wekelijks een vliegtuig zal vertrekken Men is uitgegaan van de veronderstelling, dat aanvankelijk de hoeveelheid mail per vliegtuig terug zal loopen, waarschijnlijk van 200 K.G. tot 150 K.G. in de eerste drie maanden. De neiging om van den luchtdienst Op een andere vraag antwoordde de heer Plesman, dat de groote moeilijkheid in het verkrijgen van voldoende commandanten, tweede bestuurders, werktuigkundigen en marconisten. Daarin is voorzien, zeker voor een niet gering deel tengevolge van de voor bereiding, die de 14-daagsche dienst bood. Op een vraag of Amerika niet de voorkeur zal geven aan een Engelsche verbinding met Britsch-Indië antwoordde de beer Plesman, dat reeds bij verscheidene geler?' rbedetl post_standp van Ned. Indië met bestemming 1 Ameri- van de ka is aangevoerd, doch dat de v"ding uit Calcutta in Britsch Indië nog r. dliikheden ondervindt. Op een vraag of Oost Europa een vaste halte krijgt antwoordde de heer iMesman, dat daarvoor het beste veld met de beste outillage en het beste personeel in aanmer king komt. Boedapest bijv. heeft een buiten gewoon goed ingericht veld en ook Leipzlg en Belgrado zijn goed in orde. Of de route over Turkije nog eens zal kun nen worden hersteld, hangt af van de mede werking der Turksche autoriteiten en van de outillage der Turksche velden. Deze route is 1000 K.M. korter dan de thans gevolgde, die echter het voordeel heeft, dat men te Athene nooit behoeft te wachten om de Middelland- sche Zee over te steken en dat de verbinding over Caïro aansluiting geeft op de Neder- landsche scheepvaartverbinding en on de verbinding met Zuid Afrika. Nog werd meegedeeld, dat de verbindinge met Australië voorlöopig is uitgesloten om dat de vliegdienst geen aensluiting geeft op de scheepvaartverbinding. heer Largo, die mededeelde van het geheele geval niets af te weten. De heer Genn heeft van deze brutale op lichting aangifte bij de politie gedaan. Tot tijdelijk onderwijzer aan de U. L. O. School te Winkel is benoemd de heer C. Ver meer te Tiel. Mej. A. M. Ruijter te Westwoud slaag de voor het examen nuttige handwerken. Donderdag is prof. dr. Laméris, na eenigen tijd in Indië werkzaam te zijn ge weest, weer in Utrecht teruggekeerd. gebruik te maken, zal echter stellig snel toe nemen en men hoopt, dat het gewicht zal strijgen tot 300 K.G. en in 1933 tot 400 K.G. Men dient ook rekening te houden met den inhoud van de postverzending naar Indo- China, Siam, Burma, Britsch-Indië. Irak, Perzië, de Straits Settlements enz. en uit andere landen, met name uit Duitschland naar het Verre Oosten. De tijden van vertrek blijken voorloopig dezelfde, n.1. Donderdags uit Amsterdam naar Batavia, Vrijdags van Batavia naar Amster dam. Wat de tarieven betreft zal slechts weinig gedaan kunnen worden in de richting van verlaging; dit zal eerst mogelijk worden als van de 1000 K.G. mail, die wekelijks naar Indië wordt verzonden, een belangrijk ge deelte per vliegtuig gaat. Wel wordt over wogen de tarieven voor zwaardere stukken te verlagen, zoodat het o.a. gemakkelijker wordt bij een brief bijlagen te verzenden. De heer Plesman zette uiteen, dat het de bedoeling is passagiers, post en goederen te vervoeren en merkte op, dat het goederen vervoer thans eerst recht tot bloei kan komen. Men hoopt met den wekelijkschen dienst snelvervoer uit verschillende landen aan te trekken zelfs van de Oostkust van Amerika, vanwaar de snelste verbinding met Britsch Indië, Indo-China enz. niet gaat over de Pacific, maar via Schiphol. Mogelijk zal deze verbinding nog te verbeteren zijn door een vliegdienst op Cherbourg, die voor den aanvoer op Schiphol zorgt. De heer Plesman verwacht dan ook een stroom van post en monsterzendingen uit Amerika. Een groot voordeel is het, dat het vlieg tuig een geheel andere route volgt dan' het schip, zoodat het hier niet alleen een ver snelling der verbinding betreft, maar het 'be trekken van geheel andere streken in de ver binding. De luchtroute geeft bijv. aansluiting aan verbindingen met het zuidelijk gebied van het Verre Oosten. Voor den wekelijkschen dienst zijn tien vliegtuigen noodig, die op 1 October nog niet alle geread zullen zijn. In den loop van Oc tober zullen twee vliegtuigen van het type ?.ereed k°men en dan zal de vloot com pleet zijn. Op 30 September stelt de heer Plesman zich voor een vlootrevue te houden. Voorloopig zullen het type F VII B en F XII gebruikt worden, doch eerstgenoemd type zal vervangen worden door F IX. Gevraagd werd of het in de bedoeling ligt op de route in Europa, met name in Duitsch land, post op te nemen, doch de heer Ples man betoogde, dat het, ter voorkoming van oponthoud, de voorkeur verlient, dat de Duit- sche post eerst naar Schiphol wordt ge bracht - Tot tijdelijk onderwijzer aan de St. Adelber- tusschool te Bergen is benoemd de heer P. F. Kuijper te Beverwijk. EEN VREDES-KERKDIENST. Donderdagavond is in de Groote Kerk te Schiedam een vredes-kerkdienst gehouden. De heer F. Don, voorzitter van den Vredeskring te Vlaardingen, sprak eerst een Oipenings- woord, waarna dr. J. Riemens, herv. predi kant te Leiden, optrad. Spr. zeide o.m. geen propaganda te willen maken voor eenige po litieke partij. Tegenover het gruwelijk gevaar van den oorlog, zoo zeide spr. in het vervolg van zijn betoog, hebben wij als christenen te waar schuwen. God wil nooit den broederhaat. Spr. ontkende niet, dat Jezus voorspeld heeft dat er oorlogen en geruchten van oorlogen zullen zijn, tot in den laatsten tijd, maar be toogde, dat, indien er geen oorlog meer zou komen na 1931, dit woord dan toch al over vloedig zou zijn vervuld. Ook heeft Christus er niet bij gezegd, dat de zonde vormen zou moeten aannemen van den modernen oorlog. Moge er over een eeuw gesproken worden over het feit, besloot spr., dat honderd jaar geleden de vredesgedachte ontwaakt is. Ds. Tjalsma, demonstr. predikant te Lei den, sprak daarna over de roeping van de Kerk, die het licht heeft uit te dragen in de wereld. Het ergste van den oorlog is volgens spr. de schuld, die de christenen op zich hebben geladen. De Kerk is voortgegaan met de prediking en heeft verder gezwegen; de Kerk heeft te veel verzuimd. Er worden van de Kerk drie dingen gevraagd. Zij moet meer reëel zijn, minder conservatief en haar onderdanigheid laten varen. Tenslotte sprak mej. ds. Goosen, van de Doopsgez. Gëm. te Rotterdam. - i PREDIKBEURTEN. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds. Roo- bol. Oud Kath. Kerk 10 uur vroegdienst; 8 uur laatdienst, 3 uur vesper. VOOR RUIM 4 MILLIOEN FRANCS OPGELICHT. Diamanthandelaar te Antwerpen het slachtoffer. De diamanthandelaar Simon Genn te Ant werpen verkocht. Woensdag aan iemand, die zeide een zoon van den bekenden koopman Largo uit Madrid te zijn voor frs. 4.585.000 aan diamanten en paarlen, waarvoor de koo- per twee cheques, in francs opgemaakt, op de Banco de Bilbao in betaling gaf. Toen den volgenden dag bij den heer Genn argwaan rees, telefoneerde deze naar Madrid en trof er op zijn kantoor den zoon van den AUTO IN HET KANAAL. Vanmorgen te ruim 8 uur is nabij de auto standplaats aan de Frieschebrug de auto len heer V. in het Kanaal geraakt, waarschijnlijk, doordat de wagen door de vrij steile helling doorslipte. De eigenaar kon nog juist op het laatste oogenblik uit den wa gen springen. De takelwagen der firma Met haalde het vehikel spoedig weer op het droge. TEGEN DE BRUGLEUNING GEREDEN. Gisteravond ongeveer kwart voor tien, kwam de vrachtauto van den heer H., alhier, door het breken der stuurinrichting in aan raking met de leuning van het eerste brug getje aan den Bergerweg. Het eene voorwiel knapte af en de wagen kwam dwars over den weg te staan, tot ongerief van het ver keer. Het ongeval liep gelukkig zonder per soonlijke ongelukken af. Even na het gebeur de verscheen een reddingswagen van de Autocentrale alhier, die den verongelukten wagen naar de garage sleepte. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van financiën en sociale za ken, de heer J. Westerhof, zaï zijn gewone spreekuur ten stadhuize de volgende weeK in plaats van op Maandag houden op Dins dag, des namiddags van 5 tot 6 uur. ERNSTIG MOTORONGELUK BIJ ST. MAARTENSBRUG. Hedenmorgen heeft tusschen St. Maar tensbrug en St. Maartensvlotbrug een ern stig motorongeval iplaats gehad. De motor rijder A. Kind uit de Stoljoen had het onge luk, dat zijn jas tusschen het voorwiel ge raakte, waardoor hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en over den kop sloeg In be- wusteloozen toestand werd hij opgenomen Medische hulp was spoedig ter plaatse en deze constateerde, dat de motorrijder een bloedende hoofdwonde, een verbrijzeld sleu telbeen en waarschijnlijk een lichte hersen schudding had bekomen. Hij werd naar het Stadsziekenhuis te Alkmaar overgebracht. GEGUND. Door de Directie der Ned. Spoorwegen is aan de fa. Rörink en van den Broek, constructie werkplaatsen te Enschedé gegund het maken, leveren en stellen van een ijzeren perronover kapping op het 2e perron van het Stationsem placement te Alkmaar. HEROPENING ZAAK. Toen voor 10 jaar de heer P. Vennik in een voormalige schilderswerkplaats aan den Ko ningsweg zijn met een petroleumlamp verlichte zaak in tweede hands meubelen opende, zal wel niemand hebben bevroed, dat dit zaakje uit groeide tot een mooie winkelzaak in moderne nieuwe meubelen, die met recht thans Alk- maarsch Meubelmagazijn wordt genoemd en de trotsch is van de Koningsweg-bewoners. De sympathie voor den heer Vennik, die zich een energiek zakenman heeft getoond, kwam gisteravond bij de heropening van de zaak ook in een 13-tal bloemstukken tot uiting. Wij kunnen ons volkomen begrijpen, dat de heer Vennik en zijn echtgenoote, die steeds krachtig met hem samenwerkte, trotsch zijn op het be reikte. Wie thans de zaak bekijkt, komt tot de con clusie, dat de heer Vennik, die persoonlijk het interieur verbeterde, door aan het plafond en langs de muren het thans zoo geliefde triplex- materiaal aan te brengen, in het meubelvak een man is geworden, die smaak toont te bezitten en van voorlichting kan dienen. Men neme hier eens een kijkje en men zal dan stellig tot de overtuiging komen, dat men hier wat goeds voor weinig geld kan bekomen. Door de restauratie van de zaak ook de gevel heeft een prettig aanzien gekregen werd er een belangrijke verbetering verkregen, „ZON'NESTRALL"-DAG. De sterken voor de zwakken. „Zonnestraal", de bekende vereeniging, die in hare Inrichting voor Arbeidstherapie te Hilversum de tuberculoselijders, met arbeid als medicijn, weer geschikt maakt voor het maatschappelijk leven, komt, voor dit ideëele en maatschappelijk zoo nuttige werk, een be roep doen op de offervaardigheid van het Neaerlandsche volk, en wel op Zaterdag, 27 Juni a.s. In tal van plaatsen in Noordhol land, zooals Alkmaar, Broek op Langendijk, Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude, St. Pancras, Wieringen, Schermerhorn, Stompe- toren. Den Helder, e.a. zullen op dien dag zij, die zich sterk voelen om voor de zwakken te werken, met de collectebus rondgaan. On getwijfeld zullen zeer velen bereid zijn voor dit mooie doel hun penningske te offeren. Het resultaat van de „ZonnestraaP'-collecte van vorige jaren heeft duidelijk bewezen, dat voor dit doel allerwege warme sympathie leeft. En geen wonder, want wie zal niet gaarne voor den strijd tegen den zoo gevaarlijken volksvijand, de tuberculose, een bijdrage schenken, een strijd, die door „Zonnestraal" met zooveel activiteit en succes wordt ge voerd? De verschillende Plaatselijke Comité's heb ben het volste vertrouwen, dat men ook dit maal weer zijn sympathie voor „Zonne- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.4 mM. te Va- lencia. Laagste barometerstand 748,3 mM. te In- gor. Verwachting, geldig tot den avond van 21 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Wes telijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; iets koeler. BERGEN AAN (Zomer! ijd.) I u n i. ZEE. 1931 l'jog water Laag water datum V lil I'; m. -.m n tn 21 V51 8 19 4.14 4.36 22 8.45 9.17 5.04 5 28 23 9.50 10.19 5.56 6 28 24 10.51 11.24 «3.58 7.36 25 11.59 8.08 8 50 26 0.29 1.05 9.16 9.53 27 1.33 2.08 10.12 10.51 EGMOND AAN ZEE. (Zomertijd.) 1931 Juni. Hoog water Laag watei datum v.tn n m. vm n m 21 7.48 8.16 4.02 4 24 22 8.42 9 14 4.52 5 16 23 9.47 10.16 5 44 6 16 24 10.48 11.21 6.46 7.24 25 11.56 7.56 8.38 26 0.26 1.02 9.04 9.41 27 1.30 2.05 10.00 1039 straal", dat werkzaam is voor de t.b.c.-lijders van alle gezindten, zonder onderscheid, in klinkende munt zal toonen, dat de gaven weer mild zullen vloeien en de colledrices en col lectanten, die als pioniers geheel belangeloos hunne krachten aan de inzameling wijden, hun offervaardig werk bekroond zullen zien met volle bussen. Het Alkmaarsche Comité, waarvan het secretariaat is gevestigd bij den heer H. Ha- biecht, Kweerenpal 20, vraagt nog helpers en helpsters voor het collecteeren. Wie zich opgewekt gevoelt deze hulp te geven, meld' zich aan bovengenoemd adres. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 21 Juni is de apotheek van Mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geojoend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 21.53 uur licht op. DE PEST. In het tijdvak 19 April tot 16 Mei zijn in Ned.-Indië 200 personen aan de pest overleden, tegen 271 in het tijdvak 22 Maart tot 18 April. WEER EEN BRAND AAN DE OOSTKUST. Een brand verwoestte twee gedeeltelijk met tabak gevulde droogschuren van de onderne ming Soengei Bahassa van de Senembah Mij. Kwaadwilligheid wordt niet uitgesloten geach4 De schade wordt door verzekering gedekt. VERDUISTERING DOOR EEN BELASTING AMBTENAAR. De recherche te Singapore arresteerde of verzoek van de Indische autoriteiten Abdoe, Hamid, die als belastinginner in het Palem- bangsche 14.000 verduisterd had. Verdacht? bekende. ZITTEN OF OPSTAAN. De N.V.V.-delegatie gerehabiliteerd1 Omtrent het zgn. incident in den Volksraad van de N. V. V.-delegatie seinde Aneta naar Nederland uitsluitend het feit, dat de meeste Europeesche dagbladen scherpe critiek op de delegatie leverden, benevens het verkorte com muniqué van de Vaderlandsche Club. Met „meeste" worden bedoeld „Javabode „Bat. Nieuwsbl.", „Volkscourant", „Pr. Bode," „Lo comotief", „Algem. Handelsbl. v. N.-I. „Soer. Handelsbl.", „Maratam" en „Nieuws van den Dag". De delegatie heeft hetgeen gebeurd zou zijn tegengesproken en deze tegenspraak heeft al gemeen groote verwarring opgeleverd. De bla den te Batavia erkennen, dat van de perstri bune af de zitplaatsen van de delegatie niet zichtbaar zijn. Zij waren alleen afgegaan op me dedeelingen van derden. Het „N. v. d, van N.-I" en de „Javabode" persisteeren vrijwel bij de gegeven lezing en critiek. Het „Bat. Nwsbl", erkennend, dat het com mentaar van dat blad op onjuiste gegevens was gebaseerd, schrijft nu: „Wij maakten daarmede een ernstige fout" en neemt het commentaar van a, tot z. terug met een betuiging van leed wezen. De „Volkscourant" maakt eveneens volledige amende honorable. 1— I I I I DE LOEWE-RADIO CONTRA PHILIPS. De Loewe Radio, gevestigd te Berlijn, had bij de Haagsche rechtbank tegen de Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een vor dering aanhangig gemaakt tot nietigverkla ring van het aan Philips toebehoorende oc trooi 13345, verleend op 16 Mei 1925 met voorrang sedert 29 October 1913, en van welk octrooi de conclusie luidt: Inrichting voor het versterken van electrische stroomen, waarbij de te versterken stroomen worden gevoerd in de roosterketen van een ont a- dingstoestel, hierdoor gekenmerkt, dat in plaatketen daarvan een niet inductieve w - stand is geschakeld, welke tevens in de r

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2