DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a DxtqeÜikschOipeczidit AMERIKA BEREID TOT EEN MORATORIUM. föuiteidatid Aio. 144 22 JUYI 1931 133e Jaargang. Een verklaring van Hoover. Ik ben ervan overtuigd, dat het Amerikaan sche volk niet den wensch koestert, te trach ten eenig 'bedrag te verkrijgen dat boven de betalingsmogelijkheid van eenigen schulde naar uitgaat, en het is onze meening, dat het optreden van onze regeering eischt, dat men zich rekenschap geeft van den toestand', zoo als deze werkelijk is. De aard van ons op treden is volledig in overeenstemming met de politiek, die wij tot nog toe gevolgd hebben. Wij begeven ons niet in de oplossing van een zuiver Europeesch probleem, waarvan de be taling der Duitsche herstelschulden slechts een onderdeel is. Wij toonen ons bereid, bij te dragen tot een spoedig herstel van de voorspoed in de wereld, waarbij ons volk zeer groot belang heeft - ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Aan de regeeringen, die gebukt gaan onder een zware schuldenlast, moet de tijd gegeven worden, om weer tot welstand te geraken. De Amerikaansche president Hoover heeft Zaterdagavond een belangrijke verklaring afgelegd, die reeds een paar dagen door de heele wereld met spanning werd tegemoet gezien en die bedoeld was, om te trachten een aanwijzing te geven, om te komen tot een 'herstel der economische toestanden in alle landen. Amerika.of liever president Hoover zou willen voorstellen, om aan alle landen, die schulden aan Amerika te betalen hebben, uitstel van betaling te geven (onder voor waarde, dat deze landen zelf ook uitstel van betaling geven aan hun schuldenaars), om de landen op die manier gelegenheid te geven, zich economisch te herstellen. Het doel van deze handelswijze, die gesteund wordt door 21 senatoren, 18 leden van het Huis van Af gevaardigden en door generaal Dawes en Öwen Young, is dan ook, cm het komende jaar te wijden aan het economisch herstel van de wereld, en er toe bij te dragen, dat de kracht voor den wederopbouw, die in Ame rika. reeds weer merkbaar en in beweging zijn, bevrijd te worden van 3en ingunstigen invloed die zij uit het buitenland onder vinden. De werelddepressie heeft de Euro- peesciie landen sterker getroffen dan Ame rika, aldus Hoover in zijn verklaring. Eenige landen voelen in zeer ernstige mate den in vloed van deze depressie. Door tal van oor zaken, die alle uit de depressie voortvloeien, zooals de waardedaling van de buitenlandscne producten en het gebrek aan economisch ver trouwen en politieke stabiliteit in het buiten land, heeft er een abnormale goudtoevloed naar de V. S. plaats gehad, waardoor Ie credietstabiliteit van vele buiteniandsche staten vermindert is Deze en andere moeilijkheden in het bui tenland verminderen de koopkracht voor on zen export, aldus Hoover, en zijn in zekeren zin oorzaak van onze langdurige werkloos heid en de voortdurende prijsdaling van onze landbouwproducten Verstandig en juist optreden kan er toe bijdragen, den druk in het buitenland van deze ongunstig werkende krachten tev ver minderen en het vertrouwen in de wereld herstellen. Het kernpunt van al deze voorstellen ligt hierin, dat de regeeringen die gebukt gaan onder haar schuldenlast, den tijd gegeven wordt om weer tot welstand te geraken. Ik stel daarom aan het Amerikaansche volk voor,' dat het in zijn eigen belang een goede buur en een wijze schuldeischer zal zijn. Ik wensch deze gelegenheid te gebruiken om openlijk mijn meening over onze betrekkingen tot de Duitsche schulden en herstelbetalingen en de geallieerde oorlogsschulden kenbaar te maken. Onze regeering heeft geen deel ge had aan de vaststelling van de herstelver- plichtingen en heeft daarbij geen gebruik gemaakt van haar stem. Wij hebben met opzet niet meegedaan aan de algemeene herstelbe sprekingen, r.och aan de verdeeling van kolo niën en eigendommen. De betaling der schulden, die de geallieer den bij ons maakten voor het leveren van oorlogsmateriaal of voor den wederopbouw na den oorlog, is geregeld op een basis, die in geen enkel opzicht verband houdt met de Duitsche herstelbetalingen. Daarom is de terugbetaling van deze schulden een zuiver Europeesch probleem, waarmee wij mets te maken hebben. Ik ben dan ook in de verste verte niet voor schrapping van de aan Ame rika toekomende schuldbedragen. Het ver trouwen zou in de wereld door een derge lijke schrapping, die dan ook door niemand is voorgesteld niet vergroot worden. Maar aangezien de grondslag van de schulaen- rege'ing de betaiingscapaciteit van de schul denaars onder normale omstandigheden was, is het slechts in overeenstemming met onze politiek en met onzen oorspronkelijken grond slag, wanneer wij rekening houden met de abnormale omstandigheden, die thans in de wereld heerschen. Al heeft deze daad in directen zin niets te maken met de conferentie voor de ontwape ning te land, die in Februari a.s. zal worden gehouden, ik durf niettemin te beweren, dat de last der met elkaar wedijverende bewapc ningen hebben bijgedragen tot de depressie, zcodat v/ij tevens mogen hopen, dat dit be wijs van onzen wil om te helpen moge bij dragen tot den goeden wil, die voor de op lossing van dit nog belangrijker probleem zoo dringend noodzakelijk is. Aldus luidt ongeveer de verklaring, welke president Hoover Zaterdagavond gaf. Het spreekt vanzelf, dat deze zeer belangrijke wensch in ae niet-Amerikaansche landen evenzeer de aandacht getrokken heeft, als in Amerika zelf. We zullen daarom verschillen de indrukken, zoowel van politici als van de •bladen hier laten volgen en beginnen met die uit Amerika zelf. In Amerika dan heeft de verklaring van Hoover bij alle politici en economen alge meen bijval gewekt. Van niet te onderschat ten beteekenis is het feit, dat behalve de 21 leidende senatoren en de 18 leden van het Re presentantenhuis thans ook zoowel Dawes als Owen Young zich achter d; regeeringsver- klaring hebben gesteld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men verwacht, dat de tegemoetkomendheid van Amerika zal worden beantwoord met een Europeesch toegeven op het gebied der bewa peningen, ofschoon president Hoover met na druk heeft verklaard, dat zijn plannen niet in verband staan met de ontwapeningsconfe rentie van het volgende jaar. Opmerkelijk is ook de verklaring van senator Borah, dat dit alles volkomen vruchteloos zal blijken, wan neer niet de Europeesche regeeringen alle be wapeningen ook practisch verminderen en wanneer niet de Duitsche reparatiebetalingen in overeenstemming gebracht worden met de betalingscapaciteit van het Duitsche Rijk. De invloedrijke senator Kien verklaarde, dat het reparatieprobleem tot een wereldpro bleem geworden is. Men ziet thans in, dat het lot van Duitschland overbrekelijk verbon den is met de economische en politieke be langen van alle volkeren. Er is daarom geen plaats meer voor de theoriën van diegenen die voorstanders zijn van volkomen isolee- ring van Amerika van de overige landen van de wereld. Senator Walsh verklaarde, dat na een langdurig onderhoud met Hoover, dat het eigenlijke doel der Hooverplannen is Duitschland te ontlasten,' wat een voor waarde is voor het herstel van de geheele we reldeconomie. Nog steeds wordt het voorstel tot een algemeen schrappen van schulden af gewezen, de gevaarlijke wereldtoestand maakt echter een voorbijgaande maatregel als, deze dringend noodzakelijk. De voormalige secretaris van financiën, die een belangrijke rol gespeeld heeft bij de be handeling der intergeallieerde schulden sprak zich uit ten gunste van een algemeene verlaging van alle politieke schulden. Alleen door een maatregel kan de wereldchaos ver meden worden. Alleen senator Blac verklaarde zich tegen de voorstellen van Hoover. Het plan loopt, aldus Black, uit op een geschenk aan Europa en draagt er niet in het minst toe bij de catastrophale werkeloosheid in Amerika te verminderen. Men moet er aan denken den landbouw te helpen. Over de stellingneming van de Engelsche regeering tot de voorstellen van Hoover ver luidt in welingelichte kringen, dat de regee ring deze voorstellen ernstig in overweging zal nemen. Het is thans echter nog te vroeg om eenige verdere verklaring over dit punt af te leggen. Toen staatssecretaris Mellon het bericht van de verklaring van Hoover ver nam, riep hij uit, dat dit goed nieuws was. Er wordt in Londen vooral veel beteekenis aan de verklaring van Hoover gelegd, aange zien het Hoover-moratorium buiten het plan- Young omgaat en zoodoende geheel vrij staat. Verheugend is tevens, dat Amerika thans op eigen initiatief den eerste stappen doet Toch moet men er zich wel van bewust zijn, dat de verdere behandeling van de Europeesche kwestie nog vol moeilijkheden Z' De geheele Parijsche pers neemt min of meer uitvoerig stelling tot de voorstellen van president Hoover. In den „Echo de Paris" schrijft Perhnax, dat het moratorium verre uitgaat boven de mogelijkheden, die in het Youngplan waren voorzien. Duitschland zal al zijn betalingen, behalve de onbeschermde, onderbreken. Aan Frankrijk en de overige crediteuren moet nog worden gevraagd of zij bereid zijn tot een vermindering van dit gedeelte. De stap va.^ Hoover is zeer efnstig, daar hij, voo zoovc. tljaus vastgesteld aan worden, op vej plaatsen contingent is met de Fransche rech ten. Ten eerste wordt er door de onaantast baarheid van het onbeschermde gedeelte weggenomen en ten tweede wordt Frankrijk beroofd van het overschot, dat gebruikt is voor den eersten opbouw van het verwoeste gebied. Frankrijk kan de kosten van deze hulpactie niet dragen en eischt de onvermin derde betaling van het positieve overschot, zoowel als de strikte verbinding van zijn schulden aan Amerika met de in het Young plan vastgestelde beschermde betalingen. Frankrijks eischen moeten cathegorisch worden geformuleerd. De „Figaro" schrijft, dat men door de angst voor in Duitschland belegde kapitalen oogenschijnlijk het hoofd is kv/ijt geraakt. Zelfs de zoo goed ingelichte president Hoover heeft, verwonderlijk genoeg, niet be grepen, dat het streven -van Duitschland is zijn buitenlardsche schulden evenzoo gekwijt te krijgen als de binnenlr.ndsche door de in flatie te niet werden gedaan. Men zal het nog beleven, dat het arme Duitschland zijn bedrijven op gang brengt om met zijn eigen producten de buiteniand sche waren te beconcurreeren. De „Temps" schrijft, dat, wanneer geen vergissing in het spel is, de Hooverrede een moratorium van een jaar beteekent, zoowel voor de beschermde als de onbeschermde be talingen. Bij de Hooversche verklaring is weliswaar niet opgemerkt, dat verwacht wordt, dat nu ook het ontwapeningsprobleem ter hand zal worden genomen, doch hij heeft de hoop uit gesproken, dat in Europa nu ook de geest wakker zal worden, die tot 'n oplossing van deze problemen moet leiden. Deze woorden moeten vooral in Duitschland goed gelezen worden. Algemeen is men te Berlijn van meening, dat President Hoover bij het bekend maken van zijn plan tot opschorting van de schuld betalingen zeker geinspireerd is door de ver scherping van de economische crisis. Vooral de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, Sackett, zou president Hoover opmerkzaam hebben gemaakt op de groote gevaren van de crisis in Duitschland, zoodat het voorname lijk aan hen te danken zou zijn, dat in de Vereenigde Staten zich het begrip van den waren toestand in Duitschland heeft baan gebroken. De laatste stoot is echter ongetwij feld gegeven door de besprekingen op Che- quers, aangeziend oor deze besprekingen ook MacDonald, Henderson en Montague Nor man in staat waren, den, Amerikaanschen secretaris van de Schatkist, te overtuigen van de noodzakelijkheidheid van een Amerikaan sche actie. In Duitschland zelf is*men zeer tevreden over deze Hooverrede en de Duitsche ambas sadeur te Washington heeft dat dan ook be reids meegedeeld aan de Amerikaansche re geering. In Duitschland verwacht men ni* t slechts een verbetering van den toestand in Duitsch land, doch ook de algemeen gunstjgen in vloed op den werejdtoestand. Niettemin is men van meèning, dat alle gevolgen van het Amerikaansche optreden nog niet zijn te overzien. Het belangrijkste voor Duitschland acht men de stopzetting van alle betalingen voor den duur van een jaar, en het feit, dat Hoover hieraan de voorwaarde verbonden heeft, dat 'alle cre- diteurenstaten de hun toekomende schuldbe talingen voor een jaar moeten opschorten. Naar Duitsche opvatting beteekent het aan vaarden van Hoover's voorstel, dat niet al leen de transfer-betalingen, maar ook het niet-beschermde deel der Duitsche betalingen voor een jaar opgeschort kan worden. Reke ning houdend met het feit, dat Duitschland ondanks het plan van Hoover toch nog ver schillende rentebetalingen zal hebben te doen, beteekent de aanvaarding ervan voor Duitschland in de periode van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 een verlichting van de schuldenlast met 1500 millioen mark, waar van ongeveer 800 millioen de Rijksbegroo- ting ten goede komt en 660 millioen de rijks spoorwegen. Uit de verklaring van instem ming door een aantal Amerikaansche sena toren en afgevaardigden van alle politieke partijen maakt men op, dat Hoover zijn actie goed heeft voorbereid, zoodat men hoopt, dat Hoover in het Amerikaansche Parlement niet op'noemenswaardigen tegenstand zal stui ten. Als men in aanmerking neemt, dat men de laatste dagen reeds het plan koesterde, een speciale commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen bijeen te roepen, dan lijdt het geen twijfel, dat het plan van Presi dent Hoover voor Duitschland de gunstigste oplossing biqfh- Naar uit kringen van het Witte Huis ver luidt is Hoover voornemens aan de Europee sche mogendheden voor te stellen een.morato rium voor den tijd van twee jaren aan te gaan voor alle schuld- en rentebetalingen, een en ander om de huidige crisis te overwin nen- Volgens de „New York Evening Post zou dit voorstel gepaard gaan met een tweede, beoogend de schulden van Duitschland njet korten termijn te wijzijgen in schulden met langen looptijd, zulks met behulp van een crediet van 300 millioen dollar, dat door de Federal Reserve Ban verstjekt zou .worden. ja jc. ïSLJIL- Volgens berichten uit Washington zijn de onderhandelingen over de realisatie van de voorstellen van Hoover reeds in vollen gang. Het schijnt vast te staan, dat Hoover ener giek alle tegenvoorstellen van betrokken re geeringen van de hand zal wijzen. 1 In politieke kringen spreekt men vrees uit voor de houding van Frankrijk, daar men gelooft, dat de Parijsche regeering zal po gen een zeker deel van de Duitsche betalin gen te willen uitzonderen. Aan den anderen kant echter zijn toonaangevende politici van meening, dat Frankrijk onder den druk der wereldopinie zal zijn gedwongen om de voor stellen van Hoover onvoorwaardelijk aan te nemen. 1 De geruchten volgens welke de Federal Reserve bank een bedrag van 300 millioen dollar ter beschikking van Duitschland zal stellen, blijven nog steeds de ronde doen. DE OGSTENRIJKSCHE KABINETS CRISIS OPGELOST. Een kabinet-Dr. Bureseh. Nadat dr. Seipel zijn opdracht aan den bondskanselier had terug gegeven, werd dr. Buresch verzocht, een nieuwe regeering sa men te stellen. Zijn onderhandelingen heb ben Zaterdagavond succes gehad. Het navol gende kabinet werd gevormd: Bondskanselier: Dr. Buresch; Vice-kanselier en buitenlandschen zaken Dr. Schober; Binnenlandsche zaken: Dr. Winkler; Sociale Zaken: Dr. Resch; Verdediging: Vaugoin; Landbouw: Dolfuss; Onderwijs: Czermak; Financiën: Dr. Redlich; Handel: Haindl; Justitie: Dr. Schürff De Bondspresident heeft reeds zijn goed keuring aan de ministerlijst gehecht BERICHT. EEN NIEUWE REDEVOERING VAN DEN PAUS. Voor ongeveer 7000 kinderen en leiders der Propaganda Fide heeft de paus Zater dag een redevoering gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de geheele wereld weet, hoezeer het hart des Pausen bedroefd is. De geheele katholieke wereld is met den paus en staat achter-hem. Zelfs niet slechts de ka tholieke wereld. De paus herinnerde aan de gebeurtenissen in Mexico en in het land, dat het Bolsjewikia noemde. Ook de toestanden in andere landen werden door den paus be sproken. De vervolging, aldus zette Z. H. uiteen, aan welke de katholieke actie bloot staat, doet hem tranen storten. Men schijnt de meening ingang te willen doen vinden, dat het om afzonderlijke gebeurtenissen gaat, en dat alles reeds voorbij is. Het tegendeel is helaas waar. Men heeft gepoogd het publiek vele dingen wijs te maken en ook van onder handelingen gesproken, terwijl de onderhan delingen zelfs nog niet begonnen waren. Intusschen echter is de rust niet weer her steld, doch de horizon is integendeel nog donkerder geworden. Er valt een verscher ping waar te nemen in de bewaking, in de spionnage en in de dreigementen. Weinig vertrouwen heeft de paus in de menschen, te meer echter in de hulp die 'hij ter verdediging van de kerk zal weten te vinden. Daarom is hij gerust en vol vertrouwen. Van welingelichte Italiaansche zijde ver luidt, dat de Italiaansche autoriteiten een antwoord op de pauselijke nota voorbereiden. ONLUSTEN IN MEXICO. 25 dooden? Naar gemeld wordt zouden te Hua- tusco in den Mexicaanschen staat Vera Cruz religieuze twisten zijn uitgebro ken, die tot bloedige gevechten hebben geleid, waarbij 25 personen werden ge dood. - Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver- schijnende nummers franco eu gratis. DE DIRECTIE. 1 ZEDENSCHANDAAL TE ANTWERPEN ONTDEKT. Te Antwerpen is een ernstig zedenschan- daal ontdekt, waarbij een Engelsch multi- millionair betrokken is. Deze had aan de Co- gelslaan een groot huis gehuurd, dat hij weelderig had ingericht en waar geregeld feesten werden gegeven. Na een huiszoeking, zijn drie jeugdige Duitschers en een Rus in hechtenis genomen. De millionnair heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een padvin dersleider die zich uitgaf voor een Russisch Grootvorst en die geregeld de woning be zocht, is eveneens in verband met deze affaire gearresteerd. ONGEVAL MET REICHSBANNER-AUTO. Twee dooden, 17 gewonden. Een vrachtauto met Reichsbannerleden, die terugkeerden van een feest te Goes-Breiten- bach, reed in een bocht bij den ingang van het dorpje Moehrenbach door de te groote snelheid tegen een steenen brug, waardoor de auto omsloeg. De chauffeur en een lid van de Reichsbanner werden gedood, terwijl 17 andere leden min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Slechts vier inzittenden ble ven ongedeerd. De gewonden werden opge- nopen in het ziekenhuis te Ilmenau. AUTO-BOTSING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. 14 slachtoffert Een vrachtauto met 25 bouwarbeiders is in het dorpje Dobrisch in een scherpen bocht tegen een met pianken geladen wagen in ge botst. De botsing was zoo hevig, dat 2 arbei ders onmiddellijk werden gedood en 12 met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Bribram moesten word envervoerd. Bij aan komst bleken twee zwaar gewonden reeds te zijn overleden. Volgens verklaringen van de gewonden, reed de met planken geladen wa gen aan den verkeerden kant van den weg. VELDSLAG IN DE STRATEN VAN DANZIG. 11 zwaar gewonden. Zondagmiddag is het in het centrum van die stad tot een hevige botsing gekomen tus- schen leden van de Arbeiterschutzbund en Nat.-soc. De leden van den Arbeiterschutz bund trokken in gesloten formatie wat in Danzig verboden is door de straten van de oude stad. In de Schmiedegass ontstond oneenigheid met twee nat.-soc. die danig in het nauw werden gedreven. Talrijke Nat -soc. schoten hierop van uit hun partijlokaal in de Schmiedegasse hun bedreigden kameraden te hulp. Zij werden met revolverschoten ontvan- Ïen. De Nat.-soc. beantwoordden het vuur. >rie personen van 21 tot 25 jaar werden zwaar gewond, zoodat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. De vechtpartij breidde zich later steeds meer uit, zoodat het ten slotte een geregelde veldslag werd in de straten, waarbij van beide zijden rijkelijk van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. In to taal werden nog 8 zwaar gewonden in het ziekenhuis afgeleverd. De onmiddellijk gealarmeerde politie werd eveneens met schoten ontvangen. Talrijke personen werden gearresteerd. Aiif MOORD OP POLITIEAMBTENAAR IN NEUREI BERG. In den nacht op Zondag bedreigde te Neu renberg de ernstige oorlogsinvalide Schlegel zijn vrouw en zoon met een pistool. Zij rie pen politie te hulp. Drie politie-agenten door zichten hierop het huis en vonden den man, die zich op den zolder verborgen had. Schle gel vuurde onmiddellijk op de agenten en doodde de hoofwachtmeester Zenk door een schot in het hoofd. De dader slaagde er in door een dakraam te ontkomen. NOODWEER IN OBER-BAYERN. Zaterdagmidag heeft boven de stad Rosen heim in Oberbayern een ontzaggelijke hagel bui gewoed, gelijk men deze sedert tientallen van jaren niet gezien had. Begeleid door een tot een orkaan aanzwellenden wind en wolk breukachtige regens, kletterde de hagel neer. Na het noodweer zag de stad er wintersch uit. Boomen waren volkomen ontbladerd; daken verwoest. Op het kerkhof werd het dak van het lijkenhuis 100 M. ver over de graf- steenen geslingerd. Nog heviger dan in de stad Rosenheim hield het noodweer in de omgeving huis. Hier is de oogst volkpmen verwoest. POLITIE-BEAMBTE DOOD- T GESCHOTEN. Te Leipzig is Zaterdagmorgen vroeg op straat een opperwachtmeester van de politie door een steenhouwer doodgeschoten, toen hij een einde wilde maken aan een twist. VIER MENSCHEN VERBRAND v BIJ EEN DORPSBRAND IN POLEN. Gisternacht is in het dorpje Luczice bij Ko- wel e engroote brand uitgebroken, waardoor een aantal huizen in de asch werd gelegd. De bewoners uit een der huizen konden zich niet tijdig redden, waardoor een vrouw en drié kinderen in de vlammen omkwamen. De lijken werden na blussching van den brand geheel verkoold van onder de puinhopen vandaan gehaald. MOORD OP EEN NATIONAAL- SOCIALIST. In de late avonduren van Zaterdag heb ben te Neisse (in Opper-Siltzië) hevige vecht- partijen plaatsgehad tusschen Nationaal-so- «ialisten en communisten, waarbij een win kelbediende, die lid was van de nat.-soc. partij werd doodgeschoten. De dader is on bekend gebleven. V'Hy TREVIRANUS' AUTO GEPLUNDERD. Zateragmorgen werd op den hoek van de Marienfelderstrasse te Berlijn de tot de Rijks kanselarij behoorende automobiel van Rijks minister Treviranus zwaar beschadigd aan getroffen. De wielen en tal van andere on» derdeèlen waren door de dieven ontvrctogL

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1