„ARNHEM" DE OOI1JKE Jkovwciacd TUeaws HOORN. d«: LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ V actie niet mag zijn gedaald tot het nulpunt, maar dat zij integendeel juist nu overal krachtig moet worden aangepakt in het be lang van het P. T. T.-personeel. HULPVERLEENING BIJ BRAND TE OUDORP. In bijlage Nr. 109 schrijven B. en W.: Van het gemeentebestuur van Oudorp ont- Vingen wij het verzoek om te bevorderen, dat tusschen de gemeenten Alkmaar en Oudorp een gemeenschappelijke regeling wordt aan gegaan, betreffende hulpverleening door de Alkmaarsche brandweer in geval van brand te Oudorp. De met B. en W. van Oudorp ge voerde onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat overeenstemming is bereikt ten aanzien van het hierna volgend ontwei p eener regeling, waarmede ook de Raad van Oudorp zich in zijne vergadering van 29 Mei j.1. reeds heelt vereenigd. In de ontwor pen regeling is om. bepaald, dat Oudorp jaarlijks 100 betaalt wegens het meerder onderhoud en de slijtage van het Alkmaar sche materieel en bovendien voor iedere brandblussching afzonderlijk de kosten van benzine, olie e.d. zoomede die van het schoon maken, het drogen en in orde brengen van genoemd materieel, op dezelfde wijze, zooals cit laatste in de met Heiloo gesloten overeen komst is bepaald. Ook overigens zijn de be palingen deze overeenkomst, waar dit moge lijk was, gevolgd. Wij stellen Uwe Vergadering vóór de ge meenschappelijke regeling met Oudorp in zake hulpverleening bij brand in laatstge noemde gemeente aan te gaan overeen komstig navolgend ontwerp: De Raad der gemeente Alkmaar en de Raad der gemeente Oudorp hebben met be trekking to de hulpverleening bij brand te Oudorp besloten onderstaande regeling aan te gaan Artikel 1. i De gemeente Alkmaar verleent door mid del van haar brandweer, nadat deze te Alk maar is opgeroepen door of namens de ge meente Oudorp, zoo spoedig mogelijk hulp aan de gemeente Oudorp met inachtneming der volgende bepalingen. Artikel 2. s De hulp wordt verleend met het materiaal 'dat aan de brandweer der gemeente Alk- in aar ten dienste staat en naar het oordeel yan den Commandant van de brandweer te Alkmaar voor snelvervoer in aanmerking komt. Wanneer door bijzondere omstandig heden de Alkmaarsche brandweer te laat op 'de plaats van den brand mocht komen, geeft dit geen aanleiding tot eenige vordering van den kant der gemeente Oudorp. De Commandant der Alkmaarsche brand weer of diens vervanger meldt zich bij aan komst van den brand bij den Burgemeester ;yan Oudorp, of dengene die hem ter plaatse vervangt, terwijl de blussching zal geschie den in gemeen overle gtusschen den Burge meester of diens vervanger en den Comman dant voornoemd. j Artikel 3. k Het brandweermateriaal te Oudorp, voor zoover dit van dezelfde soort is als dat te j'Alkmaar, wordt op alle stukken, onderdeelen en hulpstukken met een merkletter O. ge merkt, ten einde verwisselingen te voorko men. Artikel 4. i De brandweer (of politie) te Oudorp moet ten behoeve van een doeltreffende alarmee ring dag en nacht in telefonische verbinding staan met het politiebureau te Alkmaar. Artikel 5. De gemeente Oudorp betaalt aan de ge meente Alkmaar ten behoeve van het meer- 'der onderhoud en de slijtage van materieel jaarlijks een vast bedrag van 100 voor hulpverleening bij brand, waarin niet begre pen zijn de nablussching en wachtdiensten. jMet de nablussching en wachtdiensten belast de Alkmaarsche brandweer zich niet. Zij worden door de brandweer te Oudorp ver richt en komen voor rekening dier gemeente. Daarenboven zal de gemeente Oudorp vol doen de kosten van benzine, alie en derge lijke, alsmede die van het schoonmaken, dro gen en in orde brengen van het' materieel der Alkmaarsche brandweer, voorzoover die kos ten gemaakt zijn na den oproep tot hulpver leening. Het bedrag van 100 zal jaarlijks te be ginnen met 1 Juli 1931 gestort worden ten kantore van den Ontvanger der gemeente Alkmaar en wel vóór 1 October van elk jaar De extra-kosten voor benzine, olie en derge lijke, alsmede die van het schoonmaken, dro gen en in orde brengen van het materieel der [Alkmaarsche brandweer, als hiervoor be doeld, worden binnen 8 weken, nadat de daartoe strekkende opgave door de gemeente iAlkmaar aan de gemeente Oudorp is inge diend, voldaan ten kantore van den Ontvan ger der gemeente Alkmaar. Artikel 6. Waneer gelijktijdig te Alkmaar en te fOudorp brand mocht zijn, zal de Alkmaar sche brandweer alleen hulp verkenen, voor zoover haar aanwezigheid te Alkmaar niet vereischt is. Deze regeling is aangegaan voor den duur Artikel 7. van drie jaren, en wordt gerekend te zijn aan gevangen op 1 Juli 1931. Na afloop van dezen termijn wordt zij ge acht telkens voor den duur van een jaar te zijn verlengd, wanneer zij niet ten minste drie maanden vóór het einde van den loopen den termijn bij aageteekend schrijven is op gezegd. De kosten op de uitvoering van deze rege ling vallende, met name die bedoeld in arti kel 137 der gemeentewet zijn voor rekening der gemeente Oudorp. fv'5CpHpADLF,E SCHOOLMEUBELEN EN LEERMIDDELEN ST. ALOYSIUS- v SCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage No. 110: Mimr a» van.5.-Jun'J-1- verzocht het be stuur der vereen.ging „St Joseph" voor de ÏL.. Jongensscholen alhier gelden uit de aansrhiff-aS te Wlllen verstrekken voor de b i AVan een P'atenkist en leermid- staanrfï J3ehA0,we.van1de onder zijn beheer lian ^fWl^ °iySIUSScho°1 aan dc Koorn- rfp^in l'1j 'n vchand met de toe- 'ünrv van.'"■el aantal leerlingen en gedeel- stofk in verband met de uitbreiding der leer- enraSWSf '-m? d!ener.de van bericht en raad, deelen wij U mede, dat de aanvrage Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. FOSTER'3 MAAGP1 HE voldoet aan de in artikel 73 der Lager On derwijswet-1920 gestelde eischen (in verband met het Koninklijk besluit van 14 December 1925 nr. 12 behoeft in dit geval eeen waar borgsom te worden gestort). Dehalve moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd. Wij stellen Uwe Vergadering mitsdien vóór te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d.d. 5 Juni j.1. van het bestuur der vereeniging „St. Joseph" voor de R. K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen ver strekken voor de aanschaffing van een pla- tenkist en leermiddelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Aloysiusschool aan de Koornlaan; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verleenen; B. de uit het besluit onder A voortvloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting. DE PROVINCIALE REKENING. Verschenen is de rekening van de provin ciale inkomsten en uitgaven over 1929. Voorgesteld wordt de ontvangsten en uit gaven dezer rekening vast te stellen op een bedrag van 58.599.822. Het batig slot is 5.543.889, dat op de begrooting voor 1932 zal worden geregeld, voor zoover dit althans nietr eeds vroeger zal zijn geschied. De gewone inkomsten bedroegen 33.531.874 de gewone uitgaven 31.664.737; zoodat de gewone dienst met een batig saldo van 1.867.136 sluit. UITBREIDINGSPLANNEN IN NOORD HOLLAND. Nieuwe uitbreidingsplannen. De wijziging der Woningwet. In het verslag van de werkzaamheden der Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in Noordholland over 1 November 1930 tot 1 April 1931 wordt o.m. het volgende ge zegd: Aangezien als gevolg van gewijzigde om standigheden, zooals toeneming van de be volking, aanleg van wegen en kanalen (Rijks- en Prov. wegenplan, Prov. kanalenplan) en uitvoering van de Zuiderzeewerken, verschil lende gemeenten in de provincie nieuwe ont wikkelingsmogelijkheden tegemoet gaan, ga* de commissie zich rekenschap van de vraag voor welke gemeenten, hetzij binnenkort, het zij in een meer of minder dichtbij gelegen toekomst behoefte bestaat aan nieuwe uitbrei dingsplannen, herziening van bestaande uit breidingsplannen of regeling der bebouwing bij verordening. Onder overlegging van een overzicht van den stand der gemeentelijke uitbreidingsplannen adviseerde de commissie Ged. Staten aan een aantal gemeenten, waar voor spoedige vaststelling van een uitbrei dingsplan of regeling van de bebouwing noodig is, in overweging te geven daartoe over te gaan. Naar aanleiding van de neiging tot be bouwing langs den nieuwen Rijksweg Am sterdam—Amersfoort in de gemeente Mui den werd een bespreking met het gemeente bestuur van Muiden gehouden over de wen- schelijkheid van een regeling van de bebou wing, bij voorkeur bij uitbreidingsplan. Het wetsontwerp tot wijziging van de Wo ningwet gaf de commissie aanleiding zich tot Gea. Staten te wenden met een nota, waarin zij de aandacht vestigde op een aantal prin- cipieele bezwaren, die naar haar meening nog aan het ontwerp kleven, en aan het col lege in overweging te geven de Tweede Ka mer van deze bezwaren op de hoogte te stel len, opdat niet zou worden verzuimd alsnog het mogelijke in het werk te stellen voor het verkrijgen van een aan het doel beantwoor dende wet. Ged. Staten deelden sedert mede zich met de strekking van de nota te kunnen vereenigen, doch geen aanleiding te hebben gevonden zich tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te wenden. De commissie wijdde voorts haar aandacht aan het meer en meer bedreigde natuurschoon in de duinstreek. MOSSELV1SSCHERIJ IN DE ZUIDERZEE. Bij K. B. van 10 Juni 1931 tot wijziging van het Zuidzee-visscherijreglement, is be paald, dat de minister gedeelten van de Zui derzee, waarin of in de omgeving waarvan zich natuurlijke mosselbanken bevinden, voor de visscherij met eenig mosselvischtuig kan sluiten en de voorwaarden kan vaststellen, waaronder het visschen op die gedeelten met een mosselvischtuig zal zijn toegelaten. Het districtshoofd kan in bijzondere ge vallen ontheffing verleenen onder de noodige bepalingen ter voorkoming van misbruik. SCHAGEN. Eervol ontslag. Door den gemeenteraad is in hare laatste vergadering met ingang van 1 Juli a.s. op zijn verzoek eervol ontslagen de heer A. C. Melchior, arts alhier, als gemeente-genees heer, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten als geneesheer gedurende lange jaren aan de gemeente bewezen. De voorzitter zeide nog, dat dr. Melchior zich heft doen kennen als eên kundig ge neesheer en als een nobel mensch, die aller waardeering verdient. Hij hoopte, dat het dr. Melchior in zijn toekomstige woonplaats goed mag gaan. Dr. Melchior is in den raad der gemeente Schagen van Dinsdag 14 Maart 1893 be noemd tot gemeente-geneesheer en heeft al dus meer dan 38 jaar praktijk te Schagen uitgeoefend. Bij een voorkomende vacature is hij jaren geleden tevens beno,emd tot gemeente-verlos kundige, wegens zijn uitstekende verdiensten. De heer H. U. Nanninga, opvolger van dr. Melchior, is door den raad benoemd tot ge-, meente-geneesheer. Aan het verslag van de Vereeniging voor Ziekenverpleging „De Villa" voor Hoorn e.o. over het jaar 1930 ontleen en we het volgen- Aan het bestuur ontvielen wegens overlij den dr. C. Th. Cramer von Baumgarten al hier en den heer J. E. G. C. Dibbits te Zwaag, waaraan hartelijke woorden worden fewijd. In de laatste vacature werd voorzien oor de 'benoeming van den heer dr. W. van Dam, alhier! Uitvoerig werd melding ge maakt van de uitbreiding van de verplegings- inrichtng, waardoor er thans 40 patiënten verpleegd kunnen worden. Genoemde verbouwing en installatie vor derde een uitgaaf van 35.500. Het aantal verpleegdagen is in 1930 met niet minder dan 1671 gestegen. Meer en meer wordt „de Villa" gebezigd tot het daar doormaken van de bevallings periode. Met dank werd voorts melding gemaakt van het ontvangen van een dretal legaten. Twee hiervan, waarvan de gevers onbekend wenschten te blijven, bedrag respectievelijk 1000 en 500. De exploitatierekening sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 36.208.22 Duidelijk is merkbaar, dat het vreemde lingenseizoen is aangebroken. Zondagmor gen lagen er reeds een zestal jachten in onze haven. In onze stad gaan ernstige geruchten, dat een der gekozenen tot lid van den ge meenteraad voor den Vrijheidsbond, de heer Esser en mevrouw Keijser—Lens, een plaats voor den heer A. Spaander (niet herkozen) zouden afstaan. We konden hieromtrent echter nog geen zekerheid verkrijgen, OTERLEEK. De opbrengst der hier gehouden collecte voor de blinden van Wolfhezen bedraagt 75.80. UITGEEST. Daar het op het perron alhier somswijlen geweldig kan tochten en men zoo goed als geen plaats vinden kan om zich hiertegen te vrijwaren, zijn aan de rustbanken tocht- schoten aangebracht. Men weet dat de K. v. K. deze herhaaldelijk aangevraagd had en dat zij toegezegd waren. Met ingang van 1 Juli a.s. komt de heer J. Elmers, voorheen op de secretarie alhier üverkzaam, thans bij de Linoleumfabriek te Krommenie, weer in zijn vroegere functie te rug. CASTRICUM. Voorbereid door een driedaagsche oefe ning had gister alhier het feest plaats van het R.K. Jongenspatronaat. Ten Sy2 uur werd een H. Mis opgedragen in eigen kapel. Na de H. Mis had de toewijding aan het H. Hart van Jesus plaats. De adspirant-leden die een jaar als zoodanig lid; zijn ontvingen na afloop een sjjeldje. In de feestelijk versier de zaal van de fröbelschool werd gemeen schappelijk ontbeten, waartoe mede waren uitgenoodigd de bestursleden alsmede de be- stuurderen der onderafdeelingen. Het was voor de jongens een mooie ochtend. Dit feest, 1234-jarig bestaan van het patro naat werd voortgezet in den namiddag met een voetbalwedstrijd van het le Vitesse elftal tegen V.V.Z. I. In de parochiekerk werd voor de overleden eereleden en leden, o.a. pastoor Engering en kapelaan v. Diest een H. Mis opgedragen. Men verzoekt ons opname van het vol gende In aansluiting op het verslag der ver gadering van de R.K. Hanze Afd. Castricum gehouden 10 Juni; hetwelk geplaatst werd in de Alkm. Courant; en waarin voorkomt, dat de heer P. Vader het publiek bewust heeft misleid, kan gemeld worden dat op 17 Juni in een vergadering van dezelfde vreeni- ging is komen vast te staan, dat deze beschul diging door den heer M. J. Post is ingetrok ken, waarmede de geheele vergadering vol komen accoord ging. Hiermede is de heer P. Vader in zijn eer hersteld. De tien gulden voor de bonnen zullen alsnog vereffend wor den. CL de basis voor een zorgenvrij bestaan. DE Z.G. „HANDEL IN VROUWEN". Pure fantasie van een onder wijzeres. Eenige weken geleden publiceerden wij een „sensationeel" verhaal, van een 22-j. onder wijzeres uit Nijmegen, die op een vacantie- uitstapje naar Keulen in handen zou zijn ge vallen van „handelaars in meisjes". De Graafschapsbode meldt hieromtrent thans het volgende: Wij hebben aan de juistheid van het ver haal aanvankelijk niet getwijfeld, omdat wij van de betrokken onderwijzeres in Terborg, die het bewuste verhaa' van haar vriendin, de Nijmeegsche onderwijzeres in kwestie, per brief vernomen had, volledige beves tig i n g van de juistheid daarvan hadden gekregen. Dezer dagen evenwel ge werd ons 'n telefoontje uit Keulen van de red. van de „Köllner Volkszeitung", die ons om nadere inlichtingen verzocht inzake het be treffende relaas, omdatbij de politie in Keulen van het geheele geval hoegenaamd niets bekend was. Door de politie te Nijmegen is toen in de Nijmeegsche bladen een oproep geplaatst aan de onderwijzeres in kwestie om zich bij de po litie te melden, doch tot op heden heeft niemand zich gemeld. Wij hebben ons toen andermaal tot „de vrien din in Terborg" gewend. Deze deelde o.a. mede: a. dat zij bedoelden brief reeds lang ver scheurd had. b. dat haar vriendin te Nijmegen onder geen voorwaarde haar naam genoemd wenschte te hebben en zij zich dus niet ge rechtigd achtte dien te noemen. Toen ons later bleek, dat politie en justitie zich met deze aangelegenheid zijn gaan be moeien, hebben wij bedoelde onderwijzeres in Terborg, die inmiddels is overgeplaatst naar Didam, andermaal opgezocht en haar er met nadruk op gewezen, dat het verzwijgen van den naam haar stellig in moeilijkheden kon brengen met de politie die haar ongetwijfeld over deze aangelegenheid zou komen hooren. Zij beloofde ons, nog dienzelfden avond haar vriendin te Nijmegen telefonisch te zul len vragen om toestemming van het noemen van haar naam. Zij weigerde evenwel, dat wij bij dit telefoongesprek aanwezig zouden zijn. Nog geen uur later kwam bedoelde onderwij zeres ons vertellen: a. dat zij haar vriendin in Nijmegen had opgdbeld en om toestemming tot het geven van haar naam had gevraagd. b. dat haar Nijmeegsche vriendin daarbij had geantwoord, dat zij in ieder geval „bui ten schot" wou blijven en haar naam in deze aangelegenheid onder geen voorwaarde moent worden genoemd. c. dat zij (de Nijmeegsche onderwijzeres) het verhaal van een ander had ge hoord. d. dat de brief zoo onduidelijk was gesteld, dat aldus de Didamsche onderwijzeres ik er ten onrechte uit opgemaakt heb, dat mijn vriendin uit Nijmegen persoonlijk het avon tuur doorleefd had. e. dat zij precies hetzelfde verhaal in haar kosthuis had hooren vertellen door zekeren heer Derksen, gemeente-secretaris van de ge meente Losser Wij stonden paf! En besloten aanstonds deze mededeelingen op de juistheid te con troleeren. Daarbij bleek ons zoowaar; a. dat het antwoord van de Nijmeegsche onderwijzeres op de telefonische aanvraag vanuit Didam van a tot z gelogen was, om dat Vrijdag geen enkel telefoongesprek tus schen Didam en Nijmegen is gevoerd. b. dat de gemeente-secretaris van Losser hetgeen deze heer op een desbetreffende vraag telefonisch tot hem gericht, pertinent mede deelde nog nimmer in Didam was ge weest. De geloofwaardigheid van de Terborgsche onderwijzeres (thans te Didam) komt door dit onderzoek in een eigenaardig licht te staan, dat uit den aard dezer onverkwikkelij ke geschiedenis niet geschikt lijkt om het respect voor deze „opvoedster der jeugd" te verhoogen. De lezer oordeele thans zelf over deze wei nig fraaie geschiedenis, die tot ver over onze landsgrenzen heel wat stof in de bladen heeft doen opwaaien. IN EEN MAAIMACHINE GEVALLEN. Te Donkerbroek (Fr.) viel een zoontje van den heer J. Neitsma met zijn oogen in de tanden van een maaimachine en werd zóó erg gekwest, dat hij naar het academisch ziekenhuis is overgebracht. Men vreest voor het verlies van zijn gezichtsvermogen. HET GESLOTEN STATION. Het personeel was vertrokken toen de laatste trein binnen kwam. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bemerkten twee surveilleerende agenten van politie, dat zich een man bevond op de viaduct van de electrische spoor bij de halte Berg- wag te Rotterdam, aldus de „N.R.Crt", De man stond op de overspanning van de via duct over den Bergweg. Zoodra hij de agen ten bemerkte, riep hij hen aan en hij vertelde da hij een uur geleden aan de halte was aan gekomen, en dat hij nadat de trein vertrok ken was, bemerkte, dat zich niemand meer op het haltestation was. Hij verzocht den agenten hem uit zijn be narde positie te bevrijden, maar omdat nie mand meer aan de halte aanwezig was, kon den de agenten niet bij den man. komen. Kort nadat de agenten aangesproken waren, kwam er een montagewagen, die zich over den inge- slotene ontfermde en hem meenam naar het Station Hofplein. Het onderzoek van de poli tie heeft uitgewezen, dat de gedupeerde reizi ger in het bezit was van een spoorkaartje naar Bergweg. DE PALEIS-RAADHUIS-KWESTIE TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het Donderdag door de heeren Van den Bergh, Ketelaar, Romme en Boissevain bij.den Amsterdamschen inge diende voorstel tot benoeming van een veel zijdig samengestelde commissie van deskun digen, die zal onderzoeken in hoeverre het paleis op den Dam voor gemeentelijke doel einden kan worden beschikbaar gesteld, ver neemt het H'bld., dat het college van B. en W. niet voornemens is, het voorstel over te nemen. In de Woensdag 1 Juli a.s. te houden raadsvergadering, waarin de paleis-raadhuis kwestie aan de orde zal worden gesteld, zal dit voorstel, als van prealabelen aard, op de agenda verschijnen. Aan den raad zal aldus ae beslissing worden gelaten, hoe met het voorstel zal worden gehandeld. Wordt het aangenomen, dan gaat het paleis-raadhuisvraagstuk voor geruimen tijd van de baan. DE FORDFABRIEKEN TE AMSTERDAM. Het fabrieksterrein gereed. Bij het. aangaan der overeenkomst door het gemeentebestuur met de directie der Neder landsche Fordfabrieken aangaande de vesti ging in Amsterdam, werd bepaald, dat drie maanden na het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluit, de grond moest worden opgeleverd1 voor het bouwen der fa briek; voor het overige gedeelte van het groote terrein is een lateren datum vastge steld. Binnen de drie maanden is onlangs het fabrieksterrein door de gemeentelijke Dien sten opgeleverd; de Forddirectie heeft wet houder Abrahams schriftelijk hare voldoe ning uitgesproken, voor deze vlugge wijz» van werken. van. HET VERSCHE KADETJE. Besprekingen in het congres den Nederl. Bakkersbond. Op het congres van den Nederlandschen Bakkersbond, te houden op 1 Juli a.s. te Arnhem, zal een onderwerp van bespreking uitmaken het verbod van verkoop van versch brood vóór tien uur 's morgens. Namens het „Comité tot het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt" hebben de hee ren Th. Meerman, voorzitter en mr. Jules Keizer, secretaris, het hoofdbestuur van den Ned. Bakesbond eenige stellingen doen toe komen, welke de heer L. Snapper ter con- gresse zal verdedigen. Deze stellingen luiden: 1. Het zesde lid van artikel 35 van de Arbeidswet 1919 „Het is verboden deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, vóór 9 uur des voormiddags uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbak kerij bevindt, te vervoeren, alsmede deeg of zulk broor vóór 10 uur des voormiddags te verkoop of af te leveren", berooft het Neder- landsch publiek van de gelegenheid aan het ontbijt versch brood te kunnen gebruiken. 2. Deze „unieke" wetsbepaling schept een schril onderscheid tusschen Nederland en al le andere landen. 3. Nederland mag er zich desgewild op beroemen het eenige land te zijn in hetwelk het niet mogelijk is zonder wetsovertreding aan het ontbijt versch brood te nuttigen. 4. Deze wetsbepaling is een hindernis wel voor den Nederlandschen producent, den Nederlandschen consument, exploitanten van hotels, restaurants, als eindelijk voor den vreemdeling in Nederland. 5. Opheffing van deze wetsbepaling en daarmede het openstellen van de vrije gele genheid aan het ontbijt versch brood te kun nen nuttigen, zal ongetwijfeld leiden tot de bevordering van den afzet van brood, als mede tot bevordering van het vreemdelingen verkeer. 6. Ten onrechte wordt verband gelegd tusschen het behouden van deze wetsbepa ling en handhaving van het wettelijk verbod van nachtarbeid. De wetsbepaling is tot stand gekomen niet onder den drang van de groot-werkgevers, die meenden daardoor moeilijkheden met expeditie van hun artikelen te kunnen bezweren. Verkoop en aflevering van klein versch brood in de vroegere och tenduren geschiedt in het buitenland met even behoorlijke handhaving van het verbod van achtarbeid, als in Nederland. De techni sche ervaren bakkersleden van het Comité handhaven hun meening, dat verkoop en af levering van klein versch brood in de vroege ochtenduren op de strikte handhaving van het verbod van nachtarbeid niet den minsten invloed behoeft te hebben. 7. Elke ernstige poging tot afschaffing van een wetsbepaling, die aan breede krin gen der bevolking slechts goed kan brengen, de rechtstreeksche bedrijfsbelangen van de Nederlandsche bakkers slechts zal kunnen bevorderen, kan naar het bescheiden oordeel van het Comité niet anders dan steun ver wachten, allereerst van den Ned. Bakkers- bond. Het Comité spreekt het vertrouwen uit, dal het congres zich zal uitspreken voor de on middellijke intrekking van lid 6 van artikel 35 van de Arbeidswet 1919, opdat de belach- wekkende toestand ophoude, dat zonder eeni ge noodzaak, in tegensteling met alle andere, ook het Nederlandsche volk niet versch brood bij het ontbijt kan nuttigen. 13. Natuurlijk gaan de Oesterkinderen nu da delijk heel braaf uit wandelen om hun mooie nieuwe pakken te vertoonen en eigenlijk hopen ze, dat ze maar heel veel kinderen van school zullen tegenkomen. Maar dat valt de verwaan de kleine rekels toch niet mee! Ze komen te recht in een eenzaam koraalbosch waar het o, zoo stil is. En die stilte maakt hen angstig, vooral ook omdat ze er den weg niet kennen. 14. Opeens houden de grillig-gevormde ko raalstruiken op en tot hun schrik zien ze zien omgeven door allerhande boemannen, spook achtige wezens met woeste pruiken, die er ui zien of ze het keurige viertal graag naar zie toe halen wilden. En dit is ook zoo, de Zee- Anemonen, die hier staan, reiken en rékken zich om de oestertjes naar zich toe te kunnen halen en ons viertal slaat op de vlucht, .j»

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6