DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. MBOfl HOE1§DAO 24 JLYI 1931 133e Jaargang. DE ÏI0RAT0RIÜMPLANNEN VAN H00VER. WAAROM EEN MORATORIUM? !Buitetdcwd Heeren-Costuums oppersen f 1.— Heeren-Costuums oppersen en ontvlekken f2.50. Heeren-Costuums chemisch reinigen (stoomen) f 4.50 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. kil PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ilo. 140 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Er moest een oplossing komen, omdat Duitschland met den ondergang bedreigd werd. Waarom Frankrijk thans een eenigszins wilwillende houding aanneemt. Een rede van dr. Brüning. Het moratorium van Hoover houdt nog steeds de gemoederen van de geheele wereld bezig en zoo langzamerhand dringt de be- teekenis er van door en ontdekt men de goede en de slechte zijden van het plan. Over het algemeen is men de meening toe gedaan, dat het plan ten uitvoer moet wor den gebracht, om de wereld te redden van een zekeren ondergang. Zelfs de Fransche re geering is die meening toegedaan en als men even nadenkt, hoe de algemeene toestand eigenlijk is, dan is die Fransche houding heelemaal niet vreemd. Het is toch n.1. een feit, dat Duitschland bijzonder zwaar gedrukt gaat onder de las ten. De groote sommen gelds, die het moet betalen volgens het Youngplan, zijn er niet en men kan ze niet krijgen ook. Zou dus de oude toestand bestendigd blijven, dan staat Duitschland voor een staatsbankroet en gaat denzelfden weg als Oostenrijk een jaar of acht, negen geleden. Zelfs zou het gevaar van een algeheele omwenteling en de daar aan gepaard gaande gevolgen niet denkbeel dig zijn. Duitschland kan dus niet betalen den eer sten tijd. Dwingt men het dus toch, dan volgt onmiddellijk een bankroet en de schuld- eischers krijgen niets. En het is daarom, dat de Fransche regeering niet geheel en al on wil lend tegenover Het Hoover-plan staat, al wil men het niet accepteeren in den vorm. zooals Hoover het heeft voorgesteld. Frank rijk staat dus op 't oogenblik voor het feit, om van twee kwaden de beste te kiezen en het zal dit natuurlijk doen, ook al zal de meening; van het Fransche publiek een an dere zijn. Beschouwt men de zaak geheel objectief, dan blijkt al ras, dat de houding van Ame rika niet enkel edelmoedig is. Zeker, Hoover heeft een grootsch gebaar gedaan met zijn plannen en als ze gelukken, zal hij een groot succes hebben te boeken. Maar daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat Amerika de allereerste belanghebbende was, om de financiën van Europa te redden. Ame rika toch heeft tijdens den oorlog maar raak uitgeleend en moet dus groote kapitalen te rug zien te krijgen. Valt Duitschland dus in een, dan is het de groote vraag, of Frankrijk en de andere Europeesche landen zich staan de kunnen houden en hun schulden aan Ame rika kunnen afbetalen. Men ziet dus, dat Amerika eigenlijk de voornaamste belangheb bende is. Welke redenen Hoover echter ook gehad moge hebben voor zijn plannen, dit is dunkt ons zeker, dat het moratorium groote gevol gen kunnen hebben. De zieke wereld heeft behoefte aan rust en vooral Duitschland moet eenigen tijd rust hebben, om zich weer eenigszins te kunnen herstellen. Het kan zijn productie niet meer in stand houden door de uitvoering van te groote kapitalen naar het buitenland en zonder kapitaal gaat de pro ductie ten gronde. De zaak is eigenlijk de laatste jaren zoo: Duitschland moest zijn kapitalen aan zijn schuldeischers geven, deze droegen het geld over (althans voor een groot gedeelte) aan Amerika, de groote ge nerale schuldeischer, en Duitschland leende van Amerika weer het kapitaal, om daar door te kunnen produceeren. Het leende zoo veel, dat zelfs de rente bijna niet meer be taald kan worden aan Amerika, omdat het veel te veel aan Frankrijk c.s. moest betalen. Men ziet dus, welk een belang Amerika bij een herstel van Duitschland's economi sche leven heeft. Echter zal men zich afvra gen: als Duitschland uitstel van betaling krijgt (en dat is toch de bedoeling van Hoo- ver's plan), wat zal er dan in Frankrijk en Amerika gebeuren. Ongetwijfeld zullen die landen dan zwaarder belast worden, omdat ze de inkomsten uit Duitschland missen. Maar dat is wellicht niet zoo erg, omdat le. die inkomsten slechts tijdelijk gemist worden en 2e, omdat de economische toestand dan veel gezonder, althans veel steviger is, dan in Duitschland. Van algemeen belang is het dus, dat het moratorium van Hoover straks aangenomen wordt. o We hebben in bovenstaande het een en an- er meegedeeld dver de Hooverplannen en w'at daarmee in verband kan worden ge bracht. We zullen thans de berichten uit het buitenland hier laten volgen en beginnen met de redevoering, die dr. Bruening gisteravond In Duitschland voor de radio gehouden heeft en die door alle zenders in Duitschland werd uitgezonden. De rijkskanselier zeide in die rede o.m. het volgende: Volgens de proclamatie van den president van de Vereenigde Staten moet het komende laar niet alleen het herstel brengen van het internationale vertrouwen op economisch ge bied en daarmede den economischen opbouw der wereld dienen, doch streeft tevens het doel na de politieke betrekkingen tusschen de landen te verbeteren en een verdere vreed zame ontwikkeling, gegrondvest op overtuigd samenwerken der staten, te bevorderen en te versterken. De beide oefenen een noodzake lijke wisselwerking uit. Zonder saneering van economische en financieele verhoudingen is geen kalmeering van den politieken toestand, zonder deze politieke kalmeering geen over winnen van den economischen nood denk baar. Een normale ontwikkeling van Europa en de wereld is daarvan afhankelijk. Alle volkeren der aarde zijn diep onder den indruk van den historischen stap, dien de president der Vereenigde Staten Zondag ge daan heeft. Het Duitsche volk en de Duitsche regeering hebben in hartelijke dankbaarheid de voorstellen van president Hoover aan vaard. Een nieuwe hoop voor Europa en Duitschland ontstaat uit dit voorstel. Het brengt Duitschland hulp op een beslissend moment van zijn geschiedenis. Het eerste effectieve begin voor een betere toekomst is gemaakt. Maar de rijksregeering moet waar schuwen voor de opvatting, dat door dit voorstel van den Amerikaanschen president, wanneer het door alle betrokken volkeren wordt aangenomen, alle moeilijkheden zullen worden overwonnen. Wanneer de rijksregee ring ook in de herhaalde harde maatregelen van de noodverordeningen van December en de laatste noodverordening gepoogd heeft, de opkomende gevaren te bedwingen en gedwon gen was, het Duitsche volk een maximum van lasten en beperkingen op te leggen, teneinde de komende maanden en vooral den volgen den winter door te kunnen komen, dan was zij er zich van bewust, dat het jaar 1932 naar alle waarschijnlijkheid het hoogtepunt der financieele moeilijkheden brengen zou. Al heeft de rijksregeering de begrooting van het rijk sluitend gemaakt en zelfs groote bedra gen voor de gemeenten ter beschikking gesteld teneinde alle werkeloozen te kunnen onder steunen, toch is in 1931 de positie der landen en gemeenten nog niet geheel in orde. De opbrengst der belastingen zal naar schatting van de rijksregeering honderden millioenen dalen. Hierbij komen de verminde ringen aan inkomsten in de landen en gemeen ten tengevolge van den slechten economi schen. toestand enz.. De verminderde inko- komens en loonen van 1931 zullen de be grootingen van rijk, landen en gemeenten voor 1932 zwaar belasten. Daarbij komt het accute gevaar, dat wij in de laatste twee jaren herhaaldelijk hebben doorgemaakt, n.1. dat tengevolge van een reeks economische gebeur tenissen een ontzaglijke onrust ontstaat, ten gevolge waarvan door het buitenland groote credieten op korten termijn opgevraagd wor den. De poging die nu ten derde male ge daan is een zeer groot gedeelte van deze cre dieten op korten termijn plotseling uit Duitschland terug te halen heeft den storm, die thans beschouwd kan worden als bezwo ren, doen ontstaan. Deze storm heeft echter tevens al diegenen die inzicht hebben met drastische duidelijkheid de verbondenheid van het economische wereldleven, positief zoowel als negatief, getoond. Het zou de ge vaarlijkste illusie, die het Duitsche volk zich zou kunnen maken, zijn, te gelooven, dat na aanvaarding van het voorstel van president Hoover alle nood in Duitschland is over wonnen. De rijksregeering heeft de harde maatregelen tot redding der financien moe ten nemen en zal daaraan vasthouden, aan gezien het doorzetten ook zonder reparatiebe talingen in de volgende anderhalf jaar bui tengewone eischen zal stellen. De regeering heeft verklaard en blijft daar bij dat zij bereid is de harde en bijzonder drukkende maat regelen der noodverordening te veranderen. Zij is echter niet in staat op eenige wijze aan het financieele totaalresultaat van de nood verordening te laten raken. Slechts onder garantie van dit financieele totaalresultaat zal het bij aanvaarding van het initiatief van president Hoover mogelijk zijn, wanneer de inkomsten niet bijzonder terugloopen, de be grooting voor 1932 sluitend te maken. Het Duitsche volk zou ieder vertrouwen van de wereld en ieder begrip verspelen, wanneer het niet zou vasthouden aan de principes van «n aSotate, zclts met sanetrine van onze openbare ?'"X ;ri jï saneering der financien is een der belangrijk s?e voorwaarden voor het scheppen van ver trouwen. Het bewijs van vertrouwen, dat m den historischen stap van Preslde"Jn"°r°JCet lint kan slechts vrucht dragen, wanneer net Duitsche volk vast besloten is op eigeii ic den weg van de grootste zoimghcd op elk gebied verder te gaan. In Frankrijk schijnt men thans besloten te hebben tot principieele aanvaarding van Hoover-plannen. De Fransche ministers hebben de mogelijk heid bpproken, dat Duitschland zich na het eenjarige uitstel van betaling niet in staat zou verklaren, de betalingen te hervatten. In dit geval zou Frankrijk, op grond van artikel 8 van het Youngplan, verplicht zijn, het garantiedepot bij de Herstelbank tot 500 mil- lioen R.M. te verhoogen. Hiervan zijn reeds 52 millioen gestort. Dan zouden dus 448 mil lioen R.M. direct bijgestort moeten worden. De Fransche Staatsbegrooting zou dus, be halve de derving der Duitsche betalingen en der onbeschermde annuïteit, nog een grooter deficit aanwijzen. De minister van financiën zoekt derhalve een oplossing, waardoor het de Fransche regeering mogelijk zal zijn, toe te stemmen in het plan van Hoover, zonder de Fransche belastingbetalers nieuwe lasten ten bedrage van totaal 5 milliard fr. op te leggen. Het verluidt, dat reeds thans onderhande lingen plaats hebben, welke zullen leiden tot het sluiten van een internationale leening. Aan deze leening zou worden deelgenomen door alle bij de schuldregelingskwestie be trokken landen. Met behulp van deze leening zou het mogelijk worden de begrootingen der Staten, die door het voorstel van Hoover be- invloed zouden worden, weer sluitend te ma ken. De verklaring van den Franschen minister president Laval gisteren in de Kamer afge legd luidde: „De Fransche regeering erkent den groot moedigen geest van president Hoover. Zon der toestemming van het parlement zal geen wijziging in de 'bepalingen van het Young plan worden aangebracht. De regeering beraadslaagt over het ant woord, dat zij den president der Vereenigde Staten zal doen toekomen. De Kamer zal Vrijdag a.s. kennis kunnen nemen van den inhoud der nota. Met moet begrijpen, dat het niet onmogelijk is, de ant woordnota eerder bekend te maken. o Het gerucht wordt bevestigd dat Amerika bijzondere stappen heeft ondernomen ten opzichte van Frankrijk in zake het door Hoo ver voorgestelde moratorium. Het Parijsche radio-agentschap meldt uit Washington, dat de onderstaats-secretaris voor de schatkist, Mills, den Franschen ge- zantschaps-attaché een memorandum over handigde in den vorm van twee tabellen ten einde deze naar Parijs door te zenden. Een van deze tabellen vermeldt het aan deel dat Frankrijk heeft in de plannen van Hoover, terwijl in het andere de toestand wordt geschilderd die ontstaan zal indien Frankrijk de voorstellen zal van de hand wijzen. Het memorandum wordt van vertrou- welijken aard beschouwd tot de Fransche regeering gelegenheid zal hebben kennis te nemen van den inhoud, dan wel den inhoud te bestudeeren. Voorloopig verluidt slechts, dat het secretariaat van de schatkist te Washington een uitvoerige berekening heeft gemaakt, welke vooruit lóópt op het feit dat Frankrijk in verband met het voorstel van Hoover 96 millioen zal moeten opbrengen. Voorts wordt uiteengezet dat het Frankrijks eigen belang is de voorstellen aan te nemen. Voor het geval dat Frankrijk zou aandrin gen op de betaling van de onbeschermde annuiteit, zal het ook zijn schulden aan Amerika en Engeland moeten betalen, tenzij de Fransche regeering een bijzonder schul den-moratorium eischt, hetgeen, naar de meening van de vooraanstaande Amerikaan- sche persoonlijkheden, slechts 't crediet van Frankrijk zal schaden. Aan de Quai d'Orsay heeft men nog geen kennis genomen van den inhoud van het me morandum van Mills. Men is daar dan ook niet in de gelegenheid eenige inlichtingen te verstrekken. o Naar uit Washington gemeld wordt heeft Staatssecretaris Stimson gisteren de diplo matieke vertegenwoordigers van Duitsch land, Engeland, Italië, Bulgarije, Joegoslavië, Roemenië en Tsjechoslowakije ontvangen voor besprekingen over de voorstellen van president Hoover. Met het oog op in Fransche bladen tot uiting gekomen ontstemming over het feit, dat de Fransche regeering door deze voor stellen is overrompeld, werd in het staatsde- partement de volgende verklaring afgege ven: Door de Amerikaansche regeering is voor de definitieve formuleering met geen enkele regeering gesproken. De president die den toestand in Duitschland, gelijk men begrij pen kan, met groote bezorgdheid heeft ge volgd, handelde, toen de Duitsche financieele crisis in de beide laatste dagen van de vorige week toonde, dat wanneer hij niet onmiddel lijk handelend optrad, een catastrophe voor de deur stond en Frankrijk was de eerste der buitenlandsche mogendheden, die in kennis gesteld werd, toen hij tot handelen besloten had. Dat was Vrijdag. o De Fransche minister-president Laval heeft gistermiddag een onderhoud, gehad met Briand en Flandin inzake het antwoord aan Hoover. De Fransche regeering zal zich in principe accoord verklaren met het voorstel. doch zij zal eischen, dat de onaantastbaar heid van het niet-beschermde deel der Duit sche betalingen door het moratorium on aangetast zal worden gelaten, teneinde geen precedent te scheppen. De Fransche regee ring stelt zich derhalve op het standpunt, dat Duitschland het niet-beschermende en niet voor transfer bestemde deel der herstel betalingen ten bedrage van 612.000.000 R.M. per jaar, onvoorwaardelijk zal moeten beta len. Echter zal worden getracht, door middel van de Bank voor Internationale Betalingen, dit bedrag weer op de snelste wijze in den een of anderen vorm aan het Duitsche be drijfsleven ten goede te doen komen, zoodat de betaling van het niet-beschermende deel een min of meer theoretisch karakter zal krij gen. Of, en zoo ja in welke mate, men in Duitschland dan weer voor dit bedrag rente zal moeten betalen, staat nog niet vast. 1) Het Youngplan verdeelt de betalingen in twee soorten: 2/3 van de herstelbetalin gen zijn z.g. beschermd. Voor dat deel kan Duitschland zelf een moratorium afkondi gen. Het overblijvende derde deel, de z.g. niet-beschermde betalingen, moet echter on der alle omstandigheden betaald worden. Nu is het van zeer groote principieele be- teekenis, dat het voorstel van Hoover uit drukkelijk moratoriumvrij gemaakte gelden onder het moratorium betrekt. Hierdoor wordt het plan-Young in zijn grondvesten aangetast, wat niet het geval zou geweest zijn als Duitschland zelf een mo ratorium had afgekondigd, dat het onbe schermde derde niet zou hebben kunnen om vatten. REGEERINGSVERKLARING VAN HET KABINET-BURESCH. In de gisteren gehouden zitting van den Nationalen Raad heeft de nieuwe Öostenrijk- sche regeering zich aan het parlement voor gesteld. In de regeeringsverklaring, die door Bondskanselier dr. Buresch werd voorgele zen, werd allereerst de binnenlandsche poli tiek behandeld. Haar richtlijnen laten zich in de volgende woorden samenvatten: recht vaardige verdeeling der van de bevolking geëischte offers, afhandeling der douane- voorstellen, sluiting van handelsovereenkom sten, bestuurshervorming. Ten aanzien van de reorganisatie van de Kreditanstalt zeide de Bondskanselier onder levendigen bijval, dat het de taak der regeering zal zijn de ver antwoordelijkheid van alle betrokken organen binnen het kader der bestaande wetten vast te stellen. De benoeming van een directeur als verantwoordelijk leider der instelling zal eerlang geschieden. Met steun der regeering zal een reorganisatieplan worden uitgewerkt, waarbij den omvang der uitkeeringen en pen sioenen aan een strenge revisie zal worden onderwerpen. De in deze richting noodzake lijke maatregelen zullen zoo noodig rechts kracht verkrijgen. Vervolgens behandelde de Bondskanselier de buitenlandsche politiek, waarover hij zei de, dat juist de Oostenrijksche politiek op dit oogenblik rekening moet houden met de eco nomische eischen. De regeering is besloten de vriendschappelijke betrekkingen met alle na- buurstaten zorgvuldig te onderhouden In het bizonder reserveert men zich de vriend schapsbanden met Duitschland. Over de Tol- uniekwestie sprekende, zeide dr. Buresch, dat hij het niet wenschleijk acht vooruit te loopen op de beslissing van het Haagsche Hof Voorts besprak dr. Buresch de thans gevoer de onderhandelingen betreffende handels verdragen. Het voorstel gedaan door den president der Vereenigde Staten Hoover is tot ons aller harten doorgedrongen (bijval). Spr. dankt van ganscher harte den huidigen leider der Vereenigde Staten voor de reddende hand die deze thans in den tijd van den grootsten nood, toesteekt". Op voorstel der sociaal-democraten werd direct een aanvang gemaakt met de debatten over de regeeringsverklaring. INDUSTRIE- EN HANDELSDAG TE DUSSELDORP. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Inudustrie en Handelskamer te Dusseldorp, heeft de hoofdcommissie van den Duitschen Industrie- en Handelsdag he den alhier een feestelijke bijeenkomst gehou den. Na het openingswoord van den president der Industrie- en Handelskamer van Dussel dorp, Peensgen, bracht de Pruisische minis ter van Handel, dr. Schreiber, de gelukwen- schen over van de Pruisische regeering. In het verloop van zijn redevoering besprak dr. Schrieber de initiatiefvoorstellen van Hoo ver. De minister zeide, dat wij ons ten volle re kenschap moet engeven van het feit, dat deze stap het uitgangspunt kan zijn voor een lang zame verbetering der wereldeconomische ver houdingen Het Duitsche volk mag evenwel niet vergeten, dat de hulp nimmer alleen van buitenaf kan komen. De saneering van onze verhoudingen is afhankelijk van onze eigen prestaties en van de moreele en politieke houding die wii in BERICHT. Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm ver schijnende nummers franco ea gratis. OS DIRECTIE. den moeilijksten tijd aannemen. De president van den Duitschen Industrie- en Handels dag Franz von Mendelsohn juichte de stap van president Hoover eveneens hartelijk en zeide nietsmeer te wenschen dan dat Europa niet zal achterblijven bij Amerika. van Binnen enkele dagen terug. Onze naam waarborgt U zorg vuldige behandeling. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCH LAND. Volgens mededeeling van het Rijksinstituut voor Arbeidsbemiddeling bedroeg het aan tal bij de verschillende arbeidsbeurzen inge schreven werkloozen per 15 Juni rond viei millioen (per 31 Mei j.1. 4.053.000). Per 15 Juni ontvingen rond 1.476.000 personen werkloozenuitkeering (meer dan 100.000 minder dan per 31 Mei), terwijl per 15 Juni 933.000 personen crisisuitkeering ontvingen. Per 31 Mei bedroeg dit aantal slechts 4.000. EEN BRAZILIAANSCHE STAD DOOR EEN WERVELSTORM GETEISTERD. Dooden; gebouwen verwoest. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaansche stad Luiz de Coceres door een hevigen wervelstorm is geteisterd, waardoor 10 personen werden gedood. De materieele shade is aanzienlijk. Ongeveer 35 gebouwen en verscheidene huizen werden totaal ver woest. ONTPLOFFING IN KRUITDEPOT DER ENGELSCHE MARINE. Reeds elf dooden. Minstens 10 gewonden. In de nytro-glycerine afdeeling van de kruitfabriek voor de Britsche Marine te Hol ton Heath bij Poole (70 K.M. ten Z. var Portsmouth) heeft gister een ernstige ont plofing plaats gehad. Tot nu toe zijn reeds 11 dooden geteld. Ej zijn minstens 10 gewonden. Nadere bijzonderheden ontbreken. 10 dooden. 19 gewonden. Omtrent de ontplofing, welke gisteren heeft plaats gehad in de munitiefabriek van de Marine te Holton Heath deelt de Admirali teit mede, dat in totaal 10 personen zijn ge dood en 19 gewond. Door de ontploffing van zeer explosief rookloos kruit werden de bewoners uit de plaatsjes in een omtrek van ongeveer 36 K M. opgeschrikt. De leider der fabriek heeft verklaard, da! de ontploffing plaats heeft gehad in het nytro-laboratorium De aangrenzende ge bouwen zijn verwoest. Na de eerste explosie is een tank in d« lucht gevlogen. HEVIGE AARDBEVING IN NIEUW ZEELAND. Volgens berichten uit Wellington werden verscheidene districten van Nieuw Zeeland Dinsdagmorgen door een hevige en aanhou dende aardbeving geteisterd. Er maakte zich een hevige paniek meeste» van de bevolking. Nadere bijzonderheden ontbreken. DE WEENSCHE UNIVERSITEIT GESLOTEN. Naar aanleiding van de gisteren plaats ge vonden hebbende onlusten aan de universi teit te Weenen werd besloten deze tot nader order te sluiten. Ook de landbouwhooge- school zal worden gesloten evenals de tech nische en de handels hoogeschool aangezien ook daar ordeverstoringen hebben plaatsge vonden. 1 DIEFSTAL VAN HANDSCHRIFTEN. In het Dickensmuseum te Londen zijn ver schillende manuscripten gestolen, niet alleen van Dickens, maar ook van koningin Victo ria, Gladstone, Carlyle en Victor Hugo. Het is gebleken, dat de dader onmiddellijk eenige handschriften aan een Londenschen antiquair had verkocht, hetgeen tot zijn aanhouding heeft geleid.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1