Alkmaarsche Courant. Radionieuws ÊeuilCetm DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. Rechtszaken Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag *24 Juni Meisjes Brieven uit Rusland No. 146 1931. ii i H Donderdag 25 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8 —9.50 Gramofoonplaten. 10.— Morgen wijding. 10.15—10.30 Gramofoonpl. 10.30— 12.— Concert door het A.V R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 12.—2.— Omroeporkest o. 1. v. Willem Knikker. 2.—2.30 Lezing door Kees van Bruggen. 3.-4— Naaicursus 4—4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Zie- kenuurtje. 5.306.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bok Scholte. 7.30 Dr. H. W. v. d. Vaart: „Hedendaagsche stroo mingen in de wijsbegeerte". 8.Gramofoon platen. 8.1510.30 Aansluiting Concertge bouw. Concertgebou-workest o. 1. v. N. Treep. Solist Henk van Wezel, cello. 10.30 Vaz Dias. 10.4012.„Billy en Bully". Huizen1875 M. (8.9.15 en 11.2. K.R.O., 10—11.— en 2—11.30 N.C.R.V.) 8—9.15 Gramofoonplaten. 10.Zang N. -C. R. V.-dameskoor. 10.1510.45 Zieken dienst o. 1. v. Ds. G. J. Duyvendak. 10.45 |ll.Zang N.C.R.V.-Dameskoor. 11.Gra mofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje door 'Pastoor Perquin. 12.Politieber. 12 15 I.45 Concert door het K.R.O.-Trio o. 1. v. P. (Lustenhouwer. 1.452.15 Gramofoonplaten. 2.153.15 Handwerkcursus. 3.153 45 IVrouwenhalfuurtje. 4.5.Ziekenuurtje 5.5.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Concert. B de Vries, hobo. W. v. d. Horts, piano. 6.45 Knipcursus. 7.Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieberichten 7.35 Gramofoonpl. 8.10.45 Concert. Chr. iRadio-orkest o. 1. v. G. Stam. M m. v. J. de 'Molenaar, piano. 9.9.30 Mevr. H. Rauws Dewald: „Lenige oorzaken van het ver- naderde gezinsleven". 10.10—10.20 Vaz Ilias. 10.4511.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. New. 1.202.20 Concert. T. Gordon, sopraan. Etcheverria, bariton. Agnes Mill, piano. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Be richten. 6.55 Tennis-verslag. 7.Recital door L. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.50 Lezing. 8.10 „Au Lapin pui saute". Cabaret-pro gramma. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Instrum. Kwintet. E Conti, sopraan. 10.50—12.20 Dansmuziek 12.20—12.25 Televisie-proeven. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Causerie geill. met gramofoonmuziek. 9.05 Hoorspel. 9.50 Solisten-concert. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonplaten. 10.35—11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkest- concert. 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.20 Gramofoonplaten. 8.20—9.15 Orkestconcert m. m. v. violist 9.20 Hoorspel-uitzending Daarna berichten en tot 12 20: Dansmuziel Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en zang 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.209.55 Hoor spel. 9 5510.20 Liederen-voordracht. 10.35 11.15 Orkestconcert. 11.1512.50 Dans muziek. Brussel508.5 en 338.2 M. 508.5 M.. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Lohengrim" opera van Rich. Wagner. 338.2 M.: 5.20 Orkest- concert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Concert. Orkest. Berthe Seroen, zang. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.7.50 Gramo foonplaten. 10.30—12.20 Lezingen. 12.20 Gramofoonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.10 Gramofoonplaten. 3.104.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.20 „Nachbarn oder der Mord in der Friedrichstrasze", hoorspel van A. Uzarski en „Frau Klöm- perkamp zieht um", hoorspel van Hans Mül- led—Schlosser. Hierna Dansmuziek der ka pel Harry Head. Een goede huidverzorging is een eisch des tijds. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraadstrekt, gratis een nuttig boekje overhuidverzorging. (Nadruk verboden.) Geautoriseerde vertalisg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr, C. A. L. v. d. W. 16) Ja, dat heeft hij mij medegedeeld; acht honderd duizend pond. De coroner leunde in zijn stoel achterover en keek etns rond. Daarna wendde hi] zien wederom tot den getuige. p„e+Wh Mag ik u verzoeken, mijnheer Postletn waite, den uitersten wil van mijnheer Maza- roff voor te lezen? Onder doodsche stilte las hij het volgende voor; Dit is de laatste wil man mij, Salim Ma zaroff, het laatste woonachtig in hotel Geen te Londen en in Kaapstad, Zuid-Afrika 941 Darling street. Ik legateer en vermaak al ®ijn roerende en onroerende goederen, die ik tjij mijn dood bezit of waarop ik aanspraak aan Mervyn Holt, wonende te Londen §59a Jermijn street, en ik benoem den ge noemden Mervyn Holt tot eenigen executeur- testamentair en ik herroep alle vroeger ge maakte testamenten". Dat was alles. Maar ik gevoelde dat alle 'ogen thans op mij waren gevestigd. HOOFDSTUK XI. De theorie van de politie. Het eerste, waarvan ik mij werkelijk be- Wust .werd na de overste! oegde mededeeling De hervatting der Fransch-Rnsslsche onderhandelingen. De onderhandelingen van de bolsjewiki met de landen, die groote vorderingen op het oude Rusland hebben, ontwikkelen zich vol gens hetzelfde schema. Na langdurige be sprekingen, waarbij de bolsjewistische on derhandelaars op alle mogelijke wijzen de zaak trachten te traineeren, wordt ten slotte de vraag gesteld, of de sovjet-regeering be reid is de oude schulden te erkennen en een gedeelte ervan te betalen. Het antwoord is steeds zoo: „Wij zullen een gedeelte van die schulden betalen, mits u ons eerst credieten verleent". Practisch beteekent dat zoo: „Wij zullen een gedeelte van het geld, dat u ons opnieuw leent, als betaling voor de oude schulden geven". Eenige gerantie, dat de overige geleende som betaald zal worden, kunnen de bolsjewiki natuurlijk niet geven (zij willen het ook niet doenStalin heeft her haaldelijk, op de hem eigen cynische wijze, verklaard: „wij zullen alleen uit geleende sommen betalen, de kapitalisten moeten zich zelf maar betalen"). Daar nergens ter we reld nu een land te vinden is, waarvan de kapitaalkrachtige bevolking bereid zou zijn haar spaarpenningen aan de sovjet-regeering toe te vertrouwen, moet elke leening aan de Sovjet-Unie door de regeering gegarandeerd worden, en dat durfde tot nu toe geen enkel land aan. De eerste labour-regeering in En geland was al bereid, onder pressie van de uiterst-linksche elementen in de partij, aan den eisch van de bolsjewiki toe te geven, maar dat wekte zulk een verontwaardiging bij de andere partijen, dat de regeering nieu we verkiezingen moest uitschrijven met de leening aan Moskou als inzet, waarbij de conservatieven een geweldige meerderheid hebben behaald. Gewoonlijk gaat de zaak verder zoo de onderhandelingen worden slepende gehouden tot het kapitalistische land de eindelooze en volkomen nuttelooze besprekingen moede er een einde aan maakt. Zoo heeft Engeland na de overwinning der conservatieven gedaan? zoo heeft ook Frankrijk einde 1927 gedaan (nadat de besprekingen 3V2 jaar hebben ge duurd zonder eenig resultaat). Er was echter ook een verschil. De conservatieven braken de onderhandelingen af en zetten de bolsje wistische vertegenwoordigers uit het land. De Fransche regeering vond het om verschil lende redenen meter officieel de besprekingen niet af te breken. Formeel duurden dan ook de onderhandelingen ook na het schandaal met Rakowsky voort, de paar onderhande laars, die overgebleven waren, kwamen zelfs nu en dan bijeen, om de fictie te handhaven, dat er geen breuk was, dat de onderhande lingen voortduurden. Deze fictie kon echter niemand op een dwaalspoor brengen. In Frankrijk was het voor iedereen duidelijk, dat die schijnvertoo ning geen zin had, terwijl Stalin op zijn ru we manier de conclusie uit de mislukking der onderhandelingen heeft getrokken. De bols jewiki hebben steeds een kapitalistische re geering noodig, aan wie zij de schuld kun nen wijten voor hun diplomatieke nederla gen. Tijdens het bestuur der conservatieven in Engeland was dat land de zondebok. In de sovjetbladen heette het toen steeds, dat de Engelsche regeering dag en nacht alleen aan het smeden van complotten tegen de sovjets dacht, dat Engeland al zijn invloed en zijn middelen gebruikte om de sovjet-regeering een hak te zetten. In de bolsjewistische op tochten werden toen poppen van Chamber- lain en andere Britsche ministers meege sleept, bespot en verbrand. Na de overwinning van de Arbeiderspartij en de hervatting der Russisch-Britsehe betrek kingen, moest de dictator van Rusland een anderen zondebok vinden en dien vond hij in Frankrijk, waarmede de onderhandelingen toen volkomen mislukt waren. En op zijn schaamtelooze wijze liet Stalin in zijn bla den, zelfs in het Staatsblad, schrijven, dat Briand en andere Fransche ministers een oorlog tegen de Sovjet-Unie voorbereidden, organiseerde hij potsierlijke „processen", waarop de beschuldigden „openhartig en vrijwillig" bekenden met Briand, Poincaré en andere Fransche staatslieden onderhandelin gen te hebben gevoerd over een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Dag .in dag uit werd Frank rijk, de Fransche regeering, het Fransche volk door de modder gehaald, er werden geen kleuren gespaard om de Fransche re- van den notaris (want, om de waarheid te zeggen, trof mij die meer dan het barsten van een granaat gedurende den oorlog) was de stem van Crole. Toud je rustig, Holt! fluisterde hij. Houd je kalm. Meer hoorde ik niet, want ik was te zeer benieuwd te hooren wat de corner zou zeg gen. Deze wendde zich tot mijnheer Post lethwaite. Dus dit is werkelijk de uiterste wil van den overledene? Juist,'gaf Postlethwaite toe. Dit is het stuk in het handschrift van den overledene, waarvan het werkelijke testament werd over geschreven. De coroner keek rond. Wetherby, de advocaat van mevrouw EL phinstone, stond plotseling op en keek mij Daar mijnheer Holt, de bevoordeelde, tegenwoordig is, zeide hij, zoude ik hem wil len vragen of hij iets van het testament wist. Crole trok aan mijnjas, maar ik sprong °PL_ ik weet er niets van! riep ik uit. Ik heb er nooit een woord over vernomen! Wetherby keek mij nogmaals aan met een cynischen blik en ik voelde het blad naar mijn ^UenToverledene waren intieme vrien den, geloof ik", zeide hij rustig. Is dat nier iUif!?Ja, wij zijn zeer goede vrienden gewor den. Maar _;;n Hij viel mij met een beweging van zijn hand in de rede. iin Zulke dikke vrienden, dat hij u al zijn tfeld een groot fortuin! nalaat en u be noemt als eenig uitvoerder van zijn wi geering, die „bandieten", „bloeddorstige honden" enz. te bekladden. De verhouding tusschen beide landen werd met den dag erger. In Frankrijk ontstond een beweging voor het afbreken van de diploma tieke betrekkingen met de sovjet-regeering. E>e ontvoering van generaal Koetepow door de bolsjewiki, het schandaal met Besedows- ky en talrijke andere onverkwikkelijke ge schiedenissen maakten den toestand onhoud baar. En plotseling komt het bericht, dat de onderhandelingen tusschen beide landen hervat zijn! Dat moest op zeer velen in Frankrijk en in andere landen een vreemden indruk maken. Deze hervatting was echter geen toeval ligheid. Elk land, dat de onderhandelingen met de sovjet-regeering verbreekt, moet vroeger of later ze weer hervatten Dat heeft Engeland gedaan, dat moet nu Frankrijk ook. Er schuilt hier niets bijzonders in. Men moet eenvoudig niet vergeten, dat de sovjet- regeering, hoe dan ook, de regeering van Rusland is, dat zij over het lot van een zesde deel van de wereld beschikt. Een dergelijke macht kunnen landen als Frankrijk of Enge land niet verwaarloozen. Terwijl de bolsje wiki op hun beurt ook belang, hebben bij het hervatten van de onderhandelingen. Wat de buitenlanders, die een blauwen Maandag in Rusland hebben doorgebracht en zonder ken nis van de taal en de toestanden, alleen op gezag van hetgeen hun gidsen uit de G.P.O 'hun wijs hebben gemaakt, in Nederland en het buitenland ook mogen beweren, het is nu voor iedereen, die den toestand in Rusland werkelijk kent, duidelijk, dat de „pjatiletka", waarvoor sommigen hier te lande zooveel reclame maken, niet gelukt is. Wie de sovjet bladen geregeld leest (en niet de blaadjes, die de bolsjewistische propaganda-bureaux voor de vreemdelingen uitgeven), weet, dat de plannen op geen enkel gebied doorgevoerd zijn. De crisis is al begonnen. Overal in het buitenland bedelen de vertegenwoordigers van de sovjet-regeering om credieten En de zelfde mannen, die in hun staatsblad de bui- tenlandsche bankiers* voor schurken, haaien enz. uitschelden, vernederen zich voor die „haaien" en smeeken om credieten. Het leeg plunderen van Rusland, het uitverkooper. van de kunstschatten, die het land in den loop van eeuwen had vergaard, het berooven van de bevolking van voedsel, dat alles heeft nietgeholpen. Ook de dumping heeft niet zoo veel opgeleverd als de bolsjewiki haddenver- wacht. Daarbij is de internationale toestand ook zeer gespannen en het gevaar van een volkomen isolatie van Rusland wordt met den dag grooter. Het eenige land, dat nu cre dieten kan verleenen, is (in Europa althans) Frankrijk. Van dat land hangt ook de hou ding van de naburen van Rusland af. De bolsjewiki hebben daarom besloten naar Canossa te gaan. Hoe echter deze plotselinge frontverande ring aan het Russische publiek te verklaren? O, de bolsjewistische heeren zijn nooit ver legen. Zij hebben eenvoudig willens en wetens gelagen. In het staatsblad van de sovjet-regeering was de zaak zoo voorge steld, als zou Frankrijk de sovjet-regeering hebben verzocht de onderhandelingen te her vatten, waarna de sovjet-regeering, wier vredelievendheid wereldberoemd is, bereid was alle zonden van Briand c.s. te vergeven en haar instemming tot de onderhandelingen gaf. Maar waarom is Frankrijk op het voorstel van Moskou ingegaan? Wij hebben reeds gewezen op het eenvoudige feit, dat de sovjet- regeering Rusland vertegenwoordigt (op welke wijze, dat is een andere vraag). Zonaer de medewerking van Rusland is een oplos sing van de wereldcrisis niet te vinden. Rus land is een geweldig land, waarvan de bevol king, ten gevolge van de politiek der bolsje wiki, te weinig verbruikten bovendien dumping uitoefent. De goedkoope Russische arbeids kracht stelt de tegenwoordige heerschers van Rusland in staat, veel goederen in het bui tenland' te koop aan te bieden, en daarbij ver beneden den kostprijs. Het is dus noodig te trachten een zekeren modus vivendi te schep pen, een samenwerking met de bestaande regeering tot stand te brengen. Of die moge lijk is, is een andere vraag, maar een verant woordelijke regeering van een groote mo gendheid met een internationale positie als Frankrijk moet een dergelijke poging doen. En dan dit nog. De ontwapeningsconfe rentie komt spoedig bijeen. Een ontwapening van het Westen is echter onmogelijk, zoolang de Sovjet-Unie voortgaat met de koortsach tige bewapening en met de militarisatie van haar bevolking (zelfs meisjes worden nu in Rusland gedwongen zich in den wapenhan del te oefenen). Lukt het niet de sovjet-regee toch heeft hij nooit tegenover u over zijn plannen gerept? vroeg hij hatelijk. Laat uw geheugen u niet in den steek? Mijn geheugen laat mij niet in den steek! antwoordde ik heftig. Ik weet hoegenaamd niets van Mazaroff's laatsten wil, het was mij niet bekend, dat hij dien heeft gemaakt. En als Mazaroff werkelijk Merchison is, zal ik zijn nalatenschap overdragen aan hen, wien het toe komt aan zijn weduwe en aan zijn dochter. Heeft u dat verstaan, mijnheer Wetherby? Zoo niet, dan zal ik het nogmaals zeggenl Crole trok voortdurend aan mijn arm. Ga zitten, Holt, jij domme ezel, mompelde hij. Ga zitten! Laat dat aan mij over. Hij stond ook op. Zijn stem klonk vriendelijk toen hij zich tot den coroner wendde. Ik geloof, meneer, dat dit hoegenaamd niets te maken heeft met dit onderzoek.... Met allen eerbied voor mijnheer Crole, ben ik daarvan niet zeker, viel mijnheer We therby in de rede. Als Ik ben aan het woord, hou mij dat ten goede, zeide Crole. Ik neem aan dat het onder zoek zal worden verdaagd tot... Ik was van plan om dat te doen, viel de coroner in de rede. Hij richtte zich tot de jury leden: Heden over veertien dagen, heeren en intusschen Ik schonk geen verdere aandacht aan de woorden van den coroner; ik was te veront waardigd over de houding van den notaris van mevrouw Elphinstone. Toen ik in zijn richting keek, voerden mevrouw Elphinstone en hij een ernstig gesprek. Daarna kwam hij op mij af met een vriendelijk gezicht, U is een beetje te heftig, mijnheer Holt, zeide hij. Kom, kom, ik sprak alleen zakelijk. U weet dat zakelijke manieren niet altijd In hooge mate beleedigend, mijnheer U ring er toe te brengen, zich tegelijk met de overige landen te ontwapenen (ik beweer niet, dat dit mogelijk is en dat de beloften van de heeren Stalin Co. iets waard zijn), dan wordt het gevaar van een botsing tus schen het Westen en de coalitie, die Moskou bezig is tot stand te brengen, zeer groot. Deze overwegingen hebben Briand er toe bewogen de besprekingen met Moskou te hervatten. Briand is een te ervaren politicus om veei illusies te heiben, maar hij was verplicht een poging te doen. De onderhandelingen zullen natuurlijk z»er lang duren. De bolsjewistische diploma ten zullen trachten alles te vermijden, wat de vrijheid van actie van de Ille Internationale zou kunnen bemoeilijken. Zij zullen credieten eischen, de besprekingen op de lange baan schuiven, zoodra de Franschen minder pret tige dingen op het tapijt zullen brengen. Het heet, dat Stalin bereid is de voorstellen van Rakowsky, die hij toen als te vergaand had beschouwd, als basis voor de besprekingen aan te nemen. Die voorstellen waren als volgt: van de 10 milliard goudfrancs, die Rusland aan Frankrijk schuldig is, worden 25 af getrokken; de resteerende 71/2 milliard wor den in francs van de tegenwoordige waarde veranderd. Deze som zal betaald worden in 00 annuïteiten van 60 millioen. Bij wijze van „compensatie" eischen de bolsjewiki een lee ning van 500 millioen francs. In 1927 wei gerde de Fransche regeering in te gaan op deze vastkoppeling van de erkenning der ouae schulden aan nieuwe credieten en het niet waarschijnlijk, dat zij dit nu wel zou willen doen. Intusschen zullen de Fransche onderhan delaars op hun qui vive moeten zijn om niet op de een of andere wijze bedrogen te wor den. De bolsjewiki zijn meesters in het beden ken van allerlei strikken en vallen. De Fran sche regeering wil bijv. het nu geldende stel sel van consenten voor Russische goederen handhaven, en het schijnt dat Moskou bereid is hierin den Franschen een concessie te doen. Wij zouden echter heel wat bijzonderheden kunnen vertellen over de wijze, waarop de bolsjewiki nu die concentenregeling tot een farce maken. Wanneer men met de bolsjewiki te doen heeft, kan men nooit voorzichtig ge noeg zijn. Dr. B0R1S RAPTSCHINSKV. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. DE NIET-BESTAANDE TEXELSCHE SOCIËTEIT. In deze zitting werd behandeld de zaak tegen den heer Boon van Texel, of eigenlijk is dit niet juist, want het betrof de zaak te gen mej. De Haas, waarvoor Boon als ge machtigde optrad. Deze mej. de Haas had in de tent van D.A.T.S. (De Algemeene Texel- sche Sociëteit) waarvan zij door Boon als di rectrice is aangesteld, een openbare uitvoe ring gegeven, waar muziek was gemaakt, was gedanst en was gesproken. B. had hier voor geen vergunning en deze zaak is al meer aan de orde geweest, doch uitgesteld omdat B. zelf niet verschenen was. Nu was B., als gemachtigde van de directrice pre sent, met een lijvig dossier, dat de balie bij het zien reeds den schrik op het lijf joeg. Een drietal getuigen werden in deze zaak gehoord, die volgens B. lid van de sociëteit, waarvan het bestaan door den kantonrechter en-den ambtenaar bestreden werd, zouden zijn. Twee waren zich echter geenszins be wust van hun lidmaatschap. Zij hadden van B. een kaart ontvangen, tegen welker inleve ring zij den bovengenoemden gezelligen avond mochten bezoeken. Het bleek echter dat de inveregin van de kaart tevens inhield dat men zich als lid van D.A.T.S. opgaf. B. die nu juist niet de sympathie van de heeren rechters heeft en het daarnaar ook wel gemaakt heeft, had niet veel in te bren gen. Wanneer B. met het stellen van vragen maar even buiten de schreef ging werd hij bedreigd met uit de zaal te worden gezet en telkens doorboorde hem de ambtenaar met felle hatelijke blikken. De ambtenaar, zijn requisitoir aanvangend, begon met te constateeren dat het Boon den laatsten tijd op Texel niet naar den vleeze gaat. Boon: Ik verzoek den ambtenaar niet per soonlijk te worden, doch zich tot de zaak te bepalen De kantonrechter: Houdt je mond of je gaat eruit. De heer Boon: Dan ga ik er liever uit. De kantonrechter: Ga dan, gauw alsje blieft. De ambtenaar, zijn requisitoir vervolgend, doelde er op Neen, ik doelde op niets! viel hij zoetsap pig in de rede. Ik moet de belangen van mijn cliënte voor oogen houden; de heeren Crole en Postlethwaite hebben dat ook gedaan. Ik zeg nogmaals ,dat het hoogst eigenaardig is, dat Mazaroff of Merchison met geen woord van zijn uitersten wil sprak. De geheele zaak is eigen aardig en ik stel voor, dat wij menschen van de wet en de betrokken partijen gezamenlijk een onderhoud zullen hebben, als wij daarvoor een rustig plaatsje kunnen vinden. Ik bracht hen in mijn zitkamer. Maythorne was in de zaal gebleven en in gesprek met de politie. De notarissen voerden voornamelijk het woord; het liep over het terugvinden van het vermiste testament en de mogelijkheid om het oorspronkelijke stuk, geschreven en getee- kend door Mazaroff, te erkennen voor het ge val het officieele testament niet werd ontdekt. In de bespreking stelde ik geen belang: na het geen ik had gehoord, was ik vast besloten om geen penny van het vermogen van den overle dene aan te raken. Ik onderbrak dit gesprek. U vergeet, zeide ik, dat toen mijnheer Mazaroff zijn testament maakte, hij niet wist dat hij een dochter had. Zij keken mij allen aan. Dus u denkt, mijnheer Holt, dat indien hij dat geweten had, hij dan een ander testament zou gemaakt hebben? vroeg Wetherby. Ik kan alleen vertellen wat ik weet, ant woordde ik. Toen Mazaroff mij vertelde van zijn huwelijk, van zijn weggaan en zoo meer, zeide hij, dat, indien zijn kind eerder geboren was, hij dan zeker niet was weggegaan. Vele jaren later kwam hij terug en kwam hij tot de ontdekking, dat hij een dochter had. Hij zag haar, en ik geloof dat men mag aannemen, dat, indien het bestaan van zijn dochter hem bekend constateert met vreugde dat de oogen van de Texelsche gemeenschap eindelijk eens voor de practijken van Boon opengaan. Dat blijkt ook wel hieruit, dat hij geen kans heeft ge had om in den gemeenteraad te komen. Van alle herrie en chicanes die Boon maakt, z.g. als de man die de belangen van Texel zoo nauw aan het hart liggen, komt geen zier terecht. Iedereen lacht hem op het oogenblik uit. Wat voor een stichting D.A.T.S is weet niemand. De stichting bestaat eenvoudig niet. Niemand wil er lid van zijn en de metho den van Boon, om leden aan te werven, ia beneden alle critiek. Men moet toch uit vrije wil lid van een vereeniging worden en het is onmogelijk dat men tegen zijn wil daartoe verplicht wordt. De ambtenaar bracht een compliment aan de politiedienaar Goyenga, die prijzenswaar dig werk in deze zaak heeft verricht De heer Boon kreeg dan het woord om zich te verdedigen. In een breedvoerig betoog zette hij het bestaanrecht van D.A.T.S. uit een en bestreed het procesverbaal van G. Voor 100 proc. is de wet gehandhaafd De toestemmingen voor het houden van de so ciëteit zijn door B. en W. geteekend. Op den avond van 3 September is niemand binnenge laten of hij moest lid zijn. B. overhandigt dan een aantal documenten die aan moeten toonen in hoeverre D. A. T. S. bestaansrecht heeft. Over twee weken zal in deze zaak schrif telijk vonnis worden gewezen. SCHOT IN DEN RUG. Mijnwerker tot vier jaar veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft Maan dag een mijnwerker uit Kerkerade, terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, door zekeren Reddick te Kerkrade met een revolver te schieten, zoo dat het ruggemerg geraakt werd, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch was vijf jaar. SCH ILD E RIJ J E NZ W E N'DE L'. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben gister terecht gestaan twee personen, die aan een inwoner van Oosterbeek voor 100.000 aan waardelooze schilderijen hadden ver kocht en dezen voorts hadden bewogen tot afgifte van 15 bankbiljetten van 1000. Nadat een der verdachten in den loop van 1928/1930 aan den gedupeerde de vrijwel waardelooze schilderijen voor ongeveer 100.000 verkocht had, daarbij1 te kennen gevende, dat zij eerlang in relatie zouden kunnen komen met een zeer rijken Ameri-: kaan, die allerlei schilderijen en andere kunstvoorwerpen opkocht en daarvoor bui tengewoon hooge prijzen besteedde, verscheen hij' in Maart 1931 met den „Amerikaan". De Amerikaan, de tweede verdachte, kocht op 31' Maart in Den Haag de collectie schilderijen voor 300.000. Hij zou die som den volgen den dag te Oosterbeek betalen, tegelijk met vier schilderijen en een partij koperwerk, dia hij van den eersten verdachte in bijzijn van den benadeelde kocht voor 49.000. Het bleek toen, dat het geld van den z.g. Ameri kaan op een Brusselsche bank stond en daar om vroeg hij 15.000 te willen leenen om den tweeden verdachte, die niet met uitste) van betaling accoord ging, voorloopig tevre den te stellen en de inwoner van Oosterbeek stelde dit bedrag aan verdachte ter hand. Een der verdachten, die een bekentenis af legde, deelde mede, dat hij te Amsterdam in kennis kwam met twee personen, die vertel den, dat zij jaren lang van iemand in Oos terbeek leefden. Daar werd het plan in elkaar gezet om dit leventje voort te zetten. Verd. moest dan de rol van den rijken Amerikaan spelen. Hij stemde daarin toe. De andere verdachte ontkende hadnekkig het hem ten laste gelegde. Hij weigerde iets over de zaak te zeggen. De gedupeerde inwoner van Oosterbeek, als getuige gehoord, deelde me^e, dat hij naar Den Haag ging, waar de eerste verd. de schilderijen kocht voor 310.000. Er werd ook nog gesproken over een reis naar Kopenhagen voor het koopen van bas-reliefs. De andere verd. heeft hem tenslotte in Oos terbeek genoodzaakt om den „Amerikaan" 15000 te leenen, anders zou de zaak mis- loopen. Get. heeft in het geheel een bedrag van 125.000 bij de schilderijenzwendel verlo ren. Hij had verdachten ook nog voorschot ten gegeven. President mr. Quintus: U weet toch, dat de schilderijen copieën waren Getuige: Ja, het stond er op. President: Hoe kon u dan zoo'n stel waardelooze prullen voor zoo'n hoog bedrag aan den „Amerikaan" te verkoopen? Het bleek voorts, dat 150 schilderijen, die ware geweest, hij toch zijn vermogen aan haar zou hebben vermaakt. Overigens Ik hield op, want plotseling was mij iets inge. vallen. Welnu? vroeg Wetherby vriendelijk. In aanmerking genomen, dat hij na zijs komst hier ontdekte dat hij een dochte had, vervolgde ik, dan is het vrij duidelijk wat hij met zijn testament deed. En, wat dan? vroeg Wetherby. Verbranden, natuurlijk! antwoordde ik. Dat is best mogelijk, mompelde Wetherby. Hij kan dat gedaan hebben. De vraag is: wild» hij zich als Merchison bekend maken. Daarop volgde een pauze. Plotseling sloeg Crole op de tafel waaraan hij zat. Wie vermoordde hem? riep hij uit. Dat is de vraag! Wie vermoordde hem en waarom? En ik stel nogmaals de vraag: werd hij veiv moord als Mazaroff of als Merchison? Veronderstel nu eens dat hij Merchison niet is, zeide Postlethwaite. Veronderstel Ik weet niet wat zijn tweede en derde veron derstelling was: hij scheen van plan te zijn er verschillende op te werpen. Op dat oogenblik kwam Maythorne binnen. Heeft u iets vernomen? vroeg Crole. Ja, iets, antwoordde Maythorne. Het is geen geheim. Manners vertelt mij dat een zeke. re Ralph Parslave, algemeen bekend als Ratty, die in een hut woont nabij de buitenwijken van Birnside, sinds den marktdag niet thuis is ge weest. Hij leeft geheel op zich zelf, het schijnt een rare snuiter te zijn. Iedereen kent Ratty Parslave! viel Sheila in de rede. ,'ÏZ^ V (wordt vervolgd.) a -» x ,AJ'

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5