£uchtMact Jieck <5L Schoot JCuast jenliïetenscfuip Onze JCofatitëa SMmuieiws Londensch aanteekenboek 8 naalden steeds herhalen, zoo mogenjK met aldoor een andere kleur. Zoo'n overtrekje kan ook. als u geen bal heeft -i octn safjne| mogelijk vliegtuig van de Oceaanvliegers Tracy en iiiuRcwji» aPpn nor- overireüje aan w met fijne houtwol of kapok in een satinet zakje worden opgevuld. Dan heeft het kindje een heerlijk zachte bal, waarmee '■■■o—o w Post, die mededeelden dat de vlucht een nor- maal en gunstig verloop had. Het weer was gunstig. Positie-opgave werd niet gedaan. zij geen kwaad kan. Ik besluit dezen brief met het pa troon van een Overgoolertje: een mouw loos jumpertje, dat zoo geschikt is wan neer u een jurkje sparen wilt. Met 90 gram breikatoen en aluminium naalden No. 2J4, kunt u dit werken. Zet 96 steken op en brei: 1ste toer: 5 recht, 1 averecht; 2de t.: 2 r., 4 aver 3de t.: 3 r., 3 aver.; 4de t.: 4 r. 2 aver.; 5de t.: 1 r. 5 aver. Vervolgens werkt u een herhaling van den oden toer, dan den 4den, den 3den, den 2den en den lsten. Op die manier doorgaan; u krijgt dan dus +elkeas 2 maal den 5den en 2 maal den lsten toer. De hoogte van het geheele overgooior- tje is 16 patroontjes; daarna moet u het schouderstukje werken; brei om den steek er twee te zamen; zoo mindert u er 32; dus er blijven 64 steken over. Verdeel non ioriArfvn kant die 111 UC UV1*V 2 steken samen en 1 pen er over heen; net zoo lang tot u niets overhonudt; de tweede helft werkt u op dezelfde manier. Het patroon van het schoudertje is: 1 recht, 1 aver.; 2de pen verspringen; dus 1 aver., 1 recht. De tweede helft van den overgooier breit u precies zoo. Voor de afwerking haakt u de hals, schouders en onderkant met vasten om, desnoods in 'n contras- teerend kleurtje. Zet op iederen schou der een vlindervlug zijden strikje. DB POSTVLUCHTEN OP INDIE. De P.H.-A.F.R. te Kohlak, De P.H.-A.F.R. (gezagvoerder Van Dijk, tan Amsterdam 11 Juni) is gisterochtend om 5.46 van Bangkok vertrokken en om 12.40 te Kohlak aangekomen. Kohlak ligt aan de Oostkust van Achter-Indië, nog in Siam op slechts ettelijke honderden kilometers van Bangkok. Vermoedelijk heeft Van Dijk, gezien den vliegtijd, getracht er door te komen naar de Westkust, maar heeft hij het ten slotte wenschelijk geoordeeld om op het militaire vliegveld van Kohlak maar weer op beter weer te wachten, meent het Hbld. Donderdag vertrekt de P.H.-A F.S. weer met een passagier. Morgen vertrekt het K.L.M.-vliegtuig P.H 'A.F.S. van Amsterdam naar Batavia. Eerste bestuurder is J. J. Hondong, tweede bestuur der P. Both, boordwerktuigkundige H. de 'Jong. Deze vlucht zal door den heer N. M A. Lebret uit Oosterbeek als passagier wor den meegemaakt. Te Medan Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de P.H.-A.F.R. om 5.35 uit Kohlak is vertrok ken en om 11.05 uur te Medan is geland. OVER DEN OCEAAN. Ruth Nichols gevallen Uit St. John (New Brunswick) wordt ge meld: Ruth Nichols is bij haar laatste proef vlucht komen te vallen en vrij ernstig ge kwetst naar het ziekenhuis gebracht. Een ra dioscopisch onderzoek is noodzakelijk. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de aviatrice bij de landing door het zonlicht verblind, een verkeerde manoeuvre maakte (Van onzen Londenschen correspondent). Een walvisch-schip. Zoo machtig veel indruk- en verbazing wekkend werk van techniek en ontdekking vraagt in deze dagen onze aandacht, dat de belangstelling in het eenige commercieele bedrijf der Westerlingen in de Poolzeeën, walvischvaart dat in oudere jaren onder werp was van romantisch en avontuurlijk nieuws en van hachelijke verhalen thans weinig of geen aandacht meer krijgt. Veerti- fers en ouderen van dezen tijd bewaren vage erinneringen aan vertellingen en aan plaat jes van kleine maar dappere schepen in de wateren van het koudste Noorden of het koudste Zuiden, en van stoutmoedige harpo- niers in bootjs als noledoppen, strijdend als op leven en dood (zoo scheen het) iegen het omvangrijkste zoogdier van de wereld, dat zwiepte in de hitte van zijn gramschap de baren met zijn vischachtigen staart en dat zijn opgekropt gemoed lucht trachtte te ge ven in fonteinen, spuitend als geyzers uit zijn enormen schedel. -- Wien kan dat nu nog schelen? Wie betrapt thans nog zijn verbeel ding op tafereel en van de walvischvaart, nu het hoofd vol is van mechanische walvis- schen, scherend over het water of zich ver heffend in de lucht of neerstortend uit de lucht met vernietiging van zichzelf en alle Jonassen, die zich in zijn buik hebben ge- Dat herinnert aan het vermaarde verhaal van Kipling van den zeeman „van onuitputtelijke vindingrijkheid en schranderheid", die een der verbeelde Jonassen was, opgeslokt door het machtig zeemonster met vlot en kapmes en bretels en al. De zeeman vond zijn verblijf benauwend en naargeestig en trappelde zoo hevig van ergernis en spijt op den maag wand van zijn „huisheer", dat deze er on lekker van wera en zijn kwelgeest aan land zette. Maar inmiddels had de wraakgierige zeeman, die immers „onvergelijkelijk schran der en vindingrijk" was, in den tijd die tus- schen het uitbraken en het afscheid verliep, van het hout van het vlot, met zijn kapmes en saamgebonden met de bretels, een dicht traliewerk gemaakt, dat hij bij wijze van goeden dag en tot weerziens den walvisch in de keel drukte. En van toen af kon de walvisch zich slechts voeden met de kleinste zeebewoners. En dr. Kemp van de expeditie heeft zelf gezien, hoe de walvisschen door mijlen lange scholen van garnalen schieten, den mond wijdopen, de diertjes vangend in hun „traliewerk" en het zilte nat afgietend door de baleinen. Hij heeft in walvischmagen zooveel garnalen gevonden, dat zij een groote woonkamer konden vullen. Naar wij vernemen bestaat het plan om in één der lokalen van de dezer dagen te openen R.K. school te Egmond aan den Hoef tijdelijk bewaarschool te houden, zoolang dit lokaal voor het Lager Onderwijs nog niet noodig zal zijn. OPPERHOUTVESTER DOOR AMOKMAKER VERMOORD. Een amokmakende politie-agent vermoord de door messteken den opperhoutvester bij den dienst van het boschwezen van 't depar tement van landbouw, nijverheid en handel, C. R. Helgezon Hanser in het Tombolosche (Celebes). „Aneta" meldde gisteravond nader Blijkens mededeeling van het departement van koloniën ontving de gouverneur-gene raal heden van den gouverneur van Makas- sar telegrafisch bericht, dat gisterochtend tijdens een tournée van den fungeerend con troleur van Sindjai te Tombolo een oppasser bij de algemeene politie amok maakte en den mantri-politie Roeroek en een kampongman doodde; hij verwondde voorts levensgevaar- ijk den houtvester C. R. Helgeson-Hanser, die denzelfden dag te zes uur 's morgens na operatie in het Militair Hospitaal te Makas- sar overleed. Ook verwondde hij zeer ernstig den fungeerend controleur L. H. F. van Driel, die thans in het Militair Hospitaal verpleegd wordt en het redelijk wel maakt. BRAND DOOR KWAADWILLIGHEID. De brand in de kistenfabriek van Natar is blijkens het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, ontstaan door kwaadwilligheid, totale schade bedraagt 35.000 en wordt niet door verzekering gedekt. De dader is nog niet gepakt. waagd? Ma Mejuffrouw C. Belleman heeft zich reeds »-• c bereid verklaard zich met de functie van be- aar er is een schip aangekomen in Enge- waarschooljuffrouw te willen belasten, land, de Discovery II geheeten, dat nekt naar d walvisschen en dat opeens het oude, bijna i Noord-Scharwoude, die vergeten bedrijf van hun vangst uit de diep- j eerstdaags vertrekt naar Abbebroek (ei'and ten der vergetelheid heeft opgehaald zooals j fn?' Zondagmorgen zijn afscheids- de mannen van het schip uit even diepe diep-preek houden. ten van de Zuidelijke IJszee zooveel hebben j Tot hoofd der Chr. Bewaarschool te opgehaald, dat den walvischvaarders nuttig J Hoorn is benoemd mej. Vogelaar, thans in 1 Achttien maanden lang heeft dit J~ DE OCEAANVLUCHT VAN HILLIG EN HOLRIS. Een Reuterbericht uit Hartornhorn d.d. gister meldt, dat Hillig en Holris van plan waren gistermorgen bij het aanbreken van den dag op te stijgen voor een vlucht over den oceaan naar Denemarken. EEN NIEUWE RECORDPOGING. Bossoutrot en Rosny zijn Maandagmorgen te 6.15 te Istres opgestegen om te trachten het wereld-duur-record weer op hun naam te brengen. De records, die geslagen moeten worden, zijn: tijd 84 uur 33 min., door de Amerikaan Lees en Brossy, afstand 10.460 K.M., door Dorat en Le Brix. Bossoutrot en Rosny zijn niet in de buurt .van Istres gebleven, waar de weersomstan digheden minder gunstig waren, maar vlie gen veel noordelijker; zij zijn o.a. in Bor deaux en daarna verschillende malen in Tours, Orleans en Etampes gecontroleerd. Zij moeten tot Donderdagavond 8 uur vlie gen om het Amerikaansche record te slaan en met een snelheid van ongeveer 130 K.M. per uur zouden zij dan tegen dien tijd ook het afstand-record op hun naam hebben ge bracht, zegt het Hbld. moet zijn. schip rondgevaren bezuiden de Kaap de Goede Hoop, op de wateren waar de walvis schen nog welig genoeg tieren, om voorwerp te zijn voor internationale begeerte en waar de Noren, meer dan de Britten, zich hebben beijverd een deel van het brood, dat zij als andere naties behoeven, aan de walvisschen te verdienen. Ik zeide dat de „Discovery II" figuurlijk riekte naar walvisschen, toen zij in de haven van Londen aankwam. Zij deed het ook letterlijk en de lucht was nauwelijks frisch. Geen wonder. Daar op den voorsteven had men tien ton walvisch gedeponeerd in den vorm van het hoofd van het grootste zoogdier. En andere fragmenten van zijn anatomische samenstelling lagen allerwege j op het dek verspreid, de tropheeën van een i overwinning. Een heele walvisch in stukken was het. En het museum voor Natuurlijke Historie in Londen zal het skelet straks ont vangen om de leer- en nieuwsgierigheid van hen, die nog in walvisschen gelooven, te be vredigen. Maar de „Discovery II" was niet uitge gaan, om een walvisch te gaan halen voor een Londensch museum. Dat die walvisch mee terugkwam, had hij aan zijn eigen dom heid te wijten. Hij was op een goeden dag tegen het schip gezwommen of was er on zacht mee in botsing gekomen. Het schip was harder gebleken dan de visch. En om het dier uit zijn ellende te verlossen had men te juis ter plaatse een harpoen gelanceerd in zijn lijf, dat daarop ontzield aan den boeg was blijven hangen. De bemanning had daarop een proefje gegeven van haar ontleedkunde en he. getuigenis ervan was meegenomen naar Londen. De „Discovery" is een drijvend laboratorium. Zij is de verwezenlijking van een idee, dat meer en meer toepassing vindt in zooveel niet-avontuurlijke bedrijven van het Westen, nl. een bondgenootschap tus- schen wetenschap en industrie. De „Disco very II", de opvolger van de eerste „Disco very', het schip van wijlen den vermaarden Zuidpoolvaarder Captain Scott, is dan een drijvend laboratorium voor onderzoek van de gewoonten van walvisschen, de gesteldheid van de wateren waar zij leven en de klimaten, waarin zij ademen, van het dieet van het merkwaardig gewrocht en van de stroomin gen, die verantwoordelijk zijn voor emigratie en dichtheid van de bevolking in walvischge- bieden. Deze „Discovery II" is het eerste schip, dat voor dit speciale doel is gebouwd en het heeft een keur van ingewikkelde toe- gelijke betrekking te ijselmonde. Tot predikant bij de herv. kerk te Aker sloot is beroepen de heer R. H. Oldeman, candidaat te Delft. R.K. KWEEKSCHOOL TE BFRGEN. Acte-examens. Gister zijn geëxamineerd en geslaagd zes candidaten, n.1. de dames W. M. Gomes, Helder; E. C. M. Moeskops, Nibbixwoud; P. C. Nijman; M. M. Schmidt, Sneek; L. M. J. Veltman, Alkmaar; W. C. M. A. van Ijzen- doorn, Hoorn. Hiermee zijn de examens af- geloopen. Alle geslaagd. NOG EEN OCEAANVLUCHT. Het doel is Kopenhagen. Uit Harbouw Grace op New Foundland wordt gemeld, dat hedenmorgen om 8.54 uur M.E.T. ook de Deensche vliegers Hillig en Holrecs zijn gestart voor hun vlucht over de Atlantische Oceaan naar Kopenhagen. AMERIKAANSCHE VLIEGERS GESTART VOOR WERELDROND VLUCHT. De Amerikaansche vliegers Post en Tracy zijn gistermorgen vroeg op het Roosefeld Field-vliegterrein gestart naar Harbour Grace. als eerste etappe van een vlucht om de aarde. Het ligt in hun voornemen van Harbour Grace naar Berlijn te vliegen zon der tusschenlanding. Te Harbour Grace geland. De beide Amerikaansche aviateurs Post en Tracy zijn om 17 uur 27 (M.E.T.) te Har bour Grace (New Foundland) geland. Uit Harbour Grace vertrokken. De beide Amerikaansche vliegers Post en Tracy zijn Dinsdagavond 20 u. 27 (M.E.T.) uit Harbour Grace (Nieuw Foundland) ge start voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan. De aviateurs hopen zonder tusschen landing Berlijn te bereiken. De vlucht een normaal verloop. Naar het Zweedsche s.s. Drottingholm draadloos mededeelt, stond het hedenmorgen te ongeveer 3 uur in radioverbinding met het stellen aan boord als hulpmiddelen voor de studie van oceanographie, meteorologie en biologie. Het schip ging uit met een beman ning van in ijzigheid ervaren zeerobben en van geleerden, onder dr. Kemp. De „Disco very" vischte niet naar walvisschen maar naarwater en naargarnalen en ander kleingoed van de zee. Want de geleerden wil den in de eerste plaats het antwoord leeren kennen op de vraag, waarom walvisschen wel wilden wonen in één deel van de zee en niet in een ander. En zij wenschen verder allerlei andere inlichtingen in te winnen, door peilen, het ophalen van duizenden mon sters water, het nagaan van stroomrichtingen enz., die van groot nut konden zijn voor de walvischvaart. De tijd is voorbij, dat dit be drijf lukraak kan worden uitgeoefend. Daar is ook de belangrijke kwestie van het behoud van de soort. Men heeft de laatste jaren heeft dr, Kemp, de leider der expeditie, opgemerkt te hevig onder de walvisschen huisgehouden. Indien daar geen stokje voor gestoken werd, zou de Zuidelijke IJszee het lot van de Noordelijke volgen en van haar walvisschen beroofd worden. Het is opmerkelijk, dat over productie, een kwaal waaraan thans nage noeg alle bedrijven in de wereld lijden, ook de walvischvaart kenmerkt. Daarom is men van plan het volgend seizoen wat kalmpjes aan te doen met de harpoenkanonnen. De fabrieken, die de producten van den walvisch verwerken, hebben grondstof in overvloed. Maar a,s de walvischvaarders op den ouden voet voortgingen, zouden zij gauw de wal visschen hebben uitgeroeid en zouden de fa brieken geen grondstof te verwerken over hebben. En men hoopt in Engeland nu met de Noren tot een vergelijk te komen over deze visscherij en den walvisschen een kans te geven zich te vermenigvuldigen. Dr. Kemp vertelde bij zijn terugkomst aardige bijzonderheden over de wijze, waar- Q? eej; walvisch zijn inwendigheid versterkt, a INTERNATIONAAL CONGRES VOOR HOMOEOPATHIE EN BIOLOGISCHE GENEESMETHODEN. Van 29 Juni tot 4 Juli a.s. wordt te Dres- den een internationaal doktoren congres ge houden over Homoeöpathie en Biologische Geneesmethoden. De Stichting: „Anti-vivisectie-Bond" te 's- Gravenhage zal op dit congres vertegen woordigd zijn door Dr. Pijl, die een voor dracht zal houden over: „Waarom vivisectie- vrije Geneeskunst?" De bedoeling van deze zesdaagsche bijeen komst is een internationale band te vormen van alle artsen, die een meer natuurlijke ge neeswijze voorstaan. DE ZIEKTE VAN WEIL. Een verklaring van dr, Doyer te Hilversum. De inspecteur van volksgezondheid Dr. J J. Th. Doyer te Hilversum deelt aangaande geruchten terzake van ziektegevallen te Loos drecht het volgende mede: Zaterdag 13 Juni werd mij gerapporteerd, dat in de gemeente Naarden een geval van de ziekte Weil was vastgesteld geworden door den behandelen- den geneesheer. Deze ziekte wordt overge bracht door de rioolrat. Daar het jongetje bij wien de ziekte werd geconstateerd, te Loosdrecht vanuit een bootje in het water was gevallen, zijn in overleg met mij, bij de plassen vallen uitgezet. Prof. Schueffener te Amsterdam heeft zich bereid verklaard om de gevangen ratten te onderzoeken. Inmid dels heb ik alle doktoren uit het district ver zocht om mij van elk geval van lichte geel zucht onmiddellijk in kennis te stellen. Er werden 2 gevallen aangegeven, n.1. 1 te Hil versum en 1 te Bussum. Het is zeer positief komen vast te staan, dat geen van beiden de ziekte van weil mag worden genoemd. De uitslag van het onderzoek van prof. Schuef fener ben ik nog steeds wachtende; volgens de afspraak die ik met hem gemaakt heb, zal hij mij onmiddellijk van den uitslag op de hoogte stellen, waarna mijnerzijds zooals ik hem ook heb medegedeeld aan de pers een communiqué zal worden verstrekt. Tot ongerustheid is m.i. thans geen aanleiding. Mijn eigen kinderen zend ik, hangende het onderzoek, regelmatig naar Loosdrecht. Zoo dra het onderzoek is afgeloopen, zal ik, vol gens afspraak, de pers uitvoerig inlichtingen verstrekken. I PORTRET VAN CONRAD NAGEL IN TELEGRAMSTIJL. Maak in zijn tegenwoordigheid nooit grapjes over zijn geboorteplaats, het stadje Keokuk in Iowa. Hij ging school te Des Moines, verdiende zijn colïegeld als kantoor knecht en telefonist. Thans de eerste klank- filmartist. Houdt filmrecord met 31 films Zijn eerste succes deed massa's interviewers toestroomen. Een daarvan, Ruth Helmes, van het tijdschrift „Photoplay", trouwde hij Zes voet lang. De beste redenaar van de filmko lonie. Enthousiast eendenjager, zeiler, de beste vriend van Sidney Franklin. Erfde mu- zikalen aanleg van zijn vader, dr. Frank Na gel, bekwaam pianist en componist, en van zijn moeder, concert zangeres. Neemt be langrijke plaats in de Academy of Motion Picture Arts and Sciences in. Is volkomen vertrouwd met camera- en microfoontech niek. Was bij de marine tijdens den wereld oorlog. Is trotsch op zijn uitgebreide bi bliotheek. Lievelingswensch: „Hamlet" te spelen. Vertoont zich weinig in het openbaar bezoekt zelden filmpremières, stelt bescheiden eischen aan het leven. Draagt steeds zijn schmink-uitrusting bij zich in een actentasch. Heet in ieder Hollywoodsch studio gefilmd Voornaamste Metro-Goldwyn-Mayerfilms: „De Spionne", „De Kus", „Bevrijding",! „13th Chair", „Het Schip uit Shanghai", „Dynamiet". Heeft een goeden stem, is een lijfd. Toen de oorlog afgeloopen was, werd hij, zooals gezegd, een der vertrouwelingen van president Wilson te Versailles, en vervol gens als geheime agent naar Rusland ge stuurd, toen Lenin de regeering-Kerensky voor afgezet verklaard had. Als eenvoudige boer verkleed, slaagde hij erin, de grens te passeeren en door het zien in een chatotischen toestand bevindende land tot Moskou door te dringen. Bovendien ge lukte het hem, de nieuwe machthebbers er van te overtuigen, dat hij niet alleen een fa natiek aanhanger van het communisme was, maar ook een buitengewoon intelligent per- soon, zoodat men hem in de partij opnam en hem naar een taai-instituut stuurde om zijn toch al groote talenkennis nog te verrijken. Hier leerde hij o.a. de Scandinavische talen. Door zijn inspanning, het volle vertrou wen der Bolsjewistische leiders te winnen, werd hij spoedig tot commissaris benoemd en werd toegelaten tot de geheime zittingen van de partij, waarvan Lenin president was. Dit alles bereikte hij in een tijdsverloop van enkele maanden; zijn opdracht luidde, dat hij na een verblijf van negen maanden per soonlijk bij den Amerikaanschen Boodschap per te Berlijn rapport moest uitbrengen. Deze tijd was nog maar voor de helft ver streken, toen hij zijn doel reeds bereikt had. Een episode, die een bijzonder licht op de bolsjewistische toestanden van dien tijd werpt, vertelt hij daarbij Hij wilde een Turksch bad nemen en sprak daarover met Lenin. Omdat verschil lende organisaties in Rusland nog niet func- tionneerden, gaf Lenin hem een onderteekend formulier mede, waarin stond, dat men hem als hoog en vertrouwd commissaris in ieder opzicht behulpzaam moest zijn. Deze brief, die aan niemand persoonlijk gericht was en van het toedienen van een Turksch bad niet uitstekend zwemmer. Rookt nooit. JOODSCHE BOEKERIJ. Te New York is de grootste Joodsche boe kerij ter wereld dezer dagen geopend. Ze be vat 84.000 boeken en 6000 handschriften, welke alle op de Joodsche geschiedenis, reli gie, cultuur en taal betrekking hebben. De boekerij is verbonden met het Joodsche theo logische seminarie. Bovendien bevindt zich aldaar ook een zeer goed museum van voor werpen uit den Joodschein eeredienst. DE LEVENSROMAN VAN EEN FILMFIGURANT. Amerika is nu eenmaal het Land der On begrensde Mogelijkheden, en Hollywod is in dit opzicht waarschijnlijk wel de hoofdstad van het reusachtige gebied. Hoewel het een betrekkelijk kleine oppervlakte heeft, herbergt Hollywood tal van menschen met een be roemd of buitengewoon verleden, terwijl men bovendien aan dit feit in de Filmstad veel minder aandacht besteedt, dan overal elders ter wereld het geval geweest zou zijn. Voor den zooveelsten keer kwam dit aan den dag bij het engageeren van figuranten voor de Duitsch-sprekende editie van de Metro-Gold wijn-Mayerfilm „The Big House" „Men schen Hinter Gittern" getiteld. Onder de tal rijke figuranten („extra's", zooals de Ameri kaansche benaming luidt) bevond zich een man, die door een of andere omstandigheid de aandacht van den regisseur, Dr. Poul Fe- jos, trok, wegens zijn buitengewone talenken nis. Als curiositeit liet Dr. Fejos, die zelf Hongaar is, den man in verschillende talen een examentje afnemen, waarvan het resul taat was, dat hij zijn examinatoren bewees, negen talen vloeiend te beheerschen. Dat was echter nog niet alles, wat aan den dag kwam. In den loop van verscheidene gesprekken bleek bovendien, dat deze man een diepgaan de kennis niet alleen van alle schoone kun sten had, maar ook van de meest uiteenloo- pende richtingen der philosophie; aan een der voornaamste Europeesche universiteiten den doktersgraad der wijsbegeerte had be haald, en over dit onderwerp tal van ge schriften het licht had doen zien, die nog heden overal ter wereld als toonaangevend worden beschouwd. Verder vernam men, dat hij eens lid der lijfwacht en vertrouweling van den overle den Amerikaanschen president Woodrow Wilson was, toen deze ter gelegenheid van de onderteekening van het Vredesverdrag van Versailles in Europa vertoefde, en dat hij la ter een dergenen was, die tijdens de stichting van het Bolsjewistisch regiem, het vertrou wen van Nicolai Lenin genoot. Plaatsgebrek is oorzaak, dat wij niet de geheele levensbeschrijving van dezen man kunnen geven, hoewel daarin tal van hoogst belangwekkende en ongewone details voorko men. Een relaas van zijn avonturen in Rus land, die betrekkelijk kort geleden plaats von den, moge als maatstaf Voor het geheel gei den. Toen Amerika zich in den wereldoorlog mengde, stelde hij zich dadelijk ter beschik king van zijn regeering, en werd wegens zijn takenkennis bij den Informatie Dienst inge „Dus de Idylle van die arme tante Maria werd ver stoord Dat is zeker de reden van haar booze gezicht." »Het was niet de idylle dia het gezicht bedierfhet gezicht bedierf de Idylle," &how)_. «Zïl'r1 t00"€n> waar hij ineen- de dat dit nuttig voor hem was. Hij moet dus wel volkomen het vertrouwen van de nieuwe machthebbers genoten hebben! ioZ? 1 I dlen,men voor zijn verblijf te Rus- en a f had, was bijna verstreken, uL ,a m, van Z1jn vertrek naar Berlijn JS a' nad€r en nader. Op zekeren nacht verliet hij heimelijk Moskou, en nam een sneltrein, die speciaal voor het vervoer van regeringsambtenaren bestemd was. Hij was de Poolsche grens tot op 25 mijl genaderd rtel-t uL ïl dau men zijn &eheim ont- dekt had, en achter hem aanzat Onmiddel- lijk sprong hij van den in vollen vaart ziin- den trein, toen men hem wilde arresteeren hetgeen zijn gewisse dood beteekend zou heb ben. Een dag en een nacht verborg hij zich in de dichte wouden van de streek. Den tweeden nacht, met slechts enkele van een boerderij gestolen appels in zijn maag, waag de hij het, te voet op weg naar de grens te rfaI\naueersf a"e Papieren, die zijn inden- titeit hadden kunnen verraden, vernietigd te hebben Reeds in het eerste dorp werd hij werkelijk aangehouden en gefouilleerd 1 oen men in een van zijn binnenzakken het door Lenin geteekend bewijs zag, liet men hem onder excuses dadelijk vrij zonder het geringste denkbeeld te hebben, dat men juist in hem den man, dien men zocht, en voor wiens arrestatie speciale troerien uitge stuurd waren, liet ontsnappen. Toen hij eindelijk, kort voor het aanbreken wl en da^>' de £rens bereikt had, gelukte het hein ook, den diensthebbenden schild wacht te overrompelen. Hij meende nog steeds, op Russisch grondgebied te zijn, ren de zoo snel zijn voeten hem dragen wilden verder, totdat hij op een troep soldaten stiet, die sneller ter been bleken, en hem arresteer den. Hij meende toen inderdaad, dat zijn laatste uurtje geslagen was.... Tot zijn verlichting bleken hetPoolsche soldaten te zijn. Niettemin werd hij gearres teerd, omdat men de eigenaardige geschiede nis, die hij opdischte, maar niet zonder meer geloofde. Toen men echter ondertusschen te legrafisch inlichtingen gevraagd had bij den Amerikaanschen consul te Berlijn, verander de men van opinie en werd hij niet alleen on middellijk in vrijheid gesteld, maar de hoog ste autoriteiten van Polen gaven te zijnet eere een feestmaaltijd. In dien tijd stonden de Amerikanen bij de Poolsche regeering in hoog aanzien wegens hun Roode-Xruisorga- nisatie, en deze man was immers een der eigenaardigste en verbazingwekkendste ver tegenwoordigers van het Amerikaansche volk! Nadat zijn opdracht met een conferentie met den Amerikaanschen consul te Berlijn geëindigd was, keerde hij naar zijn vader land, naar zijn familie terug. Met een hooge post bij het immigratiekantoor op Ellis Eiland beloond, meende hij zijn verdere le vensdagen in rust en vrede te kunnen door brengen. Maar toen werd zijn vrouw gevaarlijk ziek, tuberculose, en de dokter oordeelde een plotselinge verhuizing naar de Pacific-kust noodzakelijk. Er was echter niet dadelijk een plaats vacant in de regeeringskantoren der nieuwe woonplaats, zoodat onze held ge- dwongen was, naar een andere betrekking om te zien, want de ziekte van zijn vrouw ver slond meer geld, dan de rente van zijn klein bijeengespaard kapitaaltje bedroeg. Na alles aangepokt te hebben, kwam hij op de ge dachte, een betrekking in de filmindustrie te zoeken. Maar te Hollywood is, zooals wij reeds opmerkten, ook het buitengewone ge woon. Hier, waar een ex-boodschapper van de vroegere Donaumonarchie eerst na lange jaren van hard werken als regisseur van be- teekenis erkend werd, waar een ex-president van Mexico als muziekleeraar zijn leven slijt, en een vroegere Russische grootvorst restaurateur geworden is, hier schonk men aan zijn vertellingen over zijn wonderlijke avonturen maar heel weinig aandacht. Zoo was hij al blij, toen hij na langen tijd erin slaagde, als filmfigurant enkele dollars te kunnen verdienen, al behoeft het, gezien zijn rumoerig verleden, geen verwondering te wekken, wanneer het hem den eenen of ande ren dag gelukt, weer uit de massa naar voren te dringen. De bezetting van de Duitsch- sprekende Metro-Goldwynfilm, waarvan de ze man slechts een ondergeschikt deej uit maakt, vermeldt nog andere beroemde na men. Behalve de geniale Heinrich George, vervullen Gustav Diessl, F.gon von Jordan, Paul Morgan, Karl Ettlinger, Edgar A. Licho, Dita Parlo, H. H. von Twardowski en Anton Pointner hoofdrollen in dit drama van het Amerikaansche gevangeniswezen, dat een sensatie van het a.s. seizoen belooft te i worden.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 8