DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het jubileum van Bergen aan Zee. .Ha qjeÜjkschOmvzicht uitadcutd ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer ƒ,0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 14? Directeur: C. KRAK. UOXUËRDAO 25 JUU 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 03&S3MH3H Dit nurnmei bestaat uit 2 bladen. Het zilveren zaad, dat vol vertrouwen in het zand gestrooid werd, heeft gouden vruchten voortgebracht. Morgen beginnen de feesten ter herdenking van het vijf en twintig jarig bestaan van de badplaats Bergen aan Zee. Als groote steden zooals Amsterdam en Den Haag dicht bij zee liggen, is het begrij pelijk, dat de steeds wassende bevolking een doortocht naar zee gezocht heeft waardoor plaatsen als Zandvoort en Scheveningen ontspanningsoorden van internationale repu tatie zijn geworden. Waar elders in vroeger jaren het duin- en strandgebied geëxploiteerd werd, was dit een waagstuk, een speculatie op de toekomst waarbij tegen de enorm hooge kosten van wegenaanleg en bebouwing het risico van een slecht bezoek en een onvoldoende op brengst stond. In Bergen heeft men reeds vijf en twintig jaren geleden het spreekwoord in toepassing gebracht, dat de cost voor de baet uitgaat. Mevrouw Van ReenenVölter, daarbij zoo krachtig gesteund door den toenmaligen bur gemeester den heer Jb. van Reenen, heeft begrepen, dat Bergen als vacantie-oord van veel grooter beteekenis kan worden als er een directe verbinding met de zee tot stand kwam. Zij heeft met alle energie in die rich ting gewerkt en door haar vertrouwen in de toekomst is de groote klinkerweg gelegd, een werk, dat door dit terein van dal en duin bijzonder moeilijk en kostbaar geweest is. Toch was dit werk noodzakelijk om het duingebied en het strand voor het publiek toegankelijk te maken. Mannen als de heer Zeiler, die een der eer sten was, die hier een café en hotel bouw den, die het aangedurfd heeft in Bergen aan Zee een gebouw als Hotel Nassau Bergen te zetten en die zijn ondernemingsgeest be kroond heeft gezien nu dit hotel niet alleen des zomers honderden gasten telt maar bo vendien het cachet van een eerste klas onder neming draagt, dat zijn de pionniers, die Ber gen aan Zee noodig gehad heeft om in vijf en twintig jaren van een zandvlakte tot een mondaine badplaats te worden. Het liedje van den Bergenaar, door Me vrouw Van Reenen—Völter gedicht en door Philip Loots getoonzet, geeft zoo juist weer hoe tevreden en gelukkig de bewoners zelf zich in dit lustoord gevoelen. V.V.V., een vereeniging, die hier zeer veel tot stand bracht en welker energieke bestuur ders telkenjare kosten noch moeite sparen om de aandacht op deze omgeving te vestigen, heeft natuurlijk dit jubileum dankbaar aan gegrepen om nogmaals een schitterende re clame te maken. Qeen bloemencorso zal het dit jaar zijn, maar nog iets beters zoo moge lijk en zeker kan dit getuigd worden van de tentoonstelling in het kasteel Russenduin, dat door den Bioscoopbond als koloniehuis zal worden ingericht, maar dat deze bond thans welwillend als expositie-gebouw heeft afgestaan. Hier wordt een tentoonstelling gehouden zoowel op het gebied van schil der- en beeldhouwkunst als op litterair ter rein, van werk, dat Bergensche kunstenaars in den loop der jaren tot stand hebben ge bracht. Dat de Commissaris der Koningin bereid is gebleken deze tentoonstelling morgen te openen bewijst van hoeveel beteekenis zij ook door het Provinciaal bestuur geacht wordt. De kinderfeesten, de revue, de wedstrij den, de vlaggenrit, het zijn alle uitingen van feestvreugde. Wij behoeven ze hier niet meer te memoreeren nu een onzer redactie-leden, bestuurslid van V.V.V., daarvoor reeds we kenlang en dezer dagen in het bijzonder, in onze courant de aandacht gevraagd heeft. Slechts willen wij in het bijzonder nog herinneren aan het stichten van een monu mentale lantaarn, die dit heugelijk gebeuren ook voor het nageslacht in herinnering zai houden en aan de hulde, welke men zal brengen bij het borstbeeld van wijlen Me vrouw Van ReenenVölter, die helaas deze gedenkdagen niet meer heeft mogen beleven. Naar den oud-burgemeester, die haar in alles zoo trouw ter zijde gestaan heeft, gaan thans onze beste wenschen uit en wij ver heugen ons er van harte over, dat hij althans zal medemaken, dat de kroon op het werk gezet wordt. De tijd is voorbij, dat bepaalde punten van het strand geëxploiteerd werden. Nu meer en meer het ontspanning zoekend deel van ons volk naar zee en duin trekt is men overal begonnen het duingebied te bebouwen en de tijd zal niet ver meer zijn, dat onze geheele Noordzèekust aan het vreemdelingenverkeer dienstbaar gemaakt wordt. Huisduinen groeit ieder jaar, Schoorl zoekt een uitweg naar het water, Camper duin breidt zich uit, Castricum heeft, dank zij de medewerking der Provincie, ook haar Weg naar zee en haar strand-exploitatie ge kregen, maar dat alles is hoofdzakelijk van den laatsten tijd nu men aan plaatsen ais Bergen aan Zee en ook Egmond aan Zee ge zien heeft, dat zilver zaad gouden vruchten kan brengen. Bergen aan Zee heeft het vijf en twintig jaren geleden reeds aangedurfd duizenden guldens in een zandgebied te strooien en aan de energie waarmede men de exploitatie ter hand genomen heeft, is het te danken, dat de badplaats in binnen- en buitenland bekend en geliefd is geworden. Op dit zilveren feest brengen wiji hulde aan allen, die tot dit verblijdend resultaat hebben medegewerkt, aan den oud-burge meester en het Gemeentebestuur, aan de be stuurders van V.V.V. en bovenal aan de vrouw aan wie Bergen aan Zee haar ont staan dankt, aan wijlen Mevrouw Van Ree nen—Völter, wier nagedachtenis alle Berge- naren in eerbiedige en dankbare herinnering moeten houden. DE M0RAT0R1ÜMPLANNEN VAN HOOVER. Het Engelsche standpuntOp het grooische gebaar van Amerika moet in gelijken geest een antwoord gegeven worden. Het Fransche antwoord aan Hoover. BELGISCHE. MOEILIJKHEDEN. Het zal zeker geen verwondering wekken hij onze lezers, als we ook vandaag ons over zicht wijden aan de moratoriumplannen van Hoover. De kwestie is n.1. van zoo groot be lang, dat wij meenen, de geheele zaak zoo goed mogelijk te moeten volgen. Zoo langzamerhand worden de houdingen der verschillende regeeringen duidelijker en krijgt men eenig idee, hoeveel kans van sla gen de Hoover-plannen hebben. Over het al gemeen meent men, dat men de plannen niet kan afwijzen, al zijn er verschillende landen, "ie hun noudig nog niet precies hebben vast heid. Op het oogenblik is het vooral Frankrijk, SJ moeilijkheden meebrengt en als we Frank- 'Jk noemen, mag meteen ook België genoemd worden, omdat dit land zoo ongeveer ge- dwongen is, met Frankrijk samen te werken. y.Qg niet zoo heel lang geleden deed Belgie 'l gaarne, maar den laatsten tijd was de v"endschap wat geluwd. Dat het deze keer ook met Frankrijk meegaat komt, omdat het n>et best anders kan. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hymans, heeft gisteren een bespre- Jcing gehad met den oud-minister Theunis en met den gouverneur van de Bank van België, Franck. In het algemeen waren de besprekin gen niet zeer optimistisch en men wees er op, cïat naar verhouding België de grootste op offeringen zou moeten doen. Bij een onge wijzigde toepassing van het voorstel van Hoover zouden nieuwe belastingen moeten worden ingevoerd ten bedrage van 560 mu- lioen frank als minimum! Intusschen heeft de Belgische regeering kennis genomen van het Fransche standpunt en in de Kamer werd door Vandervele aan dacht gevraagd voor het voorstel van Hoover. De socialistische leider betoogde, dat Belgie aansprak maken kan op een speciale positie, daar België volgens de Duitsche verklarm- oen zelf een heilig recht heeft op herstel. Vandervelde verwacht, dat de verwezenlij king van het voorstel niet alleen een econo mische opleving zal bewerkstelligen, maar gunstig zijn zal voor de ontwapening. Hij vroeg de regeering in deze omstandigheden af te zien van de militaire credieten van 210 "'Minister Hymans nam dadelijk het woord cn verweet Vandervelde het militaire vraag stuk dat in België een zuiver defensief ka rakter heeft, bij het voorstel van Hoover te betrekken. Op een dergelijke opvatting kar. de regeering niet ingaan. Zij bestudeert het pUn,Hoover alvorens baar antwoord _aan musmmt 133e Jaargang. Humm Hoover te sturen. De Vlaamsche nationalist Vos steunde Vandervelde, waarna de katholiek Carton de Wiart voorzichtigheid aanbeval en de com munist Jacquemotie onder oorverdoovend lawaai tot de orde werd geroepen omdat hij beweerde dat de regeering Hoover niet zal kunnen antwoorden omdat zij de vasal is van Frankrijk. o Belangrijker echter dan deze Belgische houding is de verklaring, die de kanselier van de schatkist van Engeland, Snowden, in het Lagerhuis heeft afgelegd, Baldwin, de leider der oppositie, richtte tot Snowden de formeels vraag, of 'hij in de gelegenheid' was, thans nadere verklaringen te geven over de maat regelen, welke de regeering denkt te nemen, om aan het voorstel van president Hoover practisch gevolg te geven. In zijn antwoord verwees Snowden, adus het Hbld., naar zijn reeds afgelegde verklaring, n.1. dat de Brit- sche regeering principiëel van ganseher harte met Hoovers voorstel instemt. Ik neem de gelegenheid te baat aldus Snowden om de stappen toe te lichten, welke wij besloten hebben in deze richting te doen. Hoe nauwkeuriger wij de actie van pre sident Hoover hebben beschouwd, hoe duide lijker is 't ons geworden dat wij 'n grootsch gebaar der Vereenigde Staten is, waarop een antwoord in gelijken geest dient te worden gegeven. Wij hebben het standpunt der Ame- rikaansche regeering onderschreven, dat geen tijd met het bijeenroepen eener conferentie verloren moet gaan. Er dient een snellere methode te worden gevonden om het voorstel der Amerikaansche regeering n.1. de on verwijlde stopzetting der Duitsche betalingen aan de schuldeischende regeeringen in werking te stellen. De schuldeischende regee ringen moeten van de Bank voor Interna tionale Betalingen haar toestemming geven. De beslissing kunnen wij natuurlijk niet al leen op ons nemen, en wij wachten de verkla ringen der andere regeeringen af. Wij hopen dat het mogelijk zal zijn zoo spoedig moge lijk overeenstemming op dezen grondslag te verkrijgen, Hoovers voorstel, zoo vervolgde Snowden, heeft echter betrekking op alle schulden der regeeringen, op den Schadevergoedings- en reliefschulden. De Britsche regeering harer zijds neemt dit voorstel aan. Zij is dienover eenkomstig bereid gedurende één jaar de be taling van de schulden, die haar toekomen, uit te stellen zoodra het voorstel-Hoover wordt aangenomen. In dien tusschentijd wordt van betalingen afgezien, j Ten slotte is de regeering van oordeel, of schoon zij niet gelooft dat Hoovers voorstel de kwestie Indië-Groot-Brittannië raakt (dat is een aangelegenheid, welke door de betref fende Indische regeering besproken en opge lost moet worden), dat het met de wenschen der natie overeenstemt wanneer de regeering er toe besluit tegenover de Dominions en Indië dezelfde tegemoetkoming te toonen, welke tegenover de buitenlanasche regeerin gen wordt betracht en zulks onder dezelfde voorwaarden. Vandaar dat de regeering te Londen, toen zij de instemming der Domi nions en die der Indische regeering had ont vangen, heeft doen mededeelen dat zij' bereid is de reeds genoemde regeling te treffen. Dit voorstel zal op de loopende begrooting een tekort ten gevolge hébben, dat zoo ongeveer 11 millioen pd. zal bedragen. Dit is een groot offer voor de belastingbetalers van dit land. Wij hopen echter dat deze stap, waartoe wij tezamen besloten, meer dan gerechtvaardigd zal blijken voor de hulpactie en het econo misch vertrouwen. Lloyd George verklaarde, dat hij er zich over verheugde, dat de regeering een zoo goed antwoord heeft gegeven op het voorstel aer Ver. Staten, hetwelk niet is mis te ver staan. Chamberlain vroeg daarop aan Snowden wanneer deze dacht een verklaring af te leg gen over de uitwerking van het voorstel van Hoover op binnenlandsche financiën van het loopende jaar. Snowden antwoordde: Ik kan eigenlijk hierop geen antwoord geven. Ik vrees, dat wij eenige dagen moeten wachten. Dan heb ik er geen bezwaar tegen. Gistermiddag omstreeks zes uur heeft La- val, de Fransche premier, het Fransche antwoord op Hoovers voorstel aan Edge, den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs ter hand gesteld.- Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft inmiddels den tekst van dit antwoord aan den Franschen ambassadeur te Washington geseind, die het nog in den loop van den dag aan president Hoover ter hand zou stellen. Omtrent den inhoud van het antwoord schrijft de Temps volgens de N.R.Crt.: „On getwijfeld handhaaft dit antwoord integraal de rechten van Duitschlands schuldeischers, gelijk die uit het plan Young voortvloeien, en wijst het op de noodzakelijkheid om het voor stel van den president van de Vereenigde Sta ten in overeenstemming te brengen met de belangen van de mogendheden, van wie men nieuwe offers ten bate van Duitschland eischt. Waar de Vereenigde Staten hun voor stel afhankelijk stellen van het handhaven van de schuldenregeling met de geallieerden, moet Frankrijk des te stelliger zijn aanvaar ding van het Amerikaansche aanbod afhan- y?. tli, An. tr/O. ledige en definitieve regeling, die.vervat is in het plan-Young, dat Frankrijk, evenals België, niet alleen waarborgen geeft voor de schulden, die het voor oorlogsdoeleinden heeft aangegaan, maar ook voor het rechtvaardige herstel van inderdaad geleden schade. Het is moeilijk aan te nemen, dat dit standpunt zou stuiten op ernstige bezwaren bij de Ame rikanen". Mussolini heeft naar aanleiding van het voorstel van president Hoover den Italiaan- schen ambassadeur te Washington Dinsdag avond het volgende telegram doen toekomen: Ik verzoek u de regeering der Ver. Staten mede te deelen, dat ik het voorstel van den Amerikaanschen president tot het schorsen van alle schuldbetalingen van de regeeringen gedurende een jaar toejuich. Dit voorstel eischt belangrijke offers, maar na ernstige overweging besloot ik mijn toe stemming in principe te verleenen. Ik juich de maatregelen der Amerikaansche regeering toe en doe mijn best zoo te hahndelen als in de lijn van het voorstl van president Hoover ligt. Ik wensch de Amerikaansche regeering ge luk en wil niet nalaten daaraan toe te voegen, dat de heldhaftige beteekenis van het initia tief door het Italiaansche volk ten volle ge waardeerd wordt. Een vreedzame samen werking tusschen de volken, die door dit plan zonder twijfel tot stand komt, is van bijzondere beteekenis aan den vooravond van de ontwapeningsconferentie. Over 't algemeen is dus de indruk niet on gunstig. Toch is men in Amerika lang niet tevreden over de reserves, die gemaakt wor den en men vreest, dat die reserves de snelle verwezenlijking van de bedoeling van Hoover, om door een moratorium het zakenleven aan te moedigen, zullen belemmeren. Men geeft uitdrukking aan de hoop dat deze reserves voor onderzoek zullen worden opgeschort nadat het plan in zijn geheel zal zijn aange nomen. Stimson blijkt ook een tegenstander van de inlassching van buitenlandsche reserves, en het meerendeel der autoriteiten meent dat het voornemen door Italië bekend gemaakt om waarborgen te vragen betreffende het Duitsch- Oostenrijksche plan voor een tolunie binnen deze categorie valt. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk, de New-Yorksche Federal Reserve Bank en de Bank voor Internationale betalingen hebben besloten van 26 Juni af een crediet van 100 millioen pond sterling ter beschikking te stellen van de Duitsche rijksbank tot 16 Juli a.s., ten einde de Duitsche rijksbank in staat te stellen, aan haar op het einde van deze maand vervallende betalings-verplichtingen te voldoèn Elk der vier Banken neemt voor 25 pCt. aan de leening deel. De U. S. A. waren eerst bereid mee te doen na een aantal conferenties, die in de afgeloopen twee dagen werden gehouden. Ten slotte was de New-Yorksche Federal Reserve Bank tot deelneming bereid. Ned. instemming met Hoover's plan. Het bestuur van de Vredeskamer te 's-Gra- venhage heeft Dinsdag een telegrafische dank betuiging aan president Hoover gezonden voor de gewichtige stap tot den wereldvrede. Onderhandelingen in Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat presi dent Hoover gisteravond met staatssecretaris Stimson en den waarnemend secretaris van de schatkist Mills een bespreking had, die ongeveer 3 uur duurde en omtrent den in houd waarvan het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Naar van welingelichte zijde echter wordt gemeld, werden verschillende ant woordnota's ontworpen, speciaal de nota in antwoord op het Fransche memorandum Na afloop der besprekingen verklaarde Stim son tegenover de pers: „Wij staan midden in de onderhandelingen en besprekingen, die nog eenigen tijd kunnen duren; ik ben zeer optimistisch." ITALIAANSCHE REGEERING EN VATICAAN. Het antwoord van Mussolini aan den paus. Naar de persbureaux uit Rome seinen, heeft de Italiaansche regeering door bemid deling van haar ambassadeur bij het Vati- caan aan den paus haar antwoord op diens nota doen overhandigen. Zij herhaalt daarin haar protest tegen de onwettige inmenging van den heiligen stoel in de binnenlandsche aangelegenheden van Italië en betreurt, dat de paus volhardt in zijn houding om de gebeurtenissen buiten het natuurlijke kader te brengen door redevoe ringen, telegrammen, beroep op de buiten landsche openbare meening, enz. De regee ring erkent de opportuniteit om den inhoud te preciseeren van art. 43 van het concordaat en van het volgende artikel, het eenige in alle Lateraansche conventies, dat het onderwerp is van meeningverschil. De maatregelen tegen zekere organisaties kéïjjk stellenVamjie afhankelijk van de kathoUeke actie, BERICHT. Zij, die zich met 1 Juli «,s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers franco ea gratis, /f DE DIRECTIE. waartegen zij niet zijn gericht, daar zij zijn genomen tegen organisaties, die agitatie voe ren tegen den staat en zijn wetten en die zich reeds daardoor stellen buiten de in art. 43 bedoelde organisaties. De regeering heeft geen enkel bezwaar om in te gaan op het voorstel van den heiligen stoel om besprekingen aan te knoopen ten einde het geschil op minnelijke wijze en met spoed op te lossen. De nota geeft verder o.m. nogmaals de ver zekering, dat een onderzoek aan den gang is om diegenen ter verantwoording te roepen, die zich aan beleediging van den paus heb ben schuldig gemaakt. Door het in uitzicht stellen van bestraffing der schuldigen wordt tevens aangegeven, dat men dergelijke exces- sen afkeurt. Verder herinnert de Italiaansche regeering er aan, dat zij nog steeds wacht op de afkeu- ring door het Vaticaan van zekere anti-Ita- liaansche demonstraties door aan den clerus nauw verwante personen. In dit verband wordt ook gewezen op den indertijd veel be sproken herderlijken brief van den bisschop van Agram. De Italiaansche regeering kan de maat regelen tegen de katholieke jeugdbonden niet opheffen, doch het bevel tot ontbinding zal niet worden uitgestrekt tot de vereenigingen met zuiver religieus karakter. Een desbetref fende order is uitgevaardigd. LORD IRWIN OVER DE TOEKOMST VAN BRITSCH-INDIE. Het prestige der blanken voor altijd verloren. Lord Irwin, de onlangs afgetreden onder koning van Indië, heeft Maandagavond in het gebouw van het Lagerhuis een rede ge houden. Hij gaf drie oorzaken aan, waardoor het prestige der blanken in Indië voor altijd verloren is gegaan: lo. De nederlaag door de Japanners den Russen toegebracht; 2o. het gebruik maken van Indische troepen in den wereldoorlog tegen blanken; 3o. de in vloed van de bioscoop op het Indische volk. Verder zeide hij dat er slechts geringe kans bestaat, in Indië zelf tot overeenstemming te komen over dek westie tusschen de Hindoes en Mohammedanen. Hij, hoopte, dat de ver tegenwoordigers van de twee godsdienstige gemeenschappen zouden komen naar de her vatte Ronde-Tafel-conferentie en zouden trachten hun geschillen daar te beslechten. Lord Irwin verklaarde verder dat de reden waarom Gandhi niet eerder gearresteerd was, gelegen was in het feit, dat hij ervan op de hoogte was dat Gandhi hartstochtelijk ver langde gearresteerd te worden. Er zouden groote betoogingen hebben plaats gehad in heel Indië en de arrestatie van Gandhi's plaatsvervangers had aanvankelijk deze demonstraties voorkomen. Lord Irwin keurde ieder parlementair debat over de onlusten te Cawnpore af, om dat het zou bijdragen tot een verscherping van de verstandhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen. De uitwerking van den boycot in Indië op den handel van Lancashire was een van de onderwerpen, waarover Lord Irwin vragen werden gesteld. Hij zette uiteen, dat het ón mogelijk wa met den boycot af te rekenen onder de gewone wet. De eenige uitweg voor het Indische Gouvernement was om invoer rechten te heffen op de stoffen van ordinaire kwaliteit uit Japan en Groot-Brittannië de voorkeur te geven voor de goede stoffen. Hij gaf toe, dat de jiolitieke toestand, de uitwer king van den economischen boycott had ver scherpt en zeide, dat de eenige oplossing in een politieke oplossing lag. SNELTREIN IN BULGARIJE ONTSPOORD. c Geen dooden. Een sneltrein naar Phihppopel is gederail leerd, de locomotief stortte in een rivier de wagons bleven hangen, zoodat een erger on geluk werd voorkomen. Het personeel was tijdig van de locomotief gesprongen. Ver scheidene reizigers werden door glassplinters licht gewond, *•-' VERZET IN MEXICO TEGEN DE GODSDIENSTWETTEN. Ho, Volk en geestelijkheid. Het hoofd van de politie, twee agenten en drie burgers zijn Zaterdagnacht gedood bij een opstand te Huatusco, in den Mexicaan- schen staat Vera Cruz, toen de politie tracht- te een protest-demonstratie te voorkomen te gen den moordenaar van een priester, die uit een hinderlaag was neergeschoten, en de betoogers hen met steenen en knuppels aan vielen. Vele andere persopen werden in het gevecht gewond. Met betrekking tot de nieuwe wet tot be perking van het aantal priesters in den staat, heeft gisteren een demonstratie plaats gehad van eenige honderden personen voor het huis van den burgemeester van Totula Er werden ^dreigingen geut hem

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1