Alkmaarsclte Courant. 1 n jubileum Caravellis DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. JladUmieuws ÜeuUCetm jkovinciacd Hieuw Honderd drie en dertigste Jaargang. Bonderday 25 Juni Londensch aanteekenboek JUBILEUM-GESCHENK aan Belangrijke Mededeelingï PROVINCIALE STATEN. No. 147 1931. Vrijdag 26 Juni. Hilversum, 298 M. (6.45—12.—, 4.-8 en 11.—12.— V.A.R.A., 12.—4.— AV.RO. en de V.P.R.O. van 8.—11.— uur). 6.45— 7.— en 7.307.45 Gymnastiekles onder lei ding van G. Kleerekoper. 8.— Gramofoonpl 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.). 10.15 Voordracht door Ferd. Koolbergen. 10.30 de zieken. 11.3012.Gramofoonplaten 12.2Concert Omroeporkest o. 1. v N Treep. 2.2.30 Uitzending voor scholen. 2.30—4.— Concert door het A.V.R.O.-kwar- tet o. 1. v. D. Groeneveld. 4.Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 Kinderuurte. 5.15 Con cert door het V A.R.A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 5.45 Zang en piano, resp. Elize de Haas en Joh. Jong. 6.05 Vervolg concert. 6.30 S. Broekman: „De arbeiders en de li chamelijke opvoeding. 6.45 Vervolg concert. 7 15 Actueel Allerlei uit de Arbeiders-bewe ging door het N. V. V. 7.30—8.Vervolg en slotconcert. 8.Albert van Dalsum; „Rusland". 8.30 Concert. Car. Castendijk, zang en H. Schouwman, piano. 9.Dr. J. C. A. Fetter: „De zedelijke en religieuse be- teekenis van het Wilhelmus". 9.30 Vervolg concert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Yaz Dias. 10.15 Serie Fragmenten en verhalen. 10.45—11.— Gramofoonpl. 11.— 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de N.C.R.V.) 8.Schrift lezing. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Zie- ïcendienst. 11.—12.— Gramofoonpl. 12. Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Con cert. H. Hennann, viool. T. G. v. d. Haar, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode, zang. 2.-3.Gra mofoonplaten. 3.4.30 Concert. Mevr G. de Knegtter Haar, sopraan. L. de Ruyter, viool. Mej. R. Beute, piano. 4.30 Gramofoon platen. 5.H. J. Steinvoort: „Een schemer lampje". 5.30 Orgelconcert R. G. Crevecoeur. 6.30 Radio-dokter. 7.Tuinbouwpraatje H. J. Herwig. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gra mofoonplaten. 8.-9.— Concert. Almelo's Chr. Mannenkoor o. 1. v. A. E. P. Sommer. Piano: mej. Geels. 9.A. J. L. Looyen „Vischziekten en hun behandeling". 9.30 Concert. Vrijw. Muziekcorps 1ste halfreg. huzaren te Amersfoort onder leiding van M. K'ijnen. 10.Tijdsein, huzaren-taptoe en fanfare's. 10.10 Vaz Dias. 10.1810.45 Ver Volg concert. 10.4511.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511 20 Lezing. 12.20 Concert. A. Ste- wart, sopraan. F. Tilton, bariton. 12.50 Or gelconcert door L. H. Warner. Magerij Be- van, sopraan. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Tennis- verslag. 7.Recital door L. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Tilly of Blooms- bury". Blijspel van lan Hay. 9.30 Berichten. 9.45 Berichten. 9.50 Lezing. 10.05 Concert. Marie Wilson, viool. Edward Walker, fluit. Maurice Cole, piano. Orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Giamofoonplaten. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Hoorspel. 9.50 Gramofoonplaten. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramo foonplaten. 12.20 Gramofoonplaten. 1 25 2 50 Orkestconcert. 8.20 Koorconcert. 10 10 Ca. gramofoonplaten. 10 35 Berichten. Daar na tot 11.20 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5 20 Orkestconcert en decla matie. 5.205.50 Kinderuurtje. 8.309 30 Orkestconcert en zang 10.—10.20 Liedjes bij de luit. 10.35—11.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Concert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten 8.20 Crkestconcert en zang 9 20 Vervolg concert. 338.2 M 5.20 Orkestcon cert. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 Al. Ca. 7.—7.50 Gramofoon platen. 9.20—12.20 Lezingen. 12.20 Gramo foonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50 5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Concert. 8.50 Komische opera „Das schönste Madchen im Stadtchen" van Conradi. 10.35 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Geauforiseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L, v. d. W. 17) Welnu, zeide Maythorne. Ratty Parslave was hier op den avond van den moord en be- hoorde tot de mannen die door Mazaroff wer den getracteerd. Men zegt, dat hij even voor Mazaroff de gelagkamer verliet, doch niemand weet dat met zekerheid te zeggen. Het is echter absoluut zeker, dat hij dien avond hier was en sinds dat oogenblik heeft men niets meer van hem gehoord. Dat is alles. Misschien is hij naar een andere markt ge gaan, merkte Postlethwaite op. Die kerels zwerven overal rond. Ja, zeide Maythorne. Maar er worden in dezen tijd geen andere markten gehouden. De Politie denkt dat Parslave heeft gezien, dat Mazaroff veel geld bij zich had, dat hij daarna d® gelagkamer heeft verlaten, de deur van de '''kamer heeft open zien staan, daarin het ge neer van Musgrave heeft zien hangen en het •neegenomen, dat hij daarna Mazaroff is gc_ v°lgd, hem heeft vermoord en daarna beroofd. Na het geweer te hebben weggeworpen, zou hij er volgens de politie van door zijn gegaan, En wat denkt u daarvan? vroeg Wetherby. Die veronderstelling is van een politie- standpunt niet geheel te verwerpen, antwoord de Maythorne, Ik zou echter meer omtrent zijn (Van onzen bijzonderen correspondent.) Lente in de voorstad. De kalender vertelt dat het lente is, een goed eind er in. Lichamelijke gewaarwordin gen zijn er niet mee in overeenstemming Soms zijn ze die van winterweer, soms die van een heeten zomer. Maat' de geest van al len is in elk geval bij de lente. Voor ons men sdien van de Londensche voorsteden, wordt aan de achtertuin ons paradijs, niet slechts in het aspect, dat immers door den altijd wonderlijken groei van jong groen en jonge boomen zoo vreugdig stemt, maar ook om dat hij het tooneel wordt van ons geestdrif tig en hoopvol zwoegen; en niets stemt ge lukkiger dan geestdrift en hoopvol zwoegen Het is alles klein en intiem geluk. Wij heb ben lawns en roeipartijtjes en bedden met bloemen en planten langs de schuttingen aan weerszijden. Wij gaan op zoek naar knop pen. Al die kleine en groote planten en za den, kort geleden gekocht in die verleidelijke tuinwinkels, waar Londen van wemelt, zijn begonnen teeder te getuigen van goede, zo- merbedoelingen, straks opspringend in de lieflijkste kleuren en vormen. Wij worden ly risch van stemming bij het gezicht van de uitkomsten van onzen vroegen Lente-arbeid in den tuin. Hoe weinig er van is onze ar beid. En toch, wij eischen het auteurschap grootendeels op. Aanmatigend genoeg, wan neer men bedenkt dat wij weinig meer heb ben gedaan dan de planten in den grond steken, „met den goeden kant naar boven". Ja, „we iove a bit of garden". De En gelschman houdt veel meer algemeen van zijn „bit of garden" dan een man van andere nationaliteit. Toen ik gisteren en eergis teren en feitelijk alle dagen van de laatste weken de bloemenverkoopers en de „nurse- rymen'^met moeite voorbij ging hun win kels bedoel ik bleek als steeds voor drom men de verleiding te groot. De drommen kwamen van hun werk, uit de stations van Surburbia, met de gedachten gespitst op een paar avond-uren in dat privé-paradijsje ach ter het huis. Zij moesten den winkel aandoen of hadden zulks reeds gedaan in de City, voordat zij om den trein huistoe gingen. Zij droegen voorzichtig kleine pakjes, de zakken van hun colbertjes verraadden, dat er dingen in waren voor den tuin. Zij zagen er alle maal vermoeid uit, als altijd na een dag werk in het stadscentrum en na een reis in over volle treinen. Maar hun blikken vertelden waar hun gedachten waren. Er was prettige verwachting in hun oogen en vastbesloten heid in hun houding. Zij waren de amateur tuiniers, die op het punt stonden hun zachten hartstocht te bevredigen. De zaden en de plantjes moesten den grond in, bij tijds voor den komenden regen. Het was tijd voor planten en wieden, harken en rollen, zaaien en maaien. Het geluid van de kleine maaimachine (want hoe klein ook het huis en hoe kleine ook de lawn, elke huis bewoner nagenoeg heeft zijn eigen kleine maaimachine) neemt krachtig deel in de Lente-Symphonie van de voorstel. En dan klinkt er in het ijverige staccato van de snoei- schaar voor de heggen van „ever green". De scharesliep, wiens roep versterft in den win der, is in onze straten teruggekeerd; zijn roep is het geschal der vreugde, de vreugde van de Lente en van den tuin. De rozenbloempjes zijn besnoeid en mijn buren vertellen in de woorden der opgetogenheid, hoe zij er in zijn geslaagd de eerste bladluisjes weg te jagen met sproeiers vol zeepwater of andere feil- looze vloeistof, die de tuinman verkoopt. Het is niet gemakkelijk oorspronkelijk ie zijn in zijn tuinconcepties. Elk huis heeft zijn stukje grond, een groot stuk of een klein stuk. Elke winkel verkoopt dezelfde bloemen en de zelfde planten. En elke bewoner van Subur- bia kent de soorten. Er is dus weinig kans om opzienbarend te zijn in den achtertuin (of, wat dat betreft, in het voortuintje dat zelden meer is dan een grasveld met een heg en wat rozenstruiken er in). Uw brief schrijver valt uit den toon met zijn achter tuin. Hij heeft het onvrijwillig moeten doen, niet omdat hem het aanpassingsvermogen en den zin voor sociale uniformiteit ontbreekt, maar omdat zijn tuingrond in vorm en sub stantie weggerukt scheen van de Himalaya's. Het gevolg is geweest, dat onze achtertuin in ons deel van de voorstad erg in opspraak is. De menschen in de omgeving, die (zij zijn zeldzaam) niet zooveel waarde hechten aan den orthodoxen tuin zijn er geestdriftig over en geven er de meest buitenlandsche namen aan, zij spreken van „an Italian garden", of „a Swedish one" en zelfs van „a Dutch one". Wij verzekerden hun dat wij aan geen natio particulier leven wenschen te weten. Er is een zaak in 't bijzonder, die opgehelderd moet wor den. Hij zeide aan mijnheer Holt, dat hij iemand wepschte te bezoeken. Wie was dat? Niemand kon die vraag natuurlijk beant woorden en de bijeenkomst werd beëindigd. Ik ging met de Elphinstone's naar de deur van de herberg. Mijnheer Elphinstone vond het hoogst twijfelachtig, dat Mazaroff, Merchison zou zijn; de brief van Sinclair, het toezenden van de hutkoffer, het monument in de kerk, dat waren voor hem degelijke bewijzen, dat Merchison sinds lang overleden was en hij veronderstelde, dat Mazaroff van die geschiedenis af wist en dat verhaal had verzonnen. Hij leuterde daar over, terwijl wij den weg op wandelden. Me vrouw Elphinstone en Sheila zeiden niets. Toen ik op het punt stond terug te keeren, was me vrouw Elphinstone voorkomender dan zij tot nog toe geweest was en dat gaf mij den moed om te uiten wat ik op mijn geweten had. U begrijpt, zeide ik, dat als hetgeen de oude heer Hassendeane zoo stellig verklaarde, werkelijk juist blijkt te zijn, dat ik dan geen cent van dat geld wensch aan te nemen! voelde mij zeer beleedigd over de houdmg van uw notaris... Daar moet u niet meer aan denken, nep mevrouw Elphinstone ui», wien ik de hand ten reikte. M«.b.r W.^V liik een man van de wet. Ik niet. van overtuigd, mijnheer Holt, dat u zulthande len zooals u denkt dat juist is, onder alle om- Sheila toefde nog een oogenblik. Zij keek mi) "1'Hdooraneens, zeide zij. Gelooft u dal die arme man mijn vader was? naliteit hebben gedacht maar dat de tuin eenvoudig zoo gegroeid is onder de onvermij delijke invloeden van zijn beloop, dat in de hemelen begon en in den Hades eindigde. Hun oordeel, dat van onze buren, kan worden samengevat in het woord „char- ming", maar wij laten ons niet bedriegen. Wij weten dat de ware Engelschman geen anderen tuin dan die van de lawn, omringd door bloemen- en plantenbedden wil. Ons ge wrocht wordt met groote achterdocht aan schouwd, dat is het misbaksel van een „alien". De Brit kan zich niet voorstellen, hoe iemand de voorkeur zou kunnen geven aan een tuin van tegels in velerlei tint, mathe matisch zuiver gelegd, zonder de „craziness", die hij voor „paving" noodwendig acht, een tuin van kleine rotspartijen en van bloembed den, netjes omboord door muurtjes, een tuin van „verdiepingen", van terrassen, rijzend van voornoemden Hades naar de eveneens voornoemde hemelen, een verticalen tuin in plaats van een horizontalen tuin. En dat, ter wijl wij met wat overleg toch best een „lawn" in ons stukje grond hadden kunnen maken, een lawn die doel en wezen is van alles, wat men den naam van tuin zou kun nen geven. De merites van onzen tuin ont gaan onzen buren. Het heeft geen beteekenis voor hen, dat wij zoodra de regen heeft op gehouden ons kunnen vermeien op onze kleu rige tegels en op kunnen kijken naar de klimrozen, die als uit den hemel komen vallen en neer kunnen buigen over de lage bedden in steenen bakken, waar de kieine planten, opgefrischt door de regendroppels, zich glan zend opheffen. Neen, onze buren hebben medelijden met ons, omdat wij geen „lawn" hebben, dat wij geen grasmaaimachine. geen rolcylinder noodig hebben. Die twee onont beerlijkheden voor de „lawn" symboiiseeren den eigendom van onroerend goed. De roller en de maaier vertellen in hun geluid aan de wereld rondom, dat daar een man woont, die een huis bezit, een huis me: een „lawn", al moge het grasveld slechts vier bij vijf meter zijn. Het huishoudelijk gekras van den maaier verkondigt de supreme waarde in burgerschap van den persoon, die hem voortbeweegt. De maaimachine is als een wettig gedeponeerd merk van verknochtheid aan het Britsche Rijk. De „lawn" is als Union jack, die zou wapperen van he1: dak der vijf- kamerige villa. En die menschen naast- aan" hebben grasveld noch maaier. Zij heb ben tegels. Heb je 't ooit gehoord of zoo zout gegeten. Als het nu nog in Chelsea was, waar zulke buitengewone afwijkingen van tradi ties geduld worden en zelfs minzaam worden goedgekeurd, omdat Chelsea met zijn ar- artiesten nu eenmaal een rare buurt is. waar men zulke dingen kan verwachten. Maar in een ware Londensche voorstad? Neen. HOORN. Aan het jaarverslag 1930 van de afd. Hoorn van het Centraal Genootschap Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies ontleenen we het volgende. Wegens vertrek van den voorzitter, dr. A. H. van den Berg naar Apeldoorn, werd het voorzitterschap opge dragen aan dr. Hummelinck. Voorbereidingen worden getroffen voor het vieren van het 25-jarig bestaan der afdeeling. Gedurende het afgeloopen jaar zijn 17 kin deren ter verpleging uitgezonden, n.1. 5 naar Nunspeet, 9 naar Ellecom, 1 naar Bergen aan Zee en 2 naar Wijk aan Zee. Het aantal verpleegdagen bedroeg ongeveer 1048. Een gemiddelde gewichtstoename werd verkregen Van 2,8 K.G. per kind. Gedurende het winterseizoen zijn nog 4 kinderen naar Nunspeet uitgezonden met totaal 110 verpleegdagen, waardoor 'net totaal steeg tot 1158 dagen. Hoewel de vlaggetjesdag een aardige som opbracht, wordt betreurd, dat te weinig jeug dige collectrices zich beschikbaar stellen. De rekening wees aan in ontvangsten f 1609.04; de uitgaven 1462.95, zoodat er een batig saldo is ad 146 99 De t. b. c.-bestrijding in het district Hoorn wordt over 't algemeen als gunstig aangemerkt. Het aantal der in 't consultatie bureau ingeschrevenen neemt belangrijk toe. Dit jaar werden 1594 personen onderzocht of gemiddeld 157.1 per 1000 inwoners, aan wie 2600 consulten werden verleend Alleen aan het Hoofdconsultatiebureau te Hoorn meldden zich 1274 personen aan. Ge durende de laatste 7 jaar verkrijgt het con sultatie-bureau steeds meer burgerrecht. Op 1 Jan. 1931 woonden er in Hoorn met 12000 zielen 27 gezinnen met één o* meer t. b. c.-lijders. Uit den geheelen kring Hoorn Zeer zeker doe ik dat. Ik twijfel daaraan geen oogenblik. Dan, zeide zij, als het testament gevonden wordt, houd dan als 't u belief het geld voor u! Doe het omij mij genoegen te doen. Goede hemel, waarom? riep ik uit. Ik heb er niet het minste recht op. Ja, dat heeft u wel, het was zijn wensch. Maar hij wist niets van u af, zeide ik. Indien Dat doet er niets toe, viel zij in de rede. Ik wensch, dat u het houdt. Ik wensch niet, dat het in de handen van moeder of van mij komt. Hoe dan ook, geloof mij dat u niet overijld zult handelen. Dat wil ik u gaarne beloven! antwoordde ik. Ik zal niets doen, zonder u te raadplegen. Maar Zij gaf mij een wenk om niets meer te zeggen en ging heen. Ik dank u voor uw belofte, zeide zij, zich omdraaiende. Ik zal u later meer vertellen. In groote verbazing ging ik naar de herberg terug. Ik zat leelijk in de knel, want ik had in 't openbaar medegedeeld, dat, als het geld in mijn handen zou komen, ik het zou afstaan; toch hield ik zooveel van Sheila, dat ik haar wenschen wilde eerbiedigen. Dat hinderde mij, tot het mij te binnen schoot dat ik mijn hersens plaagde met iets dat nog niet vaststond. Mijn vermoeden, dat Mazaroff zijn testament had vernietigd, kon juist zijn. Wij begroeven hem dien middag in allen een voud en 's avonds werden Crole, Maythorne en ik door Webster gebracht naar Black Gill Junction, waar wij den nachttrein naar Londen namen. Maythorne was er zeer op gesteld om de directie van de Bank van Zuid-Afrika te spreken en om yejde»- zooveel mogelijk inlich werden 51 personen naar sanatoria gezon den, waarvan 21 voor rekening van den Raad van Arbeid. 29 kinderen werden naar een vacantie-kolonie gezonden. In 1930 werden 219 personen afgeschreven. 23 wegens overlijden, 79 wegens verhuizen, 95 omdat nimmer iets van t. b. c. bij hen bleek en 22, die, hoewel het noodig was. niet onder toezicht wenschten te blijven. Door de visschers wordt hier veel bot aangevoerd, n.1. door 12 vaartuigen ruim 2200 pond. De aanvoer van schol bedroeg slechts 20 pond. BEVERWIJK. Bloembollenexport. De uitvoer over de eerste 5 maanden van dit jaar bedroeg aan gewicht 4.446.792 K.G. en aan waarde 4.149.040 tegen 3.599.245 K.G. voor f 4.233.722 overeenkomstig gelijk tijdvak van het vorig jaar. De Algem. Ver. v. bloembollencultuur hoopt op 23, 24 en 26 Dec. een tentoonstelling te houden van bloeiende bol-, knol en wortel gewassen in het gebouw aan de Leidsche vaart. CASTRICUM. Naar wij vernemen is het besluit van den gemeenteraa.d goedgekeurd waarbij de kermis te Castricum van den tweeden Zon dag in September is gewijzigd in den tweeden Zondag in Augustus met de daarop twee volgende dagen. Door het gemeentebestuur van Egmond- binnen was daartegen bezwaar gemaakt om dat de kermis te Egmond aan de Hoef tege lijk wordt gehouden, doch de aangebrachte argumenten van het gemeentebestuur van Egmondbinnen zijn tegenover die van Castri cum niet steekhoudend gebleken. Doordat een jongen van 15 jaar een der schoolgaande kinderen per ongeluk met een rijwiel had aangereden is door P. O. al hier de zoon van Th. B. mishandeld. Aan gifte is gedaan. Voorat is deze daad af te keuren omdat hier een jongen door een volwassen man werd aangevallen. De man schijnt er echter aardigheid in te vinden om eigen rechter te spelen. NOORDSCHARWOUDE. Nadat Zaterdag door de manlijke bewo ners van de Oosterstraat een uitstapje per autobus touringcar werd gemaakt naar Haarlem en omstreken met bezoek aan het crematorium en verder naar Schiphol, was het Dinsdag de vrouwenclub uit deze straat, die onder prachtig zomerweer eveneens de zelfde richting uit is geweest met bezoek aan de bloemenveiling te Aalsmeer en Tuschinski te Amsterdam. Alles liep vlot van stapel. HENSBROEK. Ter gelegenheid van het huwelijk van bur gemeester Kooiman, dat gistermorgen te 10 uur plaats had, werd door de kinderen der O. L. school een lied gezongen. Wethouder Wit sprak het bruidspaar op hartelijke wijze toe en hoopte, dat de keuze van burgemeester Kooiman zoowel voor hem zelf als voor de- gemeente een goede mocht zijn. Door een der kleinste meisjes der school werd de bruid een mooi bouquet aangeboden, waarna de kinde ren op een glas limonade en een reep choco lade werden getracteerd. Ondanks den rijkelijk stroomenden regen trokken de kinderen, daar ze bovendien vrijaf van school kregen, voldaan naar huis. DEN HELDER. W ethouderspensioen In de raadsvergadering van Dinsdagavond werd besloten aan de Heldersche Winkeliers- vereeniging, indien noodig, ten behoeve van de door haar geëxploiteerde handelsschool tijdelijk in bruikleen te geven een beneden lokaal van de school aan de Hoofdgracht. Voor verbouwing van de openbare school 1 te Julianadorp (gemeente Den Helder) stond de raad een crediet toe van 24000. Aan de Heldersche Schoolver. werd voorts een ver goeding toegekend Van 1584, zijnde de jaarwedde van een boventallige onderwijze res en ten behoeve van de uitbreiding der ge meentelijke U. L. O. school werd 7400 ge voteerd. Op een verzcek van den Alg. Bond van Overheidspersoneel in Nederland inzake ver korting van den arbeidstijd werd afwijzend beschikt. In deze vergadering kwam voorts in be handeling een voorstel inzake de pensionnee- ring van wethouders. Reeds in de vergade ring van 22 November 1927 was hiervoor een tingen in te winnen omtrent Mazaroff en in het bijzonder omtrent het ontvangbewijs van den aangeteekenden brief met de daarop voorko mende teekens BI. D. I. Den volgenden morgen om half tien hadden wij een onderhoud met een der bank-directeu- ren. Toen hij het ontvangbewijs zag en den daarop vermelden datum schudde hij het hoofd. Het spijt mij, zeide hij. Degene, die toen ter tijde de zaken van Mazaroff behandelde is niet meer hier. Dat was de heer Armintrade; hij verliet ons zes maanden geleden en werd di recteur van Courthope's Bank. HOOFDSTUK XII. De brief in cijferschrift. Ik geloof, dat het mij tot eer strekte, dat ik mij wist te beheerschen, toen ik deze mededee- ling hoorde. Zelfs Crole kon niet nalaten zijn verwondering te kennen te geven. De directeur lette echter niet op ons beiden, doch op onzen metgezel, wiens naam en reputatie hem bekend waren. Aan Mayrthorne was niets te bemerken. Zijn gelaat verried niets. O! zeide hij. Ik begrijp u. Dus alleen Ar mintrade behandelde de zaken van Mazaroff. Juist! antwoordde de directeur. Dus, u kunt ons niets omtrent Mazaroff mededeelen? vroeg Maythorne. Ik zal u vertellen, wat mij bekend is. Wij weten, dat Mazaroff een zeer vermogend man was en handelde in diamanten en kostbare steenen. Hij had een rekening zoowel bij onze hoofdbank in Kaapstad als bij ons. Onlangs heeft hij zijn geheele deposito bij ons overge bracht; hij maakte voorts zijn verschillende eigendommen te gelde en ook de opbrengst Ter gelegenheid van ons JUBILEUM bieden wl] eiken Caravellis-rooker een waardevol en passend Zie de etalages en lees de bij zonderheden In onze doosjes De termijn voor Inlevering der Jubileum-Zegels is verlengd tot- 15 NOVEMBER 1931 raadscommissie benoemd, die een minder kostbare regeling dan de thans vigeerende zou hebben te ontwerpen. Haar voorstel kon evenwel geen meerderheid in den raad ver krijgen f-r. de kwestie werd gerenvoyeerd naar B. en W. die thans een nieuwe regeling heb ben gemaakt. Hierin wordt pensioen verleend op 60-jarigen leeftijd na tenminste éénjarige werkzaamheid als wethouder en wel voor elke maand een tweehonderdveertigste tot een maximum van tweederde der jaarwedde, voor invaliditeitspensioen een derde. Het wedu- wenpensioen bedraagt de helft met een mini mum van 250, het weezenpensioen 40 daarvan tot een maximum van anderhalf maal het weduwenpensioen. Verder zijn nog •bepalingen ontworpen betreffende afkoop en z.g. „afstappersgeld". Bij dit afstappersgeld stond de raad lang stil. Verschillende amen dementen en nieuwe voorstellen kwamen ter tafel. Behoudens een enkele wijziging werd het voorstel van B. en W. ten slotte aange nomen. Subsidie verleening. Gedep. Staten stellen voor aan de gemeen te Wormer over het jaar 1931 en volgende jaren tot wederopzeggens een jaarlijksch subsidie te verleenen uit de provinciale kas, te besteden uitsluitend ten bate van de wijkver pleging in die gemeente, en tot een bedrag, telkenmale nader te bepalen door Gedepu teerde Staten, hetwelk niet hooger zal zijn dan een vijfde gedeelte van de ieder jaar door gemelde gemeente voor wijkverpleging te maken netto-onkosten. Gedep. Staten stellen voor hen te machti gen over 1931 eene bijdrage van ten hoogste 200 te verleenen ten behoeve van 'proeven, genomen aan den Langendijk, ter verkrij ging van eene betere soort van roode be- waarkool. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen, onder door hen te stellen voorwaarden, over de jaren 1930, 1931 en 1932 aan de afdee ling Terschelling van de Hollandsche Maatr schappij van Landbouw eene bijdrage uit dtf provinciale kas van telkens ten hoogste 1000 te verleenen ten behoeve van de stie- renhouderij op dit eiland. WIERINGERMEERPOLDER. Aanleg van wegen. De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft gister te 's-Gravenhage aanbesteed bestek no. 120 Z.W.: Het aanleggen van steenslagwegen in polderafdeeling I van de Wieringermeer, in 4 perceelen. De raming, was van perceel I 100.000, perc. 2 85.000, perc. 3 75.000, perc. 4 60.000. Laagste inschrijvers waren voor perceel 1! N V. Teermacadam te Den Haag voor 89.445; perceel 2 N.V. Nederl. Basalt Mij. te Zaandam voor 73000; perceel 3 N.V. Aann. Bedrijf v/h. H. J. te Siepe te Winter?' wijk voor 64.178; perceel 4 H. van Meehe ren te Hindeloopen voor 57.863. Voor de massa N.V. Nederl. Basalt Mij. te Zaandam voor 297.700. daarvan werd bij ons gedeponeerd, met de be doeling dit in Engelsche effecten te beleggen. Dus beeft u een aanzienlijk bedrag van hem in deposito? vroeg mijnheer Crole. Hij gaf aan mijnheer Postlethwaite, den notaris in York, een bedrag van acht honderd duizend pond op. Zooveel is het ongeveer, gaf de directeur toe. Eerder meer dan minder. En het testament is verloren gegaan, zegt u? Ja, antwoordde Crole. Hier heeft u echter een copie. Hij gaf het stuk aan den directeur. Ik wensch u daarmede geluk, mijnheer Holt. Het is de moeite waard! Hij heeft het echter nog niet, merkte Crole lachend op. Kunt u nogverder iets omtrent Mazaroff mededeelen? Ongeveer niets, antwoordde de directeur. Hij kwam hier slechts een keer gedurende mis schien vijf minuten, en dat was alleen om mede te deelen, dat hij in Londen aangekomen was en kamers had genomen in hotel Cecil. Hij vertelde verder, dat hij een reis naar het Noorden ging maken. En dat is alles. Ik veronderstel dat hij sindsdien geld zal hebben opgenomen, vroeg Maythorne. Dat kan ik laten nazien. Hij belde en gaf een klerk order om daaromtrent inlichtingen in te winnen. Na eenige oogenblikken kwam deze terug. Er is hier geen wissel door hem aangebo den sinds mijnheer Mazaroff op 29 Augustus hier was, deelde de klerk mede. Hij trok toen een wissel van twee duizend pond. De directeur knikte, waarna de klerk heenv ging. Maythorne hield hem aan en keek naag den directeur. „Jj (Wordl vervolgd.) Jb

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5