HEVEA Rechtszaken Roeken Onze JCoCmiën Jiunst m Wetenschap Indië in ons midden DE OOLIJKE OESTERS DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN l De nieuwe leden. -FIETSBANDEN Heiloo. Lijst 1, R.K.: 906 stemmen, 5 zetels (tot dusver ook 5 zetels). Gekozen J. Schuijt, J. Opdam, J. A. J. Barnhoorn, C. Franken, A. Dekker (niet herkozen J. Sengers, J. Ligt- hart en S. Koomen). Lijst 2, Verbonden V. Bond, Vrijz-Dem. en Christ. Hist., 862 stemmen, 4 zetels (tot dus ver 5 zetels). Gekozen A. J. C. Maas Geeste- ranus, P. van 't Veer, Joh. J. Vahl. P. de Ja ger Pzn. (Niet herkozen T. Kostelijk (v.d.) Lijst 3, S.D.A.P., 2 zetels (tot dusver 1). Gekozen H. Keesman en P. Greeuw. Totaal aantal geldige stemmen 2112. On geldige stemmen 34. Kiesdeeler 192. Onze Heiloosche correspondent schrijft: De onbloedige strijd is gestreden. De kiezer heeft beslist hoe onze gemeente in de vier jarige periode zal worden geregeerd. Aan de voorbereiding van de verkiezing is met kracht gewerkt, al kwam dat niet tot uiting in aanplak- en strooibiljetten. Huisbezoek :s er gedaan en vrijwel alle partijen hebben hun beste beentje voorgezet om de kans voor hun lijst te vergrooten. Zooals bekend zijn de vrijheidsbond, de vrijzinnig-democraten en de Christel ij k-histo- rischen op één lijst uitgekomen. Zooals we in onze beschouwing van 8 Mei schreven is dat compromis niet van harte .ge gaan en zeker niet bij de vrijzinnig-demo craten. Op die lijst was een onzekere plaats en nu was er strijd tusschen de V.D. en de G.H. over het rangnummer op die lijst. De IV.B. had door haar stemmenaantal recht op j2 zetels. Doch de kans van de V.D. en C.H. (was, indien zij met een vrije lijst uitkwamen, even riskant. Ten slotte is men bij meerder heid! van stemmen overeengekomen, dat de heer T. Kostelijk (V.D.) de 5e plaats en dus kie riskante plaats zou krijgen. Het gevolg lis geweest daar de verbonden lijst 44 stemmen minder kreeg dan de roomsch- katholiek, dat de heer Kostelijk niet is her kozen. y De lijst der R.K. is wel bitter tegengevallen jen het heeft zich gewroken dat men stelsel- jjnatig den arbeider weert. Bij de Statenver kiezing 'brachten zij 964 stemmen uit en thans 606. Niettemin hadden ze op de verbonden- flijst een voorsprong van 44 stemmen. Toch hebben volgens onze berekening 31 katho lieken hun stem op een andere lijst uitge bracht of hun stembiljet ongeldig gemaakt, wat bij' de katholieken te denken geeft, i De S.D.A.P. is wederom met sprongen vooruit gegaan. We hebben reeds op 8 Mei betoogd' dat zij een ernstige candidaat waren yoor een tweeden zetel en men heeft er om jgelaehen. De uitslag der verkiezing heeft ons in het gelijk gesteld, we meenden dan ook ,'dat we goed wisten dat men een ander bloed ;in den raad wilde. Bij de Statenverkiezing kreeg de S.D.A.P. 333 stemmen en nu alle 'partijen hebben belangrijk minder stemmen Jdan bij de Statenverkiezing gaat de ,fe.D.A.P. maar weer met 11 stemmen vooruit en behaalde 344 stemmen, waarmede zij den 'tweeden zetel in den raad veroverde. Als men nagaat dat in 1923 de heer van de Val! 'op het nippertje 3/4 van den kiesdeeler haalde, dan is het succes van de S.D.A.P. teekenend. Dat de partij met dezen uitslag in zijn nopjes 'was, is te begrijpen. Volgens onze meening heeft zij stemmen gekregen van de ontevreden R.K. arbeiders, 'doch ook van de V.D., waarvan een deel der •kiezers ontevreden was over het verbinden der lijsten. De uitslag der verkiezing was dat werden uitgebracht 2146 stemmen, waarvan van on twaarde 34, geldige stemmen 2112. De kies deeler was 192. In het Stembureau Raadhuis iwerdén uitgebracht op lijst 1. Roomsch- «Katholieken 185; lijst 2. Verbonden Lijst 626; Hijst 3. S.D.A.P. 237, van onwaarde 16. In jhet Stembureau R.K. Jongensschool ver kreeg Lijst 1 Roomsch-Katholieken 721, Lijst ]2 Verbonden lijst 236 en Lijst 3 S.D.A.P. 107 stemmen, van onwaarde 18. Door dezen uitslag kregen de r.k. en ver- jbonden lijst dadelijk 4 zetels toegewezen en Itie S.D.A.P. 1. Daarna kwam de S.D.A.P. ■mte 3/4 van den kiesdeeler voor den 2en fee tel, terwijl de R.K. met de grootste rest den iaatsten zetel behaalden, t De nieuwen raad zal bestaan uit 5 katho lieken, 2 Vrijheidsbonders, 1 vrijzinnig- Memocraat, 1 christelijk-historisch en 2 •sociaal-democraten. 4 In den nieuwen raad komen niet meer terug k|de heeren Sengers, Ligthart en Koomen (de laatste trok zich van de vrije lijst terug), ter- pvijl de anderen bedankten en de heer Koste lijk, die de beer Vrijburg opvolgde. f 'Nieuwe raadsleden zijn van de R.K. Dr. ^(Barnhoorn, C. Franken en A. Dekker, van de S.D.A.P. de heer P. Greeuw. Direct na afloop van den uitslag werd deze door de Alkmaarsche Courant per bulletin bekend gemaakt. Om 8 uur nog geen drie 'kwartier na den uitslag waren de bulletins over het gèheele dorp verspreid. i De heer Joh. Ant. Jos. Barnhoorn is den 25 Maart 1899 te Assendelft geboren ais zoon van een hoofdonderwijzer en is dus thans 32 jaar. Sinds bijna twee jaar woont hij hier ter plaatse als dir.-geneesheer van de St. Willebrordus en de St. Paulusstichting. iTe voren was hij in een zelfde functie van het gesticht voor geesteszieken te Venraay. De heer Barnhoorn is secretaris van het Bisschoppelijk Comité van O. L. Vr. ter [Nood. De heer Corn. Franken is eveneens een geboren Noordhollander. Hij aan schouwde in Maart 1864 te Schagen het le venslicht en is dus thans 67 jaar. Hij is oud spoorwegambtenaar en was o.m. stations chef te Noordscharwoucfe en Piet Gijzen- burg en chef van 't goederenstation te Rotter dam in den tijd dat hij te .Heiloo woont heeft hij de achting van een breeden kring dorpsgenooten verworven, wat wel blijkt uit de verschillende functies, die hem opgedragen werden door vereenigingenhij is n.1. secre taris van het r.k. ziekenhuis-verplegings- fonds, van de r.k. Spaarkas yoor de jeugd en van het ziekentridium van O. L. Vr. ter Nood Stuur"'"penningmeester van het r.k, armbe- 'ieer A r i e Dekker is een 51 -jarige BIimrvo tniWeeker e«5- tuinder> geboren 19 ÜU1U879 te Limmen. Hij timmerde tot dusver niet veel aan den weg, maar van hem kan getuigd worden, dat hij in kweekers- en tuin derskringen zeer gezien is. De nieuwe vertegenwoordiger voor de soc.-dem., de heer P i e t e r Greeuw, zal met zijn 27 jaren zeker de Benjamin van Hei- loo's vroedschap zijn. Hij is hier geboren en gezien dat deze jonge bouwvakarbeider door de afd. der s.d.a.p. na het vertrek van den heer van de Vall tot haar voorzitter werd gekozen, bewijst wel, dat hij in zijn kringen een goede reputatie geniet. Beverwijk. r.k. 6 zetels (6); lijst Eyking 1 (2); c.h. 1 (1); lijst Visser 1 (0) en neutr. lijst 2 (2); s.d. a.p. 2 (2). Broek op Langendijk. Uitslag stemming gemeenteaad. Aantal uitgebrachte stemmen 1077, van onwaarde 16, aantal geldige stemmen 1061. Gekozen zijn: Lijst 1 Anti-Rev. 464 stemmen, A. Glas Cz., O. Koedijk Oz. en D. A. Kan- sen. Lijst 2. Chr. Hist. 273 stemmen: C. Ooijevaar en L. v. Zuidam. Lijst 3 linksche groep 324 stemmen: C. C. W. Bonnet (vrijz.) en P. v. d. Molen (s. d. a. p.) In de verhouding rechts en links komt geen verandering. Wel wat betreft de personen. Zoo heeft de heer Jb. Glas Azn., (a.-r.) zijn plaats op de lijst welwillend afgestaan aan den heer Kansen, terwijl de heeren Kamp en Smal hun plaatsen moesten inruimen voor de heeren Bonnet en v. Molen. Oudkarspel. Uitgebracht werden 950 geldige stemmen: s.d.a.p. 217 1 (2), herk. de heer H. Bakker; v.d. 264 2 (2), herkozen de heer P. Kostelijk, gekozen Mr. C. P. Eecen; r.k. 218 2 (2), her kozen de heeren B. Bommer en P. Rijper; ge meentebelang 116 1 (0), gekozen de heer E. Zaagman, algemeen belang 134 1 (1), herko zen de heer Jac. de Boer. Oude Niedorp. Uitgebracht werden totaal 566 stemmen. Lijst 1 357 stemmen. Lijst 2 209 stemmen. Benoemd werden lijst 1 R.C.-lijst: J. Bak ker Jzn. (aftr.), W. Kolkman, C. de Boer (aftr.) en W. Slijkerman. Lijst 2 (Protestantsche lijst): D. Kriller, J. van Zoonen Azn. en J. Waiboer (allen aftr.). Krommenie. r.k. staatspartij 563, a.r. 269, s.d.a.p. 661, v.d. 592, comm. 478, van onwaarde 69, totaal 2632. De samenstelling van den raad is de zelfde gebleven. De r.k. behaalden 2 zetels, s.d.a.p. 3, a.r. 1, v.d. 3, comm. 2. Purmerend. Totaal aantal uitgebrachte geldige stem men 2988. Hiervan verkregen: v.d. 844 st., 3 zetels (3); J. Veth 175 st., 1 zetel (0); s.d. a.p. 939 st., 4 zetels (4); r.k. 854 st., 4 zetels (4); a.r. 76 st., 1 zetel (1). De vrijzinnige partijen verliezen een zetel ten koste van Veth. Nieuw gekozen: C. Koning (v.d.), J. Veth (vrije lijst), J. Kooy (a.r.), B. J. Brugge (s.d. a.p.) Amsterdam. Uitgebracht volgens den voorloopigen uitslag: 304.827 geldige stemmen, verdeeld als volgt: s.d.a.p.' 123.504 (17), r.k. 53.332 (7), Vrij heidsbond 31.689 (4), communisten 26.570 (3), chr. hist. 25.553 (4), Middenstand 18.801 (3), vrijz. dem. 16.359 (2), a.r. 20.608 (3), rev.-soc. 9.206 (1), dr. de Hartogh 5.641 (1). Voorts verkregen: chr. dem. 2.377, herv. ger. staatspartij 1.631, Lampetje 1.446, inva liden 1.182, fascistenbond 934, r.k. volkspar tij 923, groep-Lisser 662, evangelische partij 422, nationalisten 256, ned. chr. arb. partij 214, werkloozen 162, Siedenburg 130. Van al deze partijen heeft geen enkele 3/4 van den kiesdeeler die ruim 7000 bedraagt behaald, zoodat zij geen zetel konden verove ren. Volgens den voorloopigen uitslag zou de s.d.a.p. 2 zetels winnen, terwijl dr. de Har togh zijn intrede in den raad zou doen. De vrijz. dem. en de communisten verliezen elk een zetel. ?v-. «,v e t Haarlem. Het totaal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 54.521, waarvan uitgebracht op: Vrijheidsbond 3786, s.d.a.p. 16.492, chr. hist. 3910, a.r. 3839, r.k. staatspartij 14.692, vrijz. dem. 6588, comm. 2706, r.k. volkspartij 715, staatk. geref. partij 195, chr. dem. partij 378, vrije lijst-v. d. Kamp 983, rev. soc. 196. De zetels zijn als volgt verdeeld: Vrijheids bond 3 (4); s.d.a.p. 12 (12); chr. hist. 3 (3); a.r. 3 (3); r.k. staatspartij 11 (11); v.d. 5 (3); communisten 2 (1); vrije lijst-v. d. Kamp 0 (1); r.k. volkspartij 0 (0); staatk. geref. partij 0 (0); rev. soc. 0 (0); chr. dem. 0 (0). Den Haag. De voorloopige uitslag der verkiezingen is dat gekozen zijn: v.d. 3 (2), vrijh.bond 7 (7), a.r. 5 (4), r.k. 10 (10), comm. 2 (1), staatk. geref. partij 1 (2), s.d.a.p. 13 (14), chr. hist, 4 (4). Rotterdam. Uitgebracht 268.958 stemmen, waarvan -5.994 niet geldig waren. Geldige stemmen dus 242.964. De nieuwe raad zal bestaan uit: vrijheids- o/In ^L' s-d'a-P- 15 (16), r.k. staatspartij 8 (8), a.r. 6 (71, chr. hist. 4 (4), vrijz. dem. 1 (2), comm. 1 (0), staatk. geref. partij 1 (1) en rev. soc. 2 (2). t.i Velsen. Uitgebracht 16.321 geldige stemmen. Daarvan verkregen de neutr. partij 721, chr. dem. 85, r.k. staatspartij 2698, a.r. 1339, oud-katholieke partij 713, comm. 664, groep- Schilling 1101, r.k. staatspartij (lijst-Hand- graaf) 962, s.d.a.p. 3863, chr. hist. 2338, Bur gerplicht-Santpoort 159, Vrijheidsbond 772, v.d. 701, protest, kiezers 204. De raad zal als volgt zijn samengesteld: neutr. partij 1 (0), r.k. staatspartij 5 (5), a.r. 2 (3), oud-katholieken 1 (0), comm. 1 (0), groep Schilling 2 (3), r.k. staatspartij (lijst- Handgraaf 2 (1), s.d.a.p. 7 (5), chr. hist. 4 (5), Burgerplicht-Santpoort O (0), vrijheids bond 1 (1), v.d. 1 (2), prot. kiezers 0 (0). lichtloopend //zersterk VSKf-T.?" -Ktr. BELEEDIGING VAN PRESIDENT HINDENBURG. Een vakvereenigingsbestuurder voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht D. S., vakvereenigingsbestuur der te Amsterdam, verdacht dat hij op 1 Mei 1931 te Almelo opzettelijk den president der Duitsche republiek, met welken staat het Koninkrijk der Nederlanden bevriend is, heeft beleedigd door te zeggen: toen Wilhelm aan het houtzagen was gezet, kwam Ebert en daarna kwam Hindenburg, de groot-moorde naar. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een boete van ƒ40 subs. 20 dagen hechtenis. Verdachte hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij er op wees, dat de woorden wer den gebezigd in een rede tegen den oorlog. Spr. keerde zich tegen de hoofdschuldigen en president Von Hindenburg is een hunner. In zijn verontwaardiging heeft hij toen gezegd, wat hem ten laste is gelegd. VERDUISTERING DOOR EEN PENNINGMEESTER. Voor de rechtbank te Almelo had zich Dinsdag te verantwoorden H. A. opperman te Vriezenveen, terzake, dat hij als penning meester van de afdeeling Vriezenveen van den Ned. Bouwvakarbeidersbond gelden verduis terd heeft tot een bedrag van ongeveer 1000. Verdachte bekende. Gebleken is, dat het geld voor de huishouding is gebruikt en in de café's is gebleven. De officier achtte de verduistering bewezen en vond het ergerlijk, dat het hoofdbestuur verdachte niet controleerde en wilde dit als een verzachte omstandigheid beschouwen. Spr. eischte een gevangenisstraf van twee maanden. DIEFSTAL. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 29- jarigen meubelmaker S. J. D. te Amsterdam wegens diefstal en braak in de zuivelfabriek te Bovenknijpe veroordeeld tot vier jaar. De eisch was drie jaar en zes maanden. IV- SCHADE VERGOEDINGSEISCH AFGEWEZEN. De Haagsche rechtbank heeft afwijzend beschikt op het verzoek van J. B., om van den Staat een schadevergoeding van 60.000 te mogen ontvangen in verband met zijn ar restatie en gevangenhouding als verdachte van den moord op den Voorburgschen manu- facturier van d?r Drift. B., die wordt bijgestaan door mr Paauwe, zal van deze afwijzende beschikking in hoo- ger beroep gaan bij het Haagsche gerechts- VERDUISTERING. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dins dag behandeld de zaak tegen een 32-jarigen kantoorbediende bij de posterijen, die in de jaren 1929 en 1930 gelden tot een totaal be drag van 1350 heeft verduisterd. Verdachte heeft bedragen, welke voor de postspaarbank werden gestort, niet in de registers ingeschreven of slechts ten deele verantwoord. De substituut-officier van justitie, mr. Lasonder, eischte een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 6 Juli. „Het geestelijk portret", door Jo- seph GoUomb; uitgave J. T. Swartsenburg, Zeist. In dit boek heeft de schrijver een verhaal gegeven, dat van begin tot einde den lezer vast houdt doordat het zóó vol actie is en een inzicht geeft in zóó verschillende karakters, dat men niet rust vóór men den afloop weet. Rechter Robert Graigin wordt vermoord aan getroffen in een landhuis in een van de voor steden van New-York, waaruit de bewoon ster gevlucht is. Zijn broer Bruce eveneens een rechter die den ouderen Robert steeds had vereerd als een discipel den leermeester had zich vast voorgenomen de moorde nares te vinden en aanvaardde de aangebo den hulp van Galt, een wetenschappelijk ,na- vorscher, die verteerd wordt door een harts tochtelijke weetgierigheid omtrent mannen en vrouwen, hun beweegredenen en hun re acties. Galt bezit geen hart, geen moreelen zin, maar een bovenaardsch vermogen om iemand te doorzien, dat hem een vreemdsoor tige macht verleent over een ieder, die bin nen zijn operatie-veld treedt. Bij het zoeken naar de moordenares speelt hij een ingewik keld spel, bijgestaan door drie misdadigers, wier leven hij in zijn hand heeft. En dan begint een jacht, zóó vol afwisse ling en met zóó ongelooflijk snelle actie, dat een korte inhoud van het boek niet is te geven. Totdat eindelijk, na vele interessante en span nende momenten, waarbij ook 'n auto-ongeluk, dat den rechter Bruce aan den rand van 't graf en in handen van een vreemdsoortigen dokter brengt, de onthulling komt van het geheim van den moord. De moord is niet bedreven door de vrouw, op wie zoovele weken was gejaagd en die zien een plaats als secretares se bij Bruce had weten te veroveren, maar door een man, die meende met Robert een zaak te moeten vereffenen. Het moment en de wijze waarop de moord wordt opgehel- rd is ongelooflijk treffend. Jhr. R. H. G. Nahuys bezorgde een heel goede vertaling in het Nederlandsch. H. ZWARE BANDJIR TE PADANG (W. SUMATRA). Gisternacht heeft een zware bandjir de handelswijk, de kampongs en het Chineesehe kamp geteisterd. Het water steeg 1 M. 30 bo ven de straat, doch is thans gezakt. De toko's kregen groote waterschade. Zij zijn gedeeltelijk verzekerd. Aan vele wegen werd schade toegebracht. De weg door den oebang- ias, alsmede de spoorbaan naar Padang et plaatselijk wegennet heeft veel geleden. Eenige huizen zijn wegge- andjang zijn door een aardschuiving ge stremd. He schade ge spoeld. Er viel gisteren 390 m.M. regen. Padang, de hoofdplaats der residentie Su- matra's Westkust, ligt aan den mond van de Harau- of Padangrivier, die vooral in vroeger jaren berucht was om haar bandjirs, welke in den tijd der zwaarste regens (Oc- tober tot en met December) vóór de totstand koming van het bandjirkanaal, dat bij Loe- boek Bagaloeng het overvloedige water uit de rivier aftapt en naar zee voert, jaarlijks heele wijken der stad onder water plachten te zetten. Het abnormale van den hier boven vermelden zwaren regenval is, dat hij zich voordoet buiten de beide iaarlijksche regen perioden (den reeds genoemden grooten regentijd en den kleinen regentijd omstreeks April) en dat de hoeveelheid water, in deze in normale tijden droge periode neergekomen, meer dan twtemaal zoo groot is dan er zich in de regenrijkste Novembernachten ont last. Hierbij dient te worden aangeteekend dat Padang door zijn ligging nabij den evenaar geen moesson-verdeel ing kent. De vermelde verkeersstremmingen beteeke- nen dat de voornaamste verbindingen van de hoofdplaats met het achterland, de Pa- dangsche Bovenlanden, tijdelijk verbroken zijn. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE HEERLEN. Bij het graven der ftindeeringssleuven voor den bouw van het „Limburgsch Dagblad'' aan de Nobelstraat te Heerlen heeft de ge meente-archivaris, de heer A. Peters, een merkwaardige oudheidkundige vondst ge daan, door Voor de Romeinsche geschiedenis van Heerlen van groot belang is. Algemeen is bekend, dat waar Heerlen thans is vroeger een Romeinsche vesting heeft gelegen, ge naamd Coriovallum. Thans heeft de heer Peters van deze vesting een gedeelte van de gracht gevonden, die spits toeloopt, dus wig vormig is en een diepte had van 2 meter on der den beganen grond met boven een ope- nigswijdte van ruim 6Vi m. De aanvulling bestond grootendeels uit beenderen van groo te slachtdieren. Ook werden er scherven ge vonden, welke grootendeels dateeren uit de 2e eeuw, enkele zelfs uit de le eeuw. Even eens kwamen enkele spijkers te voorschijn en een afgesleten Romeinsche munt, vermoe delijk van Keizer Domitianus (81—96 n. Chr.). Krakeel in een kleine gemeente. Geruimei. tijd al komen er nu en dan be richten uit Indië over ongeregeldheden tus schen Chineezen en inlanders te Pekalongan. Het bestuur hield zich met het krakeel en de daaruit spruitende vechterijen bezig, herstelde de orde, maar het is onzeker of ook de oor zaak is weggenomen. Heel jammer voor zoo'n aardig plaatsje op de noordkust van Java! Pekalongan vertoonde 25 jaar geleden de. vriendelijkheid van een oude dame, wel varend en schoon, Tegenwoordig is er te veel blijk van de verandering die de moderne tijd alom brengt, dan dat men nog Pekalon gan mag vergelijken met de bejaarde dame. Niet ten onrechte zegt men wel, dat Pekalon gan de eenige kustplaats op Java is, waar men weinig heeft te lijden onder de nabijheid van kustmoerassen, die de koortsigheid be vorderen of veroorzaken. Het klimaat is er zeker niet ongunstiger dan in andere laag gelegen streken; de aanleg en de netheid, de bedrijvigheid en de vriendelijke rust, de goede wegen naar oost en west en zuid mitsgaders de tramlijn Semarang—Tjirebon (al eenige jaren tegelijk spoorverbinding Batavia—Semarang) en de zee op een kwar- tief afstand, dat alles maakt Pekalongan tot een aangenaam stadje. Maar ziet daar is eenigen tijd1 geleden de fakkel der onrust ont brand; bepaaldelijk tusschen Javanen en Chineezen bleek een vijandschap ontstaan, waaraan men wederzijds uiting gaf door aan tasting van personen en bezittingen. Aan wie de schuld? Wist men het maar! Want er zijn verklaringen gegeven die ook weer wer den weersproken. Geen lezer zai van mij de juiste verklaring verwachten en ik heb ook het voornemen niet haar te zoeken, doch wel is het voor de kennis van een zoo gemengde samenleving, als een Indische stad biedt, van eenig belang, de mogelijkheden te bezien die ten grondslag dienen voor veeten met een langdurige uitwerking. Pekalongan heeft altijd een talrijke Chi neesehe gemeente gehad, natuurlijk bijna ge heel bezig met handel, vooral met tokobes drijf. Men vergete niet, dat in de omgeving der plaats veel landbouwnijverheid bestaat met een groote schare arbeiders, die aan den tusschenhandel en den z.g.n. pasarhandel drukte bezorgt. Dan is er de batiknijverheid druk: heel Pelongan batikt kains (lappen) en sarongs Chineezen, inlanders, Arabieren doen er aan; ook de batikkerij als westersche onderneming vindt men er. Van meer betee- kenis als nijverheid is het weven van buik banden even buiten Pekalongan, buikbanden die den heelen archipel door worden verzon den. Geen wonder dus, dat er voor den Chi« neeschen koopman en credietgever aantrek kelijkheid was tot vestiging. Omdat de han, del een rustige sfeer behoeft is de Chinees sche koopman een rustig element in Indië. Echter behoeft hij tot afleiding zijn clubwe zen, het vormen van kongsies. Nu is de kongsie meestal een vereeniging met een doe! vaak een handelsdoel, maar er zijn ook kon el sies alleen maar óm de kongsie, die dar! gaarne een andere kongsie dwars zit. Het is rUr)'^ i3ar êeteden, dat Chineesehe kongsies te Pekalongan elkaar af en toe te lijf eineen de jongeren voor-op. Het waren de avondlik ke verpoozingen, want overdag gaat de iiver naar be ere dingen uit. De verbittering tus- schen Makao'ers (de uit China gekomenenV en de paranakans (de in Indië geborenen meest uit Javaansche moeders) lag het eerst l?mrmfrtfaad,ea' nauweliJks was zon ter kimme of de leden der vijandige kongsies kwamen uit om slag te leveren in de ïe- schiktste straatjes van het Chineesehe kamp. Zoo gebeurde het ook te Semarang. Toen de Jong-Chineesche beweging intrad, die de staaiten verfoeide, die onderwijs ift Chi- neesch en in Engelsch voorstond, vrijheid verlangde en een nationali- teitsbesef aan den dag legde, was er meteen nieuwe stof voor het kongsiewezen gevonden en men ging elkaar als lid van een schoolver- eeniging te lijf. Zulke kongsiegenoegens zijn voor de overheid, vooral als zij slechts matig met politie is toegerust, een groote last, maar een gevaar voor den staat ligt er niet in. Alleen: het moet worden beëindigd. Na de ongeregeldheden van 25 jaar gele den werd de rust te Pekalongan nie* ernstig meer verstoord vóór 1931, doch nu gaat het tusschen Javanen en Chineezen. In de ge beurtenissen lag eenige aanwijzing, dat han- delsaangelcgenheden de ooi zaak zouden zijn. Al wat nering mag heeten ondervond den last van de oneenigheaen; men meende overal op zijn hoede te moeten zijn. Er kwa men aanslagen voor, meerendeels op Chinee zen en met vuurwapens als de inlander niet pleegt te gebruiken. Vreemd ook is het, dat na de bevrediging van de inlandsche zoowel als van de Chineesehe schare, dank zij het optreden van de overheid, toch de onzeker heid in de nering aanhield en de vrijheid van beweging niet terugkeerde. Het ligt voor de hand, dat men, op zoek naar de oorzaak van het verschijnsel, gaat letten op de kleine cre- dietneming welke de inlander nergens kan of wil missen. Zeker bestaat er desacrediet en zijn er afdeelingsbanken, waar alles veilig en geregeld gaat, maar de inlander vindt het daar voor zijn kleine leeninkjes te omslachtig en zoekt liever de minder veilige gelegenheid waar het vlot toegaat. De Chinees, de Ara bier, de hadji leenen geld uit, gemakkelijk en duur; hun manieren van terugvordering zijn dikwerf zóó, dat men spreekt van hyena s.: De Chinees heeft het in den regel het drukst, want hij gaat met zijn mars de desa's en kampongs in en de koopman is gul in het uit- leenen. Die zeer gezochte credietverleening moest wel lijden onder de kfakeelen, maar de andere woekeraars kregen juist meer te doen en konden niet anders dan juichen over de vijandschappen, die de Chineezen beducht maakten en hun koopmanschap belemmerden. Aan die zijde bestaat belang bij het voort leven van de onzekerheid en onveiligheid er het is mogelijk te achten, dat uit dien hoek kunstmatig de tweedracht werd gaande ge houden. Dergelijke aangelegenheden nu behoortn tot het werk van het bestuur, lastig werk maar belangrijk en mooi, en er behoort vaaic een scherp vernuft toe, wil de ambtenaar tusschen de weinig openhartige oosterlin gen de juiste toedracht, de ware oorzaak, de werkelijke schuldigen vinden. DENGAN HORMAT. KORTE BERICHTEN. Tot voorzitter van den Nationalen Oranjebond „Wat ook vall, trouw staat pal is in de plaats van den veilede".^k °7ed" leden heer Al'bert van der Horst benoemd de heer H. W. Monsees. t In de maand Mei waren er in Amster dam 21.198 werkloozen, d.i. 2059 minder dan in April. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide 19. Totdat een groote kabeljauw, met wien ze in een en dezelfde bun gestort werden, hen eindelijk vraagt, waarom ze hier eigenlijk be land zijn. Oesters hoeven toch niet met een vischnet opgehaald te wordenl Ze zijn zeker weer onvoorzichtig geweest? Huilend geven ze toe dat ze dat waren, „Ja, ja", zegt de kabel jauw, „en nu is berouw te laat". Wie eenmaal als visch in handen der menschen valt, moet er maar op rekenen opgegeten te worden. Daar zorgt de schipper wel voor". 20. En de kabeljauw wijst de ontstelde Oes" terkinderen op den stoeren zeeman, die juis glimlachend over den rand van de bun naar vangst staat te kijken. Dat is de schipper. Heer en meester is hij aan boord van schuit en alle visschen, zoo verteld de ka e jauw, hebben geleerd hem te vreezen, wan i doet altijd goede vangsten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6