HSkmaarscle Courant. JiadUmimws Qemewtecadw jbeuiiteton DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. 1Binnenland Heerenbaai EEN DUBBELTJE Honderd drie en dertigste Jaargang. No. 148 1931. Vi'Ödas 2(i Juni Zaterdag 27 Juni. Hilversum, 208 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.457.en 7.307.45 Gymnastiek o 1. v. G. Kleerekoper. 8.Gramofoonplaten. 10. Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 Uitz. voor arbeiders in de Continubedrijven. Cabaret- Ensemble „Het Drietal". Ju Pesaro, cabaret- tiere. Hans Pesaro, begeleiding en liedjes a d. vleugel. Ab de Jong, liedjes en confe rencier. Joh. Jong, orgel en T. de Heeg, toespraak. 12.— Gramofoonplaten. 2.15 Th. J. Thijssen: „Onderwijzers en arbeiders ont wikkeling". 2.30 Ons huis een tehuis door T. Landré 3.— Concert door het V.A.R.A.- Mandoline-Ensemble onder leiding van J. B. Kok. 3.15 Toespraak door mevr. H. Verwey —Jonker. 3.45 Vervolg Mandoline-concert. 4.15 Vragenhalfuurtje voor de kinderen. 4 45 Esperanto-cursus G. J. Degenkamp. 5.05 Otto v. Tusschenbróek: Reizen en trek ken. 5.35 Vocaal concert. Klein Dameskoor onder leiding van D. Belinfante. J. Braaks- ma: piano. 6.C. Woudenberg: „De uit slag van de Gemeente-iaadsverkiezingen". 6.15 Vervolg vocaal concert. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 „Geluk kig getrouwd", blijspel in één bedrijf door J. B. Schuil. Door het Groot Volkstooneel. 7.50 VARA -Varia. 8.— A. de Vries Bestuurs- inededeelingen. 8.10 Zomtravondprogram- ina met medewerking van Joh. Jong, piano. P. de Korver, bas. „De Wijze uit het Oos ten". Het V.A.R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot en Willem van Cappellen, voordracht. 10.— Vaz Dias. 10.10 Vervolg Zomeravondprogramma. "12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.-9.15 Gramofoonplaten. 10.-11.30 Gra mofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje door pastoor Perquin. 12Politieber. 12.15 I.45 K. R. O.-sextet o. 1. v. P. Lustenhou- wer. 1.452.30 Gramofoonplaten. 2.30 3Vragenhalfuurtje. 3.4.30 Kinderuur tje. 4.456.Concert door het K. R. O.- Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6. Sportpraatje. S. P. J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 Gra mofoonplaten. 7.Ir. W. M. M. Pilaar: „Het vergiftigingsgevaar door automobiel uitlaatgassen". 7.30 Politieberichten. 7 45 Gramofoonplaten. 8.Concert door het K. R. O.-Salon-orkest onder leiding van M. van 't Woud. Met medewerking van L. Ber- nard, chansonnier. J. Meijer, accordeon. M van 't Woud, saxofoon. 9.Vaz Dias. 9.10 A. Obdeyn: „Banketbakkerij vroeger en thans". 11.12.- Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Ten- nisverslag. 4.05 Militair orkest, afgewisseld door demonstraties met vliegtuigen 4.40 Tennisverslag. 5.10 Vervolg van 4.05 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.45 Cricket match Engeland—Nieuw Zeeland 7.Re cital door L. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.35 Le zing. 7.50 Concert. 8.10 Cabaretprogram- ma. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.Dansmuziek. 10.50 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Dansmuziek. 6.20 Gramo foonplaten 9.05 Concert m. m. v. solist, af- gew. door gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258 20 Gramo foonplaten. 10.35—11.35 Gramofoonplaten. 11.35—12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gra- mofoonpl. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5 20 6.10 Concert. 6.10—6.40 Dansmuziek. 8 20 Vroolijke avond. 10.5011.50 Concert. Or kest en liedjes bij de luit. 11.501.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 2.50—3 20 Gramofoonplaten. 3.20 Kinderuurtje. 3.505.50 Orkestconcert en violist. 8 20—9.20 Zang en voordracht 9 20 —10.20 Orkestconcert. 10.3511.05 Decla matie. 11.0512.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 5 20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonmuziek 8.20 Militair concert. 9.05 Lezing 9 20 Vervolg militair concert. 9.50 Concert Orkest Alexys. 338.2 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6 50 Gramo foonmuziek. 8.20 „Princesse Rayon de So- leil", opera, Gilson Zeesen, 163M. Ca 7.—7.50 Gramofoon platen 10.5512.25 Berichten 12.25 Koor concert. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.50 Lezingen. 4.50— 5 50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Concert op Volksmuziekinstrumenten. 9.20 „Verkehrsbuero" vroolijke avond met Curt Alexander en Max Ophüls. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek door de ka pel Barnabas von Geczy. Geautoriseerde vertalixg uit het Lngelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. 18) Mazaroff zal dat geld hebben opgenomen in bankpapier, zeide hij. En uw personeel zal ongetwijfeld de nummers van die biljetten we ten. Wilt u ze mij geven? Daar is geen bezwaar tegen, zeide de di recteur. Ga ze even halen, zeide hij tot den klerk. Na eenigen tijd kwam de klerk terug met de opgave, welke Maythorne in zijn portefeuille deed. Eenige minuten later vertrokken wij. Toen wij buiten waren keek Crole Maythorne veelbeteekenend aan. Hum! zeide hij. Armintrade! Als er 'emand in je nabijheid wordt vermoord, die je kent, moet men toch wel bijzondere redenen hebben om dat niet te komen vertellen. Indi'i 'k in de omstandigheden van Armintrade was geweest, zou ik na den moord hebben gezegd: 'k ken dien man en ik zal vertellen wat ik van hem weet Hè? Maythorne antwoordde niet en stak een siga ret op. Na eenigen tijd geloopen te hebben, be gon hij te spreken. Ik zal u eens vertellen, wat ik denk, zeide bij plotseling. Armintrade is de man dien Maza- NOORD-SCHARWOUDE. Vervolg. De heer de Geus zeide, dat het bedrag zeker vaststaat, 25 of 1250 per jaar. Er is dus niets op tegen den knoop door te hak ken. Kijk nu niet naar de buren. Het snelver- voer is noodzakelijk. Het spijt spr., dat Oud karspel de zaak zoo bekeken heeft. Ze hebben het belang onderschat van zoo'n grooten ver keersweg. Als Noord-Scharwoude zoo'n hel der standpunt inneemt, zal Oudkarspel wel op zijn besluit terugkomen. Spr. voelde voor het voorstel van den heer Kwadijk. De voorzitter zeide, dat het geld niet bij elkaar zal komen. Als er nu geen voorbehoud wordt gemaakt en de Provincie betaalt het resteerende, komt er een scheeve verhouding. Zuid-Scharwoude heeft ook het belang inge zien, al is er voor die gemeente nog een eigen aardig bijsmaakje aan. De weg zou immers eerst door Zuid-Scharwoude loopen. Spr. bracht hulde aan het gemeentebestuur van Zuid-Scharwoude voor het juiste inzicht. De Provincie moet weten, dat wij ook willen, doch Noord-Scharwoude moet het gelag niet moeten betalen. De heer Kooy was het met B. en W. eens. Men moet ook niet vergeten, dat deze weg de dorpsstraat zeer zal ontlasten. In 1923 was iedereen er voor. Spr. begreep niet waarom er nu zooveel tegen zijn. De heer Ootjers wilde nog iets recht zetten betreffende de jalouzie waarover hij sprak. Zuid-Scharwoude staat sympathiek tegenover den weg. Het is voor die gemeente een teleur stelling, dat de weg niet in die gemeente komt. Het besluit van Zuid-Scharwoude is daardoor des te grootscher. De heer Barten zeide, dat Noord-Schar woude zich goed houdt. Het Geestmeram- bacht is ook al uitgeschakeld. Het voorstel is ruim genomen. De heer Kwadijk dacht, dat de zaak be spoedigd werd als de restrictie verviel. Er is gebrek aan werk. Spoed is dus gewenscht. De voorzitter zeide, dat, als Koedijk een zelfde besluit neemt als wij, Oudkarspel ook wel zal komen. De heer Kwadijk zeide, dat de Mosselen- brug ook bijna in elkaar valt. Dat hangt van het Geestmerambacht af. De voorzitter stelde den heer Kwadijk ge rust. Er is nog geen gevaar voor instorting van de Mosselenbrug. Met algemeene stemmen werd besloten conform het voorstel van B. en W. De voorzitter deelde in verband met dit be sluit mede, dat door de commissie een sub commissie is ingesteld' tot waardebepaling van den grond. De beide wethouders zijn als taxateurs aangewezen. B .en W. stelden voor het water om niet af te staan en de benoodigde landerijen te ver- koopen voor den taxatieprijs in totaal 1725. Dit bedrag werd door den heer Ootjers nader toegelicht. Aldus besloten. Van de commissie van Beheer der Lichtbe- drijven was een schrijven ontvangen, dat be sloten ;'s het G.E.B. niet aan het P.E.N. over te doen. Er zal zoo spoedig mogelijk tot kabileering worden overgegaan. De meerderheid van B. en W. is voor de kabileering, de minderheid tegen. Het heeft der. heer Schrijver getroffen, dat reeds is besloten tot kabileering over te gaan. Voor onze gemeente is dit toch nog niet be sloten? Ook las spr. tusschen de regels van het verslag van de gecombineerde vergade ring door, dat de materialen uit Duitschland zullen komen. Spr. kon zich daarmee niet vereenigen en zou willen voorstellen, zooveel mogelijk uit Nederland te betrekken. Ook zou de heer Schrijver een clausule in het bestek willen maken, dat zooveel mogelijk arbeidskrachten van Langendijk zouden wor den tewerkgesteld, b.v. 70 of 80 pet. Er zal technisch personeel noodig zijn, daarvoor die speling. De voorzitter merkte op, dat er weinig werkloosheid zal zijn al met de kabileering. Ook vond spr. het moeilijk om procenten te noemen. Men moet voorzichtig zijn. Er is ook nog verschil tusschen geschoold en onge schoold personeel. Wat betreft Nederlandsch materiaal, daar zal ieder wel voor zijn, als de financiën niet te erg worden aangesproken. De heer Barten zeide, dat het besluit er volgens de gemeenschappelijke regeling al door was. De heer Kwadijk was er ook voor, dat zoo- roff dien avond ging opzoeken. Wij moeten een onderhoud met hem hebben. Maar voor dien tijd, hij hield even op en riep een taxi aan, gaan wij een onderzoek instellen in de kamers van Mazaroff in hotel Cecil. Wij hadden geen moeilijkheden om daarin te worden toegelaten. In een koffer vonden wij eenige schoolboeken: op den omslag was de naam Andrew Merchison geschreven met eeni ge datums. Maythorne gaf die aan Crole. Er is geen twijfel aan dat hij Merchison was, zeide Crole, Waarom zou hij anders die boeken bewaard hebben. Zij komen van pas om aan mevrouw Elphinstone te laten zien. Ik zou nog andere papieren wenschen te vinden. Maythorne vond nog eenige papieren in een schrijfportefeuille. Het waren bijna alle particu liere brieven van een zekeren Herman Kloop uit Kaapstad, die een persoonlijken vriend van Mazaroff scheen te zijn. Er kwam bijna niets in voor over zaken, maar alleen particuliere praat jes. Toch waren deze brieven van waarde, vol gens Maythorne, want nu had hij een adres in Kaapstad, waarheen hij kon telegrafeeren om inlichtingen omtrent den overledene. De eenige brief, niet afkomstig van mijnheer Kloop, zat in een enveloppe van de Bank van Zuid-Afrika te Londen en droeg het poststem- PC!_3 Van "Armintrade aan Mazaroff, dat is ze ker, zeide Maythorne. Hij haalde den brief u,t de enveloppe. Zijn gezicht betrok. In cijferschrift! nep hij uit. DH is k°HetCgeheeIe vel was volgeschreven met het schrift van iemand, die volgens Maythorne een scherpe pen gebruikte en gewend was om U> veel mogelijk arbeiders van hier worden aan genomen. Spr. gaf in overweging de kabels onder water te doen en niet langs de brug gen. Is het de bedoeling van de commissie, dat de ingenieurs het materiaal koopen of in overleg met den directeur? Spr. is ook voor gebruik van Nederlandsch materiaal. De heer Schrijver zeide, dat het niet zoo moeilijk is om bepaalde procenten te noemen. In Alkmaar is het 80 en in Velsen zelfs 100 Men weet toch hoeveel personeel er noodig is? Als geen procenten zijn genoemd, kan er zeer willekeurig worden gehandeld. Spr. vond 't vreemd, dat, als drie gemeente raden het hebben aangenomen, de anderen het ook goed moeten vinden. De heer Barten zeide, dat men desge- wenscht bij Ged. Staten in beroep kan gaan. De voorzitter merkte op, dat er van deze bepaling niets in de Gemeenschappelijke regeling is te ontdekken. Na nog eenige bespreking werd met alge meene stemmen tot kabileering besloten. Als klokkenist werd benoemd de heer K. Stam te Zuid-Scharwoude niet 6 stemmen. De heer N. van Hout kreeg 1 stem. Het sala ris is vastgesteld op 85 per jaar. Van B. en W. van de gemeente Oud- karspel was ingekomen het verzoek tot voor' loopige aansluiting bij de verwerkingsinrich ting van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn en wel voor den tijd van 1 Juli a.s. tot 1 Januari 1932. Daar er met de Thermo Chemische Fabrie ken te Amsterdam niets van komt, werd op voorstel van B. en W. aldus besloten. Het kohier voor de Hondenbelasting werd vastgesteld tot een totaal bedrag van 252 voor 86 honden. De heer Schrijver sprak er zijn bevreem ding over uit, dat het R.K. schoolbestuur op den 12den Mei nog geen antwoord van B. eu W. had ontvangen op een schrijven van 4 Februari. Wat is hier van de oorzaak? De voorzitter antwoordde, dat het eigenlijk mosterd na den maaltijd' is. De heer Schrijver zeide, dat het over die 500 was voor aanschaffing van leermidde len voor de Meisjesschool voor het 7e leer jaar. De voorzitter zeide, dat dit is ingewilligd en aan B. en W. overgedragen .Spr. kon zich niet voorstellen, waarom het schoolbestuur in beroep is gegaan, als het geen antwoord had gekregen. U aldus spr. moet wat voor zichtiger zijn en liefst in vragenden vorm blij ven. In 't vervolg krijgt U geen antwoord meer op dergelijke vragen. Een week nadat de beschikking van den minister is ingeko men, is 'het geld ter beschikking gesteld. De heer Schrijver zeide, zijn bevreemding toch te mogen uitspreken. U aldus spr. heeft me misschien niet goed begrepen, 't Is alleen over 4 Februari en 12 Mei. De voorzitter antwoordde, dat de wet zegt, dat binnen 3 maanden moet worden beslist door den raad. Dit is gebeurd en aan B. en W. opgedragen. Het is onjuist dit te berde te brengen. Spr. zag er geen kans toe den heer Schrij ver in te lichten. Het is hopeloos. De heer Schrijver: De hopeloosheid is ge heel aan mijn kant. Ik zie van verdere vra gen af. Hierna sluiting. i. in i NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het belang van ontwapening. Onder voorzitterschap van mr. C. H. Guépin, werd heden te Deventer de alge meene vergadering gehouden van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In verband met het feit, dat zoowel door prof. Treub als door prof. Polak en dr. Grondijs op deze vergadering onderwerpen zullen worden behandeld ,die in nauw ver band staan tot de crisis, meende de voorzitter in zijn openingswoord zich op eenige andere feiten te mogen richten, waarna hij1 tenslotte opwekte voor een uiting van sympathie voor de aanstaande ontwapeningsconferentie. Spr. wees er op, dat, hoewel wij nu leven onder den druk van een nood, een algemeen belang niet schijnt te constateeren te zijn en van een eendrachtig handelen zonder ond scheid van belang en stand en groep, valt thans niets te bespeuren. Spr. achtte het standpunt om de crisis te beschouwen als van uitsluitend belang voor één groep en daarmede het belang voor de geheele gemeen schap te ontkennen, als een fout, die zich in de toekomst zal wreken. Het is echter een eigenschap van velen om alles, wat geschiedt zoolang mogelijk te bezien uitsluitend in ver band met de gevolgen, die dit zal hebben voor hen zelf, hoogstens voor de groep waarin zij leven en als typisch voorbeeld noemde spr. cijferschrift te schrijven. Van den inhoud be grepen wij natuurlijk geen woord, behoudens eenige in gewoon schrift geschreven woorden: De brief begon: Geachte heer Mazaroff, en ein digde: Hoogachtend, John Armintrade. Mazaroff had natuurlijk den sleutel van dit schrift, maar die zal met zijn opschrijfboekje gestolen zijn. Het blijkt hoe langer hoe duide lijker, dat wij eerst een onderhoud moeten heb ben met mijnheer Armintrade. Maar eerst iets anders. Wij verlieten het hotel. Maythorne ging naar een nabijzijnd telegraafkantoor, Crole en ik gingen lunchen. Dat is zeer eigenaardig, Holt, zeide Crole, terwijl wij in een rustig hoekje gingen zitten. Ik bedoel wat wij vanmorgen ontdekten. U heeft Armintrade ontmoet, nietwaar? Een paar minuten, antwoordde ik. In het jachthuis van Courthope, toen juffrouw Elphin stone mij daar bracht om inlichtingen in te winnen na het verdwijnen van Mazaroff. Wat is hij voor een man? vroeg hij. Een sluw type, zou ik zeggen. Iemand, die alles hoort en niets zegt. Het lijkt mij iemand die zal zeggen dat de dood van Mazaroff hem niet aangaat. Zoo'n indruk maakt hij. Ik zou willen, dat wij dat testament kon den vinden voor u. Ik niet! antwoordde ik. En ik heb reeds gezegd waarom. Wees niet dwaas, weiger nooit geld. Het was de wensch van dien man. Het is misschien veel beter dat u dat geld krijgt dan zijn wedywe en zijn dochter. Dat deed mij terugdenken aan de woorden van Sheila. Daar Crole een scherpzinnig man het belangrijke wetsontwerp voor den Eco- nomisehen Voorlichtingsdienst. Spr. achtte hetgeen voorgesteld wordt onvoldoende eu men had mogen verwachten, dat het belang van een of meer groepen, in casu de departe menten, zou zijn achtergesteld bij die van het algemeen. Vervolgens wees spr. op het algemeene ge brek aan eenheid in ons land en hij betoogde, dat het voortdurend leven in eigen kring argwaan en achterdocht kweekt, in ieder ge val gemis aan vertrouwen in de goede trouw van derden. Hij wees vervolgens op de groote gevaren, aan het seperatisme verbonden. Hoe kan verwacht worden de mogelijkheid van een duurzamen vrede, wanneer niet eerst het wantrouwen voor vertrouwen heeft plaats ge maakt. Spr. wees op het groote belang van de be perking der bewapening. Er zal moeten wor den gewerkt op het opwekken van vertrouwen. Daartoe zullen alle belanghebbenden moeten meewerken. Spr. wees verder op het groote belang van den Volkenbond en op het belang van de internationale ontwapeningsconferen tie. Het slagen van de Conferentie zal lig gen in handen van de vertegenwoordigers van enkele staten en van de groote staten. De moreele invloed van de kleine staten hier bij kan zeer belangrijk zijn. Uit alle kringen der gemeenschap moet deze wensch goed hoorbaar klinken, dus ook uit de kringen van handel en nijverheid. VERRASSENDE ROOFDIER- GEBOORTEN IN „ARTIS". Interessante brcedgevallen bij verschillende vogels en in het aquarium. De directeur van Artis te Amsterdam schrijft ons: Artis is dezen zomer wel bijzonder geluk kig met zijn roofdiergeboorten. In de ver- nieuwe roofdiergalerij met haar imposant leeuwenterras en grootsche openluchtkooien vieren jeugd en schoonheid hoogtij als nooit te voren. Allerlei welpengedartel bij de ver schillende moeders, die zich dit jaar voortref felijk van haar oudertaak kwijten, zoodat slechts bij twee jongen van een en dezelfde leeuwin kunstmatige voeding noodig was. Bij de leeuwin „Lily" drie dartele robbedoesen, bij de prachtige Bengaalsche of Koningstij gerin „Ranee" de verrassing van vier won der mooie welpen, terwijl haar vroegere kooi- gencote „Inda" een dezer dagen jongen wer pen zal. Voorts bracht een der Sumatraan- sche tijgerinnen haar eerste jong ter wereld, terwijl de mooie zilverpoema „Tommie", een geschenk van den heer dr. J. H. A. Dubois, die haar van de Patagonische Cordilleras meebracht, vier welpen tot leven schonk. Een Argentijnsche poema, door den heer W. J. Camper Titsingh geschonken, en wegens plaatsgebrek tijdelijk in het Berenhuis onder gebracht, verzorgt daar haar eerste jong, ter wijl voor de bekende kunstmatig opgevoede leeuwtjes, die in twee jaar tijds zich uitbundig hebben ontwikkeld, tijdelijk een ruim speel terrein wordt ingericht in het voormalig olifantenperk naast de roofdierengalerij ge legen. 'Het is nu dan ook een bijzonder genoegen, die verscheidenheid van dartele roofdierjeugd in Artis te volgen in haar opgroei en bekoor lijk spelen, welke spelen geen „spelletjes"- zonde rmeerb lijken, maar hetgeen van groote biologische beteekenis is: een spontane zelf- scholing inhouden, waarbij 't groeiende indi vidu al doende den geërfden aanleg van zijn katten-natuur leert kennen en beheerschen en gedurig oefening van zijn erfelijk „kunnen" de ware „kunst" baart. Inmiddels is de ingrij pende verandering van het oude roofdierge bouw nu ook wel een zeer doeltreffende ver betering gebleken en het sprekend bewijs ge leverd, hoe zeer bewegingsmogelijkheid in zon en buitenlucht, naast goede voeding en toe reikende beschutting en verwarming gedu- renden den nacht, ook van de tropische reu zenkatten van oerwoud en jungle een onmis bare factor voor hun algemeele welzijn uit maakt. Echter ook elders in de levende have krijgt de opmerkzame bezoeker kostelijke en belangwekkende dierenjeugd te genieten. Vooreerst de twee jonge nijlpaardjes, eenige allerliefst Indische antiloopjes, een wollig lama-jong, een koddig veulentje van den Nu- bischen wilden ezel, nuchtere Damhertkalfjes, een jong maki en sierlijke civetkat-welpen In de fazanterie onder meer een Argusfazant kuiken! Pittige pauwtjes en verdere vogel kleuters in de nieuwe Geuzebroeks-broed- machine en kunstmoeder. Voorts een lepe- laarsjong in 't vogelpoeltje en tal van rond- dribbeiende donsjongen in de zilvermeeuwen kolonie aan den ijver, onder wier steeds uit breidend aantal broedparen nu ook een vrij- vliegend ouderpaar zijn drietal kuikens voor gaat op den levensweg. In het Vogelhuis een kuiken van de Sclater s Kroonduif op 't nesf, jonge zeebravinkjes die reeds uit het nest vlie gen en Abessynische Prachtglansspreeuwen aan 't broed verzorgen. Een brandganzen-broedsel in den Holland- schen tuin, reiger- en waterhoentjes-jongen te over aan de vijver-oevers, jonge Egyptische bekbroeders, Kamaeleonsnischen en andere Chromiden benevens Stekelbaarsnestjes eu haaieneieren in het aquarium. Wel vieren jeugd en schoonheid in het zomersche „Artis" hoogtij! WASCH-INDUSTRIEELEN. Algemeene vergadering te Apel doorn. Woensdag heeft de Bond van wasch- industrieelen in Nederland zijn jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden te Apef- doorn. Ten stadhuize werd de bond officieel ont vangen door den loco-burgemeester, den heer M. v. Wijhe Ezn. De voorzitter, de heer A. G. v. Anrooij, Zalt-Bommel, constateerde in zijn openings woord, dat het ledental stijgt en thans pl.m. 300 bedraagt. Voorts stemde het tot dank baarheid, dat in de wasch-industrieën tot dusverre de malaise haar intrede nog niet had gedaan. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De uitgave be droegen in het afgeloopen jaar 9527, waar tegenover aan inkomsten werd geboekt 10.004, zoodat het voordeelig saldo 476 bedraagt. Het bondskapitaal steeg van 28.975 op 31 December 1929 tot f 29.451 op 31 December 1930. Bij de verkiezing van hoofdbestuursleden werd gekozen de heer J. H. Nubé, Amsterdam. Besloten werd over te gaan tot wijziging der Statuten, teneinde meer mutaties in de bestuursbezetting moge lijk te maken. Teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat het nog nooit tot oprichting is ge komen van een rijks-proefstation voor de wasch-industrie. Medegedeeld werd, dat de regeering wel hare medewerking heeft toe gezegd, maar de r.k. Bond van wasch- industrieelen is zeer traag in het nemen van een besluit te dier zake. Na afloop der vergadering werd een auto tocht gemaakt over Hoog-Soeren naar het Uddelermeer, welke tocht werd aangeboden door de afd. Apeldoorn. ONZE KOLEN. Na Frankrijk ook België?, De medewerker G. Nypels van het Hbl. meldt: Naar ik verneem zou Woensdag bij he' bureau der Belgische Kamer zijn gedeponeerc een wetsontwerp, gedateerd van eergisteren dat het mogelijk zou maken om den invoer van steenkolen en eenige andere producten in België te beperken. ONBEWAAKTE OVERWEG. Een jonge, gehuwde man gedood. Woensdagavond wilde op een ontwaak ten overweg van de lijn EnschedéFfengelo onder de gemeente Lonneker de vierentwin tigjarige gehuwde Tichelaar, die een uit de richting Hengelo komenden benzinemotor- wagen had laten passeeren, de spoorlijn oversteken, maar zag niet, dat tegelijkertijd een motorwagen uit de richting Enschede na derde. Hij werd gegrepen en over een af stand van 40 M. meegesleurd. Zwaar ge-, wond werd hij naar een ziekenhuis te En schede overgebracht, waar hij des nachts aan de gevolgen overleed. ZANDBERGEN. Woensdag is te Amersfoort de jaarlijk>, sche ledenvergadering gehouden van de maatschappij „Zandbergen". Tot besturusleden werden benoemd mevr. dr. H. Feriz—Wilde te Amsterdam, mevr. A. P. J. den TexDikkers te Baarn en mr. C. Wieringa te Utrecht. i Het verslag van den secretaris bracht sterk naar voren het feit, dat een zoo groot aantal) kinderen in den loop van het jaar moest v.ROSSEM's TROOST was, vertelde ik hem dat onderhoud. Waarom is zij zoo bang, dat haar moeder en zij dat vermogen zullen krijgen? vroeg ik. Crole legde zijn mes en vork neer, leunde ach terover in zijn stoel en na een oogenblik na denken lachte hij. Een lief meisje! zeide hij. Wat bedoelt u daarmede? Hij boog zich vertrouwelijk voorover: Onder ons gezegd, Holt, hoeveel is uw inkomen? Ik heb jaarlijks ongeveer vijf honderd pond van mijzelf en ik geloof dat ik er nog vijf of zes honderd pond zal bijkrijgen als mijn vader sterft. Juist! zeide hij. Een duizend pond per jaar. Nu een andere vraag. Als mevrouw El phinstone in het bezit kwam van een vermogen van acht of negen honderd duizend pond, ge looft u dan, dat zij haar dochter Xou geven aan een weinig vermogend man. Waar wilt u heen? riep ik uit. Dat is vrij eenvoudig. Ik veronderstel dat juffrouw Sheila u lief heeft en daarom ziet zij dat vermogen liever in uw handen dan in dat van haar moeder. Wees niet dom, Holt; als wij het testament te pakken krijgen, dan krijg jij het geld en dan houdt je het stevig vast. Na de lunch verliet ik hem en ging ik naar mijn kamers. Het scheen mij toe, dat ik eenige jaren lang afwezig was geweest. Ik bracht daar verder den dag rustig door en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen om negen uur kwam Maythorne. Ik kreeg gisteravond een telegram uit Kaap stad, zeide hij. Herman Kloop is in Londen in First Avenue Hotel. Ga mee wij gaan Crole ophalen en dqdelijk Cloop interviewen. HOOFDSTUK XIII. De diamant-wereld. Wij vonden den heer Kloop aan zijn ontbijt in de bijna verlaten eetzaal van zijn hotel: een klein mannetje met een joodsch uiterlijk, keu rig gekleed, maar meer uitgedoscht met goud en diamanten dan wij dat van Engelschen ge wend zijn. Hij toonde zich niet verbaasd over ons bezoek en wees op een stapel couranten. Uw namen zijn mij uit de couranten be kend, zeide hij. Wie is mijnheer Crole Mijn heer Maythorne? Mijnheer Holt? Ik kwam gisterenavond hier aan, vervolgde hij, toen wij gingen zitten. Ik las in de couranten over Ma zaroff, komende van Harwich ik ben gedu rende de afgeloopen week in Amsterdam en Antwerpen geweest, en toen ik hier kwam, heb ik onmiddellijk gevraagd naar de couranten van de laatste dagen en ze vanmorgen gelezen. Een vreemde zaak, heeren! Hoe hebt u ontdekt dat ik hier was? Wij vonden deze brieven van u in de ka mers van Mazaroff in hotel Cecil, antwoordde Maythorne, en daaruit maakten wij op, dat u een intieme vriend van hem was; ik telefoneer de gisteren aan uw adres in Kaapstad en ont ving antwoord, dat u hier was. Is u geheel op de hoogte van de zaak, mijnheer Kloop? Ik heb uit de couranten gezien, dat de po litie iemand verdenkt, een ongunstig type. Het is mogelijk maar ik zou zoo oppervlakkig zeggen, dat er meer achter steekt. Ik zou mijn heer Holt een paar vragen willen stellen. En die zijn? vroeg ik. Heeft u gedurende uw auto-tocht bemerkt dat Mazaroff door iemand gevolgd werd? jQVordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5