Alkmaarscbe Courant. r JUBILEUM Gvravellis Honderd drie en dertigsie Jaargang. Vr|j<la$ 2Ü Juni. 1509. 's jaars. Hierop volgt de behandeling van bijzondere voorstellen, uitgaande van anderen dan de Synode, o.a.: JUBILEUM-GESCHENK aan No. 148 1931 JCeck S. Schooi Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school te Stompe- toren hebben zich 9 sollicianten aangemeld.' Nederl. Herv. Kerk te Akersloot. Uit de bladen hebben wij gelezen dat hier als predikant is beroepen de heer Oldeman Cand. t. d. H. dienst. Mocht de heer O. het beroep aannemen dan krijgt Akersloot voor de tweede maal jeen dr. Oldeman. De vorige was ds. Roelof Gerrit C. Olde man die in 1898 naar Limmen vertrok en in 1913 (Juli) op 45-jarigen leeftijd als Nederl. Herv. predikant te Beemster overleed. VERGADERING VAN DE CLASIS ALKMAAR OP 24 JUNI. Den laatsten Woensdag in Juni, den dag der -classikale Vergaderingen in de Ned. jHerv. Kerk over het geheele land, 's morgens 9 uur, vergaderde de classis Alkmaar in de consistorie der Groote Kerk alhier. Aanwezig iwaren 28 predikanten en 33 ouderlingen als afgevaardigden der gemeenten. De praeses vangt aan met gebed. Dan heet hij allen welkom, in 't bijzonder hen, die voor de eerste maal hier aanwezig zijn. Spr. vervolgt met te zeggen, dat het in onzen tijd niet gemakkelijk is, om ons ambtewerk opgewekt te vervullen, daf daarvoor noodig is een sterk geloof, omdat men dan alleen de moeite te boven kan komen. We moeten er niet overheen praten en overheen leven, maar worstelen en strijden. Wanneer we zoo onze aanraking met God gevoelen, dan hebben we kracht en steun. Als we 't leven beschouwen van den kant van God, dan voltrekt zich in de wereld vee! raadselachtigs. In het bij zonder zien we dat in het kerkelijke leven, dat daar niet sterk tot openbaring komt het werk van God en van Christus. Maar toch is er een zekere gang in. Wanneer we dat beschouwen met een zekere lijdelijkheid, ons er bij neerleggen, dan komt over ons fatalis me, dat mogelijk is, als we het al te sterk zien van den kant van God. Dat is eenzijdig. We weten, dat er de dingen veelzijdig zijn, dat het leven ruim is en breed en diep. Zoo is het bok in het godsdienstige en het geloofsleven. Moeilijk is het voor ons omdat we zien een ^zekere afkabbeling, zooals we zien de afkab- 'beling van de golven in de zee van de kust, doch die weer terugkomen. Zoo is eenigszins de toestand van de Ned. Herv. Kerk. Bij de laatstgehouden volkstelling doet zich het ver schijnsel voor, dat in de groote, maar ook in ■kleinere steden, neemt Alkmaar als voor beeld, het aantal van hen die tot geene kerk behooren en die meest komen uit de Ned. Herv., veel grooter is dan tien jaren geleden en dat de R. Katholieken in aantal zijn ge stegen. Op het platteland is dat niet zoo erg, maar toch ook een doorzetten van het lo's- van-de-kerk. Dat heeft ons te zeggen, dat de volkskerk aftakelt. Dat geeft een gevoel van verdriet tegenover de volkskerk. We kunnen, dienaangaande optimistisch zijn, maar we moeten het feit toch onder oogen zien. Onze greep op de kerk wordt losser. We moeten, om terug te brengen, het Evangelie hoog houden, doch het moet zijn tijd hebben. Er werden pogingen tot herstel gedaan: door den bond voor xerkherstel, de vereeniging to> kerkopbouw, in het belang van de kerk. Eere den menschen, die er zich voorspannen! Ik wensch u allen toe, dat ge, in de ver schillende gemeenten, u gevoelt als dienaren van de kerk, d.w.z als dienaren van Chris tus, dat ge u geroepen moogt gevoelen, om voor Godswege uw werk te doen, sterk, ge- loovig, ootmoedig. Moge ons werk van heden daarvan getuigen. We moeten de Synode ad viseeren, voorlichten met onze critiek; laten wij dat doen imt piëteit; zonder ons zelf op den voorgrond te plaatsen, ons stellende on der de tucht van den geest. Na deze opening en het lezen der notulen, wordt een kort verslag gegeven van de han delingen van het Classikaal Bestuur gedu rende het afgeloopen jaar, waaraan o.m. wordt ontleend, dat in dit jaar de ontbinding van de combinatie Callantsoog—Petten haar beslag heeft gekregen; dat pogingen in het werk zijn gesteld, om voor het archief der classis een goede bergplaats te krijgendat er is mede gewerkt, om in Dirkshorn en Wieringen een tehuis voor ouden van dagen te stichten en in Schagen en Den Helder de bestaande tehuizen te verbouwen en uit te breiden. De benoemingen van leden van het Be stuur hadden tot uitslag, dat op 1 Januari 1932 de samenstelling zal zijn als volgt: Ds. J. F. Tinholt, Valkoog, sec. Ds A Ver waal, Alkmaar; Ds. F. W. J. van'den Kie- boom, Bergen, praeses, sec. Ds. W DM Baar, Alkmaar; Ds. P. Groot Jnz, Oudorp, 6ec. sec. Ds. N. J. van 't Hooft, de Waal op Texel; Ds. P. Groot Jnz., Oudorp, scriba, sec. Ds. J. F Tinholt, Valkoog; Ds. P. Groot 'Jnz., Oudorp, quaestor, sec. Ds. J F. Tin holt, Valkoog; K. Spaan, N. Schermer, ouderling, secr. A. Ohlen, Alkmaar ouder ling; J. Slooten, N Schermer, ouderling, sec. W. Rampen, Bergen, ouderling, Dr. J. van Beek, Wieringen, assessor, sec. Ds. J- Deet man, Alkmaar; Ds. J. Heep, N.-Schermer, bec. Ds. H. J. Witkop, N.-Zijpe; Ds Mr. J. !L. N. Zillinger Molenaar, Warmenhuizen, secr. Ds. H. A. Enklaar, den Helder; Ds. F. W. J. van de Poel, Den Helder, sec. Ds. J- Rooker, Graft; H. van Kuipers, Schagen, ouderling sec. P. Clay, Alkmaar, ouderling. •De rekeningen van de classicale vergade ring en van j,e( studiefonds werden nage zien en in orde bevonden. Aan de orde komt de behandeling van de Synodale voorstellen, waarover de vergade- rmg gehouden is, om advies uit te brengen aan de Synode. Toen voorstellen komen in behandeling, waarvan de voornaamste zijn: een voorstel, dat beoogt, om den tijd van één jaar die iemand in eene gemeente moet zijn, om den 31 sten October te worden geplaatst op de lijst van stemgerechtigden, te verande ren in 6 maanden. Dit voorstel, door het Classicaal Bestuur geëmendeed in 4 maan den, wordt met gunstig advies doorgezonden. Hetzelfde geschiedt met eene toevoeging aan art. 1, reglement op het examen. Tot de evangeliebediening in de Neder- landsche Hervormde Kerk worden zoowel mannen als vrouwen toegelaten; eveneens met een reglement op de kas tot aanvulling van het rijksemeritaatspensioen, in dier voe ge, dat dat pensioen wordt gebracht op een voorstel van den Bond van Nederland- sche Predikanten, om in de gemeenten te be werken, dat de opbrengst der Oudejaars avondcollecte, die den laatsten keer 15.000 gulen minder heeft opgebracht dan in voor afgaande jaren, weer zal worden gebracht op hooger peil, omdat de nood van emeriti predikanten en weduwen en weezen nog op lange na niet voldoende kunen worden gele nigd. Dit voorstel' vond in Ds. Baar een krachtige verdediger; een voorste! van de Evangelische Maat schappij, om mede te werken tot positieven Protestantschen arbeid, inzonderheid om af deel ingen te stichten, om te bevorderen het in het leven roepen van ziekenhuizen (tegenover 133 Roomsche ziekenhuizen staan 33 Protes- tantsche) en andere Protestantsche stichtin gen, welk voorstel mede een krachtige, vuri ge, geestdriftige verdediger vond in ds. Baar; een voorstel van den Wereldbond der Ker ken om aan de ontwapeningsconferentie het volgende adres te zenden: „De Nederland- sche Afdeeling van den Wereldbond der Kerken volgt met spanning den gang van uwe beraadslagingen en spreekt den vurigen wensch uit, dat uwe hooge vergadering moge komen tot zulk een positief resultaat, dat de ontwapening, zooals deze in het statuut van den Volkenbond is bedoeld, eindelijk met kracht worde nagestreefd. Onrust, wantrouwen en vijandschap, wel ke naar het oordeel van zeer velen ook in de vredesverdragen hun wortel hebben, maken den toestand in Europa onhoudbaar. Wij bidden, dat Gij de wijsheid' en de kracht moogt ontvangen, om uit gehoor zaamheid aan God en uit liefde tot de menschheid uw moeilijk werk te volbrengen. De Kerken rekenen op U. Na een warm en geestdriftig pleidooi van ds. Boeke uit Schoorl werd besloten om ad- haesie aan dat adres te betuigen. Na de uiteenzetting van een voorstel van ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en anderen, om mogelijk te maken, dat in steden en groo te gemeenten het aantal diakenen wordt ver groot, kwam ds. Boeke met een voorstel, om ook vrouwen toe te laten tot het diaconaat, als onderdeel van een door ds. Eilerts de Haan geëmendeerd voorstel van ds. Hoogen huyze c.s.. Omdat het voorstel van ds. Boek; iets ander beoogde, moest dat afzonderlijk worden ingediend en aan de Synode worden toegezonden. - Bij de rondvraag vestigt ds. Vorstman van Anna Paulowna de aandacht van de ver gadering op het werk van de Federatie van Diaconiën en bepleit een buitengewone clas sikale vergadering, om daar te laten spreken een der voormannen van die Federatie. Naar aanleiding van een geval, dat zich had voorgedaan met de aanneming tot lidma ten, ontspint zich eene discussie over de prac- tijk van het aannemen, waarin vooral op den voorgrond treedt eene sterke afkeuring van het aannemen van personen, die niet goed on derlegd zijn in kennis en geloof en de licht vaardige wijze, waarop soms menschen in de Kerk worden opgenomen. Over het algemeen was de vergadering van oordeel, dat met de ernstige handeling van aanneming en beves tiging ook hooge ernst werd gemaakt. Hierna sloot de praeses de vergadering met gebed. Classis Hoorn. Aanwezig 18 predikanten en 27 ouderlin gen en 2 ouderling-hospitanten. I. Aangenomen met 6 stemmen tegen, na dat „zes maanden" veranderd was in vijf maanden, met het oog op verhuizingen in de maand Mei. II. Aangenomen met algemeene stemmen. III. Aangenomen met algemeene stemmen. IV. Aangenomen met algemeene stemmen. V. Aangenomen met algemeene stemmen nadat bijgevoegd „gehoord den kerkeraad der vacante gemeente". VI. Aangenomen met algemeene stemmen. VII. Aangenomen met algemeene stemmen. VIII. Aangenomen met 6 stemmen tegen, met verzoek"artikel 17 Alg. Reglement zoo danig te wijzigen dat het lidmaatschap van den kerkeraad niet meer beperkt blijft tot de manlijke lidmaten. IX. Aangenomen met algemeene stemmen. X. Aangenomen met 25 stemmen voor, 13 blanco. XI. Was niet binnengekomen. XII. Aangenomen met algemeene stemmen een voorstel om de ouderling-leden van het Classicaal Bestuur, die geen afgevaardigden ter classicale vergadering zijn, ook tot het bijwonen der vergadering toe te laten. Adres aan de ontwapeningsconferentie met algemeene stemmen aangenomen. Van den brief der Evangel. Maatschap pij werd met groote instemming kennis ge nomen. Bij V. werd met algemeene stemmen aan genomen een door ds. Van Lunzen voorge stelde motie luidende: De Classicale Vergadering van Hoorn overwegende, dat door de voorgestelde en ook door haar goedgekeurde wijziging van art. 23 van het Reglement op de Vacaturen, o.m. onmogelijk wordt gemaakt hetgeen de kerkeraad van Dokkum indertijd deed ten opzichte van het aanvangsuur der door de ringpredikanten te leiden godsdienstoefenin- ^vèrzoekt de Algem. Synode thans ook een voorstel aan de kerk te willen voorleggen, waardoor het in den vervolge onmogelijk wordt gemaakt, dat zooals te Dokkum ge schiedt een predikantsplaats gehandhaafd kan worden tegen den wil van den kerkeraad en niet overeenkomstig de grootte enz. der genmente.^icaie Vergadering van Hoorn wijst erop, dat indien de hoogere kerkbestu ren door het laten voortbestaan van de be doelde (blijvend in vacature-toestand-verkee- rende) predikantsplaats, tegemoet willen ko men aan de verlangens en de behoeften eenet minderheid li ie aldus prediking van geest- T«r gelegenheid van ent JUBILEUM bieden wij eiken Caravellls-rooker een waardevol en patsend Zie de etalages en lees de bij zonderheden In onze doosjes Belangrijke Mededeeling De termijn voor Inlevering der Jubileum-Zegels is verlengd tot 15. NOVEMBER 1931, verwante vacature-predikanten kan beluiste ren) er een meer juistere weg tot voorzie ning in de behoeften der minderheden kan worden gevonden, en wel door de rechten van alle minderheden reglementair te erken nen en te waarborgen. Alle aftredende leden van het Classicale Bestuur werden herkozen. Als secundus-scri ba-quaestor werd gekozen ds. v. d. Broek. Tot lid-ouderling van het Provinciaal Kerk bestuur werd benoemd de heer W. Bok (Enk huizen) en tot diens secundus de heer H. J. Room (Hoorn). (Voor de formuleering der voorstellen zie men verslag der vergadering te Alkmaar.) Classis Edam. Aanwezig 19 predikanten en 20 ouderlin gen. I. Aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Voorstel-Sneek betreffende 4 maanden werd niet overgenomen. II. Aangenomen met algemeene stemmen. III. Aangenomen met algemeene stemmen. IV. Aangenomen met 24 tegen 15 stemmen. V. Aangenomen met 31 tegen 8 stemmen. VI. Aangenomen met algemeene stemmen. VII. Aangenomen met algemeene stemmen. VIII. Ds. Riepma stelt voor tevens in art. 17 Alg. Regl. „manslidmaten" te veranderen in „lidmaten" en verder aan de Synode te verzoeken overal in de reglementen die wij zigingen aan te brengen die noodig mochten blijken. Daarmee vereenigd verklaren zich 24 voor, tien tegen (5 leden hadden intusschen de vergadering verlaten). IX. Aangenomen met algemeene stemmen. X. Ds. Riepma stélt voor dit ontwerp te laten rusten en de Synode te verzoeken een commissie te benoemen ten einde nogmaals het onderwerp in studie te nemen en zoodra mogelijk óf met hetzelfde óf met een andier voorstel te komen. Hiervoor verklaren zich 26 voor, tegen 7, blanco 1. Voor het voorstel der Synode 6, tegen 15, blanco 12. XI. Aangenomen met 24 stemmen voor, te gen 5, blanco 5. XII. Verdere voorstellen: Een voorstel van Hoogerhuyzen c.s. tot vermeerdering van het aantal diakenen wordt niet overgenomen. De resolutie van den Wereldbond der Ker ken: alles voor. De verkiezingen bleven in den geest van het accoord tusschen rechts en links, behalve voor het Prov. Kerkbestuur, waarvoor een vrijzinnige ouderling gekozen werd. (Voor de formuleering der voorstellen zie men verslag der vergadering te Alkmaar.) PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Juni. Groote Kerk, voorm. 10 uur, ds. Verwaal. Avond 6 uur, ds. Hak. Kapel, voorm. half elf, ds. Baar. E vangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. R. v. d. Veen, van Barsingerhorn. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 en nam. 5.30 uur, ds. C. von Meijenfeldt. Collecte voor de Zending. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. AKERSLOOT, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. BERGEN, avond 7 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelistatie M aranatha, voorm. 10.15 uur, de heer G. Chr. Dun, van Alkmaar. Vrije Evangelische Gemeente, Oosterweg 28, bij den Bergerweg. voorm. 10.15 uur J J. Ruijs, avond 8 uur J. J. Ruijs. EGMOND-BINNEN, 10.15 uur, ds. Nobel. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo bol. Oud Kath. Kerk, 8 uur, vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds Groot. GROET, Vrije Evangelische Gemeente, zaal van K. Peijs, avond 5 uur (zomertijd) J. J. Ruijs. HEILÓO, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Nederl. Herv. Evang.iokaa.1 a. d Kerk- laan, v.m. 10 uur, ds. Hak, van Alkmaar. KOEDIJK, nm. 2 uur, ds. Deetman. VEENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Deetman. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. URSEM, geen dienst. OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Boerendonk. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 2 uur, ds Verwaal. SCHERMERHORN, geen dienst OUDORP, geen dienst. SCHOORL, 10.30 uur, ds. v. Peursem, v. Uitgeest. UITGEEST, vm. 10.30 uur, ds. Boeke, v. Schoorl, Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur, de heer A Donker, id. 11.40 uur Zondagsschool. ZUID-SCHERMER, ds. Loijsen. JtecfUszakm EEN MEISJE DOODGEREDEN. Dr. J. G. Anderson, geneesheer te Schar- merwolde, heeft '5 April j.1. aan het Dam- sterdiep, gem. Ten Boer, met zijn auto de 18- jarige wielrijdster H. Wayer uit Scharmer overreden en gedood. De Groningsche recht bank veroordeelde hem gister te dier zake tot een geldboete van 500 subs. twee maanden hechtenis overeenkomstig den eisch van het O. M. MET EEN MES GESTOKEN. Voor de rechtbank te Haarlem is gisteren behandeld de zaak tegen den 24-jarigen schoenmakersknecht A. v. d. S., die op 24 Januari j.1. de 30-jarige dienstbode G. B. uit de Wouwermanstraat te Haarlem zoodanig met een mes heeft gestoken, dat deze levens gevaarlijk werd verwond. Gehoord werd dr. Mees, waarnemend di- receur-generaal van hetp rovinciale zieken huis te Santpoort. Dr. Mees achtte het min der wenschelijk dat verdachte in het gezin van zijn zwager zou worden opgenomen, daar hij er veel boodschappen zou moeten loopen en veel op straat zou zijn, wat min der geschikt voor hem is. Beter vond getuige verd.'s opneming in een gesticht, zooals het oorspronkelijke plan was. Verder lichtte dr. Mees het rapport van de centrale vereeniging voor verzorging van geesteszieken toe. De ambtenaar van het O.M. handhaafde zijn eerstgenomen requisitoir en eischte een gevangenisstraf van vier maanden, met af trek van de voorloopige hechtenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Uitspraak Dinsdag 29 Juni. UITLOKKING TOT MOORD. Verdachte wil zijn broer laten dood schieten. Voor de vijfde kamer der Haagsdie recht bank heeft gistermorgen terecht gestaan de 43-jarige koopman J. J. L. S., geboren te Chrzanow, thans gedetineerd in het huis van bewaring, wien bij dagvaarding ten laste was gelegd dat hij in April j.1. opzettelijk door giften en beloften het verschaffen van inlichtingen heeft getracht een zekeren G. Vink, los werkman, te bewegen om zijn broer Chr. S. opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door uit een met scherp geladen revolver op hem te schieten en genoemden Vink daarvoor geld en kleedingstukken te geven en hem jf 3000 te belooven, indien het plan zou worden uit gevoerd, zijnde dit niet geschied1 omdat V. weigerde. In deze zaak waren door het O. M. vier getuigen gedagvaard. Dr. J. Scholtens, psychiater, als deskundi ge gehoord, verklaarde, dat S. als vermin derd toerekenbaar is te beschouwen. De losse werkman Vink heeft op 14 April in de „Metropool" een telefonisch verzoek gekregen o den volgenden dag bij S. te ko men. Bij zijn bezoek werd hem door verd. de vraag gesteld „Heb je al eens gezeten?" V., die een vonnis ondergaan had, antwoordde bevestigend. Bij het gesprek dat volgde deelde verd. V. mede, dat drie duizend gulden kon verdie nen als hij C. S. oor middel van een revolver van het leven zou berooven. President: En wat heb u daarop geant woord? Getuige: Ik deed net alsof ik het wel doen wilde, doch heb het plan niet gehad om het te doen. PresidentHeeft S. u toen geld' gegeven. Getuige: Ja, vijftig centen. Den volgenden dag had hij weer 2 kwar tjes gehad, alsmede een bruine jas en een bruin costuum. Bovendien werd hem door verdachte een rijwiel beloofd. De bedoeling was dat de broer van verd. des Zondags na het verlaten van een theater door get. zou worden opgewacht en dan om vuur zou worden gevraagd. Getuige heeft gedaan hetgeen hem ge vraagd werd, doch zeide daarbij de bedoeling te hebben gehad, te trachten zooveel moge lijk geld van S. los te krijgen. De bediende van verd. S., de coupeur Klerk, werd scherp ondervraagd met betrek king tót de gevoerde gesprekken, waarbij hij tegenwoordig zou zijn geweest. Meer dan eens werd getuige door den pre sident bedreigd met vervolging wegens mein eed. Na lang ondervragen geeft K. toe, dat hij gehoord heeft, dat S. aan get. Vink opdracht heeft gegeven om C. S. dood te schieten en hijzelf als proefschijf moest dienen om te kunnen constateeren, dat V. goed mikte. Ver der bleek, dat door verschillende oorzaken de datum van executie telkens eenige dagen werd uitgesteld. De officier van justitie, mr. P. J. Blok, re quisitoir nemend wees er op, dat verd. zich hoe langer hoe minder herinnerde. Uitvoerig ging de officier de verhouding tusschen de beide broers na, en concludeerde uit de feiten dat verdachte wel degelijk met overleg is te werk gegaan. Spr. wilde rekening houden met het feit, dat verd. door zijn broer zoodanig is ge plaagd, dat hij overstuur is geraakt en wilde daarom niet de maximumstraf van 5 jaar vragen. Het misdrijf is evenwel met overleg gepleegd en is als zeer ernstig te kwalificee- ren. Spr. vroeg schuldigverklaring van verd. en diens veroordeeling tot twee jaar gevan genisstraf. Mr. M. Nathans, als raadsman voor verd. optredend, betwistte dat S. op grond van de wet een strafbare poging zou hebben gedaan. Uit den geheelen opzet blijkt, dat de geest van verdachte verhit is geweest, ten gevolge van langdurige kwellingen. Deze man is uit een zaak, die hij zelf opgericht had, door zijn broer weggewerkt. Het spook der armoede stond voortdurend vóór hem. De mogelijk heid bestaat, dat verdachte het land, waar hij 17 jaar woont, moet verlaten. Pleiter vroeg, onder garantie, een voor waardelijke veroordeeling voor S., die zei dankbaar is dat het plan op niets is uitg loopen, eventueel een straf gelijk aan de pr( ventieve hechtenis. Spr. zou persoonlijk zot gen, dat S. in een omgeving komt waar h^ verder rustig kan werken. De rechtbank zal 7 Juli uitspraak doen. DE BROEDERMOORD TE AALTEN. Onderzoek naar de geestver mogens van den verdachte gelast. De rechtbank te Zutphen heeft heden uit spraak gedaan in de strafzaak tegen D. J. P., landbouwer te Aalten, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zutphen, ver dacht van doodslag op zijn broer. De recht bank heeft beslist dat de stukken in handen zullen worden gesteld van den rechter-com- missaris, teneinde een nader onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens en speciaal of hij de strekking van de door hem gegeven antwoorden op de gestelde vragen begrijpt. Jkowtcuud Tlieaws HEILOO. Het is niet juist, dat het nieuw-gekozen raadslid de heer P. Greeuw het jongste lid van onze vroedschap zou zijn. Zijn partijge noot de heer Keesman is nog een jaar jon ger. Onderlinge Begrafenisver. ,fieiloo'\ De Onderlinge Begrafenisver. „Heiloo" hield Donderdagavond ledenvergadering in café Admiraal. Bij verhindering van den voorzitter opende de heer G. Smits de vergadering en heette alleen welkom. Daarop volgde mededeeling, dat het be stuur als eersten aanspreker benoemde den heer G. Smits en als drager den heer S. Koopman. De heer J. Spaans had bedankt. Door enkele_ leden werd voorgesteld om in de vacature-Heidelberg een protestansche aan spreker te benoemen. De voorzitter zeide, dat cfit ook de bedoeling was. Tegenover de op merking, dat men bezwaar maakte tegen het benoemen van een R.K. drager werd opge-( merkt, dat het een R.K. vacature was. Daar-' entegen meenden anderen, dat het niet aan ging om de gemeente in te deelen in katho lieke en niet-katholieke personen. De vereeni ging is neutraal. De voorzitter onderstreepte de opmerking,' dat de vereeniging neutraal is, doch de wen- schelijkheid is geuit, dat men rekening met beide partijen zal houden. De benoeming is aan het testuur. Daarna kwam in behandeling de ontslag aanvrage van den heer K. Heidelberg als bestuurslid. De voorzitter zeide, dat een verklaring van bestuurszijde noodig was. Men had hem te verstaan gegeven, dat het beter was, dat hij heenging en dien wenk volgde hij op. Na zijn bedanken kwam nog uit, dat hij de naam der vereeniging misbruikte om op crediet te koo- pen, o.a. bij den heer E. te Alkmaar. Het is duidelijk, dat men hem niet langer als lid kan handhaven. Ook het vertrouwen van het Burg. Armbestuur heeft hij misbruikt. De vergadering keurde het voorstel goed. In de vacature werd gekozen den heer K. Mantel, die de benoeming aanvaardde. Het secretariaat werd opgedragen aan den heer G. Smits, daar niemand tijd of interesse had. Als reserve-drager werd benoemd de heer K. Brouwer. Bij de rondvraag vroeg men of de geldlee- ning bij de Boerenleenbank geplaatst was. De voorzitter antwoordde ontkennend. De bank gaf alleen crediet voor land- en tuinbouw. Niettemin zijn alle betalingen geregeld, on der borgstelling van het bestuur. Voor het concours van den Noord-Hol- landschen Bond van Zangvereenigingen te houden op 5 en 12 Juli heeft zich een eere comité gevormd uit de volgende heeren: Jhr.' N. van Foreest, de wethouders A. J. C. Maas Geesteranus en J. Opdam, ds. Eilerts de Haan en pastoor van Meeuwen, dr. Hoekstra en dr. Bartzhoorn, Jhr. H. van Foreest, mr. G J. de Lange, mr. van Regteren Altena. mr. van Lookeren Campagne, A. P. de Lange en A. Emmerling. Het hoofdbestuur, jury en voorzitters van de vereenigingen worden 5 Juli ten raadhui- ze ontvangen. CASTRICUM. Gister had alhier de eerste aardbeienvei» ling plaats. De aanvoer was nog zeer gering terwijl de prijzen aan den zeer lagen kant waren en beslist slecht genoemd kunnen worden. Vroege aardbeien van 25 tot 2%A/9 ct. en amazone van 21 tot 26 ct. per K.G. Aan voer 1141 manden. Als het zoo doorgaat dan is een debacle onder de tuinders niet uit te blijven. Gistermorgen gebeurde een ongeluk aan het gasbedrijf alhier. Toen de directeur met een der employés een defect aan de transportbaan voor kolen aan het zoeken was en daartoe met een tweetal ladders zich boven aan de transportbaan bevond kwam er door onverklaarbare oorzaak contact waardoor de transporteur begon te loopen. Beide mannen verloren daardoor het even wicht en grepen naar iets om zich vast te houden. De directeur was zoo gelukkig de transporteur te grijpen en bleef daaraan han gen, maar de beambte Korsman greep de loopinrichting waarop stroom kwam te staan. Hij kreeg dan ook brandwonden welke later gelukkig niet van ernstigen aard bleken maar een oogenblik was hij tengevolge van den stroom toch in gevaar. Door de toeschie tende werklieden werden beide uit hun be narde positie verlost en de geneesheer ge waarschuwd. Was een van beiden gevallen dan waren ernstige ongelukken niet uitge bleven. V? SCHERMERHORN. Ten bate der T. B. C.-lijders zal Zaterdag 27 Juni een Zonnestraalcollecte worden ge houden. Moge door ruime bijdragen deze collecte worden gesteund en zoodoende zon worden gebracht in het leven van deze lijders. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot orga nist van de Ned. Herv. Kerk benoemd de heer Joh, Gerritsen, muziekleeraar te Alkmaar-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9