laarsche Courant Radionieuws PUUÖL Rechtszaken Jxuiêieton DE BLAUWE OIAMANTEN VAM MIJNHEER MERCHISON. ffiiiww&and Door de zon Honderd drie en dertigste Jaargang. verbrande huid f No. 150 1031 I Maandag 29 Juüi. Dinsdag 30 Juni. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V R.O.) 8—10.— Gramofoonpiaten. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gramofoonpiaten. 10.30--- 11.H. H. Felderhof leest „Mijnheer Focus als Hypnotiseur", van F. de Sinclair. 11. 12.30 Concert door het A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld 12.30—2.Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte, refrein- zang. 2.—2.30 Kees van Bruggen: „De psy chologie van het reizen" 3.-4.Knipcur sus. 4.Gramofoonpiaten. 4.30—5.30 Kin deruurtje. 5.306.15 Gramofoonpiaten. 6.15 —6.45 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.457.— Gramofoonpiaten. 7.Willem Andriess: „Stijlovereenkomsten tusschen Bach en Beethoven (II)". 7.30—8.— Om roeporkest o. 1. v N. ïrecp. 8.—8.20 W. P. F. van Deventer: „Badplaatsen". 8.20—0.15 Vervolg concert. 9.15—9.30 Optreden van de Terek-Kozakken. 9.30—10.— Omroeporkest (vervolg). 10.— Vaz Dias. 10.10—10.30 Vervolg Terek-Kozakken. 10.30—11.15 „Zijn goede naam", dramatische schets van John Galsworthy. 11.1512.Gramofoonpiaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K- R- 0-) 8.9.15 Gramofoonpiaten. 10.11.30 Gra mofoonpiaten 11.30 Godsd halfuurtje door pastoor Perquin. 12.Politieker. 12.15 1.45 Concert door het I<. R O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.452.Gramofoonpl. 2.3.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Gramo foonpiaten. 4.4.30 Vervolg gramofoonpl. 4.30—6.30 Concer. door het K. R O.-Kunst- ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.30 Ver- bondskwartiertje. 6.45 Gramofoonpl. 7. Prof. C. C. Berg: „Het jongereen-probleem in Insulinde". 7.30 Politieberichten. 7.45 Aansluiting met het Stadstheater te Aken. Opera „Die Königing von Saba" van Gold- mark. In de pauze „Familie Speenhoff" Ca. 9.— Vaz Dias. 11.12.Gramofoonpl. (Dans). Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Tele visie. 2.252.50 Gramofoonpiaten. 3.45 4.Toespraak door The Hon. Stanley J. Baldwin, M. P. 4.20 Concert. S. Sanna, viool. Fred. Bontoft, piano. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Cricketmatch Engeland—Nieuw-Zeeland. 7.05 Pianospel door V. HelyHutchinson 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Midsummer Madrees". Hoorspel van C. Bax. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.Concert. Orkest, F. Phillips, bariton. 11.12.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpiaten. 10.3511.15 Gramofoonpiaten. 12.30 Gramofoonpiaten. 1.252.50 Orkest concert. 5.206.20 Concert. Vrouwenkoor met begeleiding van fluit, viool en fluit. 8.20 „Örpheus und Eurydike". Opera van C. W Gluck. Kalundb'org, 1153 M. 12 20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 8 20 8.40 Duetten voor cello. 8.5011.20 Ca. „Min Söster og Jeg". Blijspel van Berr en Verneuil. Muziek van Dr. R. Kenatzky. 11.35 12.50 Dansmuziek. Brussel, 338.2 M. en 508.5 M. 338.2 M.; 5.20 Orkestconcert 6.35 Gramofoonpl 8.20 Orkestconcert, zang en declamatie 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Gramofoonpiaten 9.20 Orkestconcert en zang. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra mofoonpiaten 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6 20 Gramofoonpl. 8 20 Lie deren-voordracht tr gramofoonpiaten. Z^esen, 1635 M. Ca. 7.Gramofoonpl. 10.30—12 50 Lezingen. 12.50 Gramofoonpl 1 152.20 Berichten. 2.203.20 Gramo foonpiaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505 50 Concert 5.50—8.05 Lezingen. 8.05 Met de microfoon door de Stad Stettin. 9.35 Vroo- lijke avond uit Weenen. 10 35 Berichten. Daarna vervolg uitzending uit Weenen. verzacht en geneest men met Geautoriseerde vertahsg uit het tngelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. 20) Hij ging daarna verschillende kantoren binnen en sprak ook nog eenige personen op straat aan; hij leidde ons door een steegje naar een herberg, „The Mitre" genaamd, waar wij ons in de zestiende eeuw waanden. Ook daar ondervroeg Kloop verschillende personen. Maar wij hoorden niets van Ma- zaroff. Het is duidelijk, zeide hij nogmaals, dat Mazaroff niet hier geweest is. 4 oen deelde hij ons mede, dat hij thans zijn eigen zaken moest gaan afdoen en ver- iet ons. Met z'n drieën gingen wij daarna lunchen in Holbour-restaurant. WU zÜn weer iets verder, merkte May- orne op. hn ik geloof nu, dat Armint-adc j-org "r°e£ voor de blauwe diamant no. 1, tot azaroif kwam met no. 2 en dat hij intussc^en tocht naar een kooper voor beide. r" ,°r "iensc'leni die dat kunnen betalen, roeg Crole. Want Mazaroff zal een hooge som gevraagd hebben. n w r;'n 6r ^enocfi! £af Maythorne toe. .er s. oor zoover ik reeds hoorde was Mazaroff een geslepen man. Hij zal aldus gere deneerd hebben: er zijn in Engeland menschen, die veel geld hebben verdiend gedurende den oorlog. Zulke menschen willen "alles hebben, VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. (Vervolg.) TE SNEL RIJDEN. Met een meer dan behoorlijk vaartje kwam op 20 April te Alkmaar, terwijl de onooglijke Laat werd omgetooverd in een eersteklas Boulevard, de 18-jarige glas in loodzetter Jan E., op zijn rijwiel aanrijden uit het Payglop om met don derend geweld over het aangelegde plankier te racen, waarop hij in aanrij ding kwam met een in de Ridderstraat fietsend meisje, de 15-jarige Willy Ooms, wier rijwiel door de carambole een schade van 3 bekwam. De heer K. stond heden terecht en hield er een een voudig verdedigingssysteem op na door alles te ontkennen Wat hem was ten laste gelegd. Hij had niet snel of niet links gereden, wel echter het meisje, zoo dat zij zelf de schuld droeg van het onge val. De kantonrechter bleek zich echter met de meening van zijn patiënt niet te kunnen vereenigen en legde den haastig gebakerden glas in loodvormer, om zijn snelheidsmanie wat te temperen, 16 boete of 16 dagen hechtenis op. DE HOEK BIT DE SLUISWACHTERS- WONING BIJ DE Z.G. ZESWIELEN BIJ HUISWAARD EEN ZEER GEVAAR LIJK VERKEERSPUNT. De 24-jarige groentenhandelaar en motorrijder S. J. H. uit Noord diarwou- de, die op 19 Mei met flinke vaart op zijn zwaren motor vanaf het bekende en voor behoorlijk verkeer veel te smalle bruggetje bij des Zeswielcr in de rich ting St. Pancras den bekenden gevaar lijken hoek bij de sluiswachterswoning kwam aantuffen reed mee volle vaart in op een auto, bestuurd door den onge twijfeld kunstigen '^eer Jan Bakker, daar hij is handelaar in kunstmest te St. Pancras. De botsing was uiteraard hevig en de grootste schade aan de zijde van den motorrijder, die bloedend en half bewusteloos aan den weg lag en door hulpvaardige handen werd binnen gedragen in de woning van den sluis wachter Corn. Stam, die pas is benoemd en met zijn onvolledige telefoongidsen maar onverdroten moest werken om ge neeskundige en politioneele hulp in te roepen. De motorrijder was duchtig toe getakeld en werd in het ziekenhuis ge deponeerd om weer tot herstel te worden gebracht. Thans was hij in zooverre weer gerestaureerd, dat hij zijn bedrijf weer kon uitoefenen, terwijl hij tevens werd opgeroepen om te verschijnen voor den kantonrechter, wegens links en roe keloos rijden, zoodat men niet kon zeg gen, dat hem iets onaangenaams ge schonken werd. De verdachte echter ontkende thans links gereden te hebben. Integendeel was het de heer Bakker geweest, die deze verkeerszonde zou hebl en begaan. Ook sprak hij pertinent tegen in de sluiswachterswoning, toen hij weer bij sijn positieven kwam, gezegu te hebben, dat hij zelf de schuld was van de aan rijding. De ambtenaar echter meende uit de verklaring van twee getuigen, de heeren Bakker en zekeren A. Dekker, die geheel buiten de zaak stond, te kun ne.) distilleeren, dat verdachte roekeloos er in strijd met de verkeersregelen had gereden en vorderde 40 boete of 40 dagen hechtenis, 3 maanden ontzeg ging rijbevoegdheid en toewijding van den door den heer Bakker ingedienden eisch tot schadevergoeding ten bedrage van 47.90. De kant' nrechter evenwel nam in aanmerking het reed door den motor rijder ondervonden leed en schade en be paalde zich tot het opleggen van alléén 15 boete of 15 dagen hechtenis, bene vens toewijzing der civiele vordering van den heer Bakker. DE AMATEUR-JURIST AAN HET WOORD. Het bewonderingswaardig geduld van den heer N. D., een te Alkmaar in oudheidkun dige kringen zeer bekende persoonlijkheid, welke heer moest terecht staan ter zake een onbeduidende overtreding, werd eindelijk ge nereus beloond en werd hij uitgenoodigd in kwaliteit van verdachte zijn opwachting te maken voor den kantonrechter. Deze zaak zat dan zoo: De heer D. die in den morgen van 9 Mei er al heel vroeg met zijn auto op uit moest, misschien wel ter opsporing van de wat mooi is: een groot huis in de stad, een landhuis, prachtige meubelen, veel bediende) schilderijen, mooi gebonden boeken, die z-' nooit inkijken. Dat willen de mannen. Maar hun vrouwen wenschen mooi bont, prachtige japonnen, alle kostbare dingen die in Bond- street te krijgen zijn, maar boven alles juwee- len. Wat is een dame zonder juweelen! En niet alleen ringen ter waarde van vijf honderd pond; zij willen een diadeem en zelfs meer dan dat, een zeer kostbaar diadeem. Ik veronderstel dat Mazaroff dat alles wist en dat hij naar zoo n lady Midas heeft gezocht. Nu, ongetwijfeld is u niet ver van de waarheid, lachte Crole, maar nu het adres van zulk een lady Midas? Die zijn er genoeg te vinden, merkte May thorne op. Er is intusschen meer te doen in an dere richting. Tot nog toe hebben wij bijvoorbeeld nog geen opheldering over de Mombasa-zaak, zeide Crole. Merchison was zeer zeker op dat schip. Hij kwam van hel schip veilig aan wal Merchison verdween en Mazaroff verscheen. Waarom? Dat beschouw ik als afgedaan, antwoord de Maythorne. Alle bijzonderheden wijzen op één ding. Hij had reden om te willen verdwij nen. Toen hij Bombay verliet, nam hij tevens afscheid van het verleden. Als wij alles hooren, zullen wij waarschijnlijk vernemen, dat hij zijn geld reeds naar Zuid-Afrika had gezonden, voor zijn vertrek uit Engelsch-Indië en dat het ach terlaten van zijn hutkoffer een handige zet was. Goed, maar waarom? vroeg Crole. Ik denk om van zijn vrouw af te komen, merkte Maythorne droogjes op. Hij wenschte dat zij zou denken, dat hij dood was! Wat deed dat er toe, zoolang hij toch in leven was! c herhaal u, dat hii een geheimzinnig mensch was origineele pruimtabaksdoos van Toetank- amen, had uit een oogpunt van efficiency zijn luxe wagen reeds rijvaardig des avonds voor de deur zijner woning geplaatst, wat aan de attentie van een surveiileerend agent van po litie niet was ontsnapt. Deze dienstijveraar kwam zoo nu en dan eens neuzen, of deze geheimzinniger auto nog altijd, als een mo nument uit den tijd van Alkmaarsch ontzet voor de deur geworteld stond en bleef ten slotte niet in gebreke proces-verbaal op te maken. De ambtenaar achtte den delinquent straf baar en vorderde 5 boete of 5 dagen, doch de heer D. stevig gedocumenteerd, hield een voortreffelijk juridisch betoog, waarbij hij concludeerde, dat hij op grond van de onvol ledige desbetreffende politieverordening van Alkmaar niet kon gestraft worden. Na een geanimeerd en leerrijk debat tusschen com parant en ambtenaar, geraakte de kanton rechter zóó onder den indruk, dat hij zijn uit- ;xirsal: bepaalde op 10 Juli e.k. WAT HIJ IN DE ZEE NIET KON VINDEN, ZOCHT HIJ IN 'T ZAND. De 44-jarige visscher Willem Z. uit Egmond aan Zee, momenteel logé in het huis van be waring, wat hem financieel niet deert, daar er cp zee toch geen cent verdiend wordt hij is reeds geruimen tijd ingedeeld in de familie der werkelöoze landkrabben en zocht op 12 Mei wat afleiding door in de Schoorlsche duinen meeuweneieren te gaan zoeken. Ook deze onderneming mislukte jammerlijk, daar hij ter nauwernood 2 onnoozele eieren te pakken had, toen hij reeds 2 maal op de bon werd geplakt, en wel wegens overtreding der Vogelwet, die het zoeken van zeevogeleieren verbiedt en ter zake overtreding artikel 461 Wetb. v. Strafrecht, het loopen over ver boden grond. Onder minzaam geleide van een rijksveldwachter verscheen Willem, 'n gemoedelijk type, thans voor den kanton rechter en werd door dezen magistraat wel willend veroordeeld tot 2 X 5 boete of 2X5 dagen hechtenis, zoodat Willem's gedwongen vacantie nog eenigen tijd ver lengd kan worden. DE SIMPLONTUNNEL MAAKT VEEL MINDER RECLAME. De veelbesproken immitatietunnel bij den Bergerweg te Alkmaar, allerprimitiefst stuk je bouwkunst, is oorzaak van veelvuldige strafzaakjes. Ook deze week prijkten weer verschillende tunnelovertredingen op het verlanglijstje van den ambtenaar. Zoo scheen een heel gezelschap dag-toeristen uit Koog aan de Zaan op den Tweeden Pinksterdag op dit kardinale punt in den val geloopen te zijn. Althans verscheen heden de 22-jarige fabrieksarbeider Dirk M., die op den bewus- ten dag door de motorpolitie was achter haald, nadat hij onder den tunnel had ge fietst, wat door een verkeersagent was ge constateerd. Als vreemdeling in Jeruzalem werd hij echter door den kantonrechter cou lant behandeld en tot 5 boete veroordeeld De Koog aan de Zaner gedelegeerde be taalde tevens een gelijk bedrag voor zijn broeder, bij dezelfde gelegenheid gesnapt. Ook de werklooze heer B. M. te Alkmaai zou op 15 Juni het verboden tunnelgebied hebben befietst, doch deze beschuldigde was zoo vrij om te ontkennen en werd de verdere behandeling uitgesteld tot de zitting van 24 Juli, teneinde den verbalisant Teitsma gele genheid te geven, zijn ambtelijk licht te ont- steken. HANDREMMENMISERE. De handremmen van twee- en meerwielige motorrijtuigen staan bij controleerende ver keerspolitie al in een buitengewoon slecht blaadje en er gaat bijna geen dag om of er worden slachtoffers gemaakt ep verschijnen wekelijks de delequenten, die in een „gemis van twee onafhankelijk van elkander werken de remmen-strafproces" zijn gewikkeld, voor den kantonrechterstoel. Deze week was het in de eerste plaats de heer Corn. Zw., reiziger te Alkmaar, wiens motorrijwielremmen te H.-H. Waard in den Middelweg een ongunstig uitgevallen proef werden onderworpen en ondanks zijn duide lijk uitgesproken minachting voor de onmis baarheid van een handrem, werd veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen. Voorts was daar nog de heer Corn. H., 'n 24-jarige bakker uit Anna Paulowna, welk heer ter noodlottiger ure noodgedwongen was gaan rijden in een overjarig huurfordje en te Heiloo verradeiijk werd overvallen door de verkeerspolitie waarvan ditmaal, of de duivel de kaarten had geschud, ook de ambtenaar van het openbare ministerie deel uitmaakte. En de arme bakker mocht nu al een warm pleidooi houden voor de retireermachine in de oude Ford, die alle remmen in remkracht overtrof, baatte hem absoluut niets, daar ook h ij tot 7 boete of 7 dagen werd veroordeeld. en ik zou alles willen geven om te weten waar heen hij ging en wien hij sprak op den dag na dat Holt en hij in „de Houtsnip" aankwamen. Dat weet niemand! riep ik uit. Daarnaar hebben wij overal geïnformeerd. Dat maakt de zaak nog vreemder, zeide Maythorne. Dat is zeker, hij ontmoette iemand, die hem inlichtingen gaf over mevrouw Elphin- stone en haar dochter. Dat heeft u verteld, niet waar? Juist, gaf ik toe. En wie was dat? vroeg hij. Die persoon kwam niet voor den dag. Wat maakt u daaruit op? Wij konden daaruit geen gevolgtrekkingen maken en wij zeiden niets. Maythorne, die te genover Crole en mij zat, legde zijn mes en vork neer en boog zich voorover. Veronderstel, zeide hij fluisterend, veron derstel, dat het zijn vrouw is geweest. Mevrouw Elphinstone! riep ik uit. Juist! neem dat eens aan! Deze veronderstelling scheen op Crole nog meer indruk te maken dan op mij; hij keek met open mond voor zich uit. Voor hij echter iets kon zeggen, kwam een jongmensch een kaartje brengen aan Crole. Crole bekeek het kaartje en draaide zich naar de deur. Buiten? Wacht hij daar? vroeg hij. Breng hem binnen Rollinson, vraag hem om hier te komen! Rollinson, een van Crole's bedienden, ging heen en Crole wierp het kaartje op tafel. Het was een adreskaartje van Adolf Frobenius, 508 Bondstreet, een keurig gekleed heer, die dade lijk binnentrad. Een deftig juwelier uit Bondstreet, fluis terde Crole, toen de heer Frobenius werd bin nengeleid; een klant van mij en ook mijn buur man, hij woont naast mii in Wimbledoq; een IEDER MOET OP ZIJN EIGEN TERREIN BLIJVEN. De monteur Jan Z. te Alkmaar had het effect van een door hem herstelden auto ge controleerd op den Hoornsclien weg ondei Oudorp, doch was in het vuur van zijn vak ijver ongemerkt terecht gekomen op hef rij wielpad, wat blijkens een tegen hem opge maakt procesverbaal met de treurige gevol gen van dien, niet onopgemerkt was geble ven. Hij bezocht dan ook heden de staande receptie van den kantonrechter en werd tct 5 boete of 5 dagen veroordeeld. DE DOKTER GEEFT WEL RECEPTJES, MAAR GEEN VERGUNNINGEN Brigadier Talsma uit Schermerhorn trof op 15 Juni den aldaar wonend' koopman Jan Corn. St aan, zittende op zijn honden kar, in volle beweging, voor welke zitplaats hij geen vergunning kon toonen, zoodat hem het gebruikelijk? ..blauwtje" werd uitgereikt. Heden terecht staande legde hondenrijder een medisch attest over van dr. Heringa uit Stom- petoren, vermoeelijk inhoudende deugdelijke redenen, waarom voor de patiënt hei loopen achter zijn hondenkar schadelijk was. Hem werd echter geadviseerd met dit briefje zich te vervoegen bij den burgemeester, die alleen vergunning kan verkenen en ver dachte voorts veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. PILS EN MEEUWENEIEREN. De heer Jacob Pr., 'n 23-jarig Noordzee- visscher nit Egmond aan Zee zonder metier, thans in Alkmaar woonachtig, had zich als invité voor den kantonrechter twee strafbare feiten te verwijten en wel in de eerste plaats, dat hij op 12 Mei meeuweneieren had ge zocht a,s compensatie voor de hem ont houder. scholletjes en schelvischjacht en in de tweede, maar meer belangrijke plaats dat hij op 25 Mei of Tweeden Pinkster en Eg- mond aan Zeeër glorierijksten kermisdag in dronkenschap de orde had verstoord, onge- wenschte en min of meer ruwe attenties had betoond aan een juffrouw en voorts de poli tie uitgedaagd had tot vechten. De heer Pr., die toch niet veel omhanden had, was persoonlijk verschenen Welwillend gaf hij toe het feii van de meeuweneieren, maar dat hij op den Tweeden Pinksterdag een vrouw zou hebben gemolesteerd, ont kende hij ten stelligste en schreef hii zulks tce Aan de fantasie van de rijksveldwachters Mine en Bergsma, welke politiemannen heel wat meer hadden gedronken van diverse ver frissingen dan hij, die het niet verder dan tot 10 a 12 glazen bier had gebracht! Natuurlijk werd den vrijmoedige» ver dachte aangeraden wat meer voorzichtig te zijn met zijn beschuldigingen en hem ver volgens opgelegd f 4 boete of 4 dagen voor de meeuweneitjes en 8 boete of 8 dagen voor de ordeverstoring. DEN VINGER GEGEVEN EN DE GEHEELE HAND GENOMEN. Op 25 Mei bevond zich de electriciën C. F. B. uit Amsterdam, voorheen te Bergen woon achtig in de duinen van de Bouwmaatschappij te Bergen aan Zee, welke duinen door de be kende bordjes verboden toegang art. 461 W. v. S. voor het publiek zijn afgesloten. Als ge boren Bergenaar meende hij echter wel toe stemming te hebben deze duinen te mogen bewandelen, doch de jachtopziener Rosing, die bemerkte dat zich in het gezelschap ook bevond een jonge dame met een losloopenden hond, was zoo vrij de previleges van den ge boren Bergenaar straal te negeeren en maakte proces-verbaal op. Oök het door den heer B., die heden te rechtstond wegens loopen over verboden ter rein. op den kantonrechter als inwoner van Bergen gedane beroep kon niet beletten, dat hij tot 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. TWEE BARAKKEN VAN „JONKER" IN BRAND. De Telg. meldt: Zware rook steeg Zater dagavond om bij achten 'boven het Jacob van Lennepkwartier te Amsterdam op en oogen- blikkelijk wisten de omwonenden elkaar te vertellen, dat een brand was uitgebroken bij Jonker, zooals in den volksmond de Toevlucht voor Onbehuisden, gelegen aan het einde van de 2e Constantijn Huygensstraat nog al tijd heet. Eenige minuten later was de brand weersirene in de buurt hoorbaar en kwamen de roode voertuigen van alle kanten aanstor men. Achter het oude Pesthuis, op het terrein gelegen aan het Jacob van Lennepkanaal stonden twee loodsen of barakken in lichte laaie en door de hitte van het vuur werden door en door fatsoenlijk man. Goedendag Fro benius, groette hij den bezoeker. Het doet mij genoegen dat je mij gevonden hebt. Al ge luncht? Rook dan een sigaar met ons. Laat ik u mijn vrienden voorstellen: mijnheer Maythorne en mijnheer Holt. Van beiden heeft u zeker wel hooren spreken? Van mijnheer Maythorne dikwijls, ant woordde de juwelier. En de naam van mijn heer Holt ken ik uit de zaak Mazaroff. En het is over deze zaak, mijnheer Crole, vervolgde hij, dat ik u kom spreken. Dat dacht ik wel, zeide Crole, voor elke inlichting zijn wij dankbaar. Wij kwamen hier om navraag naar Mazaroff te doen, wij zijn vanmorgen in Halton Garden geweest, maar zonder resultaat; kende u hem? Ik heb die zaak in de couranten ge volgd, antwoordde hij, en daarbij zag ik uw namen vermeld. En nu kom ik u bezoeken, mijnheer Crole, omdat ik bijna zeker ben, dat ik mijnheer Mazaroff eenigen tijd geleden ontmoette, onder zeer bijzondere omstandig heden. Prachtig! riep Crole uit. Maar u heeft hem ontmoet of niet. Waarom zegt u, dat u bijna zeker is, dat n hem onmoette? Omdat de man, dien ik ontmoette, niet aan mij werd voorgesteld. De beschrijving, dien ik van hem las, klopt met mijn herinne ringen. Maar ik zal u de feiten vertellen. U, mijnheer Crole, weet welk soort zaken ik doe. en u is bekend met mijn cliëntèle in West- End. Welnu, gedurende het laatste jaar deed ik zaken met sir Camuel Leeke en zijn vrouw. Sir Samuel is iemand, die zich door eigen kracht er boven op gewerkt heeft; hij ver diende veel geld gedurende den oorlog. On geveer een jaar geleden kocht hij het huis van lord Mulworthy in Park Lane; men zegt dat zware rookkolommen in de klare avondlucht omhoog gestuwd. Het schijnt, dat het vuur ontdekt is door «den heer J. C. Gestman, di recteur van de mannenafdeeling, welke naast de bewuste barakken is gelegen. Hij kreeg een verdachte lucht van rook in den neus en stelde dadelijk een onderzoek in, wat niet lang behoefde te duren, want uit de twee loodsen trad traag, doch duidelijk zichtbaar, een dikke walm naar buiten. Eenige pogenblik- ken later sloeg het vuur fel uit, zóó fel, dat dadelijk een gerechtvaardigde ongerustheid begon te heerschen ten aanzien van de drie honderd zestig kinderen, die in het oude stee- nen gebouw, dat zoo over de tong is gegaan en waarover zooveel is geschreven, aanwezig waren. Een gedeelte er van, ruim honderd zuigelingen en kindertjes beneden de drie jaar, sliep reeds onbezorgd. De directeur van de Kinderafdeeling, de heer Vader, zorgde als een vader voor hen. Hij nam dadelijk maatregelen en schaarde een deel van het personeel om zich heen om de kinderen in veiligheid te brengen. Alle driehonderd zestig êugdige verpleegden werden haastig ge wekt en uit hun bedjes genomen. De ouderen kleedden zich snel aan en werden onder de hoede van verpleegsters naar het Vondelpark gestuurd, een besluit, dat onder de kleinen veel enthousiasme mocht verwekken. Want het buitenkansje om tegen kinderbedtijd een wandeling naar het rijk van de groene hoo rnen, de kleurige bloemen en de blanke zwaantjes te maken, doet zich warempel niet eiken avond voor! De 120 babies en zeer kleine kinderen we» den tijdelijk naar het vrouwennachtasyl in een anderen vleugel van het Pesthuis gebracht, zoodat spoedig na de ontdekking van het vuur, het achtergedeelte van het oude ge bouw, dat over niet al te langen tijd kenni3 zal maken met den moker en het houweel van den slooper, volledig ontruimd was. De brandweer komt. De brandweer reed den voortuin binnen alsof zij er een goede gast was, sloeg links af en nestelde zich met haar voertuigen in een lief laantje met mooie zware boomen. Dt motorspuit van de hoofdwacht Honthorst- straat ging echter verder door en reed achter om, haar weg kiezende tusschen de branden de barakken en het voormalige Buitengast huis, welker muren thans gescheurd en met mos begroeid, eertijds zoovele ongelukkige lijders aan de gevreesde ziekte hebben omslo ten. Op deze motorspuit werden drie stralen uitgelegd: om de pomp te voeden moest een lange verbinding met twee slangen gemaakt worden met een Vechtkraan. Verder werd rechtstreeks gebruik gemaakt van twee stra len op een bovengrondsche Vechtkraan, die achter de schutting op het barakken-terrein van het Wilhelminagasthuis stond. Om deze te,bereiken werd een deel van een klein schut tinkje omgetrokken. De twee aangetaste barakken, te zamen be slaande een oppervlakte van 30 bij 20 M., stonden volledig in brand. De vlammen sloe gen naar alle kanten uit met het gevolg, dat een paar aangrenzende barakken en de lage gemetselde mannen-afdeel ing eveneens even eens brandverschijnselen begonnen te vertoo- nen. Dat het secuur was de 360 kinderen te verplaatsen, bleek op dit moment duidelijk, want eenig houtwerk, o.a. vensterkozijnen en een van de dakkapellen van het voormalige gasthuis, vatten vlam. De eerste aanval, die plaats vond onder leiding van den adjunct) hoofdbrandmeester D. Doets, was, zoo niet beslissend voor den brand zelf, dit toch wel ten opzichte van de belendingen. Deze, die het hard te verduren hadden gehad, werden gebluscht en zoo ook het houtwerk van het hoofdgebouw. Terwijl men daarmede bezig was, kwam versterking in den vorm van den manschappenwagen, van den gereedschaps wagen en van de drijvende motorspuit Jan van der Heyde. De blussching had een fortuinlijk verloop want toen de Jan van der Heyde het water van het Jacob van Lennepkanaal deed gol ven, werd terstond order gegeven het roer te wenden en terug te varen. De beide loodsen, die één verdieping telden, wier brandend hout den omtrek in een blauwen neuvel zette, leg den geheel het loodje. Slechts wat binten en planken, smeulend of verkoold bleven staan en voor alle zekerheid werden deze restanten omgehaald. In de eene barak was een tim- merswerkplaats geweest, er waren voorts tafels en stoelen ('bestemd voor het kinder kamp), alsmede de kachels opgeslagen. De andere barak diende tot opslagplaats van bedden, van een waschmachine en van ander huisraad. Niets kon behouden blijven. Wat verloren gegaan is, was niet verzekerd. De omgevende barakken kregen zeer lichte brandschade en zoo ook het oude Pesthuis, waar de brandweer nog een gedeelte van een dakkoepel moest sloopen, omdat het vuur hier tusschen twee lagen planken zat. hij ook een landhuis heeft in Bucking- hamshire. Hij en lady Leeke voornamelijk zij kochten van mij juweelen en zilver; u begrijpt mij wel, voegde hij er bij met een veel'beteekenenden glimlach, zij moesten din gen hebben die zij vroeger niet konden krij gen. Lady Leeke bijvoorbeeld heeft van mij' vele juweelen gekocht en ik geloof, dat zij een hoogen dunk heeft van mijn smaak en onder vinding. Dat is een bewijs, dat zij een goeden smaak heeft, Frobenius, viel Crole beleefd in de rede. Welnu, vervolgde de juwelier, met een glimlach, om tot mijn verhaal te komen; on geveer een maand geleden had ik een telefo nisch gesprek met sir Samuel Leeke. Hij vroeg mij om in Park Lane te komen om een diamant te bekijken, die hem te koop was aan geboden. Met een taxi was ik spoedig bij hem Sir Samuel en lady Leeke trof ik in hun bibliotheek in gezelschap van een vreemde ling, wiens uiterlijk, voor zoover ik mij her inner, overeen kwam met de beschrijving van Mazaroff in de couranten; in het bijzonder herinner ik mij zijn loenschend linkeroog. Hij werd mij niet voorgesteld. Sir Samuel en lady Leeke zijn, ondanks hun rijkdom, nog weinig vormelijk. Het bleek mij dat de vreemdeling die handelde in diamanten, had gehoord dat sir Samuel en zijn vrouw misschien geneigd waren om iets bijzonder te koopen, n.1. een zeer bijzonder paar blauwe diamanten, waar van hij er een bij zich had. Dat exemplaar moest ik zien. Een blauwe diamant? vroeg May thorne, die altijd zeer nauwkeurig was. V/ëJK ,mt ik. iSVordt yervolgdj

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5