De Feesten te Bergen aan Zee. DE OOLUKE OE§T HERGE/eS WSTf/D Oorzaak onbekend. De oorzaak van het gebeurde is niet be kend. Er bestaat, naar de hoofddirecteur, de lieer G. H. Honing, ons mededeelde, een klein vermoeden omtrent kwaadwilligheid. Het schijnt dat Zaterdagmiddag aan de afdeeling op de Weesperzijde iemand is afgewezen, die toen hij dit hoorde, gedreigd moet hebben met het in brand steken van het Toevlucht. Of er verband bestaat tusschen het dreigement en den brand, zal de politie nader onderzoeken. Vermoedelijk zal dit wel niet zoo zijn. Tot over tienen bleef de brandweer voor het nablusschen en opruimen aanwezig. Aan alles komt een eind en ook dus aan het aller- gezelste wandelingetje van de oudere kinde ren in het Vondelpark. Onder luid gekakel werden ze onder dén wol gestopt en naar veler verklaring was het een „reuze fijne avond" geweest. De heer Honing echter voiKl het niet zoo „fijn", al gaat hij vermoedelijk over drie maanden verhuizen. Het gerucht ging in de stad dat het Wil- helminagasthuis in brand stond, doch zoo erg was het gelukkig niet. Zoowel in de le als in de 2e Constantijn Huygensstraat en op de Jacop van Lennepkade, stond het zwart van belangstellenden; zelfs aan interesse van de zijde van directie en verplegend personeel van het Wilhelminagasthuis ontbrak het niet. DE STRANDING VAN DE „PLUTOS". De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende inzake de stranding van het stoom- visschersvaartuig „Plutos" IjM. 184 tijdens mist op de Hollandsche kust bij Wijk aan Zee, is van oordeel dat dit ongeval is toe te schrijven van verregaande onverschilligheid en nalatigheid van den betrokkene. Hij liet de wacht over aan één persoon en bleef be neden, zoodat de stuurman, die de eerste wacht opvolgde, uit zichzelf een tweeden man op wacht riep, daar het mistig werd. Vervol gens heeft hij order gegeven om O.Z.O. de stuurman verstond Z.O. te sturen zon- ;der te looden. Het gebruik maken van dit ver kenningsmiddel was daarom zoo hoog noo- dig, omdat de schipper niet alleen, gelijk hij zelf verklaarde, geen rekening heeft gehouden met den stroom, maar omdat hij ook niet de minste controle had geoefend op den roer ganger. Den schipper, reeds meer malen door den Raad gestraft, is daarom de bevoegdheid ont nomen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van zes maanden. Hbld. DE BRAND BIJ HELMOND. 4 De brand gesticht? V.D. meldt nog nader omtrent den brand bij Helmond, dat de schade alleen reeds door de vernieling van dé machines ongeveer 100.000 bedraagt. In het geheel zijn twee of drie millioen K.G. stroo verbrand en is een half millioen K.G. papier in asch ver anderd. De N.V. Van Dam's Stroofabrieken is niet, de firma Henny wel tegen bedrijfsschade ver zekerd. Ondanks de malaise werd op beide fabrieken regelmatig gewerkt. Zeer waar schijnlijk wordt het fabriekscomplex weer opgebouwd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen. De heer Van Dam verklaarde V. D., dat van broeiing geen sprake is. Zijn meening is, dat de brand moet zijn gesticht. De recherche stelt een onderzoek in. De brand is ontstaan in een der verst van de fabriek gelegen stroomijten, ongeveer op dertig meter afstand der fabriek. En der fabrieksgebouwen bestond uit drie verdiepin gen. De schade zal zeker tusschen de twee- en driehonderdduizend gulden bedragen. EEN VROUW ALS GEMEENTE ONTVANGER. De gemeenteraad van Bodegraven heeft tot tijdelijk gemeente-ontvanger benoemd mcj. Van Beuten. DREIGEND CONFLICT IN DE CARTON-INDUSTRIE. Bemiddelingspogingen van den Rijksbemiddelaar mislukt. 'Naar het Hbld. uit betrouwbare bron ver- fleemt, heeft Zaterdag de Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. de vertegenwoordigers .der werkgevers en werknemers in de carton industrie opgeroepen om ieder afzonderlijk in lichtingen te geven over het dreigend con flict. Nadat hij zich van het standpunt van beide partijen op de hoogte had gesteld, meende mr. de Vries een poging tot bemid deling te moeten doen door arbitrage voor te stellen over de volgende vraag: Is met het oog op den toestand in de 6troocartonindustrie de door de werkgevers voorgenomen loonsverlaging beslist nood zakelijk en zijn er geen andere middelen aan te wijzen tot saneering dezer industrie, waar door die loonsverlaging onnoodig wordt? Door de vertegenwoordiger der werkne mers werd dit afgewezen. Weshalve mr. de ivries het met noodig achtte dit voorstel ook nog aan de goedkeuring van de vertegen woordigers der werkgevers te onderwerpen. Het conflict blijkt dus onvermijdelijk te zijn. y VERDACHTE VREEMDELINGEN. Len patrouille van de militaire grenspolitie heeft twee verdachte Duitschers aangehou den die per rijwiel uit de richting Maastricht kwamen. Bij fouilleering werden op hen ver schillende inbrekerswerktuigen en maskers gevonden. Zij werden naar de marechausseekazerne te Vaals overgebracht. De marechaussee stelt met de militaire politie een onderzoek in naar deze verdachte personen, die waarschijnlijk E^Lmeig0edJ: kdoelingen ons vaderland hebben bezocht. Onderweg hadden zij ge tracht hun rijwielen van de hand te doen. ZWARE BRAND TE NIJMEGEN. Ontstaan in balen kapokopgesla- gen in een kelderruimte onder een fabriek. Zaterdagmiddag woeefde in de kapokfa- ki'f'L u2 et F!lat"re" v-h. Continentale Kapokfabriek aan de De Ruyterstraat te Nii- K31 een z.warë bran^ die groote schade I heeft aangericht. uwJ1S'ree'ts kwhrt voor twee, zoo vertelt het 2ii "amen voorbiigangers rookverschijn- selen waar waarop de brandweer gealar- Werd" Een aWeelinS rokte met den ladderwagen uit. Het bleek echter een felle brand te zijn, die een sterke rook ontwikke ling veroorzaakte, waardoor het blusschings- werk ten zeerste bemoeilijkt werd. De brand weer kreeg spoedig versterking Het vuur bleek te woeden in de kelderruimte, die on der het geheele kapitale fabrieksgebouw ge legen is en een groote oppervlakte beslaat. Zij is vrijwel geheel gevuld met balen kapok. Vermoedelijk had het vuur reeds geruimen tijd zijn vernielend werk verricht, want hel bevond zich door de geheele kelderruimten en veroorzaakte een geweldige hitte en kolos sale rookwolken. De gelukkige omstandig heid, dat de kelder van gewapend beton was, had tot nu toe verhoed, dat het vuur naar de bovengrondsche verdiepingen was door gebroken. Echter bleek al spoedig, dat daar over groot gevaar bestond. De' leider van het blusschingswerk, ad- junct-opperbrandmeester F. J. de Rooy, liet het sein „groote brand" geven, waarop al het beschikbare personeel en materiaal van de Nijmeegsche brandweer naar de plaats des onheils gedirigeerd werd. Eerst toen kon het blusschingswerk met volle kracht ter hand genomen worden, waarbij men echter voor een buitengewoon zwaren taak stond, daar het kapok werkte als schietkatoen en het vuur telkens weer op andere plaatsen fel uitsloeg. Zooals bij kelderbranden te doen gebruikelijk is, werd getracht het vuur te „verdrinken". Met zeven stralen op de waterleiding en een zware straal van de groote motorspuit werden enorme hoeveelheden water in de kelders gespoten, maar het eigenaardige feit deed zich voor, dat de op het water drijven de kapok bleef doorbranden. Dit en de om standigheid, dat door de groote hitte en den rook de menschen om het kwartier moesten worden afgelost, was oorzaak dat ernstig gevaar voor uitbreiding van den brand be stond. Ook de bovenverdiepingen aange tast. Omstreeks half vier was de toestand uiterst critiek. Het vuur had zich langs een der toegangswegen een uitgang naar de bo vengrondsche verdieping gebaand en tastte drie kapokkamers en drie kapokmolens aan. Het gelukte de brandweer met groote inspan ning, het gevaar te bezweren. Na urenlangen arbeid werd het zwoegen van de brandweerlieden met succes be kroond. Tegen zes uur begon het vuur zien- deroogen te minderen en toen tegen zeven uur de kelderruimten nagenoeg onder water gezet waren kon de brandweer voor het grootste deel inrukken. Een enorme hoeveelheid kapok is verbrand en de schade is dan ook zeer groot, doch kon nog niet worden vastgesteld. Pand en voorraden zijn verzekerd op beurspolis. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister Vrijdag waren uit de kelderruimten circa vierhonderd balen kapok gehaald en gistermiddag, een kwartier voor de brand ontdekt was, had een bedrijfs- chef nog een inspectietocht door de fabriek ondernomen, zonder dat iets verdachts be merkt was. De brand trok op gisteren groote publieke belangstelling, zoodat de politie uitgebreide maatregelen moest nemen om het terrein vrij te houden. EEN RELLETJE TE SCHIEDAM. Een 40-tal communisten trok Zaterdag morgen naar de Arbeidsbeurs te Schiedam om te protesteeren tegen het onthouden van steun aan eenige personen, die onlangs rel letjes uitgelokt hebben. De vrouw van het raadslid Collé, een der uitgestotenen, heeft een ruit ingeworpen. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. Collé zelf had zich met een zijner kornui ten naar de woning van den burgemeester begeven en wilde zich daar niet verwijderen Zij bleven zich verzetten toen de politie kwam opdagen, die hen overmeesterd en ingesloten heeft. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk en verzet tegen de politie. INBRAAK TE EINDHOVEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij de firma De Haan in Kerk straat te Eindhoven. De dader is langs den achterkant in de woning gekomen na verbreking van een ruit. Nadat hij op het kantoor alles ondersteboven had gehaald, wist hij zich toegang te ver schaffen tot den winkel, waaruit hij de kas sa wegsleepte naar de binnenplaats om ze daar te forceeren. Een bedrag van 10 werd eruit ontvreemd. Daarna begaf zich de da der naar de slaapkamer der bewoners. Deze werden door het stommelen wdkker en be gonnen om hulp te roepen. Hierop nam de dader de vlucht, doch hij werd door twee politie-agenten achterhaald. Terwijl deze agenten hem naar het politiebureau brachten hoorden zij daarna opnieuw hulpkreten. Een der agenten snelde naar de woning terug, waar de inbraak was gepleegd. Van deze gelegenheid maakte de dader gebruik om den anderen agent een stomp tegen de borst te geven, waardoor deze over zijn rijwiel strui kelde Ijlings nam de inbreker daarna de vlucht, achtervolgd door agenten, die van vuurwapenen gebruik maakten. Men is er echter niet in geslaagd den vluchtenden in breker te achterhalen. BRAND TE WADENOIJEN. Vrijdag brandden in de Breedestraat te Wadenoijen twee naast elkaar staande hui zen van H. V. en de wed. L., benevens een hooiberg, geheel af. Van de inboedels, w.o. een winkelinventaris, kon nagenoeg niets gered worden. Verzekering, hoewel laag, dékt de schade. De oorzaak is onbekend. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Nabij Apeldoorn. Gistermiddag om 3uur ontstond een bosch- en heidebrand op de Asselsche heide. Spoedig was hulp van boschwachters en ai beiders bij den brand en ook de dames en heeren Zomergasten Hoog-Soeren liepen dapper mede aan het blusschingswerk. Poli tie en brandweer van Apeldoorn waren mede spoedig ter plaatse. Ruim 4 H.A. heide en bosch. eigendom van het kroondomein, brandden af. Een uur later brak boschbranri uit op het gemeentelijk terrein Berg en Bosch nabij Wilt gl) U weer trisch eii opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster's Maaypilllen. 0.65 per flacon. den Juliana-toren. In de onmiddellijke nabij heid vertoevende wandelaars en wielrijders wisten dezen brand tot een kleine opper vlakte te beperken. GEWEER UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een jongen de hand afgerukt. Den 17-jarigen Ravenstein alhier werd een zijner handen afgerukt bij het uit eikander slaan van een oud geweer, dat werd aan gewend tot verdrijving van schadelijke vogels in den kerseboomgaard van den heer Witteveen. NEDERL. JURISTEN-VEREENIGING. Opleiding van den jurist. Het onderwerp, dat Zaterdag ter vergade ring van de Nederlandsche Juristen Vereeni- ging aan de orde kwam, betrof de opleiding van de jurist. Het bestuur had de volgende vraag gesteld: Voldoet de universitaire opleiding van den jurist aan de daaraan uit wetenschappelijk en practisch oogpunt te stellen eischen? Zoo neen, welke wijzigingen behooren daarin dan te worden aangebracht? Over dit onderwerp waren naar het Hbld. meldt, praeadviezen uitgebracht door prof. mr. E. J. J. v. d. Heyden, hoogleeraar te Nij megen en mr. Ed. Jacobson, advocaat te Rotterdam. Wat het wetenschahppelijk gehalte der universitaire opleiding betreft, komt prof. v. d. Heyden tot de conclusie, dat zoowel de opleiding voor het candidaatsexamen als het doctoraal over het algemeen voldoet. Ten aanzien van de practische opleiding ziet deze praeadviseur niet in dat de facul teit daaraan veel kan doen. De universiteit mag school worden, wel geen hoogere vak- schooi, maar er kan meer worden g<"daaii om het zelfstandig werken der studenten te be vorderen. De na-opleiding, na het doctoraal, moet volgens dezen praeadviseur er niet een zijn van practische vorming, maar van spe cialiseering. En hij stelde voor om na het doctoraal examen een examen in speciale richting op te stellen; het daardoor te behalen diploma geve eerst toelating tot promotie op proefschrift. Mr. Jacobson vat zijn betoog aldus sa men: Niet veranderen in. de regeling der vakken voor het candidaats-examen. Thans ook nog niet veranderen in de rege ling der verplichte vakken voor het docto raalexamen. In ieder geval het daarbij ingevoerde be ginsel van splitsing in hoofdrichtingen niet uitbreiden. Niet nieuwe verplichte examen-vakken bij voegen. Instellen, naast en in verband met de theoretische colleges, van practische oefenin gen onder leiding van hoogleeraren of van andere tot hunnen bijstand te benoemen leearen. Inrichten van deze practische oefeningen in dier voege dat zij regelmatig worden ge houden en dat alle studenten, ingedeeld in niet te groote groepen, daaraan kunnen deel nemen. Schriftelijk uitwerken aldaar van aan de studenten te verstrekken opgaven. Behandelen aldaar van rechtsgevallen. Beoefenen aldaar van den rechtsgang in zaken van burgerlijk recht, straftecht, staats recht en administratief recht. Doen aansluiten van het doctoraal-examen ook aan deze practische oefeningen. In verband daarmede bij het doctoraal examen schriftelijke behandeling van ten r toste twee vakken, uit elke der beide hoofd- richtingen één, verplicht stellen. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Jusitie mr. dr. J. Donner en mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, administra teur, chef der afdeeling Hooger Onderwijs, die minister Terpstra, aie verhinderd was te komen, vertegenwoordigde. PRAE-ADVIEZEN OP HET CONGRES VEREENIGING VAN NEDER LANDSCHE GEMEENTEN. Op het congés der Vereeniging van Ned. Gemeenten zijn aan de orde geweest de prae adviezen over het volgende vraagpunt: „Op welke wijze kunnen de gemeenten bevorderen, dat aanleg en bebouwing van nieuwe wijken zoo doelmatig en harmonisch mogelijk zijn; welke bezwaren worden daarbij ondervonden en hoe kunnen deze worden ondervangen?" Ir. P. Bakker Schut behandelde dit. Het prae-advies van den heer J. J. Talsma vestigt er de aandacht op, dat het vraagstuk van den stedebouw terecht in onze dagen, de algemeene belangstelling trekt; de groote be- teekenis daarvan uit sociologisch oogpunt vindt erkenning; de aesthetische zijde wordt niet meer ten eenenmale verwaarloosd. Dit in tegenstelling met het grootste deel der vorige eeuw, toen de groei der steden, welker uit breidende industrie de verarmde elementen van het in verdrukking geraakte land zoo sterk aantrokken, aanleiding gaf tot het ont staan van troostelooze wijken. De prae-adviezen, uitgebracht door ir. Bakker Schut en den heer J. J. Talsma, zijn in discussie gebracht. Vooral heeft de voorzifter, mr. W. C. Wen- delaar, burgemeester van Alkmaar, welkom geheeten mr. L. Lietaert Peerbolte, direc teur der Volksgezondheid, mr. Spitsen, ver tegenwoordiger van den minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw, benevens ver tegenwoordigers van het Instituut voor Volks huisvesting. Bij de discussie heeft de heer P, van Rees, burgemeester van Papendrecht, er op gewe zen, dat de vraag inzake de onvoldoende regeling der gemeentegrenzen eenigszins bui ten het kader van het vraagstuk van de har monische ontwikkeling der steden viel. Daar over zou een apart congres noodig zijn. Ten slotte heeft spr. als zijn overtuiging uitge sproken, dat eendrachtige samenwerking harmonische stadsontwikkeling kan biengen. De heer De Casseres, hoofd van de stads uitbreiding te Eindhoven, meende dat m zake stedenbouw 'n klove bestaat tusschen wooiu en daad: krachtig in woorden en slap in daden. Nog steeds wordt bouwkunst verward met stedebouw. Stedebouw dreigt een mode zaak te worden in strijd met den aard van het probleem. De heer Kamp, wethouder van Hengelo, besprak meer speciaal de kapitaliseering van de uitbreidingsplannen en de kostendekking in verband met den crisistoestand. Het eerst zijn de debaters beantwoord door ir. Bakker Schut. Den heer Van Rees wees hij erop, dat de invloedssfeer van de stad zich den laatsten tijd zeer heeft uitgebreid. Een illusie acht hij het grenswijziging te vermij den door een streekplan. In ons land zal deze kwestie nog brandender worden dan elders. De prae-aciviseur onderschrijft de opmerking van den heer De Casseres over de verwarring tusschen bouwkunst en stedebouw. Ten slotte gaf spr. als zijn meening te kennen, dat een universeel middel niet te vinden zal zijn. Een werkwijze, gelijk te Am sterdam wordt gevolgd zal z.i. 't beste resul taat afwerpen. De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, sprak vervolgens woorden van dank aan de beide prae-adviseurs voor hun prae-adviezen en de toelichtingen, die zij daarop hebben gegeven Met een hartelijk tot weerziens sloot spr. de vergadering. Na het congres hebben de deelnemers aan boord van de „Sibajak" de lunch gebruikt. BRUTALE DIEFSTAL IN HAAGSCHE JUWELIERSZAAK. Uit 's-Gravenhage wordt aan de Telg. ge meld: In de juwelierszaak van den heer Louis Biesaart, aan de Hobbemastraat No. 18 heb ben Zaterdagnacht omstreeks half 5 een of meer dieven door verbreking met steenen van een spiegelruit een honderdtal gouden ringen gestolen ter waarde van 1300. Buren hoor den het glas rinkelen en waarschuwden den juwelier, die achter zijn zaak sliep, doch niets had gehoord. Het bleek, dat de dieven uit de etalagekast vier plateaux met ringen had den meegenomen. In hun haast hebben zij nog een handvol gouden ringen in de Hobbe mastraat laten vallen, waar men ze later vond. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in, doch van de daders is tot heden nog geen spoor gevonden. Voor den juwelier is het een leelijke schadepost, daar hij niet tegen diefstal is verzekerd. EEI^ REIS VAN DE „STATENDAM". Het s.s. „Statendam" van de Holland Amerika Lijn heeft zijn laatste uitreis naar New-York in recordtijd volbracht. Het schip vertrok 6 Juni om 3.08 van Rotterdam, den zelfden dag om 14.16 uur van Boulogne- sur-Mer en om 22.27 uur van Southampton, passeerde het Ambrose-lichtschip op 13 Juni om 12.40 uur en arriveerde aan het terrein voor de stad om 15.42 uur dien dag. De overtocht van Southampton tot 't Ambrose lichtschip duurde dus zes dagen, 18 uur en 53 minuten. De behouden vaart over het ge- heele traject bedroeg 19.2 mijl De „Statendam" is 20 Juni wederom van New York vertrokken; het schip werd heden te Rotterdam verwacht. De behouden snel heid op deze thuisreis zal vermoedelijk 19.5 mijl blijken te bedragen. KON. AKAD. VAN WETENSCHAPPEN. Voor de wis- en natuurkunde-afdee.ing van de Akademie, die Zaterdag bijeenkwam hield professor dr. C. Winkler een voordracht over: Een dubbel projectie-stelsel van het menschelijk striatum Prof. dr. A. A. Hijmans van den Bergh sprak vervolgens over Ovalocytose. Prof. dr. A. Pannekoek deed tenslotte een mededeeling over De invloed van botsingen I op de vorming van de lijnen van Fiaunhofer DOODELIJK MOTORONGEVAL TE MAGELANG. De heer F. J. Aarssen, opzichter bij de pestbestrijding is ten gevolge van een mo torbotsing gedood. NATIONALE WONINGRAAD. In het volksparkgebouw te Enschede is de vergadering gehouden van den nationalen woningraad, algem. bond van woningbouw- vereeigingen in Nederland. JUWEELEN GESTOLEN. De recherche te Maastricht heeft in samen werking met de politie te Aken gearresteerd een Duitscher, die ten nadeele van een patis sier te Maastricht enkele juweelen, waaron der ringen en sierspelden, had gestolen ter waarde van 600. De sieraden zijn te'Aken op een bank van leening teruggevonden. ONDER EEN TRAM GERAAKT. De 17-jarige wielrijder H. Buisman uit de Overijselschestraat te Rotterdam slipte Vrij dagmorgen op den Rotterdamschedijk met zijn fiets en kwam voor een nieuwen motor wagen van lijn 8 terecht. De jongen werd aangereden en moest met een schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel wor- den vervoerd. Daar is hij des middags over leden. KINDEREN UIT BRANDEND HUIS GERED. Zaterdagnacht is te Goenlo het woon- en winkelhuis van den zadelmaker Sonneschein tot den grond toe afgebrand. De kinderen moesten met levensgevaar uit het brandende perceel worden gered. De brand is ontstan door het vlamvatten van een gordijn, dat te dicht bij een nachtlichtje hing Verzekering dekt de schade. MR S. GRATAMA OVERLEDEN. Zaterdag is, oud 75 jaar, overleden mr.'S. Gratama Wzn., oud-president van het Haag- sche Gerechtshof. PRINS HENDRIK. Na een^kort verblijf in ons land is Prina Hendrik weer naar het buitenland vertrok ken. Het Conccurs d'Elegance. Wie van de Comité-leden in verbinding ge staan heeft met de hoogere machten, weten wij niet, maar dit is zeker, dat hij dan een eereplaats verdient. Immers; de zomer, de echte zomer, die maar niet komen wilde, kwam Vrijdag in al zijn glorie en straalde Zaterdag zoo mogelijk nog grootscher! En zomersche dagen moeten het zijn, wil men ergens in de open lucht feestvieren. Het moet stil zijn, een heerlijke zon moet je in een middag „bruinen", dan pas kan een open luchtfeest geslaagd heeten Welnu, Bergen aan Zee heeft Zaterdag haar tweeden feestdag kunnen vieren onder een vlekkeloozen hemel, waaraan een krach tige zon stond, die urenlang de stralende gezondheid naar de aarde zond. De Zaterdag was bestemd voor den vlag- genrit en het concours d'élégance. Wat het eerste deel van dit programma betreft, dit was vrij eenvoudig en voor iederen deelne mer oplosbaar. Immers, men behoefde maar tusschen 2 en 4 uur de eerepoort binnen te rijden en men ontving een keurig vlaggetje, heel toepasselijk gemaakt voor deze feesten. Het spreekt vanzelf, dat zeer velen dezen vlaggenrit naar Bergen aan Zee gemaakt hebben, zoodat het heelemaal geen verwonde ring zal baren, als we zeggen, dat de par keerterreinen deze keer totaal bezet waren. Zooals gezegd, er was een eerepoort opge richt, waarboven met groote letters en cijfers de data 1906 en '31 geplaatst werden. Deze poort vormde den eenigen ingang tot de fees telijkheden en zoodra men haar gepasseerd was werd men opgevangen door dames en heeren, die nummertjes en vlaggen cadeau gaven. Onder de vroolijke toonen van twee mu ziekkorpsen (Bergen's Harmonie en het jon genskorps St. Louis uit Alkmaar) reed men dan verder en kon naar verkiezing deelne men aan het concours d'élégance, waarvoor een jury, aangewezen door de K. N. A. C. en onder leiding van haren voorzitter, ijve rig bezig was, de verschillende wagens pun ten te geven. Dit was natuurlijk geen ge makkelijk werk, temeer, omdat vele automo bilisten en handelaren hun best gedaan had den, om de carrosserieën zoo aantrekkelijk mogelijk te maken Er viel dan ook heel fraai koetswerk te bewonderen en een heele serie Chryslers, kersversch gearriveerd, spande zeer zeker de kroon. Echter ook ande re merken mochten gezien worden, zooals de Nash, de Horch, de Mercedes Benz en de goedkoopere wagens, als Chevrolet e d. Fei telijk ziet men bij de nieuwste modellen eigenlijk geen leelijk koetswerk meer Steeds tracht men alles zooveel mogelijk harmoni eerend te bouwen, al is de afwerking bij de eene wagen fraaier (en duurder), dan bij een andere. Vandaar, dat wij het jammer von den, dat men geen indeeling had gemaakt in prijzenklassen, want thans kreeg een Chevro let 1931, hoe fraai van bouw, hoe soepel van lijn, hoe intiem van lak en bekleeding, geen kans bij de veel en' veel duurdere Chryslers e.d. Toch was het niet het koetswerk alleen, dat den doorslag gaf. Een concours d'Elégance 25. Maar terwijl de kabeljauw zoo aan het vertellen was, stak er storm op, op zee. De schipper en alle maats aan boord kregen het opeens geweldig druk, want het was tot dus ver heel kalm geweest en nu moest er van allerlei gedaan worden. En natuurlijk mocht het schip zoo min mogelijk averij krijgen. 26. En kijk. Het was of de zoude golven het geweten hadden, dat de bun met visch nog steeds aan dek stond. Zij, de golven, spatten hoog tegen den Bruinisser op en ze rustten niet voor ze het dek hadden bereikt en met een veeg die volle bun over boord hadden ge spoeld. Dat was me opeens een vreugde over de ongedachte uitkomst. De kabeljauw m**kt* een eleganten luchtsprong en wenschte de 0«e- terkinderen goede reis en behouden thuis* komst, voor hij in de zilte baren vardj

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6