„ARNHEM" ^Buitenland LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Examen gedaan en niet geslaagd Een polis der l «en waarborg voor het welzijn van Uw gezin. CD beteekent niet enkel een wedstrijd in fraai koetswerk, maar heeft een uitgebreider betee- kenis En dit laatste vergeten de deelnemers wel eens. Zoo kan een prachtige Horch of Auburn al kansloos worden, als daarachter het stuur iemand zit, die er niet hoort. M.a. w. de bezetting van den wagen telt zeer zeker terdege mee. Dat de uitslag dan ook is, a.s ■we hieronder zullen melden, ^komt vooi een groot deel door de „bezetting t Om even over vieren kwam de laatste wa gen binnen. De laat-komers werden voor ver dere deelname uitgesloten, tenminste wat het Concours d'Elégance betreft. De deelnemers hieraan gingen nu eenige ronden rijden in kalm tempo, zoodat de talrijke toeschouwers thans juist in de gelegenheid waren, om het schoons te aanschouwen. En toen brak de tijd van den uitslag aan. Op het terras van „Nassau Bergen was een groote schare belangstellenden 'samenge komen, om getuige te zijn van de prijsuit- reiking. De voorzitter, de heer Scbiff, hielc een kort maar toepasselijk speechje en ver volgens werd beleend gemaakt, dat de uit spraak der jury als volgt was: le prijs open wagen: Chrysler (mej. de iHoogh, Amsterdam); fraai kunstvoorwerp, aangeboden door de Bergensche Badbode en de Prix d'honneur, een verg. zilv. medaille ■van de K. N. A. C. Vertegenwoordiger van de Chrysler te Alkmaar is de heer W. Tasche. le prijs gesloten wagen: Horch (mevr Hamburger, Laren); fraai kunstvoorwerp, aangeboden door het Comité en de Prix d'honneur, een verg. zilv. van de K. N. A. C. 2de prijs oper. wagen: Nash (A. Dam en Co., Alkmaar); litho van H. Beers, aange- boden door het Comité. 2e prijs gesloten wagen: Chrysler (T. A. iWaayer, Amsterdam); kunstvoorwerp, aan geboden door het Comité). 3e prijs open wagen: Auburn (mevr. de Lange, Alkmaar); coupe, aangeboden door de Alkmaarsche Courant. 3e prijs gesloten wagen: Mercedez Benz (E. J. D. de Roemer, Amsterdam); coupe, aangeboden door de Alkmaarsche Courant. 4e prijs open wagen: mevr. Scherphuis Laban, Zaandam; droge naaldets van Graad van Rogge, aangeboden door het Comité. 4e prijs gesloten wagen: J. Hofman, Am sterdam, litho van H. Beers, aangeboden door het Comité. 5e prijs gesloten wagen; Austin (W. ;!Tasche, Schoorl); droge naaldets van Graad van Rogge, aangeboden door het Comité. Verder kreeg mevr. Voute, Bergen, met de ■Hudson een eereprijs, aangeboden door de gemeente Bergen en de heer Keurvorst, 'Amsterdam met Chrysler een eereprijs, aan geboden door de A. N. V. V. Tenslotte veroverde een zestal automobiel eigenaars een troostprijs, bestaande uit elk een flesch champagne. Intusschen had nog een verloting plaats gehad, waarvoor drie keurige gebattikte vlaggen beschikbaar waren gesteld. Deze werden gewonnen door de r.rs. 13, 103 en 200, maar de eigenaars van deze nummers kwamen niet opdagen, zoodat de vlaggen alsnog beschikbaar zijn van de houders van deze (gele) nummers. Nadat de burgemeester van Bergen, de heer mr. v. Reenen hulde en dank gebracht had aan de jury, de K. N. A. C.-bestuurders, de deelnemers, enz. enz. en de hoop had ge uit, dat velen nog eens terug zouden komen in het mooie Bergen aan Zee, was deze tweede middag voorbij. Rest ons nog te vermelden, dat ruim 200 wagens deelnamen aan het concours en dat de politie, versterkt met een aantal leden der rij'ksveldwacht, alles keurig regelde. DE REVUE. Vele honderden hebben zich ge amuseerd. Een revue opvoeren bij volslagen daglicht «1 op een open duinvlak spelen waar op gaand hout geen natuurlijke coulissen ge vormd heeft, het is een waagstuk en de revue moet al bijzonder aardig en het publiek in een zeer milde stemming zijn om ten slot te van een succes te kunnen spreken. En toch gelooven wij, dat er Zaterdag avond aan dit succes weinig ontbroken heeft. Alle factoren waren aanwezig om de revue te doen slagen en als we een opmerking mogen maken, dan is het deze, dat er over het alge meen te weinig gang, te weinig rythme in de afwerking van de verschillende tooneelen was te constateeren. Maar overigens, niets dan lof voor een uitvoering waarbij men niet over geschoolde artisten kan beschikken en die in korten tijd met zeer gebrekkige hulpmiddelen in elkaar gezet is. Als men rustig op zijn stoeltje ge zeten in den werkelijken zin van het woord de revue laat passeeren, kan men zich moei lijk indenken, hoe er georganiseerd en gere peteerd is, hoeveel zorg er geweest is voor allerlei kleinigheden, die de toeschouwer dik wijls niet eens opmerkt en die toch elk voor zich in orde moeten zijn om het geheel te doen slagen. Prachtigste zomerweer, dat men zich denken kan, in het langste der dagen, is deze revue voor de gasten welke Bergen nu reeds in zoo grooten getale telt, zeker een succes geworden. Men geeft in een duinpan &aarne iets toe, beziet de zaken min kan ?lt?ch en amuseert zich met sommige bf>r®!Ult'n?en' die men bij een revue door oepsartisten niet zou accepteeren. orkes)en,w'j beginnen met te zeggen, dat het was 7' u 'n een.soort loopgraaf gehuisvest Wff J i °P em'nente wijze van zijn taak rKn tilt eten- soufleur miste ditmaal uL rmend huisje, maar hij had over zoo'n gemakkelijke taak, dat kpn °eschouwers hem in den letterlij- 10 van bet woord wel over het hoofd ttneoi zullen hebben. a de ouverture van den dirigent, den heer n> ^le het bekende liedje van den Ber- genaar als „leitmotiev" had uitgekozen, ver scheen op het plankier, dat aan de achter zijde door een reusachtige klok was afgeslo ten, de gebaarde Chronos Mn een toepasse lijk feestlied te zingen waarna hij al spoe dig in gesprek raakte met den voortreffelij- ken badman, wiens beroep inderdaad mee brengt dat hij als weinig anderen een kijkje achter 's levens schermen kan nemen en die geleerd heeft zoo nu en dan de hand maar eens voor het gezicht te houden al heeft hij daarbij de vingers wel eens wat ondeugend ver uit elkaar gespreid. Nauwelijks is zijn discussie met Chronos ten einde of uit de wonderklok komen een aantal balletmeisjes te voorschijn, die wer kelijk haar best gedaan hebben op de daar voor weinig geschikte schoentjes de toeschou wers door haar rhytmische dansen te beko ren. Anna Pawlowna had het misschien iets gracieuser gedaan, maar van deze ballet meisjes kan getuigd worden, dat zij in allen geva le natuurlijk spel gaven Zij traden op zooals zij waren, kinderen der natuur, en juist het natuurlijke van deze eenvoudige danseressen heeft menig toeschouwer tot een applausje gebracht. Dat de badman in extase was, laat zich begrijpen en hij slaagde er zelfs in een groot deel der toeschouwers tot het zingen van een feestlied; over te halen, een prestatie waar voor wij hem gaarne ons compliment willen maken. Terwijl hij nog in volle actie was werd er een voertuig in beweging gebracht, dat uiter lijk wel iets van een automobiel had, al be twijfelen wij sterk of het 's middags bij de vlaggenrit voor den prix de concours in aan merking zou zijn gekomen. Het behoefde gelukkig niet verder dan een paar meter te rijden, toen sprong op het juis te moment een band en een tweetal toeristen stapten uit het vehikel en droegen den bad man het onderzoek van hun wagen op, waar na de noodige flesschen, biskwie-bussen enz. over het plankier vlogen zonder dat de bad man er evenwel in slaagde de motor weer op gang te brengen. Louki, een schattig vrouwtje, en John, van het bekende Amerikaansche touristentype, geraakten met den badman in gesprek en weldra bleek, dat hun komst in Bergen niet heelemaal toevallig was en dat zij er grooten prijs op stelden eens het een en ander van de feesten te zien. Daarvoor waren zij bij Piet aan het juiste adres. Deze duivelskunstenaar had, als eer tijds Alladin, maar in zijn handen te klap pen en er verscheen precies ten tooneele wat hij maar wenschte. Allereerst de verkeersagenten, een aardig groepje in smettelooze uniformen, dames en heeren, die voor dit tooneeltje een dankbaar applaus in ontvangst hadden te nemen. Piet de badman toonde zich een conferencier van den eersten rang. In twee of drie zinnen wist hij het gesprek op Kaninefaten te brengen, hij klapte maar in zijn handen en de gebaar de krijgers, die rijkelijk met ossehuiden en horens getooid waren stapten achter hun hoofdman Brinio het plankier op en zetten zich op de groen geverfde kisten welke de tooneelknechts reeds voor dit illustere gezel schap gereed gezet hadden. Brinio riep de hulp van zijn krijgers voor den strijd1 tegen de Franken in, een paar priesters, die er uit zagen of zij uit een doosje met watten ge stapt waren, voorspelden een rijken krijgs buit en dan werd Brinio op het schild ver heven en weggedragen waarbij de toeschou wers hun hart vasthielden toen hij bij dit gevaarlijke transport onder een laag zijdeur tje door moest. Hoorngeschal weerklonk en een jachtstoet verscheen ten tooneele. Ridders op paarden en schoone jonkvrouwen reden tot voor het plankier en een schout las den verzamelde dorpelingen een lijvig stuk voor welks in houd met volle instemming werd aange hoord en waarin dan ook tal van beloften voor de toekomst gedaan werden. Het gezelschap verdween weer zonder dat er zandruiters waren gevallen en een oogen- blik later had de lieftallige commère het gesprek al weer 'op 'stroopers en wild ge bracht en verschenen hazen, konijnen, fazan ten en herten ten tooneele, die de toeschou wers op een ballet tracteerden. Dan volgde er een alleraardigst tooneeltje uitgevoerd door de dames en heeren uit Heerhugowaard dat 't vorig jaar op 't eeuwfeest aldaar, iets dergelijks hebben gegeven. Met den speelman voorop, de lange pijpen in den mond, kwa men de vroeger Bergenaren met hun dames te voorschijn en daarna werden er een paar oud-Hollandsche dansen uitgevoerd, die 't be wijs leverden, dat er vroeger toch heel wat stijlvoller gedanst werd dan tegenwoordig. De beide vrijwillig verdwaalde toeristen, kwamen weer van achter de houten coulissen te voorschijn en een minuut later liep het ge sprek al over de helden der zee. Men ver wachtte nu Dorus Rijkers en zijn getrouwen, maar rnplaats daarvan verschenen er een achttal jonge dames, die alle moeite deden zonder' springen vooruit te komen in een soort schoorsteenen, die „vuurtorens" ge noemd, werden. Zij gaven zoo goed en zoo kwaad als dat ging daarin een gezamenlij- ken dans en de commère, die dit op bijzon der aardige wijze deed, bracht hulde aan de vacantiekolonies en aan de stichting Bio-va- cantie-oord, die het kasteel Russenduin voor de expositie afgestaan heeft Bijzonder aardig was het tafreeltje van de boerenbevolking, die met spelende kinderen, schoven hooi en houten harken een frisschc groep vormde en bij het kleppen van het klokje het bekende „Angelus" ten gehoore bracht. Trouwens, er waren meer van die geslaag de tooneeltjes, o.a. van het gezelschap dag- jesmenschen, waarvan de mannen drinken en kaarten en de vrouwen dé kinderen bij elkaar schreeuwen, die niet baden mogen omdat het onzedelijk is. Het tooneeltje der Wolga-sleepers was een beetje gezocht, maar niet ongeestig. Op schitterende wijze bracht de commère hulde aan „hen die vielen' toen in Bergen bij het Russenduin werd gestreden en een geestige parodie was die op den ar beid der kustwacht, die een begin zou ma ken met het afgraven der duinen en waarvan vooral de luitenant „zeer natuurlijk spel" le verde. Na een ballet van hotelpersoneel een levende reclame voor alle Bergen aan Zee- sche hotels bleken wij plotseling in Span je verdwaald en castagnetten en hakjes van dansschoentjes, klepj»erden lustig boven en op den dansvloer. Doordat het inmiddels donker was gewor den en het plankier met schijnwerpers werd belicht, kwam de finale beter tot haar recht dan wij gevreesd hadden. De Bergen aan Zee-sche schoonen in badcostuuim, die zich al eens eerder op de planken gewaagd had den mengden zich ook nu in het bonte gezel schap, twee „vuurtorens" namen links en rechts een hoekplaatsje in, herauten te paard, Neptunus, de vrouwe van Bergen, hofdames en meisjes met wapenschilden, het werd ten slotte alles tot een kleurige groep en nadat in het bijzonder de heer J. van Reenen, die de revue bijwoonde gehuldigd was, werd door het voortreffelijke orchest een slotkoor begeleid, dat zeker aller instemming heeft verworven. Ons verslag zou niet volledig zijn als wij de vertolkers der hoofdrollen en anderen, die zich voor deze opvoering verdienstelijk had den gemaakt niet even naar voren brachten. Het zijn mevrouw G. BeeldmanRensink, die met den heer J. N. Oldenburg voor Louki en John speelde, de heer L. Vasbinder, die als Chronos ten tooneele verscheen en last not least de heer B. C. Loevens, die zich als badman-conferencier aller sympathie heeft verworven. De costuums waren van de firma Ridderikhoff uit Hoorn, het kapwerk was verzorgd door de firma Michels uit Amster dam, de heer Schouten had voor niet al te schrikachtige paarden gezorgd, mevr. Pol man uit Hoorn was de leiding der balletten toevertrouwd en mej. Zomer uit Heerhugo waard leidde weer de oud-Hollandsche dan sen De heeren G. Kooiman en P. Ridderikhoff, die de revue samenstelden hebben alle eer van hun werk gehad en eerstgenoemde, die tevens de niet gemakkelijke taak van regi- seur had, ontving van het feestcomité, bij monde van den heer D Klomp, een welver diend complimentje en een fraaie ets van B. Essers als bewijs van waardeering voor deze alleszins geslaagde opvoering. De dames leidsters werden met bloemen verrast, er werd nog een kort woord van propaganda voor de tentoonstelling in het kasteel Rus senduin gesproken en daarna trokken de vele honderden, die in de dpinpan deze revue hadden bijgewoond naar het dorp, dat bij hotel Prins Maurits feestelijk met lampion nen geïllumineerd was. In Hotel Nassau'Bergen bleken tot veler teleurstelling vrijwel alle plaatsen bèzet en de nog leege tafeltjes alle voorzien van de kennisgeving, dat zij reeds gereserveerd wa ren, in Hotel Prins Maurits ging het gezel lig toe doordat honderden dankbaar van de gelegenheid tot een bal champêtre gebruik maakten, trouwens, alle terrassen zaten op dezen mooien zomeravond stampvol en in Bergen, waar wij nog even een kijkje namen in de Rustende jager, was de danszaal ge heel bezet en ging het tot half twee in den nacht alleraardigst toe. Ook andere etablis sementen hebben over de drukte op deze ge denkdagen niet te klagen gehad en wij ge looven dat de café-, hotel- en pensionhouders er niets op tegen zouden hebben als het vol gend jaar het zes en twintig jarig bestaan van de badplaats op even luisterrij'ke wijze gevierd zou worden. De derde dag een record-dag. Sinds het stichten van Bergen aan Zee nog nimmer door zoo veel menschen bezocht. De derde dag is voor wat het bezoek be treft, voor Bergen aan Zee een recorddag ge weest. Het prachtige zomerweer lokte een ieder naar dit in feestelijke stemming verkeerende Zomeroord. Reeds des morgens was het te zien, dat het buitengewoon druk zou worden. Duizenden fietsers en honderden auto's bewogen zich in de richting van Bergen aan Zee. Volgens de door de politie verrichte offici- eele verkeerstelling passeerden bij den Fianschman Zaterdag van 10 uur voormid dags tot 10 uur namiddags 625 auto's, 61 motoren en 2010 rijwielen. Zondag waren het er ruim 1000 auto's, 318 motoren en 4900 rijwielen. De tram had bet niet minder druk dan op een goed geslaagden 2en Pinksterdag het geval is en vervoerde gister 17324 passagiers of 1200 meer dan den 2en Pinksterdag. Sinds het stichten van de badplaats was het gister voor de zakenmenschen te Bergen aan Zee een recorddag. Er werd door hen en het bedienend personeel enorm veel werk ver richt en wij kunnen ons voorstellen, dat zij vannacht om half drie blijde waren, dat de feestelijkheden ten einde waren. Desmiddags om 2 uur gaf de Gymnastiek- vereeniging Be Quick, op het grasveld van hotel Nassau-Bergen, onder leiding van den heer van Zoonen een uitvoering, die door zeer veel belangstellenden werd gevolgd. Zelfs de inwoners waren er verbaasd over, dat Bergen zoo'n goede en talrijke gymnas tiekvereeniging bezit. De 2e opvoering van de revue mocht zich gistermiddag in de belangstelling van dui zenden, die voor het overgroote deel op het gratisterrein hadden plaats genomen, verheu gen. Aan het slot van de revue, die een vlotter verloop had dan de le maal, sprak de bur gemeester de heer Mr. H. D. A. van Ree nen, namens zijn vader, het comité en de geheele gemeente, woorden van waardeering tot de heeren Kooijman in wien hij alle me dewerkenden huldigde er op wijzende, dat de revue het bewijs heeft geleverd, dat er in dit gewest op het gebied van de dilettanten- tooneelspelkunst, door samenwerking iets is gepresteerd, waaraan men jaren met genoe gen zal terugdenken. Ook de heer Jac. Jansen huldigde spreker voor de uitnemend^ muzikale verzorging. Beiden bood hij een lauwerkrans aan, waarna hij Loeki (mevr. Beeldman—Ren sink) voor haar spel als commère huldigde en bloemen aanbood. Met voldoening deed mr. v. Reenen hierna de mededeeling, dat de film van de drie daagsche feesten Vrijdag a.s. in het Victoria Theater vertoond zal worden en dan één week zal loopen. Constateeren wij nog, dat de door de firma Horna (Telefunke) opgestelde luidsprekers Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zjjn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. uitstekend voldeden, aangezien ze zoo waren opgesteld, dat -het geluid niet terug kaatste en zoo werden bediend, dat men geen schal lend geluid verkreeg. Des avonds concerteerde op het revueter rein Bergen's Harmonie, Bergen's Mannen koor en Bergen's Gemengd koor, die achter eenvolgens het volgende programma ten ge. hoore brachten. Bergen's Mannenkoor, directeur P. Pran ger: 1. „Stella", ouverture, Fern. Andrieu; 2. „Fransche Amitié", fantasie, J. Martin; 3. „Une Soireé au Village", fantaisie-origina- le, D. Belleflame. Bergen's Mannenkoor, directeur Corn. Jonker: 1. „Ecce quomodo moritur Justus, J. Handel. Dit lied werd gezongen ter eere van de nagedachtenis van wijlen mevr. van Ree nen—Völter; 2. „De Gravers", isr. J. Olman, woorden van Adama van Scheltema; 3 „De Dijk", J. P. J. Wierts, woorden van Adama van Scheltema. Bergen's Gemengd! koor, directeur Joh. Brands: 1. „De Kinderkruistocht", Jac. Bon set; 2. „Adeste", O. de Nobel; 3. „O, Gul den Hoofd", Jac. Bonset. De burgemeester complimenteerde de diri genten en verzekerde, dat het comité de ver zorging van dit gedeelte van het programma ook buitengewoon gewaardeerd werd. Tot 2 uur weerde een deel van Bergen's Harmonie zich hierna bij een verzorging van het bal champêtre, afgewisseld door de Wandler Band, onder leiding vati den heer Siewerts, die zich uitstekend van haar taak kweet. Ook de tentoonstelling in het kasteel Rus senduin mocht zich in een druk bezeck ver heugen. Sinds Vrijdagmiddag werd de tentoonstel ling, die 15 Augustus gesloten wordt en da gelijks van 10 tot 5 uur a 0.25 toegankelijk is, reeds door ruim 500 bezoekers bezocht. De organisators van deze jubileum feesten hebben dus alle reden om met groote voldoening aan de resultaten van hun zoo belangeloos gegeven arbeid terug te denken. Bergen aan Zee heeft haar jubileum op luisterrijke wijze gevierd en gaat thans vol vertrouwen op de toekomst haar volgende le vensperiode beginnen. Dat de politie het verkeer uitmuntend leid de kan blijken uit het feit, dat er, ondanks de geweldige drukte, geen enkel ongelukje voor kwam. BOMAANSLAGEN IN GENUA. Alleen bedoeld om schrik te ver wekken? Vrijdagnacht zijn van ongeveer twee uur af in verscheidene wijken van Genua 35 bommen ontploft. Alleen een paar venster ruiten werden echter maar vernield. Men neemt aan dat bomaanslagen slechts een demonstratief karakter droegen. De bom men waren volgens een zeer primitief stelsel vervaardigd. Nieuwe aanslagen. Gericht tegen de fascistische regeering? In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de stand opnieuw opgeschrikt. jV-n hadden er vier bomaanslagen plaats, lus- schen half drie en 4 des nachts ontploften met tusschenpoozen van een half uur vier bommen. De lading der bommen was zoo zwaar, dat de ontploffingen in een groot deel -der stand werden gehoord en de meeste bewoners er door ontwaakten. Voor zoover bekend kwamen persoonlijke ongevallen niet voor. In een groot gedeelte der stad zijn alle ruiten gesprongen, terwijl een aantal huizen zoodanig werd beschadigd, dat zij gevaar voor instorting opleverden en moesten wor den ontruimd. Vermoedelijk heeft men hier met politieke aanslagen te doen, gericht te gen het fascistisch regime. VREES VOOR ONLUSTEN IN BULGARIJE. Er is geen regeering. De comm. hebben te Sofia Vrijdagavond po gingen in het werk gesteld, om hun verkie zingssucces te vieren door demonstraties op touw te zetten. De politie dreef de demon stranten evenwel uiteen. Aan beide zijden vie len gewonden. Bulgarije is zonder regeering, aangezien, naar eerst thans bekend wordt, minister-pre sident Liaptsjew reeds Woensdag na zijn rapport aan den koning zijn ontslag heeft genomen. Er was echter overeengekomen dit aftre den niet onmiddellijk bekend te maken, zoo lang de onderhandelingen met de oppositie over de formatie van een nieuwe regeering niet was beëindigd. Deze maatregel vindt haar oorzaak in de vrees, dat bij het bekend worden van den regeeringloozen toestand, of van het belasten van Liaptsjew met het ver der voeren der loopen de zaken, in de pro vincie onlusten zouden uitbreken vooral in enkele gemeenten, die reeds in de vreugde over de overwinning de burgemeesters eigen machtig hebben afgezet. Algemeen wordt aangenomen, dat Alexan- der Malinow met de formatie van een kabinet zal worden belast, waarin hij dan de porte feuille van buitenlandsche zaken zou nemen BEZUINIGING IN POLEN. Opheffing van drie ministeries? De doorgaans omtrent regeeringszaken goed ingelichte „Courjer Czerwony" deelt mede, dat de Poolsche regeering, in verband met bezuinigingsmaatregelen een plan heeft ontworpen tot reorganisatie en samenvoeging van een aantal ministeries, waardoor binnen kort drie ministeriën zullen kunnen worden opgeheven, n.1. het ministerie van landbouw hervorming, het minsterie van publieke wer ken en het ministerie van post, telegraaf en telefonie. Het eerste departement zal voor het groot ste deel worden ondergebracht bij het ministe rie van landbouw, de beide andere ministe ries zullen geheel worden opgeheven en waar schijnlijk reeds per 1 April a.s. van het vol gend jaar. ...4- ARRESTATIE VAN TRUSTLEIDERS IN RUSLAND. Beschuldigd van sabotage. Uit Moskou wordt aan de „Evening Stan dard" geseind, dat vele leidende personen van de Fosfortrust, waaronder de vice-voor- zitter, Roonow, beschuldigd van sabotage zijn gearresteerd. Beweerd wordt, dat zij ge durende twee jaar de trust verkeerd hebben bestuurd, noodeloos fabrieken hebben ge bouwd, onnoodige machines hebben geïm porteerd en de voltooiing vanindusirieele ondernemingen hebben vertraagd. v ENGELAND EN INDIE. De onverwachte verklaring, Vrijdag door MacDonald in het Lagerhuis afgelegd betref fende het verband tusschen de beraamd* politieke hervormingen in Indië en de be dreigde financieele stabiliteit van dit land, heeft, meldt de „Evening Standard", in par lementaire kringen begrijpelijk groote be langstelling gewekt Men vroeg zich af, wat de reden van deze verklaring was, die werd afgelegd op een dag dat in het Lagerhui! zelden vragen worden gesteld en beant woord. Het blad nu verneemt dat de verkla ring de bedoeling heeft, ongegronde beducht heid weg te nemen" en „psychologische vrees te bannen" en dat gehoopt wordt dat zij „het vertrouwen zoodanig zal herstellen, dat er geen reden behoeft te zijn voor financieelen steun". i, Er waren geen inlichtingen te verkrijgen over den vorm, waarin de regeering zich voorstelt eventueel steun aan Indië te verlee- nen, indien deze noodig mocht blijken. Er is T10j ^ens meer de geschiedenis steun aan Indië verleend, n.1. in de zeventiger jaren, toen twee millioen pond werd verstrekt. WERKLOOZENRELLETJES IN CANADA. Veertien politieagenten gewond, Veertien politiemannen zijn in het zieken huis teWinnipeg opgenomen, tengevolge van een nachtelijke vechtpartij, waarbij meer dan duizend werkloozen ender leiding van een vrouw probeerden zich toegang te verschaf fen tot een hotel vaar de minister van arbeid overleg ploegde met de plaatselijke autoritei ten over de te nemen maatregelen om de werkloosheid te bestrijden. Nadat de politie versterking had gekregen kalmeerden de verhitte gemoederen. Er wer- den twaalf betoogers gearresteerd, nadat uit de menigte mei steenen was geworpen. NIEUW CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. De Prenzameldt, dat het reeds sedert jaren bestaande conflict tusschen Bolivia en Paraguay om het bezit van den Gran Chaco opnieuw in een verscherpt stadium is getre den. Paraguay heeft de aanspraken van Bolivia definitief afgewezen, aangezien zij vergezeld gingen van dreigementen die Para guay niet dulden kon, ook al acht zij de Boliviaansche wenschen, althans gedeeltelijk, gerechtvaardigd. Verscheidene Zuid-Ameri- kaansche staten, die zich reeds eerder in het conflict gemengd hadden, hebben wederom r/u jSSC'ien'ÏOmst aangeboden om vijande. lijkheden te vermoeien. Aan beide zijden var de grens hebben de twee iegeeringen troepen geconcentreerd en reeds is het tot eenige schietpartijen tusschen de aan verschillende zijdestrijdende Indianenstammen gekomen Argentinië heeft twee regimenten infanterie gelegerd langs den Pilcomayo-rivier, die de grens vormt van de Argentijnsche Chaco, teneinde elke schending van de neutraliteit tegen te gaan. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. In verband met de ontdekking van den handel in blanke slavinnen zijn te Sydney (Australië) vier personen gearresteerd, ow een Algerijn en zijn vrouw, een Francaise die naar het heet sinds twee jaar Fransche' jonge meisjes leverden. LITAUEN CONTRA HET VATICAAN. Geen heftig protest van den paus. legenover de persberichten, als zou het Vaticaan een heftige protestnota tot de Li- tausche regeering hebben gericht naar aan leiding van de uitzetting van den nuntius Bartoloni, betoogt de „Osservatore Romano" dat de paus wel een protestnota aan Litauen heeft gezonden, maar dat deze volstrekt niet kwetsend, maar gematigd en waardig was, zooals overeenkomt met den geest van den heiligen stoel. Verder is in de nota geenszins de intrek king van het bevel tot uitzetting van den nuntius geëischt. Alleen heeft de paus, over eenkomstig het internationaal gebruik, op de mededeeling van Litauen, dat de nuntius niet meei jieisona grata was, meer nauwkeurige opgaven omtrent de bezwaren gevraagd doch deze nimmer ontvangen. KONINGIN HELENA VAN ROEMENIE ZIEK? Onvrijwillige vergiftiging. Naar de correspondent van den Daily Telegraph" uit Boekarest verneemt, zóu ko ningin Helena ziek zijn. Personen uit haar omgeving schrijven deze ongesteldheid toe aan een al te sterke dosis veronal, die zij bij vergissing zou hebben in genomen. Het agentschap Rador deelt mede, dat het bericht, dat door verschillende bla den gepubliceerd werd, als zou koningin Helena zelfmoord hebben willen plegen van allen grond is ontbloot. FRAUDE MET CIJFERTELEGRAMMEN Verklaringen van een gearres teerde. De Roemeen Lecca, die te Parijs werd ge- arresteerd in verband met het bekend maken van den inhoud van documenten van het mi nisterie van buitenl. zaken, is naar de Santé getransporteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid aan spionnage Hij heeft bekend, dat Gohard hem had aangespoord, partij te trekken van de cijfer telegrammen door den inhoud mede te dee- heida3n eCn ("'entraal'EuroPeesche mogend- i ^K:weer^ echter, de documenten niet te hebben openbaar gemaakt, maar ze te heb ben verscheurd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7