DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De brand in bet Nederlandsch Paviljoen !BuUett£and Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- #r Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Nu. 153 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Qxiqeliiksch Ovevticht HET HOOVER-PLAN. De moeilijke onderhandelingen met Frankrijk. De assurantie-penningen. Verslagenheid in Indië. Voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar. Danktelegram der Koningin. Deelneming. FRANKRIJK EN RUSLAND. Aandrang tot het zoeken van nauwere handelsbetrekkingen. VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN TWEE SPAANSCHE DORPEN? Hulp uit San Sebastiaan gevraagd DE COMMANDANT VAN DE „POSEIDON" SCHULDIG BEVONDEN. Van zijn functie ontheven. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH OORLOGSSCHIP. Zes gewonden. NA DE VERKIEZINGEN IN SPANJE. De regeering-Lerroux krijgt geen steun van de socialisten. DE FRANSCHE PLAATSVERVANGENDE MILITAIRE ATTACHÉ TERUGGEROEPEN. DE MOORD OP DEN HOOFD- REDACTEUR VAN DE NOVOSTI. NIEUWE NOTA VAN HET VATICAAN AAN HET QUIRINAAL. HEVIG NOODWEER IN HONGARIJE. Een heel district verwoest. HET BEIERSCHE UNIFORMVERBOD. ZIJN VROEGERE VROUW VERMOORD. EEN OPBRUISENDE LANDJONKER. DE WARMTE IN AMERIKA. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN CHINA. ALKMAARSCHE COURANT. DO.IDËHUAG JULI 1931 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. -V Het wil met de Fransch-Amerikaansche besprekingen over het Hoover-plan nog hee- lemaal niet vlotten. Gister zijn zij opnieuw onderbroken en verdaagd tot hedenavond half tien. Het Fransche kabinet heeft een memoran dum van de regeering der Vereenigde Staten ontvangen, waarin de principieele bereidwil ligheid wordt uitgesproken de onderhande lingen voort te zetten, doch waarin tegelij kertijd de nadruk wordt gelegd op de be langrijke meeningsverschillen. Hedenmorgen zal te Parijs opnieuw een ministerraad worden gehouden, waarin het antwoord uit Washington zal worden be- v handeld. Omtrent de beteekenis van den nieuwen Amerikaansche stap wordt van Fransche zij de nog niets medegedeeld, doch het is niet uitgesloten, dat het verband houdt met de overweging te Washington het plan-Hoover in een nieuwen vorm uit te voeren, zoo noo- dig met uitsluiting van Frankrijk. Het tegen zes uren gisteravond uitgege ven communiqué luidt als volgt: „In den loop der besprekingen, welke heden hebben plaats gehad, heeft staatssecretaris Mellon den tekst van een document medegedeeld, dat bedoelt uitsluitsel te geven over de hou ding der Amerikaansche regeering met be trekking tot de huidige onderhandelingen. Dit document heeft den vorm van een aide- mémoire. Het constateert, behalve den wensch der Amerikaansche regeering de on derhandelingen voort te zetten, daar er nog belangrijke meeningsverschillen tusschen de beide regeeringen bestaan. Het document, dat officieel te Wash^igton zal worden gepu bliceerd, zal Donderdag in den Franschen ministerraad behandeld worden. De Fransch-Amerikaansche onderhande lingen zullen dan Donderdagavond om half tien weer worden hervat''. Aangezien men in de Fransche hoofdstad meent gegronde vrees te hebben, dat in ge val de Fransche regeering een weigerend antwoord zal geven, Amerika met een even tueel nieuw voorstel Frankrijk zal voorbij gaan, is, naar verluidt, de stemming nogal verdeeld. De regeering bevindt zich in de uiterst moeilijke positie te moeten laveeren tusschen de wenschen van het parlement en de poli- tieke stroomingen in het buitenland. In ieder geval heeft men er niet toe kunnen besluiten tegenover het Amerikaansche memorandum stelling te nemen voor een bespreking in den ministerraad. Op het oogenblik is het nog niet mogelijk eenige voorspelling te doen. De middernachteditie van het blad „Le Matin" geeft bijzonderheden over het gister middag door Mellon overhandigde memo randum van Hoover. Volgens dit blad heeft de Amerikaansche president nogmaals de omstandigheden uiteengezet, die hem tot het nemen van zijn stap aanleiding hebben ge geven, waarna hij Frankrijk nogmaals aan raadt van Duitschland de terugbetaling der leening niet eerder te vorderen dan vóór een zeker tijdstip. President Hoover meent, dat het onmoge lijk is het in Duitschland voelbare crisisge vaar op zijde te zetten, wanneer men lange en moeilijke methodes gaat volgen. Prof. De Bussy over de plannen van het Ned. Comité. Gistermorgen hadden wij, zegt het Hbld., -•en kort onderhoud met prof. dr. L. Ph. Ie Cosquino de Bussy, die gistermiddag laat met zijn medewerker ir. Utermark per vlieg fuig uit Parijs was teruggekeerd. Alvorens te Le Bourget op te stijgen, had prof. De Bussy 's morgens nog een bezoek aan de ruïne te Vincennes gebracht, ten einde te trachten na te gaan wat aan documenten nog uit de puinhoopen te voorschijn kon worden gebracht. Inderdaad werden enkele bundels pape rassen gevonden, die betrekkelijk weinig door het vuur waren beschadigd, doch uit den aara oer zaak kon op dit gebied weinig wor- ,en aangezien de bestaande toe- °°pig moet w°rden gehandhaafd 'ni-( °Zer de v°orloopige plannen van comité vernamen wij nog dat onze zegs wr°V°oTSdahfft 1 te bepalen tot egen Haar hÏ dat,weini£ instemming vond, daar de meeste andere leden bleven vasthou den aan t paviljoen-denkbeeld. Prof De Bus sy denkt aan n loods van triplexhout, van ce- lotex of van ander gemakkelijk te hanteeren materiaal, desgewenscht te beschilderen of te bespuiten met Indische motieven. „Een thee-fabriek is kant en klaar te koo- pen opperden wij en zou o.i uitmun tend aan het doel beantwoorden". „Juist", meende de hoogleeraar, „en Krupp levert alle mogelijke soorten loodsen, die dadelijk in elkander worden gezet. Maar nog eens: ter zake is nog niets definitiefs be sloten". „Ik denk mij", ging de heer De Bussy voort, „een gouvernementeele economische- statistische-hygiënische inzending. Het sta tistische gedeelte nu, omdat de tijd om nog iets artistieks te vervaardigen te kort is, be staande uit bergen materiaal, dat toch voor handen is". „Is" vroegen wij „reeds iets naders bekend omtrent een eventueele verlenging van den duur der tentoonstelling?" „Neen, en het lijkt mij beter, dat dit niet gebeurt. Het werd met de fair te Wembley gedaan en die is toen hopeloos verloopen". „Kunt u uwe meening omtrent de voorloo- pige plannen in enkele woorden samenvat ten?" „In elk geval geen reconstructie; wat wij zullen doen, hangt af van wat wij kunnen krijgen en van wat wij kunnen bouwen Reeds komen aanbiedingen van verschillen de zijden binnen". En om die laatste mededeeling te bevesti gen, belde juist uit Den Haag de Onderne- mersraad op met de vraag of hij iets kon doen. Ook die steun werd voorloopig gaarne aanvaard. Het wachten is nu op het definitief besluit van het comité, dat wij over enkele dagen zullen kennen. Mr. Fock over de berichten uit Indië. Hoewel overstelpt met vele beslommerin gen ten gevolge van het afbranden van het Nederlandsch paviljoen te Parijs, vond de voorzitter van het Nederlandsche Tentoon stellingscomité mr. D. Fock, gistermiddag toch nog even tijd ons te woord te staan, zegt de Telegr., in verband met berichten uit In dië, als zou voor de Indische inzendingen niet voldoende zorg zijn gedragen. Van een eisch, dat de kostbaarste voorwer pen in een kluis zouden moeten zijn gebor gen, was den heer Fock niets bekend. Dat de verzekeringen der Indische inzendingen te laag zouden zijn geweest ontkende Z.Exc. echter krachtig. Het Comité heeft alle inzen dingen precies volgens de gedane opgaven verzorgd. Het ingestelde onderzoek te Parijs heeft voorts uitgewezen, dat de bewaking van het Paviljoen volgens de gestelde voor schriften is uitgeoefend en dat de waker vol komen zijn iplicht heeft gedaan. Toen hij aen brand ontdekte, heeft hij on middellijk den heer Moojen gewaarschuwd. Deze waker deed op geregelde tijden de rond te. Het onderzoek heeft nu wel uitgemaakt, dat kortsluiting niet de oorzaak van den brand is geweest. Of aan kwaadwilligheid moet worden gedacht, daaromtrent bestaat geen enkele aanwijzing. Het parket te Parijs heeft bij zijn onderzoek geconstateerd, dat de electrische geleiding in orde was en be hoorlijk afgesloten. In verband met het verwijt van geen vol doende veiligheidsmaatregelen, wees mr. Fock er nog op, dat de heer Moojen verre weg de kostbaarste verzameling had inge zonden en dus zeker goed op de beveiligings maatregelen gelet zal hebben. Op onze vraag, of de uitbetaling der assu rantiebedragen in orde was, verklaarde de heer Fock, dat de assurantiemaatschappijen nog even gewacht hebben met de uitbetaling, tot de resten der puinhoopen waren onder zocht voor de mogelijkheid, dat misschien nog voorwerpen van waarde zouden worden gevonden. Met den steun van Nederland en Indië zal men er stellig in slagen weer met een behoorlijk paviljoen voor den dag te komen. Met groote dankbaarheid gewaagde de heer Fock van de vorstelijke gift van 400 000 francs van den hr. Hartog. Men zal er alles op zetten om nog een behoorlijke collectie in zendingen bij elkaar te krijgen. Vrijdagmiddag a.s. zullen de verschillen de maatregelen worden vastgesteld. Beroep op hef Nederlandsche volk. Naar aanleiding van de in wording zijnde plannen om op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs eerlang een nieuwe Nederlandsche expositie in te richten, heeft naar het Corr - Bureau meldt, de Vereeniging Oost en West te 's-Gravenhage, in overleg met de Ver eeniging van Ambtenaren B. B. in Oost-In- dië, gisterochtend met een aantal vertegen woordigers der Nederlandsche pers een be spreking gehouden omtrent het doen van een beroep op het Nederlandsche volk, om mede te werken de pogingen van het tentoonstel lingscomité te doen slagen. Zoodra nader be kend zal zijn op welke wijze deze plannen zullen worden uitgevoerd, zal eventueel ter stond een definitief comité worden samenge steld, en zal worden uitgemaakt, wat ter be reiking van het gestelde doel zal moeten ge schieden. Binnen enkele dagen zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Naar het Hbl. van zeer bevoegde zijde ver neemt, is het bedrag waarvoor de Neder landsche inzending te Vincennes was verze kerd 1.100.000; de ipremiën zijn, voor zoo ver bekend, ten volle betaald. Het Nederlandsche comité heeft dus van het tentoonstellings-assurantiefonds, waar over feitelijk de Fransche staat het beheer heeft, elf ton te vorderen. Voorts heeft het comité nog een bedrag in kas, nl. een deel van het geld, dat was be stemd voor bet beheer van de inzending tot 1 November. Er is een gedeelte van dat geld natuurlijk verbruikt, maar steeds is zeer zui nig gewerkt en geleefd, zoodat het overschot meevalt. Een Aneta-telegram d.d. gisteren uit Ba tavia meldt: De geheele Ned.-Indische pers spreekt die pe verslagenheid en ontsteltenis uit over den brand in het Nederlandsche paviljoen van de Koloniale Tentoonstelling. De bladen be schouwen deze als een nationale ramp, voor al voor Ned.-Indië. Velen zijn onder den in druk van het onschatbaar en onherstelbaar verlies scherp critisch gestemd. Het „Nieuws van den Dag" constateert dat de voorwaarde dat de kostbaarste kunstvoor werpen in een brandvrije kluis moesten wor den opgeborgen door het Nederlandsche hoofdcomité aanvaard, doch niet nagekomen is. Het blad is van meening dat de heer Moojen voor dit verzuim aansprakelijk is en voorts voor het onschatbare verlies. „Hij en niemand anders". De heer Moojen moet maar eens verklaren waarom hij de voor waarde welke door het Indische Comité werd gesteld plompweg negeerde en waarom hij de bewaking van millioenen aan kostbaarhe den aan een enkelen waker overliet. Het „Bat. Nieuwsblad" wijst er op dat men verneemt over allerhande verliezen en dat herhaaldelijk geseind is dat de •heer Moojen alles verloren heeft, maar over de verreweg kostbaarste inzending van Ned.- Indië zwijgen de telegrammen in alle talen Echter kan men Aneta hiervan geen verwijt maken. Het bewijst alleen dat men te Parijs en in Nederland nog niet goed begrepen heeft wat er eigenlijk is gebeurd. Ook het ,Bat. Nieuwsblad" neemt aan dat de kost baarste voorwerpen niet zijn opgeborgen in een kluis. Allerwegen stijgt de vrees dat het Bat. Genootschap bij den neus is genomen om geen erger woord te gebruiken. De som waarvoor de unica van Ned.-Indië waren verzekerd is belachelijk laag. Trouwens nu aan de eerste voorwaarde niet is voldaan, rijst ook twijfel of 'een afzonderlijke verzeke ring is gesloten voor de Indische inzending (de tweede eisch van het Indische Comité). De Parijsche correspondent van het Hbld. telefoneerde gisteravond: Hedenmiddag heeft op het terrein van ons aigebrand paviljoen de controle plaats gehad van de verdeelkast, die zooals gisteren ge meld werd nog onder het puin lag. Bij de opening van de kast in tegenwoor digheid van de Parijsche deskundigen bleek, dat alle vier de handels neergehaald waren, zoodat daarmede bewezen is, dat de bewaker waarheid gesproken heeft, toen hij verklaarde dat hij, als lederen nacht, den stroom heeft afgezet. In de kast waren de loodzekeringen gesmolten, maar dit wil niets zeggen, ge geven de hitte waaraan zij door den brand bloot gesteld gewèest zijn. Kortsluiting was immers reeds onmogelijk verklaard toen de zekeringen in den transformator intact ble ken. Thans weet men nog bovendien dat er geen stroom op de leiding stond; nieuw be wijs dat de electrische installatie de oorzaak van den brand niet kan zijn geweest. De deskundigen hebben verder den kabel tusschen transformator en verdeelkast door gemeten en daarbij geconstateerd dat ook deze geheel intact gebleven is in weerwil van de groote hitte, waaraan hij door den brand blootgesteld is geweest. De hoofdingenieur Mallet der Parijsche electriciteitswerken heeft dan ook verklaard dat als oorzaak de electriciteit kon worden uitgesloten. Vastgesteld is door de verklaringen der ge tuigen dat de vestiaire door middel van een rooster met de buitenlucht in verbinding stond. Het is dus mogelijk dat er door dit rooster iets naar binnen geworpen is om brand te stichten. Of dit inderdaad ook ge beurd is kan echter nog volstrekt niet wor den gezegd. Nadat dit onderzoek had plaats gehad heeft de verzekeringsmaatschappij vergun ning tot het opruimen van het puin gegeven, waarmee dadelijk is begonnen. Donderdag gaat men in drie ploegen aan het werk, om de voorbereiding voor den herbouw zooveel mogelijk te bespoedigen. Vermeld kan nog worden dat de drie ka nonnetjes van de Oost-Indische Compagnie, door het Rijksmuseum afgestaan, ongedeerd van onder het puin te voorschijn gekomen zijn. De Parijsche prefect van politie Chiappe heeft een bespreking gehad met politie- en brandweerautoriteiten, die belast zijn met het nemen en uitvoeren van veiligheidsmaat- regelen voor de koloniale tentoonstelling. De prefect heeft kennis genomen van het on derzoek, dat nog steeds voortduurt, naar de oorzaak van den brand in het Nederlandsche paviljoen. De deskundigen waren van mee ning dat aan boos opzet niet kan worden gedacht. Voorts werd hem verzekerd dat, ondanks het tijdelijk karakter van de gebou wen op de tentoonstelling, alle veiligheids maatregelen waren getroffen. Men heeft be sloten al die maatregelen nog eens nauwkeu rig na te gaan en, in overleg met het alge meen secretariaat der tentoonstelling, de „on brandbaarheid'' van die betimmeringen nog eens na te gaan, ten aanzien waarvan de proeven niet overtuigend zouden zijn ge weest. Overigens inspecteeren 's nachts brand weerlieden en agenten gezamenlijk de pavil joens om dan tevens na te gaan of de door de exposanten aangestelde nachtwakers op hun post zijn. Op deze manier, meenden de autoriteiten, heeft men reeds van de opening der tentoonstelling af, het beste systeem ter beveiliging toegepast. H. M. de Koningin heeft, in antwoord op het telegram van deelneming met de vernie ling door brand van het Nederlandsche pa viljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs van maarschalk Lyautey, aan dezen het volgende geantwoord: „Zeer gevoelig, mijnheer de maarschalk, voor Uw minzaam telegi'am en voor de betuiging van deelne ming die ge Mij hebt willen doen toekomen, naar aanleiding van den brand, die het Ne derlandsch paviljoen en de schatten die het bevatte, vernield heeft, stel ik er prijs op U Mijn oprechten dank te betuigen". Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond heeft het volgende telegram gericht aan den minister van koloniën: De Nationaal Jongeren betuigen de Nederland sche regeering hun groote deelneming bij de vernietiging van Nederlands grootste schep ping op dé Koloniale tentoonstelling te Pa rijs. Tevens heeft het Nationaal Jongeren Verbond zijn landelijke organisatie ter be schikking van de regeering gesteld om daar waar het mogelijk zal zijn, behulpzaam te zijn bij een eventueele inzameling voor den opbouw. In den loop van de jongste Kamerzitting heeft de Fransche afgevaardigde De Monzie kritiek geoefend op de buitenlandsche politiek zijner regeering. Hij eischte dat Frankrijk, dat in Oost-Europa een nederlaag geleden heeft, met Rusland een actievere handelspolitiek zal voeren. In zijn antwoord verklaarde Flandin, de mi nister van financiën, dat hij na zijn terugkeer van zijn studiereis in Centraal-Europa, voor een meer actieve handelspolitiek is opgekomen. De regeering heeft dan ook onlangs de onderhan delingen met de Sovjets hervat en getracht door het verleenen van credieten de buiten, landsche handel uit te breiden. De credieten zullen echter slechts verleend worden aan die Russische industriën, die voldoende waarbor gen kunnen bieden en bij wie het geld goed be steed is. De minister noemde het geheel onjuist te be weren, dat Frankrijk zijn geld aanwendt voor het voeren van een imperialistische handelspo litiek. Naar uit Vergara aan het blad „Ahroa" gemeld wordt, hebben zich in dit dorp ern stige gebeurtenissen voorgedaan, die een ge volg schijnen te zijn van de verkiezingsinci denten van verleden Zondag, waarbij een persoon werd gedood. Reeds lang bestaat er een wrijving tussdhen de inwoners van Ver gara en van Eibar, een dorp op enkele kilo meters afstand. Zonder dat men de juiste reden weet, zouden gister zes vrachtwagens met gewapende lieden uit Eibar op weg naar Vergara zijn gegaan, met het doel dit dorp in stormloop te plunderen. Het bericht hier van bracht de bevolking in hevige verwar ring. Vrouwen en kinderen liepen kermend en huilende de straat op. De burgemeester van Vergara telefoneerd naar San Sebastiaan om spoedige versterking. Op het oogenblik ontbreken bijzonder heden, daar telefonische verbinding uiterst moeilijk is. Alle mannen wachten de vracht wagens op, die te middernacht vermoedelijk nog niet waren aangekomen, want de vrou wen antwoorden op alle telefonische vragen met beden om hulp. De commandant van den Britschen onder zeeër „Poseidon", die in de buurt van Wei- Hai-Wei ten gevolge van een botsing met het Chineesche stoomschip „Luta" vergaan is en bij welke ramp 20 personen om het leven kwamen, werd door dien krijgsraad te Londen schuldig verklaard en met een ernstige be risping van zijn functie ontheven. De Britsche admiraliteit deelt officieel me de, dat ten gevolge van een ontploffing, wel ke heeft plaats gehad aan boord van het in de Perzische Golf gelegen Britsche oorlogsschip „Folkestone" zes matrozen gewond werden ini in ii jïi i i ^«£4 Volgens een telegram van Belga uit Madrid heeft Pristo de socialistische minister van financiën sprekend over den uitslag der verkiezingen, gezegd, dat de winst der socia listen de verantwoordelijkheid van de huidige regeering vergroot. Wat 't persoonlijk succes van Lerroux, den republikeinschen radicalen minister bij de verkiezingen betreft. Prieto verklaarde nadrukkelijk, dat een regeering, waarvan Lerroux de voorzitter zou zijn daarover wordt n.1. gesproken noch op den steun, noch op de medewerking, zelfs niet op het vertrouwen der socialisten zou kunnen rekenen. Wij, zeide Prieto, zullen een kabinet Lerroux in geen enkel opzicht steunen. j Naar de Königsberger Allgemeine Zei' tung van welingelichte zijde verneemt, is de plaatsvervangende Fransche militaire atta ché, die betrokken is geweest in de Koning»- bergsche spionnageaffaire, van zijn post te ruggeroepen. Hij is reeds uit Berlijn Ver trokken. De gezworenenrechtbank te Agram heeft de beide hoofdbeklaagden inzake den moord op den hoofdredacteur van de Novosti ter dood veroordeeld en 19 anderen ten kortere of lange gevangenis- en tuchthuisstraffen. De Heilige Stoel heeft gister opnieuw een nota doen overhandigen aan de Italiaansche regeering. Over den inhoud hiervan wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Sinds den aanvang van het geschil over de katholieke actie is dit reeds de zevende nota die tusschen beide partijen is gewisseld. Naar uit Szeg^din gemeld wordt, heeft in de afgeloopen dagen in de omgeving een ver woestende storm gewoed, gepaard gaande met hevig noodweer. Het district werd totaal verwoest. Over een oppervlakte van 40 K.M. bij 8 a 10 K.M. is de oogst volkomen te gronde gegaan. Ook de beroemde paprikacul tures zijn door het noodweer vernietigd. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen ge nomen om den nood te lenigen. De Landdag heeft het nationaal-socialisti- sche voorstel tot opheffing van het verbod van optochten in uniform, verworpen. De politie te München heeft het dragen van uniformen of kenteekenen van politieke vereenigingen voor wacht- en eereposten van allerlei aard verboden. Een 52-jarige arbeider uit Harburg-Wil helmsburg was vorigen Vrijdag uit de gevan genis ontslagen, na een straf van een paar jaar, waartoe hij wegens een zedenmisdrijf- was veroordeeld, te hebben ondergaan. Woensdagochtend drong de man in de wo ning van zijn vroegere vrouw binnen, die in het proces bezwarede verklaringen tegen hem had afgelegd en nadien scheiding had ge vraagd. Met een kolenschop sloeg hij de on gelukkige, die nog te bed lag, den schedel in. Na zijn daad te hebben verricht, stelde hij zich later vrijwillig ter beschikking van de politie. In een stal op een groot riddergoed te Gross-Janowitz bij Liegnitz ontstond Dins dagavond een woordenwisseling tusschen den 25-jarigen zoon van den eigenaar van het riddergoed en een paar melkers. Toen dezen weigerden te voldoen aan zijn bevel den stal terstond te verlaten, schoot de jon geman met een geweer op de melkers, waar op een knecht werd gedood. De bewoner» van het dorp poogden daarop verontwaar digd het kasteel te bestormen. De gendarme rie kon dit met veel moeite verhinderen. Ze nam den moordenaar gevangen en brachi hem over naar Liegnitz. De hitte in de Vereenigde Staten neemt nog toe. Er zijn thans 766 dooden en een onnoe melijk aantal paarden en rundvee is omgeko men. Te Detroit moest de ijzergieterij van Ford vanwege de warmte sluiten: 250 arbeider» hadden hulpverleening noodig; een is ge storven. De regeeringstroepen zijn in de provincie Kiangsi over een front van 130 mijl met 200,000 man een aanval op de communisti sche troepen begonnen. De taak van de re geering wordt bemoeilijkt, doordat de meeste communisten zich jn de bergstreek ophoudea.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1