HEVEA-™®® Stad en Omgeving. IIR OATilJKI) OPSTPRS JAARVERGADERING PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN IN NEDERLAND. grens. We gingen vervolgens over Halfweg langs de Ringvaart over den Spaarnwouder- weg naar Schiphol, waar we ongeveer 2 uur arriveerden. Op Schiphol is men niet spoe dig uitgekeken, 3- en 4-motoren vliegtuigen trokken de aandacht en niet het minst de groote Duitsche „2000", een luchtschip, waar men met bewondering naar opziet. Ook onze Fokkers trokken de aandacht en vele dames klommen in de cabine om eens echt m een vliegtuig te zitten. Natuurlijk kregen we ook een technische uitlegging van de inrich ting van een vliegtuig, doch de meesten zul len daar weinig van hebben begrepen. Men heeft ook gevlogen. Een 53-tal onder gingen den luchtdoop, dank zij het geredu ceerde tarief, dat met 100 pet. was verlaagd We zouden haast vergeten, dat Schiphol ook een uitstekend restaurant had en men volop gelegenheid had om den inwendigen mensch te versterken. Het duurde wat lang, daar de rondvluchten heel wat tijd vorderden en om streeks 5 uur vertrok men naar Amsterdam Onder geleide van de motorbrigade werd door een druk gedeelte van Neerlands hoofdstad gereden, waar we volop gelegen heid hadden het drukke verkeer te volgen. Aan de motorbrigade en verkeerspolitie, die ons voorging en het verkeer stop zette, een woord van dank. Vanaf de pont ging men over Buiksloot, Ilpendam en Purmerend naar Midden- Beemster, waar voor de laatste maal in „De Tuinbouw" werd gepleisterd. Het was bijna half negen, toen men vertrok. Over de Jisper- weg en Schermerhorn ging men over de Friesche brug naar Alkmaar tot den Katten berg. Hier werd nog even halt gehouden, omdat de fanfarecorpsen Eensgezindheid en !St. Cecilia ons afhaalden. Overal stonden familieleden en belangstellenden te wachten en klokslag 10 uur waren we bij het raad huis, waar men vroolijke muziek liet hooren en de stoet werd ontbonden. Een reis van 132 KM. was volbracht. Een woord van dank aan de commissie, aan de talrijke eigenaars die hun auto's beschikbaar stelden en aan de burgerij die financieelen of andere steun gaf, is niet misplaatst. URSEM. Tot leerling-ambtenaar ter gemeente-secre tarie te Ursem is door B. en W. benoemd de heer R. J. de Vries te Leeuwarden. -■ WINKEL. De op 17 Juni gekozen leden van den gemeenteraad, hebben allen hun benoeming 'aangenomen. ï/zersfer/c NAAR DE GEUL OP TEXEL. De heer A. H. B. schrijft ons: Aangevoerd per autobus of per particulieren auto stond 's morgens vóór 9 uur op den stei ger van 't havenhoofd aan Den Helder een groep natuurvrienden (leden der afd. Alk maar van de Natuurhistorische Vereeniging) bijeen, om met de stoomboot Marsdiep I naar Texel over te steken. Doel: de Geul, de vaag bekende groote duinvallei in 't Z. van Texel. Heerlijk frisch weer, niet te warm (de zon bleef licht omsluierd achter dunne bewol king), rustige zee; een verrukkelijk uitzicht over het verdwijnende vasteland en 't al dui delijker opdoemende eiland met zijn tamelijk hooge voorduintjes oip de Onrust, zijn gewel dige in de laatste jaren zoozeer aangegroei de zandplaat, de Hors, en al gauw een witte kerktoren, n.1. van de Hoorn ('t dorp, waar de excursie heen moest, om vandaar uit het wilde land op te zoeken); langzamer hand duidelijker Den Burg met zijn twee hoo ge, forsche torens; de lange vrij hooge bult van de Hooge Berg, en de huisjes, torens en masten van 't Oude Schild, Texel's haven plaats. De aanleg onder veel belangstelling en drukte in de haven (vol schuiten), de tocht met de extra autobus, alles verliep vlot, en de rit over de Hooge Berg met zijn rijk begroeide „tuunwallen" vol Ooievaars- bek, Leeuwentand en Engelsch gras, zijn rijkbloeiende vlierboschjes met de witte tui len, zijn vele geschoren schapen, leelijke schaapskooien en lieflijke boerderijen naar ■Den Burg hield er de stemming goed in. Van Den Burg over de Westen naar Den Hoorn ging door vlakker land met gelijksoortige schapen en wallen, maar 't verwachtte Bil- zenkruid liet zich niet meer zien, wèl de mooie roode Zwanenbloem (met haar 9 meel draden en 6 zwaantjes in elke bloem). Na voor verfrissching en voorraad gezorgd te hebben in 't nette café van Kuiper onder lin den in de eenige dorpsstraat van Den Hoorn, ving men den tocht naar de rimboe aan. Eerst langs vlakke weiden met al mooie vondsten langs de slootjes: flink pijptorkruid met zijn witte schermen, witte Waterkers (een Crucefeer) een enkele Engelwortel (een Schermbloem), forsche lila Watereereprijs, een slootje vol wit met gele Waterranonkel, en verderop de door iedereen terecht ontziene lichtrose gedrongen aren van de echte Or chis latifolia met haar prachtig fijn rood honingmerk op bijna witten grond; en voorts soorten van Biezen (o.a. Bloembies) en Zeggen. Toen begon allengs de stijging en werd de flora anders: mooie groepen gele Verfbrem, een enkele Kattendoorn, ja, een der liefheb bers was zoo gelukkig 't uiterst kleine Dwerg- vlas te vinden, waaraan, hoe fijn ook. de ty pische bloeiwijze (een bijscherm) duidelijk te herkennen was. Ook hier gele Composieten, weldra de rose vlinderbloemen van Kruipend Stalkruid, een enkele witte duinroos en een rose vleugeltjesbloem, en op weer ietwat vochtiger plekken verspreid de mooie wit- met-paars-en-gele Oogentroost. Toen was echter de hoogte reeds overschreden, die nog steeds het uitzicht op de Geul had belet. De Geul! Een zeer groote, vrij breede, maar vooral heel lange duinvallei in de richting Oost-West, ten N. en ten Z. be grensd door een vrij hooge duinenrij, 't Oos telijk deel was thans een groote waterplas met veel kroos en wier (o.a. Flap), waartus- schen donkere waterhoentjes zwommen en ploeterden. Af en toe vloog een bergeend op (te herkennen aan 't wit en bruin), ook een paar wilde eenden vlogen met gerekten hals over de plassen heen. Met het uitzicht op dit wijde, lieflijke tooneel werd op een laag heuveltje geluncht, nadat op een drassig plekje een groep typische zomerzwammetjes was ontdekt: de vuurroode Peziza scutellata met haar krans van zwarte borsteltjes langs den rand. Maar daar naderde het noodlot... in den vorm van een jachtopziener en sommige rim boe-reizigers werden duidelijk ongerust' Ge lukkig evenwel had de ijverige secretaris de noodige bescheiden om 't noodlot te bezweren en de belooning was: de jachtopziener zou ons het nest laten zien van de bruine Kieken dief En daar ging het: langs draad, over draad, door duindoorns, en om onderweg wat waar te nemen, daarvoor was haast gen tijd, toch genoeg om weer die Peziza's te vinden en Tormentil en het blauwe Glid- kruid en de gele Muurpeper; ja op een open helling groeide schitterend in ettelijke exem plaren met mooie groote zalmroode bloem kronen de Strandwinde met haar leerachtige, niervormige bladen (een echte Halophyt), er! in de laagte groote bossen Galingaangras. En gelukkig: de belooning voor de moeite kwam. In een boschje van vlier en duindoorn lag op den grond 't oereenvoudige nest (be staande uit eenige stengels en vezels van gras en helm) van de Kiekendief, met twee al vrij forsche ietwat vuilwitte jongen, die zich vrij kalm door een der leden der excursie lieten opnemen en bekijken. Toch waren zij tegenover die vreemde indringers wel ang stig; zij zaten vaak met den kromgesnavelden bek wijd open en sloegen af en toe met hun reeds vrij goed ontwikkelde vleugels. De jachtopziener legde ze weer in 't nest in de (juist kort te voren voor goed doorgebroken) zon, om aan enkele liefhebbers gelegenheid te geven tot kieken en tot filmen. En daarna kwam de uitnoodiging, om wat langs een helling opwaarts te gaan en een eksternest met jonge eksters te zien. Dit gaf aanleiding tot 'n klimpartij door een waar bosch van ai mooi bloeiende purperen Smalbladige Wil genroosjes, en ja, in een groote vlier lag op een tak verscholen 't nest met doornenkap er boven en een zwart met wit jong er intwee andere jongen waren gaan 'wegschuilen op een tak. Aan vlier geen gebrek; die stoffeer de in rijken bloei alle hellingen in 't Z Nu nog wat hooger klimmen om een lange blik te werpen op de rustig bruisende, blauwe Noordzee en van hieraf ging de tocht langs nieuwe ,,paden"(?) naar Den Hoorn terug. Dit was weer klimmen en klauteren, af en toe wat vermoeiend, maar opnieuw werd Ga- lingaan gevonden en ook Thhrincia en Com posieten (o.a. 't Muizenoortje), ja zelfs Ro zenkransjes, en zoo bereikte men den top van 't vrij hooge Loodsmansduin, vanwaar men genoot van een schitterend panorama naar alle kanten: over groene duinrichels en -val leien, over vlak land en wijde zee met op den voorgrond dorp en kerktoren van Den Hoorn, en in de verte o.a. de boog van de Texelsche duinen en hier en daar kerktorens. Heerlijk genieten en.... uitrusten tevens! In de vlakte teruggekeerd vonden wij in een veenachtig, eenigszins moerassig stuk land opnieuw gelegenheid tot botaniseeren, als 2 soorten Zonnedauw (rond- en lan^bla- dig), Waternavel, de woekerplant Warkruid, maar dat alles nog niet in bloei, evenmin als 't levenmos Marchantic. We misten helaas de mooie blauwe Klokjesgentiaan, maar een slootje troostte ons met Fonteinkruid en de bruinrood bloemen van de Wateraardbezie. De verfrisschen in 't bekende café in Den Hoorn waren overwelkom. En de terugtocht per autobus werd met nieuwe opgewektheid aanvaard, evenals de heerlijke bootreis, die (zonder bruinvisschen ditmaal) voerde tot het prettige, degelijke diner in hotel De Burg aan het havenhoofd te Nieuwediep. Een excursie, die niet licht door de deelne mers vergeten zal worden! De eerste dag In het Gulden Vlies werd gistermiddag een druk bezochte algemeene vergadering gt- houd.m van den Patroonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland. Begroeting door den voorzitter der afd. Alkmaar. De voorzitter van de afdeeling Alkmaar de heer J. R i n g e r s, hield een begroetino-S-' rede namens de af deeling, waarin hij zijn voldoening er over uitsprak, dat dit jaar in Alkmaar vergaderd werd. Met vreugde con stateerde hij de groote opkomst. Snr. wees er op, dat men in het bouwbedrijf thans den terugslag ondervindt van den stil stand in zaken, die het vorig jaar intrad Hij wees op het vele in Alkmaar, dat bouw kundige waarde heeft en den toets der critiek kan doorstaan. Ook in hedendaagsche bouw kunst presteert Alkmaar wat gezien mag wor den en daarnaast bezit het machtige bouw werken uit het grijze verleden, van menschen die niet over de hedendaagsche hulpmiddelen konden beschikken. Voorts sprak hij een woord van herinne ring aan de voor Alkmaar zoo bange dagen van 1573, waarin de bevolking het lot van Haarlem dreigde te ondergaan. Het was de timmerman Pieter van der Mey, die uit de belegerde stad den prins van Oranje en de Staten wist te bereiken, zoodat toestemming kon worden verkregen om de dijken door te steken. De schriftelijke toestemming, verbor gen in zijn polsstok, viel in hadden van de Spaanjaarden, die uit angst voor het water aftrokken. Wij, die hetzelfde vak uitoefenen, kunnen trotsch zijn op den door een eenvoudi- gen timmerman betoonden moed. Mogen wij ook in moeilijke tijden sterk zijn en de lei ding blijven geven. Spr. wekte de aanwezigen op zich in Alk maar te vestigen, doch niet als concurrenten. (Gelach en applaus.) Openingsrede van den Bondsvoor zitter. De voorzitter, de heer B. van Eeste- ren, uit 's-Gravenage, verklaarde, dat de korte poos, waarin men reeds in Alkmaar was, had bevestigd, dat het in Alkmaar aan genaam is te zijn. Spr. sloot zich aan bij het gesprokene door den heer Ringers en betoog de, dat men niet mocht versagen te arbeiden aan de verheffing van eigen stand. Aan het feit, dat wij deel uitmaken van een grooter geheel, ontkomen wij niet? Nog steeds leven wij onder de naweeën van den oorlog. Spr. gaf dit nader aan. Europa lijdt en de jongste poging van president Hoover is een begin van verlichting "lichting, al is een mora' torium voor één jaar onvoldoende. De over heid handelt verkeerd de industrie steeds meer te belasten. Dit leert Amsterdam, waar de industrie verdwijnt. Rotterdam handhaaft een tarief, dat belemmerend is. Het systeem van eerst uitgeven en dan zien te verkrijgen wat noodig is, leidt tot een faillissement. De toestand in ons bedrijf is zeer verslech terd in Twente en Eindhoven. Logisch oordeelde spr. het met het oog op de verlichting van de levensomstandigheden tengevolge van de prijsdaling, dat de lande lijke overeenkomst met de aibeidersorganisa ties den patroons een weinig verlaging brengt. Met voldoening constateerde spr. het her stel van de verhouding met de R.K. OTgani satie van bouwpatroons. Het ledental van den bond neemt toe. Spr. uitte den wensch, dat de leden den nieuwen secretaris, mr. Bouman uit Haar lem, met welwillendheid tegemoet treden Met de beste wenschen voor Alkmaar ver klaarde spr. de vergadering voor geopend, (Applaus.) Arbitrage-commissie. De secretaris deelde mede, dat in de des morgens gehouden hoofdbestuursverga dering tot leden van de arbitrage-commissie inzake de collectieve arbeidsovereenkomst ge kozen waren de heeren v. Santen te Haarlem, Tersteeg te Utrecht, mr. Bouman en Cramer te Haarlem, de Vries te Assen en Brouwer te Amsterdam. Rekening en begrooting. De rekening over 1930 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 29.357. Het batig saldo bedroeg 5918,69. De begrooting voor 1931 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 40.735. Voordeelig saldo 4.179. Jaarverslag. Aan het jaarverslag (1 Maart 1930—1 Maart 1931) ontleenen wij het volgende: Later dan anderen ontvingen wij ons deel van de gevolgen van den algemeenen terug gang, welke gezien dient te worden als de standsvermindering, welke de gezamenlijke wereldbevolking zich zal moeten getroosten. In het tweede gedeelte van dit verslagjaar begon het aantal opdrachten of aanvragen in het aannemersbedrijf snel terug te loopen, zoodat van het jaar 1931 weinig gunstige resultaten te wachten zijn. Zij, die voor eigen rekening plegen te bouwen, vonden slechts moeilijk afnemers. En tenslotte bleven de zoogenaamde burgerzaken een kwijnend be staan lijden. Er zijn twee slechte kanten aan den tegen- woordigen staat des bedrijfslevens: de ge ringe 'winstmogelijkheid en de beperkte hoe veelheid werk, welke aan de markt is. Deze laatste omstandigheid vindt mede haar afspiegeling in de werkloosheidscijfers voor ons bedrijf. Practisch gesproken waren er in 1930 tweemaal zooveel werkloozen in ons bedrijf dan in 1929. Op 1 Maart 1930 trad in werking de Ziek tewet. Te oordeelen naar het aantal werkge vers, vrijwel allen lid van den Bond, dat tot de Alg. Bedrijfsvereniging voor de bouw bedrijven is toegetreden, ondanks de drijf jacht welke van allerlei zijden op onze leden georganiseerd is geworden, kan van een suc ces worden gesproken. Het aantal toegetre den werkgevers bedraagt op dit oogenblik 1429, met een totaal loonbedrag van rond 28.5 millioen 's jaars, waardoor onze be drijfsvereniging tot de grootste kan worden gerekend. In den loop van het jaar werd gevormd de zoogenaamde Ledenraad, zijnde het stemge rechtigd college in de algemeene Iedenverga- ring. Als directeur der Alg Bedrijfsvereniging werd aangewezen de bondssecretaris mr. B. Bouman, die ook werd benoemd tot secreta ris van het bestuur. Hoewel de nieuwe staat van zaken talrijke moeilijkheden met zich meebracht, kan reeds thans geconstateerd worden, dat in een behoefte is voorzien. Zeer is gewaardeerd ,dat onze bedrijfsvereniging ook voor haar rekening heeft genomen de lasten, welke verbonden waren aan de in vele gevallen krachtens de land. collectieve ar beidsovereenkomst verplichte betaling der wachtdagen. Door de gevolgde werkwijze was mogelijk de voortzetting der vroegere plaatselijke onderlinge verzekeringen, in den vorm van bijkantoren. Een tweetal hunner, Alkmaar en Purmerend, werd tegen 1 Jan. 1931 opgeheven. Een andere nieuwigheid, welke over ons kwam, is het Voorontwerp van de Bedrijfs- radenwet. Dit ontwerp men behoeft er niet aan te twijfelen, dat er een Wet uit zal wor den geboren houdt in. dat in elk bedrijf, waarin de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, een bedrijfsraad zal worden inge steld. De'taak van een dergelijken bedrijfs- raad voor de ééne helft uit werkgevers-, voor de andere helft uit werknemers-vertegen woordigers bestaande, wordt in het verslag aangegeven en dan wordt geconcludeerd: wanneer men er rekening mede houdt, dat iet in het arbeiderskamp reeds van de daken ai klinkt, dat de bevoegdheden van de be- i=ria -5.r jeel ^rooter moeten worden, dan is duidelijk dat voor werkgevers uit deze wet i°( w ua? ?fh.ade kan voortkomen zonder dat het bedrijf in algemeenen zin er- mede gebaat is. Het is wederom een stap ver- der pp het pad der medezeggenschap en in de richting der socialisatie. Het behoeft geer verwondering te wekken, dat onzerzijds met groote belangstelling is deelgenomen aan dc beraadslagingen, we'ke op initiatief van Cen traal Overleg, onze Werkgevers-Centrale, aan deze aangelegenheid zijn gewijd. Een ander onderwerp, dat in de naaste toe komst steeds dringender onze aandacht zal vragen, is de rationalisatie met hare gevol gen. Ten aanzien van de uitvoering der ziekte wet vond een zeer nuttige gedachtenwisseling plaats. In het bestuur der federatie van be- drijfsvereenigingen verrichtte Centraal Over leg daarna zeer nuttig werk Met werkgevers-lecfen van den Hoogen Raad van Arbeid werd het voorontwerpbe- drijfsradenwet onder het vergrootglas geno men. Te constateeren was, dat deze beraad slaging broodnoodig was. Voor het uitbrengen van een rapport over het verband tusschen rationalisatie en werk tijd werd een commissie ingesteld. Als lid de zer commissie werden naast den bondssecre taris als technische deskundigen benoemd de heeren ir. Treep, directeur der Ned. Aanne ming-Maatschappij v.h. fa. Boersma en ir. J W. Maas, directeur der Hollandsche Beton- maatschappij te 's Gravenhage. De invoering der ziektewet had ook invloed op de Landelijke Collectieve Arbeidsovereen komst, welke in Maart 1929 was aangegaan, tot en met 28 Febr. 1931. Midden in de con tractperiode trad de nieuwe Ziektewet in wer king. De vrij ingewikkelde situatie ten aanzien van de ziekengelduitkeering, de verhaalbaar heid van een deel der premie, alsmede de be taling der wachtdagen is met wat geven en nemen geregeld in den vorm van een nieuw artikel 15 der Land. Coll Arbeidsovereen komst. Later in het seizoen vroeg het collectieve contract wederom de aandacht. Bij de tot standkoming der C. A. O. in Maart 1929 waren een aantal gemeenten uit de klassen- lijst geschrapt, omdat de invoering der va- cantie naar verwacht werd op moeilijk heden zou stuiten. Na een jaar zou worden nagegaan, Welke dezer plaatsen voor een herplaatsing en dus voor invoering der vacantie in aanmerking zouden komen Herplaatst (of wegens toetreding tot den Bond geplaatst) werden na rijp beraad 39 plaatsen, waaronder 't Zand (in de 4e klcissc) Tenslotte hield de Bond zich in derde in stantie bezig met de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst, en wel wegens de be ëindiging daar/an per 28 Februari 1931. Aangegeven wordt wat in verband hiermede is gedaan. Het onderhandelen over den in houd eener nieuwe overeenkomst leidde na een zestal moeizame conferenties tot overeen stemming. Dit compromis werd na ampele bespreking door de ledenvergadering van 25 Maart 1931 met 76 tegen 8 stemmen aanvaard Waar, zij het met vrij veel moeite, ook de arbeidersbonden hunne goedkeuring aan een en ander hechtten, is voor den tijd van twee jaar de bedrijfsrust wederom verzekerd. Het gemeenschappelijk resultaat leidde niet tot één en hetzelfde contract met den r.-k. Patroonsbond samen, omdat het nood zakelijk bleek, dat iedere organisatie haar eigen arbitrage-commissie behield, wegens den persoon dérzelver voorzitter. Voor 't overige waren het niet zoozeer bin- nenlandsche woelingen, maar dan toch zeer belangrijke aangelegenheden, welke den 3ond veel hoofdbrekens kostten. Reeds in het vorige jaarverslag is gewag gemaakt van de Ijenoeming eener commissie, welke tot op dracht had te overwegen, of wijziging in de navolgende onderwerpen noodzakelijk en mo gelijk was, te weten: 1. Verhouding van Bond tot aangesloten vereenigingen, 2. bestuurs samenstelling, 3. financieele verantwoorde lijkheid, 4. orgaan en 5. propaganda. Deze Commissie legde bet Bestuur een lij vig rapport voor, hetwelk tot gevolg had, dat aan de jaarvergadering, te Enschede gehou den, een ontwerp tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement werd aangebo den. De statutenwijziging werd na verschillen de besprekingen vooral ten aanzien van de contributiebepaling aangenomen met 89 stemmen voor, 3 tegen en 3 blanco. De ter ledenvergadering als gevolg der statutenwijzigingen voorgestelde herziening van het huishoudelijk reglement werd even eens aangenomen. Naast de bovengenoemde onderwerpen waren verscheidene andere zaken van meer plaatselijke aard aan de orde, o.a.In Ken- nemerland, en met name in Velsen (IJmui- den) en Haarlem werd de bedrijfsrust in meerdere of mindere mate verstoord door vereenigingen van metselaars en opperlieden, waarnevens van duizendpooters, welke de lei ding in het bedrijf trachtten te nemen, door eigenmachtig buiten het collectieve contract om loonen en tarieven vast te stellen en als onderdeel daarvan arbeiders, die geen lid van een dergelijke vereeniging veelal be kend onder den naam „Ons Belang" wa ren, van de werken te weren. Alhoewel in een langzaam tempo is het tenslotte gelukt in dit gedeelte des lands een vrij normale toestand :e herstellen. Twee stakingen, resp. te Bever wijk en Velsen, moesten tot een goed einde worden gebracht. Veel moeilijkheden leverde te Amsterdam de strijd tusschen een tweetal steenzetters organisaties, een roomsche en een groep wel ke deel uitmaakte van de Landelijke Federa tie van Bouwvakarbeiders. De federatie-man nen dulden, naar 't schijnt, niet dat hunne .-k. collega's zich met hetzelfde werk bezig houden. Onze bond werd in den Amsterdam- schen maalstroom getrokken, doordat een lid uit Apeldoorn en één uit Purmerend bezwa ren ondervonden. In overleg met onze Am- sterdamsche afdeeling en met de afd. Am sterdam van den Bond van Handelaren in Bouwmaterialen is van bondszijde gedaan wat gedaan kon worden, zoodat de moeilijk heden voor onze leden tenslotte zijn opgelost Over de arbeidsvoorwaarden te Anna Pau- lowna e. o. werden onderhandelingen ge voerd zonder dat het gelukt is overeenstem ming te verkrijgen. De verhouding tot andere organisaties, zoowel van werkgevers als van werknemers, was in 't algemeen bevredigend. Een niet onbelangrijk gebeuren was de aankoop van een eigen gebouw. In openbare veiling werd voor den prijs van 17.400. het perceel Nieuwe Gracht 53, Haarlem, aan- fekocht en ingericht als tehuis voor onzen ond. Thans is een gebouw verkregen met voldoende ruimte, waarvan twee lokalen zijn verhuurd aan de Algemeene Bedrijfsvereeni ging voor de Bouwbedrijven, twee aan een handelsfirma. De afdeelingen gaven van liefde voor den bond blijk door de aanbieding van de meubileering van de vergaderzaal en gedeeltelijk van de kamer van den secretaris. Het Dag. Bestuur bestond uit de heeren B. van Eesteren, voorzitter, FH. Ringers, 2e voorzitter en T. B. Huurman, penningmees ter Eenige van de belangrijkste uitspraken van de arbitrage-commissie worden in het verslag gememoreerd Namens den Bond hadden zitting in het algemeen bestuur van Centraal Overleg de heeren T. B. Huurman en F. H. Ringers (plv.), bijgestaan door den bondssecretaris. De heeren F. H. Ringers en T B. Huur man, resp. te Alkmaar en Bussum, werden na het totstandkomen der'reorganisatie tot be stuurslid en lid van het Dag. Bestuur her kozen. Een afzonderlijk woord wordt gewijd aan het vacantiefonds. Totaal werden 1.264.091 heele bons en 133.472 halve bons geplaatst, resp. voor 1.302.166.40 en 71.315 85. Een vergelijking van den omzet over de eerste 10 maanden van het le fondsjaar met het 2e fondsjaar (1 Juli—30 April) doet een kleinen teruggang zien, ondanks de uitbrei ding van het aantal correspondentschappen. Eén der oorzaken hiervan is de bedrijfstoe- stand. In het eerste fondsjaar was de omzet aan vacantiebons te Alkmaar 16 200, Be verwijk 1200, Enkhuizen 1700, Hoorn 2500, Nieuwe Niedorp 160, Purmerend 2100. Met inachtneming van de noodige restric ties staan op dit oogenblik 1943 afdeelings- leden te boek (en niet ruim 2000 zooals het vorige jaarverslag zou doen vermoeden. De oorzaak daarvan is een groote „schoonmaak" in verschillende plaatsen, waar slechte beta lers werden geroyeerd). Het aantal buitenge wone leden bedraagt 25. In de periode Maart 1930Maart 193! traden vijf afdeelingen toe. Alkmaar ging van 47 leden terug naar 42, waarbij in aanmerking worde genomen, dat eenige leden werden overgeschreven naar de afd. Anna Paulowna. De afd. aldaar liep te rug met drie leden. De Bond bleef in het verslagjaar niet voor ernstige verliezen gespaard. Een zestal leden ontviel hem door den dood. Aan allen wordt in het verslag een woord van dankbare nagedachtenis gewijd. De voorzitter herkozen. Onder instemming der vergadering werd de voorzitter als zoodanig herkozen. De tweede voorzitter, de heer F. Ringers te Alkmaar, sprak hierover zijn voldoening uit en stelde de verdienste van den voorzitter in het licht, die door taktisch optreden de moeilijkheden overwon en den bond stabili seerde. Namens allen bracht spr. den voorzitter daarvoor dan. (Applaus.) Districts-indeeling. Het hoofdbestuur stelde voor om de 13 districten te handhaven, doch overeenkomstig de wenschen van de afdeelingen eenige wij zigingen aan te brengen, zoodat district 8 vervalt en daarvoor in de plaats komt het district Het Gooi, gevormd door Hilversum, Bussum, LarenBlaricum en Weesp. Het Gooi treedt uit het district Utrecht en bij Utrecht komen dan Amersfoort en Zeist. Weesp treedt uit Noordholland-Zuid. Bij het district Gelderlannd-Zuid en Noordbrabani worden gevoegd Apeldoorn en Zutfen. Bij het district Overijsel-Oost worden gevoegd Deventer, Zwolle en Steenwijk. Deze voorstellen werden aangenomen. Het arbitrage-reglement vastgesteld. Het arbitrage-reglement, bedoeld in art. 10 der statuten, werd conform vastgesteld. Dit was eveneens het geval met het regle ment voor de disricts- of gewestelijke verga deringen. Bestuursverkiezing. Tot bestuursleden werden bij le stemming gekozen de heeren T. B. Huurman te Bus sum, J. Ringers te Alkmaar en J. H. Kreijenveld te Hengelo. Bij 2e stemming werd gekozen de heer A, den Ouden te Apeldoorn, terwijl bij herstem ming tusschen de heer J. v. Groot te Apel- ont- 31. maar kijk, op een zeker oogenblik dekten de kloeke politiemannen toch de vier Oesterkinderen, die nog steeds onderweg wa ren. Met het geleide van de Pietermannen, die ook veel harder konden zwemmen dan zij, ging de tocht heel wat gauwer. 32. Zoo kwamen de vier Oesterkinderen weer thuis. Dat was me een vreugde. Het leek eerst ot er aan de omhelzingen geen einde zou ko men. 1 oen moesten Otto, Oscar, Oesje en Oclie vertellen en de ouders sidderden toe- ze hoorden in welke gevaren hun kroost had ver keerd. Ze moesten beloven om nooit weer langs zulke onbekende wegen te zullen gaan, En dat deden ze maar al te graag.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6