DE OO 1,1.1 li E Ol itfitnu JCuust m Wetenschap £uchtMMd VLIEGTUIGONGELUK OP HET BODENMEER. nen voorzien. De inhoud van deze verkeers- oropaganda-geschriften zal worden vastge steld in overleg met onderwijs-autoriteiten en voor de verspreiding zal een beroep worden gedaan op de medewerking en de bemidde ling der gemeentebesturen. In verband met deze plannen voor een doeltreffende verkeers-propaganda worden de schoolplaten herzien, het boekje „Regels voor den Weg" wordt uitgebreid en boven dien wordt een handleiding samengesteld, die den onderwijzer van dienst zal kunnen zijn, wanneer hij met zijn leerlingen de schoolplaten, de gevaren van het verkeer en de verkeersregels behandelt. Verwacht mag worden, dat deze propa ganda onder de jeugd er toe zal bijdragen, de veiligheid op den weg te bevorderen. Een groot algemeen belang zal daarmede worden gediend. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Aan den Woensdagavond gehouden feest maaltijd in het Groot-Badhuis te Zandvoort, waaraan o.m. de commissaris der koningin, de heer Heringa van het departement van A., H. en N. namens den minister, de burgemees ter de heer Van Alphen deelnamen, bracht Jhr. Roëll in zijn rede den brand te Vincen- nes ter sprake. Spr. deelde mede, dat heden een vergadering van het bestuur van het Koloniaal Instituut wordt gehouden, waarin wordt beraadslaagd over hetgeen tot herstel van de Nederlandsche inzending kan worden gedaan. De heer Nijhuis, uit Rotterdam, hield, naar het Hbld. meldt, in het gistermorgen voortgezette congres een beschouwing over het „Voorontwerp eener bedrijfsradenwet De heer H. H. J. van de Pol, uit Delft die als inleider zou optreden, was verhinderd. De heer Nijhuis besprak in bijzonderheden het ontwerp en besloot met het uiten van den wensch, dat de Tweede Kamer de vrijheid die ons volk steeds is lief geweest zal weten te handhaven. De voorzitter stelde voor, geen besprekin gen over dit onderwerp te houden, daar de inleider niet aanwezig is en toegezegd heeft in het orgaan de zaak nader te bespreken. Aldus werd besloten. De heer dr. C. Visser, secretaris van de K. v. K. te Delft, leidde vervolgens in een prae-advies over: „Plaats en taak van den middenstand in het economisch leven". Verschillende sprekers maakten opmerkin gen naar aanleiding van de conclusies. De algemeene secretaris, de heer De Groot, wees erop wat de vakgroepen kunnen verrich ten. Als voorbeeld noemde hij de organisatie van drogisten en die van wetenschappelijk optiek. De middenstand heeft zijn levensbe- staan in eigen hand. Hij moet de kracht en den moed hebben zijn taak te aanvaarden. De inleider beantwoordde ten slotte de ver schillende sprekers. Besloten werd met instemming van den inleider geen beslissing omtrent de conclu sies van het prae-advies te nemen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten het congres tot den middag te verdagen en thans voort te gaan mtt de algemeene ver gadering. Hierna werden verschillende mededeelin gen gedaan. Voortzetting. Gister werd het 28ste Middenstandscon gres in Hotel „Groot Badhuis" te Zand voort voortgezet met de behandeling van eenige agendapunten der Algemeene Verga dering, die gisteren reeds op de agenda ston den. Betreffende het prae-advies van den heer A. de Hoop over „de vermakelijkheidsbelas ting" sprak het congres zich in dier voege uih dat het kunst- en amusementsbedrijf zoo laag mogelijk belast moet worden, het con gres was voorts van oordeel, dat differentia tie moet worden afgekeurd. In plaats van den heer A. J. v. d. Pol sprak de heer A. Nijhuis, secretaris van de Rotterdamsche Middenstandsvereen. „Han del en Nijverheid", over het voor-ontwerp eener Bedrijfsradenwet. Spr. noemde het voor- ontwerp niet zoo onschuldig als het er uitziet, het zit vol met angels en klemmen, het opleggen van allerlei maatregelen van regeeringswege noemde spr. beklemmend. Spr. hoopt, dat het vrije bedrijfsleven in ons land zal kunnen blijven bestaan, hij noemde de instelling der bedrijfsradenwet een groot gevaar voor de vrijheid en de bedrijven die allen onder de wet vallen. (Applaus.) Dat de Tweede Kamer zoo verstandig moge zijn de traditie van vrijheid te hand haven, aldus eindigde spr. Dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft e.o lichtte hierop kort zijn prae-advies toe over „plaats en taak van den middenstand" in het Économische leven. Een uitvoerige gedach- tenwisseling volgde, waarin er den nadruk op werd gelegd, dat er van de zijde van de organisatie wat zal moeten gebeuren op het gebied van rationalisatie en specialisatie. Van verschillende kanten werd de onmisbaar heid van den middenstand bepleit. Doch zoo merkte de rapporteud naar aan leiding hiervan op: „er is geen grooter ge vaar voor den Middenstand, dan het fabel tje, dat hij meent, dat hij zoo onmisbaar is". In de middagvergadering- werd het prae- advies van den heer dr. J. F. ten Doeschate, secretaris van den Nedèrlandschen Grossiers- bond te Amsterdam over „Plaats en taak van den grossier in het distributieproces" behan deld. Ook dit praeijadvies ontlokte een uitvoe rig debat uit. De conclusies werden niet in stemming gebracht. Het congres werd hierop door den voorzit ter, den heer B. G. Schürmann gesloten. ERNSTIGE BOTSING. Op den weg langs het Noord-Hollandsch Kanaal tusschen Burgervlotbrug en St. Maartensvlotbrug is een auto in volle vaart tegen een motorrijder gereden. In ernstigen toestand werd de rijder naar zijn woning te vtrnidd Vei'V0€rd De motorfiets was totaal was „het voorkomen van lichamelijke gebre ken''. De eerste inleider was dr. Murk Jan sen te Leiden. Deze constateerde, dat ongeveer 00 pet. van de volwassen mannelijke bevolking van Nederland is aangetast door verzwakking in ltchten graad. Zoo leert ons de wet van de kwetsbaarheid van snelgroeiende celgroepen dat een sne toenemende meerderheid van het Nederland sche volk tot de zwakken behoort. Er zijn redenen om aan te nemen, dat in andere landen van het Westen hetzelfde proces in g Verder werd nog een prae-advies door dr. Charles Reid, waarna gedachten- wisseling volgde. Besloten werd met een feestmaaltijd. NEDE'RL. ARBEIDSBEURZEN. Op de gister te Haarlem gehouden verga dering van de Ver. van Ned. Arbeidsbeurzen zijn prae-adviezen uitgebracht door de nee- ren A. J. A. C. van Delft, directeur van den Gem. Dienst voor Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te Tilburg, J. Goed- koop, directeur der N.V. Kromhout-Motoien- fabriek, D. Goedkoop Jr., ir. J. P. Minder- houd, hoofdingenieur-bedrijfsleider van Werkspoor N.V. te Utrecht; J. Smit, procura tiehouder der N.V. Ver. Kon. Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen te Vel- sen, A. F. Stuve, secretaris van den Ajg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht H. A. van Tongeren, lid van het bestuur van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond te Utrecht; en G. C. Nuy, directeur van den stoomsleepbootdienst v.h. van P. Smit Jr. te Rotterdam, over de vraag, hoe bevorderd kan worden, dat de groote ondernemingen, meer dan thans nog het geval is, ten behoeve van de aanneming van geschoolde en onge schoolde arbeidskrachten gebruik maken van de bemiddeling der organen voor de open bare arbeidsbemiddeling. Daarna volgde de debatten. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. In de te Arnhem voortgezette vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik werd het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek, dat het ledental tot bijna 15.000 is gedaald. Wegens het periodiek aftreden van de niet-herkiesbare leden, de heeren dr. J. C. J. Bierens de Haan en C. P. E. van Veeren werden in het hoofdbestuur gekozen mevr. R. de Voogd—De Vogel te Heemstede en ds. R. de Boer te Deventer. Oud-kolonel A. Klontjes sprak vervolgens een kort woord naar aanleiding van de her denking van het 25-jarig bestaan van het Permanent Comité voor oud-Indische militai ren (Grijze Huis te Putten). Prof. J. G. Sleeswijk hield een belangwek kende rede over zijn reis naar de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, inzonderheid over zijn bevindingen omtrent het drankverbod. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te 's-Gravenhage te houden. Na stuiting der vergadering werd een be zoek gebracht aan de Arnhemsche Buiten school en vervolgens aan „De Steenen Ta fel", waar de afaeeling Arnhem een lunch aanbood. Des middags werd de tocht vervolgd naar de uitspanning „De Westerbouwing", van waar de congressisten per boot naar de stad terugkeerden om in hotel „Du Soleil" den dag te besluiten met e engemeenschappelijken maaltijd. ÓPLEID1NG VAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Woensdag is het tweede internationale congres voor de hulp aan lichamelijk gebrek- kigen voortgezet onder voorzitterschap van den heer Paul H. King. Dr. Aug. Bartos, uit Praag, hield een voordracht over psychologische lichamelijke opvoeding van gebrekkige kinderen. Dr. A. Piérard, onderdirecteur van de school voor lichamelijk gebrekkigen Charle roi, hield naar de Tel. meldt, een lezing over deze school, welke in 1908 door de provincie Henegouwen is gesticht. Mej. Susanne Touché, secretaresse van de Vereeniging voor de hulp aan lichamelijk ge brekkigen in Frankrijk sprak daarna over de vakopleiding van gebrekkige kinderen in Frankrijk. Prof. dr. Riccardo Galeazzi uit Milaan be handelde het onderwerp: de opvoeding van kinderen zonder armen. Verder werd nog gesproken door prof Patrick Haglund uit Stockholm, prof. dr. B Frejker uit Brünn (Cechoslovakije) en dr. Louis Lamy, orthopaedisch chirurg aan het ziekenhuis „Foch" te Parijs. Ten slotte sprak dr. Felix Bernard, oud hoogleeraar te Lyon, chirurg aan het zee hospitaal Renée Sabran te Giens aan de Mid dellandsche Zee, over de zonne- en arbeids kuur in dat hospitaal. Deze voordracht werd, evenals die van prof. Frejker, toegelicht door een film. CONGRES HULP AAN GEBREKKIGEN Onder voorzitterschap van dr. Henri L Fagel is gisterochiend te 's-Gravenhage weder een zitting gehouden van het tweede internationale congres voor hulp aan lichame lijk gebrekkigen. Het in deze zitting behandelde onderwerp DE UTRECHTSCHE LUSTRUM FEESTEN. Na een betrekkelijk kalmen Dinsdag, die weliswaar een der hoogtepunten in de feest viering bracht het openluchtspel „Cortez' maar voor het overige aan intieme reünie bijeenkomsten was gewijd, heeft de burgerij Woensdag kunnen genieten van den schitte renden aanblik dien de maskerade in al zijn exotische kleurenpracht stadgenoot en vreem deling bood. Om half twaalf ongeveer stelde een deel van den stoet zich op langs de Drift in de onmiddellijke nabijheid van de Sociëteit P. H. R. M., waar verschillende honorair-senatoren en hun dames getuige waren van Monte- zuma's aankomst, Montezuma werd in een draagstoel voortbewogen en was door een schitterend gevolg vergezeld. Duizenden had den zich op het Janskerkhof verzameld en kregen zoo al een voorproefje van het kleur rijk geheel ,dat straks aller aandacht tot zich zou trekken. In de binnenstad hield een sterke politie macht de menigte langs de trottoirs in be dwang en vooral in de omgeving van het stadhuis waar de Spaansche veldheer door de dn"k7e7no^mr 2°" 0ntvanSen- Op het bordes van het raadhuis bevonden zich tegen twaalven de burgemeester dr. J- Fockema Andreae met den gemeentesecre taris dr. de Lange, de wethouders de Boer, Botterweg, Bekker en Smulders, verschillen raadsleden en hun dames benevens verdere genoodigden. Muziek kondigde in de de nadering van den optocht aan die daarop langzaam de Bezembrug overtrok. Voor p het muziekcorps van het eerste halfregmaeii huzaren te paard uit Amersfoort. De koningin-moeder in de stoa. Tegen tweeën kwam koningin Emma per auto in Utrecht aan, waar zij spontaan doo. de massa werd toegejubeld. De vorstin was vergezeld van jhr van Weede, hofmaar schalk, baronesse van Ittersum, eerst noi- dame en baron van Heemstra, kamerheer en particulier secretaris. Zij gaf zich dadeiijx naar Paushuize, de ambtswoning van den commissaris der koningin, waar zij door dr s'Jacob en diens echtgenoote werd ontvangen. Onmiddellijk na haar verschijnen aan het venster toonde het publiek zich enthousiast en zette het Weihelmus in. Toen de maskerade langs Paushuize was voorbijgetrokken, keel de koningin F.mma weer per auto naar haar paleis terug. J Daarna was er receptie van Cortez in het paleis van Montezuma (het Jaarbeursge bouw). In de stad bleef het den heelen avond over vol. In den schouburg gaf het Utrechtsch Studententooneel een uitvoering, die door een galabal in de zalen van het feestterrein werd gevolgd. Ondanks de hitte die een Mexi- caansch karakter dreigde aan te nemen, ver schenen zeer velen op deze feestelijke bijeen komsten. GEEN VRIENDELIJKE ONTVANGST. De nieuwe burgemeester van Franekera- deel, de heer U. Elgersma, vroeger secretaris van Barradeel is gisteren, naar het Hbld. meldt, als zoodanig geïnstalleerd. Bij deze plechtigheid hield de loco-burgemeester de heer v. d. Schaaf een installatie-rede. Hij zeide o.m.: 't Zou mij een groote eer en een waar ge noegen geweest zijn, wanneer ik hier in plaats van u een ander had mogeh instailee- ren als burgemeester onzer gemeente. Iemand van erkende bekwaamheid, die naar alge meen oordeel de rechte man op de rechte plaats zou zijn geweest. Maar dit mocht niet zoo zijn. (De spreker bedoelde den heer Steenhuisen van Franekerdeel). _- Maar, zult gij wellicht vragen, is dan de installatie van den heer Elgersma voor u niet een eer en genoegen? En dan moet ik daar volmondig op antwoorden: neen, want ik ben van meening, dat uw benoeming mijn heer Elgersma, is een zuivere partijbenoe ming en, zooals ik u in mijn felicitatiebrief schreef, niet een benoeming op grond van uwe capaciteiten. Wie van ons had vooraf iets van u gehoord, dat ging boven het mid- delmatiege? Sommigen wisten zelfs van uw bestaan niets af en vroegen mij wat voor man gij waart. En dan heb ik steeds gezegd, dat gij christelijk-historisch was en dat dit zeer zeker wel de oorzaak van uw benoeming zal zijn geweest. En voor mij staat dan ook vast, en ik wil dit bij deze gelegenheid1 her halen, dat deze benoeming louter is een par tijbenoeming. Spr. liet e enprotest hooren tegen deze be noeming en hij was er zeker van, dat hij daarbij niet alleen de meerderheid van den raad, maar ook van de ingeztenen achter zich had staan. Voortgaande zeide hijDe heer v. d. Mei, wethouder van Barradeel, heeft u genoemd een Zondagskind. Maar wordt men dit dan alleen omdat men C.-H. is? Gij zijt secre taris van Barradeel geworden doordat gij C.-H. waart en nu wordt gij burgemeester van Franekeradeel ook omdat gij C.-H. zijt. Eén onzer raadsleden vertelde, dat er een achterstand van C.H. burgemeesters in Fries land was en dat daarom uw benoeming hier af kwam. En u wordt op een gemeente afge stuurd, waar de meerderheid links was en ze ker in eerstvolgende jaren ook links zal blij ven. Gij zult dus hier, in tegenstelling van uw vorige gemeente, met een links college moeten samenwerken. En al is dit de eerste paar maanden niet het geval, ik veronder stel, dat straks met 1 September twee link- sche wethouders zullen worden benoemd, 't Zou ook al te gek zijn een linksche raad met een in meerderheid rechts college van B. en W. Zult gij kunnen medewerken met dez menschen tot heil onzer gemeente? Of zult gij uw eigen weg gaan en uw zin doordrij ven? Dan zullen wij u moeten negeeren, zooals de regeering ons genegeerd heeft bij uwe benoeming. Ik hoop echter, dat het zoo ver niet zal behoeven te komen. Spr. ontkende tenslotte niet de mogelijk heid, dat ook met den heer Elgersma vrucht baar kan worden gewerkt voor de gemeente. De nieuwe burgemeester dankte voor de hartelijke(l) woorden, waarmee de loco-bur gemeester hem had geïnstalleerd en hield vervolgens de gebruikelijke toespraak. Verscheidene raadsleden voerden nog het woord. De heer Bruinsma (a.r.) protesteerde tegen de rede van den heer v. d. Schaaf, waaruit een onbescheidenheid en onbe schaafdheid sprak, die over heel Nederland moet klinken. De heer Wallinga (v.b.) was ook teleur gesteld, zooals de heer Anema (s.d.), doch deze onderschreef niet de woorden van den loco-burgemeester. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE „NOORDPOOL", Uit Maassluis wordt gemeld: In den loop van den morgen is 't lijk van een der lecten der bemanning van de vergane stoomtreiler „Noordpool" te Rotterdam met de Batavier 7 binnengebracht. Een begrafe- nis-ondernemingsdienst te 's-Gravenhage zal het slachtoffer vervoeren van Rotterdam naar zijn gewezen woonplaats te IJmuiden. Za terdagmiddag zal zijn stoffelijk overschot ter laatste rustplaats worden gebracht. ONDER EEN HOOIKAR. Gisteravond werd de vrouw van den land bouwer v. D. te Beek en Donk vermist. Bij onderzoek vond men de vrouw in de schuur. Waarschijnlijk ten gevolge van het omslaan eener aldaar staande hooikar had zij het on geluk gehad daaronder te geraken. Na veel moeite gelukte het de vrouw te ^rijden. Direct ontboden geneeskundige hulp kon slechts den dood constatecren. Zij was slechts 4 maanden gehuwd. BRAND IN EEN LOGEMENT. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in pand 5 van de Lamsteeg te Rotterdam, een oud gebouwtje van vier ver diepingen, waar gevestigd was een volkslo gement. Het vuur greep met zulk een snel heid om zich heen, dat niet alle bewoners zich langs de trap in veiligheid konden stel len. Een viertal personen zag zich den weg naar buiten afgesneden. Twee van hen klom men op de vierde verdieping uit het raam. Voorbijgangers die het gevaar zagen, rukten in allerijl het dekkleed van een juist passee- renden sleeperswagen en hielden dat als vangzeil .uit. Een van de beide mannen had inmiddels kans gezien langs den gevel tot op de derde verdieping af te dalen. Vandaar waagde hij den sprong en kwam behouden in het zeil terecht. Op het oogenblik dat hij dat zeil raakte en dit dus eenigszins van plaats ver anderde moet ook de tweede man zich losge laten hebben. Hij viel buiten het zeil. Zijn hoofd sloeg te pletter op den trottoirband. Hij was onmiddellijk dood. De twee andere mannen die nog in het pand waren, werden aan de achterzijde ge red. Inmiddels had de brandweer met ver schillende slangen het vuur aangevat, doch het mocht haar niet gelukken den brand te stuiten, voordat het oude gebouw totaal was in de asch gelegd. Ook de inboedel ging ver loren. Uit den aard der zaak trok deze brand veel belangstelling. OUD-MINISTER COLIfN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Gisternamiddag brachten te Wieringen de oud-ministers dr. H. Col ij11v. Dijk, ir. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, voorts de irs. Smeding, Mesu, Minderhout, Roebroek, Lichtenberg, van Oppen, allen leden van de directie der Zuiderzeewerken of van de Nederlandsche Heide Maatschappij en mevr. Colijn een be zoek aan den Wieringermeerpolder. Van Sluis I werd een tocht gemaakt naar de landbouwschuren en een en ander in oogenschouw genomën. De eerste aardbeien uit den Zuiderzeetuin weiden geproefd. Voorts werd nog per auto naar Nieuwe Sluis gereden door den polder. Vandaar keerden de gasten terug. EEN 8-JARIG JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen wilden de beide zoontjes van den heer Maas, wonende aan den Molenweg te Helmond in de Molenstraat den weg over steken. Juist passeerde een auto uit Deurne, waarna op de jongetjes achter elkaar de straat overliepen. Het tweede jongetje, 8 jaar oud, werd echter door een bumper van een zwaren vrachtauto, geladen met steenen, die uit de tegenovergestelde richting kwam, ge grepen en door een der achterwielen over reden. Het jongetje werd ernstig verminkt, ter wijl de dood bijna onmiddellijk intrad. DE PALEIS-RAADHUIS-KWESTIE VOORLOOPIG VAN DE BAAN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 23 tegen 19 stemmen een voorstel aangenomen van de raadsleden v. d. Bergh, Ketelaar, Romme en Boissevain, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd door een veelzijdig samengestelde commissie van deskundigen een onderzoek te doen instellen naar de vraag in hoeverre het Paleis-Raad huis voor gemeentelijke doeleinden bruikbaar is te maken. Hierdoor is het voorstel van B. en W. om het Paleis voor vijftien millioen gulden aan de regeering af te staan, vcorloo- pig van de baan. VERDRONKEN. Gisternamiddag is uit een kolk onder de gemeente Nijmegen opgevischt het lijk van den 60-jarigen H., die bij het baden is ver dronken. langhebbenden. Het gaf eenige opluchting, toen bekend werd dat voorloopig blijkbaar de oude voorwaarden zijn gehandhaafd. Hoe de zaak verder zal verloopen is niet te voorspellen. In de kringen der organisatie- besturen is men van meening, dat men een contractloozen tijd tegemoet gaat, zooals in Noorwegen al sedert Mei bestaat. Ook daar zijn de contracten opgezegd, terwijl de oude arbeidsvoorwaarden werden gehandhaafd. BRAND. Woensdag is te Tijnje (Fr.) de boerderij, met geheelen inventaris, van W. Venema af- gebrand. De bewoners konden zich met moei te redden. Alles was verzekerd. Vermoedelijke oorzaak is 'hooibroei. JAN ZWART. Ie Orgelavond. De alom in den lande welbekende orgel virtuoos fan Zwart is gisteravond met de jaarlijksche reeks orgelavonden die tot en met September worden voortgezet met on- derbreking van 9 en 16 Juli wanneer er an- dere concerten zijn in de Groote Kerk be gonnen. Met recht mag hij orgelvirtuoos ge- noemd worden, getuige zijn vertolking van de eerste Symphonie van Guilmant, waar tegenover geplaatst kan worden het sobere spel in de Preludium cn Fuga (D groote terts) van Bach. De opkomst van het publiek viel nog al mee, al zou men gaarne willen constateeren dat zij veel grooter was. In de eerste plaats doet Zwart het zoo goed als belangeloos, het programma kost slechts 10 cent; 2e komt de aan het einde gehouden collecte het restauratiefonds ten goede; 3e. kan men genieten van het spel van een kunstenaar en maakt men kennis met be langrijke werken der orgelliteratuur Groeit de belangstelling bii eiken orgelavond: de kunstenaar zal er des te meer geïnspireerd door worden. A. K. MOEILIJKHEDEN IN DE KOOPVAARDIJ. Contractlooze periode? Uit Rotterdam werd gister aan de Telg. gemeld: Nu heden, den eersten dag waarop de col lectieve Arbeidsovereenkomst met de zee lieden niet meer van kracht was, bij den waterschout op de oude voorwaarden is ge monsterd, is er weinig kans op een conflict in het koopvaardijbedrijf. De organisaties hadden het parool uitge geven alleen tegen de oude voorwaarden te monsteren. Daar men niet wist wat gebeuren zou, was er nogal spanning onder de be DE POSTVLUCHTF.N OP INDIE. Het retourvliegtuig. Het retourvliegtuig, de P.H.-A.G-R. (van Batavia 26 Juni j.1., gezagvoerder Wiersma), is gistermorgen te 4.10 uit Bagdad vertrok ken. om 9,35 te Gazah geland, vandaar om 9.40 weer opgestegen, te 11 40 te Cairo ge daald, om 13.25 weer uit Cairo vertrokken en te 16.05 te Merzamatru geland. Alles wel. Vandaag verder. BOTSING IN DE LUCHT. Bij Nyvel (België) zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gebotst. De bestuurder van het eene toestel, een on derofficier, werd gedood, de andere piloot kon zich redden door met een parachute uit het vliegtuig te springen. ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN POST EN GATTY. Meer dan 100000 bewoners van Ncw-York hebben den wereldvliegers Pos* en Gatty gistermiddag een enthousiaste ontvangst bereid. Door een groote troepenmacht en politi? geëscorteerd, hebben Post er. Gatty zich ou der den traditioneelen confetiiregen naar het stadhuis begeven, waar burgemeester Wal ker hen verwelkomde. De vliegers vertrekken vandaag naar Washington op persoonlijke uitnoodiging van president Hoover. LUCHTPOST De N.V. Koninklijke Necterlandsch-Indische Luchtvaart Mij. verzoekt ons te vermelden, j dat naast de gewone boot-mailverbinding Amsterdam—Batavia via Genua, correspon dentie, bestemd voor Zuid Sumatra en Java, vanaf Medan per luchtpost kan worden door gezonden. Het is de N.V. herhaaldelijk gebleken, dat particulieren en firma's, indien zij van deze wijze van postverzending op de hoogte waren geweest, van de geboden bespoediging op deze wijze verkregen, zeker gebruik zouden hebben gemaakt. Woensdagavond is op het Bodenmeer dool een plotseling opstekenden storm, welke aan een onweer voorafging, het Junkes-vliegtuig D 963, een oud model, vlak bij de haven van Manzell omgeslagen en geheel vernield De bemanning uit drie leden bestaande, is dooi een motorboot van de werf van de Dornier- fabrieken gered. Het vliegtuig, dat een met drijvers uitgerust landvliegtuig was, had be langrijke instrumenten aan boord voor me teorologische en hydro-mechanische opme- tingen, waarmede de inzittenden bijna gereed waren. De instrumenten zijn waarschijnlijk verloren. 33. De vreugde over het weerzien was groot geweest, maar toen ze allen lekkertjes gegeten en gedronken hadden, verklaarde Otto, dat hij er niets voor voelde om met de anderen te gaan spelen. Hij had zoo'n hoofdpijn. En ver drietig zal hij bij tafel, terwijl moeder Oester hem ongerust aankeek. 34. Dokter Schol werd geroepen toen OU® warm in bed gepakt lag. Dat was een dcftl^- sinjeur met zijn lorgnet en zijn hoogen hoed. ondervroeg Otto in de lengte en in de breed"1 toen schudde hij bedachtzaam het hoofd keek zoo somber, dat den armen Ot beha» het koorts-, ook nog het angstzweet u'tbf* Hij zou zeker wel heel erg ziek zijn.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10