DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Hit het JUidement BageCiiksch QveczicAt De brand in het Nederlandsth Paviljoen iiitefdand VRIJDAG 3 JULI 1931 HET PLAIGHOOVER. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ^LKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 154 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 2 Juli 1931. Na de gebruikelijke préparatoire avond op Dinsdag 1.1., waarop intusschen toch nog de wijziging der Auteurswet, in hoofdzaak strekkende om aan de bescherming van het vertaalrecht een levensduur van vijftig in plaats van tien jaar tegen, was goedgekeurd, heeft de Eerste Kamer heden den dag be steed aan de afwerking van een lange lijst van wetsvoorstellen. De voorzitter had niet minder dan 36 ontwerpen op de agenda ge bracht, doch toen de Kamer om ongeveer half vijf weer uiteenging, was de lijst afge werkt dank zij de zwijgzaamheid van de vergadering bij de meeste wetsvoorstellen. Slechts bij enkele is van gedachten gewis seld. Zoo heeft de heer Hermans (s.d.a.p.) bij de wijziging van de Visscherijwet, waar bij onder meer verboden zal worden, met den hengel te visschen, als deze met visch is geaast, een kort woord van protest doen hoo- ren ten bate van volgens hem niet minder dan 200.9C0 visschers, die door dit verbod, beoogende de instandhouding van den snoekstand, zouden worden gedupeerd. Minister Ruys noemde den maatregel noo- dig voor de belangen van de beroepsvis- schers, welke boven die der sportvisschers £aan- Bij de wijziging van de Nijverheidsonder wijswet heeft minister Terpstra, naar aan leiding van opmerkingen van den heer De Veer (a.r.) die in de bres sprong voor de on bevoegde leerkrachten bij dat onderwijs, be toogd, dat het onvermijdelijk is het aantal onbevoegden zooveel mogelijk te beperken. Bij de bepalingen omtrent het onderzoek haar scheepsrampen op de binnenwateren, waarbij onder meer een commissie van on derzoek in het leven zal worden geroepen, sprak de heer Smeenge (lib.) de vrees uit, dat de schippers door de nieuwe regeling op kosten zouden worden gejaagd in verband met het krachtens de regeling in te stellen onderzoek. Minister Reijmer stelde hem evenwel ge rust met de verzekering, dat ook zonder hoo- ge uitgaven de noodige statistische gegevens zouden te verkrijgen zijn. Bij de voorgestelde wijziging van de wo ningwet, in hoofdzaak bedoelende een billij ker regeling van de schadevergoeding bij onteigening ten dienste van de volkshuis vesting heeft de heer dr. Wibaut (s.d.a.p.) zich tegenstander er van verklaard, omdat de gemeentebesturen er door in zwakker po sitie zullen komen. Werd tot nog toe bij ont eigening ten dienste der volkshuisvesting de schadevergoeding vastgesteld met het oog op de bestemming van het te onteigenen ter-' rein, zoodat bijv. voor een terrein bestemd voor speelplaats belangrijk veel minder werd betaald dan voor een terrein, waarop een blok woningen zou komen te staan, bij de nieuwe regeling wordt in de eerste plaats gevraagd naar de waarde van het te onteige nen perceel voor den eigenaar. Dit achtte de heer Wibaut in strijd met het algemeen belang en uitvoerig heeft hij zijn bezwaren, tegen de nieuwe regeling ontwikkeld. Hij moest daarna vertrekken omdat zijn aanwe zigheid te Amsterdam vereischt werd, zoodat hij niet meer heeft kunnen hooren, wat in de eerste plaats de heer Van der Hoeven (c.h.) in een met haast pijnlijk traag tempo uitge sproken rede ten gunste van het wetsvoorstel aanvoerde, hoewel hij toch niet volkomen voldaan was, wat daarna de heer Kranen burg (v.d.) sprak ten gunste van het voor stel voor welks fouten hij niet blind was, maar welke hij meende te zullen zien ver dwijnen bij de invoering van een belasting op de waardevermeerdering en wat ten slot te minister Verschuur ter aanprijzing aan voerde. Het wetsvoorstel is ten slotte goed gekeurd, met aanteekening dat de sociaal-de mocraten er tegen waren. Het laatste nummer van het programma werd gevormd door de wijziging van de Octrooiwet. Het voornaamste punt dezer wijziging is de verlenging van den levens duur van een octrooi van 15 op 18 jaar. De heer Mendels (s.d.a.p.) is op zijn gewo-' ne levendige wijze tegen het voorstel te velde getrokken. Hij hield nu eenmaal niet van de geheele octrooiwetgeving, omdat zij feitelijk neerkomt op een bescherming van monopo- lies van groote industrieën, die zich dé weel de kunnen veroorlooven „uitvinders" in dienst te nemen, wier uitvindingen door die industrieën worden geëxjiloitéerd, zonder dat dc feitelijke eigenaars der uitvindingen er profijt bij trekken. Bovendien begreep hij •nut, waarom de tegenwoordige termijn van lo jaar op 18 jaar moest worden gebracht, keurde ook af, dat feitelijk afgeloopen oc trooien weer levenskracht zouden kunnen krijgen en had scherpe kritiek op de daarme de in verband staande regeling, zoodot hij minister Verschuur ter wille van de juris prudentie eenige ophelderingen vroeg. Nadat de heer Van der Lande (r k.) een ballejte had opgeworpen om den feitelijken uitvinders in de wet een deel van de exploitatiewii'st toe te kennen, heeft minister Verschuur geant woord. Den heer Van der Lande b'ioofde hij overweging van zijn denkbeeld bij een vol gende wetswijziging, waarop hij den heer Mendels te woord stond. Blijkbaar gevoelde de minister zich niet op dreef. Hij weigerde een direct antwoord op de rechtsvragen van den spreker, om geen vergissingen te begaan, beweerde, dat de heer Mendels en hij het toch nooit eens zouden worden omtrent de beteekenis van de octrooiwetgeving en voerde ten gunste van de termijnverïenging in hoofdzaak aan, dat verschillende corpora ties er op hadden aangedrongen en dat men daardoor beter in overeenstemming kwam met het buitenland. De heer Mendels verklaarde zich heele- maal niet bevredigd met dit antwoord, maar zag van repliek af nW het oog op den tijd. „Het zit me anders tot hier, mijnheer de voorzitter", zei hij met een veel beteekenend gebaar naar zijn keel. Nu volstond hij met de verklaring, dat hij geen stemming zou vragen maar dat hij en zijn partijgenooten wilden geacht worden tegen gestemd te heb ben. Alvorens de Kamer nu voor eenige dagen uiteenging vroeg de heer De Gijselaar (c.h het woord. De Kamer heeft reeds geruim.m tijd geleden Voorloopig Verslag uitgebracht over de nieuwe Pachtwet. De Memorie van Antwoord 'blijft evenwel uit. Wist wellicht de voorzitter wanneer die te wachten zou zijn? Pa, de voorzitter wist daar iets van. Minister Ruys had verklaard, dat die Memo rie niet vóór 1 October was te verwachten. De heer Blomjous (r.k.) maakte zich tot tolk van de verontwaardiging over dit treuzelen met de afdoening van de zaak en verklapte wat reeds buiten de Kamer was beweerd: men wacht op de terugkeer van de beide soc.- dem. leden, Moltmaker en Danz, die thans in Indië vertoeven: bij de stemming over de Pachtwet zal het spannen en van hen weet men, dat zij er voor zullen stemmen. Voor zitter en regeering bewaarden na deze uitval het zwijgen, waarop de vergadering werd gesloten. DE POSITIE DER ENGELSCHE i REGEERING. Heeft slechts een geringe meerderheid. In de laatste paar maanden is de Engelsche regeringsmeerderheid tengevolge van verschillende plaats gehad hebbende tus- schentijdsche verkiezingen zoodanig ver zwakt, dat men haast van een abnormalen afval van Labour-st. kan spreken. Dat een aan het 'bewind zijnde partij in tijden van laagconjunctuur stemmen verliest is immers een normaal verschijnsel, omdat dan de oppo sitie aan invloed wint. In Engeland nu is de invloed der liberalen dermate gegroeid, dat de positie van de linker partij ten zeerste is verzwakt, zóodat zij in de regeering nog slechts over een geringe meerderheid be schikt. In het Lagerhuis is de regeering gister avond door het oog van een naald gekropen bij de behandeling van het grondbelasting- ontwerp: Snowden had toegegeven, dat wer kelijke speelterreinen, waar dus geen winst gemaakt wordt of tenminste die winst niet on der aandeelhouders word verdeeld, vrijgesteld zullen worden van grondbelasting. Hieronder vallen dus niet terreinen waar paardenren nen,- hondenrennen en beroepsvoetbalwed strijden worden gehouden, maar wel amateur voetbal, -cricket, -tennis, enz. De conservatieven begroetten het amende ment met vreugde, maar stelden voor er ook tërrfjinen van vereenigingen aan toe te voe gen,.die aangelegd werden om er tuinsteden of tuindorpen van te maken. Dit ging Snow den te ver, voornamelijk om de practische overweging dat geen termijn te bepalen viel, binnen welken de grond tot tuinstad zou zijn gebruikt. De conservatieven vonden dit bezwaar niet overwegend en wilden het aan plaatselijke autoriteiten overlaten en handhaafden hun amendement, dat slechts met een meerderheid Van vijf stemmen (265 tegen 260) verworpen werd. Déze uitslag zal de conservatieven doen juichen en hoop geven op een rechtsche meer derheid bij- eventuéele nieuwe verkiezingen. Zij gelooven n.1., dat hun aanhang nog sterk zal toenemen; als de officieele leiders der partij slechts openlijk rijksvoor- keurtarieven (voornamelijk voor levensmid delen) in hun program schrijven. Ook de Times houdt zich bezig met de uit komsten der tusschentijdsche verkiezingen en komt tot de slotsom dat de conservatieve partij haar program meer dan tot dusver is geschied moet richten op de inzichten der ge matigde burgerlijke kringen. Het blad geeft daarbij in overweging samen te gaan met den rechtervleugel der liberalen op den grondslag van matige beschermende rechten. Dit is de eerste keer, dat een dergelijk plei dooi wordt gehouden. Door een en ander wordt het blijven voortbestaan van de huidige meerderheid der Britsche regeering wel bemoeilijkt. Spontane hulp bij den opbouw. Uit Parijs werd aan de Tel. gemeld: In een gesprek, dat we met dr. Van der Waals, den secretaris-generaal van de Ne- derlandsche Sectie op de Kol. Tentoonstel ling hadden, bleek weer eens, welk een heer- lijk-opwekkenden weerklank van sympathie in Frankrijk en welk een geestdrift en offer bereidheid bij onze landgenooten in en bui ten onze grenzen het besluit om na de ramp van Zondag j.1. weer aan den slag te gaan, heeft gewekt. Het welsprekendste is daarvan de eenvoudige opsomming van een aantal bij lange niet alle aanbiedingen, die de heer Van der Waals ons deed. Zoo heeft de metaalgieterij Holland te Am sterdam groote bronzen copieën van beelden van den Boroboedoer-tempel ten gebruike (evt. afgieting) voor het nieuwe gebouw ge- offeerd. De kunsthandel Van Lier te Amster dam bood zijn fraaie collectie Indische expo- sitiestukken aan, de bekende verzamelaar, de heer W. O. J. Nieuwenkamp te Edam, zijn geheele Indische verzameling, de heer Dil- man te Baarn zijn colecltie Indische wape nen en kunstvoorwerpen. De steenfabriek Al- barda in de Betuwe, die in het bezit is van een schilderij van den Javaanschen schilder Raden Saleh, wienst meesterwerk „Gevecht tusschen buffel en leeuw" bij den brand is verloren gegaan, stelt dit doek ter beschik king van het comité: het verbeeldt den strijd tusschen een leeuw en ruiters. Dan regent het aanbiedingen van gelde lijke en zelfs persoonlijke hulp van geestdrif tige Nederlanders. Een groepje van vier land genooten seinde een opwekking tot wederop bouw met de belofte geld te zullen sturen. De leider van een accountantsbureau te Am sterdam zond een bankbiljet van 1000 francs en bood aan op eigen kosten met zijn typiste over te komen om belangeloos de administra tie van onze sectie weer op orde te brengen. D?e Nederlandshe studenten aan de universi teit te Zürich bieden persoonlijke hulp aan en verklaren zich bereid „de studenten van Ne derland te mobiliseeren". Verder heeft een groep Nederlandsche H.B.S.-ers zich aange boden om op ons terrein te komen werken, „al is het om zand te kruien". De schoone geste van België, om onze sec tie in één der Belgische paviljoens gastvrij heid te verleenen, kan niet anders dan diepen indruk in ons land hebben gemaakt, evenzoo het genereus aanbod van drie millioen francs der Fransche regeering, onze gast- vrouwe te Parijs. Daarnaast zijn er andere treffende blijken van den edelen zin onzer Fransche vrien den. Daar is anoniem Franschman uit de provincie, die den heer Moojen een roerende sympathiebrief met een biljet van tien francs heeft gezonden, vol eerbied voor ons werk en „in gedachtenis aan uw (sic!) president Kruger". Een Fransche kunstschilder, die prachtige dingen heeft geschapen voor het Musée Permanent des Colones, biedt zich ge heel belangeloos aan tot het sieren van ons nieuw gebouw. En last riot least hebben twee Fransche musea, bet Musée d'Ethnographie du Troca- déro en het Musée Guimet voor Oost-Aziati sche kunst, beide te Parijs, al hun op Neder- landsch-Indië betrekking hebbende kunst schatten en documenten ons comité ter be schikking gesteld. Zulke blijken van medeleven in zware uren doen de ziel van een ander volk op haar best kennen en dragen, meer nog dan officieele verklaringen, bij tot de verstandhouding tus schen de volken, die de hoopvolste waarborg is voor den vrede De deelneming van „La dépêche Coloniale". Het was het Hbld. opgevallen dat „La E>é- pêche Coloniale", het eenige Fransche uit sluitend aan koloniale aangelegenheden ge wijde dagblad, nog niet van zijn deelneming had getuigd in verband met den brand die te Vincennes ons paviljoen verwoestte. Dins dagavond echter kweet het blad zich van die taak in een artikel dat als titel had: „Ruïnes en rouw" en welks treffende bewoordingen hier in het kort dienen te worden herhaald. De schrijver wijst allereerst erop dat Ne derland de eerste natie was die antwoordde op de uitnoodiging der Fransche regeering en van zijn inzending een groot „natio naal oeuvre" maakte terwijl koningin Wi)- helmina de eerste buiieulandsche souvereine was die de tentoonstelling bezocht en door dat bezoek onderlijnde de belangrijkheid en de beteekenis der geste van haar land. Frankrijk" lezen wij verder „bewaart voor Nederland, voor zijn groote souvereine, voor de jonge prinses een smartelijke en be wogen dankbaarheid". Een treffende Fransche hulde. In een uitvoerig artikel in de „Figaro over de Koloniale Tentoonstelling worden de vol gende gevoelige woorden aan het verdwenen Nederlandschen paviljoen gewijd: Dit paleis had een grootsch uiterlijk. Het was een van de juweelen der tentoonstelling. Zijn verlies is nochtans gering vergeleken bij dat van de zeldzame schatten eener precieu ze kunst welke het bevatte en die de vlam men hebben verslonden. Laten wij bij het hervatten onzer wandelingen te Vincennes hulde brengen aan de voortreffelijke geesten, die zooveel verloren schoonheid vermochten te verzamelen. Ge hebt tenminste kunnen zien hoe uw verdriet van ganscher harte is gedeeld; gij, waarde gasten die zoo edelmoedig aan onze vreugde hebt willen deelnemen. Wij hebben met u al datgene meegevoeld wat een bitter verdriet zonder remedie aan aangrijpends kon toevoegen aan onze bewondering. Parijs was verslagen Dankbaarheid jegens het aanbod van België. Naar het B.T.A. uit Brussel meldt, ont ving de Belgische minister van koloniën van zijn Nederlandschen collega een telegram, waarin gezegd wordt, dat de Nederlandsche regeering het zeer op prijs stelt, dat J3elgië zooveel blijken van medeleven en zoo'n edel moedig aanbod heeft gedaan. Mr. D. Fock, voorzitter van het Neder- landsch uitvoerend comité te Vincennes be dankte de Belgische regeering telegrafisch voor de deelneming in het nationaal verlies. Mr. Fock zeide hierin, getroffen te zijn door het edelmoedige aanbod. Het comité zal trachten aldus het tele gram het paviljoen te herbouwen, maal ais zich onverhoopt moeilijkheden mochten voordoen, zal men niet aarzelen van de vriendelijke hulp, die zoo spontaan geboden is, gebruik te maken. De bezwaren van het Batavi- aansch Genootschap. Een uitvoerig Aneta-telegram uit Batavia meldt nog eens in bijzonderheden de bezwa ren van het Bataviaansch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen tegen de wijze waarop bet meent, dat zijn inzending te Parijs is behandeld. De voorwaarde was o.m. gesteld van een verzekering tot een bedrag van 100.000, als bijzondere verzekering, afgezien van de algeroeene tentoonstel lingsverzekering en van bewaring der schatten uit het Indische mu seum in een safe. Een onderhoud met dr. v. d. Waals De secretaris-generaal van het Nedter- landsch comité voor de koloniale tentoonstel ling te Parijs, dr. v. d. Waals, is gistermid dag uit Parijs te 's-Gravenhage aangekomen. Bij zijn aankomst aan het Hollandsche Spoorstation had het Corr.-Bureau een kort onderhoud met den heer v. d. Waals. Het staat thans vast, aldus dr. v. d. Waals, dat er een nieuw gebouw komt. Waarschijn lijk wordt het zelfs opgetrokken in denzelf den stijl. Eerst heeft men gedacht, het Ne- nijto-gébouw uit Rotterdam naar Parijs te transporteeren, maar het zou daar waar schijnlijk te laat aankomen. In elk geval zul len de torens moeten vervallen. Wat er te voorschijn zal komen uit de brandkast, waarin de kostbaarste voorwer pen zijn opgeborgen, is nog niet te zeggen. Totdat de heer v. d. Waals uit Parijs ver trok, was men er niet in geslaagd de kluis te openen. Het Corr.-Bureau vestigde nog de aan dacht van den heer v. d. Waals op de ont stemming, die blijkens telegrammen in de ochtendbladen van gisteren in Indië heerscht over te lage verzekering. De heer v. d. Waals heeft ze toen persoonlijk onmiddellijk verze kerd tegen het bedrag, dat gevraagd was. Een eisch van afzonderlijke verzekering is door Indië niet gesteld. Zulk een eisch zou ook al zeer on-technisch geweest zijn. Een betrekkelijk lage premie is juist verkregen door alles op één polis te verzekeren. Een interpellatie. Naar de Parijsche „Temps" meldt heeft de heer Gratiën, afgevaardigde van de Seine, een tot den minister van koloniën gerichte interpellatie ingediend over de oorzaken van den brand in de Nederlandsche afdeeling op de Koloniale Tentoonstelling en nopens de maatregelen, die de minister denkt te nemen om de verantwoordelijkheid voor den brand na te gaan en om herhaling van een derge lijke gebeurtenis te voorkomen, waarvan de gevolgen nog veel ernstiger zouden kunnen zijn indien deze zou plaats hebben tijdens de uren van grooten toeloop van het publiek. HET FRANSCHE VLOOTPROGRAMMA IN DEN FRANSCHEN SENAAT. De Fransche Senaat begon gister de be raadslagingen over het wetsontwerp in zake het vlootbouwprogramma voor 1931-32 en wel van die eenheden, die opgenomen waren in het programma voor 1931, doch niet uit gevoerd zijn in verband met de vlootvacantie. De Fransche Kamer, die zich bereids met dit wetsvoorstel had bezig gehouden er wordt in het voorstel voorzien in een op stapelzetten van een 32.000 ton in het bijzon der van een 23.000 tons kruisers heeft zoo als bekend slechts den aanbouw van 15.000 ton goedgekeurd en den bouw van den pant- ^rkruiser tot later uitgesteld. •2f m^n's^r van Oorlog Dumont nam in de middagzitting het woord. Hij wekte den Senaat op den tekst van de Kamer zonder wijziging aan te nemen, opdat de regeering zoo spoedig mogelijk het wetsvoorstel kan in dienen, waarbij voorzien wordt in den bouw van een kruiser. Ten slotte nam de Senaat met 269 tegen 35 stemmen een motie aan, waarbij wordi overgegaan tot den orde van den dag en het ontwerp wordt goedgekeurd in den vorm zoo- sis reeds door de Kamer werd goedgekeurd. TEGEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Buitenlandsche communisten uit het land van Henegouwen gezet. Vreemde communistische elementen zijn sedert eenigen tijd werkzaam in het indus triebekken van Charleroi, waar zij van de huidige crisis gebruik maken om de arbeiders tegen het gezag op te ruien. Aan de autori- teit-en in de provincie Henegouwen is op dracht gegeven deze communistische propa- ganda zooveel mogelijk te beteugelen. Met dé uitdrijving van eer aantal vreemde verdachte personen is heden reeds een begin gemaakt, Communiqué der Britsche regeering. Gistermiddag heeft de Britsche regeering het volgende officiëele communiqué gepubli ceerd: „De Engelsche regeering hoopt met ver trouwen, dat de onderhandelingen, die thans te Parijs met betrekking tot het plan-Hoover worden gevoerd, succes zullen hebben. Mocht geen spoedige oplossing gevonden worden, dan is zij bereid een samenkomst te houden met de vertegenwoordigers der betrokken mo gendheden en wel zoo spoedig mogelijk, ten einde met de geringst mogelijke vertraging overeenstemming te bereiken". Kort na de publicatie van dit communiqué werd op het departement van buitenlandsche zaken een telegram uit Parijs ontvangen, waarin werd medegedeeld dat de Fransche regeering de uitnoodiging naar Londen te komen voor dit weekeinde niet kan aannemen. Volgens Engelsche mededeelingen heeft Briand zijn weigering gemotiveerd met het feit, dat de FranschAmerikaansche onder handelingen, alsook de parlementaire werk zaamheden zoowel van hem als van I. aval de aanwezigheid te Parijs noodzakelijk maken. In officiëele kringen verluidt dat van Fran sche zijde een zoodanige gonferentie welis waar wordt gewenscht, doch dat er de voor keur aan wordt gehecht de conferentie te Parijs te houden Overigens blijft de mogelijkheid de con ferentie later te houden nog steeds open. De Engelsche uitnoodiging heeft evenwel slechts dan doel, wanneer de FranschAmerikaan sche onderhandelingen zouden mislukken. Men is te Londen algemeen pessimistisch gestemd, aangezien men den indruk heeft dat men bij de FranschAmerikaansche onderhandelingen de hoofdzaak uit het oog heeft verloren en zich thans met bijzaken bezighoudt. De Parijsche onderhandelingen. Gisteravond laat werd te Parijs over de loopende onderhandelingen het volgende communiqué uitgegeven: De minister van financiën, Flandin, heeft Donderdagmiddag met den Amerikaanschen secretaris van de schatkist Mellon een lang durig onderhoud gehad. Over het resultaat van dit onderhoud wordt in ingewijde kringen het strengste stil zwijgen bewaard. Hedenmorgen worden de onderhandelingen voortgezet. Sinds het beëindigen van den ministerraad van gister heerscht te Parijs een optimisme, dat nog versterkt wordt doordat het gerucht steeds vaster vorm krijgt, dat het reeds ge lukt zou zijn een compromis te verkrijgen in zake de tot nu toe nog openstaande kwesties. Mellon staat in verbinding met Washing ton en zal de laatste instructies van president Hoover afwachten alvorens zich beslissend uit te laten met betrekking tot de van Fran sche zijde gedane voorstellen. Deze voorstel len zouden zeer tegemoetkomend gesteld zijn, zoodat gerekend wordt op een overeenstem ming met de Amerikanen. Van officieuze of officiëele zijde wordt dit gerucht niet bevsetigd. VALSCHE MUNTERS TE BRUSSEL'. De Brusselsche politie is een bende valsche munters op het spoor gekomen. Twee leden dezer bende zijn reeds gearresteerd. Zij wa ren in het bezit van 150 valsche bankbiljet ten van 100 frank. Te Antwerpen is in verband met deze zaak een Poolsche vrouw gearresteerd. Aldaar is tevens de drukkerij der valsche biljetten ont dekt, waar nog een belangrijke hoeveelheid dezer papieren aanwezig was. Het hoofd der bende is nog niet gevat. BRANDWEER-AUTO VERONGELUKT. Een auto van de brandweer te Hirschberg is gisternacht bij Herischdorf tegen een mast van het trambedrijf gereden. Van de vijf inzittende brandweerlieden, die van een feest van de brandweer naar huis keerden, zijn er drie zeer ernstig en twee licht gekwetst. De mannen zijn naar het zieken huis te Hirschberg gebracht. De auto is ver nield. - -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1