Mkmaarsche Courant. ieis JladUuiicuws üss^ 4- g^m^ss Qemeentecadm £euiUeton DE BLAUWE DIAMANTEN VAN MIJNHEER MERCHISON. Heerenbaai EEN DUBBELTJE Honderd drie en dertigste Vrgdas 3 Juli. °5v®r Arbeiders in de Continu-bednj- J Toh Jong, orgel. M. Beversluis, voor- 1931 Ho. 154 Zaterdag 4 Juli. €n 7 30—7.45 Gymnastiekles J T ^7frtPcrvrppV PT1 0T3- dracht G J- Zwertbroek, toespraak en gra Gramofoon- fóonplaten. 1.30 H. v. Herwrden^ deruurtje. 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gramo- foonplaten. 9.05 Revue-uitzending. 9.50 Gra- mofoonplaten. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.7.50 Gramofoon- platen. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gra- mofoonpl. 1.15—2 20 Berichten. 2.20^3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.50 Lezingen. 4.50— 5.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Feestuitzending naar aanleiding van de in wijding van het Stresemann-Eeregedenktee- ken. 10.20 Onvoltooide Symphonie van Schu- bert door orkest o. 1. v. H. Rosbaud. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. natuurvrienden op reis .1.45 platen. 2.— Ons huis een tehuis door T. Landré. 2.30 Concert door het V.A.R.A.- orkest onder leiding van H. Wiggelaar. W. v Cappellen, declamatie. 4.45 Toespraak door G. J. Degenkamp. 5.05 eenbroek: „Reiz enen trekken". 5.35 Concert luit-orkest „Caecilia" o. 1. v. B. Kwist. 6.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong.6^50 C. Woudenberg: „Iets over de resultaten van de Gemeenteraads-verkiezingen mofoonplaten. 7.10 V.A.R.A.-Vana. T^O Be stuursmededeelingen door A. deVries. /.w Politieberichten. 7.45 Voordracht door UEv. Cappellen uit „Frank van Wezels Root ruchte jaren". 8.15 Concert door 't V.A K.A. Orkest onder leiding van H^Whggelaar. 8.45 Bii de Pomp, door Teun de Klepperman. 9. Concert door het v.a.R.A.-orkest onder lei- dmg van Hugo de Groot. 9.30 Voordracht door W. v. Cappellen uit „Frank van Wezel s roemruchte jaren". 10.15 „De Vader Jahn", spreek en zangspel, uit te zen den uit het Stadion te Amsterdam voor het Intern. Turnfeest, aldaar 11.10—12 Gra- m°Hulzfn^875 M. (Uitsluitend K^ R. O) g —9.15 Gramofoonplaten. 10.—11.30 Gra mofoonpl. 11.30 Godsd Halfuurtje door pas toor Perquin. 12.1.30 Concert door net K. R. O.-Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.30— 2.30 Gramofoonplaten. 2.303Vragen- halfuurtje voor kinderen 3.—4.30 Kinderuur tje. 4.455.45 Concert door het K. R- O.- Kiinstensemble onder leiding van P. Lusten- houwer. 5.45'6.Technisch kwartiertje. 6.Esperanto-Nieuwsberichten. 6.15 J°urn. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 P. Heilker: De a.s. Esperanto-landdag te Nij megen". 6.50 Gramofoonplaten. 7.Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: De ontwikkeling der opvattingen omtrent den bouw van het Heelal". 7.30 M. Verstegen: Sportover- zicht. 7.45—11.— Concert K. R. O.-Salon- orkest onder leiding van M. van 't Woud. Met medewerking van A- A. L. Graumans (Voordracht van Dré). 9.— Vaz Dias. 9.10 S. P. J. Borsten: Moderne amateur-fotogra fie". 9.30—10.— Mr. Woord and his Boys will play for you. 11.1012.— Gramofoon platen. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11-20 Lezing. 1.202.20 Orkestcon cert. 2.20 Lawntenniswedstrijden te Wimble- don. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.45 Verslag van Athletiekwedstrijden te Stam ford Bridge. 7.Pianospel door V. Hely- Hutchinson. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. Militair orkest. C. Sharpe cello. R. Gourley, voordracht. 9.^0 Berichten. 9 35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.Concert. V. Chatterton, sopraan. G. Baker, bariton. Or kest. 10.50 Dansmuziek. 11.3512.20 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonplaten. 10.3511.05 Gramofoonplaten. 12.20—12.55 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Or- kestconcrt. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.20 6.10 Orkestconcert. 6.106.40 Dansmuziek. 8.20 Vroolijke avond. Daarna berichten en tot 11.20: Orkestconcert. 11.501.20 Dans muziek Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert. 6.10 6.40 Gramofoonpl. 8.20—9.35 Orkestcon cert, zang en declamatie. 9.359.55 Piano- soli. 10.1011.20 Orkestconcert en decla matie. 11.2012.35 Dansmuziek. Brussel, 338.2 en 508.5 M. 383.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.05 Causerie. 9.20 Vervolg concert. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonpl. 6.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 Gra- mofoonplaten. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kin- OUDK NIEDORP. Vergadering van den raad der gemeente Oude Niedorp op Dinsdag 30 Juni des avonds te 8 ure (wettelijke tijd). Allen tegenwoordig. Eén vacature door vertrek van den heer O. Liefhebber. Voorzitter den heer Meijer, burgemeester, tevens secretaris. Punten van behandeling. Onderzoek de r geloofsbrieven van een nieuw benoemd idl van den raad J. Waiboer. Deze werden in orde bevonden en besloten werd tot toelating. In verband met de gewij zigde gemeentewet is er 8 dagen beroep, zoo dat de heer Waiboer in een volgende raad zitting neemt. Ingekomen stikken. Schrijven d.d. Maart j.1. van de Vereeniging van Limburgsche dakpannenfabrikanten, houdende verzoek te willen bevorderen, dat voor de dakbedekking der van gemeentewege te bouwen en gesubsidieerde gebouwen dak pannen van Nederlandsch fabrikaat worden gebruikt. Een schrijven van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 18 April j.1. tot nadere vaststelling van den huurprijs der voormalige veldwachters woning met aangebouwde kapperswinkel te Oude Niedorp. Van a tot c voor kennisgeving aange nomen. De heer Otoonen verzocht met het in 2a vermelde rekening te houden bij voorkomende gevallen. Adres d.d. April j.1. van den Bond van Vereenigingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 der landarbeiderswet in de provincie Gro ningen, houdende verzoek om door middel van een aan de regeering te zenden adres of een adhaesiebetuiging aan een vanwege dien bond aan den minister van financiën gericht verzoekschrift, te willen bevorderen, dat de rente, waartegen de voorschotten ingevolge de landarbeiderswet (thans 4 pCt.) worden verleend eene verlaging ondergaan. B. en W. adviseerden een afzonderlijk adres te richten aan den minister van financiën. De voorzitter zeide dat de minister echter al stappen had gedaan in die richting. Jaarverslag over 1930 van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, zoomede de balans, winst- en verliesrekening over 1930 dier vereeniging. Onder e en f vermelde worden ter visie gelegd. Schrijven d.d. 8 Juni van T. J. Schroevers, hoofd der O. L. school te Oude Niedorp houdende verzoek om hem als zoodanig in verband met zijne benoeming in gelijke be trekking in de gemeente Den Helder ingaande 1 October a.s. ontslag te willen verkenen. B. en W. adviseeren aan adressant in gaande 1 October op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als hoofd der O. L school te Oude Niedorp. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Schrijven van 16 April j.1. van mevr. M LiefhebberBest, 'houdende verzoek haar wegens vertrek naar Alkmaar ontslag te ver leenen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. adviseerden aan adressante eer vol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de in gemelde functie bewezen diensten. Allen voor. Missive van Ged. Staten d.d. 17 Juni j.1. no. 80 ten geleide van de goedgekeurde be grooting der gemeente voor het dienstjaar 1931. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van J. P. Pepping te de Weel d.d1. 18 Juni 1931, daarbij verzoekende hem eene vergoeding te willen toekennen voor de be diening van de nachtelijke telefoonverbinding in zijn perceel. B. en W. stellen voor om voorloopig af te wachten met vergoeding te verleenen, opdat zij eerst eens kunnen zien, welk gebruik er des nachts van de telefoons wordt gemaakt. Allen voor. Verslag over het jaar 1930 van het Prov. Electnciteitsbe drijf van Noordholland te Bloemendaal. Gaat ter visie. Ingekomen was een dankbetuiging voor de Provinciale Griffie voor de geschonken kosten, door deze en andere gemeenten Een beschikking van den minister van fi nancien, dat ook deze gemeente uit het ge meentefond wordt uitgekeerd 6.5583 per inwoner. Totaal 8507.93. In de jaarwedde voor burgemeester en secretaris wordt verleend 3000 Concept-besluit tot vaststelling van den pensioensgrondslag van C. Postma in de be trekking van geneeskundige belast met de armenpractijk, vaccinatie en doodschouw. Deze werd vastgesteld op 600. f HYYirS+tel ,ot,aanko°P eerter obligatie van 1000 ten laste van den Nederlandschen btaat, een Nederlandsche provincie of eener Nederlandsche gemeente. Dit voorstel werd gedaan omdat een obli gatie van gelijk bedrag was afgelost. Aangenomen. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting voor het dienstjaar 1930. Deze werd vastgesteld op f 510.45 in ont vang en uitgaaf. Als voren van den kapitaaldienst dier be grooting. Vastgesteld op 27300. Dit was admi nistratief. Als voren tot aanyulling van den kapitaal- dienst der begrooting voor het dienstjaar 1931. Als voren op 71000. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen een of meer kasgeldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 30000, aflosbaar uiterlijk 31 December a.s. Allen voor. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de vaca ture mevr. M. LiefhebberBest. Aanbevolen worden: no. 1 mevr. M. A. Postma—Schuil; no. 2. mevr. C. Kirller Hopman. Benoemd werd nummer 1 der aanbeve ling- Als voren in de vacature M. Kooijman. Aanbevolen worden: no. 1. J. J. A. Balk; no. 2 F. Leek. Benoemd werd de heer J. J. A. Balk. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht voor de Protestantsche Arm- voogdij in de vacature J. Rootjes. Aanbevolen worden: no. 1. A. v. Zoonen; no. 2 D. van Zoonen. Benoemd werd de heer A. v. Zoonen. Als voren in de vacature C. Groen. Aanbevolen worden: no. 1 H. Fijma; no. 2 C. Witsmeer. Benoemd werd no. 1 der aanbeveling. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature G. Liefhebber. Aanbevolen worden: no 1 W. Langedijk; no. 2 A. Mijts. De heer W. Langedijk werd benoemd. Voorstel om de woning in de Frik, gemeen te Heerhugowaard voorheen bewoond door J. Witsmeer, op afbraak te verkoopen. Na toelichting door den voorzitter. Allen voor. Benoeming van een hooisteker wegens ont slagname als zoodanig door P. Agenent no. 1 K. Kooij; no. 2 J. Buisman (Zuiderbuurt) B. en W. stelden voor om een hoekje grond groot 200 M2. voor het bouwen van een wo ning voor C. Wuis, met rijkssteun aan te koopen. Allen voor. Rondvraag. De heer Van Zoonen deelde mede, dat door een misverstand, nog geen verzoek was inge komen, om met de a.s. kermis, het terrein achter de school te mogen gebruiken voor feestterrein. Als voorzitter van plaatselijk belang vroeg genoemde heer of zij dit terrein mochten ge bruiken tegen een kleine vergoeding. Allen voor om zich af te slaan tegen een vergoeding van 5 per dag. De heer Van Zoonen was hier dankbaar voor. Sluiting. Geautoriseerde vertalixg uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhx. C. A. L. v. d. W. 24) Ik ben bij sir Samuel Leeke ge weest, Holt, zeide hij, nadat ik hem een whisky-soda en een signa* had aange boden ik ging daar nog eens heen en niaakte een a nnemelijke verontschul diging. Ik heb een feit ontdekt, dat mis schien en misschien ook niet met de zaak in verband staat. Natuurllijk over dien Mallison. Zoo. zei ik. Mallison, vervolgde Maythorne, ging op reis naar het Noorden, om- d_enze|fden tijd dal jij en Maza- oif dat deden Hij maakte dt reis in hpncVMnj .autos van Leeke en met een bepaald doel. De heer Leeke wil het vol- Wh ]a^r een Jachtterrein huren voor ff*;. weet je en hij dacht dat daL n z0u zijn als Mallison u°P Ult8lng om jachtterreinen in oogenschouw te nemen, omdat de jacht in vo len gang is. Naar hetgeen hij mij vertelde ben ik vrij zeker, dat Mallison n de buurt van Marrasdale was gedu- rende denzelfden tijd da jullie daar lo geerden. Hij keek mij aan alsof hij van mij eenige opmerking verwachtte. Ik had echter niets op te merken; alles wat ik kon zeggen was, dat ik Mallison nooit daar gezien had. Hij glimlachte. Natuurlijk heb je hem niet gezien of liever, zou je hem niet gezien heb ben, als Maar dat hangt nog in de lucht. Toch was Mallison daar. En Hij zweeg en bleef zwijgen, totdat ik zeide, hetgeen mij op het hart lag: Ik ben benieuwd of wij ooit achter de waarheid zullen komen! Hij keek mij aan. Wij zullen er achter komen, Holt, en als wij zoover zijn, zal er iets heel bijzonders aan den dag komen! Kijk eens! Herinner jij je, dat ik, toen wij bij Reivers 'Den waren, iets opraapte dicht bij de plaats, waar Mazaroff's lijk werd gevonden? Herinner jij j» dat? Nu... Hij hield op. Er klopte iemand aan mijn deur, zachtjes maar a- nhoudend. Wij keken beiden in die richting en luisterden. Er werd weer geklopt en daarna ging ik naar het portaal, opende de deur en week verbaasd terug. HOOFDSTUK XVII. Het testament. Haar naam kwam onwillekeurig op mijn lippen, terwijl ik haar stond aan te staren; ik had gedurende den avond voortdurend aan haar moeten denken. Zij lachte, een beetje verlegen, doch had haar zinnen beter bij elkaar dan ik, want zij stapte de deur binnen, alsof er niets bijzonders was in dit voor mij zoo ver-' rassende bezoek. Ik had de deur van mijn zitkamer open gebeuren. Het eerste was het afstrijken Daar stond Sheila alleen! laten staan; zij keek naar binnen en steun bij de heeren Hellinga en Aukes. Dit verzoek werd in stemming gebracht en ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de hee ren Aukes, Hellinga, de Vries, de Nijs en Westerman. Het verzoek van de wed. Molenaars om aansluiting van haar boerenhoeve aan het gas en electrisch net wordt, na ingewonnen advies van de commissie voor de bedrijven, van de hand gewezen, zonder hoofdelijke stemming en discussie. Omtrent het verslag van de aardappelen commissie merkte de heer Hellinga op, dat het werk van de commissie niet in overeen stemming is geweest met het doel, dat een onderzoek wenschte naar de wratzieke aard appelen. De heer de Nijs meende, dat dit juist het geval is. De voorzitter merkte op, dat de commissie wel juist heeft gewerkt. Zij heeft onderzocht proefondervinctelijk welke wratziekte vrije aardappelen een loonende teelt zullen hebben. Met deze proeven wordt op kleine schaal thans voortgegaan. Het verslag van de gezondheidscommissie had ook belangstelling en wel ten opzichte van de resultaten van het onderzoek naar den toestand van verschillende sloten in de gemeente, alsmede de vraag wie bij onder zoek naar huiswater dit voor 5 jaren goed keurt. De voorzitter merkte ten aanzien van de vraag van den heer Aukes op, dat het onder zoek van de slooten betreffende de vervui ling en maatregelen daartegen gedeeltelijk zijn opgelost en wel betreffende de sloot aan de Schoutenbosch. Daar zijn in overeenstem ming met de rijksinstantie nieuwe voorwaar den opgelegd aan de zuivelfabriek Holland. Wat de sloot aan de Hoogevoort betreft dit is in onderzoek bij de Rijksinspectie. De vraag van den heer De Nijs betreffende ontheffing van de aansluitingsplicht aan de waterleiding gaf den voorzitter aanleiding op te merken dat de ontheffing na deskundig onderzoek van het waten niet door het wa terleidingbedrijf wordt verleend, maar door B. en W. die den termijn van ontheffing ook vaststellen. Bij de mededeeling inzake invoering van een schoolartsendienst vroeg de heer Aukus nadere inlichtingen, welke de voorzitter ver strekte. Het plan van de vereeniging Volks onderwijs kan om de samenstelling van het district niet worden uitgevoerd. Deze distric ten moeten samenvallen met de T.B.C.-dis- tricten en daarom zal nader afgewacht moe ten worden of de vereeniging van Ned. ge meenten slaagt in haar opzet tot instelling van een behoorlijken dienst. Bij de vaststelling van de beantwoording van de opmerkingen over de gemeentebe- grooting 1931 van Ged. Staten wees de voor zitter er op, dat om te voldoen aan den wensch van Ged. Staten de bedragen van rente en aflossing juist zijn uitgetrokken aan de hand van de nader geconverteerde leenin gen. Het bedrag dat daarvoor minder noo- dig zal zijn ten bedtage van ongeveer 2000 zal op onvoorziene uitgaven worden ge raamd. De heer Twisk meende, dat dit thans voor vermindering van belastingen in aan merking zal moeten komen. De voorzitter antwoordde, dat zulks thans in dit stadium niet mogelijk is. Hetgeen minder noodig zal zijn zal aan het eind van het jaar wel blij ken. De suppl. begrooting enz. 1930 ging zoo onder den hamer door. De behandeling van de motor- en rijwiel verordening gaf aanleiding tot het maken van opmerkingen ten aanzien van het ver keer op den Zeeweg dat gevaarlijk wordt om dat wielrijders en wandelaars regelmatig óp den rijweg het verkeer onveilig maken. Voor dit publiek zijn afzonderlijke paden aange legd, en nu, de heer Aukes maakte deze op merking, gezien het groote en drukke ver keer op Zondagen, is het noodzakelijk wil men ongelukken vermijden dat wandelen en fietsen op den rijweg wordt verboden. De voorzitter beaamde dit, maar zeide, dat verleden jaar Ged. Staten reeds verzocht is dezen maatregel als wegbeheerder toe te passen. Toen is dat afgestuit op de kosten van het aanbrengen van borden. Echter B. en W. staan aan de zijde van den heer CASTRICUM. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de raad. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van den bond' van mobilisatieslachtoffers met verzoek het adres van de gemeente Smallin- gerland aan de minister en Tweede Kamer om een afdoende regeling te treffen deze slachtoffers schadeloos te stellen, ondervond zag Maythorne. Mijnheer Maythorne is bij u? Dat treft uitstekend! zeide zij. Ik volgde haar in de kamer. Maythor ne sprong op en gedurende eenige oogen- blikken keken wij elkaar aan. Maythor ne trok een stoel naar den haard en noodde Sheila om plaats te nemen. Juffrouw Merchison is hier omdat er iets gebeurd is, zeide hij. Juist! Zij had een zwaren reismantel aan, maakte die open en haalde uit een bin nenzak een opgevouwen stuk papier. Zij overhandigde het aan mij. Mijnheer Maythorne heeft gelijk. Er is iets gebeurd. Daar is het testament. Ik kom het persoonlijk brengen. In de stilte, die toen volgde, drongen twee zachte geluiden tot mij door, zoo als dat in kritische oogenblikken kan van een lucifer door Maythorne, die juist zijn sigaar had willen aansteken, tonen Sheila aanklopte; het andere was het kraken van het papier, dat ik open vouwde. Ik keek naar de onderteeke- ning: dit was ongetwijfeld het testament, dat te York was opgemaakt. Ik gaf het aan Maythorne; hij las het door, vouw de het weer op en wendde zich tot Sheila. Hoe komt u daaraan, juffrouw Merchison? Het antwoord was duidelijk en kort, met een harden toon geuit. Gestolen! Gestolen! Van wie? Het heeft geen zin er omheen te draaien. Ik heb het gestolen van mijn moeder. Maythorne en ik keken elkaar aan. Sheila keek van den een na den ander. Aukes, want het verkeer is veel te druk dat men op den rijweg nog ander publiek kan toelaten. Daarom zal ter zake een nader ver zoek tot Ged. Staten worden gericht. Nadat aan de hand van de verordening verschillende vragen en inlichtingen waren gegeven, werd deze zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vooral het streven in nauwe straten het een-richting verkeer te kunnen toepassen en het parkeeren van auto's enz. te kunnen ver bieden vond bij den raad groote instemming. Van het vervoeren van lasten op rijwielen werd tegemoet gekomen aan het bezwaar dat door de voorgestelde bepaling ook het vervoer van tuinwerktuigen niet meer moge lijk is. De verordening op de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijk hulpbetoon werd gewijzigd overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten van N.H. en daarna opnieuw vastgesteld. Dan werden enkele pensioengrondslagen van gemeentepersoneel vastgesteld, waarop aan de orde was een voorstel van B. en W. tot het vragen aan de Kroon van een vergun ning boven het vastgestelde maximum op grond van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer wat betreft het strand en badhotel. De raadsleden Res en Hellinga verzetten zich tegen dit verzoek. Zij waren van oordeel dat dit niet noodig is en wezen op het ge vaar van drankmisbruik vooral voor bezoe. kers die auto's zullen besturen. Gelegenhe den zijn er volgens hen genoeg. De goede naam van de badplaats zou er mede te loot kunnen gaan meende de heer Res, terwijl de heer Hellinga meende, dat in dit opzicht ook Castricum een badplaats moet hebben met een eigen karakter. De heer de Nijs zou niet direct tegenstem men doch vroeg eenige nadere gegevens. Hij was bang een presedent te scheppen. Wordt vervolgd. WIERINGEN. De raad vergaderde Dinsdagmiddag on der voorzitterschap van den heer Kolff. Na opening deed de voorzitter mededee ling van verschillende ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. De heer Oden merkte naar aanleiding van de maandstaat der zeegras-exploitatie op, dat daarop voorkomt een post wegens wagen vracht van 55 en vroeg waarvoor dit was geweest. Spr. meende, dat de raad in zijn bevoegdheid wordt te kort gedaan, daar over dergelijke uitgaven geen beslissing van den Raad wordt gevraagd. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van den raad der gemeente Smal- lingerland, aan den voorzitter van den mi nisterraad e.a., tot het in het leven roepen van een wettelijke regeling voor de schade loosstelling van de z.g. mobilisatie-slachtof fers. Het prae-advies van B. en W. was af wijzend. Een bijdrage van 25 werd verleend voor een excursie van het onderwijzend perso neel naar Texel. Het in een vorige vergadering genomen besluit tot het toekennen van een vergoeding voor de waarneming van het hoofdschap te Westerland aan den heer v. Rossum du Chat- tel, werd ingetrokken, daar gebleken was, dat het toekennen van een dergelijke vergoe ding niet geoorloofd is. Uitvoerig werd gesproken over de verbete ring van den hoofdweg. Om de kans om het eventueel toe te kennen subsidie niet te ver liezen, werd besloten den hoofdweg voor- loopig gewoon te onderhouden en den minis ter nog eens telefonisch om een spoedige be slissing op de subsidie-aanvrage te verzoe ken. Vastgesteld werden een besluit tot het doen van verschillende af- en overschrijvin gen op debegrooting 1930 en tot het vast stellen van een 3e suppletoire begrooting voor dien dienst. De verkoopsprijzen van gemaaid zeegras werden vastgesteld gelijk aan die van het vo rige jaar. Besloten werd tot opzichter van de be graafplaats te Hippolytushoef aan te stellen v.ROSSEMs TROOST Toen viel haar blik op het bufet. Heeft u een glas wijn of port voor mij. Ik heb in den trein geluncht en 'daarna in Euston iets gegeten, maar ik heb nu trek in een glas port en wat biscuits; dan zal ik alles vertellen! Ik had nog zeer goede port, een ge schenk van mijn vader en ik haastte mij met haar een glas te geven en een trom meltje met biscuit-' naast haar te zetten. Zij had iets gegeten en een slokje port gedronken ,toen zij naar Maythorne keek. - Hoe onaangenaam dat ook voor mij is, ik voel mij verplicht u iets van mijn moeder te vertellen. Ik heb dat testament vanmorgen van haar gestolen, omdat ik wist dat zij daar op geen recht had, en toen ik het had ben ik op mijn rijwiel gesprongen en naar Black Gill Junction gereaen. Daar nam ik den eer sten trein naar hier om het u te brengen. Als ik dat niet had gedaan, wie weet wat er mee gebeurd zou zijn. Maythorne knikte eenige malen met zijn hoofd. Ik zat als een sukkel te kijken en kon van verbazing geen woord uitbrengen. Juist, zeide Maythorne. Maar u weet veel meer, juffrouw Merchison 1 Zij at nog een biscuit, dronk haar glas leeg en vouwde haar handen in haar schoot; zij beefde. Ja, antwoordde zij, ik weet veel meer en dat zal ik u vertellen. Luister! Ik wist van het oogenblik af, dat wij gedurende het on derzoek van het testament hadden gehoord, dat mijn moeder ontzettend verlangend was naar nadere berichten daarover, maar, daar het vermist werd, had ik geen vermoeden dat zij het misschien in honden zou kunnen krijgen. Laat ik u eerlijk bekennen, mijn moe der is iemand die van geld houdt: geld is yoor haar ju één woord alles. Ik begreep da delijk, dat toen bij haar opkwam dat Maza- roff wel eens Merchison zou kunnen zijn, zijl zou probeeren om dat fortuin machtig te worden, Mervyn! dit was de eerste maal, dat zij mij bij mijn voornaam noemde Mervyn, heb ik niet gezegd, dat ik niet wilde dat je de nalatenschap uit handen gaf? Dat ik niet wilde dat wij dat geld kregen Heb ik je dat niet op het hart grtlrukt? Ik kon slechts bevestigend knikken; er was iets in haar toon, dat mij den mond snoerde; ik begreep ook de bedoeling van haar woor den niet. Ik wist niet, ging zij voort, wat mijn moeder van plan was; ik wist ook niet wat zij gedaan heeft; ik weet alleen dat zij op de een of andere wijze in het bezit kwam van. het testament en dat ik het van haar heb gesto len. Dat is zoo gebeurd. Eergisteravond deed mijn moeder iets voor haar doen zeer bijzon ders. Na 't eten ging zij uit, om, zooals zij vertelde, een ouden man in het dorp te gaan bezoeken, die ziek lag. Nu is mijn moeder niet iemand, die zich veel met zieken in het dorp bemoeit en ik was verbaasd dat zij zch in dit bijzondere geval zooveel moeite gaf. Zij ging en bleef lang weg, zoo lang dat mijn stief vader, die over het algemeen weinig opmerkt, mij voorstelde om naar het huisje van den zieken man te gaan en met haar terug te wan delen. Ik ging en hoorde, dat mijn moeder daar slechts een oogenblik, dat mijn moedei daar slechts een oogenblik geweest was. Op den terugweg ontmoette ik haar ons huis; zij vertelde, dat zij, nu zij toch uit was, nog an dere oudjes had opgezocht. Dat klonk zeer onwaarschijnlijk, omdat die menschen gewoon lijk al om acht uur naar bed gaan. Ik vond daarin niets verdachts, maar wist niet, wat if er van moest denken! IVZordt vervolgdJ

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5