Alkmaarsche Courant. svv fiets ^Buitenland £and= en Juin&ouux L'Binnenland Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrijdag 3 Juli kamer. Naar hel Kantoor op 1 pre, volkstelling in de belgische hoofdstad, w. Tegen het Vlaamsche element. het verboden insigne te berlijn. engelsch parlementsiid geschorst. l bolivia en paraguay. de hittegolf in canada. de hittegolf in amerika. No. 154 1931. DE VERDAGING VAN DE FRANSCHE In opdracht van de financicele commissie e„ de commissie van Wtotojdri» zaken hebben de afgevaardigden Malvj en Paul Roncour trister een bezoek gebracht aan den nnnister-president, teneinde met.deze bespre kingen te voeren over de verdaging van de K La val verklaarde, dat hij in geen geval af stand zou doen van zijn recht om de Kamers op reces te doen gaat. Tegelijkertijd echter verklaarde hij, dat het zijn bedoeling was de Kamer weer bijeen te roepen om inlichtingen te geven over de gevoerde onderhandelingen, wanneer dit noodig mocht blijken. Men is hier algemeen van opinie, datd regeering de kamers hedenavond, na afloop van de agenda, met vacantie zal sturen. De Kamer wil niet naar huis. Eenige linksche afgevaardigden, zoomede Frankltn Bouillon, Louis Mann en een ge hunner aanhangers hebben evenwel besloten een motie in te dienen, waarbij de Kamer ver klaart dat de zittingsperiode zoo lang zaï voortduren totdat alle belangrijke buitenland sche politieke kwesties zijn afgehandeld De commissie van bu.tenlandsche zaken der Ka- mer heeft eveneens een resolutie aangeno men waarbij de wensch wordt te kennen ge geven dat de Kamer onder de huidige om handigheden de controle verder blijye uit oefenen. Het is derhalve mogelijk dat de re geering er van zal afzien de zittingsperiode der Kamer te schorsen. BRAND IN DE PETROLEUMHAVEN VAN PORT ARTHUR. Twee tankschepen en vij motorbooten verbrand. Volgens berichten uit New York zijn Don derdag in de petroleumhaven Port Arthur (Texas) de beide Amerikaansche tanksche pen „Currier" (4.711 ton) en „Gulf of Mexi co" (7.807 ton) in brand geraakt. Het vuur nam spoedig ontzaglijke afmetingen aan en breidde zich uit tot een deel van de haven emplacementen. Vijf groote motorbooten zijn in brand geraakt ten gevolge van het teit, dat groote hoeveelheden olie, die op het water drijven, in brand zijn geraakt. Deze booten zijn geheel uitgebrand. De aangerichte schade is voorloopig niet te overzien. GROOTE BRAND IN EEN KLEUR- STOFFENFABRIEK. Gisteravond, kort voor middernacht brak brand uit in de aan het station Eisenach ge legen kleurstoffenfabriek Arzberger en Schoepff. Het vuur sloeg spoedig over naair de opslagruimten van de fabriek. Alle brand weerploegen van Eisenach snelden toe om het vuur zooveel en zoo spoedig mogelijk te stuiten. Het gelukte hen een deel van de fa briek en het bedreigde gebouw van de Eise- nache verkeersvereeniging te redden. DE ONRUST IN SPANJE. Een klooster in brand gestoken Militairen moesten de orde her stellen. Na een vergadering van syndicalisten te La Coruna kwam het tot ernstige onlusten. De deelnemers trokken in gesloten rijen door de stad en staken een capucijner klooster in brand. Reeds na eenige minuten stond h gebouw in lichte laaie en de brandweer kon niets anders doen, dan er voor waken, dat het vuur niet naar andere gebouwen over sloeg. Toen de politie trachtte de brandstich ters te arresteeren, werd zij door de menigte met stokken en steenen aangevallen, zoodat militairen de orde moesten herstellen. De troepen maakten van hun vuurwapens ge bruik, waardoor talrijke personen weiden ge wond. Door een gelukkig toeval waren de bewoners van het klooster tijdig gewaar schuwd, zoódat zij zich van te voren in vei ligheid hadden kunnen brengen. Het spoorwegpersoneel te Ma laga hervat het werk. Het nationaal verbond van den arbeid, het zmdicato unico, besloot de staking voort te zetten. Het spoorwegpersoneel heeft niettemin gister het werk hervat. Op een spoorwegovergang werd de guar- dia civil door een aantal personen aangeval len, er werden schoten gewisseld, een aan valler werd gewond. BOM ONTPLOFT IN EEN GOEDER WAGEN. Op het goederenstation Tivoli te Rome is Donderdag bij het openen van een uit het buitenland gekomen wagen een bom, die daarin was verborgen, ontploft. De wagen werd geheel vernield, bovendien werd een vleugel van het station zwaar beschadigd. De arbeider, die den wagen had geopend, werd gedood, een tweede arbeider stierf kort na aankomst in het ziekenhuis. De toestand 'an een derde slachtoffer is hopeloos. 0> Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat ken een DE 8-URIGE ARBEIDSDAG IN n c SPANJE. ue Spaansche regeering heeft een verorde- j)mg onderteekend, waarbij voor Spanje de o-urige werkdag in volkomen aansluiting bij ae desbetreffende conventie van Washington wordt ingevoerd Sfl meld"68''0"06111 van de NRClt te Brus- ..,,V°'^ens Bericht, door de gematjgde Vlaam- altifri n-U*a-n gepubliceerd, blijkt hef nog in \\o ca ,or, ele ziJn met de volkstelling smviai a d'i ts verstrekken van ondernchingen aan de tellers, wai jLn was met de rsiiisterieele voorschrif- /on'r Ta?'L ?e ^sidtaten der volkstelling, oenpa betreft de door de bewoners dér taai ensad en der volksbuurten gesproken het \/i ei?> 10.° gunstig nog voor het Vlaamsche element, dat in sommige wij- op bevel van het gemeentebestuur, tot nieuwe telling werd overgegaan. Oo'; na deze poging bleken de cijfers nog niet on- gunsng genoeg voor de Vlamingen, met het gevolg, dat men er thans, naar Het Laatste Nieuws verneemt, ruim zes maanden na den rr fb gestelden datum, nog eens in de volksbuurten, stadscontroleurs heeft op af gestuurd, wat alvast, schrijft hetzelfde blad, een idee geeft van de waarde, welke aan de der volkstelling in de Belgische Hoofdstad kan worden gehecht. i av?ndteirp^erdCn tC ?erIijn d"eS< voor avond 125 communisten gearresteerd wegens het onbevoegd dragen van het Spartakiade- insigne, dat deels rood was overgeschilderd. riet Schotsche Lagerhuislid Mc. Govern is na een hevig tumult in het Engelsche par'.e- ment door den spaeker tijdelijk de deelneming aan de Kamerbijeenkomsten ontzegd Een dergelijke schorsing heeft zelden plaats. D Conflict in een acuut stadium. Bolivia heeft zijn gezant te Assuncion or der gegeven deze stad te verlaten. Het afbre ken der betrekkingen met Paraguay zou dus aanstaande zijn. De Heilige Stoel en de Zuid-Amerikaan sche naties zouden hebben aangeboden om bemiddelend op te treden. Wordt een nationale ramp. De „Times van gisterochtend meldt uit Ottawa, dat de eerste-minister Bennett Woensdag in het Canadeesche Lagerhuis een ernstige verklaring heeft afgelegd. Hij zeide dat een nationaie ramp het land heeft getrof fen daar tengevolge van de droogte een groot deel van.Saskatchewas, en eenige kleinere ge bieden van Manitoba en Alberta dit jaar geen oogst zullen opbrengen en dat op zijn minst twee millioen hectare oogst zijn ver nield, zoodat de levensmiddelenvoorraad ern stig wordt aangetast. De eerste-minister deed een dringend beroep op het parlement om noodmaatregelen goed te keuren, daar de toestand hoogst critiek is en-, het, -naar- hij vreesde, de grootste nationale ramp geldt, welke het land ooit heeft getroffen. Mackenzie King. de leider der oppositie, zegde de medewerking der liberalen toe, doch drong er op aan dat de steunactie zal wor den toevertrouwd aan een niet-politiek natio naal steuncomité. De premier antwoordde dat de regeering dit had overwogen, doch dat hieraan wettelijke moeilijkheden in den weg stonden Meer dan 1000 slachtoffers. De hittegolf heeft tot nu toe in de Vereenig- de Staten meer dan ÏOOO slachtoffers ge- eischt. EEN INSECTENZWERM BOVEN HET BOKSSTADION TE CLEVELAND. Woensdagavond liet zich boven het Sta dion te Cleveland een reusachtige zwerm groot gevleugelde insecten neer, die in de Amerikaansche volksbond „Canadeesche sol daten'' genoemd worden en die in de zomer maanden aan de oevers van het Erie-meer zeer veel voorkomen. Het geheele stadion werd ermee bedekt en zag zwart van de in secten. In eenige minuten tijds lagen de doo- de insecten drie meter hoog in den boksriem. Arbeiders en monteurs, die juist bezig waren met de installatie van de schijnweprers, die gister gebruikt moesten worden bij een boks wedstrijd, konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen Het geheele stadion werd gister van de dieren gezuiverd. IN EEN KUIL GEVALLEN. Te Someren had de knecht A. v. d V., die bezig was met het knippen van -en haag, het ongeluk in een kuil te vallen De jonge man leed aan vallende ziekte. Na het ongeval miste men den jongen. Na lang zoeken vond men hem, doch de jongen bleek toen reeds te zijn verdronken. HET „SCHIETRECHT" DER POLITIE. Wordt ook „schietplicht". De „kleine burgeroorlog" tusschen commu nisten en nazi's maakt dat de politie, die den plicht heeft de vechtersbazen te scheiden, voortdurend ernstig gevaar loopt. Vandaar dat de Pruisische minister van binnenland- sche zaken, volgens de Boersen Courier, voornemens is een nieuwe verordening over het schiet-recht der politie uit te vaardigen, welke bepaalt dat „bij aanvallen op lijf en leven der politic-ambtenaren, bij aanvallen op onder bescherming der politie staande per sonen en bij aanvallen egen den staat" het gebruik van vuurwapenen niet slechts recht, maar plicht der politie is. Als dus bijv. voortaan met steenen naar de politie wordt gegooid, moeten de daders zich voorbereiden op een antwoord met blauwe boonen BRAND OP GOEDERENSTATION. Vier personen gedood. Op het goederenstation te Eriwan (Kau- kasus) is brand uitgebroken, tengevolge waarvan ongeveer 20 goederenwagens wer den verwoest. Daar er gevaar bestond, dat twee, op nevensporen staande petroleumtrei- nen door het vuur zouden worden aangetast snelden troepenafdeelingen van het roode le ger te hulp. Na het blusschingswerk bleek, dat in totaal 4 ipersonen in de vlammen om gekomen waren, terwijl 35 personen werden gewond, van wie verscheidene zwaar. De chef van het goederenstations is in arrest ge steld. UITVOERING DER TARWEWET. Order aan de meelfab, 'binten. Blijkens regeeringsinstrueties aan de meel fabrikanten mocht gisteren nog, naar de Bakkersbondscourant meldt, op de oude wijze gemalen worden tot 12 uur 's Middags. Te twee uur kon met de nieuwe melange aan gevangen worden. De nog aanwezige voor raad inclusief de nog te tappen bloem der oude partij kan heden nog verladen worden. Op Maandag 6 Juli wordt zegt het Hbl alle onvermengbare bloem, die vervoerd mocht worden, in beslag genomen. Men deelt mede, dat op 20 Juni j.1. de Meelcentrale is opgericht, een organisatie, welke o.s. tot taak heeft haar bemiddeling ie verleenen voor de aflevering van onver mengde bloem. Het bureau van de Meelcentrale zal in Den Haag worden gevestigd en i§ voorloopig on dergebracht bij het Regeeringsbureau voor de Tarwewet, Trompstraat 73, Den Haag. Aan den algomeenen maatregel van be stuur ter uitvoering van de Tarwewet 1931, welke gister verschenen is en op 4 Juli in werking treedt, ontleent het Corr. Bureau nog het volgende: De bedoelde maatregel onderscheidt tarwe en tarwemeel in tarwe bloem en meel A en B. A. is dat meel of die bloem, die voldoet aan de krachtens de tarwewet door den mi nister voorgeschreven samenstelling. Deze bloem moet in gevolge de ministerieele be slissing voor 20 zijn bereid uit inheem- sche tarwe, elke tarwt moet zijn geleverd door de tarwe-organisaties. Alle bloem of meel die niet aan deze samen stelling voldoet, wordt genoemd tarwemeel of tarwebloem-B. Deze zal beschikbaar kunnen worden gesteld in drie geyallen en wel: a. voor producten die zullen worden geëspor- teerd, b. voor bepaalde door den minister aan te prijzen producten, c. voor bepaalde door een minister aan te wijzen bedrijven tot een zeker percentage van het totaal verbruik aan bloem door die bedrijven De onder b. bedoel de producten zijn: vermicelli, macaroni, tarwestijfsel, besluit en zelfrijzend bakmeel, biscuit en wafel. De onder c. bedoelde bedrij ven zijn het broodbakkersbedrijf en het ban ketbakkersbedrijf. Degenen, die de genoemde producten bereiden, hebben dus het recht om bloem van de samenstelling zooals zij die wenschen, te betrekken. De zooeven genoemde bedrijven kunnen die voor een zeker percen tage van hun totalen omzet eveneens ont vangen. Het ligt in de bedoeling om voor de bakke rsbedrijven, dus de gemengde broodbakkers bedrijven, beschikbaar te stellen 714 van hun totalen omzet en wel in dien zin dat 5 bestemd is voor de broodbereiding en dat 214 is te verwerken tot een der producten onder B. bedoeld. Voor banketbakkers geldt dat zij een hoe veelheid bloem B. kunnen ontvangen, gelijk aan de helft van de door hen verbruikte hoe veelheid bloem A. Dit is ongeveer in overeen stemming met hetgeen de banketbakkers ge bruiken. Zij kunnen dus voor 1/3 van hun ge heele gebruik bloem van buitenlandschen oor sprong betrekken, z.g. bloem voor korstwerk e.d. Voor 2/3 zullen zij b.v. nemen bloem (van zachte tarwe) die in Nederland word! gefabriceerd. Aan de opgerichte meelcentrale is door de algemeene maatregelen een groote bevoegd heid toegekend. Zij kan, indien de omstandig heden dat medebrengen, de geheele voorzie ning zelf ter hand nemen. Het ligt echter vooralsnog niet in de bedoeling om zoover te gaan. In het bestuur van de meelcentrale zijn alle betrokken groepen van afnemers en leveran ciers vertegenwoordigd. De kosten der centrale zullen natuurlijk moeten worden gedekt. Tot deze kosten be- hooren die welke voortspruiten uit de voorzie ning van onvermengde bloem. Het is de be doeling dat de vaststelling van die kosten niet zal worden overgelaten aan het bestuur van de meelcentrale alleen, maar zal worden be paald na overleg met het bestuur door of na mens minister. De administratiekosten zullen natuurlijk worden vastgesteld als het bestuur zich daar over nader heeft beraden. Naast de directe belanghebbende heeft zitting in het bestuur een drietal përsonen, die door of namens den minister worden aan gewezen en die ompartijdig tegenover de ver schillende groepen staan. Zij zorgen als da- gelijksch bestuur voor de dagelijksche leiding Men is dan zeker van objectieve beslissingen, terwijl de belanghebbenden zelf voldoenden invloed hebben om te voorkomen dat ondes- kurtdigen beslissingen worden genomen. Ver der heeft de opzet van de Meelcentrale het karakter als die van de tarwe-organisaties en d vereeniging van koopers, de V.I.T.A. Im mers ook de meelcentrale is gevormd uit de bestaande organisaties. De vereeniging werkt zooals gemeld alleen met aangeslotenen. Natuurlijk is er op gelet, dat hierbij geen willekeur kan optreden en wordt er door onafhankelijke beroepsinstan ties voor gezorgd, dat er voor willekeur in dezen geen sprake zal kunnen zijn. Verder Schrijven de algemeene maatregelen van be stuur en de ministerieele beschikking voor, dat ten einde de uitoefening van een behoor lijke controle mogelijk te maken, de verschil lende bedrijven, die bloem en meel verwerken registers hebben bij te houden van de ver werkte of afgeleverde hoeveelheden bloem in hun bedrijf. Van deze registers geeft de ministerieele beschikking een nadere omschrijving. De al gemeene maatregelen van bestuur geven ver der de mogelijkheid voor de directe gebrui kers van bloem en meel B om de bij hen op 4 Juli nog aanwezige voorraden nog tot en met een bepaald tijdstipt te gebruiken. De ministerieele beschikking stelt dit tijd stip op 3 Augustus. Nu is het voor de bak kers van zeer veel beteeken is te weten wat er met de na 3 Augustus eventueel nog bij hen aanwezig zijnde hoeveelheden bloem moet ge schieden. De tegenwoordige omstandigheden hebben er nu eenmaal toe geleid, dat bij de bakkers groote hoeveelheden bloem zijn opge slagen, al kan dan ook niet in alle gevallen van opzettelijke voorraadvorming worden ge sproken. De samenwerkende bakkersorganisaties zijn thans bezig om ter zake voorstellen voor te bereiden. Hoe dus na 3 Augustus zal moeten wor den gehandeld is thans niet te zeggen. Tot en met 3 Augustus blijft men vrij om de bloem, die men heeft te verwerken. Aan allen, die bloem of meel verwerken, aan de ruim 16.000 bakkers is door het regee ringsbureau een inventarissatieformulier ge zonden waarop o.a. de op 4 Juli aanwezige voorraad is te vermelden. Uitdrukkelijk zij er hier nog de nadruk op gevestigd, dat deze regeling, op voorstel van de commissie van advies vastgesteld, voor een deel is te be schouwen als te zijn van voorloopigen aard, spéciaal voor zoover betreft de verwerking en verstrekking van de bloem an afwijkende sa menstelling. Men zal in de practijk hebben na te gaan hoe deze regeling werkt. Blijkt in de komende zes maanden, dat zij nog verandering of wij ziging behoeft, dan zal nauwkeurig worden nagegaan of en zoo ja, welke wijziging mo gelijk, is. Dit standpunt moest worden inge nomen daar alleen de ervaring kan leeren in hoeverre de getroffen regeling is door te voeren. Het eenigszins voorloopige karakter van deze regeling bracht mede, tegenover de verschillende bloemverwerkende industrieën en de bakkers met eenige toegevendheid op te treden. Men heeft met de menschen van dze bedrijven voor een groot deel rekening ge houden, zonder dat tot in onderdeelen kan wordn nagegaan of zulks werkelijk door de noodzakelijkheid wordt geboden. De tijd heeft er voor ontbroken en het ligt daarom in de bedoeling een en ander over eenigen tijd in bijzonderheden te onderzoeken. Men be schouwt dus de nu getroffen regeling te aan zien van het betrekken van bloem van afwij kende samenstelling, als geldend voor den tijd van een half jaar. Na 4 Juli is nog gedurende een door den minister te bepalen tijdsduur aan directie verwerkers toegestaan het voorhanden heb ben van tarwemeel of tarwebloem B, voor zoover reeds bij hen aanwezig op den dag van afkondiging van dit besluit. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. De aanhef van ons vorig overzicht klonk weinig hoopvol en we vreesden reeds, dat er een inzinking in de prijzen zou komen omdat de handel in de groote steden met lamheid was geslagen. Gelukkig was het een tijdelijk verschijnsel dat op vrijwel alle markten en in de meeste verkoopcentra's schering en inslag was. Niemand weet wat van den handel af en de prijzen die zullen komen. Dat is wel weer gebleken Woensdag van de vorige week. Wanneer maar iemand had vermoed dat 26 Juni de prijzen met 80 tot 100 pet. verhoogd zouden worden dan had hij alles opgekocht Nogmaals, men weet niets dat is wel duide lijk bewezen en dat is ten slotte maar geluk kig ook. In dit overzicht zullen we dan ook weer nemen het gemiddelde over de laatste week omdat de hooge prijs van 26 Juni geen doorsneeprijs was. De handel in aardbeien is in Alkmaar van geen beteekenis, doch wel van dien aard dat men onverschillig tegenover den prijs moet staan. Ook hier was als elders het prijsver schil niet groot en de prijzen van laag tot bespottelijk laag. Een slof aardbeien van 0.20 is zeker toch zoo goed als niets en de uiterste prijzen, 0.20 tot 0.70 enkele uit zonderingen 0.10 hooger, zijn geen loonen- de prijzen. De handel in aardappelen is evenmin van beteekenis, als men een vergelijking met de buurtmarkten maakt. De prijzen zijn evenwei aan en hoogen kant, wel te verstaan hoog voor aardappelen waarvan men weinig van de kwaliteit weet en in dit licht bezien was de prijs van 2.50 tot 4.75 per 100 Kg., niet laag. De aanvoer van andijvie was van beteekenis en de handel van matig tot vlug met rede lijke prijzen van 0.50 tot 2.50 per 100 stuks. Bloemkool werd in beduidende tot groote kwantums aangevoerd en was duur Mooie le soort gold 1219, 2e soort 5.5010 per 100 stuks. Kropsla is in ae verdrukking voor zoover 2e soort, le soort was iets duurder. We noteerden voor sla, le soort 1.50—2.20, 2e soort 0.50—1 per 100 stuks. Postelein was niet bijzonder in trek, hoewel de prijzen zich goed hielden voor zoover le soort „Lange" postelein be lieft men niet en gold weinig. De noteering voor postelein was 0.40—0.70 per bakje. Spinazie werd in kleine kwantums aange voerd en was duur. de noteering f 0.40 0.75 per bakje. Peen was uur en als men een vergelijking maakt met andere veilingen staat Alkmaar bijna altijd bovenaan. Mooie peen (boswortelen) golden 9.5013, 2e soort 5—8 per 100 bos. Van de nieuwste groente, n.1. boonen, dop erwten en peulen, kome nal aardige partijt jes en bijgevolg gaan de iprijzen terug. We noteerden voor percieboonen 5080, peulen 40—55, en doperwten 35—42 per 100 Kg. De aanvoer van tuinboonen wordt ook al van beteekenis en de prijzen van 10—18 per 100 Kg., zijn niet laag. De veiling van tomaten staat vrij goed met prijzen van 30 tot 40 per 100 Kg. De aanvoer van bosgroente (voor zoover niet ge noemd) was van geen groote beteekenis, de prijzen aan den lagen kant. DE MEELCENTRALE. Wij melden, zegt het Hbld., dat de benoe ming te wachten zou zijn van den heer J. P. Meurs, voorzitter der te Amsterdam ge vestigde Ver. van Meelimporteurs, tot direc teur der Meelcentrale. Wij ontvingen thans het volgende communiqué van den Regee- ringstarwecommissaris, den heer S. L. Lou- wes, verspreid via het Correspondentiebureau voor Dagbladen te 's-Gravenhage: Uit de beste bron verneemt het C.B. dat het persbericht, als zou dezer dagen de be noeming te verwachten zijn van aen heer J. P. Meurs te Alkmaar, voorzitter van de Amst. Ver. van Meelimporteurs tot directeur van de Meelcentrale van allen grond is ont bloot". Wij teekenen bij dit démenti het volgende aan: 6 Aanvankelijk is het de bedoeling geweest om inderdaad den feitelijk wel voor die post aangewezen deskundigen heer Meurs tot directeur der Meelcentrale te benoemen, doch men heeft er in Den Haag klaarblijkelijk de voorkeur aangegeven bij nader aanzien, oi* dezen insider te vervangen door een ambte naar. Dinsdag is te 's-Gravenhage onder leiding van den heer Louwes de oprichtingsvergade ring gehouden van de vereeniging Meelcen trale. Tot directeur zal worden benoemd de heer H. M. Abraham, tot voor kort meel- agent te Haarlem, doch onlangs benoemd als ambtenaar bij het Regeeringsbureau voor de uitvoering Tarwewet 1931. Wij kunnen met betrekking tot de Meel centrale nog het volgende mededeelen: Het bestuur zal bestaan uit vijftien leden. Het feit, dat de Ver. van Meelimporteurs de éénige is, die haren vertegenwoordiger nog niet heeft aangewezen, (haar voorzitter is de heer Meurs n.1.), bewijst o.i. méér dan voldoende, dat de mogelijkheid der benoe ming tot directeur van den heer Meurs geens zins zoo van allen grond ontbloot is, 'als de regeeringstarwecommissaris in zijn boven afgedrukt communiqué wil doen vóórkomen. Intusschen is de niet-benoeming van den heer Meurs naar het oordeel van vrijwel alle betrokken belangengroepen zéér te betreuren. Zéér vooraanstaande belanghebbenden ver zekerden ns nog telefonisch, dat als directeur iemand moet fungeeren, die als de heer Meurs het zoo bij uitstek moeilijke meel- vak volkomen beheerscht. Doel der Meelcentrale, Het doel der Meelcentrale wordt in de sta tuten als volgt omschreven: Doel is de regeling van den handel in tar wemeel en -bloem B. Dit deel zal worden bereikt: lo. door zorg te dragen, dat er niet meer van dat meel voorhanden is, dan noodig is voor de voorziening der verwerkers; 2o. door toezicht te houden op den handel, opdat het niet voor andere doeleinden worde verhandeld. Donderdag zal zooals reeds gemeld de Alg. Maatregel van Bestuur voor de uit voering der Tarwewet 1931 in het Staats blad verschijnen. DE AARDAPPELZIEKTE. Men schrijft van Langendijk: Had de aardappelziekte tot nu toe bijna uitsluitend het loof aangetast, de laatste da gen bleken ook de knollen niet meer vrij van ziekte te zijn. Verscheidene partijen, aan de veilingen aangevoerd, moesten worden afge keurd. Nu we midden in de aardappelcam pagne zitten, is dit voor de tuinbouwers een ernstige tegenvaller. Alle aangevoerde par tijen worden streng gekeurd. VERVOER VAN SCHOOLKINDEREN. De gemeenteraad van Emmen heeft Dins dag op voorstel van den heer Horch (V. B.) besloten om geen vergoedingen, krachtens art. 13 der 1. o.-wet (vervoer van schoolkin deren) meer toe te kennen Hierbij werd er op gewezen dat Gedep. Staten in beroep maar bedragen toekennen, zonder te vragen of de gemeente deze kan betalen. Voorts wees men er op dat de vergoedingen hoofdza kelijk gevraagd worden door katholieke ouders en dat deze daarop wel een wettelijk recht hebben, maar dat dit wettelijk recht toch zijn oorzaak vindt, in het feit dat de katholieken scholen bouwen waar de kerk staat en niet zoo dat de kinderen er dicht bii wonen. Het voorstel werd met 12 tegen IJ stemmen aangenomen. v VERKEERS-VEILIGHEID. Nieuwe plannen van den A.N.W.B De toeneming van het aantal verkeers ongevallen heeft van allen kant een aan drang doen ontstaan tot beteugeling van de verkeersgevaren. Een belangrijke factor daarbij is de ver- keersopvoeding van de jeugd. Wanneer de kinderen al zoo vroeg mogelijk bekend wor den gemaakt met de gevaren van den weg, met de regels van het verkeer en met alles wat zij in acht moeten nemen om veilig op de steeds drukker wordende wegen te kun nen verkeeren, dan kan daardoor veel leed worden voorkomen en zal het aantal onge lukken, waardoor zoo menig gezin in rouw wordt gedompeld, kunnen verminderen. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Neder land houdt zich al sinds vele jaren bezig met de propaganda voor de verkeers-veiligheid onder ae jeugd. Gedachtig aan de spreuk: „Jong geleerd, oud gedaan", heeft de Bond ten behoeve van het verkeersonderricht een reeks gekleurde schoolplaten laten maken, die in honderden scholen van ons land bij het onderwijs worden gebruikt: hij heeft een Verkeersspel uitgegeven, in den trant van het aloude en geliefde „ganzenbord", dat de kinderen al spelende onderricht in hetgeen ze van de verkeersregels moeten weten en hij heeft een boekje verspreid „De Regels voor den Weg", dat het publiek met de regelen en voorschriften van het verkeer vertrouwd maakt. Bij dit propagandawerk heeft de Bond de medewerking ondervonden van de regeering en van tal van gemeentebesturen, onderwijs- autoriteiten, schoolbesturen enz. De A.N.W.B. bereidt thans nieuwe, veel omvattende plannen voor op dit gebied, wel ke bij den aanvang van het nieuwe school jaar, in September a.s., tot uitvoering zullen komen, doch waarvoor nog eenige gegevens ontbreken, welke de Bond door de medewer king van de gemeentebesturen hoopt te ont vangen. Daartoe heeft de A.N.W.B. een circulaire gericht aan alle gemeentebesturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het aantal leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, gerangschikt naar leeftijd, of klas sen, ten einde te kunnen berekenen hoeveel drukwerken e.d., welke grati6 verspreid zul len worden, noodig zullen zijn om in ied gemeente alle schoolkinderen vr paalden leeftijd vr- -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9