DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BxmeÜiksch Oueczicht 5Buitenland De brand in het Nederlanrisch Paviljoen. 133e Jaargang. DE RAMP TE PARIJS. DRIE TON GEVRAAGD. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gjeheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 156 Directeur: C. KRAK. MAANDAG 6 JU LI 1931 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HËT HOOVER-PLAN. Een overeenstemming inzake het P'an president Hoover is bereikt tusschen Ame en Parijs, aldus meldden wij Zaterdag, hoofdzaak was dit wel juist, maar er onl:b nog aan de mededeeling, dat de onderteeK - naars van het Young-plan hunne goeaKeu- ring nog moesten hechten aan hetgeen tus schen de Amerikaansche en Fransche onaei- fiandelaars was bereikt en wat exgenlijK alleen een principieele overeenstemming was. Er bestond nog verschil van meening om- trent de betaling in natura door Duitschlana frankrijk drong er namelijk op aan, dat deze betalingen ook bij het in-werking treden van het Hoover-plan zouden voortduren. Zij tje- loopen voor het jaar 19301931 omstreeks 125 millioen markt. De Fransche opvatting is, dat Duitschland door de handhaving van deze betalingen geen schade zou lijden, ter wijl een opschorting ervan de werkloosheids crisis in Duitschland zou verergeren. Amer.- ka wenscht, evenwel niet, dat Duitschland ge durende het moratorium-jaar eenige betaling, welke ook, verricht, en zoodoende bleef dit punt een technische moeilijkheid opleveren Ook moesten de onderhandelaars het nog eens worden over de politieke garanties, welke Frankrijk van het Duitsche rijk wenscht te verkrijgen in ruil voor de offers, waarin Frankrijk heeft toegestemd. Frankrijk, dat trouw blijft aan zijn politiek van interna tionale samenwerking, wenscht dat Duitsch land in denzelfden geest te werk gaat, zegt een Havas-bericht, en de aan Duitschland te verstrekken credieten zouden derhalve slechts voor economische doeleinden mogen dienen en niet voor versterking der bewapening, en Duitschland zou moeten afzien van zijn pogingen om een politieke hegemonie in Midden-Europa te vestigen. Wat betreft het aanwenden van de cre dieten voor versterking van bewapening, daaromtrent heeft de Duitsche rijkskanselier een ontkenning uitgesproken, die aan duide lijkheid niets te wenschen over laat. Hij heeft aan president Hoover het vol gende telegram gezonden: „Met het oog op de vrees, dat in sommige kringen is geuit, dat de bedragen, die op de Duitsche begrooting vrijkomen door de verlichting der herstel- lasten, zouden kunnen worden gebruikt voor vergrooting der bewapening, verklaar ik, dat eenigerlei hoogere uitgaven voor leger en vloot gedurende het moratorium-jaar nimmer is overwagen en nooit zal plaats hebben. De verlichtingen, die Duitschland zullen toe vloeien als gevolg van het Hoover-plan, wor den geheel vereischt om het tekort in de ont vangsten te dekken; zij moeten den finan- cieelen toestand consolideeren en Duitsch- lands economisch leven redden". Intusschen is de Fransche ministerraad Zaterdag weer bijeengeweest, waarna een telefonisch onderhoud plaats had tusschen den Amerikaanschen vertegenwoordiger Mel lon en Hoover, waarop deze een langdurige bespreking had met Mills, den plaatsvervan gend minister van financiën. Twee punten uit de bereikte overeenkomst kunnen reeds in het licht gesteld worden: In de eerste plaats zullen de 500 millioen goud mark, het bedrag dat Duitschland als on voorwaardelijk deel van de annuïteit heeft te betalen, en dat Frankrijk na de storting door bemiddeling van de Bank voor Int. Betalingen weer ter beschikking van Duitschland 'zal stellen, niet aan het rijk worden geleend maar aan de Duitsche Rijksspoormaatschappij, zoo dat de leening een commercieel karakter zal hebben. In de tweede plaats zal, indien Duitschland na 1932 een nieuw moratorium vraagt, Frankrijk niet verplicht worden 500 millioen goudmark bij de B.I.B. te storten krachtens de bepaling van art. 199 van het plan-Young. Bijgevolg is het Fransche standpunt, gelijk de regeering het heeft vastgesteld en het par ament het heeft goedgekeurd, volkomen ver wezenlijkt In de vroege ochtenduren werd heden te Tarijs het bericht ontvangen uit Washington, dat president Hoover de Fransche voorstellen inzake de herstelleverantie in natura beslist wijst. Deze Amerikaansche afwijzing werd bekend, dat de meeste Parijsche ocntendbladen er nog nauwelijks melding van bijzondere verslaggeyer n de Petit Parisien te Washington meldt. m regeeringskringen aldaar van meening 13, dat Frankrijk de Amerikaansche oorstellen gemakkelijk had kunnen aanvaar den. De regeering hecht er, thans groote waarde aan, dat de commissie van deskun digen ook vaststelde de kwestie der herstel- leverancies in overeenstemming is met de voorstellen van Hoover. Van Fransche zijde gelooft men echter dat Amerika den hetro- thenen volkomen de vrije hand zal laten, wat betreft de herstelleveranties. Door een hoog geplaatst ambtenaar werd zelfs medegedeeld, dat Amerika de voortzet ting ervan volkomen goedkeurt Amerika kan echter niet toestaan, dat Duitschland deze leveranties zelf geheel zal moeten betalen. Waarschijnlijk zal in den löop van heden Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 'W38.W.WWIIWIIIIIII1I1IIBIMHM,H! I .IBHB—M wel een definitieve overeenkomst tusschen Amerika en Frankrijk bereikt worden. De Parijsche correspondent van het Hbld. meldde: De commissaris van politie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van den brand van ons paviljoen, de heer Leriche, heeft tegen een medewerker van de „Matin" ver klaringen afgelegd. Hij zei eerst, dat het in vele gevallen even moeilijk is, de oorzaken van een brand na te gaan als het voor een gerechtelijk geneeskundige is, de doodsoor zaak te bepalen, als hij te doen heeft met een volkomen verkoold lijk. Daarna zei hij „Ik kan u niettemin verzekeren, dat het denkbeeld van kwaadwilligheid al mijn aan dacht heeft gehad en dat ik persoonlijk alle verklaringen, die bij in dit opzicht gedaan zijn, heb nagegaan of door de tot mijn be schikking gestelde inspecteurs heb laten na gegaan. Alle verificaties zijn echter negatief uitgevallen". De commissaris verklaarde verder, dat er naar zijn meening geen verband bestaat tus schen de brandmelding van kwart voor twaalf en den brand zelf, een uur of vier, vijf daarna uitgebroken. „Het onmiddellijk ter plaatse ingestelde onderzoek heeft aange toond, dat het kinderen zijn geweest, die met een bal bij ongeluk de ruit van den brand melder gebroken hebben". Het vuur waarop deze eerste melding zich heeft voorgedaan en waarop er doorgaans geen kinderen meer buiten spelen, zoowel als de inrichting van den brandmelder doen echter de vraag rijzen, of men aan deze oor zaak wel zoo volstrekt geloof mag hechten als de commissaris zegt te doen. De heer Moojen onderscheiden. De heer Moojen is door de Fransche regee ring benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Batavia stuurt een nieuwe collectie. Het college van B. en W. van Batavia be sloot de inzending van de gemeente Batavia op de Int. Koloniale Tentoonstelling te reconstrueeren en per snelste gelegenheid naar Parijs te doen expedieeren. ANTI-CHINE ESCHE ONLUSTEN IN KOREA. Vrijdagavond hebben zich ernstige anti- Chineesche relletjes te Saoel en Tsjemoelpo voorgedaan tengevolge van verschillende kleinere incidenten tusschen Chineezen, Ja panners en Koreanen in Mantsjoerije gedu rende de jongste maanden. De onmiddellijke aanleiding was het incident te Wang-Pao- Sjan, in de provincie Kirin op 1 Juli, waar volgens de Japansche berichten Chineesche landbouwers de door Koreanen aangelegde irrigatiewerken vernielden. Er volgde een gevecht, dat Chineesche soldaten met behulp van machinegeweervuur tot staan brachten, hetgeen groote beroering wekte in Korea. In den afgeloopen nacht drongen eenige duizenden Koreanen te Tsjemoelpo de Chi neesche winkels in de Chineesche wijk bin nen. De Chineezen concentreerden zich rondom hun consulaat en trachtten, gewa pend met bamboes, de Koreanen terug te dringen, terwijl de Japansche politie poogde de orde te herstellen. Soortgelijke vechtpartijen deden zich ook te Saoel voor, waar een menigte Koreanen de Chineesche winkels plunderden. De toestand in beide plaatsen is gespan nen Het is onmogelijk het aantal slachtoffers tot dusver te schatten. Dooden en gewonden. Uit' Saoel wordt door Reuter gemeld: De door die anti-Chineesche relletjes ge schapen toestand wordt steeds meer gespan nen. Zaterdag is het tot vele vechtpartijen en aanvallen op Chineesche huizen gekomen. Er worden dooden en gewonden gemeld De autoriteiten nemen strenge maatrege len. Veertig personen werden gearresteerd. Het Chineesche consulaat deelt mede dat er bij de gebeurtenissen gisteravond ongeveer 100 Chineezen zijn gewond. Bij de incidenten te Wang-Pao-S jan, waar, gelijk gemeld, op 1 Juli een botsing ontstond doordat Chineesche landbouwers de door de Koreanen aangelegde irrigatiewerken ver nielden, zouden tien Chineesche landbou wers én twee Chineesche politie-agenten door het Japansche machinegeweervuur zijn ge dood. HET DUITSCHE KABINET EN DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Het Duitsche rijkskabinet heeft Zaterdag ochtend vergaderd en in tegenwoordigheid van dr. Luther, den president van de rijks bank, den algemeenen politieken en den fi- nancieelen toestand besproken, zooals deze na de ontvangst van de jongste berichten in zake het Fransch-Amerikaanshe compromis is geworden. Bij deze gelegenheid zou men hebben geconstateerd, dat de beraadslagin gen over het voorstel-Hoover, die thans reeds veertien dagen duren en die het in werking treden van de door den president van de Ver. Staten voorgestelde regeling hebben vertraagd, bepaalde ongunstige uitwerkingen hebben gehad. Bij de rijksbank heeft zich dit in dien zin bemerkbaar gemaakt, dat men daar na den ultimo lang niet zooveel devie zen heeft ontvangen als men eigenlijk had verwacht. Dit is van beteekenis, daar het door de buitenlandsche emissiebartken aan de rijksbank gedisconteerde crediet op 16 Juli vervalt. Dit crediet zou dientengevolge eventueel voor korten tijd moeten worden verlengd, indien het in werking treden van het plan-Hoover niet tot onmiddellijke ver andering van den toestand aanleiding zou geven. DE STRIJD AAN DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Franskiljonsche tegenwerking. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In Vlaamsche wetenschappelijke kringen wordt fel geklaagd over de in sommige ge vallen beslist anti-Vlaamsche, in andere ge vallen Vlaamsohnegeerende mentaliteit wel ke, thans, trots de inwerkingtreding van de wet betreffende de vernederlandsching van het universitaire onderwijs in Vlaanderen, aan de Rijksuniversiteit, in de meeste facul teiten nog steeds blijft voortbestaan. De Vlaamschgezinde rector, prof. dr. A. Vermey- len en de Vlaamsche leeraren, die in deze wet een middel tot bevrediging der ontstemde Vlaamsche studeerende jeugd zien en van de Gentsche universiteit een centrum van ern stige studie en stevige cultuur willen maken, hebben een harden strijd te voeren tegen de nog in de universiteit aanwezige franskiljon sche professoren. Sommigen onder hen ver klaarden plotseling bij de afkondiging der geleidelijke vernederlandsching van de facul teiten, in deze taal te kunnen doceeren, hoe wel zij in 1923, toen de ongelukkige Nolf-wet moest worden toegepast, geheel Neder- landsch-onkundig blieken te zijn. De waarheid is dat thans, zoowel in de faculteit der rechten als in de andere facul teiten (geneeskunde en wetenschappen) ver scheidene frankiljonsche professoren in een allererbarmelijkst taaltje doceeren, buiten de colleges geen wóórd NederlandsCh spreken en alle anti-Vlaamsche drijverijen openlijk-of onderduims aanmoedigen. Alleen in de facul teit van Wijsbegeerte en Letteren is de toe stand bevredigend en hebben de Vlaamsch gezinde jongere elementen onder de profes soren er blijkbaar het heft in handen. Verscheidene nieuwe benoemingen moeten binnenkort in de diverse faculteiten worden gedaan, maar blijken, naar in dezelfde Vlaamsche wetenschappelijke kringen wordt verzekerd, min of meer uitgesproken Vlaamschvijandige candidaten ten deel te zullen vallen. Dit wil de „commissie voor het hooger onderwijs in Vlaanderen" voorkomen, met welk doel nu spoedig, door haar toedoen, een vrij uitvoerige brochure over de be staande leemten en misstanden aan de rijks universiteit in het licht zal worden gezonden. DE ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE IN KIANSI. Tsjang Kai Sjek, de erkende Chineesche president, heeft een beroep op het volk ge daan, om met de regeering samen te werken in de anti-communistische actie in de pro vincie Kiansi. Hij verklaart, dat honderden dorpen geplunderd, duizenden onschuldigen afgemaakt, tallooze vrouwen mishandeld zijn. De president voegt eraan toe, dat van het resutaat van deze campagne niet slechts de redding van de regeering, maar het be staan van de natie zelve afhangt. Hij drukt de hoop uit, de roovers met één slag te ver nietigen. DE MILITAIRE OPSTAND IN PERU. Een officieel communiqué uit Lima deelt mede, dat de militaire opstand te Cuzco ge ëindigd is; een kleine troep rebellen blijft nog slechts tegenstand bieden. De regeeringstroe- pen zouden de opstandelingen vernietigd hebben. In het heele lanci, zegt het communiqué verder, is het kalm, behalve te Puno, waar het garnizoen r.og in opstand is. Te Callao zijn bij een botsing 14 betoogers en 5 politie-agenten gewond. De betoogers waren aanhangers van ex-president Cerro, die naar Peru terugkeert om zich opnieuw candidaat te stellen voor het presidentschap. PROTESTEERENDE OUDERS IN BRUNSWIJK. In Brunswijk hebben de sociaal-democra ten geëischt, dat zou worden afgezien van verdere vervolging van de 2700 ouders, die hun kinderen een paar dagen hadden thuis gehouden, om aldus te protesteeren tegen het ontslag van met de linkerzijde sympathisee- rende onderwijzers. Tegen dezen eisch hebben zich alle regeeringspartijen, met ^grip van de Duitsche volkspartij, uitgesproken, zoodat de 2700 processen zullen moeten plaatsvinden. WETTELIJK VOORGESCHREVEN VACANTIE IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft in haar nacht- vergadsring een ontwerp van wet aangeno men, waarbij een jaarlijksche vacantie van een week, met behoud van salaris, wordt toegekend aan de arbeiders in handel, indus trie, landbouwers, e.a. Landgenooten, een zware ramp, wij aarze len niet de woorden aan onzen minister van Koloniën tot de onze te maken, „een nationa le ramp" heeft ons door den brand op de ko loniale tentoonstelling te Parijs getroffen. Ons schitterend paviljoen daarginds met zijn geheelen kostbaren inhoud is verloren gegaan. Maar, wat behouden gebleven is, dat Is onze vaderlandsche energie, onze nationalen trots. Het Uitvoerend Comité voor de Nederland- sche afdeeling op de koloniale tentoonstel ling heeft, door zijn besluit, om, ten koste wat het wille, over te gaan tot den bouw van een nieuw Nederlandsch pa- vil j 0 e n, als 't ware op de puinhoopen van het oude en tot het daarin opnemen van een tweede expositie op waarlijk schoone wij ze, het devies in ons wapen „Je Maintien- drai" in toepassing gebracht. Een daad, wel ke, zoowel in het binnenland, als overal in het buitenland den diepsten eerbied heeft af gedwongen voor Nederland en voor ons volk. Van talrijke zijden werden, naast betuigin gen aan mideleven en sympathie reeds toe zeggingen gedaan om collecties en kunst voorwerpen voor de tentoonstelling beschik baar te stellen, terwijl zoowel door landge nooten als door vreemdelingen, bijdragen in geld werden gezonden, om de taak van het comité te verlichten. Het is thans aan ons, landgenooten om de handen ineen te slaan en alles in het werk te stellen ten einde het mogelijk te maken, ook met de nieuwe Neder- landsche afdeeling, ons land als kolonisee- rende mogendheid op waardige wijze voor den dag te doen komen. Van de zijde van de Fransche Regeering werd het aanbod gedaan een bedrag van drie millioen francs ter beschikking te stellen voor den wederopbouw der verloren gegane Ne- derlandsche afdeeling. Hoezeer ook dit royale aanbod valt te waardeeren, het kon en mócht niet worden aanvaard. Neen, op de plaats waar onze" Nederland- sche driekleur ons fraaie gebouw heeft ge sierd, waar onze vlag ook nu nog wappert daar kan alleen verrijzen een Neder landsch gebouw, ontstaan en geschraagd door de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk. Het tentoonstellings-comité heeft ver klaard, indien noodig de hulp van ons volk te zullen aanvaarden. Welnu, die hulp i s noodig, opdat, wat opnieuw tot stand zal worden gebracht een geheel zal kunnen vormen, een der grootste koloniale mogendheden waardig. Voor het verkenen van die hulp heeft zich onderstaand nationaal comité gevormd, dat zich in nauw contact, met en met volko men instemming van het Nederlandsche ten toonstellings-comité, bij dezen wendt tot de Nederlanders hier te lande en elders met een dringend beroep op Uw hulp en steun. Op welke wijze gij dien steun kunt verke nen. Door uwe bijdragen te zenden aan den penningmeester van het comité (algemeen secretaris-penningmeester der vereeniging „Oost en West", Den Haag. Giro no. 19574) Door met behulp van plaatselijke organisa ties, gelden in te zamelen. Door u bereid te verklaren, eventueel in uw bezit zijnde col lecties en voorwerpen ter expositie, af te staan en ons daarvan mededeeling te doen. Door Uwe bereidwilligheid en wij denken hier aan de directies der vele in Nederland verschijnende dagbladen op welker hulp in deze in het bijzonder een beroep wordt ge daan om gelden in ontvangst te nemen, tt verantwoorden en aan ons over te maken. Kortom, door elk middel dat ons gelegenheid biedt een zoo groot mogelijk bedrag een zoo ruim mogelijke collectie voorwerpen ter be schikking van het tentoonstellingscomité te stellen. Moge de spontane daad van onzen land genoot te Parijs navolging vinden. Helpt ons naar vermogen, enhelpt ons vlug. Reeds in Augustus moet de nieuwe expeditie gereed zijn. De tijd dringt. Daarom niet geaarzeld. Laat opnieuw de gansche beschaafde wereld er getuige van zijn hoe Nederland en het Nederlandsche volk, rampen weet te dragen ente boven te komen. DEN HAAG, Juli 1931, Het nationaal comité, R. Zuijderhoff, alg. voorzitter van „Oost en West"; C. J. Feith, voorzitter der ver. van Ambtenaren B. B. in Ned. Indië; mr. dr. W. M Westerman, vice- voorzitter van de vereeniging „Nederland in de Vreemde"; E. P. Westerveld, secr. van Kon. Ver. „Het Koloniaal Instituut"; mr. Joh. J. Belinfaute, dir. v. h. Ned Correspon dentiebureau voor Dagbladen; mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsghe journa listen-vereeniging; D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring; H. Salomon- son, directeur van het persbureau „Aneta"; J. Vesters, voorz. van de Ned. R. K. Journa- listenvereenigingA- T. H. Winter, kolonel der artillerie; F. H. K. van der Brugh, alg. secr.-penningmeester van de vereeniging Oost en West. Het comité bovengenoemd stelt er prijs op te verklaren dat het is geconstitueerd in aller ijl, onder den drang der omstandigheden. De actie moest onverwijld ter hand worden ge nomen. Dit is de reden waarom het comité een minder veelzijdige samenstelling ver toont dan anders bij ruimeren beschikbaren tijd had mogen worden verwacht. DE MOORD OP EEN STUDENT. Rubio, de president van Mexico, heeft zijn beide zoons, die in de Ver. Staten studeerden, gelast naar Canada te gaan en daar hun studie voort te zetten. Dat is het gevolg van het gebeurde te Ardmore in Oklahoma, waarbij de neef van den president en een andere student gedood zijn. Men verwacht, dat de ouders van de beide vermoorde studenten een civiele actie tegen den Staat Oklahoma zullen instellen tot een bedrag van een millioen dollar. DE AMBTENAARSSALARISSEN IN ROEMENIE. Het blad Lupta verneemt, dat de regeering een wetsontwerp voorbereidt, waarbij de ambtenaarssalarissen tot 50 pCt. worden ver laagd. Het ontwerp zal in September bij het parlement worden ingediend. DE STAKINGSBEWEGING IN SPANJE. Het stakingscomité te Malaga heeft beslo ten dat in alk takken van bedrijf het werk hervat zal worden. CYCLOON IN FRANKRIJK. 7000 gezinnen getroffen. In de streek van Le Bugue tot Les Eysies heeft een cycloon gewoed waardoor in het aeheele gebied boomen werden ontworteld en het gewas werd vernield. Tusschen Can- pagne en Le Bugue is geen blad meer aan de boomen, staat geen wijnstok meer overeind en is de geheele oogst verwoest. De straten van Le Bugue zijn onbegaanbaar door het opge hoopte slijk. Meer dan 7000 gezinnen zijn door de ramp geruïneerd. AANVAL VAN BEDOUINEN OP EEN MAROKKAANSCH DORP. Veertig dooden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag deed een bende van 60 tot een niet onder- worjien stam behoorende bedouïnen een aan val op een onder Fransch protectoraat staand dorp in het zuiden van Marokko. Toen de be douïnen het dorp binnendrongen en trachtten het te plunderen, stuitten zij op hevig verzet, zoodat 40 hunner tijdens het gevecht, dat ontstond, gedood werden. Veertien slaagden erin te vluchten. Van de dorpelingen werden 5 ingezetenen, onder wie het opperhoofd, ge dood s- DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Middelen ter bestrijding. De hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag heeft een voorstel aangenomen, om bij de rijksregeering aan te dringen op de in diening van een buitengewoon wetsontwerp ter bestrijding van de werkloosheid, voorna melijk door een tijdelijke inkrimping van den arbeidstijd, beperking van overwerk, niettoe- lating van buitenlandsche seizoenarbeiders, voldoende verstrekking van middelen voor werkverschaffing, de organisatie van vrijwil! ligen arbeidsdienst, hulpverleening aan na tionaal belangrijke industrieën, vooral in de grensstreken en voorlichting van de bevol king van het schadelijke van den invoer van buitenlandsche genot- en weeldeartikelen. STAKINGEN IN BULGARIJE. Over geheel Bulgarije gaat een stakings* golf. Het gevaar van een algemeene staking schijnt voor de deur te staan. In een groot aantal textielfabrieken, steenfabrieken en an- dere industrieele ondernemingen zijn reeds in het geheele land de arbeiders in staking gegaan. Zij verlangen een algemeene loons- verhooging van 20 pet. De autoriteiten zijr van meening dat men hier te doen heeft mei een communistische actie. In Jambol zijn bot singen tusschen stakende arbeiders en politie voorgekomen, waarbij de laatste twee salvo s in de lucht gaf, welke door de stakers met revolverschoten werden beantwoord. Er vie len tien zwaar gewonden. De ongeregeldhe den duurden volle twee uur. NEDERLANDSCH AAN HET HOF VAN. BEROEP TE LUIK. Een eedaflegging met hindernissen. Voor de eerste maal sedert 1830 heeft een jong meester in -de rechten, bij zijne toelating tot de advocatenbalie te Luik. den gebruike- lijken eed in het Nederlanasch afgelegd,' zegt de N. R. Ct. Deze advocaat, mr. Ber ken, afkomstig uit Vlaamsch-Limburg en ge wezen student van de Leuvensche universi teit, had zich reeds, met hetzelfde doel, in Fei bruari, voor de eerste Kamer van het Hol van Appèl te Luik aangemeld. Het Hof wei gerde toen hem den eed af te nemen daar hij niet vooruit medegedeeld had dit in het Ne derlandsch te willen doen. Ditmaal was het Hof uit min of meer Ne- derlandsch-kennende magistraten samenge steld en kon de eedaflegging zonder inciden ten plaats vinden,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1