ALS IJ «chocolade" REEPEN vraagt vooral i/nnnT hollandsch- KUUFI zwitsersche' BRANDEN. hiertoe het recht gehad zouden hebben, nog niet ter plaatse waren verschenen. Indien on- KSfii "-t centrale b.v. van de vlammen, een borstwering zand was opgeworpen (aan zan k gebrek) dan had het vuur gestuit Kunnen inmiddels hebben alleen de vlammen hun werk goed georganiseerd gedaan CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. Men meldt uit Groningen aan de leig.. In de staking in de stroocarton-in^us in de provincie Groningen is tot nu toe1 wel geen verandering gekomen. De je ding tusscheji de partijen is nog 01 g hetzelfde als eenige dagen ge eden. D kingleiding heeft onderhandeld me rectie van de fabriek „Albion" te Oude Peke Ia Het staat thans definitief vast, dat p fabriek zal blijven döorwerken. 1> - de vertegenwoordigers van de Neder Vereeniging van Fabrieksarbeiders een overeenkomst aangegaan, wordt bepaald, dat het collectief c met handhaving van de befta^n^f_r? van voorwaarden alsmede met inbeg ïp vacantietoeslag van een week loon voor alU werklieden, zal worden afgesloten voor een tijdsperiode, loopende tot 1 April 1932. J dens eventueele onderhandelingen over nieuwe overeenkomst na dien datum z gedurende April 1932 de loonen niet worde gewijzigd. Deze overeenkomst acht men van werknemerszijde voor het verloop van den strijd van groot belang. Onderhandeling worden thans ook gevoerd met de direcitie van de fabriek „De Kroon" te Oude Pekela. Deze besprekingen zijn nog niet ten eincie 8L' bracht. De fabriek blijft voorloopig wel door- ■werken. Op het oogenblik wordt °°k n0^> gewerkt aan de fabriek „De Toekomst te Scheemdermeer, ofschoon deze fabriek is aan gesloten bij de werkgeversvereeniging. De directie van deze onderneming heeft aan de arbeiders nog geen loonsverlaging- aangezegd. Aangezien de loonen aan deze fabriek op Vrijdag worden uitbetaald, (en de werkweek dus loopt van Vrijdag tot Vrijdag, beteekent dit dat „De Toekomst" in elk geval nog tot 10 juli zal doorwerken. Wat dan zal geschieden, is nog niet te zeg gen. Hetzelfde geldt ook voor „De Een dracht" te Appingedam, waar ongeveer 120 arbeiders werkzaam zijn. Vermoed wordt dat „De Eendracht", „De Toekomst" en „De Kroon", evenals „Albion" blijven doorwer ken en het- oude loon daar dan geldend zal blijven. Daardoor zal het aantal bij dit con flict betrokken arbeiders ongeveer 1600 zijn, verdeeld als volgt: „Leiderland", te Win schoten, ISO; „De Dollard", te Nieuwe- schans, 160; „De Halm", te Hoogkerk, 245, „De Vrijheid, te Veendam, 165; „Hooites Beukema", te Hoogezand, 135, „Ons Be lang", te Stadskanaal, 155, en in Pekela in totaal, in aanmerking genomen dat „De Kroon" en de „Albion" blijven doorwerken, ruim 500 stakers. De staking verloopt tot heden zeer kalm Z.uerdag zijn de eerste uitbetalingen aan de stakers gedaan. FRANSCHE INVOERRECHTEN OP I V1SCH. De Fransche Kamer heeft de verhooging van de invoerrechten op geïmporteerde visch goedgekeurd. BENZINEPRIJJS VERLAAGD. Met ingang van Zaterdag hebben de B'a- taafsche Import Mij. (Shell), de American Petroleum Company (A. P. C.), de Texas Compagny (Texaco) en de Sinclair Petro- leum Company (Sinco) den officieelen ben zineprijs aan de pompen bepaald op 8 ct. per liter. HET NOORSCHE VLOOTBEZOEK. Zaterdagochtend tien uur zou de comman dant van het Noorsche pantserschip „Tor- denskjold" een krans leggen op het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk. Dcor een defect aar een motorboot kwa men de Noren later, zoodat de plechtigheid eerst tegen elf uur geschiedde. C.H. GEM.RAADSLEDEN In de avondvergadering van den tweeden dag der conferentie van C.H gemeente- raadsleden sprak ir. P. Wolffensperger, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat van Overijsel, over „Het vraagstuk der tertiaire wegen". TUSSCHEN MACHINE EN WAGEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdao- ge raakte op de „Oranje-Nassau 2" te Schaes- berg de achttien-jarige sleeper J. Broekhuy- zen, uit Nieuwenhagen, ondergronds bekneld tusschen een kolenwagen en een machine, met bet noodlottige gevolg, dat de jongen levens gevaarlijk gewond werd. Naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, is hij daar Zater dagmorgen overleden. weerde misstanden in het bevrachtingswezen te onderzoeken en middelen te beramen om deze, indien aanwezig, uit den weg te rui men, werd door de vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en scheepsbevrachters gedaan. Van schipperszijde werd een voorstel tot mogelijke oplossing van het conflict, van de hand gewezen. De schippers wenschten na melijk eerst een beurtregeling te zien inge voerd en zouden daarna verder willen pra ten.. E)e handel wil de beurtregeling niet, maar is bereid een weg te zoeken zonder zoo n regeling, aan de grieven der schippers tegemoet te komen. De schippers wilden dien weg niet bewandelen en zoo is de conferen tie, zonder resultaat te hebben bereikt, uit eengegaan. Intusschen gaat de actie der schippers door, met het gevolg, dat weer een paar ko lenschepen onze haven voorbij zijn gevaren en naar Rotterdam zijn gegaan om°te los sen, zoodat de werkgelegenheid in onze 1 ven, die toch al niet groot was, is verkleind. Bovendien bemoeien de stakende schippers zich op onvriendelijke wijze met hen die van een conflict niets willen weten. EEN LEKKE GASSLANG. Een slager bedwelmd. Vrijdagavond omstreeks zeven uur was de slager P. van der Hulst, wonende Bartholo- meus Diazstraat 32 in zijn winkel bezig vet te smelten. De pot met vet stond op een gas- comfoor, dat met een slang aan de leiding was verbonden. In die slang bleek een lek te zijn. Door het ontsnappende gas is de slager bedwelmd geraakt. De brandweer werd te hulp geroepen en later verscheen ook de Geneeskundigen Dienst. Met behulp van het zuurstofapparaat slaagde de brandwachts erin den slager bij te brengen. De G. D. heeft hem daarna naar het Wilhelminagasthuis gebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagmiddag is de groote boerderij van gebr. Van der Ark te Tusschenklappen, gemeente Mutendam, afgebrand. Ook de in boedel ging verloren, benevens 60.000 K.G stroo en de opbrengst van eenige H.A. hooi land. Alles was verzekerd. ERNSTIGE AANRIJDING. Op de brug liggende over de Woudwr ring te Woubrugge heeft gistermorgen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto bestuurd door mej. B. te Woubrugge en een motorrijder, den heer van der Puit uit Katwijk. Terwijl Mej. B. met haar wagen over de brug reed kwam van de tegenoverge stelde richting de motorrijder met snelle vaart aanrijden. De laatste had blijkbaar geen tijd meer om te remmen en door het feit, dat de passage erg nauw is, reed hij in volle vaart tegen den auto. De motorrijder werd van zijn voertuig geworpen en met ern stige hoofdwonden moest hij naar het zieken huis te Leiden worden overgebracht. DE SCHIPPERSACTIE. Een afgewezen bemiddelingsvoorstel. i, j "Commissie uit de scheepvaart en den srhir, Saterdag op verzoek van de trpm?,ü!.rSi en een bespreking met verte- houden 6rS der »stakende" schippers ge- tenDni^"rdfs der schippersbonden zet- tie 'hun cf j m€'dt> in deze conferen- voeren een!r k Unt ten aanzien van he* in- ven voor een zÏÏ^61'"8 U'teen; de motifr zijn donr w atllg€ invoering bleken te verdeelintr Hn sta"b brengen eener werk- schippers te veriiëht"'80116 moeiliikh€den dei den vm de ziidl a €n beweerde "in doen verdwijnen scheePsb^ters te loS^rtrt"^311 de" handel Werd een onaanvaar^K voor Amsterdam alleen bïï Sar geacht' 0 a- omdat een zen il tln£> welke krachtens haar we- zakefi L concurrentie zal buitensluiten, nood- daarAtot vrachtverhooging zal leiden en condifiA a Amsterdam in een ongunstiger waar a ff" andere havens zou brengen, waar de bevrachting van schepen en de be paling van vrachtprijzen en condities vrij kan geschieden. Een bemiddelingsvoorstel om een paritaire commissie uit de organisaties van handel, scneepvaart, scheepsbevrachters en schip pers in het leven te roepen, teneinde de be VERDRONKEN. Gistermorgen is te Alphen a. d. Rijn het 2-jarig dochtertje van den heer J. Hooge- doorn te Reeuwijk te water geraakt en ver dronken. CONFECTIEFABRIEK AFGEBRAND. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur brak te Tilburg brand uit in de confectiefabriek van de firma Mutsaers aan de Zuid-Ooster straat. Twee jongens gingen onvoorzichtig met benzine om, waardoor een bus met deze vloeistof ontplofte en in brand geraakte. Spoe dig stond het twee verdiepingen hooge ge bouw in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse. Na korten tijd was het vuur gebluscht. Een naast de fabriek gelegen woning werd een oogenblik door de vlammen bedreigd, doch het gevaar kon worden afge wend. Alle voorraden, afgewerkte stoffen enz. zijn een prooi der vlammen geworden De schade is nog niet bekend. Nader wordt gemeld, dat de schade löO.OOOa 140.0000 gulden bedraagt en door verzekering wordt gedekt. 65 man personeel waren momenteel in het bedrijf werkzaam. Aangezien alle machines en voorraden ver loren gingen, zal het geruimen tijd duren, al vorens de werkzaamheden zullen kunnen worden hervat. De brandweer heeft het bovengedeelte van de fabriek gesloopt, wegens het gevaar voor instorting. De brand is ontstaan bij het schoonmaken van een pijp. SLUIS IN WIERINGERMEER- POLDER GEOPEND. Vrijdagmorgen had in den Wieringermeer- polder de officieele opening plaats van de nieuwe sluis, genaamd Sluis I. Onder de tal rijke aanwezigen, n.1. 236 ingenieurs uit Ne derland, waren de directeur-gene raal der uiderzeewerken, de heer De Blocq van Kuffeler en ir. Lely, hoofddirecteur uit voerder der M. U. Het gezelschap, komende uit Kolhorn, voer met twee booten door de sluis naar de Haukes. meester van Maassluis, eenige treffende woorden had gesproken, en de heer De Boer namens de gemeente Velsen een krans op de groeve had gelegd, dankte de heer v. d. Steen namen de familie voor de belangstelling en voorts het „Landelijk Comité" voor zijn hulp, waardoor het overbrengen van het stoffelijk overschot naar Nederland mogelijk was ge worden. LONNEKER TEGEN SAMENVOEGING MET ENSCHEDE. De gemeenteraad van Lonneker heeft met 9 tegen 8 stemmen besloten, aan Ged. Staten van Overijssel mede te deelen, dat de raad het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenen Enschedé en Lonneker niet kan aanvaarden. DE H. B. S. OP DE KEIZERSGRACHT. Behoud van den gevel is mogelijk, maar zal veel kosten. Naar het Hbld. verneemt, zijn de werk zaamheden aan de le H.B.S. met 5-j. c. op de Keizersgracht, welker achtergevel een paar weken geleden is ingestort, thans zoo dat alle gevaar voor verdere instorting als geweken kan worden beschouwd. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft het voor- loopige onderzoek uitgewezen, dat het moge lijk is den voorgevel, welken Jacob van Cam- pen heeft ontworpen, te behouden. Maar voortzetting van den bouw met behoud van den gevel zal, dat is uit den toestand ook gebleken, veel meer geld kosten dan een ge heel nieuw gebouw. B. en W. zullen nu de zaak nader onder de oogen zien en dan naar bevind van zaken een voordracht bij den Raad indienen. M. I. W. J. BIJLEVELD OVERLEDEN. Te Bad Nauheim is plotseling overleden de heer M. I. W. J- Bijleveld, directeur der Netherlands Distilleries te Schiedam en oud-lid der Tweede Kamer. De heer Bijle veld bereikte den leeftijd van 56 jaar. DAMES GAAN VOOR! Kippendieven hebben te Ruurlo bij den landbouwer K. hun slag geslagen. Een 50- tal jonge hennen is medegenomen. Op een achtergelaten briefje hadden ze geschreven: „De dames hebben we meegeno men, doch de heeren achtergelaten". („Zutph. Crt".) IN EEN FUIK VERWARD. Een fabrieksarbeider te Ophemert was Zaterdagmiddag bezig met het zetten van fuiken, waartoe hij zich, naar het schijnt, te water had begeven. De man geraakte in een fuik verward en verdronk. NA DE VERKIEZINGEN. Een overledene ter verantwoording geroepen. Een 83-jarige inwoner van Apeldoorn ontving bij de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten de gebruikelijke oproepings- kaart, benevens een voor zijn echtgenoote, die echter reeds sedert 25 Januari 1930 is over leden. Hij deelde dit op den dag der stem ming mede aan den voorzitter van het stem bureau, waarbij hij de kaart van zijn over leden vrouw inleverde. Tot zijn verwondering, zoo vertelt het Hld., ontving hij ook voor de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen een oproepings- kaart voor zijn echtgenoote. Men scheen er dus den vorigen keer al heel weinig nota van te hebben genomen, dat de opgeroepene reeds sedert anderhalf jaar was overleden. Nu de verkiezingen zijn afgeloopen, zou men meenen, dat hiermede de zaak uit de wereld was. Dit blijkt echter geenszins het geval te zijn. Dezer dagen ontving de oude man een schrijven, bestemd voor zijn echtge noote, behelzende, dat zij zich binnen tien momdeling of schriftelijk moet verantwoor den voor den burgemeester der gemeente Apeldoorn, waarom zij hare stem bij de ver kiezingen niet heeft uitgebracht. Bij niet- verschïjnen zou zij gerechtelijk vervolgd wor den „DE TIJD" EN „DE AMSTELBODE" THANS IN BEZIT VAN „DE SPAARNESTAD". Blijkens „De Morgen" is het dagblad „De Tijd" Woensdag in handen van de N.V. drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem overgegaan, evenals het dagblad „De Am- stelbode" en de drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel". HET LAATSTE SLACHTOFFER DER „NOORDPOOL" BEGRAVEN. Uit IJmuiden werd aan de Telg. gemeld: Ook het laatste slachtoffer van den op de Schotsche kust verganen stoomtreiler „Noordpool", de stuurman Willem Grave- maker. heeft thans een rustplaats gevonden in vaderlandschen bodem. Nadat het stoffe lijk overschot Vrijdag naar de ouderlijke wo ning in IJmuiden was overgebracht, werd het Zaterdmiddag in hetzelfde graf, waar ook zijn vader, schipper Gravemaker rust, bijgezet. Nadat de heer C. P. J. Domisse, burge IN EEN BEERPUT GEVALLEN. Vrijdagavond geraakte in de Waalbroek te Simpelve'ld een twee-jarig kindje in een beer put. Pogingen om naderhand de levensgees ten op te wekken, mislukten. DE VLAG HALFSTOK. Op de Brood- en Meelfabriek aan de Vijzel gracht te Amsterdam hangt de vlag half- stoks, wegens het raadsbesluit tot demping van de gracht, dat meebrengt dat fabriek moet verdwijnen. Oroote brand te Bloemendaal. Drie huizen afgebrand. Zaterdagmiddag ongeveer half zes is in een heerenhuis aan de Houtvaartkade te Bloemendaal brand uitgebroken met het ge volg, dat binnen een uur drie huizen tot een puinhoop werden. Deze drie heerenhuizen zijn onder één rie ten dak gebouwd; een z.g.n. brandvrij dak. Een der huizen is onbewoond; van het tweede was was de familie afwezig, in het derde, het hoekhuis, was alleen de des huizes, de heer De Hondt thuis. Hij begaf zich te ongeveer half zes naar de badkamer en stak den geiser aan. Onmiddellijk sloeg een groote vlam naar buiten; de vlam schijnt ook door de afvoer pijp het dak te hebben bereikt. De heer De Hondt bemerkte althans, dat het rieten dak brandde. Daar breidde het vuur zich zoo snel uit, dat in enkele minuten het gemeenschap pelijke dak der drie huizen in een vuurgloed stond. De heer De Hondt vluchtte zijn huis uit. Intusschen was de brandweer gekomen, die met 10 stralen van den motorspuit het vuur te lijf ging. Maar er was geen houden aan De vlammen grepen zeer snel om zich heen met het gevolg, dat de drie huizen binnen een half uur één groote vuurzee waren. Toen tegen half zeven de vlammen zakten, was er van huizen en inboedels niets anders over den een paar muren. De voorgevels der huizen moest, met het oog op gevaar voor in storting worden omver gehaald. Verzekering dekt, naar het Hbld. meldt, de schade. - Brand te V laar dingen. Twee ver diepingen vernield. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het perceel Vleersteeg 47 te Vlaardingen. Be neden is, zoo vertelt het Hbld., gevestigd bc timmermanswerkplaats van J. Henneveld, terwijl op de eerste verdieping woonde een gezin van zes personen en op de tweede ver dieping een ongehuwd persoon alleen. Het vuur was ontstaan op de 1ste verdieping. De brandweer verscheen met veel materiaal en had den brand spoedig onder de knie. De eerste en tweede verdieping brandden echter totaal uit, terwijl de timmermanswerkplaats groote waterschade bekwam, evenals eenige in ae nabijheid staande perceelen. Het pand is verzekerd, evenals de inboedel van de eerste verdieping. Van den bewoner der tweede verdieping, die niet verzekerd was, verbrandden tevens nog 45 postduiven. Twee boerderijen afgebrand Zaterdag brandden de boerderijen van E Wallinga en A. Meierink te Blesdijke (Fr.) tot den grond toe af. De oorzaak is het spelen met vuur door kinderen. Niets kon gered wor den. Verzekering dekt de schade. In een schuur verbrand. Het vier-jarig zoontje van den arbeider Dokter te Valthermond verbrandde, doordat het kindje zichzelf in een schuur had opge sloten en daar met lucifers speelde, waardoor brand ontstond in den schuur, die geheel in vlammen opging. Oroote brand in een confectie fabriek in Tilburg. Vrijdagmiddag is, zoo schrijft men uit Til burg aan de Telg., een hevige brand in Til burg geconstateerd, welke de confectiefabriek en het kantoor van de Gebr. Matsoers ver woest heeft, van welke fabriek alleen de muren zijn blijven staan. De schade door dezen brand aangericht bedraagt minstens 70000. De brand is veroorzaakt door het onvoorzichtig omgaan met benzine. Een 16- jarig arbeider maakte daarmee zijn pijp schoon en toen hij daarop met een lucifer de pijp wilde uitbranden, viel deze uit zijn hand in de open bus benzine, waarna in een oog wenk alles in vlammen stond. In de fabriek waren 58 meisjes en twee jongens werkzaam van wie degenen die gelijkvloersch aan het werk waren, den uitgang spoedig wisten te bereiken. Onder het 20-tal meisjes, dat op de bovenverdieping werkte, ontstond evenwel een ware paniek, waarbij enkele zelfs uit de ramen wilden springen. Gelukkig wist een der meisjes ondanks den dikken rook den uit gang naar de noodtrap te vinden, waarna ook de overigen zich in veiligheid konden brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse en na een half uur was het grootste gevaar ook voor de omgeving geweken. De fabriek was verzekerd, zoowel tegen brand- als bedrijfsschade. Jkcvwcuud Tlieum GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dezer dagen is een vergadering gehouden van de fracties van de Prov. Staten van Noordholland, uit wier midden thans het col lege van Ged. Staten is samengesteld. Hoe wel in deze vergadering door de Protestant- sche-Christelijke Statenfracties de wensche- lijkheid werd bepleit van interfractioneel overleg met alle geconstitueerde Statenfrac ties, werd besloten tot voortzetting van den arbeid in de komende vier jaar door samen werking tot herkiezing van de thans zittende leden van Ged. Staten. LANGENDIJK. De weg door het Geestmer-Ambacht Verschillende gemeente-, polder- en banne- besturen hebben de laatste weken het verzoek behandeld, uitgaande van de Commissie ad hoe, aan welke door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland opdracht was gegeven de gronden aan te koopen, noodig voor den aan te leggen weg door het Geestmer Am bacht. In totaal was daarvoor noodig een bedrag van 85000, welke som moest wor den bijeengebracht door de bovengenoemde colleges. Was die som bijeen, dan zou van wege de Provincie de weg met bekwamen spoed worden aangelegd. Aangezien door de bewoners van deze tuinbouwstreek indertijd pogingen waren ge daan, om met behulp van subsidie der Pro vincie een weg door het Geestmer Ambacht aan te leggen, had men ongetwijfeld ver wacht, dat, nu de Provincie zelf tot aanleg van een dergelijken weg wenschte over te gaan, de belanghebbenden wel geneigd zou den zijn het gevraagde bedrag te verleenen. Uit de besluiten en de daarbij gehouden be sprekingen is intusschen wel gebleken, dat dit door een groot deel der betrokken colle ges niet wordt gedaan en dat zij, óf in 't ge heel niet, óf slechts voor een deel van het gevraagde wenschen bij te dragen. De Pol der Geestmer Ambacht, aan welken 1000 per jaar werd gevraagd, en de gemeente Oudkarspel, waaraan hetzelfde bedrag werd verzocht, hebben op dit verzoek afwijzend be schikt en wenschen geen cent te voteeren. Waar dit in totaal een bedrag van 40 be teekent, is de kans gering, dat het gevraagde bedrag er zal komen. Zuidscharwoude stond de 4 toe, terwijl de banne Zuidscharwou de met bijna algemeene stemmen weigerde, het gevraagde bedrag te voteeren. Zuid scharwoude, Noordscharwoude en Koedijk wenschten de aan hen gevraagde som toe te staan, doch slechts onder de voorwaarden dat de andene aangezochte colleges ook hun toebedacht deel zouden bijdragen. Als we mogen aannemen, dat laatstgenoemden hun deel wenschen bij te dragen, omdat zij over tuigd zijn van het belang en de noodzakelijk heid van den aanleg van den weg, dan mo gen we verwachten, dat zij die voorwaarde wel zullen laten vervallen, als eventueel toch uitvoering aan het plan zou worden gegeven. Men vraagt zich onwillekeurig af, wat toch wel de aanleidende oorzaak mag zijn van de weigering, als men weet, dat deze niet gegrond is op het inzicht, als zou de weg van geen belang zijn. Uit de discussies in de daarover gehouden vergaderingen is wel ge bleken, dat sommigen er tegen zijn, omdat zij op verschillende wijzen meebetalen aan de op te brengen bedragen. Anderen weer wa ren van meening, dat als een p r o v i n c i- a le weg wordt aangelegd de Provincie voor de lasten heeft te zorgen. Nog anderen wa ren van oordeel, dat de bijzonder ongunsti ge economische omstandigheden niet gedoog den, de inwoners nog zwaarder te belasten. Een vierde groep tegenstanders was niet te vreden met de richting, waar de weg zal worden aangelegd en in Zuidscharwoude, waar men van plannen zwanger blijkt te gaan, om zelf een weg aan te leggen, die zware offers van de gemeente vraagt, waren er raadsleden, die eerst definitief uitgemaakt wenschten te zien, of die plannen werkelijk heid zouden worden, alvorens een bijdrage aan den weg door het Geestmer Ambacht te verleenen. Zoo kreeg men een staalkaart van afwijkende en afwijzende argumenten, die als resultante aanwezen een beschikking, die niet doet verwachten, dat eerlang de gevraagde bijdragen zullen worden verleend. Wat bij de behandeling van dit onderwerp weer naar voren is gekomen is wel het feit, dat zoovele en velerlei colleges hun zegen over deze aanvraag moesten geven. Daar is b.v. de Langendijk, waar 4 gemeentebestu ren op het verzoek moeten beschikken. Als de aanleg van den weg een tuinbouwbelang is, dan is het toch ongetwijfeld een Langendii- ker belang. Hoevele kwesties zijn hier ae laatste jaren al niet gerezen, juist doordien de verschillende gemeenten een afwijkend in zicht hadden over eenzelfde zaak en hoevele belangen zijn er niet geschaad en welke be langrijke zaken worden er al niet tegenge houden door de omstandigheid, dat de Lan gendijk, dat zich zoo in alle opzichten leent voor één aaneengesloten geheel, niet één is, doch uit 4 deelen bestaat, waar een mis plaatst dorpsnationalisme zooveel goede din gen in den weg staat. Het ware te wenschen, dat de landsregeering, op welker bureaux nog steeds een wetsontwerp aanwezig is tot samenvoeging dezer 4 gemeenten, eens spoe dig bij de volksvertegenwoordiging kwam om dit ontwerp wet te doen worden. En ook de decentralisatie op polderbestu- rengebied is een groote last. Hoe eerder hier wat meer gecentraliseerd word!\ hoe beter het voor deze streek zal zijn. Dit tuinbouw- district, dat van Noord tot Zuid, van Oost tot West dezelfde belangen heeft, wordt het best gediend door een gecentraliseerd be stuursapparaat. ook op waterschapsgebied. Moge de geschiedenis van den weg door h:t Geestmer Ambacht dit voordeel hebben, dat cp den tegenwoerdigen toestand een schel licht wordt geworpen. BERGEN. 25 jaar raadslid. Gisteren herdacht de heer M. Baltus, al hier, den dag waarop hij vóór 25 jaar werd toegelaten als raadslid van den gemeente raad van Bergen. Vanzelfsprekend is dit zeldzame feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des middags had ten huize van den jubilaris een intieme bijeenkomst plaats, waarbij tegenwoordig waren burgemeester mr. H. D. A. van Ree- nen, alle thans zittende raadsleden en een deputatie van het bestuur der R.K. Kiesveree- niging „Dr. Schaepman". Eenige bloemstuk ken, w.o. van het gemeentebestuur en van de kiesvereeniging sierden het vertrek. Nadat de heer Baltus door allen persoon lijk gecomplimenteerd was, nam burgemees ter v. Reenen het woord, om den jubilaris namens het gemeentebestuur hartelijk geluk te wenschen met het feit, dat hij 25 jaren afgevaardigde was van een groot deel van de bevolking, in den raa^. Ondanks uw hoo- gen leeftijd, aldus spr gaat ge nog rechtop, is uw oog nog helder en uw geest goed. Spr. hoopte, dat voor oen heer Baltus, die als raadslid steeds het goede voor oogen had, dit tijdstip van gaan even mooi moge zijn als het tijdstip van komen in den raad en dat hij nog lang met vreugde mag terugdenken aan den tijd, dat hij lid van den gemeente raad is geweest. Als aandenken aan dit jubileum overhan digde spr. den heer Baltus een mooie crayon- teekening van den sluismolen bij Koedijk, ver vaardigd door den kunstschilder A. Colnot; voorts bood spr. hem twee foto's aan van den raad, genomen bij gelegenheid van de eerste steenlegging der O.L. school en den laatsten Bonnefaasschouw. De heer Baltus zegde hartelijk dank voor de vriendelijke woorden en de blijken van be langstelling en uitte den wensch, dat in de toekomst de samenwerking tusschen de raadsleden even aangenaam mocht zijn, als gedurende zijn 25-jarig raadslidmaatschap. De heer W. Schneiders feliciteerde den heer Baltus namens de R.K. kiervereeniging, waarvan de jubilaris 17 jaar voorzitter was, hem dankend voor hetgeen hij in het belang van de Kiesvereeniging gedaan had en hem tenslotte nog vele jaren in goede gezondheid, als ambteloos burger toewenschende. Namens de s.d.a.p.-fractie sprak de heer L. den Das, die releveerde, hoe de heer Baltus, toen de s.d.a.p. nog niet in den raad verte genwoordigd was, steeds voor de belangen van den arbeider opkwam Spr. bracht hem dank voor hetgeen hij in dien tijd in het be lang van de arbeiders gedaan had. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl ververschingen werden rondgediend. Ook van particuliere zijde mocht de heet Baltus vele blijken van belangstelling ont vangen. DE STREEK. Hoewel de aanvoer der vroege aardappc len ongeveer de helft bedraagt van die van het vorige jaar, maken de zeer goede prijzen, dat de uitkomsten toch nog iets meevallen. De geldelijke uitkomst bedroeg aan de vei ling in de maand Juni 540.000, tegen 640.000 in hetzelfde tijdvak van 1930. Ge middeld is dan ook 4.30 per baal ge maakt, tegen 2.75 in de vorige periode. OVERGANG NAAR DE AANVULLINGS-RESERVE. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings- reserve overgaan de gewone dienstplichtigen der Landmacht van de lichting 1916.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7