DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnement voor internationale entwapening. S. Kift OII de stakingsbeweging in spanje. ongewenschte vreemde lingen in belgie. onweer te berlijn. werkloozen relletjes in barcelona. corruptie bi t levering aan de deensche marine. 133e Jaargang. ontploffing in een munitie fabriek. een fransch-duitsch grens incident. Heerencostuums oppersen f f,— Heerencostuums oppersen en ontvlekken f 2.50 Binnen 24 uur terug. MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-~, franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERÏENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 157 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BxiaeUfkdi Oveczicht HET HOOVER-PLAN. Een accoord bereikt. Een paar nog onopgeloste kwesties zul len geregeld worden door een deskundigen-commissie. Er is gister te Parijs nog weer druk gecon fereerd tusschen de politici van Frankrijk en Amerika over de voorstellen van den Ameri- kaanschen president voor een uitstel van de herstelbetalingen door Duitschland. Gister morgen hadden Mellon en Edge (voor de Ver. Staten) besprekingen met den Franschen minister Flandin en des middags om 3 uur kwam de ministerraad bijeen met de Ameri kaansche vertegenwoordigers, waarna om 5 uur in een ministerraad de Fransche tegen voorstellen werden besproken. Gisteravond om 9 uur werd van goedinge- lichte zijde te Parijs verklaard dat de Ame- rikaansch-Fransche onderhandelingen, on danks alle meeningsverschillen practisch als ten einde gevoerd konden worden be schouwd. Daar men er niet in geslaagd is de Fransche en Amerikaansche standpunten in zake de leveringen in natura en het garantie- fondsvraagstuk tot een gemeenschappelijke formule terug te brengen, heeft men den uit weg gekozen deze beide kwesties buiten de loopende onderhandelingen te plaatsen en hun oplossing over te laten aan een com missie van deskundigen, die binnenkort vermoedelijk te Parijs zal bijeenkomen. Dit compromis is in zoovere voor Washing ton aanvaardbaar, als de Ver. Staten niet tot de singnataire mogendheden van het Young- plan behooren en zich derhalve kunnen be roepen op onbevoegdheid. Nadat deze beide vraagstukken uitgesloten waren, bleven al leen nog ter behandeling over de gedurende de lange Parijsche besprekingen reeds opge loste problemen. Deze zullen zonder moei lijkheid kunnen worden ondergebracht in een overeenkomst, waardoor ten minste de voor- loopige van-kracht-wording van het plan- Hoover mogelijk gemaakt wordt. Men is van meening, dat op deze verklein de basis geen moeilijkheden meer zullen voorkomen. Vooral belangrijk is de bewering, dat Frankrijk zich uit het plan Hoover zal terug trekken, wanneer de deskundigen niet tot overeenstemming zouden kunnen geraken. Principieel schijnt intusschen reeds vast te staan, dat de reparatiebetalingen en tot na der order ook de leveringen in natura vanaf 15 Juli gestaakt zullen worden. Na het einde van de onderhandelingen van gister verklaarde de Fransche minister president Laval„Dit verdrag is een gewich tige beslissing, welke een ernstig offer betee- kent voor Frankrijk. Men zal begrijpen, dat de regeering de Fransch-Amerikaansche soli dariteit moet handhaven, daar deze meer dan ooit een voorwaarde vormt voor de interna tionale samenwerking en een noodzakelijk heid voor den vrede. Men zal begrijpen, dat de regeering het geheiligde recht van Frank rijk op de herstelbetalingen niet heeft willen prijsgeven. Wanneer uit het thans afgesloten verdrag nieuw vertrouwen in de wereld ont staat en wanneer men in Duitschland de draagwijdte en de beteekenis van de groot moedige houding van Frankrijk begrijpt, dan moet een nieuw tijdperk voor de beide vol keren beginnen". Na het afsluiten van het Amerikaansch- Fransch accoord heeft staatssecretaris Mel lon den vertegenwoordigers van de Ameri kaansche pers, de in dergelijke gevallen ge bruikelijke korte verklaring gegeven. Hij zei- de o.a.„Onze onderhandelingen met de Fransche ministers zijn op de beminnelijkste en aangenaamste wijze verloopen. Hunne houding heeft onze taak zeer verlicht. In het verloop van onze besprekingen hebben wij het vertrouwen op een uiteindelijk succes nooit verloren. Ik zou gaarne zien, dat in Amerika in het openbaar bekend werd ge maakt, dat de samenwerking met de Fran sche onderhandelaars, vooral echter met mi- nister-president Laval onze oprechte dank baarheid heeft verworven en tot het bereiken van het gestelde doel heeft geleid". De i ihoud van de overeenkomst. He tekst van de overeenstemming, welke or de Fransche regeering is voorgesteld ei.1 "oor de Amerikaansche is aanvaard luidt als volgt: gehouden gedachtenwisselingen stelt de Fransche regeering vast, dat zij met ae regeering der Ver. Staten tot overeen stemming is gekomen inzake de basis van het voorstel van den Amerikaanschen staats president Hoover en wel op de volgende punten: 1De betaling der intergeallieerde schul den wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 uitgesteld. 2. Het Duitsche Rijk betaalt het bedrag van de onbeschermde annuïteit aan de Bank voor Internationale Betalingen, doch de Fransche regeering verklaart zich bereid de door het Rijk gedane betalingen bij de Bank voor Internationale Betalingen in bonds te beleggen, welke door de Duitsche Rijksspoor wegen worden gegarandeerd. 3. Alle. betalingen vallen de onder de door de Amerikaansche regeering voorgestelde 1 Juli 1933 worden geamortiseerd. 4. Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Rijksspoorwegen uitgege ven Bonds. Met betrekking tot drie verdere punten, welke niet onmiddellijk de Amerikaansche belangen en de Amerikaansche regeering be treffen, geeft de Fransche regeering de vol gende verklaring af: a. Een gemeenschappelijke actie der lei dende centrale banken door openstelling van de Bank voor Internationale Betalingen moet in het leven worden geroepen ten voordeele van die landen, die in het bijzonder ie lijden hebben van de opheffing der betalingen, ge lijk dit is voorgesteld. b. Een voorloopige overeenkomst moet worden getroffen tusschen Frankrijk en de Bank voor Internationale betalingen, opdat Frankrijk ingeval van een moratorium in dien zin van het Youngplan het garantie fonds alleen door maandelijksche betalingen welke in overeenstemming zullen zijn met de behoeften van de Bank voor Internationale Betalingen, zal kunnen aanvullen. c. De regeling van het probleem der le veranties in natura en ae verschillende tech nische aanpassingen, die noodzakelijk zijn geworden door de toepassing van het Ameri kaansche voorstel, moet worden onderzocht door een deskundigencommissie die zal wor den ingesteld door de belanghebbende regee ringen en die de feitelijke noodzakelijke maat regelen zal moeten aanpassen aan het Hoo- verplan. Frankrijk behoudt zich het recht voor van de Duitsche regeering te eischen, dat de door de uitgestelde betalingen vrijkomende gelden uitsluitend gebruikt zullen worden voor economische doeleinden. De bespreking van de staten, be trokken bij het plan-Young. Naar de New-York Herald verklaart, zul len de onderhandelingen der staten, die het plan Young hebben onderteekend, waar schijnlijk heden reeds te Parijs beginnen, vooropgesteld dat de Fransch-Amerikaan sche onderhandelingen tot een resultaat lei den. Volgens het blad zullen bij de bespre kingen de vertegenwoordigers der voornaam ste onderteekenaars, daaronder ook Duitsch land, aanwezig zijn. Staatssecretaris Mellon en de Amerikaansche ambassadeur Edge zullen de besprekingen als waarnemers bij wonen. De levering in natura. De betrekkingen van de voorzieningen van het Youngplan tot de voorstellen van presi dent Hoover werden gister in het Lagerhuis ter sprake gebracht, toen den kanselier van de schatkist gevraagd werd een verklaring af te leggen over de vraag, in hoeverre het plan zou worden opgeschort of gewijzigd vooral met betrekking tot de levering van herstelkolen aan Frankrijk, België en Italië, in geval van uitstel van schulden- en repa ratiebetalingen gelijk dit is voorgesteld door den Amerikaanschen president. Pethick Lawrence, die voor Snowden ant woordde, zeide: „Volgens de opvatting van de Britsche regeering omvat het voorstel door president Hoover op 20 Juni gedaan, het uitstel van den tijd van 1 jaar van alle herstelbetalingen, hetzij in de vorm van con tante betalingen hetzij in den vorm van le veranties in natura, met inbegrip van leve ringen van kolen op herstelrekening". ^BxiUeidand NA HET ACCOORD TE PARIJS. Hoover voldaan. Bankkringen meenen, dat er nog meer moeilijk heden zijn. Uit New-York wordt gemeld: De mededeeling van Mellon, dat eindelijk een formule was gevonden, waarop overeen stemming was bereikt, kwam zelfs voor de regeering te Washington onverwachts, aan gezien men nog vroeg in den middag den in druk had, dat men met de onderhandelingen Parijs waren vastgeraakt. Hoover, die stra lend van vreugde de mededeeling van het slagen aan de pers gaf, las daarbij een lange verklaring voor. In Wallstreet heeft het be richt van de ie Parijs bereikte overeenstem ming zichtbare tevredenheid gewekt, al ver heelt men zich niet, dat door het uitstel der onderhandelingen een niet te onderschatte schade is aangericht. Het voornemen der Berlijnsche goud-discontobank om haai sedert 1924 niet meer gebruikt crediet van 50 millioen dollar bij de International Accep- tance Bank te New-York waarschijnlijk in zijn geheel op te nemen, acht men in vvaJi- street een duidelijk bewijs van de moeilijke positie, waarin de Duitsche rijksbank de laatste dagen weer is komen te verkeeren. in bankkringen is men er ook ten volle van overtuigd, dat het op 16 Juli a.s. vervallen crediet van 100 millioen dollar verlengd za moeten worden. In het algemeen is men in financieele kringen dan ook niet geneigd het Hoover-plan als een patent-oplossing te be schouwen. Men is er zich bewust van, dat er DIISIHG 7 JIJ lil 1931 nog andere ernstige moeilijkheden zijn, die door een moratorium alleen niet kunnen worden opgelost. De kwestie der herstelleveringen. In welingelichte Fransche kringen rekent men er op, dat de commissie van deskundigen reeds tegen het einde van deze week bijeen zal komen. Deze commissie zal vaststellen op welke wijze de herstelleveringen gehandhaafd kunnen blijven zonder dat de rijksregeering daardoor eenigen financieelen last te dragen krijgt. De in overweging genomen conferen tie van crediteuren-mogendheden, waaraan ook Duitschland zal deelnemen, zal naar men in Fransche kringen gelooft, niet vóór het einde van deze maand plaats vinden. In elk geval zal de conferentie niet bijeen komen, voordat de commissie van deskundigen haar werkzaamheden heeft beëindigd. Te Sevilla duurt een zekere onrust voort De autoriteiten zijn op hun hoede voor even- tueele -wanordelijkheden als gevolg van de stakingen. Te Gijon schijnt de staking van havenar beiders op weg naar een oplossing. De visschersstaking te Le Ferrol heeft door groote afmetingen een dreigend karak ter aangenomen. Te Ptierte Deum hebben de stakers 'een visschersvaartuig opgeblazen, dat uit zee terug kwam. De stakers hebben be sloten de markt te beletten zich van visch te voorzien. De directeur van de telefoon-centrale te Sevilla heeft bekend gemaakt, dat er gister te middernacht een staking zou beginnen en dat hij maatregelen heeft genomen om den telefoondienst te verzekeren. Een dergelijk bericht wordt uit Madrid gemeld. Ook te Barcelona is gistermorgen' vrcflg. een staking van telefoon- en telegra; petsen neel uitgebroken. Het postkantoor wordt door de burgerwacht bewaakt. Ook te Madrid kijn_ strategische punten door soldaten bezet om op alle gebeurtenissen voorbreid te zijn. De staking heeft het telegrafische en tele fonische verkeer niet volkomen stil gelegd Werkwilligen voorzien in een bediening der toestellen, die natuurlijkheden en vertragin gen gepaard gaat. Te Madrid is de politie moeten otptreden tegen stakers die het tele gra afg^ebouw belegerden. Ook te Barcelona wordt een beperkt verkeer in stand gehouden. Te Sevilla verwachtte men onlusten doch tot in de late avonduren is het nog rustig ge bleven. De regeering heeft de plaatselijke overheden gelast bij pogingen tot verstoring der orde energiek op te treden. De minister van verkeer heeft verklaard, dat de staking minder omvangrijk is als eerst gevreesd werd. Veertig Chineezen uit het land gezet. Uit Brussel meldt men, dat de politie te Antwerpen in de havenbuurt 42 Chineezen heeft gearresteerd die in het bezit waren van valsche legitimatiepapieren. Allen zullen zon der verwijl uit het land worden gedreven Boven Berlijn en zijn voorsteden heeft Zondagmorgen een hevig onweer gewoed. De schade was zeer aanzienlijk. Talrijke straten stonden blank, en op sommige plaatsen werd het verkeer gestremd. In een half uur tijd werd honderdmaal de brandweer gealar meerd. Verscheidene huizen en een aantal lantaarns werden door den bliksem getrof fen. In Reinickendorf werd een kind door den bliksem getroffen. Zwaar gewond is het kind spoedig in het ziekenhuis overleden. Een man is eveneens door den bliksem gedood, twee vrouwen in zijn gezelschap zijn levensgevaar lijk verwond. De voorstad Karlshorst heeft het eveneens hard te verduren gehad. Hier werd o.a. de benedenverdieping van een groot ziekenhuis overstroomd. Talrijke instrumen ten wérden zoo zwaar beschadigd, dat zij on bruikbaar werden. Een brandweerman werd hier zwaar gewond. Bij het baden in de meren in den omtrek van Berlijn zijn 4 personen verdronken. Een groep werkloozen hield betoogingen op de boulevards onder het geroep: „Leve de sovjet-republiek". Nadat de politie hen uit eengejaagd had, verzamelde zich toch weel een zestigtal hunner en dronk de hal van het Grand Hotel binnen, waar zij om een maal vroegen. De politie kwam tuschenbeide, maar onder pressie der stakers moest de hotelhou ders sandwiches en drank verstrekken. Daar na trokken de betoogers rustig af. Te Kopenhagen is een geval van corruptie aan het licht gekomen. Vele jaren lang heeft de marine zoo reusachtige voorraden nout ingekocht, dat de behoefte wel voor 10 a 20 jaar gedekt is. En daar de houtprijzen sinds dien zeer sterk gef.ald zijn, lijdt de Staat een geducht verlies, dat in de honderdduizenden loopt. Het is bij het opzienbarende proces, dat thans heel Kopenhagen in spanning houdt, gebleken, dat een houthandelaar steekpen- Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Morgen zal in dit blad, en in alle andere Nederlandsche dagbladen, een for mulier worden afgedrukt waarop de le zers, door het te onderteekenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensch tot Inter nationale Ontwapening aan de a.s. Ontwa peningsconferentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar wor den uitgenoodigd aan dit petitionnement deel te nemen. Het is georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Dagbladen van alle politieke richtingen en neutrale dag bladen nemen er alle aan deel. Het doel van het petionnement is een krachtige gemeen schappelijke uiting te geven aan den Neder- landschen volkswil, onze gedelegeerden ter a.s. Ontwapeningsconferentie daarmee- te schragen, onze eenheid te toonen, een voor beeld van eensgezinden wil te geven aan an dere volken en te atwoorden op het beroep van Loudon, Henderson en andere staats lieden in Genève, die zoo herhaaldelijk heb ben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drijvende kracht te geven die het noodig heeft. Wij noodigen al onze lezers uit, dit peti tionnement met hun handteekeningen te be- krachtingen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een grootsche en waardige demonstratie van het Nederland sche Volk. Gedurende de periode van 618 Juli zul len wij geregeld dit formulier publiceeren. Wij verwachten in overweldigend aantal d« bewijzen van den vredeswil van het Neder landsche volk. Het onderteekenen van dit petitionnement sluit geenszins uit dat men andere petition nementen van internationale groepen, par tijen, beroepsorganisaties onderteekent, waar toe men krachtens zijn geestesovertuiging behoort en die als zoodanig wenschen op te treden. Dit petitionnement, dat door de Neder landsche Dagbladpers aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève zal wor den aangeboden, belichaamt den vredeswil van het Nederlandsche Volk in zijn geheel. Overeenstemming omtrent de aan te bie den formule en de te volgen gedragslijn voor dit petitionnement werd verkregen door een door de algemeene vergadering van de Ver- eeniging de Nederlandsche Dagbladpers be noemde commissie, bestaande uit de heeren Robert Peereboom, Directeur Hoofdredac teur van Haarlem's Dagblad (voorzitter), h.; Nijgh, Directeur van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, S. S. Smeding, Directeur van de Middelburgsche Courant, Mr. F. Teu- lings, Directeur van Het Huisgezin en G. C. de Vlugt, Directeur van De Standaard, welke commissie voorts in overleg trad en overeen stemming bereikte met de Directie van de N.V. De Arbeiderspers, uitgeefster van Het Volk en De Voorwaarts. ningen' en „provisie" gaf aan een aantal be- mbten en ambtenaren, waaronder zelfs ee:i r. ireauchef, die maar lukraak bestelden. Zelfs qiswde afdeelingschef een aanbod afgeslagen /■ld daar de voorraden hem voldoende voor- tkWc. nen, geschiedde het toch dat de levering plaats vond en nog wel onder 'betaling van voorschot aan den leverancier! Goedmoedig heid en gebrek aan controle lieten dit alles passeeren, zelfs de geweldige voorraden schijnen tot voor eenige maanden onopge merkt gebleven te zijn. In de munitiefabriek te Bratislava is ten gevolge van een ontploffing een hevige brand ontstaan. De schade moet 2 tot 3 millioen bedragen. De Fransch-Lotharingsche pers meldt, dat Zaterdagavond twee Fransche visschers, die op den Rijn aan het visschen waren, door den stroom op Duitsch gebied werden gedreven. Een Duitsch douanebeambte gelastte hen aan land te komen om hun papieren te onderzoe ken. De boot dreef met den stroom mee, waar op de douane drie schoten uit zijn dienst revolver lostte, waardoor een der visscheob ernstig werd gewond. Ongeveer 500 M stroomafwaarts kon het vaartuig de Fran sche oever bereiken. Van Duitsche zijde is omtrent dit incident nog niets medegedeeld. van NOODWEER IN HET WERRATAL. Het onlangs door een hevig noodweer ge teisterde gebied in het Werratal (Duitsch land) is gister opnieuw door een tweetal on- weders bezocht. In breede stroomen vloeide het water dalwaartss en zette de na de laat ste verwoestingen opnieuw beplante akkers en tuinen onder water. Het fruit is volkomen van de boomen afgeslagen. Van vele daken werden de pannen weggerukt. De bewoners zijn radeloos. BRAND IN DE INDUSTRIEHAVEN VAN BREMEN. Maandagavond heeft in de industrieha ven van Bremen een brand gewoed, die zich met groote snelheid uitbreidde. Er was groot gevaar dat de brand zou overslaan op het grootste houtlager van Bremen en op de aan grenzende zuurstofwerken. Een in de omgeving van den brand, die ontstaan is in een houtzaagselmolen, wer kende arbeider, sprong uit een, venster en leip ernstige verwondingen op. ZWITSERLAND EN DE ONTWAPENING. Geen eenzijdige ontwapening. Bondsraad Motta bracht in zijn ter gele genheid van het feit dat het kanton Frei- burg 450 jaren geleden is toegetreden tot het Eedgenootschap gehouden bijeenkomst in herinnering, dat het volgend jaar de inter nationale ontwapeningsconferentie zal wor den gehouden. De beperking der bewapening door onze groote nabuurstaten, aldus Motta, zal de garanties voor onze veiligheid vermeerderen Wij zullen de leerstelling van een eenzijdige ontwapening niet goedkeuren. Deze leerstel ling is in haar toepassing voor ons land een kind der utopie of van de ineenstorting. Wij zullen niet toelaten, dat ons leger zal wor den verzwakt, zoolang de militaire wijzigin gen bij de groote mogendheden geen vasten vorm aanfietsen*/ Onze naam waarborgt U zorg vuldige behandeling. ONAFHANKELIJKHEID DER PHILÏPPIJNEN. De „Observer" maakt melding van de tê Washington de ronde doende geruchten, vol gens welke president Hoover voornemens zou zijn, in tegenstelling tot de tot nog toe door de republikeinen gevolgde politiek, den wen- criien der Philippijnen naar politieke onaf- hankpi::kheid te ondersteunen. De minister van oorlog Hur'ey heeft zich naar Manilla begeven 'om te/ plaatse den toestand te on derzoeken en de mogelijkheid te bestudeeren. RELLETTES TEGEN DE CHINEEZEN IN KOREA. - - Naar verluidt zijb "130-.C' -iêezen gedood of gekwetst bij anH-Chi '.che rel* tjes te P,ing-Jang in Korea. I i 11 Een later bericht meldv: De toestand blijft gespannen. Vijftien hon derd Chineezen vluchtten in het Chineesche consulaat Naar gemeld wordt, zijn er 200 gewonden. De geheele politiemacht is op de been geroe- pen. Omtrent de relletjes komt uit Tokio ook nog het volgende bericht: De relletjes duur den tot 4 uur in den ochtend en het blad Nitsji-Nitsji meldt er nog het volgende over: De Koreaansche menigte doodde 29 Chi neezen; 130 anderen en drie Japansche poli- tie-agenjten werden zwaar gewond. Het ge peupel vernielde meer dan honderd Chinee sche woningen en eethuizen. Zij sleurden de bewoners naar buiten en doodden of ver wondden hen zwaar. De politie rekende over de honderd menschen in; maar zeven uur lang was in de stad het gepeupel baas. Ook in de andere groote steden van Korea (Ping- jang ligt in het noordwesten van het schier eiland) zijn cpstootjes en betoogingen voor gevallen. Overal in Korea heerscht de groot ste ongerustheid. Te Seoel zijn over de 4000 Chineezen binnen het Chineesche consulaat gevlucht. Te Ping Jang (N.W. Korea) is het Zon dagnacht opnieuw tot botsingen gekomen tusschen Koreanen en Chineezen, hierbij zijn 37 Chineezen gedood en 137 gewond. Koreaansch gepeupel bestormde Zondag avond Chineesche winkels en warenhuizen, sleurde de Chineesche bewoners de straat op, waar zij hen mishandelden. Politie en brandweer trachttende woedende menigte te kalmeeren. Meer dan 100 arresta ties werden verricht. De excessen duurden evenwel tot de morgenuren voort. Maandag zijn te Heijo opnieuw onge- regelheden voorgekomen. Koreanen plunder den Chineesche winkels en staken deze later in brand. A.. WiSMmtK i, v >s f ufcnT. i.ué..

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1