dagblad voor alkmaar en omstreken. PsfitioRneitient voor internationale ontwapening Ons Petitionnement aan Genève. 133e Jaargang. Voor Internationale Ontwapening. Nederland's Voorbeeld van Eenheid. Sxu^eÜjAsch Omcücht 'BuÜetdaad van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regeis 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ao. 158 Directeur: C. KRAK. WOEA§ÜAO 8 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Wij vragen u al onze lezers en lezeres sen boven den leeftijd van achttien jaar, de formule vóór Internationale Ontwa pening die wij vandaag afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per post toe te zenden of aan onze courantenbezorgers mee te geven. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigen wil van het Nederlandsche Volk. Deze formule is dan ook in volkomen overeenstemming vastgesteld door vertegenwoordigers van alle richtingen in de dagbladpers, en het petitionnement wordt door de ge heele Nederlandsche Dagbladpers ge- honden. Het zal aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève worden aangeboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om nitting van den volkswil, die Genève de drijvende kracht moet geven die het *ot daden zal brengen, en als voorbeeld van Eenheid ook in andere landen grooten indruk kunnen maken. Zegt niet: Wij zijn maar een klein volk, en wat helpt het? Zet scepticisme op zij. Daarmee Is nog nooit iets bereikt. Doet wat gij kunt, om den grootsten kanker der mensch- heid, den oorlog, te helpen uitroeien. Uw stem helpt wèl! Wij kunnen haar niet missen. Denkt aan de toeKomst van uw kinderen, en beseft wat van het welsla gen van deze Internationale Ontwape ningsconferentie afhangt! Juist omdat wij een klein volk zijn, juist omdat bij ons de eendrachtige over tuiging heerscht dat Genève tot daden moet komen, moeten wij onze stem ver heffen en toonen hoezeer wij den diepen ernst van dit moment beseffen. Er is, in de dertien jaren verloopen sinds de wereldramp van 1914—191$, nog nimmer een internationale confe rentie gehouden waarop de aandacht, de verwachting, de hoop van het mensch- dom zóó sterk waren geconcentreerd als HET PLAN VAN HOOVER. Allerwege is de overeenstemming met instemming begroet. Dat de totstandkoming van het accoord vooral in Duitschland met vreugde is be groet, laat zich denken. President von Hin denburg heeft daarvan in een telegram aan Hoover uiting gegeven en daarbij de hoop uitgesproken op het aanbreken van een periode van samenwerking tusschen de staten. Dit is het ook, waarop tal van bladen in verschillende landen wijzen en zij brengen Jjan economische, zoowel als politieke kwes- •|€s ter sprake. Ieder is het er wel over eens, f mf^ moratorium V00r één jaar de be- s aande crisis niet uit de wereld is geholpen. aa groot belang is wel de verklaring van i. U'tschen rijkskanselier, dat de vrijgê- en .gelden niet zullen worden gebruikt in,J\Uitbïeidin£! van bewapening. Men her- vrpof t,Zj' da* vooral Frankrijk daarvoor v, ,5 bad gekoesterd. Met de Duitsche ver- mg schijnt wel vast te staan, dat men bij vanH, J naburen niet denkt aan re- je' "]aar inderdaad streeft naar herstel, artoe dan de vroegere vijanden zullen meewerken. Dp de groote lasten van het militairisme is ook door president Hoover gewezen, toen nij tegenover journalisten zijn vreugde uit- sptak over het gunstige resulaat van de be sprekingen te Parijs. Hij zcide daarbij o.m. deze behartigenswaardige woorden: „Dit jaar moet komen te staan in he* toeken van het economiscn herstel, maar men moet zich tevens overal goed rekenschap geven van de oorzaken die tot de depressie geleid hebben. Ik behoef nauwelijks te herhalen dat een der uitgebreiden kring, zooals daarvóór had bestaan, zoodat het ergste was te vreezen. Men mag hopen, dat door het moratorium aan Duitschland een verdere inzinking daar te lande en een voortgaande chaos op econo misch gebied in heel de wereld kan worden voorkomen en een gestadig herstel zal vol gen. op deze. Van haar worden de bezinning, de kentering, de daden verwacht. Zij heeft reeds, door middel van verschei dene staatslieden die er een belangrijke rol bij zullen vervullen om ons aller steun gevróagd. Onthoud haar die niet! Geef uw antwoord. Bedenk ook dat het woord der Nederlandsche gedelegeerden in Genève zooveel zwaarder zal wegen als zij met trots kunnen zeggen: 7n ons land hebben alle geestesrichtingen eenheid gezocht en gevonden om u ge meenschappelijk te antwoorden! Het moment tot handelen is nu ge komen. De tijd is er rijp voor. Er is een wassend getij in de gunsche wereld, waarvan de teekenen steeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hol landers die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafgebroken naar internationale eenheid hebben ge streefd een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten! De onderteekeningsperiode van dit petitionnement zal tot en met 20 JULI voortduren. Wij zullen het formulier dagelijks blijven publiceeren en het voortdurend met onze krachtige aanbe velingen steunen om ieder in de gele genheid te stellen het te teekenen en in te leveren. Maar wij vragen u met na druk: teekent NU teekent zoo spoedig mogelijk! Stel het niet onnoodig uit. Doe I het ons dadelijk toekomen. De stroom moet dadelijk krachtig zijn. Dit petitionnement door alle richtin gen vesteund is een unicum in de ge schiedenis van de Nederlandsche Dag bladpers. Laat het antwoord door de lezers en lezeressen gegeven op het be roep dat hun dagbladen thans op hen doen, évenzeer eer unicum der historie worden door zijn kracht! Hebt gij niet vele malen u de vraag gesteld: „Wat kan ik er aan doen?" Doet het nu! grootste oorzaken bestaan heeft in de lasten van- den bewapeningswedstrijd. Een kalme beschouwing van de'gebeurtenissen der laat ste weken moét tot het resultaat kunnen lei den, dat wij van deze zware lasten beyrijd moeten worden, die op het oogenbli-k nog het grootste deel van de staatsschulden ver oorzaakt hebben". De Duitsche regeering heeft tot haar volk een proclamatie gericht, die spreekt van grooten ernst en besef van den ernstigen toestand, waarin hef land verkeert. Het heet daarin o.m.: „De Duitsche rijksregeering erkent dank baar, dat Duitschland in het uur van het grootste economische gevaar goed begrip voor zijn toestand heeft gevonden. Duitsch land is ook na het begin van het vacantie jaar nog allerminst van zijn economischen en financieelen nood ontheven. Het kan de mid delen, waarover het de beschikking behoudt, niet gebruiken om de offers, welke het de bevolking heeft moeten 1 opleggen, behalve dan enkele hardheden, te verzachten. Duitschland moet verder sparen. De verlich tingen,. welke het plan-Hoover Duitschland brengt, zullen ten volle noodig zijn en aan gewend worden voor de gezondmaking der Duitsche financiën. De hierdoor intredende verbetering van de geld- en credietmarkt moet het Duitsche bedrijfsleven ten goede komen. Ook de vermindering der belastingen is tijdens het vacantiejaar niet mogelijk. De rijkskanselier heeft daarover de Amerikaan- sche regeering duidelijke verklaringen gege ven. Het vacantiejaar moet dienen tot het fi- nancieele herstel en de economische opleving van de wereld. Om deze verwachting te ver wezenlijken, is een samenwerking van alle volken noodig". De toestand was wel critiek in Duitsch land; de kalmfe, die was ingetreden na de eerste medcdeeling van Hoover's plannen, had weer plaats gemaakt voor een paniek in DE PARTIJ-UNIFORM DER NAZI'S In Hamburg weer toegelaten. Het hooggerechtshof te Hamburg (de hoogste instantie) heeft het verbod door den senaat van de partijuniform der nazi's in strijd met de wet verklaard. Dit proces was een gevolg van hooger beroep door het O.M. aangeteekend tegen een gelijkluidend vonnis van de rechtbank, 't welk thans is bevestigd, zoodat de nazi's voortaan hun uniform weer mogen .dragen München in beroering. Thans is te München een nieuw uniform verbod voor de Nazi's afgekondigd, waarvan heel wat beroering in de Beiersche hoofdstad het gevolg is. De Beiersche regeering schijnt, blijkens de berichten, het staatsgezag krachtig tegenover de Hitlerianen te willen handhaven. Reeds enkele weken geleden heeft de voorzitter van de B. Volkspartij (de Beiersche zusterafdee- ling van de katholieke staatspartij, die voort durend strijd voert tegen de nat. soc. partij) in den Landdag, de regeering er opmerkzaam op gemaakt, dat het Casarentum" van Hitier in zijn hoofdkwartier, het z.g. Bruine Huis, in de Briennerstrasse, tegenover het aarts bisschoppelijk paleis; het optrekken van een wacht in uniform voor dit hoofdkwartier en de geheele militaire straatpropaganda een uittarting is, welke de staat zich niet kan laten aanleunen. MLt het gevolg, dat enkele dagen geleden de politie heeft gelast, dat de posten voor het Bruine Huis van de straat moeten verdwijnen, zij bet ook, dat ze ten slotte zijn toegelaten in den voortuin van het hoofdkwartier. Volgens de „Vorwarts" heeft de Beiersche minister van binnenlandsche zaken, Stürzel, daarop zelf ingegrepen. Een nieuw algemeen verbod voor het dragen van uniform voor München is afgekondigd en op grond daar van heeft de politie met een groote macht huiszoeking gehouden in het Bruine Huis: twee dozijn in uniform gekleede Hitlerianen moesten mee naar het bureau. Het gerucht gaat, dat het eigenlijke doel van de huiszoe king geweest zou zijn om bewijzen te vin den voor de voorbereiding van een staats greep. Dit optreden der autoriteiten heeft onder de Nazi's, die tot dusver meenden, dat Hitier en zijn hoofdkwartier onaantastbaar en hei lig waren voor de politie, groote opschud ding verwekt. Zondag kwam het reeds tot protestbetoo- gingen tegen de huiszoeking in het Bruine Huis. Niettegenstaande de leiding aan het front van het gebouw met reusachtige letters de waarschuwing had laten aanbrengen: „Parteigenossen, bewahrt Disciplin", verza melden zich Zaterdagmiddag al, in de nabij heid van het hoofdkwartier sterke z.g. spreek koren, die de bekende leuzen lieten weer galmen; nationaal-socialistische groepen trokken door de stad, zongen Hitleriaansche liederen, enz. Pas te middernacht had de po litie de laatste betoogers verstrooid. Doch Zondag werd, zooals gezegd, de actie her vat. Des middags verschenen eenige honder den Nazi's bij het concert, dat iederen Zon dagmiddag in den „Hofgarten" wordt gege ven. Als herkenningsteeken droegen zij een exemplaar van het partijorgaan in de hand of zij hadden groote papieren Hol"in- kreuze" op de borst gespeld, wegige partijgenooten begroetten dus tegen het uniformverbod gende makkers met luid „Heil"-geroep, zoo dat het concert werd verstoord. Toen de Nazi's zich tenslotte aaneensloten en uit volle borst een partijlied aanhieven, gaven de muzikanten het op en verdwenen van het tooneel, waarna de politie verscheen en een duchtige kloppartij volgde. Den geheelen Zondag bleef het rumoerig voor het Bruine Huis, waar de nationaal soc. posten thans de wacht in burgerkleeren had den betrokken, slechts met rijlaarzen of been kappen „bewapend". Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- scheiijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres Naam Adres: Naam: Adres:. Naam Adres:. „Haken- De aan- hun al- betoo- hulp te verleen en aan de Chineesche slacht offers. Er wordt op gewezen, dat de relletjes plot seling zijn opgevlamd. Alle voorzorgsmaat regelen zijn genomen om te voorkomen, dat ze zich zouden herhalen. De aanstichters zullen zwaar worden gestraft. ALGEMEENE VERSOBERING VEREISCHT. Een „Volksentscheid" over ver laging der hooge pensioenen? Naar aanleiding van betoogingen van katholieke arbeiders heeft de rijksminister van arbeid Stegerwald te Hamm een merk waardige redevoering gehouden, waarbij hij forsche taal sprak. Sprekende over de noodverordening, ver klaarde Stegerwald, dat deze inderdaad niet erg fraai is, maar dat de regeering, zoolang Duitschland aan den rand van den afgrond staat, wel wat anders te doen heeft dan haar standpunt te bepalen ten opzichte van wijzi gingsvoorstellen. Wij staan, aldus Steger- wal, voor het grootste saneeringsproces van alle tijden, en daarbij zijn een aantal faillis sementen niet te vermijden. De regeering had slechts de keuze tusschen behoud van de democratie of de verovering van de macht door de reactie, die nog wel ergere dingen dan de noodverordening zou hebben verlangd. De minister verklaarde, dat de noodver ordening in elk geval niet in de hoofdzaken veranderd zal worden. Met nadruk gaf hij te kennen, dat ook in de particuliere bedrijven op de salarissen enz. versobering zal moeten worden toege past. Het opgeschroefde ambtenarenapparaat in openbare en particuliere bedrijven kost meer dan de sociale verzekering. Voor ver laging der hooge pensioenen is een wet noo dig en de minister verwachtte niet, dat deze September-Rijksdag de noodige tweederde meerderheid zal geven cm zulk een wet aan te nemen, zoodat, wanneer in het najaar nog geen vermindering is tot stand gekomen, de regeering zal moeten overgaan tot het hou den van een „Volksentscheid" over de hooge pensioenen. De minister hoopte, dat het ergste nu voorbij zou zijn: wanneer de herstelkwestie geregeld was, dan zou de toestand binnen afzienbaren tijd in Duitschland niet slechter zijn dan in andere landen. Het komende jaar zou echter nog gewel dige eischen stellen aan de zenuwen van het Duitsche volk. Met „Putschen", lawaai en agitatie is de overwinning niet te behalen. Uitsluitend harde arbeid en vastberaden wil om er te komen, kunnen tot het doel leiden. strijdersafdeelingen en andere Vlaamsch- nationale vereenigingen met 6 muziekcorpsen en 53 leeuwenvaandels aan den optocht deel. Toen de stoet zich in beweging stelde, werd hij door een groep jonge fascisten uit Luik op gefluit en gejouw onthaald. De fas cisten schreeuwden: Weg met de Moffen! Ga naar Berlijn! enz. De deelnemers aan den stoet antwoordden met den kreet „Leve Vlaanderen" of met het zingen van den Vlaamschen Leeuw, maar hielden zich ver der rustig. Op de groote markt trachtten enkelen, die het fascistische insigne droegen, door den stoet te dringen, wat tot een botsing met een afdeeling van het Vlaamsch Verweer aanlei ding gaf.' De politie moest de hulp inroepen van de brandweer om de vechtende betoogers en tegen-hetoogers door middel van een flink stortbad tot andere gevoelens te brengen Even later moest elders in de stad op de zelfde wijze een paar malen worden in gegrepen. Tijdens de openluchtvergadering na den tocht door de stad werden de Vlamingen door de Kamerleden Romsee en Debacker, den senator van Dieren en Lindekens en door Joris de Leeuw, toegesproken. Van naburige huizen uit wierpen de fas cisten met flesschen, die een bijtend vocht bleken te bevatten, wat tot een nieuw ge vecht aanleiding gaf. Een fascist werd" door de Vlamingen uit een der naburige huizen gehaald en tot bloedens toe geslagen. Zijn wonden moesten door een dokter worden genaaid. Verscheidene andere personen wer den eveneens zeer zwaar verwond. De gen darmerie maakte tenslotte op krachtdadige wijze een einde aan de 'relletjes, maar tot laat in den avond bleef het zeer rumoerig in hef centrum der stad. DE TROEBELEN IN KOREA. Te Pingjang zijn gisterochtend 60 Korea- nen gearresteerd. Er worden nog verscheiden Chineezen vermist. In het district Soeihai, ten noorden van Charbin, hebben Koreaansche landlieden er zich bij den Japanschen consul over be klaagd, dat het Chineesche gepeupel be vloeiingswerken voor den rijstbouw, die zij (Chineezen) hadden aangelegd1, heeft ver nield. De Japansche bladen zijn eenstemmig in hun afkeuring van de Koreaansche wraak nemingen. Ofschoon men te Tokio verklaart, dat er geenerlei van verantwoordelijkheid rust op de Japansche regeering voor de relletjes in Korea, heeft het kabinet besloten, financieele FASCISTISCHE WALEN EN VLAMINGEN. Burgertwisten. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Groepjes Waalsche en Brusselsche fas cisten, behoorende tot de Jeunesses Natio- nales Beiges" hebben Zondag te Hasse't ernstige wanordelijkheden uitgelokt bij de opening aldaar van het Vlaamsche Huis, dat bestemd is om het centrum te worden der radicale Vlaamsche beweging in de provincie Limburg. Hoewel sommige anti-Vlaamsche en fascistische groepeeringen uit de naburige provincie Limburg en ook enkele Llmburg- sche Franschgezinden onder bedreiging met gewelddadig verzet bij de plaatselijke autori teiten en zelfs bij de regeering op het ver bieden van deze Vlaamsche betooging hadden aangedrongen, was dit verbod uitgebleven, waar de Vlaamsch-nationale leider aan mi nister-president Renkin de verzekering had gegeven, dat de rust door de Vlamingen niet zou worden verstoord. Van anti-Vlaamsche zijde was de bevol king van Hasselt echter aangespoord de blinden van hun winkels neer te laten, terwijl de hooge geestelijkheid alle deelneming van priesters of leerlingen der bisschoppelijke colleges en andere katholieke scholen had verboden. Toch namen vele honderden per sonen, talrijke delegaties vao Vlaamsche oud- ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN TE KIEL. Communistische pamfletten verspreid. Maandagnacht waren door communisten op verschillende plaatsen te Kiel plakaten aangeslagen, welke, in de Engelsche taal ge- steld, de Engelsche matrozen opwekten zich I aan te sluiten bij het Roode Front en hei 1 Russische Roode Leger te steunen in zijn strijd voor het wereldcommunisme. Deze plakaten zijn oogenblikkelijk door de politie, die op het spoor der daders is, verwijderd. VERLAGING DER SALARISSEN BIJ DE WEENSCHE STAATSTHEATERS. De Oostenrijksche ministerraad heeft be sloten Dinsdag bij den Nationalen Raad een regeeringsvoorstel in te dienen, dat ten doel heeft de gages voor „stars" bij de staatsthe aters te verlagen. De aangelegenheid is zoo geregeld dat alle contracten per 30 Septem ber worden opgezegd. DE STAKINGSBEWEGING IN SPANJE. Tijdens de staking van de employé's der te lefoonmaatschappijen zijn de telefoondraden tusschen Oviedo en Leon doorgesneden. Het telefoonnet wordt thans onder politiebewa king hersteld. De stakers hebben zich in groote menigte naar de telefoonkantoren be geven, waar zij de werkwilligen molesteeren en mishandelen. Te Ceuta, Murcia en La Corunha is de al- gemeene staking geproclameerd. Te Barcelona zijn de havenarbeiders in staking. DIT JAAR GEEN MILITAIRE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND De financieele toe&tand laat het niet toe. Volgens een bericht in de „Vossische Zei» tung" zullen dit jaar, met het oog op de ga- spannen financieelen toestand geen groote militaire oefeningen plaats vinden. Oe ma noeuvres zullen beperkt blijven tot klein» oefeningen in bataillonsverband in de nabij heid der garnizoensplaatsen. DE OPSTAND IN CUZCO GEËINDIGD. De opstand te Cuzco is na het innemen def stad door de rggeejringstrpepen geëindigd* - JiKlFiti£y

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1