DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OUDERS, TEEKENT ONS PETITIONNEMENT! Petitionnement vier internationale ontwapening m j*o. 159 Directeur: C. KRAK. DOlDEKUAfi 9 JULI 1931 Vt' 133e Jaargang. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. BxiyeÜiksch Owvzickt J^uiieniand DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hebt ge wel eens dooi gedacht over hetgeen „de volgende oorlog", waarover sommigen zoo luchtig en oppervlakkig, anderen met een soort cynisme kunnen praten, voor uw kinderen zou beteeke- nen? Gij moet dat eens doen, als gij ons petitionnement aan de Internationale Ontwapeningsconferentie niet reeds on derteekend hebt. Daarna zult gij het teekenen, dadelijk! Want niets mag on beproefd gelaten worden om dit ontzet tende gevaar, dat hen in de toekomst be dreigt, af te wenden. Het hangt van onze generatie af, dat te doen. Wij, de volwassenen van thans, in de kracht van ons leven en tot daden geroepen, hebben den plicht het te doen. Slechts enkelen onder ons kunnen direc te beslissingen daarin n^iren. Maar zij zijn machteloos als wij niet mei onzen wil, onze energie, ons enthousiasme achte hen staan. Daarvan hebben hun woorden, heeft hun herhaaldelijk beroep op de volken getuigd. Zij vragen onzen steun, uw steun. Geef hun dien! Waartoe brengt gij uw kinderen groot? Beseft gij wel ten volle dat „een vol gende oorlog" in zijn strijdmethoden nog veel wreeder en meedoogenloozer dan de massaslachting van 1914—1918 zou zijn? Iedere volgende oorlog is steeds wreeder dan de vorige geweest. Pogingen om het gebruiken van bepaal de strijdmiddelen bij voorbaat uit te schakelen, het per overeenkomst te ver bieden, hebben in de oorlogswerkelijk heid nimmer uitwerking gehad. Integen deel. Als de oorlog uitbrak werden ze weldra toegepast niet alleen, maar „ge- perfectionneerd" bovendien, en de strij dende partijen gaven elkaar de schuld, er mee begonnen te zijn. Het giitgasrapport van den Volken- in De bond heeft verschrikkelijke feiten nuchtere, zakelijke taal vastgesteld, gifgassen zijn in oen vorigen oorlog al gebruikt. Duizenden, tienduizenden zijn er onder de afgrijselijkste martelingen aan bezweken. Sommigen hebben maan den van het gruwelijkste lijden doorge maakt eer de dood hen verloste. Talloo- zen zijn in krankzinnigengestichten ge ëindigd. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Rijk hen eens goed aan, en bedenk eens, dat een dergelijk lot hen zou kun nen treffen. Kijk er niet alleen u v zoons op aan, want wij weren allen wat een volgende oorlog zou brengen: aanvallen uit de lucht, met gasbommen en zelfs bacillen, op bevolkingscentra die daar tegen niet verdedigd kunnen worden. Herinnert gij u hoe het verdragende geschut in 1918 van honderd kilometers afstand weerlooze steden beschoot, hoe bommen ontploften in huizen, in stra ten en op pleinen, in kerken zelfs, en honderden menschen aan stukken reten? Brengt jij daarvoor uw kinderen grcot? Weet gij het nog hoe weerlooze passa giersschepen door nadersluipende duik- booten getorpedeerd werden, hoe zij op verborgen mijnen liepen, hoe duizenden weerloozen mannen niet alleen, maar vele vrouwen en kinderen met hen in wilden doodsstrijd in de golven om kwamen? En de gruwelen van den loopgraven- strijd.... herinnert gij u die wel goed? Sla er Remarqu's boek nog eens op na, of een ander -.verk van één die het mee maakte, en wien het gegeven was het in waarheid te doen herleven. Ofraad pleeg alleen maar uw eiger. herinnering. De oorlogsromantiek?de pralen de uniformen, de persoonlijke helden moed, de ridderlijkheid in den strijd, de bekoring van „het mannelijke beroep"? Och kom! Wat is de werkelijkheid? De soldaat in den modernen oorlog is *en wezen in groen-grauwe kleedij, met •?en omgekeerde ijzeren pot op h ït hoofd en een gasmasker voor dat hem het uiterlijk geeft van een glazig-starend varken op zijn achterste pooten. Uiterlijk is hij een caricatuur van een mensch. Innerlijk leeft hij in an&st, tot die ver stompt in doffe berusting. Hij weet dat de dood hem overal bedreigt, en dat hij anderen dooden zal uit bruut instinct tot lijfsbehoud. Niet omdat bij her haat. Zij zijn menschen zooals hij, als beesten vermomd, zooals hij. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Nesn en nog eens neenl Dit petitie mement is ondernomen om in Genève te getuigen met alle kracht. Luister niet naar geleuter van „wat helpt het". Erken dat geen poging onbeproefd ge laten mag worden, dat het onze plicht is tegenover onze kinderen en ons .elf, te doen wat in ons vermogen is. Laat een golf van eendrachtig willen van ons volk uitgaan. Ons volk, dat door zijn cultuur en zijn gezonde energie een hooge reputatie in da beschaafde wereld geniet. Wat wij doen helpt wel, kan in deze tijdsomstandigheden, bij het huidi ge wassende getij tegen den oorlog, de groote kentering brengen, de beslissen de factor zijn. Wat de wereld behoeft is een Een heidsfront der volken tegen den oorlog. Wij Nederlanders van alle gezindten, vereenigd in dit petitionnement, geven het voorbeeld van dat Eenheidsfront. Dat is de machtige beteekenis van onze actie. Gij moogt niet nalaten haar te steunen. Gij zijt het aaa uw kinderen verplicht. Ouders, teekeut ons Petitionnement I R. P. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- scheiijkheiö, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:Naam: Adres:Adres:-. Naam:.„Naam:j. AdresAdres DE ENGELSCHE MIJNWE'I. Thans ook in het Hoogerhuis aangenomen. Het Hoogerhuis heeft de nood-mijnwet gis ter zonder stemming aangenomen, nadat de lord-kanselier gezegd had, dat 7 uur onder- grondsche arbeid voor ieder delver genoeg was en de regeering hoopte, dat de conven tie te Geneve spoedig geratificeerd' zou wor den op 7 1/4 uur per dag. Lord Hailsham zeide, dat hij geen bewondering voelde voor de wijze, waarop de regeering het dreigend conflict had opgelost, maar in de gegeven omstandigheden zou hij geen stemming vra gen. De Schotsche verzoeningsraad heeft den mijnwerkers geraden het werk op de be staande voorwaarden voort te zetten en in het jaar dat nu door de noodwet bestendigd Yas> d°or onderhandelingen terugkeer tot den zeven urendag zien te verkrijgen. De delvers hebben dit advies aanvaard. wet heeft ook mede de koninklijke goedkeuring verkregen en treedt nu dadelijk in werking. u^ov^s.taand bericht, dat een voorloopige bestendiging beteekent van den bestaanden Z£jl ten minste voor het eerste jaar ïn de kolenindustrie voorkomen, oestand blijft dus onveranderd, ook wat eJing vo]gerls de districten betreft, a! n °°k een geregeld driemaande- J sch overleg tusschen mijneigenaars en mijnwerkersorganisaties voorgeschreven, dat ecliter niet op de districtsgewijze vastgestel de loonen betrekking zal hebben. De thans geldende wet was gister afgeloo- pen en indien men de noodwet niet in alle haast in alle instanties had behandeld, zou automatisch de vóór 1926 bestaande toestand zijn. conservatieve regeering was vervangen door den achturigen werkdag. Deze wet is van den aanvang harer gel digheid af door de Labourpartij bestreden en zij beweerde, haar te zullen intrekken zoodra zij aan de regeering zou zijn geko men. Zoo gemakkelijk bleek het echter niet te gaan en wien moest zich het vorige jaar wel beperken tot den 7^-urigen werkdag, waarbij nog altijd' de mogelijkheid werd open gelaten acht uren te doen werken in de mij nen, zij het met beperking dat in twee weken de maximum-werktijd niet meer dan 90 uren mag zijn. Deze wijziging was echter slechts van kracht zoolang de wet van 1926 gold, wier geldigheid was gesteld op 5 jaren tot 8 Juni 1931. Het mocht niet gelukken om met mijneige naren en arbeiders een nieuwe overeenkomst te treffen inzake den werktijd noch over het loon of over het verlangen der mijnwerkers om de mijnwet voor het heele land te doen len. +Qi,ui,0 w crplHpn inniaafe van ppn Histrirts-cpwiize re- Ih verband met de talrijke pogingen tot den de kabels doorgesneden Werkwillige te lefonisten werden door de stakend'en aange vallen, zoodat men er toe moest overgaan haar met auto's naar haar werk te brengen, teneinde handtastelijkheden te voorkomen. Te Barcelona hebben werkloozen een aan val op de politie gedaan. Deze zag zich ge dwongen van de vuurwapenen gebruik te maken. Hierbij werden verscheidene personen gewond. Naar uit Palma op het eiland Mallorca gemeld wordt, is daar de staat van beleg af gekondigd, aangezien stakende havenarbei ders onder leiding van communisten alle fa brieken, zaken en werkplaatsen dwongen te sluiten. De havenarbeiders trokken onder het zin gen van oproerige lieden door de stad. De Syndicalistische Bond van employe's bij de telefoonmaatschappijen heeft besloten de staking zonder beperkingen voort te zet- gelden inplaats van een districts-gewijze re geling te doen zijn. Een conflict dreigde en de vrees bestond dat dit zou leiden tot stop zetting van het mijnbedrijf. Totdat de regee- ring tusschenbeide kwam en een verlenging van den geldigheidsduur der wet voorstelde met één jaar. En dit is nu ook door het Hoo gerhuis aangenomen, wat zeker geen verba zing wekt, al is ook dit college wel eens ge noemd het bolwerk der conservatieven. Dit resultaat was te verwachten, omdat wel geen andere weg mogelijk scheen in de tegen woordige omstandigheden. Intusschen is de strijd slechts voor jaar uitgesteld. DE ONRUST IN SPANJE. Gister namen de sabotagepogingen der stakende telefoonemployes toe. Te Madrid werden pogingen in het werk gesteld o door middel van helsche machines twee te- zijn teruggekeerd en daarmee dus de zeven- J lefoon-knooppunten in de lucht te doen viie- •ïrendag, die io 1926 onder de toenmalige gen. Ie Bilbao, La Corunha en Hueiva wer- een sabotage heeft de politiepresident een decreet uitgevaardigd, waarbij de politie het recht krijgt zonder voorafgaande waarschuwing te schieten op een ieder die een aanslag pleegt op telefoonkantoren. Te Zamora vielen stakende arbeiders man schappen der guardia civil aan. Bij de bot sing werd een persoon gedood en drie an deren gewond. Te Manresa is de algemeene staking ge proclameerd als protest tegen de bescher ming der fabrieken door de guardia civil. Betreffende het Catalaansche Statuut zul len de gemeenteraden op 19 Juli a.s. hun stem uitbrengen. Den 26 Juli zal hierover een referendum worden gehouden. Te Barcelona staan de troepen klaar om uit te rukken daar men in verband met de gister begonnen staking der ha venarbeiders en van het personeel der gas- en electricitietswerken op relletjes rekent. Te Saragossa hebben werkloozen een hotel bestormd en zich eerst weer verwijderd, nadat men ben op voedsel en drank onthaald bad. De directeur van de telefoon te Ma- tiriG heeft verklaard, dat de vertraging in het totstandkomen der telefonische verbindingen met het buitenland door sabotage is veroorzaakt. De stakers ziju er in den loop van den nacht in geslaagd een giooten kabel voor de verbindingen van de hoofdstad met het buitenland door te snijden, even buiten de stad Het syndicalistische stakingscomité, dat ge garandeerd had dat er geen sabotage gepleegd zou worden, werd gearresteerd. De staking in het trambedrijf te Y'a- lencia is geëindigd. DE STRIJD OM DE KATHOLIEKE ACTIE IN ITALIË. Nieuwe onthullingen van de „Lavoro Fascista". De polemiek van de fascistische pers tegen de encycliek van den paus en tegen de „Os- servatore Romano" duurt voort De buitenlandsche persstemmen gaven de „Giornale d'Italia" aanleiding tot de opmer king, dat de encycliek de uitwerking heeft van een bijdrage van den Heiligen Stoel tot de politieke agitatie van het ongewenschte, samenwerking tusschen vrijmetselarij, socia lisme, alle overige anti-fascistische en tege lijkertijd anti-katholieke strpomingen met de politiek van het Vaticaan. Het Italiaan- sche volk, aldus het blad, dat katholiek is, verliest evenwel niet het verstand, zal deze nieuwe van vijandeijkheden weten te weer staan en slechts de regeering verzoeken, zijn afweermaatregelen te steunen. De „Lavoro Fascista", die, zooals bekend, indertijd door zijn onthullingen den strijd tegen de Katholieke actie opnam, levert een nieuw document in dezen strijd. Het blad heeft vernomen, dat Don Sturzo, de ziel der vroegere Italiaansche Volkspartij, vier maan den geleden een plan tot omverwerping der fascistische regeering zou hebben uitgewerkt, dit den leiders der katholieke actie heeft voorgelegd en het staatssecretariaat verzocht zou hebben van Londen naar Parijs te mo gen vertrekken om daar zijn plannen voor te bereiden. Kardinaal Pacelli zou de voorgenomen be zigheid van Don Sturzo van de hand hebben gewezen,.doch dank zij de interventie van mgr. Pizzardo zou Don Sturzo verder heb ben kunnen werken aan zijn plan. Het plan zou, aldus vervolgt de „Lavoro Fascista", behalve door Pizzardo ook door graaf de la Torre, den directeur van de „Os- servatore Romano", ondersteund zijn. Pacelli heeft, zoodra hij de zaak op de hoogte was gebracht, den paus verzocht te mogen aftreden en dringt ook dén laatsten tijd weer aan op zijn demissie. Dit nieuwe document van de „Lavore Fascista" zal on getwijfeld door de „Osservatore Romano" worden gedementeerd, doch opent in een nieuwe phase in den strijd, die thans niet meer volledig te overzien is. In regeeringskringen neemt men de uiter ste reserve in acht. Het verluidt evenwel dat de regeering den toestand met de uiterste kalmte beschouwt en thans bestudeert welke weg zal moeten worden ingeslagen. gehandeld worden en welke trustee-ver plichtingen de bank voor Duitsche In dustrie-obligaties op zich zal nemen. 2. Deze verordening treedt van van daag af in werking." Zij was geteekend door den rijkspre sident von Hindenburg en Bruning Dietrich en Wirth. SCHEPPING VAN EEN ECONOMISCH WAARBORGFONDS IN DUITSCHLAND. Gistermiddag is de volgende bekend making verschenen: „Op grond van artikel 48 der rijks grondwet wordt hierbij, in aansluiting met het initiatief-voorstel van bekende personen uit het handels- en zakenleven, afgekondigd: 1. De regeering is gemachtigd, krach tens rechtsverordening, de ondernemers wier bedrijfsvermogen een som van 5 millioen mark of meer bedraagt, te ver plichten tot medewerking voor het ge val dat de Duitsche gouddiscontobank, in het belang van de instandhouding van het Duitsche crediet in het buiten land financieele operaties noodig mocht achten. De regeering zal nadere voor schriften afkondigen hoe met de toepas sing van deze waarborg-trajjs^ctie zal UITSLAG VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. De regeering beschikt over 190 van 245 zetels. Het definitief resultaat van de verkie zingen voor het Huis van Afgevaardig den is thans bekend De beide regee- ringspartijen hebben 15 zetels verloren en bezetten thans 190 van het totaal van 245 zetels. De partijloozen hebben 20 zetels ver overd, dus één meer dan tot dusver. De sociaal-democraten handhaven zich met 14 zetels op hun vorig peil. De kleinere partijen hebben 21 mandaten op zich vereenigd, hetgeen 14 meer is dan in het vorige Huis. DE MAANDAG EEN VRIJE DAG IN DB FRANSCHE MIJNEN. De directie van de mijnen te Lievin heeft besloten de werklieden van alle mijnen des Maandags niet te doen wer ken. De leeftijdsgrens voor ontslag van de werk'ioden is teruggebracht op 58 jaar. DE INTERNATIONALE SCHULD CONFERENTIE. De officieele kringen te Londen heb» ben aan de verklaring van MacDonald, waarin hij de vroegere uitnoodiging der Engelsche regecring tot een internatio nale schuldenconferentie te Londen her haalt, niets toe te voegen. Er wordt ech ter verklaard, dat deze uitnoodging ook betrekking heeft op Duitschland. De En gelsche regeering hoopt spoedig toe stemmende antwoorden te ontvanger, zoodat de conferentie reeds in de voi- gende week mogelijk zou worden. Het staat nog niet vast of hier een samen komst van ministers, dan wel een bij eenkomst van deskundigen bedoeld wordt. Het bezoek van MacDonald en Henderson zal door de eventueele con ferentie niet worden veranderd. De En gelsche regeering heeft het bepalen van de agenda open gelaten. De bedoeling schijnt echter te zijn de problemen van het garantiefonds en de leveringen in natura te bespreken. Mochten andc e landen nog andere punten op het pro- gelsche regeering deze ernstig in over- gramma willen brengen, dan zal de En- weging nemen. In regeeringskringen wordt met na druk verklaard, dat voor Engeland slechts een gedeelte van de Fransch- Amerikaansche overeenkomst bindend is. Op het oogenblilc zijn de onderhande lingen met de Fransche regeering over een conferentie te Londen van deskun digen uit de bij het plan-Young betrok ken landen in vollen gang. De taak der deskundigen zal zijn de punten te be spreken waarop de Franschen voor waarden verbonden aan hun goedkeu ring van het voorstel van Hoover. Men erkent te Parijs reeds dat een bijeenkomst van ministers op de bij eenkomst van deskundigen moït vol gen. Nu moet een definitief antwoord van de Fransche regeering worden af gewacht voor men datum en bijzonder heden kan bepalen. Intusschen zegt men fe Parijs reeds, dat een week waarschijnlijk te kort zal blijken voor het werk der deskundigen. Naar Reuter meldt, bedroeg het aantal werkloozen op 29 Juni 2,664,838, dat i# 37.503 meer dan de week tevoren eg 77,344 meer dan een jaa£ geleden. 'V

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1