tBuiteuiaad tBiiwmland Oe brand in het Nederlandsche Paviljoen -FIETSBANDEN De duur der conferentie is nog niet te over zien. DE HERZIENING DER SCHULDEN. Nadere verklaring van Castle. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Eerst de volgende week bijeen. De onderhandelingen over het program der conferentie zijn nog niet aangevangen. DE WERKLOOZEN VERZEKERING IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. VERKLARING VAN DR. BRUENING INZAKE DE MORATORIUMGELDEN. „HET GROOTE VOIK Hartelijke woorden van de Matin. DE TEXTIELSTAKING IN NOORD-FRANKRIJK. MEVROUW HANAU GEWOND. NOODWEER IN TIROL. DE ROTE FAHNE VERBODEN. DE PARTIJUNIFORM DER NAZI'S. Blijft te Hamburg verboden. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ CHERBOURG. 11 soldaten zwaar gewond. DE NIEUWE RICHTING IN DE INDUSTRIE IN RUSLAND. Een aanvulling van de rede van Stalin. Stalin's nieuwe stellingen worden toegepast. OUD-MINISTER GEARRESTEERD IN TSTECHO-SIOWAKIJE. man licht loop end y-zer sterk Onmiddellijk werd de politie ge schuwd, die een onderzoek ter plaatse 1 de. Echter heeft men nog geen spoor nen ontdekken. BERKHOUT. De heer W. Bakker Lz. alhier bjaalde Akte van bekwaamheid in de a„Jn,in!® e. en controle der gemeentefinanciën, aeg meentebelastingen inbegrepen atgege door de Nederlandsche Vereemgmg voor g ueentebelangen. DR. KRAUS. p Benoemd tot geneesheer-air. Ziekenhuis te Santpoort. van nei i luvmciaai benoemd dr. Kraus, geneesheer aa richting. BINNENWIJZEND. In een alhier gehouden vergde g bloten tot stichting van den kri S Friesland van de Vereen iging „D- y Het bestuur werd als volgt ue de heer A. Jonker te Andijk, voorzitteide heer G. Nes te Oostwoud, penningmeester en de heer G. Koomen te Grootebroek. - De heer J. J. Gerritse te Hoorn^slaag de aan de Technische Hoogeschool te Deltt voor het examen civiel ingenieur. HOORN. Voor de alhier door de harddraverijveree- ning te' nouden wedstrijd op l l Juh a-S. De- staat groote belangstelling. Niet minder dan 21 paarden zijn ingeschreven, waaronder o beste dravers. GED. STATENVERKIEZING IN NOORD HOLLAND. Wij gaven in ons vorig nummer reeds een /ort verslag van de gister gehouden Zitting der Prov. Staten. Wij laten thans hierover nog het volgende uit de Tel. volgen. Een uitvoerige discussie ging gistermorgen in de Provinciale Staten van Noord-Holland aan de verkiezing van de leden van Gedepu teerde Staten vooraf. In de eerste plaats vroeg de heer Asscher het woord om namens den Vrijheidsbond een verklaring af te leg gen van den volgenden inhoud; „Evenals vier jaar geleden blijkt het, dat in de besprekingen, die buiten onze fractie zijn omgegaan, de samenstelling van het college van Gedeputeerden is bedisseld Te gen medewerking tot herkiezing van verschil lende Gedeputeerden zou bij ons geen be zwaar bestaan, ware het niet, dat met ons geenerlei overleg is gepleegd. De billijkheid, die is neergelegd in de evenredige vertegen woordiging zou medebrengen, dat ook den Vrijheidsbond een zetel moest worden gege ven. In verband hiermede zullen wij hij de vervulling van de vijfde vacature stemmen op een lid van onze fractie". Spr. stelde, waar in de komende zittings periode de financiëe'e gestie der Prov Staten wel als de belangrijkste factor te beschouwen is, de volgende vraag: Is de S. D. A P. be keerd tot de financieele inzichten door den heer Bomans verdedigd of heeft daarentegen de R. K.-fractie haar toekomstige financieele politiek in overeenstemming gebracht met die welke door de S. D. A. P. wordt voorge staan? Het communistische Statenlid, de heer Beuzemaker, hield zijn maidenspeech. Hij deelde mede, dat de Communisten hun stem op den heer Seegers zouden uitbrengen De heer E. Polak (S.D.A.P achtte de discussie over het financiëel beleid nog prae- matuur. Nu de heer Asscher echter den on- parlementairen weg is ingeslagen om zijn vraag te stellen, wilde spr. daarop antwoor den. Hij deelde mede, dat de S. D. A. P. het in grenen deele eens is met de financiëele be schouwing door den heer Bomans in woord en geschrift ontwikkeld. Bij het overleg tus schen de fracties heeft de R.K. Statenfractie verklaard mede te zullen werken aan het vol gen van eenzelfde financieele politiek als in het afgeloopen jaar is gevolgd De heer Sneevliet (Rev. Soc.) kwam op te gen de z. i. ongepaste wijze waarop de sa menstelling van Ged. Staten van te voren is besproken. Hij stelde de vraag of het lid maatschap van dit college den volledigen man eischt; zoo ja, en uit het salaris zou dit blijken, dan protesteert hij er tegen, dat per sonen werden gekozen, die reeds andere be langrijke publiek^ functies bekleeden. Hij noemde deze combinatie van functies een ern stig misbruik. Namens het middenstandsblok deelde de heer Bruinsma mede er weinig mede ingeno men te zijn, dat zijn fractie buiten het overleg is gelaten. Tenslotte werden tot leden van Ged. Staten gekozen de heeren A. H. Gerhard (S. D.), mr. j. h. Bomans (R.K.), D. Kooiman (V. D.), A. W. Michels (S. D en mr. A Bruch (A. R.). Tot buitengewoon lid van Ged. Sta- vtfi werd benoemd jhr. mr. D. E. v. Lennep. TWEEDE LANGENDIJKER MI.DDENSTANDSTENTOON STELLING TE NOORDSCHARWOUDE. Irt „Concordia" alhier wordt vanaf heden, woensdag tot en met Zondag a.s. de 2de Middenstandstentoonstelling gehouden. De groot? tooneelzaal is geheel gevuld met diverse stands, evenals het tooneel, ter wijl in de naast het gebouw geplaatste tent gelegenheid is tot dansen. Woensdagmiddag half drie had de offi- cieele opening plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het Dag bestuur der gemeenten Noord- en Zuidscharwoude, de heer Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar tn de heeren C. Kramer en H. Metselaar, vertegenwoordigers van den R.K. Midden standsbond. De voorzitter, de heer J. H. Keizer Jr. sprak een openingsrede uit, waarin hij op de beteekenis van den Middenstand wees en dank bracht aan alle medewerkenden. De burgemeester van Zuid- en Noord- scharwoude, Jhr. A. L van Spengler, voerde hierna het woord en zeide volgaarne aan de uitnoodiging tot het bijwonen der officieel© opening gevolg te hebben gegeven. Spr. stel de het zeer op prijs. Een enkel lid van het Dag. bestuur der gemeente was verhinderd. Bij de opening van de vorige tentoonstelling kon nog niet gesproken worden over eenig succes. Ioen werd de hoop uitgesproken dat de resultaten niet tegen zouden vallen. De goede resultaten van het vorige jaar hebben moed gegeven, daarom is deze tentoonstel ling weer georganiseerd. Deze heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen en het verheugd spr., dat deze tentoonstelling zoo goed is geslaagd en hij sprak den wensch uit, dat er ieder jaar een tentoonstelling zal worden gehouden. Ook verheugt het spr., dat de tentoonstellingen steeds in Noordschar- woude zullen worden gehouden volgens het reglement In uw vorige inleiding hebt gij gesoroken over het groote belang voor den Midden stand om te laten zien wat er allemaal te krijgen is. Het is echter ook een groot belang voor den kooper. Verleden jaar waren er niet zoo veel standhouders. Toen was het „onbekend maakt onbemind", nu kijkt men de kat nog uit den boom, maar spr. ver wachtte, dat men het volgend jaar plaats ruimte te kort zal hebben, zoodat men naar ander terrein zal moeten omzien. Het zal het gemeentebestuur genoegen doen het volgend jaar het terein achter de O.L. school beschik baar te stellen. Het is ook in het belang van den kooper, dat men kan zien hoe de verschillende arti kelen moeten worden behandeld. De practische reclame die hier wordt ge maakt is ook doeltreffend. Spr. hoopte, dat het publiek zich niet onbetuigd zal laten en in grooten getale zal opkomen en hoopte dat de balans der tentoonstelling, ook in ïinan- ieel oogpunt, zal sluiten. Spr. wijdde t#n dronk aan den eersten verjaardag der ten toonstelling. De heer Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar deelde mede, dat de voorzitter verhinderd was te komen. Hij zeide dat de Kamer van Koophandel mee leeft in de verwachting, dat de tentoonstel ling zal slagen. Spr. had te Zandvoort het congres van den Middenstandsbond bijge woond. Daar hield prof. Polak een inleiding over de tegenwoordige crisis, wélke hij niet kon verklaren. Deze crisis duurt zoo lang, omdat de terugslag niet overal tegelijk in is gekomen, de buren enz. zijn nog altijd de zelfde terwijl zeer veel handelsartikelen goedkooper zijn geworden. De crisis zal ech ter weer ophouden. Een eerste factor hier voor is w*l de boodschap van president Hoo ver. Een andere factor van groot gewicht is wel de hoop op betere tijden die in ons allen leeft. De toekomst is nog niet zoo slecht als het wel lijkt. Deze tentoonstelling geeft brijk dat men de tijden verstaat en spr. maakt de vereeniging en standhouders een compliment voor hun vasten wil en ondernemingsgeest. U moet den moed er in houden. Er zullen betere tijden komen en de toestand zal na eenige jaren weer normaal zijn. Wordt vervolgd. Al zal de Britsche regeering ook trachten de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk te doen beëindigen, heerscht in de diplomatieke kringen te Londen niettemin de opvatting, dat men zich moet voorbereiden op een vrij langen duur der onderhandelingen. Deze op vatting wordt gemotiveerd door het feit, dat de Franschen zullen streven naar zoo veel mogelijk bindende verklaringen nopens de verdere werkzaamheid van het Young-plan. Daarbij komen dan nog niet te onderschatten moeilijkheden in zake de afzonderlijke finan cieel technische problemen, welke voort vloeien zullen uit kwesties als de leveringen in natura. De verklaring van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Castle, volgens welke Hoover voornemens zou zijn stappen te doen in de richting van een algemeene verminde ring der politieke schulden, heeft den indruk gewekt, dat het een-jarige moratorium slechts gedacht zou zijn als een eerste stap in de richting van herziening der reparatiebelan- gen en der intergeallieerde schulden. Het hevig verzet dat deze uitlegging gevonden heeft in het kamp van de onvoorwaardelijke tegenstanders van revisie onder de congres leden heeft Castle er toe gebracht gister, klaarblijkelijk op instigatie van Hoover, als het ware een dementi te geven van de verkla ring van Dinsdag. De onderstaatssecretaris legde er den nadruk op, dat Hoover nooit een blijvende herziening der bestaande schuld overeenkomsten heeft voorgesteld of onder oogen gezien. Het doel van het Hoover-plan is louter geweest de economische lasten, waardoor de werelddepressie is ontstaan te verlichten. De Washingtonsche regeering heeft haar standpunt in de verklaring van Hoover van 20 Juni duidelijk tot uiting ge bracht. De onaantastbaarheid van alle schuldovereenkomsten is tijdens de onderhan delingen voortdurend in tact gehouden. Ook de Dinsdag gegeven uiteenzetting mag niet anders worden uitgelegd. De onderstaats secretaris weigerde verdere vragen te beant woorden. In het verdere verloop van de ontvangst der journalisten verklaarde Castle, dat de onderteekenaars van het Young-plan thans voor de belangrijke taak staan het van kracht worden van het plan-Hoover vóór den 15 Juli te doen geschieden, opdat een mislukken van het moratorium vermeden zal worden. Ten slotte verklaarde Castle nog, dat de toe stand van Duitschland ondanks pessimisti- che geruchten betrouwbaar beschouwd moet worden geacht, te meer daar de rijkregeering zich alle moeite geeft den moeilijken toestand meester te worden. De Engelsche regeering heeft zich accoord verklaard met het Fransche voorstel de te Londen te houden conferentie in zake het plan-Hoover eerst tegen het einde der vol gende week te doen aanvangen. Dienovereen komstig heeft zij de Fransche regeering mededeelingen gedaan. De conferentie zal aanvangen met.de bijeenkomsten der experts Zoodra deze met hun voorbereidende werk zaamheden genoegzaam gevorderd zullen zijn, zal de ministerconferentie plaats heb- b°De Engelsche regeering stelt zich voor in a 111^ ÖVV41 dezen zin" uitnoodigingen te zenden aan de bij het Youngplan bela i7ij «ei .»u.,6lv.„v.anghebbende mogend heden met inbegrip van Duitschland. Ook Amerika zal een uitnoodiging tot bij woning der conferentie ontvangen, waarbij het den Vereenigden Staten zal worden over gelaten te beslissen in welke hoedanigheid zij zich zullen laten vertegenwoordigen. De minister van arbeid heeft het wetsont werp, dat gebaseerd is op de aanbevelingen van de koninklijke commissie inzake de werk loosheidsverzekering in tweede lezing in het Lagerhuis ingediend. Het wetsontwerp voorziet in de samenstel ling van een commissie van advies. Majoor El'liot deelde mede, dat het wets ontwerp den steun heeft van de conservatie ven. Bijzondere aandacht werd gehecht aan de moties strekkende tot verwerping van het wetsontwerp, ingediend door zes leden van den linkervleugel van de Labour Partij en de groep-Mosley. Gister heeft Sir Oswold Mosley en zijn volgelingen voor het eerst plaats genomen op de banken der oppositie. De debatten worden voortgezet. De Duitsche ambassadeur te Parijs, von Hoesch, heeft gister een bezoek gebracht aan den Fransche premier Laval, die den afwezi gen minister van buitenlandsche zaken, Briand, vertegenwoordigde. In den loop van het onderhoud werden alle maatregelen, die voor de uitvoering van het Hoover-morato- rium "noodzakelijk schijnen, ter sprake ge bracht.. De ambassadeur heeft bij deze gelegenheid pen premier een afschrift ter hand gesteld van de door rijkskanselier dr. Bruening aan president Hoover gegeven verklaring, vol gens welke in den loop van het vacantiejaar geen middelen zullen worden aangewend voor de verhooging van de rijksweerbegrooting of de rijksmarinebegrooting. Von Hoesch liet eveneens een afschrift achter van de gisteren door den rijkskanse lier afgelegde verklaring. Aan de Tel. werd uit Parens gemeld: Nadat Dinsdagochtend de bouw van het nieuwe Nederlandsche paviljoen te Vincen- nes door de te Parijs vertoevende delegatie van het executieve comité was gegund aan een Haagsche firma in bouwmaterialen, is reeds in den afgeloopen nacht met den bouw een aanvang gemaakt. Hedenochtend staat te Vincennis de eerste spant van ons nieuwe paviljoen omhoog, getooid met de vaderland- sche driekleur. Met drie ploegen werkvolk wordt thans dag en nacht aan den bouw voortgewerkt. Vele arbeiders, die werkzaam waren bij den bouw van het eerste pavil joen, zijn zich komen aanmelden, o.w. een aantal, dat op eigen risico uit Nederland was gekomen. Het nieuwe kantoorgebouw met de werkruimten voor architect Moojen en zijn staf zal reeds binnen eenige dagen gereed zijn. Havas meldt uit Parijs: Naar aanleiding van het besluit van Ne derland om het paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te herbouwen, schrijft de Ma- tin: Je Maintiendrai! Het groote volk, dat zoo schitterend wordt bestuurd door de be koorlijke vorstin, die wij het genoegen had den te Parijs te begroeten, en later in het Ile de France, waar zij eenige dagen rust ge noot, alvorens zich naar den Elzas te bege ven, kan verzekerd zijn van onze hartelijke erkehtelijkheid! Onder de volken zijn de ge baren, die de vriendschap en de goede ver standhouding verlevendigen, niet noodzake lijkerwijs de luidruchtigste Het is voldoen de, dat zij komen uit het hart, om een heilza- men en duurzamen invloed uit te oefenen. SLACHTOFFERS DER CYCLOON BOVEN SYDNEY. Naar Reuter uit Sydney meldt, heeft de cycloon van 6 dezer vier slachtoffers geëischt. De materieele schade wordt ge schat op twee honderd millioen p. st. OOK IN SAKSEN EEh/ WOLKBREUK. Huizen ingestort. Dinsdag heeft een wolkbreuk, die bo ven Saksen losbarstte, groote schade aargercht aan eenige dorpen, waar enkele huizen instortten een spoorweg- drk werd vernield en een schade werd aangericht welke op 15 millioen wordt geschat. HERZIENING DOUANETARIEVEN BEPLEIT! Uit Washington wordt gemeld, dat de democratische leider, Robinson, heeft verklaard dat, nu het plan Hoover in werking treedt, de president moest trachten een herziening der douaneta rieven te verkrijgen. Tengevolge van de overeenstemming over het compromisvoorstel van minister-president Laval werken op het oogenblik te Roubaix weer 13,500 arbeiders. Er zijn nog 23,500 stakers. Te Tourooing is de beweging tot te rugkeer in de fabrieken minder duidelijk. Naar Havas meldt is de auto van mevrouw Hanau, die van Straatsburg terugkeerde, bij Coulommiers tegen een boom gereden. Mevr. Hanau heeft een arm en een been gebroken Haar toestand wordt ernstig geacht. Zij heeft een chirurgische behandeling ondergaan, Te Reutte in Tirol is het gister noodweer geweest. Duizenden ruiten zijn door hagel slag vernield. Tal van inwoners hebben ver wondingen opgeloopen. De (communistische) Rote Fahne is op grond van de wet tot bescherming der repu bliek van 8 tot 21 dezer verboden, omdat zij herhaaldelijk de Berlijnsche politie grof heeft beleedigd o.a. met de bewering dat de politie als agents provocateurs opreedt. De president van politie heeft op grond van de noodverordening tot bestrijding van politieke excessen een nieuw verbod tegen het dragen van politieke uniformen uitgevaar digd. Het verbod treedt morgen in werking. Officieel wordt medegedeeld dat per 30 Juni bij de arbeidsbeurzen 3.962.000 perso- ivn als werkloozen waren ingeschreven, dit H 38.000 minder dan per 15 Juni j.1. Gistermiddag is in de nabijheid van Cher- bourg een militaire vrachtwagen met 22 ma rinesoldaten in volle vaart tegen een muur gereden, waarbij 11 hunner zwaar gewond werden. De voorzitter van den Raad van Volks commissarissen van de Sovjet-Unie, Molo- tow, heeft in de zitting van financieele des kundigen een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde dat de grondbeginselen, die Stalin in zijn laatste groote redevoering heeft uiteengezet, binnen korten tijd zullen worden doorgevoerd. Het betreft hier niet een verandering van principes der economi sche methoden van de Sovjet-Unie, maar de instelling van nieuwe pratische metheden om het bedrijfsleven op te voeren en de pro ductie te vergrooten. De partij is zich wel bewust van de moeilijkheden, die de uitvoe ring van het vijfjarenplan met zich mede brengt. Zij hoopt echter deze moeilijkheden door mobiliseering van de beste krachten der partij te overwinnen. Ordjonikidze publiceert een door Molotow en Stalin onderteekende oproep aan de orga nisaties van het Donetzbekken. Uitgaande van de reeds bereikte resultaten, constateert de oproep, dat de uitvoering van het vijfja renplan volkomen mogelijk is vcor het Do netzbekken. De essentieele taak is thans de kolenproductie te meehaniseeren. In den loop van dit jaar reeds moet 50 pCt. der groote mijnen gemechaniseerd zijn. Binnen twee maanden moet de egaliseering der loo- nen afgeschaft zijn. Men moet onmiddellijk overgaan tot de. levering aan werklieden, in genieurs en technici van fabrikaten, terwijl de wooncondlties moeten worden verbeterd. De oproep sluit met een beroep op de te werk gestelden om zoo evel mogelijk een nauw contact te zoeken tusschen ingenieurs en technische werkkrachten, en zoo veei slechts mogelijk is den ingenieurs en tech nici, die getrouw aan hun taak werken, hulp te verleenen. Gister is de afgevaardigde van de Tsjechi sche Nationale Liga en voormalige minister van oorlog en van spoorwegen, Stribny, ge arresteerd. Hij wordt er van beschuldigd be drog te hebben gepleegd en misbruik te heb ben gemaakt van zijn positie. Zijn plotselin- gen arrestatie heeft groot opzien gebaard. DE VERGIFTIGINGSGEVALLEN TE ERICA. Gister zijn, zoo zegt de Tel., geen nieuwe gevallen van vergiftiging aangegeven, ter wijl de personen, die in lichtere mate zijn aangetast aan de beterende hand zijn. Even wel zijn er nog gevallen vooral onder de jongere kinderen, wier weerstandsvermogen niet zoo groot is welke van dien aard zijn, dat helaas ernstig rekening moet worden fehouden met nog meer sterfgevallen. Dr. tukje, die, zooals gemeld, het in deze dagen bijzonder druk heeft met liet behandelen der patiënten, krijgt hulp. Heden zou een collega uit den omtrek naar Erica komen om dr. Stukje behulpzaam te zijn, terwijl voorts nog een verpleegster werd verwacht. Tot hedenmorgen was nog geen bericht uit Utrecht ontvangen nopens het resultaat van het bacteriologisch onderzoek dat ingesteld is. De burgemeester van Emmen, tot welke gemeente ook Erica behoort, mr. J. L. Bou- ma, deelde ons nor mede, dat verscheidene schoolkinderen Maandagmorgen i.1. op school broertjes en zusjes ziek hadden ge meld. Het aantal werd' zoo groot, dat het vermoeden van een massavergiftiging rees. De rijks- en gemeentepolitie kregen opdracht zich in verbinding te stellen met dr. Stukje, den plaatselijken geneesheer, die reeds op de hoogte was en maatregelen had getroffen. Op last van den burgemeester werd de pe- kelbak bij den slager D., die de worst had verkocht, in beslag genomen. Omtrent de komst van het parket was den burgemeester nog niets bekend. Van het laboratorium zijn het Bacteriolo gisch Instituut te Utrecht is heden bericht ontvangen, dat enkele kolonies bacteriën wa ren gekweekt. Tot positieve resultaten is men nog niet gekomen; dit zal vermoedelijk enkele dagen duren. De directeur van het in stituut heeft verklaard, dat het onderzoek zeer moeilijk was. Van het gezin Topper te Amsterdamsche- veld, dat uit zestien personen bestaat, waren er Maandagmorgen dertien ziek, onder wie de vrouw des hujzqs, Thans is een zestal ge deeltelijk hersteld, terwijl voor de anderen geen levensgevaar bestaat. Bij een onderhoud, dat wij heden hadden met de wijkverpleegster, zuster Velema, ver telde deze, dat het aantal zieken naar haar meening belangrijk grooter is dan officiéél bekend is. Velen meenen, dat de ziekte moet worden toegeschreven aan de warmte in de laatste dagen en tal van gezinnen hebben dan ook nog geen geneeskundige hulp inge roepen. 6 y-, Reeds 300 patiënten. Dr. Mieremet uit Groningen, die gister sectie verrichtte op het lijkje van het 8-jarig ling van het slachtoffer zal morgen geschie den op de R.K. begraafplaats. Noch de va der, noch de moeder van het gestorven kind kunnen daarbij tegenwoordig zijn, daar zij tot de zeer ernstige patiënten behooren. Volgens opgave van de gemeentepolitie, die in opdracht van den burgemeester en den geneeskundigen dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het aantal patiënten, dat zich in den loop van heden sterk heeft uitge breid, bedraagt dit thans ongeveer 300. Verschillende autoriteiten hebben vandaag een bezoek aan het getroffen dorp gebracht, o.w. de waarnemend directeur van den lan- delijken gezondheidsdienst, dr. Waanders te Nijmegen, de inspecteur van de Volksgezond heid te Groningen, dr. Ten Hopen, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwarden en de directeur van den Bac- teorologischen Dienst te Utrecht. De burge meester van Emmen, tot welke gemeente ook Erica behoort, de heer J. L. Bouma is aan het Armbestuur opdracht gegeven om onmid dellijk te onderzoeken, welke bijzondere on dersteuningsmaatregelen genomen dienen te worden, in verband met het feit, dat vele pa tiënten in zulke behoeftige omstandigheden verkeeren, dat het meest noodige voor hun verzorging ontbreekt. Voorts werden heden monsters genomen van het kanaalwater uit de Verlengde Hooge- veenschevaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls gebruikt wordt als drinkwater en voor voedselberei ding. Het is niet uitgesloten, dat ook de slager dit water als zoodanig heeft gebruikt. EEN REISLUSTIG TWEETAL. Twee inwoners van Valtermond, de 19-ja* rige F. R. H., leerling machinisst ter koop- vaardijk en zijn 21-jarige kameraad J. D., hebben de vorige week aan het Zuiderdiep een aldaar staanden auto gestolen. Zij heb ben daarmede tochten door ons land ge maakt en zijn ten slotte in Nijkerk terecht ge komen, waar zij den auto tegen een motorrij wiel hebben verruild. Met het motorrijwiel hebben zij vervolgens verschillende uitstap jes naar Duitschland gemaakt. Bij hun te rugkomst aan de grens werd het motorrijwiel door de douane in beslag genomen. De beide reislustige heeren werden door de politie ge arresteerd, om ter beschikking van de Justi tie te worden gesteld. De gestolen auto i3 naar het Hbl. meldt, te Nijkerk in beslag ge nomen. BEIDE PERSONEN VERDRONKEN. Omtrent het Zondagnacht op de rivier de Maas bij Cuijk voorgekomen ongeluk wordt vernomen dat het thans als zeker moet wor den beschouwd dat de beide landbouwers knechts verdronken zijn. Het rijwiel van een der vermisten is aan den linkerrivieroever ge vonden, zoodat de ongelukkigen blijkbaar reeds de rivier waren overgestoken en het tragisch ongeval bij het weder van wal ste ken moet hebben plaats gegrepen: vermoede lijk is een van beiden toen te water geraakt en heeft zijn gezel hem ter hulp willen snel len met het noodlottig gevolg dat beiden den dood hebben gevonden. De verdronkenen stonden als oppassende personen bekend. De Bruyn was 35 jaar oud en niet 27, zooals eerder vermeld. Nader wordt gemeld: De lijken der 2 vermisten uit Cuijk zijn thans uit de Maas opgehaald. Gistermiddag te omstreeks 5 uur werd het lijk van J. v. d. Hoogen, 'n 24-jarigen landbouwersknecht te Miltebeek-Ottersen nabij de veerpont aange troffen. Een broer van het slachtoffer was juist ter plaatse. Het lijk is onder politie toezicht overgebracht naar het klooster van de eerwaarde zusters te Cuijk. Hedenmorgen te c.a. half 7 is ook het lijk van den 30-jari- gen landbouwersknecht T. de Bruin, even eens afkomstig uit Milttebeek-Ottersen tegen de Melkfabriek Locco uit de Maas opgehaald en naar het zelfde klooster vervoerd. TRAP VAN EEN PAARD TEGEN HET HOOFD. Een 9-jarig zoontje van den heer B. te Wijk bij Duurstede kreeg een trap van een paard tegen zijn hoofd, waardoor hij een zware hersenschudding bekwam, en in zorg- wekeknden toestand naar zijn woning ver voerd werd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond brand uitgebroken in de boerderij van C. van der Zande, gelegen aan den Genneperweeg te Eindhoven. De gemeentelijke brandweer, die spoedig gealmeerd werd, kon niet verhin deren, daf de groote boerderij tot den grond toe afbrandde. Verzekering dekt de schade. EEN EIGENAARDIG PROCES TEGEN KEES VAN DONGEN. Een eigenaardig proces is aanhangig ge maakt tegen onzen te Parijs zoo populairen landgenoot, den kunstschilder Kees van Don gen. Hij draagt zelden een hoed en schilder de tijdens een gardenpartij bij de Britsche ambassade te Parijs tegenover een aantal kennissen de voordeelen van het bloothoofds loopen. Hij droeg zijn scherts op zoo over tuigende wijze voor, dat een der aanwezigen, die juist een nieuwe vilthoed bij zijn hoeden maker had besteld, deze weer afbestelde met de mededeeling, dat meneer Van Dongen hem er van overtuigd had, dat het beter was geen hoed te dragen. De hoedenmaker heeft thans tegen Kees van Dongen een eisch tot schadevergoeding ingediend tot een bedrag van duizend francs, aangezien van Dongen hem „moreele en materieele schade" zou hebben berokkend,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7