Jiidschciftm (BmgzdijAe Sirnd EEN GEDURFD PLAN VAN VLIEGENIER DOOR KANNIBALEN OPGEGETEN? ANTONY FOKKER. EEN NIEUW RECORD VAN FRANK HAWKS. DUITSCHE VLIEGERS IN MONGOLIË. DE ZEPPELIN NAAR DE H-f NOORDPOOL. RIJKSEENHEID. KOEDIJK (Juni). ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Smilde werd ons hedenmorgen ge seind: In den afgeloopen nacht heeft een ernstig ongeval plaats gehad aan de Norgervaart. Omstreeks 12 uur vertrok uit Assen een auto van de firma Burlage uit Rotterdam waarin waren gezeten de heeren M. J. v. Dijk afkomstig uit Tiel oud 31 jaar benevens de heeren J. Al, A. v. Wijk en de chauffeur Rombach, allen uit Rotterdam Vermoede lijk tengevolge van te groote snelheid is de auto in de bocht v. d. Norgervaart in het water gereden. Een broeder van den heer Al, die in 'n anderen auto volgde en de chauffeur van het circus Gleich, stelden direct alle po gingen in het werk om de slachtoffers te red den. Het mocht hun gelukken de heeren J. ÏAl, A. v. Wijk en Rombach boven te brengen. ï>e wielrenner M. J. v. Dijk is vermoedelijk (tengevolge van den slag uit den wagen geval len. Hij werd levenloos uit het water opge haald. Hij was gehuwd en vader van 1 kind. Dr. Nieuwhuis uit Assen die onmiddellijk ter plaatse was kon slechts den dood constatee- ren. De heer A. v Wijk, die ernstige verwon dingen had opgeloopen is naar het zieken huis te Assen overgebracht. Burgemeester en politie van Smilde waren spoedig op de i plaats van het ongeval aanwezig. Wij vernemen nog nader, dat de veronge lukte heer M. J. v. Dijk uit Tiel een bekend motorrenner was. Hij was ingeschreven voor deelneming aan de T.T.-races te Assen, waarvoor hij in Drente vertoefde. Naar ons uit Smilde nader wordt gemeld is de chauffeur van den auto, die in de Nor gervaart is gereden, de heer J. M. D. Rom- 'bach uit 's Gravenhage. Naast hem zat de heer J. Al eveneens uit 's Gravenhage, ter- Wijl achterin zat de heer J. van Wijk uit Wa- geningen. Laatstgenoemde is naar het zie kenhuis vervoerd. NED. MEDICI VOOR VREDE. In de voortgezette vergadering van gister middag van de Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, v/as aan de orde het verzoek van 65 Nederlandsche ge neeskundigen, dat de Maatschappij het ini tiatief zal nemen tot samenwerking met over eenkomstige vereenigingen van artsen in om ringende landen, om overleg te plegen over de vraag, op welke wijze geneeskundigen de vredesbeweging zouden kunnen steunen. De heer dr. J. Roorda, nogmaals monde ling het verzoek toelichtende, wees op de groote noodzakelijkheid voor de medici om zich te stellen tegen de groote gevaren voor leven en gezondheid, die het geheele mensch- dom bij oorlog te duchten heeft. In een ko menden oorlog zal er geen onderscheid meer gemaakt worden tusschen combattanten en non-combattanten; de begrippen menschelijk- iheid en ridderlijkheid zullen in een komenden oorlog niet meer passen. In den internatio nalen strijd tegen den oorlog moeten ook de beroepsorganisaties der artsen haar plaats innemen, zij dienen te trachten den oorlog als doodsoorzaak en ziekteverwekker te voor komen. Van zulk een optreden der artsen zal groote psychologische invloed uitgaan, terwijl ook de prophylactische werking er van niet ge ring moet worden geschat. De te voeren ac tie zal er niet een moeten zijn op korten ter mijn; zij zal bij voortduring gevoerd moe ten worden. Tegenkanting uit het buitenland behoeft niet te worden gevreesd; daarop wijzen de vele sympathiebetuigingen, die reeds van buiten de landsgrenzen werden ontvangen. De rede oogstte een daverend applaus. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd werd met groote meerderheid besloten tot inwilliging van het verzoek der 65; slechts 4 van de 55 vertegen woordigde afdeeüngen stemden tegen Hier door is dus besloten, dat her hoofdbestuur contact zal zoeken met vereenigingen van artsen in omringende landen. In het verdere verloop de r vergadering werd, naar de Telg. meldt, dr. Goudsmit uit Zaandam gehuldigd, in verband met zijn be antwoording van de in 1929 door de Neder landsche Maatschappij uitgeschreven prijs vraag. Prof. dr. Cornelia de Lange, lid der jury, reikte namens de jury aan dr. Goudsmit de gouden eere-medaille uit. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur, waardoor klachten en geschil len welke leden-ambtenaren in de uitoefening van hun ambt betreffen, niet in behandeling worden genomen door de rechtspraak dei- Maatschappij. tenzij met de toestemming dier leden-ambtenaren. Toegestaan werd een aan vullend crediet van 2500 voor de uitgave van den nieuwen catalogus der Maatschappij- bibliotheek. Pogingen zullen worden gedaan om nau were samenwerking te verkrijgen met de art sen in Ned.-Indië. SCHIP IN NOOD. Gisteravond kwam te Lemmer bericht bin nen, dat ter hoogte van Vrouwenzand een schip in nood verkeerde. Het bestuur der afd Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmij ^u'ua»ro') order, dat de reddingsboot „Huda kap. Kolk, uit zou varen ter assis tentie. Hedenmorgen was de reddingsboot nog niet teruggekeerd. VRIJE ZATERDAGMIDDAG IN HET SLAGERSBEDRIJF? Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven hield dezer dagen een vakgroepvergadering te s-Gravenhage voor de slagersgezellen, met bestuurders uit verschillende plaatsen, ter be- sj reking van de vraag of het mogelijk is, dat op Zaterdagmiddag de slagerswinkels geslo ten kunnen worden. Vrij algemeen was men van oordeel dat de vrije Zaterdagmiddag kan worden ingevoerd. Do tegenwoordige verbetering in de volks huisvesting, (beter gebouwde en luchtige ™ak e,nijet mogelijk, meenden de af gevaardigden, dat het vleesch zoodanig ver zorgd kan worden, dat er geen bezwaren kunnen wordeningebracht tegen sluiting der 6611 uur in den middag Het hote'bedrijf is tegenwoordig voorzili iran goede koelinstallaties, zoodat ook van die zijde geen bezwaren werden verwacht. Besloten werd nog een vergadering te be leggen met bestuurders der landelijke vak bonden van patroons en gezellen. Ten aanzien van het bedrijfspensioen heeft het hoofdbestuur besloten dit punt eveneens aan óe orde te stellen in de genoemde verga dering. VERGADERING DER VER VAN HANDELAREN IN BOUW MATERIALEN. Gister vergaderde in het Paviljoen Von delpark te Amsterdam de vereenigmg van Handelaren in Bouwmaterialen in N land, onder voorzitterschap van den neer j. A van Wijngaarden uit Rotterdam. De leden, die in grooten getale waren op gekomen, waren reeds Woensdagavond in het Carlton Hotel door de Amsterdamsche Vereeniging van Handelaren in Bouw ma rialen ontvangen. DOOR EEN PAARD DOOD- 'f GETRAPT. Door het schichtig worden van een paara, dat de 22-jarige landbouwersknecht Meule- fceek te Didam moest wegbrengen, kwam deze zoodanig te vallen, dat hij van t paard een trap kreeg. M. werd zoodanig aan de schedel verwond, dat hij een zware hersen schudding bekwam. De jongen is aan de be komen wonden overleden. AANKOMST DER KONINGIN TE LIENZ. H. M. de Koningin is met een klein gevolg te Lienz in Oost-Tirbl aangekomen, waar zij, zooals men weet, eenige weken zal doormen gen. VEREENIGING VAN GAS- DIRECTEUREN. Gisteren is te Haarlem de 59ste algemeene evrgadering van de Vereeniging van Gasfa- brikanten in Nederland voortgezet. In behandeling kwam een reeks vraagpun- lo. Wat zijn de ervaringen met droge gashouders? 2o. Huisregulateurs. 3o. Ervaringen met oppervlakte-verbran ding. 4o. Het drogen van gas. 5o. Electrische lasschen van gashouders. 6o. Is onderafzuiging van kamerovens voordeelig? Na nog eenige discussie sloot de voorzitter de vergadering. Besloten is nog de volgende algemeene ver gadering te Zeist te houden. OP DEN O'N'BEWAAKTEN OVERWEG Wielrijder gedood. Op den onbewaakten overweg te Zevenhui zen wilden Woensdagmiddag drie jongelie den achter elkaar rijdend den overweg pas- seeren. Tengevolge van den sterken tegen wind lagen zij gebukt over het stuur, waar door zij een slecht uitzicht hadden op den on bewaakten overweg. Hierdoor werd een 19- jarige jongeman uit Rotterdam door den trein gegrepen en op slag gedood, terwijl zijn fiets totaal versplinterd werd. De beide an deren kwamen er met den schrik af. KLEUTER OVERREDEN EN GEDOOD. Het jongetje wilde zijn hond redden. Op de Massenweg te Rheden liep gister avond omstreeks 7 uur de zevenjarige J. Bos veld met een hondje, toen een auto aan kwam. Het kind wilde 't hondje voor den auto weghalen. Hij kwam te vallen, met gevolg, dat hij werd overreden. Deerlijk gewond werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Velp is het kind overleden. DE ZOMERREIS VAN DE KONINGIN Uit Trois Epis wordt d.d. 7 Juli aan het Hbld. gemeld De koningin, vergezeld door prinses Juliana, zal a.s. Vrijdag Trois Epis verlaten om het verdere zomerverblijf te eindigen in Tirol. De koningin en de prinses reizen per automobiel naar Bazel en van daar per trein naar Zürich, waar overnacht wordt om den volgenden morgen met de Aalbergbahn over den Brennerpas naar Tirol te vertrekken. De koningin betrekt daar het aan een be kend Amsterdammer toebehoorend Schlos Lengebrg, een oud, zeer schilderachtig ge legen kasteel, dateerend uit den tijd der Salz- burger kerkvorsten, dat door zijn afgelegen ligging niet alleen voldoet aan den wensch naar een rustig verblijf, maar door de nabij heid van Grosz Venediger Matrei en Heili- genblut alle gelegenheid schept voor het on dernemen van tochten in het prachtige Tiro- ler hooggebergte. Het verblijf in het uitste kend gelegen Trois Epis met zijn omgeving van schilderachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysersberg. Ammerschürr en Riquewitz in dit zoo liefelijk gedeelte van den Elzas, werd als regel begunstigd met het prachtigste zomerweer. VERDWIJNENDE MOLENS. Uit Beverwijk wordt aan de Telg. gemeld: De fraaie watermolen in den polder „De Wij- kerbroek" zal in den loop van deze week van zijn tooi worden ontdaan. Het polderbestuur is tot dit besluit gekomen, omdat de pogingen om een subsidie te verkrijgen voor het ono. houd, niet tot resultaat hebben geleid. Reeds eerder werd de molen voorzien van een electrische pomp-installatie, doch de mo len zelf werd in zijn ouden vorm gespaard. Thans is hij tot ondergang gedoemd. Alleen de romp zal blijven staan. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIË. De P.H.-A.F.D. hedenmorgen van Schiphol vertrokken. Hedenmorgen om 7 uur is het 22ste post vliegtuig de P.H.-A.F.D. van Schiphol naar Indië vertrokken. De bemanning bestaat uit de heeren Frijns, Viruly, resp. Ie en 2e be stuurder, van Harmeien, marconist en Bies heuvel, mechanicien. De heer Mackrell maakt de reis tot Calcutta mede. De hoeveelheid post bedraagt 215.725 K.G., de hoeveelheid goederen 55 K.G. pool De vlucht gaat over Berbjn, waar het luchtschip waarschijnlijk 8 uui |/cr. eu waar posï zal worden ingei 1 j volgens gaat het naar Leningr innemen van poststukken. „«wnde Na Leningrad zal ongeveer de volgende route worden gekozen: richting gel, Nova Zembla, in Noordelijke rmnung naar den in de ijszee liggende k lygin, met welk schip post zal w gewisseld. Verder vliegt het luch P het eiland Kameneff en de nieuwe S bensche eilanden. De poststukken voor Rusland en verder zullen een bijzonder Russisc ■"vSS'de Graf ZeM*U» vlucht naar de Noordpool gaat mak nog een vlucht naar Engeland dernomen. Op 16 Juli zal het luchtschip naar Londen gaan, waar een landing zau P' hebben. Vandaar zal post worden meegen men. AMERIKAANSCHE VLIEGERS De Amerikaansche vliegers Robbins en Jones gaan een poging doen om den prijs van 25.000 te winnen, uitgeloofd door een Japansch blad voor de eersten, die in een ruk van Seattle naar Tokio zullen vliegen. De beide Amerikaansche vliegers wHen den weg nemen over Alaska en Noora-Srberie. Verleden maand werd door de autoriteiten van Britsch-Nieuw-Guinea aan de Australi sche regeering medegedeeld, dat een Junkers- vliegtuig dat den dienst met de goudvelden onderhield, werd vermist en dat zes andere toestellen waren uitgezonden om het op te sporen. Sindsdien werd niets naders hierom trent vernomen. Gister werd echter door een te Adelaïde woonachtige dame een brief van een in Neuw- Guinea gevestigden bloedverwant ontvan gen, waarin deze schrijft, dat een aantal in boorlingen thans eindelijk nadere inlichtin gen hebben verstrekt. Naar zij mededeelden, was er een „Duif" komen neervallen, \yaarna een „blanke man", die ziek was, zich naar het naburige dorp had gesleept. Hij had er getracht met de inboorlingen op goeden voet te komen, maar dezen hadden hiervan nier willen weten, doch hem vermoord, waarna de stam een groot feest had georganiseerd, waarop de ongelukkige piloot was opgegeten. Een bevestiging van een en ander is tot dus ver niet ontvangen. Naar Reuter meldt heeft Antony Fokker gisteren geweigerd, inlichtingen te verstrek ken omtrent de geruchten als zou hem ge vraagd zijn af te treden als directeur van de Fokker Aircraft Corporation. De bekende vlieger Frank Hawks,bijge naamd „de vliegende kogel", die, na in Euro pa een aantal snelheidsrecords te hebben ge broken, naar de Ver. Staten is teruggekeerd, heeft wederom een nieuw record op zijn naam gebracht door van Montreal naar New-York te vliegen in 1 uur en 45 minuten. Een vliegtuig van den postdienst tusschen Nanking en Berlijn was door slecht weer gedwongen een noodlanding te doen. Naar het heet zijn de twee Duitsche vliegers die in het vliegtuig zaten de gevangenen van een Poolschen stam. Hun lot is niet bekend. Het vliegtuig werd gezien door een hulpvliegtuig dat was uitgestuurd. Er stonden soldaten om het gelande toestel, die schoten lostte op het vliegtuig in de lucht Het luchtschip Graf Zeppelin zal zeer verbekkin"'1^ °P ]4 Juli van Fri«drichshafen vertrekken voor de vlucht naar de Noord (Van onzen lndischen medewerker). Verschenen is een speciaal nummer van het weekblad „Rijkseenheid", uitgegeven door D. A. Daamen te 's-Gravenhage, dat op de groote koloniale tentoonstelling te Parijs meer bekendheid tracht te brengen met het streven, dat de redactie van dit weekblad be oogt, en dat tevens uiterst geschikt is, om te laten zien, hoe onze koloniën er op het oogen- blik voorstaan. De redacteuren zijn baron Van Heemstra, oud-gouverneur van Suri name, Cowan en Nederburgh, hoogleeraren te Utrecht en Van Gybland Oosterhoftf, se cretaris van de Koloniale afdeeling van de Utrechtsche universiteit. De eerste 4 korte ar tikeltjes in dit speciale nummer zijn door deze redacteuren geschreven en dan volgen korte beschouwingen van de meest bekende Nederlandsche autoriteiten op velerlei ge bied: Fock, Colijn, Loder, Treub enz. Het devies van het weekblad is: de banden tusschen Nederland en zijn koloniën te ver sterken. Daartoe is in de eerste plaats dien stig te onderkennen, welke oorzaken er werk zaam zijn aan het losser maken van die ban den en het treft in dit prachtnummer van „Rijkseenheid", hoe mannen van zeer uiteen- 1 oopende politieke richtingen het erover eens zijn, welke de gevaren zijn, die Nederland en Indië thans bedreigen, hoe doordrongen zij zijn van de overtuiging, dat Nederland en Indië bij elkaar behooren en samen welva rend en gewichtig blijven, doch gescheiden den ondergang tegemoet moeten snellen. Voorop stellen zij, dat het bolsjewisme de groote openlijke vijand is en als gecamou fleerde vijand noemen zij het defaitisme, dat gevleid en gevoed door het bolsjewisme mo gelijk nog gevaarlijker is, omdat het met schoonschijnende leuzen vele argeloozen weet te vangen voor onheilvolle maatregelen en principes. Prof. Cowan bespreekt het te Genève vaak gehoorde idee, dat men geen goed wereldbur ger kan zijn, als men niet in de eerste plaats een goed vaderlander is, of omgekeerd: dat men geen goed onderdaan van zijn eigen natie kan zijn, als men niet voelt, hoe dat va derland een onderdeel van de wereld is en zijn natie in voortdurend contact staat met de andere naties. Samenwerking vooral ook op koloniaal gebied is hoe langer 'hoe meer een dringende eisch voor bevordering en handha ving van de welvaart van koloniën en moe derland. Een pas opgericht Comité Franco- Hollandais zal dezen zomer te Parijs een uit voerige bespreking inleiden tusschen de voor aanstaande mannen van de groote koloniale mogendheden: Engeland, Frankrijk, Neder land België en andere; het zal waarschijnlijk tot ten congres uitgroeien, dat blijvende ge volgen zal dragen. t i Prof. Nederburgh bespreekt het recht, dat kolonizeerende mogendheden hebben op hun o-ezag in de kolonie en vergelijkt het met het auteursrecht. De meeste landen zijn bewoond door afstammelingen van mannen, die dat land met geweld veroverden. Ons Oost-Indië werd eerst door Hindoes overweldigd, die de oorspronkelijke bevolking tot slavernij brachten; daarna veroverden Arabieren het land en brachten er met het zwaard den Mo- hamedaanschen godsdienst; ten slotte kwa men de Nederlanders en hoewel hun bedoe ling van huis-uit niet anders was, dan om handel te drijven en zij overal, waar zij be hoorlijk toegelaten werden, ook niet verder gingen dan handelsverdragen sluiten, moes ten zij zich hier en daar wel verdedigen tegen aanvallers en kregen zij noodgedrongen dan ook de rol van veroveraars. Welken rechtstitel kunnen nu na eenige eeuwen de nakomelingen van die veroveraars aanvoeren voor hun gezag? Hebben zij niet iets meer en beters dan hun voorgangers, de Hindoes en de Mohamedanen? Ja zeker, zegt prof. N. Zij hebben er iets nieuws tot stand gebracht; waar vroeger wildernis was, zijn thans be bouwde en bewoonde streken, met wegen, ka nalen, havens, met orde, rechtszekerheid, hygiënische voorzieningen, zelfs met een tal rijke bevolking, die er vroeger niet was en die dus evengoed door de Nederlanders is ge schapen als alle teekenen van welvaart, die men er thans ziet Een paar eeuwen geleden waren er nog 2 millioen bewoners, die een schamel leven moeizaam voort konden sleepen; thans zijn er ruim 60 millioen wel varende bewonersen evengoed als men in het burgerlijke recht aan een schrijver een uitsluitend recht op zijn geestesproduct toe kent, evengoed mag men op staatsrechtelijk gebied dat auteursrecht op staatsrechtelijke scheppingen erkennen. Om dat groote en goede, wat wij daargin der tot stand gebracht hebben, te handhaven en verder te brengen, is eendrachtige samen werking noodig, zegt mr. v. G. Oosterhoff, niet alleen samenwerking van Oost en West, maar ook en vooral samenwerking van ons Nederlanders onderling. Ir. Damme, directeur-generaal van Post en Telegrafie, kan er met voldoening op wijzen, welke reuzenschreden in de laatste tientallen jaren gezet zijn op den weg, die snellere en betere verbinding tusschen Nederland en Indië brengt. Nederland was het eerste land, dat een verbinding door de lucht met be trouwbare vliegtuigen tot stand bracht, het eerste land, waar men met Indië spreken kon en waar de Koningin zelf het eerste haar groet en heilwenschen aan haar onderdanen per Jraadlooze telefonisch kon uitzenden. Het is wel jammer, dat de heer Damme verder over draadlooze uitzending niets vertellen kon, nu net schandelijk sectarisch drijven van den minister in Nederland de zending naar Indië onmogelijk gemaakt heeft en de PHOHI zwijgt, die PHOHI, die door zijn ontwik kelende uitzendingen streefde naar grooter gevoel van saamhoorigheid tusschen men- schen, die 10,000 K.M. van elkaar afwonen, die zooveel Nederlanders, die op eenzame posten woonden, hun eenzaamheid deed ver geten, die zich onthield van ailes, wat kinder achtige, verdeeldheid vergrooten kon en aan moedigde, wat waardeering en eendracht kon vermeerderen. En dat nog wel, terwijl dag in dag uit Moskou voortgaat met luide stem naar Indië schijnheilige en opruiende taal uit te zenden. Op die schijnheiligheid laat dr. Grondijs fel licht vallen; naar buiten doen de bolsjewiki, alsof ze alle geknechten en onder drukten willen helpen bevrijden van de over- heerschers, maar in hun eigen koloniën, in Toeranie en Transcaucasie en verder in Azië vermoorden hun roode legers en hun G.P.Oe agenten de Mohamedanen bij duizenden en voeren er een schrikbewind zóó erg, als zelfs onder de wreedste Spanjaarden in vroeger eeuwen niet heeft bestaan. Maar erger nog dan de bolsjewiki zijn de defaitisten, dat zijn zij, die door Jan-Salie- geest bevangen zijn en geen nationalen trots kennen, die gaarne bereid zijn, te gelooven, dat al mogen die beweringen der bolsjewiki overdreven zijn, dan toch er wel een grond van waarheid achter schuilt, die gaarne mede lijden uiten voor onderdrukten, die moge lijk wel met een tikje jalousie! wel willen aannemen, dat de winst, die sommigen uit de koloniën haalden, veel te groot is en aan uit buiting doet denken. Tegenover hen is zulk een enkel zinnetje uit het stukje van prof. Treub op zijn plaats, die erop wijst, dat be halve de bijna 400 millioen, die in goede jaren als dividend aan de aandeelhouders van Indische maatschappijen ten goede komen, er bijna vier maal zooveel in Indië blijft en dat de inlanders en Indië die 1500 millioen zou den missen, indien Nederland niet zijn kapi taal en arbeid daarheen had gebracht. De ruimte ontbreekt, om elk der ruim 30 artikeltjes aan te duiden, maar wel mogen we onze groote voldoening: uitspreken, dat het lezen van het heele speciale nummer ons bracht. In uitnemend Fransch zijn daar de beste mannen uit Nederland aan het woord; een enkel artikeltje slechts is in het Engelsch. De portretten der schrijvers staan erbij; en, wat het vaderlandsch hart goed doet, meer dan de helft der schrijvers blijkt officier, of groot-officier, een enkele zelfs commandeur te zijn van het legioen van eer of van andere Fransche ridderorden. Hun verdiensten zijn dus over de grenzen erkend en gewaardeerd. De bezoekers der tentoonstelling te Parijs kunnen niet anders dan een bijzonder, gun- stigen indruk krijgen over hetgeen Nederland in Indië tot stand heeft gebracht, wanneer zij dit nummer van Rijkseenheid lezen. digen worden de antwoorden van ieder h gepubliceerd op de vraag cf zij als aiu invloeden van een buitenlandsche litterai hebben-ondergaan. Verschillende schrHu belichten de beteekenis van het hier te gehouden P.E.N.-congres. nde Op den Uitkijk, tijdschrift het christelijk gezin. Het nieuwe nummer wordt geopend door prof. dr. A. van Veldhuizen, die in verband met zijn reis naar Italië over vredesduiven schrijft. Drs. Kok geeft een artikel over Helena Petrovna Blavatsky, de stichteres van de broederschap van theosofen in I875 Ds. Barkey Wolf besluit zijn bespreking van de figuur van Annietje Craets uit „De klop op de deur". Eveneens is het slot opgenomen van „De man van Staal" (Stalin), een arti. kelenreeks van Max Visser. Dr Veld. kamp en ds. Boerkoel hebben op den uitkijk gestaan, resp. naar binnen- en buitenland. Koos van Eybergen vertelt een en ander over volkskunst (speciaal snijwerk), die verdwij. nen gaat, waarop volgt het slotartikel over Rome van ds. van Deemster. Verder ver halen van ds. Velders en K. B. Fransen Jr, HEILOO (Juni). Geboren: Alida Catharina, d. van Cornelis Bruin en Cornelia Zoon. Ja- cob, z. van Jan Leegwater en Aagje Bak ker. Meinardus Johannes, z. van Frederikus Willibrordus Duijnmayer en Elisabeth Maria Groot. Gerardus Wilhelmus, z. van Pieter Sombroek en Geertruida Glas. Anna Catharina, d. van Hendricus Willibrordus Haanraad? en Maria Elisabeth van der Park. Cornelis, z. van Petrus Kaandorp en Catharine Maria Liefting. Geertruida, d. van Gijsbertus Meijer en Maria Johan- na Geertruida Agnes Blom. Ondertrouwd: Jacob Schuit er Cornelia Groot te Koedijk. Berend Ulrich te Alkmaar en Wijntje Pastoor. -- Gerardus Schouten en Anna Cathari na Lamboo te Haarlemmermeer. An- tonius Matheus Le Loux en Henriette Johanna Ritzer te Steenwijk. Jan van Niekerk te Egmond aan Zee, onlangs te Heiloo en Maria de Vrij te Bergen. Poulus Spaans en Maartje Scholten. Getrouwd Adrianus Vlaar en Ali da Biersteker. Theodorus Willem Schoenmakers en Maria Kaandorp. Cornelis Eankersen en Trijntje Zwaan. Cornelis Johannes Boersen en Hermi- na Gerdina Cornegoor. Adrianus An- tonius Giling en Margaretha Maria Dek ker. Berend Uliich en Wijntje Pastoor Overleden: Aaltje Hemke, echtg. van Hendrik Pluister, 69 j. Johannes Gerardus Voortjes, 71 j. Pieter Schuijff, 20 j. Geertruida Kraakman, echtg. van Nicoiaas Bakker, 39 j. Alida Maria Theresia Apeldoorn, 2 j. Trijntje Tromp, echtg. van Hermanus Scholten, 65 j. Adrianus van de Pas, 30 j. UITGEEST (Juni). Geboren: Johanes Wilhelmus zooU van Willem Heijne en Marie Braken hof. Fetje Trijntje, dochter van Cor- elis Moras en Ibeltje Bergsma. Alida, dochter van Klaas Winter en Maartje Goedhart. Gezina Aldegonda, dochter van Adrinus Molenaar en Guurtje Stet. Maria, dochter van Cornelis Vrouwe en Guurtruida Maria Acquoy. Ondertrouwd: Martinus Corne lis Koomen en Anna Kampstra. Gehuwd: Matinus Cornelis Koomen en Anna Kampstra. Overleden: Jan Bak, gehuwd met Cornelia Schermer, oud 78 jaren. Ni- colaas Goeman, gehuwd met Antje Zoon, oud 80 jaren. Johanes Nicoiaas Schou ten, gehuwd met Johanna Cornelia Met- zelaar, oud 33 jaar. Het Ster Bulletin van Juli geeft een toe spraak van Krishnamuti in Londen weer. In de rubriek 's Levens problemen worden vra gen en antwoorden van Krishnamurti gepu bliceerd. Velerlei bijzondierheden worden medegedeeld over het Ster-kamp te Ommen In het Juli-nummer van De Hollandsche Revue wordt door Ed. van Ghert de Fran sche afdeeling van de koloniale tentoonstel ling te Parijs besproken. Bij fraaie foto's vertelt G. C. K. van Yougo Slavië als tou- ristenland. Bij tal van foto's onzer letterkun HEERHUGOWAARD (Juni). Geboren: Gerardus Petrus, z. v. W. P. Bakkum en M. Blakendaal. Catha rina Maria Theresia, d. v. J. A. v. Beuse- kom en C. J. M. Stoop. Trijntje, d. v. C. Liefhebber en A. v. Leijen. Arie, z. v. L. Verhulst en M. Leegwater. Anna Maria, d. v. D. Hoogland en E. Dam. Alida Catharina, d. v. Joh. v. Stralen en A. Wijnker. Petrus Bastianus, t. v. B. Overbeek en Cath. Groenland. JaC0* bus Johannes, z. v. J. Beerse en A. v. d. Gragt. Johannes, z. v. W. Blokdijk en N. Hink. Theodorus Adrianus, z. v- A. Breed en A. M. Wester. Geertje, d. v. E. Schoen en G. Bakker. Petrus, z. v. P. van Lange en G. Schaap. Fran- ciscus, z. v. G. Groot en C. H. Barhorst. Adrianus, z. v. J. de Boer en J. C. Sijs- Nicoiaas Petrus, z. v P. Kok en C A. Rood. Guurtruida Margaretha, d. P. Mooij en U. E. Oudema. Ondertrouwd: W. A. Overtoom en A. J. Vereecken. P. Rustenburg en F. Duijf. P. A. A. Peppelenbosch te den Helder en C. C. Kraakman. Gehuwd J. Bakkum en Joh. Vree- ker. W. A. Overtoom en A J. Ver eecken. P. Rustenburg en F. Duijf P. A. A. Peppelebosch en C. C. Kraak man. Overleden: Aaltje Bijl, wed. S. Tesselaar, 68 jr. overl. tc Schagen). Levenloos aangegeven kind van J. Stoop en G. M. Hurkmans. Geboren: Hagger, zoon van Kaaij en K. Verdwaald. Anna Sophm> d. van N. Hes en C. Leek. Overleden: A. A. Vlaskamp, huwd met J. Wijker. G e h u w d J. Leek en A. Verduin. Jb. Schuit en C. Groot. Ingekomen personen. K. den Hartigh van Broek op Lange^ dijk. S. Swart van Ferwerderadeel- P. Goen van Egmond aan Zee. L Kossen van Broek op Langendijk- Akkerman van Zijpe en C. Boon vau Reddelich (Duitschland). Vertrokken personen. D. Dijkstra naar Bergen en T. Tefva stra naar Wieringen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 8