Bij Pijnen DE OOL1JKE OESTERS £and: en Juin&Qiua Jthaakuédek m m mÊ Bil Daiiwéciek Oplossing eindspel 458. Voor kleine tuinen. Mijnhardt's Poeders- film in het kleine bioscoopje in volksbuurt of .voorstad. Het kan veelal niet anders of ook voor deze menschen geldt het pafooi: klein ■werk, nog altijd beter dan geen werk. En al die bekenden uit die verschillende deelen van de stad waren bij elkaar in Carré, zoodat de combinatie van publiek minstens even vreemd soortig was als die van het programma zelf. iTerwijl de meer spontane bezoekers gemeen lijk alleen de hoogere regionen bevolken, werd er ok uit de stalles op dezen crisisavond om „Traviata" en „Het lied van den Zeeman" geschreeuwd. Maar contact was er tusschen Bühne en publiek. Het had even wat weg van het oude Flora, dat altijd een eigen soort be volking er op na hield met eigen liedjes en eigen revues en dan weer was het alsof wij het Paleis terug hadden met de ouderwetsche operette, waarop wij Amsterdammers zoo dol zijn. Het werd een avond met een speci fiek Amsterdamsch karakter en het heeft de artistenorganisatie zeker geen windeieren op geleverd. Maar dat is ook de bedoeling van dit streven, waarbij om beurten verschillende artisten, die gelukkiger zijn met engagemen ten, ten bate van anderen zullen spelen. Het programma zal er variatie genoeg door ver toonen op deze wijze, doch als de variété-men schen in de provincie een zelfde stemming zullen aantreffen als in de hoofdstad en het publiek zich even voldaan toont, dan is er weer wat licht op komst in de donkere tijden van Hollandsche artisten. Wij hebben het ge zien: ook wij hebben dansnummers van even goed gehalte als buitenlandsche krukken, die met veel aplomb worden gehaald en gelan ceerd, om van de andere nummers maar niet jte spreken. Voor een Emile van Bosch, de Iheld zoo vaak uit de oude operette in het IPaleis, wordt er blijkbaar nog steeds een zaal half afgebroken, om in de termen van het be drijf te blijven, en de zuiver Amsterdamsche buikspreker Barandini met August kan niet eens aan het woord komen als het doek nog maar is opgegaan. En ook met zoo'n avond wordt weer eens bewezen, dat een stad als Amsterdam vraagt naar variété, naar voorstellingen van acroba ten en levensliedjeszangers, van clownerie en ernst, een en ander aan elkaar gelijmd via slepende walstempo's en schetterende mar- schen. Geef ons Amsterdamsche publiek af wisseling in bonte rij en het zal komen, zoo- al het vroeger naar Flora kwam en naar de Salon des variétés, zooals onze vaders vertel len. Geef den Amsterdammers illusiosnisten inet speelkaarten, met duiven en spiegel eieren, desnoods met door te zagen juffrou wen er bij, rekturners en muziekvirtuosen, caricaturisten en dichterzangers en veel ge kleurd licht en de Amsterdammers zullen .gaan kijken. Onze tijd lijdt aan verveling; een heelen avond bioscoop of een heelen avond Kunst is sommigen te veel, Kleur en verscheidenheid in razend tempo, het is een oud recept, maar wellicht een goede remedie in onzen tijd van schouwburgmalaise en be- zoekerlooze voorstellingen. Wie bouwt Flora weer op? Wie maakt de Amstelstraat weer de Amstelstraat van voorheen met de files publiek, die wachten lang voor het begin en met voorverkoop al dagen te voren? Nog lig gen er puinhoopen van Flora en Paleis voor Volksvlijt; laat Amsterdam het zich als een fel verwijt aanrekenen en zich losbreken uit ee n labyrinth van plannen, waarvan er geen ooit werkelijkheid schijnt te kunnen worden. Het gaat niet aan om te klagen over slechte opkomst van publiek, wanneer Amsterdam voor de massa geen andere z.g. amusements kunst weet te bieden dan in de bioscopen, die dan ook ongetwijfeld' bij een dergelijken stand van zaken niet te klagen hebben. De danserij, zoo van dansen is te spreken, toont teekenen van verval. Wij hebben gesmeekt om dans- vergunningen destijds; de dancings zijn bij na leeg. Wijst dat niet op een verandering van de wenschen onzer uitgaanders? Wie brengt er weer variété? Binnen eenige weken zullen ef Amsterdam sche agenten op straat loopen met abnor maal bruin gebrande gezichten. En die dom tere gelaatskleur, die hen doet afsteken bij hun collega's is niet afkomstig van het dagje naar Zandvoort of Wijk-aan-Zee, maar niet meer of minder dan van een reisje naar onze West, naar Willemstad. Met muziek is er af scheid genomen van de Amsterdamsdie poli tiemannen en den inspecteur, die na veel on derhandelingen en sollicitatie-beslommerin gen zijn uitgestuurd naar West-Indië, om daar reorganiseerend werk te doen in het .moeilijke gewest van immigratie en spraak verwarring. Daar zouden onze menschen eens ■flink gaan optreden, om operettevertooningen iVan overvalpartijen onze bezittingen, zoo mo gelijk niet meer als reprise te krijgen. Het zijn hartroerende momenten geweest aan de boot met toespraken en foto's en natuurlijk met tranen. Voor drie jaar aanvankelijk gingen de menschen weg, zoo luidde het contract, maar het kon voor altijd zijn. Heele gezinnen vertrokken er, om daar in het vreemde land weer overnieuw te beginnen met vooruitzich ten van vluggere promotie en grootere toe komst. Er kwamen wat minder enthousiaste be richten over de aankomst in het verre gewest en nu even later hooren wij, dat een groot deel der Amsterdammers reeds op de terug reis is naar het vaderland. Misscnien zijn zij blij. De manschappen zoowel als de hoofd inspecteur, die weer in zijn ouden rang terug komt bij het corps. Zij zullen er ongetwijfeld niet op achteruit zijn gegaan. Er wordt den menschen een vergoeding gegeven als schade loosstelling voor verkoop van meubelen en huisraad en nieuwe installatie, en zij hebben een stuk van de wereld gezien. Benijdens waardig zoo op het oog misschien. Doch deze handelwijze eener regeering stemt toch even tot nadenken. En dan doet zich de vraag al- Vj0r: raen dit niet kunnen voorzien? Was de conjuctuur dan zoo veranderd in drie maanden tijd, of wist men in Curacao niet te oordeelen over de consequenties, die een der- l va? f*1"8011"! uit het moe- derland met zich mede zou brengen? Of zijn et hier andere factoren, die deze overhaaste terugzending der politiemensehen in de hand hebben gewerkt?. Hoe het ook zij: op zijn minst genomen is dit Cura^aosche voorbeeld moeilijk respect afdwingend voor het beleid der autoriteiten, op wier rekening een en an der moet worden geboekt. De West-Indische boot zal eerstdaags weer binnen komen. Maar of Öe politiemuziek met de roffels en het vaandel er zijn zal, valt te betwijfelen. Buiten hun schuld zal een aantal wakkere politiemensehen, dat het risico van het mceilijke werk in het vreemde land heeft durven aanvaarden, het troepje „uitverkoie- nen" dat met juichend enthousiasme werd ui-- geleid, met stille trom terugkeeren. Natuui- lijk zullen de menschen hun óude plaatsen weer hernemen, zij zijn gebleven wie zij wa ren, doch in zekeren zin werden zij de dupe van deze overzeesche manipulaties. Wanneer er binnenkort wellicht weer vacatures vooi de West zijn en in het Amsterdamsche corps sollicitanten worden gezocht, zal het enthou siasme danig bekoeld zijn. Hetgeen niet te verwonderen valt. KENNEMERLAND. De aardbeiencampagne. De aardbeiencampagne is in vollen gang. Wie daar nog aan twijfelt moet maar eens een kijkje nemen in de Kennemer duinstreek, waar op de uitgestrekte velden een groote be drijvigheid heerscht. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt er met man en macht gewerkt om de sappige vrucht in de slof te krijgen en dan naar de markt. Nu de warme dagen van de vorige week het rijp worden in niet geringe mate hebben bevor derd, zijn er handen te kort. Ja, eigenlijk zijn er nog wel handen d.w.z. werkkrachten te krijgen, doch de prijzen zijn zóó laag dat er geen dure arbeidskracht kan overschieten. In de afgeloopen week en begin dezer week hebben we nogmaals een tocht langs de vel den gemaakt, terwijl de veilingen met het drukke veilingwezen al onze gedachten in be slag neemt. Zonder twijfel is de oogst rijk, al zijn er hier en daar tuinen waar het minder goed is. Ja, als men ziet hoe druk het in de tuinen en aan de veilingen is, komt men wel tot de conclusie dat de aardbeiencultuur nog steeds de hoofdbron van de streek is. Zooals we opmerkten is het aan de veilin gen enorm druk. 't Begin is in Castricum en Ffeiloo en in den laten middag in Beverwijk. De veilingbesturen plegen overleg met elkan der en ook met de kooplieden en commïs- sionnairs en de dagindeeling is zóó gemaakt dat men alle veilingen kan bezoeken. Als de bel heeft geluid is alles in actie. Een bont gezelschap neemt in de banken plaats. De afslager annonceert de partij en alle praatjes verstommen. Met groote be langstelling volgt men den gang der cijfers op de klok, een druk op de knop en de trans actie is tot stand gebracht. De tuinder gaat naar fabriek, koopman of de boot en uren aaneen is men in de weer voor de laatste tuin der uit de veiling verdwijnt. Het is oogsttijd en de tuinder zou tevreden kunnen zijn als de prijs niet zoo laag was. Het is intreurlg zoo laag als de prijzen zijn. De vorige week tot Zaterdag was de prijs 1720 per 100 Kg., Zaterdag iets hooger. Maandag een geweldig groote aanvoer en weer de oude, lage prijzen. Ja, Maandag waren de aardbeien zwaar, d.w.z. de vrucht zat onder het zand en dan heeft men meestal een lagen prijs, doch Dinsdag en Woensdag waren ze weer mooi en droog en de prijs liep weer te rug en Woensdag \yas 15—17.50 per 100 Kg., schering en inslag. De aardbeiencampagne zal deze week zijn hoogtepunt bereiken, vanaf Maandag 6 Juli is er eiken dag ruim 200.000 Kg. aange voerd en 6, 7 en 8 Juli was de aanvoer ruim 285.000 kilo p. dag. Doch nu is 't hoogtepunt wel bereikt. Voor export wordt zoo goed als niets gekocht en vrijwel alles wordt door de fabrieken en het binnenland gekocht. De Am sterdamsche kooplieden koopen groote partij en en men moet zich verbazen hoe dagelijks die groote kwantums verwerkt kunnen wor den. Over de lage prijzen is de tuinder slecht te spreken. Men mompelt dat de jamfabri kant en de kooplieden het eens zijn en den prijs blijven drukken. We gelooven het niet, want de handel laat zich niet vastleggen, eerder gelooven we dat de overvloedige oogsr en geen export de oorzaak zijn, doclï met dit al is het teleurstellend. Groentemarkt. Aan de groentemarkt was een groote aan voer, voor meerdere artikelen vlugge handel met van goede tot hooge prijzen, terwijl en kele artikelen als sla, postelein en bosgroen- te (uitgezonderd peen en rabarber) zoo goed als waardeloos waren. Bloemkool mocht zich in een goede be langstelling verheugen en le soort was duur, de noteering van 14—20 voor le soort en 3.508.50 voor 2e sooft, alles t>er 100 stuks. Sla was zoo goed als waardeloos en wat nog geplaatst werd ging voor bitter weinig; de prijzen slechts 0.20—1.10 per 100 stuks. Postelein was niet mooi, luie handel en lage prijzen, alleen extra kwaliteit was ge wild, de prijzen liepen 1040 ct. per kist. Spinazie was gezocht en duur, bij spaarza- men aanvoer gold le soort 0.60—0.75 Eer kist (kleine kist). De aanvoer van kom- ommers was groot genoeg en de handel lui, de prijzen slechts 2.506.50 per 100 stuks. Andijvie was duur, mooie kwaliteit gold tot 4.50 jDer 100, de doorsneeprijs was 2.30 per 100 stuks. Bospeen was niet zoo duur als de laatste weken, een prijs van 10 15 per 100 bos is evenwel niet te laag. Peulen, doperwten, snij- en spercieboonen wa ren bijzonder in trek, raspers, schokkers en tuinboonen waren duur. Snijboonen golden 4046, dubbele sjDercieboonen 50 65, doppers 2531, schokkers 18 24 en ipeulen 34—42, tuinboonen 9.5011, alles per 100 Kg. Rabarber was duurder dan de vorige week en gold 2.506.50 per 100 bos. De overige groente werd voor wisselvallige prijzen ver handeld. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Evenals de vorige week draaiden we ook deze week weer in een cirkeltje rond. Een dag duur, een dag middelmatig en een dag slecht. Neen, eigenlijk was de stemming de geheele week iets flauwer, met redelijke prij- zen voor le kwaliteit, terwijl afwijkende kwa liteit beduidend van den prijs moest inboeten. Er was heusch geen reden voor klagen, want laten we eerlijk bekennen, men is een beetje verwend, want de prijs der groente is het ge heele jaar in top geweest. Wat we de vorige ek opmerkten inzake de matige tot slechte EeFrTrmte e".3e kwaliteit> geldt ook nu weer. Er komt veel aanvoer die niet onberis pelijk is, wat geenszins aan de cultuurkunst van den kweeker ligt, doch aan de natuur. Maar met dit al is het een strop. De aanvoer van bloemkool was wederom van beteekenis, de handel lui met afgaande prijzen. Niettemin was de prijs nog niet laag als we een vergelijking maken met de prij zen van voorgaande jaren en zeer zeker zijn de prijzen nog loonend. Jammer is we merken dat telkens weer op dat de groen te in weer en wind en vooral in de branden de zon moet staan en hoeveel waarde er op deze wijze verloren gaat. We noteerden ais doorsneeprijzen (over de geheele week) voor le soort 10-ƒ 13 en 2e soort 4—6.5U per 100 stuks. Met eenige verbazing nemen we waar dat men ondanks den uitermaten slechten prijs nog steeds sla aanvoert bia gold zoo goed als niets of niets, de prijzen waren van 0.301.50 per 100 stuks. Postelein was beter in trek dan we gewoon zijn, doch alleen voor le kwaliteit. Mooie pos telein gold 0.40-/ 0.55 per kist, afwijken de kwaliteit slechts 0.15—/ 0.30 per kist. Andijvie was één dag niet in trek, doch ove rigens duur. De prijzen waren J 25jr 3.75. 2e kwaliteit 0.50—1-50 per 100 stuks. Spinazie werd in kleine partijtjes aan gevoerd en was wederom duur, met prijzen van 0.500.75 per kist. Een bijzonder luie handel was er in kom kommers, zoowel in groene als in gele. Als gevolg extra lage prijzen van f 1 f per 100 stuks, enkele uitzonderingen een iets je hooger. Snijboonen, dubbele spercieboonen, tuin boonen, peulen en doperwten gaan elke week in prijs terug, doch snij- en spercieboonen zijn nog duur. We noteerden voor snijboonen 30—44. percieboonen 40—/ 48, tuin boonen 8.5013, peulen 30—-44 en doperwten 18—24 per 100 Kg. De handel in aardappelen was vlug en ae prijzen gingen omhoog, de noteering 5.50 9.50 per 100 Kg. De handel in aardbeien is uitermate lui en in Alkmaar is de prijs steeds lager dan elders. Een slof aardbeien, ongeveer 514 pond, gold in le kwaliteit slechts 0 60, ter wijl afwijkende kwaliteit voor 0.30 0.45 werd verhandeld. De overige artike len onveranderde prijzen, bosgroente lage prijzen, de bospeen gold van 2 50 7.50 per 100 bos. DE STREEK. De afzet van de vroege aardappelen wordt hier zeer ongunstig beïnvloed door de om standigheid, dat de export naar Duitschland feitelijk van geen beteekenis is. Tot heden is Duitschland wel in zeer geringe mate: als kooper aan de markt. Voornamelijk wordt de dagelijksche aanvoer voor Engeland opge kocht. Een en ander heeft op de prijzen een eigenaardigen, wisselvalligen invloed. Op de dagen, waarop niet voor Engeland wordt verscheept, zijn de prijzen gewoonlijk lager dan op andere dagen. Hier komt nog bij, dat bij lange na niet in alle deelen van 't land de aardappelteelt slecht is, zoodat meermalen de scheepsladin gen voor Engeland wel zoo groot kunnen zijn, dat aan de vraag ruimschoots wordt voldaan. Het is dan ook wel eeri groot verschil met vroegere jaren, toen Duitschland vrijel alles afnam en flinke prijzen werden gemaakt. KLAPROZEN OP HET BOUWLAND. Er zijn weinig landen, zoo ze er al zijn, waar de landbouw zoo intensief wordt be oefend, waar procentsgewijze zooveel uit den grond gehaald wordt als in deze lage landen bij de zee. En in dit opzicht nemen de landbouwstreken van de zware zeeklein in Friesland, Groningen en Zeeland doch wel in het bijzonder ook voor Nederland een eere plaats in. Wie nu meenen zou, dat alle poëzie en alle schoonheid aan deze landouwen vreemd is, wie, veronderstelt, dat hier alleen het practi- schè nut en het dorre proza aan het woord zijn, die heeft het toch ten zeerste mis. Kom maar eens kijken in deze maanden Juli en Augusus en geniet van de wijde vergezich ten, van den machtigen, nog in verband met de Zuiderzeewerken verzwaarden dijk, van de verre velden onder den hoogen, prachtig met wc"enspel getooiden hemelkoe.pel. D:.n zult ge zien hoe het hier een land schap vol krachtige lijnen, varieerende tin ten en bloeiende schoonheid is. Dat begint al met het teere groen van de winterroge in het vroege voorjaar, dat gaat verder met den schaterenden kleurengloed van bloembollen- velden, die ook in het Friesche bouwland een plaats van beteekenis gaan innemen, dat zet zich voort met het zonnige koolzaadgeel en met het teere wit der vlasvelden, tot straks in Augustus de korenakkers gaan rijpen en de poëzie van den oogsttijd boeiend leven en fleurige actie brengt in deze contreien. Maar ik zou u over de klaprozen op het bouwland spreken en keer dus tot den titel van deze bijdrage terug. Ja, die zijn er ook, in pracht van helroode kleur en rijken over vloed, zelfs hier in het zoo intens en zorg vuldig bewerktel and. Ze doen blijkbaar, als ze niet al te talrijk zijn, niet zoo heel veel kwaad, zooals een landbouwkenner mij laatst ook zei. En de natuurvriend kan met die ge ringe schade en deze weinig krachtige be strijding slechts blij zijn. Want was is er mooier dan zoo'n veld met allerlei gewassen van nut en ook niet zonder schoonheid, waar in de gloed der klaproozen glans heeft en kleur, leven en poëzie. Klaprozen en korenbloemen (welke laatste overigens in dit kleiland niet groeien, maar elders wel) zijn in deze velden van nut en economie de boden van het eigen, natuurlijke wilde leven, dat zooveel mogelijk bestreden wordt en in het belang van den landbouw ook bestreden moet worden, maar dat toch een plaatsje blijft innemen. Onkruid is het voor den nuchteren beschouwer, maar wie oog voor schoonheid heeft, ziet er toch wat meer in. In die felkleurige spikkeling tusschen r-ier0u,n en geel der ak'kers is z00'n afzonder lijke bloem ook van een zeer kort, verganke lijk leven, maar van treffende scheppings schoonheid in die korte levensduur. Juist de klaproos, dat felle stukje bloedrood leven, brengt ons het bekende Psalmwoord in de gedachte: Gelijk een bloem, die op het veld verheven wel sierlijk pronkt, maar kracht'loos s en teer. Wanneer de wind zich over 't veld Irhr, ?0T,°^n' dan knakt haar steel, haar schoonheid gaat verloren. Men kent en vindt ?f standplaats zelfs niet meer Maar in dien korten levenstijd heeft de bloem, de eene, en hebben de honderden, de duizenden met elkaar van andere een indruk van de wonderen Gods, ook in het onkruid op den akker gegeven en aan het kind een blik op iets moois gegund. In dien korten bloeitijd zijn ook de vruchten begonnen te rij pen, de kleine, kleine zaadjes, rijpend tot den nieuwen zomerdag. En als straks in September of in October noo- de herfstwind waait over de leege stop pelvelden en de aarde zich stilaan weer tot de winterrust bereidt, dan staat nog hier en daar een late klaproos op de velden, sierlijk pron kend, rood en vol gloed, laatste bode van den rijpen zomei', van zonnegloed en overdadig licht, een ding van schoonheid, een vreugd voor immer. Onkruid? Edel kruid! A. L. B. 1. Pc5fl Pc5 2. b6 ab6 3. d7 Pd.' 4. c7 en wint omdat Pb6 niet mogelijk is. - Oplossing eindspel 459. 1. Pa6 Pg6 (na 1Pd5 2. Pb4f en 1Pe6 2. Pc5f! enz.) of a. 2. Pb4f Kei (of Kc3 3. Pd5f en 4. c7 of 2. Kd4 3. c7 Pe7 4. Pc6f! of 2Ke2 3. Pd5) 3. f3f Ke5 4. c7 Pe7 5. Pc6f Kd6 6. Pe7 c7 7. Pfö en wint. a. 1Pe2 2. Kb2! c3f 3. Kal de eeftige goede zet) 3c2 4. Pd4f Kd2 5. Pc2 en 6. c7 en wint. Oplossing tweezet 346. 1. Ld6 dreigt aftrekschaak en 1. b2 2. Tc4 mat. 1. ed6 2. Te8 mat. 1. Dbl 2. Tel mat. 1. Dc3 2. Tc4 mat. 1. Dd4 2. Td4 mat. 1. De5 2. Te5 mat. 1. Df6 2. Tf4 mat. 1. Dg7 2. Tg4 mat. 1. Dh8 2. Th4 mat. ,Wm.. A i i-ii...m Probleem 347. (E. E. Westbury, le prijs Westburn Daily Mercury). 8 7 8 5 4 3 8 1 a bc defgh Tweezet. Eindspel 460. A. A. Troitzky. 7'm Wfr W: d TBr' 8 a bo de t g b Wit speelt en wint. Eindsnel 461. J. Hasek. I abtf defgh Wit speelt en maakt remise. De volgende partij is gespeeld door B. Leussen en O. Duras op het Scheve- nigsche tournooi in 1905. De eerste is een Hollander en sinds een tiental jaren gestorven. Vierpaardenspel. Oieten en sproeien. Het droge weer der laatste weken maakt gieten en sproeien tot ons dagelijksch werk Vooral in den bloementuin waar op een klein plekje grond dikwijls veel planten staan, ij de invloed \an droog weer al spoedig merk baar. Nt: is gieten en spuiten een eenvoudige bezigheid, maar daarom toch niet ieders werk. Het hoe en wanneer is vooral hierbij van veel belang. Onnoodig water geven doet meer kwaad dan goed, en voor diep worte lende gewassen zal het zelden noodig zijn daar deze wel instaat zijn voldoende vocht uit de onderste grondlagen op te nemen. Planten welke van droogte beginnen te lijden zullen dit gewoonlijk verraden door slaphan- gen of omkrullen; soms ook door ontijdig af vallen der bladeren. Veelal worden eerst de bloemen slap, daar deze als de meest teere bloemdeelen, zeer veel verdampen. Zoodra we bovengenoemde verschijnselen zien optre den moet'worden gegoten. Te vroeg gieten is niet goed, daar hierdoor een meer oppervlak kig wortelgestel gevormd wordt, zoodat deze planten, als gevolg daarvan, al spoedig van droogte hebben te lijden. Hetzelfde geldt ooit voor onze gazons. De beste wijze van water voorziening is door middel van een fijn ver stuivende gazonsproeier of broes. Het water moet als fijne druppels op d« planten en den grond komen. E>oor te sterke begieting ineen slaat de grond dicht, evenals bij stortregen. Wie in het bezit is van een tuinslang met fijne gazonssproeier kan deze zoowel over dag als 's avonds gebruiken. Door ook overdag te spuiten blijft de lucht vochtig in den tuin en lijden de planten niet door te sterke verdamping. Overigens is de beste tijd om te gieten of te spuiten in den laten namiddag of avond, wanneer het zon netje het water niet meer direct doet verdam pen. Het water heeft dan gelegenheid om diep in den bodem door te dringen en de planten kunnen nu voldoende opnemen om zich te her stellen. Letten we vooral op planten welke in potten, kuipen of bakken staan. Deze zullen vaak minstens 2 maal der dag flink moeten worden gegoten. Bovendien zullen we aan de zonzijde eenige bescherming aanbrengen om te voorkomen dat het zonnetje deze voorwen- oen ter sterk verhit. A. O. 1. e4 2. Pf3 3. Pc3 4. Lb5 5. 0-0 6. d3 7. Pe2 8. c3 9. Pg3 10. h3 eo Pc6 Pfö Lb4 0-0 dö Lg4 La5 Lbö Ld7 11. Lg5 Pe7? Hier was hö noodfg. Nu volgt een serie kracht- zetten van wit. 12. Lf6! Lbo 13. Phó! Dd7 Na 13. gfö volgt 14 Dd2 Kh8 15 Dhö Pf5 16. efü Tg8 17. P!ö Tg7 18. Pgö en wint. 14. Ph7 hö 15. Pg5ü Op hg5 volgt 16. Dhó en Pf5 met ondekbaar mat. 15Pgö 16. Dh5 Tfb3 17. Dhö Kf8 18. Ph7f Zwart gaf op. Nog mooier had zwart met 18. Peöff Ke8 19. Df8 Pf8 20. Pg7 verstikt mat kunnen winnen. Men ziet, da tdeze Hol lander een speler van respectale kracht was. Wij vonden deze partij in een ons onbekend stuk courant. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1180 (A. Fischer). Stand. Zw. 12 sch. op: 4, 9, 12,13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 24, 35. W. 12 sch. op: 21, 25, 26, 28, 29, 31, 33, 37, 38, 47, 48, 50. Oplossing. 1. 48—42 1. 16 36 2. 37—31 2. 36 27 3. 38-32 3. 27:38 4. 28-23 4. 19 39 5. 42 44 5. 24 33 6- 26-21 6. 17:26 7. 44—40 7. 35 44 8. 50 10 8. 4 15 9. 25 3! Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 47. Maar ofschoon ze elkander op eerewoord beloofd hadden om niets, heelmaal niets te verklappen van hun groote voornemens, kun nen ze toch niet nalaten om tegen hun klasse- genootjes een heel klein beetje op te scheppen over hun groot geheim, ,,'t Zal wat zijn als het voor de heeren komt", plagen de schoolmak kers, die denken dat Oscar en Ot hen voor den gek willen houden. 48. Maar de broertjes Oester zijn er hee'e* maal van vervuld en onder de les elkander telkens knipoogjes te geven of "u teren elkaar toe: „Dat duurt zoolang niet me*' )o! En het kan hen niets schelen, wanneer to twintig en Oscar vijftien fouten blijkt i maakt te hebben in zijn dictée. Ze waren immers met hun hoofd heelemaal niet bij-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6