wA wê- Qemeaüecadea Vafi'Ukialclit 4fieutiiatk£? PUROL er op !Butgedifkc Stand Voor de Huisvrouw. RugpijnNieren Pillen 1 Raadsel Koekje Uit onze Staatsmachine Uit de partij. In den wedstrijd om het cl^k pioenschap van Nederland tussci Haarlem en Rotterdam, kwam in partij Möllenkamp—v. Engelen de tiende positie voor: Zw. 7 sch. op: 9, 13, 16, 19, 22, ^3, ~4. W. 7 sch. op: 25, 33, 35, 36, 37, 43, io. Dit was de parti', die de beslissing tnoest brengen. Als Zwart won was Haarlem kapioen. De heer van Dartelen teekent bij dit partijgedeelte het volgende aan: In deze stelling heeft Zwart voordeel. Om echter dit voordeel in winst om te zetten, wordt groote omzichtigheid en een wiskundig juiste keuze der te spelen zetten vereischt. Wit: Zwart: 23—28! 43—39 Gedwongen. 23 Op 1318 zou Wit gewonnen hebben door 25—20; 39—34 en 35 2 met dam. 45—40 Wel de beste, want op 36 —31 of 37—31 volgt 16—21 en later 2127. 9—14 Zwart 23—29 gaat natuurlijk niet wegens 3934 en 25 23, ter wijl op 1319 dam volgt door 25—20; 39—34 en 35 2. 41 16—211 Het offer 35—30 en daarna 33 29 geeft nu niet; daarom speelde Zwart schijf 13 niet op! 34—30 13—19 39—34 Gedwongen. Op 3731 of 3631 was natuurlijk 23—29 gevolgd. 28:39 34:43 21J27! 43—39 Op 43—38 volgt Zwart 22—28! 23-29! 37—31A 27—32 31—26 22—27 36—31 Aan schijfverlies ontkomt Wit niet! 27 :36 26—21 36—41 21—16 41—46! 39—34 Gedwongen. Op 16—11 wint Zwart onmiddellijk door 29—33 enz. 29 40 35 44 24 35 Een tweede schijfwinst. 16—11 32—38 11—7 46—23 1 Gedwongen. 23-45 1—6 38—42 44—39 42—47 6—28 42—33 28—37 33 50 25—20 14 25 31 5 Wit geeft op! A. Op 39—33 zou Zwart als volgt ge wonnen hebben: 39—33 29 38 37—32 38—43 32 21 43 -49 21—16 22—27 36—31 27 36 16-11 14—20 25 23 49 16 30 19 16 24 23-18 24— 8 35—30 8 35 18—12 35— 2 en wint. Een bijzonder fraai spelgedeelte, waarin Zwart, hoewel onder „hoog spanning' spelende, zijn tegenstander geen schijn van kans gaf en de partij ab soluut foutloos in winst omzette. De volgende combinatie is van den bekenden Franschen dammer Sonier. v//M. p- -gg 1 m%. Zw. io sch. op 7, 9, 12, 13, 17, 19, 20, 23, "24, Sb. W. 10 seh. op: 27, 28, 32, 33, 34, 39, 40, *4, 45. «Wit speelde eerst 2722, zwart dwin gende tot 7—11. Hierna volgde: 1. <c9 1 91 OQ 2. 42—38 M 3. 34—29 4. 44—39! 5. 28:37 6. 32: 3! Ter oplossing voor deze week: 'leem 1181 van Laberge (Canada). 2. 33:42 3. 23 43 4. 35:33 5. 17:28 Zw. 2 sch. op: 26, 32. W. 3 sch. op: 8, 15,42. Wit is aan zet en wint dit eindspel in alle varianten. Men zoeke er aandachtig naar. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Zomertijd! Vlekkentijd ocharm! Ik kreeg brieven bij bosjes: Teervlekken! Wat doe ik daaraan? Vruchtenvlekken! Hoe krijg ik die weg? Help me! Geef mij raad! 't Is zoo jammer van de leuke zomerkleeren! Ik heb innig medelijden met u allen- leer tijd is een booze tijd: alom teert men wegen en bruggen! De kinderen fietsen of loopen er langs en in minder dan geen djd zijn de kinderen mitsgaders hun broekjes, jurkjes en kousen lustig meegeteerd! Heb je ze net van top tot teen verschoond, dan gaan ze met buurkinderen kersen eten of helpen bij de bessenpluk enna 10 minuten is Holland weer in last: ze zitten van onder tot boven met vruchtenvlekken Het zijn beide: teer- en vruchtenvlekken kwelgeesten van de kwaadste soort! Teervlekken kunt u met vprwarmde witte terpentijn bestrijden, soms ook met spiritus. Verwarm de terpentijn au bain Marie. Maar doe het heel voorzichtig, want is er vuur in de buurt, dan is er brandgevaar. Houdt dus eerst de terpentijn weg tot uw water kokend is; draai dan gas- of petroleumstel uit en zet daarna uw fleschje terpentijn in het hee- te bad. Denk er voorts om, dat terpentijn, spiritus en andere alcoholstoffen oplossend werken op vernis, lak, verf e d., en dat men dus teervlekken niet overal uit kan halen zonder de grondstoffen te beschadigen. Wan neer u daar van te voren geen aandacht aan besteedt, kan het middel erger blijken dan de kwaal Zijn de teervlekken oud en hard geworden, dan moet u ze eerst weken met warm water, warme olijfolie en reuzel; daarna zeepsop en met terpentijn af; ten slotte spoelt u ze uit met schoon water. Er is nog een middeltje, dat vooral bij ouderwetsche menschen zeer in trek is, doch waar ik zelf weinig resultaat van heb ge zien, dat is: de teervlek bestrijken met een papje van een eierdooier en terpentijn. Laat dit er een uur op liggen; daarna krr.bt u de droge korst, waar de teer dan in opgelost moet wezen, weg en wascht de plek na met heet water. Ik heb ook eens iemand bezig gezien met de teervlek om te naaien met een witte draad en daarbinnen het geel van een ei te leggen, dus geen papje en geen terpentijn. Men liet die eierdooier indrogen en waschte later de vlek met een lauw zeepsopje uit. Nóg weer een andere manier is om de teervlek goed in te smeren met boter en groene zeepdit even er op te laten liggen en daarna flink uit te wasschen. Ziezoo, daar hebt u eenige middeltjes! Ik zou u raden: als u veel met teer bevlekte kinderen of broekjes heeft, pas dan op ieder een andere methode toe en neem zoo de proef welke reactie het meest afdoende is. Succes! Nu de vruchtenvlekken! Deze krijgt u dikwijls weg met schoon water, dus: gewoon het gansche kleedingstuk in een waschkom stoppen! Maar niet alle weefsels kunnen tegen water; uit dergelijke krijgt u de vlek me: absoluten alcohol weg. Zorg er voor, dat hij absoluut is; als u het fleschje laat open staan en er komt dus water bij (uit de lucht), dan geeft de vlek een kring! Hoe verscher de vlek is, hoe meer kans, dat u haar weg krijgt. Koud water i^ te prefereeren boven warm of lauw; want anders krimpt de stof op de plaats van de vlek. Wanneer u er subiet bij kunt zijn, dan behoeft u niet anders te doen dan de stof met de vlek strak ovef een kom spannen en precies op de vlek een straal koud of bijna koud water gieten, dan giet u de vlek er uit! Sommige menschen gieten melk op een vruchtenvlek, nadat zij de stof strak spanden; maar voor dat middeltje voel ik niets; want dan moet naderhand de melkvlek er weer uit! (met benzine en verdunde geest van salmiak!). Heeft u bij den inmaak vruchtenvlekken op uw handen gekregen, die er met gewoon was schen niet af te krijgen zijn, dan moet u even de handen in karnemelk wasschen of wat zandzeep of puimzeep gebruiken. Ook met spiritus, eau de Cologne, jenever of brandewijn kunt u vruchtenvlekken weg- krijgen; u moet ze dan direct n& deze kuur uitwasschen in koud water zonder zeep. Heeft u vruchtenvlekken in witte stoffen ge kregen, dan kunt u ze „uitzwavelen u maakt de vlek vochtig en houdt ze daarna boven zwaveldamp; om deze te krijgen, moet u in een jampotje een stukje zwavel aansteken, dan spant u de gevlekte stof boven de opening van 't potje; later spoelt u t geval in koud water na. Nog werd mij gevraagd of men witte stroo- hoeden zelf reinigen kan. Zeer zeker is dat mogelijk. Torn eerst alle garneering van en voerig uit den hoed; borstel hem vervolgens van binnen en van buiten met lauw water en zuringzout af. Neem niet meer dan 1030 gram zuringzout en wees uiterst voorzichtig, want zuringzout behoort tot de zwaarste ver giften. Berg het dus heel veilig op, zoodat anderen er niet bij kunnen komen en zet er duidelijk leesbaar een etiket op met: vergift! Neem iederen keer een klein beetje zuringzout aan uw borstel en wrijf hiermede den hoed in; borstel het er dan weer met lauw water afverversch telkens het water. Daarna moet u met nieuw lauw water al het zuringzout er volkomen uitborstelen, want anders tast het zou het stroo aan. Is de hied niet bijzonder mooi of kostbaar houdt hem dan gerust even onder de kraan en spoel hem zóó flink uit; alleen wordt het stroo hier tamelijk hard van. Droog den hoed vervolgens met een schoonen doek, breng hem in het gewenschte model en leg hem te drogen. Iets naar aanleiding van Naturalisatie Volgens det Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenenschap kan een niet-Neder- lander het Nederlanderschap verwerven, wanneer hij genaturaliseerd wordt. Deze na turalisatie wordt verkregen door het in wer king treden van een wet, waarbij zij verleend wordt. Voor deze naturalisatie is verschul digd een bedrag naar gelang van den aan slag in de inkomstenbelasting, varieerend tusschen tweehonderd en duizend gulden. Degenen, die het Nederlanderschap hebben verloren en het weer willen bezitten, betalen een vast bedrag n.1. 200. In bepaalae geval len ook heelemaal niets. Nu is het heel wel denkbaar, dat iemand het Nederlanderschap begeert. Dat een vreemdeling, die zich hier te lande vestigt, er zijn broodwinning heeft, met een Nederiand- sche vrouw huwt, kinderen krijgt, die Neder- landsch worden opgevoed, het Nederlander schap begeert is, zeer begrijpelijk. Maar der gelijke logische gevallen waren bij te bren gen. Naar aanleiding van het verzoek om natu ralisatie door een vreemdelinge gedaan heeft tusschen de commissie van rapporteurs en den Minister van Justitie over het bewuste naturalisatie-wetsontwerp een schriftelijke gedachtenwisseling plaats gehad, die we hier om de curiositeit nader willen bezien. Voorop ga een herinnering aan de boven genoemde wet, die in artikel zeven zegt, dat het Nederlanderschap o.a. wordt verloren door zonder verlof van de Kroon zich te be geven in vreemden krijgs- of staatsdienst. De bewuste verzoekster nu, die het Nederlander schap verlangt, is in Oostenrijkschen staats dienst, ze bekleedt de functie van secreta resse aan een Oostenrijksch gezantschap. Fei telijk zou ze dus aanstonds weer geacht kun nen worden het Nederlanderschap verloren te hebben. Maar de regeering zal aanstonds bij Koninklijk Besluit aan de verzoekster ver gunning verkenen om in Oostenrijkschen Staatsdienst te blijven. Door de bedoelde com missie nu werd gevraagd of het niet veeleer op den weg van de verzoekster zou liggen om het onderdaanschap te verwerven van den Staat in wiens dienst ze is en wil blijven. Uit het antwoord van den Minister blijkt, dat de moeder van de verzoekster een Nederlaridsche is; dat ze zelf zich Nederlandsche gevoelt en niet voornemen is Nederland te verlaten. Naar aanleiding van dit zeer bijzondere ge val worden door de commissie van rappor teurs enkele vragen omtrent naturalisatie in het algemeen aan de orde gesteld. Wordt de naturalisatie niet al te gemakkelijk verleend? De gronden daarvoor aangevoerd doen maar al te veel blijken van het persoonlijk belang van de aanvragers zelf en niet van de wen- schelijkheid voor den Nederlandschen Staat. Ook dit laatste dient vooral niet minder in aanmerking te komen. Een en ander wordt geacht in strijd te zijn met den considerans, die bij de naturalisatiewetten gebruikelijk is en waarin de voornaamste beweegreden der wet niet tot uitdrukking worden gebracht. Niet de omstandigheid, dat zekere personen een natu- ralisatieverzoek hebben ingediend onder over legging van de vereischte bewijsstukken, moet den grond vormen, waarop de wetgever tot naturalisatie overgaat, doch als een essentieel element dus meent men moet daar de overtuiging bijkomen, dat de aangevraagde naturalisatie ook voor den Nederlandschen Staat gewenscht is. Door deze meening wordt duidelijk het bb- lang voor den Staat vooropgesteld. Daar voor is veel te zeggen. Men kan zich natuur lijk tevreden stellen met de verwachting, dat de bedoelde personen zich zullen gedragen als goede Nederlanders. Is dat echter vol doende? De minister heeft op deze vraag geantwoord, dat naturalisatie niet al te ge makkelijk en slechts na grondig onderzoek en gezette overweging wordt verleend. In den regel, aldus de minister, verdient het aanbe veling, dat duurzaam in Nederland gevestig de vreemdelingen, die van behoorlijk maat schappelijk gedrag blijken, nadat zij hier ook zijn ingeleefd, door naturalisatie met de rebhten tevens de plichten van het Nederlan derschap deelachtig worden. Daarom acht de minister, dat het verleenen van naturalisa tie om de wijze, waarop zulks geschiedt, in het algemeen belang is, zij het ook, dat goed deels persoonlijk belang de verzoekers tot het doen van hun verzoek kon hebben bewogen De minister meent verder, dat het geen aan beveling verdient om vast te leggen, dat een nautralisatie geschiedt op grond van de wen- schelijkheid daarvan voor den Nederland schen Staat. Immers daardoor zouden ze on willekeurig komen te vallen onder artikel vier der bedoelde wet, dat zegt, dat naturali satie ook plaats kan hebben om redenen \*m staatsbelang, waarbij de gansche procedure niet noodig is en bovendien wordt snedig op gemerkt, „dat de overigens eerzame verzoe kers aldus met te veel onderscheiding behan deld worden". Uit de gevoerde gedachtenwisseling blijkt dus, dat men kan uitgaan van het stand punt: dan slechts naturalisatie als dat wen- schelijk is voor den Nederlandschen Staat of in alle gevallen, wanneer deze geen bezwaar voor den Staat oplevert. Rheumatiek komt noodeloos veel voor. Weersveranderingen zijn er gedeeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt veroor zaakt door afzettingen vart urinezuur in de gewrichten, en deze afzettingen kun nen niet gescheiden, als de nieren be hoorlijk werken en het urinezuur af scheiden. Pas daarom op! Tocht, een gevatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering van het bloed. Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumatische pijnen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het spe ciale niermiddel tegen rugpijn, urine- kwalen, hoofdpijn en duizeligheid, rheu matiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narig heid. Bij alle drogis_ten enz. 1.75 p. flacon. volking.niet katholiek is, in verband waar mede men de hoop uitsprak, dat bij de a.s. Wethoudersverkiezing in de vacature van wijlen den heer K. Winkel wederom een Protestant zou worden gekozen, waardoor het College van B. en W. weer gelijk van samenstelling zou zijn als voorheen n.1. 2 katholieke leden en 1 niet-katholiek lid. In de gehouden raadsvergadering werd echter met 4 van de 7 stemmen gekozen de heer J. van Berkel (r.-k.) Nadat de voorzitter den heer Van Berkel had geluk gewenscht met zijn benoeming, drukte hij wel eenigszins zijn spijt uit, dat niet aan het verlangen van het niet-katholie- ke deel der bevolking is tegemoet gekomen. Spr. hoopte echter, dat dit aan de samenwer king geen afbreuk zal doen. Bij de rondvraag kwamen de heeren Hel der en Weeder op de benoeming terug Eerstgenoemde verklaarde, dat het hem bij zonder is tegengevallen, dat de kleinste frac tie geen wethouder is gegeven. Een groote partij is volgens spr. verplicht met de belan gen der kleinste groep rekening te houden. Spr. betreurde deze boycot ten zeerste. De heer Weeder zeide, dat deze benoeming hem en een deel der gemeentenaren ten zeer ste spijt, hoewel hij aan de capaciteiten van den benoemde niet te kort wilde doen. Spr. is 12 jaar lid van den raad geweest en heeft ondanks verschil van inzicht altijd loyaal met de meerderheid samengewerkt. Thans dringt men deze groep echter in de oppositie, waardoor de verhoudingen onnoo- dig verscherpt worden. Al zal de oppositie loyaal zijn, toch is hiermede de positie van de tninderheidsfractie een geheel andere ge worden. De voorzitter zeide zich in deze feitelijk on zijdig te moeten houden. Toch had spr. het in het belang van een degelijke samenwerking beter gevonden, wanneer bij deze wethouders benoeming een andere weg was gevolgd. De heer Weeder zeide nog, dat z.i een ge heel katholiek college niet voldoende de be langen van het n iet-katholieke deel der ge meente kan behartigen. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. OUDE NIEDORP (Juni). Geboren: Divera Catharina Geertrui- da, d. v. Adrianus Simon Groot en Elisabeth Verduin. Elisabeth Maria, d. v. Johannes de Groot en Cornelia Petronella Grootjes. Veronica Petronella, d. v. Adrianus Mooij en Maria Jong. Marianneke, d. v. Hendrik Blanken en lansje Bakker. Overleden: Louise Schmidt, wed. v. Petrus Baars, 83 jaar. Theodorus Terra, wedn. v. Trijntje Langedijk, 73 jaar. WOGNUM. Aan den gemeenteraad alhier was een ver zoekschrift gericht van de Protestantsche Kiesvereeniging, waarin gewezen werd op het feit, dat ongeveer een derde deel der fce- SCHOORL (Juni). Geboren: Cornelis, z. v. Gerrit Druij- ven en Paulina Coset. Pieter, z. v. Pieter Sevenhuijsen en Maartje Hoogvorst. Guurtje Adina, d. v. Johannes Stam en Grietje Roozendaal. Maria, d. v. Johan nes Wijnker en Anna Mooij. G e t r o u w d: Jan de Haas en Justina Cornelia Graaff. Jacobus Kuitwaard en Trijntje Dalenberg. Johannes Cornelis Kok en Aaftje Schoorl. Overleden: Cornelia Praat, echtg. van Jacobus Gerardus Leijdekkers. ZUID-SCHARWOUDE (Juni). G e b o r e n: Anthonius, z. v. Johannes Schotten en Maria van Kleef. Jacobus Bernardus, z. v. Johannes Frederiks en Emma Beemsterboer. Getrouwd: Jacob Berkhout en Aloista Brunovsky. Maathijs Kasten en Bregje de Vries. Overleden: Trijntje Veld, oud 47 jaar, echtg. van Simon Groen. HARENKARSPEL (Juni). Geboren: Jozef, z. v. Dirk Bakker en Cornelia Bleeker. Adrianus Cornelis, z. v. Cornelis Jacobus Bes en Anna Margaretha Bommer. Simon Johannes, z. v. Willem Jong en Johanna Hessing. Gerardus Nicolaas, z. v. Nicolaas Cornelis Hof en Maria Catharina Johanna Giebels. Cornelis Petrus, z. v. Pieter Meester en Maria Schui temaker. Gehuwd: Willem Bruin en Trijntje Zutt. Simon Groen, wedn. v. Cornelia Schrama, en Maria Molenaar. Cornelis Kaag en Trijntje Schouten. Overleden: Maria Stoop, oud 32 iaar, echtg. v. Nicolaas Johannes Zutt. Willem Kok, oud 59 jaren, wedn. van Antje Fransen. Aafje Pankras, oud 16 jaren. Catharina Bruin, oud 21 jaren. Corne lis Roozendaal, oud 57 jaren. L1MMEN (Juni). Geboren: Maria Jacoba d. v. Jac. Pep* ping en M. J. Res. Catharina Geertruida d. v. C. Glorie en M. J. Verver. Johanna Maria d. van A. Vennik en J. M. Appel. Margaretha Maria d. van S. Groentjes en C. T. Dekker. Margaretha d. van Th. Hol- lander en M. Glorie. Getrouwd: P. Schuljt te Heemskerk ea S. P. de Roode. Overleden: A. Mors 74 jaar, wedn. v. M. Buter. E. C. Duin 72 jaar. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1- V L A O L A M A A M E R 0 A R F 2. Theems, Ems, mest, thee, Eem. 3. Schoor, steen; schoorsteen. 4. Grootvaders honden heeten Ami en Smöusje. (Amiens). Wist jij, dat Oom Bob arm en ziek teruggekeerd was? (Barmen). Luid schallen de trompetten ter op luistering van het feest. (Halle). Oom Jo bood u blinkend koperwerk te koop. (Dublin). Voor kleineren. 1. Boot Boerenkool, boer beek gier brem Anna k r om kous grot zaal 2. Een roos (doornen). 3. Bed, rog; bedrog. 4. Kalkoen, pelikaan, rietvink, spreeuw roodborstje. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Vul deze 16 vakjes in met: 2A3E102G2K2L1M1S2T maar doe het zóó, dat je van linki naar rechts en van boven naar be neden leest: lo iets, waaruit een plantje groeien kan. 2o een ambtelijk gewaad 3o een eigenaardig dier. 4o het tegenovei gesteld van druk, wild. 2. Verborgen plaatsen in ons land. Verschillende menschen geloofden hem niet, al sprak hij ditmaal de waarheid. Moeten hier meloenen bezorgd wor den of heb ik dat mis? (2) Het kaif en het veulen dartelden in do wei. (2) Kom je me halen, To, of heb je geen tijd? Zal ik Hein of Piet soms roepen? (2) 3. Mijn geheel noemt een plaats ir Noord-Brabant, welke mot 10 let* ters geschreven wordt. Een 6, 1, 2, 3, is een mooie bloem. 3, 4, 8, 9, 10 is het tegenovergestelde van zoet. Een 7, 5. 5, 3, 10, 5, 6 is een plant. 4,1, 2, 3 is een verkorte meisjesnaam. Een 3, 1, 5, 3 is gebak. 4. Voeg een viervoetig dier en een dorp in Gelderland samen, dan krijg je een plaats in Drente. Voor kleineren. 1. Ik ben een echte pronker, Je kent mij vast: een Vaak spreid ik fier mijn staart uit. Noem mij nu maar eens gauw! 2. Maak vogels van: rek aan i hals pont aal vore o lek a nok 3. Mijn eerste is een guit, mijn tweede een deel van een stad en mijn ge heel ligt in de prov. Utrecht. 4. Ladderraadsel. lo (bovenste) sport een gestreept, viervoetig dier. 2o sport een stad in Noord-Brabant. 3o sport een voertuig. 4o sport een deel van den dag. 5o sport een boom 6o sport een insect. 7o sport een visch. De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste letters vormen van boven naar beneden gelezen den naam van een bloem. (Nadruk verboden)., s. X X X X X X X

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7