EN 31 Gij zijt voor Internationale Ontwapening v Toont het dan nu Petitiounementvoirinternationaleontwapeniig DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. J%0. 16*1 Directeur: C. KRAK. MAANDAG 13 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. SxigtliikscfiOveczicht van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Adres: Naam: Adres Naam: Adres: Naam Adres:. ONGEVAL OP DE RENBAAN TE STUTTGART. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. In dit nummer van ons blad vindt U opnieuw het formulier voor Internatio naal Ontwapening afgedrukt, dat de Ne- derlandsche Dagbladpers sinds enkele dagen aan haar lezers aanbiedt. Wij vragen al diegenen, die dat nog niet gedaan hebben: Teeken het nu da delijk. Doe 't vanavond nog. Teeken het met Uw huisgenooten en Uw dienstper soneel. Alleen, die ouder dan 18 jaar zijn, wordt dit gevra.gd. Het is maar een klein steentje, dat wij elk voor ons kun nen bijdragen maar het is onmisbaar. Het helpt tot het optrekken van een machtig gebouw. Dagelijks wast de stroom van getee- kende formulieren, die de bureaus van dt Nederlandsche Dagbladpers binnen stroomt. Is het Uwe er bij? Zoo niet, wacht dan geen moment langer, en voeg het er aan toe .Hoe vaak hebt gij niet gedacht en gezegd: wat kan ik doen om een einde aan den oorlogskanker te - helpen maken. Welnu: Dit kunt gij doen. Doe het dan ook zonder aarzelen, zonder uitstellen. Spreek er met Uw fa milieleden, vrienden en kennissen over. Zorg dat er overal over gesproken wordt, dat de wassende stroom steeds machti ger wordt. Ook dat kunt gij doen. Ieder Dagblad weet, dat zijn lezers zijn beste en trouwste propagandisten zijn. Wij ook. Wij roepen U thans te hulp om als propagandisten op te tre den, niet voor ons blad, maar voor een zaak die door alle dabladcn in Neder land bevorderd en nagestreefd wordt: het Petititonnement aan Geneve tot een machtig succes te maken. Gij zijt toch voorstander, Internatio nale Ontwapening? Natuurlijk zijt gij dat. Dan is het ook zeker Uw plicht hierbij te helpen. Weet gij, dat de jaarlijksche uitgaven der naties aan bewapening nu, in 1931, tien milliard bedragen? Tien duizend millioen guldens? Beseft gij hoeveel er ten goede gedaan zou kunnen worden als dit fabuleuse bedrag aan orbouw in- plaats van vernietiging besteed werd? Hei is duidelijk genoeg. Welnu, met dat doel komt de Ontwapeningsconferentie straks in Genève bijeen. Als zij den uit gesproken wil der Volken achter zich heefte, zal zij slagen, omdat zij dan moet. De staatslieden, die in Genève bijeen plegen te komen, hebben dat zelf steeds duidelijker gevoeld, en het geuit, zij hebben gevraagd, telkens dringender, om de uiting van onzen wiJ, van Uw vil. Nederland moet daarin een voorbeeld geven. Helpt ons toonen. hoe ernstig wij dat willen .hoezeer wij ervan overtuigd zijn, dat dit moet gebeuren! Denkt aan Uw kinderen! „De mislukking van deze Ontwape- ningscoiferentie zou een ramp zijn", heeft de Nederlandsche voorzitter van de Voorbereidende Commissie in Genève, Loudon, gezegd. Dat is het waarschuwend woord van een man die den toestand kent. Wij mogen geen poging achterwege laten, om die ramp te helpen voorkomen. En wat wij U daartoe vragen is toch wel heel eenvoudig. Teekent het formu lier, zendt het aan ons per post (ïvet kan als drukwerk verzonden worden zoodat de kosten precies IK cent bedragen), of bezorgt het aan ons bureaus of bij onze agenten. Of geef het aan den be zorger* van ons blad mee. Denk aan de tallooze millioenen, die sneuvelden in den vorigen oorlog, aan diè andere tallooze millioenen, die voor het leven verminkt werden of in krank zinnigengestichten belandden. Denkt ook aan de verschrikkelijke ontwrich ting der gansche wereld, die er het ge volg van is geweest. De voortdurende wedstrijd in bewa pening mag niet blijven voortgaan! Er moet een einde aan komen! Er zal een einde aan komen, >ls wij allen onzen wil daartoe zetten. Lakschheid, onverschilligheid, scepti cisme, kuddegeest vormen den voedings bodem voor een volgenden oorlog, die nog veel ontzetfender dan de vorige zou zijn, die de vernietiging van Europa zou beteekenen. Aan die lakschheid maakt gij U mede schuldig ,als gij dit Petitionnement niet teekent. Het Nederlandsche volk is vredelie vend, wil Internationale Ontwapening. Gij wilt dat dus ook. Welnu toon het! Toon het ons nu! Uw stem kan niet gemist worden! DE VREDES- EN ONTWAPENINGS DEMONSTRATIE TE LONDEN. In de dagen van thans, nu er over de we reld een golf van afschuw van den oorlog gaat en als gevolg daarvan onze dagbladen geregeld opwekken tot teekening van het petitionnement vóór den vrede, trekt een de monstratie zooals die Zaterdag te Londen is gehouden, reeds dagen van te voren de aan dacht. Niet alleen om het doel der samen-! komst, maar ook om de mannen die er het woord voerden, mannen van internationale* bekendheid, n.1. MacDonald, Lloyd George en Baldwin. Geen wonder dus, dat de groote Alberthal, die elfduizend zitplaatsen heeft, tot in alle hoeken gevuld was. De luistergrage menig te werd echter niet zoo heel gauw bevre digd, want vóór de redevoering aanvingen, had er een incident plaats. Een vrouw stond n.1. plotseling op en wierp me stinkbommen naar den minister-president MacDonald. Een dezer bommen viel vlak bij Lloyd Geor ge neer, waar hij exploideerde. De zaalwach ters stortten zich op de vrouw en verwijder den haar uit de zaal, waarbij zij hevigen te genstand bood en nog meer stinkbommen wierp. De ontwapeningsvrienden waren tegen 2 uur aan de oevers van den Theems bijeenge komen. In gesloten gelederen marcheerden zij naar den'Alberthall. In den stoet zag men ook een groep van 56 vrouwen, die de leden van den Volkenbond verbeelden. Talrijke le den van het corps diplomatique waren aan wezig. De vergadering werd geopend door maar schalk sir Wiliam Robertson, die een verma ning uitsprak voor de staatslieden om de te genwoordige stemming in de wereld uit te buiten en maatregelen te nemen ter voor koming van toekomstige slachtingen. De eerste groofe* redevoering was van Mac Donald, den Britsche premier, die verleden week wegens een lichte ongesteldheid eenige dagen de kamer had moeten houden, maar die zijn aangekondigde rede toch wilde hou den. Op populaire wijze vertelde hij van In ternationale verdragen en gaf als zijn mee ning te kennen, dat de ontwapening op grond van dergelijke overeenkomsten dient te ge schieden. Engeland kan niet alleen verder- ontwapenen. Veiligheid is niet het ge g van bewapeningen, maar daarvan, dat men die oorzaken wegneemt, die tot dusverre tot oorlogen gevoerd hebben. Engeland is om der wille van zijn eer verplicht een vermin dering van bewapeningen tot stand te bren- geji. - Baldwin wees op de verplichtingen, die Engeland op grond van de verdragen heeft ten opzichte van de ontwapening. Lloyd George herinnerde eveneens aan de bestaande verdragen en legde den nadruk op de pogingen, die Engeland tot dusverre gedaan had in de richting van ontwapening. Verder sprak Lloyd George over de groote werkloosheid, die een gevolg is geweest van dien oorlog, wees op de hooge bewapenings uitgaven van tegenwoordig en verklaarde ten slotte, dat ontwapening slechts mogelijk is, wanneer de menschen werkelijk den oor log uit ganscher harte afwijzen. Onder grooten bijval (ook van de luister aars in Hydepark wien het volgen der rede voeringen door luidsprekers mogelijk was gemaakt), werd ten slotte een motie aange nomen, waarin de a.s. ontwapeningsconfe rentie wordt begroet en de regeeringen wor den opgeroepen om alles te doen wat in hun macht is om een werkelijke vermindering der legers, der vlooten en der luchtstrijdkrachten van de wereld1 tot stand te brengen. Hopen we, dat de weerklank van deze en andere ontwapeningsbetoogingen zal door dringen tot de groote vredesconferentie, die in 1932 zal worden gehouden. DRAMA BIJ DE ZEDENPOLITIE TE HAMBURG. Lijken van twee vrouwelijke be ambten gevonden. Aan het strand van het eiland Pellworm zijn Donderdagnamiddag de lijken van twee vrouwen gevonden. Naast de dooden lag wat bagage, de gezichten waren met een doek bedekt. Het ingestelde onderzoek leidde tot de conclusie, dat de dood blijkbaar door een snelwerkend vergif ingetreden was. Bij identificatie der lijken bleek men te doen te hebben met twee vrouwelijke politie-beamb- ten uit Hamburg, die de vorige week Vrijdag op Pellworm waren aangekomen en daar direct door haar gefeserveerde houding wa ren opgevallen. Zaterdagmorgen hadden zij haar pension verlaten met de mededeeling, dat zij naar het postkantoor gingen. Wolff's Noord-Duitsche provinciale dienst verneemt over dit drama nog het volgende: Beide vrouwen waren beambten der zeden politie en hadden onaangenaamheden in den dienst gehad. In een schrijven aan den chef der crimineele politie moeten zij de motieven, die haar tot het besluit om een einde aan baar leven te maken gebracht hebben, uit voerig hebben uiteengezet. Tusschen de beide beambten en de leidster der vrouwelijke po- liti, mevrouw Erkens, hadden reeds sedert langen tijd persoonlijke tegenstellingen be staan, die herhaaldelijk tot scherpe botsingen hadden geleid. Beide vrouwen moeten meer malen om overplaatsing of ontslag uit den dienst hebben gevraagd, doch steeds had men op haar verzoek afwijzend beschikt, daar men haar als zeer bekwame beambten niet wilde missen. De positie van mevrouw Erkens, een inter nationaal bekende politie-beambte, schijnt ge schokt te zijn. Men spreekt er reeds over dat mevrouw Erkens Hamburg zal verlaten en naar Zuid-Duitschland zal terugkeeren. WEER EEN PROCES TEGEN EEN MINISTER. Te Berlijn is Zaterdagmorgen het pro- 'ces begonnen tegen dr. Anton Franzen, den Brunswijkschen minister van bin- nenlandsche zaken. Hij wordt beschul digd op 13 October 1930 den landbouwer Guth die na een arrestatie een verkeer den naam had opgegeven (hij beweerde het lid van den Pruisischen Landdag Lohse te zijn) begunstigd te hebben om hem zijn straf te doen ontloopen. Het is de eerste keer, dat een actief Duitvch staatsminister zich voor een rechtbank te verantwoorden heeft. Naam: DE AARTSBISSCHOP VAN ZWEDEN OVERLEDEN. De aartsbisschop van Zweden, dr. Söder- blom, is gistermiddag overleden. Hij was verleden week in een ziekenhuis te Stockholm opgenomen, waar hij een darmoperatie heeft ondergaan. Na het slagen dier operatie deel de de dienstdoende arts den persvertegen woordigers mede, dat de toestand van den aartsbisschop vrij goed was. Tegen vier uur kreeg dr. Söderblom een aanval van hart zwakte, ten gevolge waarvan hij om 5 uur is overleden. Dr. Söderblom is 65 jaar oud ge worden. Verleden jaar ontving de thans ont slapene den Nobelprijs. Sinds 1918 is hij aartsbisschop van Upsala geweest. DE ONRUST IN SPANJE. De internationale telefoonverbin dingen verwoest. Volgens een bericht uit Madrid hebben de stakende telefoonemployes de internationale telefoonverbindingen verwoest. De telefoni sche verbindingen van Spanje met alle Euro- peesche landen, met uitzondering van Portu gal, zijn verbroken. NAT.-SOCIALISTISCH BLAD VERBODEN. Overeenkomstig een verzoek van den rijks minister van binnenlandsche zaken is het te München verschijnende nationaal-socialistl sche orgaan „Völkische Beobachter" in zijn uitgave voor Beieren en het Rijk verboden voor den tijd van drie weken. DE STRIJD TUSSCHEN DEN PAUS EN HET FASCISME. De leiding van de Katholieke Actie naar Vaticaanstad? De „Lavoro Fascista" meldt, dat de lei ding van de Italiaansche katholieke Actie voornemens is te verhuizen naar Vaticaan stad. Het fascistische blad verklaart, in dit verband, dat men thans eerst recht zal op passen en de dingen bij hun waren naam zal noemen. OVERSTROOMINGEN IN HANNOVER. Doorbraak van dijken. Men schen verdronken. De schade, door het hoogewater, den regenval en de storm in het onder-Elbe- gebied veroorzaakt, is gedeeltelijk nog grooter dan men aanvankelijk dacht. Ook verschillende menschenlevens gin gen verloren. Bij Rendsburg zijn op ver schillende plaatsen de dijken doorge broken en uitgestrekte vlakten zijn on- dergeloopen. Een gedeelte van den spoardk is ook ondergespoeld en wegge slagen. EEN SCHIP VAN SCAPA FLOW GELICHT. Het vroegere Duitsche linieschip Prinsregent Luitpold is na vele vergeef- sche pogingen gelicht. Het schip behoorde tot de Duitsche vloot, die twaalf jaar geleden aan Enge land uitgeleverd moest worden, doch door de bemannnig bij Scapa Flow tot zinken werd gebracht, daar zij de Duit sche schepen niet in Engelsche handen wilde zien. Het nu gelichte schip zal gesloopt worden, Bij het motorrennen, die gister op de „So- litude" te Stuttgart gehouden zijn. is een der rijder van zijn motor geslingerd. Hij reed op de toeschouwers in, waarbij twee perso nen ernstig werden gewond. De rijder be kwam zelf ernstige beenbreuken en een hoofd wonde. Er waren 60.000 a 80.000 toeschouwers. MOORDENAAR BEGENADIGD. Het kabinet van den staat Hessen heeft de doodstraf, waartoe de rechtbank te Giessen den landbouwer Wilhelm Lehr uit Alten- stadt had veroordeeld wegens moord op de 19-jarige Martha Pippel, veranderd in le venslange gevangenisstraf. Lehr had een ver houding met het meisje en had haar, toen deze verhouding hem begon te vervelen, in een bergbeek geworpen, waardoor zij ver dronk. VERNIELING IN HET DUITSCHE GEZANTSCHAP TE REVAL. Gister wierpen twee personen van Duitsche nationaliteit vier vensterruiten van het Duit sche legatie gebouw te Tallinn (Reval) in. Zij handelden vermoedelijk uit wraak, omdat het gezantschap had geweigerd hen op hun reis steun te verkenen. De daders werden gearresteerd. GROOTE DORPSBRAND. De brandstichter omgekomen. In het Duitsche plaatsje Lindenscheid heeft een hevige brand gewoed. Het vuur ont stond in een schuur en greep binnen zeer korten tijd vijf andere schuren en een woon huis aan. Het vee kon gedeeltelijk worden ge red. Alle oogstvoorraaen, landbouwwerktui gen etc. werden door het vuur verteerd. De schade is buitengewoon groot. Kwaadwillig heid is gebleken, de oorzaak van deze ramp te zijn. De brandstichter is echter zelf in het door hem aangestoken vuur omgekomen Zijn verkoold lijk werd onder de overblijf selen gevonden. Officieel wordt medegedeeld: Darmstaedter und Nationalbank heeft medegedeeld, dat zij toestemming heeft ge kregen, haar loketten heden Maandag ge sloten te houden. De rijksregeering heeft de ze bank gemachtigd, de volgende verklaring te publiceeren: De rijksregeering zal door middel van een in den loop van heden af te kondigen nood verordening van den rijkspresident alle waar borgen geven voor alle deposito's en voor een rustige afwikkeling van de zaken van de Danatbank. Met het oog op de beteekenis van de afgekondigde staking van betalingen is den beurzen aanwijzing gegeven, den handel in effecten en deviezen voor Maandag en Dinsdag te staken. Het Rijkskabinet heeft besprekingen, die Zaterdag aanvingen en duurden tot 2 uur in den nacht, en gistermorgen werden hervat en den geheelen Zondag voort duurden, tot in het derde ochtenduur van heden voortgezet. De waarborgen in bovengenoemde verkla ring gegeven, zouden gelden voor alle belang rijke banken, terwijl tergelijkertijd de banken tegenover elkaar waarborgen op zich nemen zoodat alle Duitsche banken thans een een heid vormen. Het staken van den handel in effecten en deviezen op heden en morgen moet het uit breken van een paniek voorkomen, voor welke aldus wordt medegedeeld, zakelijk ongetwij feld geen reden is. De besprekingen van het Rijkskabinet heb ben tegen de verwachtingen in, niet tot een definitief besluit geleid. Het rijkskabinet zal nadat de rijkskanselier en de rijksminister hedenmorgen eenige uren slaap zullen heb ben genoten, verder vergaderen en tot een besluit komen. Behalve de waarborgen voor de belangrijke banken verwacht men, dat de rijksregeering nadere maatregelen zal nemen tot regeling van het deviezenverkeer. Deze maatregelen zullen zijn gericht tegen de ka- pitaalvlucht. Intusschen zal men de maatregelen van het buitenland moeten afwachten. In den nacht van Zondag op Maandag zou, volgens te Berlijn ontvangen berichten te Bazel een plan worden uitgewerkt tot steun aan Duitschland, waarbij ook Amerikaansch ka pitaal beschikbaar zou worden gesteld. Onder de Amerikaansche banken, die hulp zouden verleenen, zou o.a. de Morgan groep zijn. Bevestiging van deze berichten was in den nacht te Berlijn nog niet te verkrijgen. De Amerikaansche regeering grijpt niet in. Onder leiding van Owen Young is te New York een conferentie gehouden tusschen den onder-staatssecretaris MUI, den leider van den Federal Reserve Bank en een groep fi-. nanciers. Na afloop der conferentie, die eeni ge uren duurde, werd een officieele verkla ring gepubliceerd. In deze verklaring wordt gezegd, dat de positie der regeering der Ver. Staten ten opzichte van den huidigen toe stand in Duitschland is. Door het mora torium-program van Hoover werd de Duit sche regeering bevrijd uit een moeilijke po sitie, veroorzaakt door de internationale fi- nancieele verplichtingen der regeeringen. Meer dan 400 millioen dollar kwam beschik baar voor het weder op gang brengen van de Duitsche industrie en den Duitschen handel voor het loopende jaar, welk bedrag anders op rekening der schadevergoeding had moe ten worden betaald. Dit is de eenige richting, in welke de regeering der Ver. Staten gele genheid en bevoegdheid heeft, in te grijpen. Het is vanzelfsprekend en ook bekend, dat de regeering geen controle heeft op de buiten- landsche credietpolitiek der Federal Reserve Banken. Niet vergeten moet worden, dat de vraagstukken, waarmede wij ons thans bezig houden, zuiver Europeesche problemen zijn, en dat deze daarom het best door een gemeen schappelijk optreden der Europeesoie be langhebbenden kunnen worden opgelost Heden Maandagavond vindt opnieuw een conferentie plaats in verband met de finaa-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1