dagblad voor alkmaar en omstreken. Petitionnement voor internationale ontwapening Het zilveren jubileum van „Orpheus" De financieele crisis in Duitschland. S. KROM. QaqeÜikscfiQitevzicht De.e Courant wordl ELKEN AVOND, beb.l,e Zon- Feestdagen, uitjejeveu. Abonuementsprii, per 3 neendeo bij eooruitbeteliog voor Alkmear 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. HO. iO'3 Directeur: C. KRAK. OIHSDAG 14 Jl LI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Böse Menschen haben keine Lieder en de Alkmaarsche zangers behooren dus tot de besten onzer stadgenooten. In dezen tijd van internationale verbroedering heeft „Orpheus" een schitterend voorbeeld gegeven. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- scheiijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres Naam Adres: Naam: Adres: Naam: Adres De sluiting der Banken. van Alle goederen, door ons in behandeling genomen, wor den binnen een week keurig afgeleverd. Onze naam zegt U alles. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer besta.it uit 2 bladen. Op 22 Juni 1906 werd door eenige enthou siaste zangers te Alkmaar besloten een man nenkoor te vormen, dat zij „Orpheus noem- De jongeborene bleek onder bijzonder gun stige omstandigheden het levenslicht te heb ben aanschouwd en groeide zoo voorspoedig, dat men weldra met een clubje van 40 man de repetities kon beginnen. Dit clubje enthousiasten koos den heer Jan de Geus tot musicaal-paedagogisch leider, maar deze liet door bijzondere omstandig heden zijn leerlingen in den steek, waarna in den heer H. Lindeboom een alleszins geschikt opvolger werd gevonden. De heer Lindeboom interesseerde zich als allround kunstenaar niet alleen voor mannen- zang, maar ook voor datgene wat vrouwen op musicaal gebied kunnen presteeren. Hij was reeds dirigent van een dameskoor, dat blijkbaar in een tijd van uitstervende belang stelling voor den zang geboren was en daar om den naam „Nieuw Leven" had gekregen. De dames en de heeren werden samenge bracht, hun stemmen bleken wonderwel bij elkaar te passen en aangezien de eigenares sen en eigenaars van die stemmen er ook wel iets voor gevoelden om gezamenlijk naar steeds betere kunstprestaties te streven, werd een combinatie van beide vereenigingen ge vormd en, heette liet vereenigde gezelschap voortaarL.,Nieuw Leven" en „Orpheus". Deze gecombineerde zangersgroep heeft in Alkmaar jarenlang aan den spits der ge mengde koren gestaan en voornamelijk suc cessen behaald door het geven van kerkcon- certen. Er werden koorwerken uitgevoerd, die heel wat van een zangvereeniging eischen zooais Der Schöpfung, Der Messias, Die Jahres- zuten, enz. en steeds waren allen, die deze concerten bijwoonden vol lof over het ge presteerde. Op concoursen werd naar een prijs gedon gen en het was opmerkelijk, dat de hoogste onderscheidingen herhaaldelijk zoowel "het koor als den leider ten deel vielen. Het vaandel, dat op hoop van zegen naar die congressen werd meegevoerd, kon telkens opnieuw behangen worden met gouden en zil veren medailles, lauwertakken en kransen en het koor verwierf zelfs de onderscheidings- teekens, welke door alle leden van ons vorste- lijk huis voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld waren. Aan alles komt een eind en dus ook aan de leiding van den heer Lindeboom, die heiaas door zijn vertrek naar Amsterdam den dirigeerstok van het koor moest neerleggen. Het is begrijpelijk. dat de keuze der zan gers weldra op den heer Joh. Brands viel, een man, die niet alleen steeds zijn best doet het artistiek gehalte van den zang omhoog te brengen, maar ook om de koren zelf door veler medewerking te versterken. Helaas was hij in zooverre niet tegen de omstandigheden opgewassen, dat het hem niet gelukte een klove te overbruggen, die de laatste jaren een steeds dreigender aanzien had gekregen. Er was te hard, te ingespan nen gewerkt, er volgde op dit tijdperk een na tuurlijke reactie en het gevolg was, dat dames en heeren koorleden zich weldra begonnen af te vragen of zij eigenlijk niet verstandiger deden de artistieke firma te ontbinden en de beoefening van den zang ieder op eigen risico voort te zetten. Het schijnen voornamelijk de heeren te zijn geweest, voor wie de kunstzin nige huwelijksband een beetje knellend begon te worden, zij verlangden er naar weer eens uitsluitend mannenzang te hooren en het ge volg was een scheiding tusschen directie en repetitielokaal, waarna de heeren, op advies van den heer Brands, die blijkbaar het dames- F a tr£uw k'ee*> naar den bekenden dirigent fred. H. Roeske trokken met het verzoek om voortaan den dirigeerstaf boven hun hoofden te willen zwaaien. De heer Roeske bleek daarvoor wel iets te gevoelen en werd op 2 November 1920 offi cieel als leider van het weer op zichzelf staan de „Orpheus" geïnstalleerd. Het is van algemeene bekendheid wat u i gebied van den zang presteert en het behoeft dus niet te verwonderen, dat ei onder zijn leiding tal van uitstekende kerk en tuinconcerten zijn gegeven. Het was Roeske, die o.a. zijn zangers tot bezieling bracht toen Alkmaar in 1923 den 350-jarigen gedenkdag van zijn ontzet vierde, op welken dajr H. M. de Koningen, verge zeld van Z. K. H. Prins Hendrik, onze ge meente bezocht heeft. In de Groote Kerk heeft Dr. J. Th. de Vis ser destijds een hercjenkipgêrede „Orpheus" heeft toen in de kerk gezongen en dienzelfden avond nogmaals voor een ge- noor van ruim 2500 belangstellenden. Het is te betreuren, dat een jubileumver- slag van een zang- of muziekvereeniging steeds een opsomming van vele elkaar opvol gende leiders moet worden. In 1926 meende de heer Roeske door ver schillende omstandigheden te moeten bedan ken en de vereeniging heeft toen een uitste kenden plaatsvervanger gevonden in den heer ÏNico Hoogerwerf te Haarlem, die zijn sporen op het gd>ied van het tot bloei brengen van zangkoren reeds verdiend had. Onder zijn leiding heeft Orpheus zich nog steeds uitgebreid, hij weet de zangers het nocdige enthousiasme bij te brengen en het beste bewijs dat hij er in geslaagd is de prestaties van het koor nog meer op te voe ren, is de groote belangstelling, welke de Alkmaarders ieder jaar weer voor de Kerk en tuinconcerten aan den dag leggen. Op aandringen van dezen leider is het be stuur overgegaan tot het vormen van een 1 jongenskoor en hoewel voornamelijk dit van den heer Hoogerwerf en van de vereeniging zware offers vraagt, is dit reservekoor, waaruit men later de verloren gaande man nelijke krachten weer kan aanvullen, reeds op een dergelijke hoogte gekomen, dat men er op uitvoeringen met volle waardeering naar lmistert. Wie successen wil behalen, moet er op uit durven trekken en wat dat betreft, heeft „Orpheus" heel wat aangedurfd. In tal van plaatsen van ons land heeft het Alkmaarsche koor zich doen hooren en toen nu het zilve ren jubileum in 't zicht kwam, rijpte bij vele Leden de gedachte eens de grens over te trek ken en het geluk ook eens in het buitenland fce beproeven. Helaas moet de kunst niet alleen betaald worden, maar ook zelf betalen en aangezien zoowel de spoorwegen als de hotels slechts in actie komen als de penningmeester over de noodige financiën kan beschikken, zag men de noodzakelijkheid in voor een dergelijke reis een bijzondere kas te vormen. Elk lid stortte daarin een zekere som en weldra kon met zekerheid verkondigd wor- i den, dat er voldoende was om gezamenlijk een tocht naar Solingen Widdert te onder nemen. Waarom de reis juist daarheen ging, is niet volkomen duidelijk, maar zelfs al is men toevallig daar terecht gekomen, dan bleek de keuze toch een bijzonder gelukkige te zijn ge weest, omdat men er het Duitsche Mannen koor „Bergisches Echo" ontmoet heeft. Het reiscomité kan met gevoelens van on vermengde vreugde aan deze Pinksterreis j terugdenken, want „Orpheus" en het Duit- sche koor hebben gezamenlijk een concert ge geven, dat zelfs in het op zangersgebied zoo verwende Duitschland een bijzonder gunsri- gen indruk gemaakt heeft. De plaatselijke bladen waren daar vol lof over het door de Alkmaarders gepresteerde en onze stadgenooten zijn daar op voor hen onvergetelijke wijze gehuldigd. Alle critici prezen den heer Hoogerwerf om zijn rustig dirigeeren en zijn diepgevoeld musicaal talent, alle zangers waren over zich zelf en over elkander tevreden en er werden vrienschapsbanden geknoopt, welke door de na deze reis gevoerde correspondentie nog veel vaster werden aangetrokken. De Duitschers hebben zich op een grooten atlas laten aanwijzen waar Alkmaar onge veer was gelegen en toen bleek, dat de afstand betrekkelijk klein was, hebben zij meegedeeld er bijzonderen prijs op te stellen ook eens naar onze stad over te komen om op het jubi leum van „Orpheus" nog eens opnieuw te zingen, te toosten en te klinken. Aangezien „Orpheus' re^,^bTeken sl s ziin zilveren jubileum herdenkt, bleken tfc Ixffichm bereid hen Mantel»™.- den vroegtijdig op te zoeken en zij zullenv eens de laatste berichten Donderdagmiddag n-iif vier in den Muziektuin zijn, waar zij ®m Wehike w ize verwelkomd zullen op even hartelijKe wijze vc worden als „Orpheus dat in Duitschlan g da7U ïi.llen des avonds onder leiding van hun dirigent Willy Schell aan het ^oncer,1, Set aantkl belangstellende toehoorders te be- V 3Ook het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", dat eveneens onder leiding van Nico Hooger werf staat, zal dan zijn medewerking verke nen, Alkmaar zorgt in den heer P. A. van L angen voor een uitstekend organist en dt Solingers brengen een ty/ejtftl eminentejpltó- ten mee, Frau Aenne Höhne en Herr Willy Krebs, die de sopraan en de baspartij zullen zingen. t Voor dit jubileum en alles wat daaraan vastzit, heeft zich hier ter stede, onder voor zitterschap van den burgemeester Mr. W. C. Wendelaar, uit de ingezetenen een eere-comi- té gevormd. Dat het Alkmaarsche koor zich heeft voor genomen de felicitaties voor alles wat het deze vijf-en-twintig jaar gepresteerd heeft, onmiddellijk na het kerkconcert in ontvangst te nemen, is het beste bewijs, dat het be stuur er niet aan twijfelt, dat ook dit concert in alle opzichten tot een succes zal worden. Den volgenden morgen zullen B. en W. het jubileerende koor officieel op het Stad huis ontvangen en het is te hopen, dat onze Duitsche gasten dan nog in de gelegenheid zijn onze kaasmarkt te bewonderen. Het is van algemeene bekendheid, dat Duitschers groote liefhebbers van kaas zijn en het ge zicht op de onoverzienbare hoeveelheden welke des Vrijdags het Waagplein bedekken zal er zeker toe medewerken hun sympathie voor Alkmaar nog grooter te maken. Volgens de Grieksche mythologie was Orpheus een Tracische dichter, die door zijn schoone muziek zelfs onbewerktuigde voor werpen in beweging kon brengen. De Alkmaarsche naamgenoot van deze mythologische figuur zal het zoover nooit brengen, maar zoover gaat ook geenszins het verlangen van het koor, dat al meer dan vol daan zal zijn als op den jubileumdag alle kunstlievende Alkmaarders in beweging ko- men en hun schreden richten zoowel naar de Groote Kerk, waar het jubileumconcert zal worden gegeven, als naar Het Gulden Vlies, waar na afloop voor ieder gelegenheid zal zijn het bestuur op dezen zilveren feestdag te complimenteeren. Gaarne willen wij onzerzijds thans reeds een woord van dank en waardeering bren gen voor alles wat „Orpheus" voor Alkmaar geweest is en de hoop uitspreken, dat de jubi leerende vereeniging ons nog tot in lengte van jaren van haar kunst zal doen genieten. r* Persstemmen uit verschillende landen. Een beslissing van de Bank voor Intern. Betalingen. Na alles wat we daarover gister reeds pu bliceerden, is het wel duidelijk, dat het met Duitschland's financiën in een nieuw critiek stadium is gekomen. Wat er in de laatste week eigenlijk gebeurd is, kan men moeilijk nagaan, maar er zullen wel terdege gegron de redenen hebben bestaan voor het over haaste vertrek van den president der Duit- ssche rijksbank uit Parijs naar Berlijn. De besprekingen, die hij gevoerd heeft in de Fransche hoofdstad, zullen wel heel anders zijn uitgevallen dan ervan verwacht was en daardoor aan het ontstaan van den crisis toestand aan de overzijde van den Rijn heb ben medegewerkt. Wij herinneren hier even aan de eischen van Frankrijk: 1. geen Anschluss met Oosten rijk, 2. geen verhooging der militaire uitga ven gedurende 12 jaar, 3. nieuw handelsver drag en 4. zeer strenge credietrestrictie door de rijksbank. Deze voorwaarden zijn door Dutschland afgewezen. Zondag heeft de rijksregeering den heelen dag den Duitschen financieelen toestand be sproken, met als gevolg de sluiting der loket ten van de Darmstadter und National Bank en de afkondiging van een noodverordening tot sluiting van alle Duitsche banken op he den Dinsdagen morgen (Woensdag), zoodat geen betalingen gedurende deze beide dagen kunnen geschieden. Het besluit is nog gister avond in werking getreden. Het is geteekend door rijkspresident Von Hindenburg, rijks kanselier Bruning, den minister van finan ciën Dietrich, den minister van binnenland- sche zaken dr. Wirth en den minister voor economische zaken door den staatssecretaris Von Trendlenburg. De rijksregeering en de aangewezen verte genwoordigers der banken zullen in den loop van deze beide dagen alle noodige maatrege len en voorbereidingen treffen, opdat Don derdag a.s. de middelen, noodig voor de voortzetting van het bedrijfsleven en voor het uitbetalen van loonen en salarissen, wederom in voldoende mate beschikbaar zijn. De beur zen blijven waarschijnlijk tot aan het einde van deze week gesloten. Intusschen is dr. Luther, de president der Duitsche rijksbank, gister om half 4 te Bazel aangekomen ter bijwoning van de vergade ring der Bank voor Internationale Betalin gen. Zijn komst werd, naar gemeld wordt, met zichtbare verlichting begroet door den Raad van Beheer, die reeds eenigen tijd naa vergaderd. Na afloop (tegen elf uur avond) werd het volgende communiqué ge- o-even „De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heeft kennis geno men van de uiteenzetting van den president van de Duitsche rijksbank dr. Luther inzaKe de situatie in Duitschland en den economi- schen en inancieelen toestand aldaar, die on danks de door het opnemen van in Duitsch land op korten termijn belegde kapitale ont stane crisis bevredigend geacht kan worden Gezien echter het feit, dat de Duitsche rijks regeering om financieelen steun voor eenige doeleinden gevraagd heeft, verklaart zich de Raad van Beheer overtuigd van de noodzakelijkheid van een dergelijken steun onder de huidige omstandigheden bereid aan deze hulpverleening mede te werken en haar met de den centralen banken ter beschikking staande middelen te versterken. Inmiddels heeft de Raad van Beheer den president ge machtigd om in overleg met de andere be trokken instellingen de deelneming aan de onlangs aan de Rijksbank toegestane herdis- conto-credieten te verlengen". Uit New York wordt gemeld, dat onder lei ding van Owen Young een conferentie is ge houden tusschen onderstaatssecretaris Mills, den leider van de Federal Reserve Bank en een groep financiers. Na afloop der conferen tie, die eenige uren duurde, werd een offi- cieele verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de positie van de regeering der V. S. ten opzichte van den huidigen toestand in Duitschland duidelijk is. Door het mora torium-program van Hoover werd He Duit sche regeering bevrijd uit een moeilijke posi tie, veroorzaakt door de intern, financieele verplichtingen der regeeringen. Meer dan 400 millioen dollar kwam beschikbaar voor het weder op gang brengen van de Duitsche industrie en handel voor het loopende jaar, welk bedrag anders op rekening der schade vergoeding had moeten worden betaald. Dit is de eenige richting, in welke de regeering der V. S. gelegenheid en bevoegdheid heeft in te grijpen. Het is vanzelfsprekend en ook bekend, dat de regeering geen controle heeft op de buitenlandsche crediet-politiek der Federal Reserve Banken. Niet vergeten moet worden, dat de vraagstukken, waarmede wij ons thans bezig houden zuiver Europeesche problemen zijn en dat deze daarom het best door een gemeenschappelijk optreden der Eurojieesche belanghebbenden kunnen wor den opgelost. Hedenavond vindt opnieuw een conferentie plaats in verband met de finan cieele crisis in Duitschland, waaraan ook Owen Young zal deelnemen. De Amerikaansche ondetstaatssecretaris van financiën Castle heeft daarna een nieuwe verklaring afgelegd, waarin hij, in verband met de conferentie van presidenten van e;rcu- latiebanken te Bazel, als zijn meening te ken nen gaf, dat de Amerikaansche banken bereid zijn elk doeltreffend hulpplan te steunen. In de bovengenoemde te New York gehou den financiëele conferentie, waaraan behalve Owen Young ook de vroegere agent generaal voor de Duitsche schadevergoedingsbetalin gen en huidige mede-directeur van het ban kiershuis Morgan-Parker-Gilbert en de gou verneur van de Federal Reserve Bank, Har- rison, deelnamen, werd de verlenging van het op Donderdag a.s. vervallend crediet aan de Duitsche Rijksbank tot een bedrag van 100 millioen dollar besproken. Castle zou hierom trent hebben vernomen, dat het verstrekken van een nieuw crediet van 200 tot 300 mil lioen dollar wordt overwogen. Voor een der gelijk crediet zijn echter verschillende voor waarden noodzakelijk. President Hoover, die gister van zijn weekendverblijf te Washing ton terugkeerde, heeft zich nog niet uitgela ten over de door de V. S. thans aan te nemen houdingen gister nog een langdurige besnre- king gehad met onderstaats-secretaris Castle De attachés bij het Witte Huis verklaren, dat de toestand in Duitschland de volledige aan dacht heeft van den president. Het ligt even wel niet in zijn macht eenige actie te onder nemen, afgescheiden van de bepalingen van het moratorium. Aan den anderen kant zal iedere maatregel, die zou kunnen bijdragen tot de oplossing der crisis, den algeheelen moreelen steun hebben van den president. In regeeringskringen te Washington ziet men met vertrouwen den afloop der bespre kingen te Bazel tegemoet. Men verwacht dat de Centrale circulatie banken gemeenschappelijk met de Bank voor Internationale Betalingen een plan zullen uit werken, waarbij de verdere vlucht der Mark zal worden tegengegaan. Opnieuw wordt er de nadruk op gelegd, dat de oplossing van de credietaangelegenheid ter hand moet worden genomen door de financiëele en tech nische leiding van de bank. Een overeenstem ming zou ongetwijfeld gemakkelijker te be reiken zijn, indien de Rijksregeering de ga rantie zou geven, dat de deviezenbundel zoo streng mogelijk zal worden gecontroleerd. Aangenomen mag worden dat tot de her opening der beurzen in Duitschland rekening? zal worden gehouden met dergelijke in het belang van Duitschland zijnde noodzakelijk heden. Henderson vandaag naar Parijs. In de Engelsche bladen wordt bevestigd, dat geen wijziging is gebracht in het reis plan van MacDonald en Henderson. Hen derson vertrekt heden naar Parijs, waar hij met Briand besprekingen zal hebben, welke in politieke kringen te Londen van zeef groote beteekenis worden geacht. De Fransche pers over Bazel. De Parijsche ochtendbladen bespreken den toestand in Duitschland in verband met het besluit van de Bank voor Intern. Betalingen te Bazel. De „Petit Parisien" schrijft, dat men den indruk heeft, alsof dr. Bruening zelf niet weet, wat hij wil. Hij tracht voor alles tijd te winnen. Hij heeft zeker de hoop nog niet opgegeven, binnen korteren of lan- geren tijd toch nog credieten te verkrijgen. In de „Matin" meldt Sauwerwein uit Ba zel, dat men daar algemeen van meening is, dat men Duitschland onvoorwaardelijk moet helpen, doch dat men tegelijkertijd moet trachten, de tot nu toe door Duitschland ge volgde politiek in nieuwe banen te leiden; Het woord is thans aan de regeeringen, in het bizonder aan de Fransche regeering, want zonder de hulp der regeeringen kunnen noch de internationale financieele wereld,' noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen. - De Engelsche pers over den toe* stand in Duitschland. {j De „Financial News" berekent, dat Lon den bij de verliezen der Danatbank met 8 tot 9 millioen pond sterling is betrokken. De, verliezen zijn over ongeveer 20 huizen ver-; deeld. Het is duidelijk, zegt het blad, dat geen enkele Duitsche bank aan haar buiten* landsche verplichtingen kan voldoen, wan* neer de Mark in waarde vermindert. Om

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1