DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnement voor internationale ontwapening DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND. ito. 104 WOEliUAfi 15 JULI 1931 133e Jaargang. lOxtgetijhsch Qjteczickt DE SPAANSCHE NATIONALE VERGADERING BIJEEN. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers! Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:Naam:.. Adres:Adres: Naam:Naam: Adres:Adres: COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het ontwerp-statuut van Valencia en Catalonië. Dinsdag is te Stettin een economisch van dictatuur, weer de nationale vergadering jn Spanje bijeengekomen. Geen wonder, dat er groote belangstelling bestond voor deze gebeurtenis. Een duizendkoppige menigte had zich vóór het parlementsgebouw verzameld en begroette de leden van het kabinet, toen deze tusschen een muur van militaire troepen en politie naderden, met luid gejuich. Toen de leden der regeering bij het parlementsgebouw arriveerden, weerklonk een salvo der aldaar opgestelde kanonnen, terwijl de kerkklokken in de omgeving begonnen te luiden. De 400 leden van het nieuwe parlement rezen van hun zetels, toen de regeering bin nenkwam. Onmiddellijk nam de minister-pre sident Zamora het woord. In een rede, die bij na een uur duurde, schilderde hij de geschie denis van de revolutie en schetste bij de taaK der jonge republiek. Luid applaus weerklonk, toen hij eraan herinnerde, dat de republiek was ontstaan zonder vreemde hulp, en dat zij noch aan bankiers, noch aan industrieelen dank verschuldigd was. Het leger, dat zich nooit meer tot tyran van het volk zou kunnen opwerpen, was een der steunpilaren der repu bliek. Aangezien de regeering na aanneming van de grondwet zou aftreden, kon zij geen regeeringsprogram aanbieden, maar wel wil de zij beloven, dat zij zou zorgen, dat de Cortes ongestoord zou kunnen werken en dat de autoriteit van den staat met alle kracht ge handhaafd zou blijven. Dadelijk na het beëindigen van de rede van Zamora werd de vergadering onderbro ken en begaven de ministers en afgevaardig den zich naar buiten om de groote troepen revue in oogenschouw te nemen. De voorDij marcheerende troepen brachten luide hoera- roepen uit op de republiek, en het gejuich werd door de m.enigte enthousiast herhaald. Slechts toen de guardia civile voorbijkwam, weerklonk verspreid uit de menigte gefluit, dat echter overstemd werd door het applaus. Incidenten kwamen niet voor. Na hei opening van de zitting der Natio nale ergadering werd de socialistische, lei der Basteiro gekozen tot voorzitter. Bijna alle afgevaardigden zijn nieuw ge kozen in het nieuwe parlement. Opvallend was de aanwezigheid onder de afgevaardig den van twee vrouwelijke leden en zes gees telijken. Ook verschillende kopstukken der monarchie hebben zitting in het nieuwe par lement. Het zal er nog wel eens warm toegaan in het nieuwe regeeringsapparaat, dat zoo he terogene bestanddeelen bevat en voor het eerst bijeenkomt in een voor Spanje zeer woe- ligen tijd met stakingen (de telefoonstaking is al zeer storend op een geregelden gang van zaken in het land en heeft bijv. reeds tot gevolg, dat het parlementsgebouw van elke telefoonverbinding is verstoken) en eischen van autonomie van Valencia en Catalonië. Voor deze beide gebieden is het ontwerp statuut reeds gereed. Het gebied van Valen cia omvat de provinciën Alicanthe en Castil- lië. De officieele talen zullen het Valen- ciaansch en Castilliaansch zijn. Het parle ment zal slechts uit één Kamer bestaan en een executieve, die het binnenlandsch be stuur van het geheele gebied voert. Parle ment en executieve vormen tezamen de Va- lenciaansche generaliteit. De gewestelijke fi nanciën zullen vallen onder de regeering van het gewest. De wetgevende vergadering zal uit 125 afgevaardigden bestaan, gekozen met algemeen kiesrecht, 50 door de werklie den en patroonsorganisaties, 25 door per soonlijkheden uit liberale beroepen. De exe cutieve zal uit 9 vertegenwoordigers bestaan. Het ontwerp van het statuut van Catalonië bevat acht titels en 52 artikelen. De president wordt gekozen door het par lement, niet door de kiezers. Alle adelijke titels worden in Catalonië af geschaft. Het stuk wordt voorafgegaan door een lange preambule, waarin wordt gezegd, dat Catalonië wenscht, dat de Spaansche staat een zoodanige structuur zal hebben, dat de organisatie in een federatie van alle volken in Spanje mogelijk is door speciale statuten, zooals dat, hetwelk het Catalaansche volk heeft ontworpen. Ook wordt verklaard, dat een der vurigste wenschen van Catalonië is de bevrijding der jeugd van den militairen dienst. De gevolgen voor Znid-Slavië. De bladen volgen met spanning de gebeurtenissen in Duitschland. De op winding is des te grooter, omdat ook de financieele toestand in Belgrado door he-v dreigend uitblijven der Duitsche be talingen ernstig wordt. De „Prawda" verklaart, dat onmiddel lijk na de beslissing over hulpverlee ning aan Duitschland de Zuid-Slavische kwestie aan de orde moet komen. Het afzien van de Duitsche betalingen zal ernstige gevolgen voor Zuid-Slavië heb ben en kan tot een catastrophe leiden. Alle bladen verklaren opnieuw, dat de besluiten van de besprekingen te Parijs voor Zuid-Slavië niet bindend zijn. Er bestaat slechts de mogelijkheid voor een moratorium op grond van het Young- plan. doch niet op een voorstel van Hoo- ver. Wanneer thans de betalingen wor den uitgesteld, dan eischt Zuid-Slavië schadevergoeding uit het garantiefonds, dat volgens het Youngplan is ingesteld De gevolgen in Litanen. Het bericht van de betalingsmoeilijk heden bij de Danatbank in Duitschland heeft in financieele kringen in Litauen groote ongerustheid verwekt, daar het economische leven in Litauen voor zes tig procent van Duitschland afhankelijk is. Men vreest dat ook in Litauen moei lijkheden zullen ontstaan. De toestand in Danzig. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het economische leven in Danzig tengevolge van de financieele moeilijkheden in Duitschland niet rechtstreeks getroffen wordt. De banken en spaarbanken houden hun loketten normaal geopend. De Bank van Danzig beeft haar bankdisconto met 1 pet. ver hoogd om de spanning tusschen de geld markt te Berlijn en te Danzig te vermin deren. De Bank is volkomen in staat aan alle aanvragen te voldoen. De Danziger gulden, die overigens ge heel onafhankelijk is van de Duitsche Rijksmark, is volkomen gewaarborgd en er is voldoende dekking. De autoriteiten van Duitschland hebben een oproep tot het publiek gericht, waarin in het eigen en het algemeen belang wordt verzocht, de rust en bezonnenheid te bewaren en r.iet door het opnemen van deposito's bij de spaarbanken en de banken een ge vaar op te roepen, dat niet aanwezig is. De zittJ ig van het Duitsche rijks kabinet. Gisteravond te tien uur kwam het rijks kabinet na een korte pauze opnieuw bijeen om de dringendste maatregelen te bespre ken, die ten aanzien van de binnenlandsche financiën genomen dienen te worden. Het staat nog niet vast, welk besluit is ge vallen ten aanzien van het plan om zich de noodige betalingsmiddelen te verschaffen door zijn toevlucht te nemen tot de rente mark. Men acht het echter onwaarschijnlijk dat dit plan eerder dan hedenavond vasteren vorm zal krijgen. Vast staat echter, dat van daag of uiterlijk morgen een basis voor hulp verleening moet zijn gevonden, omdat de banken Donderdag hun loketten weer moeten openen. Men verwacht, dat de te treffen maatregelen ook een verordening ten aan zien van de deviezen zullen bevatten. De ka I binetszitting, waaraan ook dr. Luther deel nam, werd te ruim elf uur gesloten. De „Boersenkurier" weet nog mede te dee- len, dat men er niet aan denkt, een binnen landsch moratorium uit te vaardigen, wel echter een maatregel, die overeenkomst ver toont met een gedeeltelijk binnenlandsch moratorium, doch waarvan nog geen ifadere bijzonderheden bekend zijn. Het voornaamste probleem blijft natuurlijk de kwestie van het buitenlandsche moratorium. Eveneens volgens de „Boersenkurier" zou, vooral op aandringen van industrieele zijde, door regeeringskringen contact zijn gezocht met den voormaligen president van de Duit sche Rijksbank, dr. Schacht, om hem te be trekken bij de uitvoering van den moeilijken arbeid, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet, en wel vooral vanwege de groote auto riteit, die men hem ook in het buitenland allerwege toekent. Geen beslissing der rijksregeering voor hedenmiddag. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zal de rijksregeering eerst in den loop van den namiddag bijeenkomen, om de maat regelen te bespreken, die door het accuut gebrek aan betalingsmiddelen noodig gewor den zijn. Het directorium van de rijksbank vergadert reeds in den loop van den ochtend. De besprekingen over het resultaat der conferentie te Bazel, die Dinsda§avo"£,^r den afgebroken, zullen dan worden voortge- zet. j Het Seniorenconvent van «ten Rijksdag tegen Vrijdag bijeen ge- De presfden't van den rijksdag heeft het Seniorenconvent tegen Vrijdagmorgen "IflSf daSSK«*n ...r d, door d. Duitschnationalen, nat.-soc. en communisten ingediende voorstellen tot bijeenroeping v den rijksdag. Berlijn Al zijn gister nog bij de stedelijke spaar banken te Berlijn eenige personen wien niets bekend was van de door de regeering geno men maatregelen, aan de loketten versche nen, is het niettemin nergens tot botsingen gekomen. De politie heeft een versterkte patrouille- dienst ingesteld. Niettemin zijn geen verlo ven voor de politiebeambten ingetrokken. Ook in de bureaux waar de werkloozen zich moeten aanmelden, is alles rustig ge bleven. Slechts te Neuköln heeft een aantal communisten, dat van een werkloozenverga- dering kwam, getracht een optocht te formee- ren. Zij gingen evenwel bij aankomst der politie direct uiteen. Geen invloed op de werkloosheids ondersteuning. Naar het Rijksbureau voor Arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering mede deelt, zal het sluiten der banken geen invloed hebben op de uitbetaling van de ondersteu ning aan werkloozen, daar dit bureau alleen met de Rijksbank in verbinding staat. Uitbreiding der circulatie? Volgens inlichtingen van den Duitschen Handelsdienst zijn op het oogenblik de on derhandelingen ter overbrugging van den „circulatie-middelen-nood" op den voorgrond getreden. Er zijn verschillende projecten ter bereiking van dit doel te overwegen. Het meest in aan merking komt het plan waarbij een zekere hoeveelheid rentemarkbiljetten in circulatie zou worden gebracht. Deze zullen natuurlijk een bizondere dekking moeten hebben. Men overweegt thans óf door een verordening de Rentenbank te machtigen, rentemarkbiljetten in omloop te brengen tegen verpanding van hiervoor in aanmerking komende effecten, of voor dit doel een bizondere bank (leenbank) in het leven te roepen. Men wil het gevaar voor inflatie tegengaan door het bedrag van deze uitgifte te voren bij de wet vast te stellen. Er wordt gesproken over een bedrag van 600—900 millioen. Door de waarde van de rentenmark gelijk te stellen aan de Rijks mark kan men een disagio van de renten- markbiljetten vermijden. Andere plannen Jtfcbben betrekking op circulatiemiddelen met een week geldigheid of op rentemarkbiljeten, die een tevoren vast- gestelden omlooptijd hebben. Deze laatste plannen hebben evenwel, naar verluidt, ver geleken met het eerstgenoemd project weinig kans om doorgevoerd te worden. Het vraagstuk van de rentemark. Ten aanzien van het plan om de rente mark weer in omloop te brengen weet de „Berliner Boersenkurier" nog nader med'e te deelen, dat men wil trachten, een zoo stevig mogelijke basis te vinden. De rentemarkbil jetten worden voor het overgroote deel door grondbezit en wel voornamelijk door land bouwgronden gegarandeerd. Aangezien deze gronden door de daling van de prijzen der landbouwproducten sterk in waarde zijn ge daald, zouden onderhandelingen met de in dustrie noodig zijn om te vernemen, in hoe verre zij bereid is, een deel van de garantie der rentebankbiljetten voor haar rekening te nemen De onderhandelingen zouden reeds zijn aangevangen en een gunstig verloop hebben. Het bedrag, dat noodig is, wordt op 600 millioen mark geschat. Het herdiscontocrediet voor Duitschland. Omtrent het verloop van de gisteravond gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale Beta lingen verneemt de „Boersenkurier" uit Ba zel, dat na de aanneming van het voorstel tot verlenging van het herdiscontocrediet van 100 millioen dollar voor. de Duitsche Rijks bank, door den gouverneur van de bank van Engeland, Montague Norman, een tweede voorstel werd ingediend tot verhooging van dit herdiscontocrediet. Voornamelijk door het verzet hiertegen van de Bank van Frankrijk en van de Belgische Nationale Bank werd dit voorstel echter verworpen. De Federal Reserve Bank te New-York maakt bekend, dat zij de overeenkomst inza ke een nieuw crediet aan Duitschland goed keurt. De bank heeft besloten haar aandeel in de herdiscontoleening van 100 millioen dollar ten bedrage van 25 millioen dollar voor den tijd van drie maanden te verlen gen. De belastingen moeten betaald worden. Officieel wordt medegedeeld: De huidige economische moeilijkheden heb ben in zekere mate geleid tot een storing in de betaling van de belastingen. Een derge lijke storing dient in het algemeen belang met alle middelen te worden bestreden. Juist in tijden als de huidige moet er bijzondere waarde aan gehecht worden, dat een ieder aan zijn belastingverplichtingen zoo strikt mogelijk voldoet. Indien de verschuldigde belastingen niet regelmatig binnen komen, zullen zooals gewoonlijk de gebruikelijke maatregelen daartegen na waarschuwing worden getroffen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook ondanks de beide sluitings dagen van de banken, spaarkassen en giro kantoren het overmaken van belastinggelden te allen tijde geschieden kan. Dit geldt ook voor de houders van een banksaldo bij de Darmstadter und National Bank. Bespreking der beursbesturen van Pruisen. De officieele Pruisische Persdienst deelt mede, dat gister in het gebouw van het Prui sische ministerie van handel een bespreking heeft plaats gehad met de voorzitters der beursbesturen van de Pruisische effecten beurzen en eenige deskundigen betreffende de kwesties die verband houden met de slui ting der beurzen. Men was het er over eens, dat ook na de hervatting van den effecten handel de termijnhandel voorloopig moet blijven rusten en dat voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen ten einde de loopen- de posities te kunnen afwikkelen. Dr. Luther weer te Berlijn. De President van de Duitsche Rijksbank, Dr. Luther, is gistermiddag om 3 uur 37 per extra-vliegtuig uit Bazel op het vliegveld Tempelhof geland. Waarschuwing van den sociaal democratische Partijraad aan de oppositie in de partij. In de namiddagzitting van den Partijraad der S. P. D. hield men zich gister bezig met de actie der oppositie in de partij, die in het Marxistische tijdschrift „Klassenkampf" de leden der sociaal-democratische partij had opgeroepen, om protest aan te teekenen te gen de door de partij meerderheid gevolgde politiek. De Partijraad nam met overgroote meer derheid een besluit, waarin verklaard wordt, dat de eenheid en geslotenheid der partij in de huidige omstandigheden noodiger is dan ooit, en dat daarom elke daad die de partij eenheid in gevaar dreigt te brengen, achter wege moet blijven. In invloed der Duitsche crisis op de Randstaten. De gebeurtenissen in Duitschland worden ook in de Baltische landen met groote op merkzaamheid gevolgd. De Duitsche crisis laat zich reeds op Letland gelden. Bij de Internationale Bank te Riga zijn gedurende de beide afgeloopen dagen meer dan 2 mililoen Lat (goudfranken) opge vraagd, bij de bank van Libau in den zelf den tijd bijna 1 millioen franken. De banken te Riga verkoopen de R. Mark nog tegen den ouden koers, doch weigeren den aankoop van Rijksmarken wegens afwezigheid van notee- ring. De regeering van Letland heeft in verband met den zich toespitsenden toestand een wetsontwerp uitgewerkt, dat groote overeen komst vertoont met de laatste verordening van den Duitschen Rijkspresident. Hierbij wordt de regeering van Letland ge machtigd borgtochten voor inlagen bij de spaarbanken en saldi over te nemen voor het geval de betreffende banken daarom verzoe ken en den staat overeenkomstige garanties verleenen. Hitier over de crisis. In een interview met een Engelsch journa list verklaarde Hitier, dat het uitbreken van de crisis door hem reeds eenige jaren van te voren was voorspeld. De oorzaak acht hij de vredesverdragen met hun politieke maar vooral hun economische gevolgen, die het economische leven der volkeren bedreigen en vernietigen. Het laatste en ergste gevolg zou zijn, dat men terecht zou komen in den bols- jewistischen chaos. De nationaal-socialisti- sche voorstellen zullen niet uitgevoerd kun nen worden zoolang men in Duitschland niet overgaat tot een geheel ander systeem en een duidelijk anti-Sovjetfront vormt. Slechts daardoor kan de staat van het bolsjewistiscii gevaar gered worden, waardoor geheel Euro pa ongetwijfeld zou worden getroffen. Te allen tijde verklaarde Hitier zich met zijn na- tionaal-socialistischc beweging bereid om de verantwoordelijkheid voor een saneering vol gens zijn systeem hetzij alleen, het zij teza men met anderen, te aanvaarden. De houding te Parijs. De Parijssche pers bewaart tegenover de ontwikkeling van den toestand in Duitsch land een afwachtende houding. Enkele bla den spreken de vrees uit, dat de toenemende crisis ook zal overslaan naar andere Mid- den-Europeesche landen. De laatste berich ten uit Oostenrijk en Hongarije, eveijals uit Roemenië, heeft men met bezorgdheid te Pa rijs ontvangen. Men verklaart, dat Frank rijk ook financieel getroffen kan worden, aangezien van de 20 milliard mark buiten- landsch kapitaal, die in Duitschland gein- tresseerd zijn, ongeveer 1 milliard mark Fransch kapitaal zijn. Het meest vreest meij in Frankrijk echter de politieke gevolgen van de huidige crisis, waardoor Duitschland overstroomd zal worden door een nationalis tische of, wat misschien nog erger is, een bolsjewistische vloedgolf. De „Liberté is van meening, dat de po litiek van Hugenberg en Hitier evenmin doorgevoerd zou kunnen worden omdat voor het instandhouden van een sterk leger en een groote politiemacht eveneens veel geld noo dig is. De „Intransigeant" is van meening, dat Frankrijk minder dan Engeland en Amerika van de Duitsche crisis te duchten heeft. Een aantal andere bladen verwijten de Duitsche regeermg, dat zij geen rekening heeft gehou den met de Fransche en Engelsche voorstel len ten aanzien van de politieke garanties. De Italiaansche pers over den toestand in Duitschland. Na een aanvankelijk aarzelende houding van eenige Italiaansche bladen blijkt thans meer en meer in de fascistische pers een „temming van begrijpen der Duitsche moei lijkheden. Van officieele zijde toont men zich echter nog tamelijk terughoudend. Men meent echter te mogen aannemen, dat men in Italiaansche regeeringskringen bereid is vérstrekkende hulp te verleenen, zonder daaraan politieke consequenties vast te knoo- pen. Onder het opschrift „Samenwerking nood zakelijk" bevat het „Giornale d'Italia" een uitvoerig artikel over den toestand in Duitschland. Wanneer een volk brandt, zegt de schrijver, moet men in de eerste plaats er aan denken, den brand te blusschen, en wan neer iemand verdrinkt, moet men hem red den zonder vooraf over den prijs daarvoor te onderhandelen. De eerste hulpmiddelen! maken het noodig, dat men zich bewust is van den toestand van het Duitsche volk. Zonder aarzelen dient men thans de inter nationale actie door te zetten. Het Duitsche bedrijfsleven is gezond, de begrooting in evenwicht, de handelsbalans actief en het werkloosheidscijfer aan het afnemen. De po sitie van Duitschland is uiterst delicaat, maar niet wanhopig. Het Hoover-plan is in derdaad een plan van vertrouwen en dient daarom terstond in werking ie treden. Elk verantwoordelijk land dient dezen eisch te steunen, want elke aarzeling en elk uitstel vermindert de waarde en verhindert de eco nomische saneering van de wereld. Slechts de internationale samenwerking, waarover te Genève zooveel gesproken wordt, kan •hier helpen. De schrijver wijst op het verheu gende contact, dat juist in de laatste dagen tusschen de regeeringen van Rome en Berlijn plaats vindt. Bijna eiken dag wordt de Duit sche ambassadeur te Rome, Von Schubert, in het Palazzo Chigi ontvangen, en duidelijk blijken de richtlijnen, volgens welke de Itali aansche politiek is gericht en die slechts too- nen den wil tot de daad. De Germania over Duitsch Fransche toenadering. Onder den titel „Beslissing aan Frankrijk" schrijft de „Germania" van gisteravond o.tn. dat Frankrijk een ernstige verantwoordelijk heid voor Europa draagt. Voor de tweede maal in drie weken. Indien het op dit oogen blik zonder eenige politieke eischen te stellen de leiding neemt in de credietactie, zou dit de hoofdverdienste zijn bij de redding uit <fe Duitsche crisis en Duitschland zal deze han delwijze nooit vergeten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich, wanneer het tegelijk met deze credietactie een nieuwe basis vormt voor de FranschDuit sche samenwerking. Onder deze omstandi heden zal het Duitsche bezoek aan Parijs funstigste kansen bieden voor een accoord, at de wenschen in de beide landen nader brengt, zonder een van hen een binnen- of buitenlandsch dictaat voor te leggen. Df vraag aan Frankrijk is tegelijk eep vraag, die het lot van Europa bepaalt

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1