Alknaarsche Courant. Honderd drie en dertigste Jaargang. 'Woensdag 15 Juli. Amerikaansche notities Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier. .1. De secretaris verklaarde, dat dit het geval was. j No. 164 1931 (Van onzen New-Yorkschen correspondent.) De Amerikaansche^Uem'l-handel. -/ De radio-dwergen krijgen den voorrang» las'ik een dezer dagen in de vier pagina s eroote radio-af deeling van de „New-York firaes". Nu moet men goed op de hoogte S van de schoonheden der Amerikaansche taal van wat er zoo in het dagehjksche leven te koop is, om direct een „head line of op schrift boven een artikel te begrijpen Een radio-dwerg is niets anders dan een toestel ter grootte van onze vaderlandsche pendu e, die in een vroeger jaren geflankeerd door een paar coupes op den sohQöpteenmante. placht te staan. Het is allemaal het gevolg van de uitvinding der pentode, een vijf-ele- ments versterkingslamp, die de plaats v twee of drie gewone lampen inneemt e waardoor het toestel veel kleiner gebouwd kan worden. Deze dwergmode voor radio s is pas iets van het vorige jaar, maar heeft in dien tijd e enkolossale vlucht genomen. Dit alles is grootendeels te danken aan de ^a^ri" kanten van luidsprekers, die er in geslaagd zijn het geluid van den dwerg den omvang en diepte van een reus te geven. Oorspron kelijk kwamen de dwergen in den hanüe volgens de berekening, dat vele menschen een of meer toestellen in andere kamers wilden hebben bij het groote kabinettoestel in de '«öiskamer. Maar tot verbazing van de fa brikanten was de vrouw des huizes meer in genomen met het kleine ding, dat gemakke lijker een plaatsje vond dan de groote kast, vooral in de appartementen van flatwonin gen. Tegenwoordig wordt de dwerg ge bouwd in schrijSbureaux, tafels, boekenkas sen en natuurlijk in de auto. De namen der nieuwe toestellen, die nu door alle groote radiofabrieken gemaakt worden zonder een enkele uitzondering, wijzen ook genoegzaam op hun grootte: Superette, Consolette, Little General, Midgette e.d. De dwerg-radio is een teeken des tijds. Wij schaffen hoe langer 'hoe meer dingen in zakformaat aan, vinden daar dezelfde satisfactie in als met een groo- ter formaat en hebben naar verhouding min der geld uit te geven. Evenals in Engeland is golf een van de grootste nationale spor ten en vooral in dit land, waar nog altijd met ruimte gewoekerd wordt, is het aantal golf links en golf clubs reusachtig groot. Dit wil niet zeggen, dat iedereen dadelijk het speelterrein naast zijn deur heeft, inte gendeel. Tegen de week-end ziet men treinen vok met liefhebbers, zwoegend onder een zware tasch met sticks en met een reis van een half uur tot een paar uren voor den boek om hun „18-hole" af te spelen. Op een goeden dag, of op een kwaden, al naar men het beziet, kwam iemand op de ge dachte van de Tom Thum Golf Course, een miniatuur golf terrein. Er was niet meer voor noodig dan een stuk grond ter grootte van een huis en dat wordt met een aantal vernuftige hinderlagen en ingewikkelde be denksels voorzien, waardoor de speler zijn bal moet heenjagen om in het bewuste potje te komen. Deze vermakelijkheid, die even veel, zoo niet meer, moeilijkheden oplevert dan op een groot grasterrein, was goedkoop, dicht bij huis en kon 's avonds bij lamplicht genoten worden. Het gevolg was, dat de mi- •niatuur golf links als paddestoelen uit den grond schoten; zij trokken publiek tot bij middernacht, dat er zich met lichaam en ziel aan overgaf, zoozeer dat er klachten kwa men van er vlak naast gelegen kerken hier en daar, dat de gepeperde taal, die nog al eens schijnt voor te komen op de heuvels van golf links, bepaald hinderlijk was tijdens de diensten op Zondagmorgen. Toen de eigena ren een uiterst voordeeligen zomer achter den rug hadden en het leelijke weer aanbrak, zetten zij de geschiedenis binnenshuis voort in een zaal, maar met minder succes. En om in stijl te blijven is het ouderwetsche ping pong spel weer in trek gekomen, dat een goede kwart eeuw geleden een ernstige con current van de sjoelbak was. Zelfs de statige biljarttafels is in lengte en breedte ingedrukt tot een geval, dat niet grooter is dan een tuintafel en waarop met queue's gespeeld wordt, die op wandelstokken gelijken. Waar wij onze blikken heenslaan, vinden wij een ware rage om dingen in miniatuur te verzin nen, die wij altijd in volwassen formaat ge kend hebben. Niet zoo lang 'geleden kondig de een groot mail order house een auto aan, die in de garage d.w.z. de pakkist, toege stuurd zou worden. Maar voorloopig is dat schoone product nog niet op den weg ver schenen, terwijl de Engelsche baby-Austin- car zich maar in een matig succes verheugt; ik zie er tenminste hoogst zelden een. De car is nu eenmaal het zwakke punt van el- ken Amerikaan, die nog liever een 16-cylin- der dan" een 8 rijdt. Onder voorzitterschap van den dijk graaf, den heer Wijdenes Spaans, werd heden in het Gemeenlandshuis de alge- Oieene vergadering gehouden van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Afwezig de heeren M. Dekker en P. Sluis met bericht van verhindering, be nevens 2 vacatures. Ingekomen een schrijven van het lu/ofdbestuur van den. Bond van Parso- neel in Overheidsdienst, inzake wijzigin gen aan te brengen in het te behandelen ambtenaren-reglement. Voor kennisgeving aangenomen om dat de daarvoor gestelden tijd verstre ken was. Een schrijven van den polder Waard e:i Groet om de jaarlijksche bijdrage ge heel of gedeeltelijk af te voeren, met het oog op de drooglegging van de Wierin- genneer werd in handen van Dijkgraaf en Hoogheemraden gesteld. ^vordering van den t mslag. Medegedeeld werd het volgende: omvattp fi-?9fio°Ver het dien-stiaar 1930 wiroi X2 aanslagen tot een totaal noa onpnai7 i-lT8.35.14. Hiervan staan nog open 17 aanslagen, tezamen 90.58. stel,Ia tT et dienstiaar 1931 vastge- makenrt °™vat 02889 aanslagen, uit ritterm® e<m bedra& van 1.162.620.97. 1 Octoberni93?n b6taling is gesteld °P «»l!Lh.edeV!iD reeds ontvangen: 12112 131 313 37 6611 t0taal bedrag van Beantwoording vragen van den neer Zeeman inzake belasting verlaging voor land- en tuin bouwers. De heei Zeeman had in de vorige ver- vragen gXd? rein i !aa g,en bo°gheemraden be- IfnH gedeputeerde staten van Noordhol- Iteten verz°aken aan de Privinciale staten voorstellen te doen om, gezien de omstandigheden waarin land- en tuin- wLerkeer6n:, zoodanige maatregelen te treffen, waardoor belasting-verlaging wordt? hoogheemraadschap mogelijk d'jk8raaf en hoogheemraden het in deze wenschelijk, dat tot dit doel art. 5 derde lid van het reglement zoo danig worde gelezen, dat niet de helft, d0,cb de geheele bijdrage „welke door net Kijk aan de Provincie over eenig jaar in de rente en aflossing in het eerste lid woidt verleend' aan het hoogheemraad schap wordt uitgekeerd: Kunnen dijagraaf en hoogheemraden met het hiervoor aangegevene instem men, zoo niet, zijn uw college dan ande re en betere middelen bekend, welke tot de gewenschte verlaging der lasten kun nen bijdragen? De vragen waren gesteld voorzien van de volgende toelichting: 't Is naar aanleiding der slechte be drijfsresultaten in land- en tuinbouw, waardoor eene verarming onder de be woners van het platteland is ontstaan, welke de vraag doet rijzen: hoe kunnen wij hierin eenigszins helpend optreden? Wij zien allen, dat eene daling der pacht- en koopprijzen van den grond is gekomen, die zich zeer waarschijnlijk ook in de nog komende jaren zal doen gelden. De tegenstelling tusschen plat teland en stad wordt hierdoor vergroot. Dit zooveel mogelijk tegen te gaan, met goede middelen, is m. i. gewenscht, wat begunstigd kan worden door de lasten van het hoogheemraadschap te doen ver lagen. De daling der grondprijzen is niet evenredig aan de lastene, welke door verschillende oorzaken op den grond rusten en hiermede gepaard gaan. Dat de opbrengst der tuinbouwproducten in Nederland 15.000.000 lager is dan in 1929 en 23.000.000 minder dan in 1928 zegt veel. Cijfers voor die der akkerpro ducten kan ondergeteekende niet geven doch ontegenzeggelijk is dit bedrag ook enorm. Ook het veehoudersbedrijf staat er verre van gunstig voor. „Draagt elkanders lasten" is £en mooi doch nog geen werkelijkheid bevattend woord. Wordt een belastingverlaging verkre gen, dan zal dit weinig beteekenen, doch in ieder geval toch iets en daarom kan m. i. dit met het geoorloofde middel van reglements-herziening worden nage streefd. Wat in 1925 is bereikt, zie „Wa- terschajsblad 1925 1ste afd. no. 7", is mij bekend, de begrooting 1926 gaf in deze eene merkbare verlichting en stemt tot waardeering, doch de bilijkheid is hier mee nog not ten volle betracht. Zoo iot, leerende jaren van thans, dat de „erfe nis", door Provinciale staten bij de stichting van ons waterschap meegege ven, wel wat al te bezwarend is. Dat er heden middelen tot verlichting der las ten worden gezocht, is het doel mijner vragen en dat dit, mijne heeren, uwe be langstelling en medewerking moge heb ben, is mijn wensch. Het antwoord van Dijkgraaf en Hoogheemraden luidt als volgt: Dijkgraaf en Hoogheemraden zijn te allen tijde bereid een verlaging van de lasten van het Hoogheemraadschap, voor zooveel dit von de Provincie af hangt, bij Gedepputeerde Staten te be pleiten, wanneer op goede gronden de billijkheid der verlaging kan worden aangetoond. Aan den steller der vragen heeft voor oogen gestaan de ongunstige economi sche toestand, die land- en tuinbouw doormaken en hij vraagt of het in ver band daarmede niet mogelijk is een be lastingverlaging te bewerkstelligen. Als middel om daartoe te geraken zou hij wenschen, dat de bijdrage, welke door het Rijk aan de Provincie over eenig jaar in de rente en aflossing der watersnood- leeningen wordt verleend, en waarvan thans de helft komt ten bate van de Provincie en de andere helft voor et Hoogheemraadschap, voor het vervolg geheel aan het Hoogheemraadschap wordt uitgekeerd. Afgescheiden dat de steun, die land en tuinbouw op deze wijze zou worden verleend, geheel ten koste van de Pro vincie zou gaan, immers deze zou de halve rijksbijdrage missen, moge U uit de onderstaande becijfering blijken hoe weinig land- en tuinbouw met dit mid del zouden worden gebaat. Volgens de begrooting voor 1931 De- draagt de belastbare opbrengt van het ongebouwd 8.116.000, van het gebouwd y, X 11.768.000 5.884.000. De belastbare opbrengst van het on gebouwd verhoudt zich dus tot die van bet gebouwd als ongeveer 4 3- De rijksbijdrage is garaff^1idrab 313.811.38. Wanneer de geheele bijara ge derhalve aan het Hoogheemraad^ schap zou ten goede homen zou di g_ baat worden met K X f313^8 f 156.905 69 of rond 157.uw. Indien dit bedrag werd aangewend tot verlaging van den omslag, zou daai\an, naar den maatstaf van 4 3, komen ten goede van het ongebouwd rond 90.000 en van het gebouwd rond 67000.—. De grootte van het Hoogheemraad schap is 142.000 H.A., alzoo zou dit van het ongebouwd overal gelijk zou zijn aangenomen dat de belastbare opbrengst eene verlaging beteekenen per H.A. van 90.000 142.0000 rond 0.64. Rekent men de gemiddelde grootte van e enlandbouwbedrijf op 20 H.A. en van een tuindersbedrijf op 5 H.A., clan zou deze verlaging voor een landbouw bedrijf beteekenen een mindere uitgaaf van 12.80 en voor een tuindersbedrijf van 3.20. Neemt men daarbij in aanmerking, dat een verlaging van den omslag wel den eigenaar of den erfpachter ten goede komt, doch den landpachter alleen in die gevallen, wanneer het pachtcontract daarop is ingesteld, dan blijkt, dat met het aangegeven middel het doel in gee- nen deele wordt bereikt. De medegedeel de cijfers toonen voorts welsprekend aan, dat het niet mogelijk is om op grond daarvan met eenige kans van sla gen een uitkeering van de geheele rijks bijdrage aan het Hoogheemraadschap te bepleiten. Dijkgraaf en Hoogheemraden meenen dan ook op voormelde gronden de vra gen lo en 2o. ontkenrftnd te moeten be antwoorden. Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden zijn voorshands geen middelen bekend, die tot de gewenschte verlaging van lasten zouden kunnen leiden. De heer Zeeman betoogde, dat een verslechtering van den toestand ver wacht mag worden. Hij dankte voor de ernstige beantwoording en oordeelde, dat wat mogelijk is, gedaan moet wor den om verlaging van lasten te krijgen. Hij oordeelde, dat ""etgeen hij wilde be tracht kon worden. Of het succes bij de Provinciale Staten zal hebben weet hij niet. Wel weet hij dat het noodig is, om dat de omslag gemaakt is in een tijd van hoogconjunctuur. In het geheel zijn de lasten voor land- en tuinbouw niet verlaagd. De lasten die op de gronden drukten zijn zwaar en spr. wil Prov. St. polsen om de geringe verlaging te krij gen, Spr. heeft alle lof voor het beheer van het H. Heemraadschap. Steeds wordt er gestreeft de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Spr. beoogt dan ook geen critiek op het beheer, doch wil niets anders dan trachten de lasten anders te laten drukken. De tegenstel lingen tusschen stad en platteland wor den verslecht. De erfens ons door de Prov. opgelegd moet verlicht worden door te bereiken, dat niet de helft, maar 100 door de provincie wordt bijgedra gen in de watersnoodkosten 1916. Men mag hiervan niet afzien omdat het zoo weinig zal beteekenen. Op den duur moet het toch ook ver lichting voor de pachters beteekenen. Bovendien zitten ook vele eigenaren in de misere. De omstandigheden waaronder er op het platteland gewerkt wordt zijn zwaar der dan in de steden. Vele eigenaars, gaan gebukt onder de hypotheeklasten en elke verlichting zal hen welkom wezen. De v o o r z. erkende dat de toestanden bij L. en T. veel te wenschen overlaten, 't Bestuur ziet steeds uit naar middelen om verlaging te verkrijgen. Het bestuur heeft de overtuiging dat kans op succes thans is uitgesloten en daarom meent 't bestuur de vraag niet te moeten doen. Van de 30 millioen werd 20 millioen in rekening gebracht. Van de 60 van de 10 millioen volgde een verlaging en bovendien werd hiervoor de rijksbijdra ge geheel aangewend. Spr. herinnert den heer Zeeman aan hetgeen de heer Thomassen hierover in „Het Volk" schreef en dat er op wijst dat de heer Zeeman voor zijn inzichten in zijn partij geen steun zal krijgen. Om een werk aan te vatten waarvan men te voren weet, dat er geen kans van slagen is, oordeelde spr. verkeerd. Hierop werd de mededeelimg voor ken nisgeving aangenomen. Voorste, tot verbetering van wegen. A. alsnog in 1931 te laten uitvoeren de navolgende wegverbeteringen: lo. verbreeding van de fundeering, het aanbrengen van een ingewalste deklaag van teersteenslag, afgedekt door een slijtlaag van teer en split, of een deklaag van asfaltbeton, ter breedte van 4.50 M., van een gedeelte weg op den Westerdijk van de Vier Noorderkoggen tusschen Lambertschaag en Aartswoud, ter lengte van 1646 M1., geraamd op 21.000.— 2o. verbreeding van de fundeering, het aanbrengen van een ingewalste deklaag van teersteenslag, afgedekt door een slijtlaag van teer en split of een deklaag van asfaltbeton, ter breedte van 4.50 M van een gedeelte weg op den Kagerdijk in de gemeente Wervershoof, ter lengte van 1782 M1., geramd op 19.006.—; 3o. verbreeding van de fundeering tot 4.00 M. en het onder profiel walsen van een gedeelte weg gelegen op den Zee vangszeedijk over een lengte van 5 K.M., tusschen dijkpalen 60 en 110, geraamd op 26.000. 4o. verbreeding van de fundeering tot 5.00 M. van den weg op den Zuidpolder- zeedijk over een lengte van ongeveer 2200 M1., geraamd op Q 9000. Totaal 75.000. B. tot dekking dezer uitgave nte be schikken tot een bedrag van 75.000. over het batig slot van den gewonen dienst 1930 en in verband daarmede de begrooting voor de ndienst 1931 te wijzi gen overeenkomstig het hierbij in oit- werp vervoegde besluit. De heer H aringmaker kon zich vereenigen niet het onderhoud, zooals het ge schiedde,'dóch het verfraaien en verbeteren had in dezen tijd zijn sympathie niet, zoodat hij niet vóór kon stemmen. De voorzitter wees er op, dat het auto-verkeer steeds hooger eischen stelt en ook de plattelandbewoners belasten dat ver keer nu. Spr. wees op de groote melkvracht- auto's. Hier is geen sprake van verfraaiing, doch een aanpassen aan het verkeer. Spr. verdedigt het voorstel als een ndbdzakelijk- heid. Dan komt de toestand, dat men met een gewoon onderhoud toe kan. De heer Zeeman oordeelde, dat men zoo goed mogelijk de verbeteringen tot stand moet brengen, ook met het oog op het aanyul- lend Provinciaal wegenplan. Een grootere uitkeering uit het Wegenfonds wordt dan mogelijk. Het verkeer mag niet ondragelijk worden. De heer D. de Boer vroeg in hoever re door het maken van deze wegen een betere kans verkregen wordt op .een uitkeering uit de Prov. kas. De voorzitter deelde mede dat de uitkeering verband houdt met dep toestand van den weg. Ongeveer 50 K.M. van het H.-schap komt voor op de 400 K.M tertiare wegen van het Prov. Wegenplan. 180.000 wordt beschikbaar gesteld, zoodat het H.-schap zeker 20.000 krijgt. Alles wijst er op, dat het zeer gewenscht is het voorstsel aan te nemen. De heer C. de Boer, Edam, bracht een woord van lof aan den ingenieur, die reeds op voordeelige wijze materiaal had aangeschaft. Het werk is voor een groot deel reeds verricht. Tegen gaan is dus niet meer mogelijk. (Gelach). De voorzitter betoogde, dat de in genieur zeer koopmanisch is aangelegd en daardoor buitengewoon voordeelig weet te koopen. Ook de geste van den penningmees ter heeft tengevolge, dat voordeelig gekocht kan worden. Wat de ingenieur kocht kost niet veel meer dan de vervoerkosten. Het bestuur gaf daar om machtiging, omdat bijna 50 bespaard kon worden. Er moet wel eens vlot gehan deld worden, buiten de vergadering om. Het voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot aanvulling der be grooting dienst 1930. Voorgesteld wordt het volgende be sluit te nemen: a. van den gewonen dienst met 40.060; b. van den buitengewonen dienst met 27.320.— en c. van het aanhangsel met 5000. Voorts wordt voorgesteld te besluiten tot het doen van verschillende af- en overschrijvingen. Conform besloten. Voorstel tot vaststelling der re kening 1930. Dijkgraaf en Hoogheemraden schrij ven het volgende: Ten aanzien van de rekening merken wij op, dat de gewone dienst sluit met een batig saldo van 131.414.79. Hierin is begrepen een bedrag van 6000, waar- ove bij de begrooting van 1931 werd be schikt ten behoeve van de verbetering van de Twiskerbrug. Wordt voorts het voorstel afgedrukt in Waterschapsblad 1931, le afdeeling, no. 8, aangenomen, dan zal hiervan nog 75000 worden be stemd voor het uitvoeren van de daarin genoemde wegverbeteringen, (Wester dijk, Kagerdijk en Zeevangsdijk) zoodat nog 50.414. "9 beschikbaar blijft voor den dienst 1932. De buitengewone dienst sluit met een batig saldo van 41.540.74, waarin is be grepen 39.235.als saldo van het re servefonds, waarop de begrooting 1931 j is gerekend, en 2000 welke ingevolge besluit van 25 Juni 1930 bestemd zijn om extra te worden afgelost op de in 1926 met het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Nederlandsch-Indië gesloten leening. Genoemde bedragen zullen derhalve moeten worden overgebracht naar den dienst 1931 zoodat nog overblijft 305.74. Hiervan is 181.20 afkomstig van den verkoop van grond an P. Sijm Jz. te An- dijk het overige gedeelte ad 968.80 werd reeds belegd en 124.54 uit afkoop van schuldplicht. De heer P. G r o o t Jz. rapporteerde na mens de commissie van onderzoek. De com missie was vol lof over de administratie en de driemaandelijksche controle. Ook de con trole op de ontvangsten is uitstekend gere geld, alsmede het bijhouden van de ver- en aankoopen. In alle oprichten worden de voordeelen be tracht. Fouten waren niet gevonden. Met den dijkgraaf zeide ook de commissie: „wij heb ben een staf ambtenaren waar wij trotsch op kunnen zijn". Z. h. s. werd de rekening vastgesteld. De voorzitter sprak een woord van dank tot de commissie en feliciteerde den pen ningmeester met de verleende decharge. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Zijpe, ten aanzien van het on derhoud van een kluft op den Hazedwarsdijk. Voorgesteld wordt de volgende over eenkomst op nader vastgestelde voor waarden aan te gaan. De gemeente draagt over aan het Hoogheemraadschap het onderhoud van de kluft, gelegen in het verlengde van het Kerkepad te Petten (gemeente Zijpe), op den bij het Hoogheemraadschap in eigendom, beheer en onderhoud zijnden Hazedwarsdijk, kadastraal bekend ge- meentet Zijpe, sectie G. No. 674 en nader aangegeven op de bij deze overeenkomst behoorende en door contractanten ge waarmerkte teekening. De gemeente verbindt zich jegens het Hoogheemraadschap om als vergoeding voor het naar het oordeel van het Hoog heemraadschap behoorlijk onderhouden van de kluft, jaarlijks aan het Hoog heemraadschap te betalen een vast be drag, groot vijf en zestig gulden 65.—) Conform besloten. Voorstel tot het geven van een bestemming van de opbrengst van het perceel Emmastraat 3. Voorgesteld wordt Dijkgraaf en Hoog heemraden te machtigen, de opbrengst van het perceel, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie F, no. 980, uit de gewone middelen naar boven in guldens afgerond tot het naaste veelvoud van duizend, aan te wenden tot extra-aflos sing van de geldleening, aangegaan krachtens besluit der algemeene verga dering van 28 December 1925, goedge keurd door Ged. Staten bij besluit van 27 Januari 1926, no. 81, met het wedu wen- en weezenfonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren in Neder landsch-Indië te 's-Gravenhage. Conform besloten. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met het Rijk (de Zuiderzeewerken) betreffende de grensregeling van de Wieringer- meer en het anleggen van wegen en overgangen. In bijlage 10 zeggen Dijkgraf en Hoog heemraden het volgende: Bij dezen hebben wij de eer Uwe ver gadering mede te deelen, dat wij, na daartoe ontvangen uitnoodiging, met de Directie der Zuiderzeewerken in nader mondeling en schriftelijk overleg zijn getreden, inzake het sluiten van een overeenkomst tusschen het Rijk (Zui derzeewerken) en het Hoogheemrad schap betreffende de grensregeling van de Wieringermeer en den anleg van een weg langs en van overgangen op en door den voormaligen zeedijk van het ambacht van Westfriesland, genamd de Vier Noorderkoggen, tusschen Medem- blik en Aartswoud. Wat de te maken coupures betreft, merken wij op, dat, zoolang geen rege ling hieromtrent is getroffen, geen door graving diep*.r dan tot 3.50 M. N.A.P. zal worden gemaakt en de in voorbereiding zijnde toegangswegen dan ook aanvankelijk meer als overgangen van den dijk kunnen worden beschouwd. Wij vestigen er voorts uwe aandacht op, dat blijkens artikel 2 van de concept overeenkomst de dijksovergangen en later de coupures door en op kosten van het Rijk zullen worden aangelegd en ook bij het Rijk in onderhoud zullen blij ven. Wij hebben n.1. gemeend, dat hier, in tegenstelling met de coupure van den proefpolder onder Andijk, waar de dijk meer als zeewering dienst is blijven doen, het wegbelang overheerschend is en het de voorkeur verdienst, dat hot onderhoud van den overgang is bij den onderhoudsplichtige van den weg. Waar wij meenen,- dat de belangen van ons Waterschap»bij het samenstellen van het concept voldoende in het oog zijn ge houden stellen wij u mitsdien voor tot het aangaan der overeenkomst te be sluiten. Voorstel tot vaststelling van een ambtenarenreglement. Voorgesteld wordt het reglement over eenkomstig de wet en na besprekingen met de betreffende organisatie overeen komstig het voorstel in bijlage 11 vast te leggen. Conform besloten. De voorzitter veronderstelde, dat er een algemeene indruk was die bevredigend kon worden genoemd en stelde voor om slechts het woord te voeren over punten die bespreking noodig maakten. Artikelsgewijze behandeling kon dan achterwege blijven. De heer D. de Boer veronderstelde, dat hetgeen bereikt was, de instemming heeft van de organisaties en het bestuur. Nu er vragen waren ingekomen, stelde spr. er toch prijs op te vernemen wat die inhouden. De s e c r e t a r i s las het stuk van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst voor, waaruit blijkt, dat het niet geheel vol doet aan de wenschen van dat bestuur en aan de handleiding door het bestuur van de Vereeniging van N.H. Waterschappen vast gesteld. Gewenscht wordt, dat een ambtenaar die 3 jaar tijdelijk in dienst is vast wordt aange steld, tenzij zijn werk van tijdelijken aard is. De voorzitter constateerde, dat dit geen verschil maakt met de redactie van het bestuur. Ook vond hij het geen praktische manier van werken om als er gevaar is van de zee en het verkeer om overleg met de vakorgani satie te plegen, wanneer, bij een geschil in aangenomen werk, van de arbeiders van het Hoogheemraadschap gevorderd wordt, dat ze werk doen, dat voor de veiligheid wordt noodig geacht. De heer Zeeman oordeelde, dat overleg altijd goed kan zijn. De heer Groot: Eerst het gat dicht ma ken en dan praten. (Gelach.) De door het bestuur gewilde redactie blief hierop onveranderd. In verband met 'n wensch, dat ambtenaren het recht hebben in openbare lichamen zitting te nemen, zonder toestemming van het bestuur, gaf de voor zitter aanleiding om te zeggen, dat het Hoogheemraadschap het recht moet hebben op de volle werkkracht van den ambtenaar die ten volle betaald wordt. Den heer Sietsma had men toegestaan raadslid van Alkmaar te zijn, doch men had zich er niet mede ver- eenigd, dat hij een wethouderszetel aan vaardde. De heer Zeeman vond dit niet juist. Een ieder moet de rechten van het staatsbur gerschap hebben. Het mag niet gaan ten koste van den dienst. De voorzitter: Wij hebben geen be zwaar tegen een wethouderschap van Petten door één der ambtenaren, maar wel tegen een wethouderschap van Alkmaar, omdat wij weten dat dit veel tijd vordert. Spr. was ove rigens overtuigd, dat de heer Zeeman als particulier er zich ook niet mede zou vereeni gen, dat één van zijn menschen zooveel van zijn tijd zou geven aan de openbare zaken, als een wethouderschap van Alkmaar vor dert. Z.h.st. werd hierop de regeling aan het be stuur aanvaard'. In verband met een vraag van den heer De Boer, gaf de penningmeester een uiteen zetting over de werkwijze met de ambtena ren, waaruit bleek, dat de regeling zich aan de praktijk van het werk aanpast, tot ge noegen van de ambtenaren. De heer D. de Boer constateerde, dat men zich niet te zeer aan vereenigings- eischen moet storen, wanneer blijkt, dat de praktijk daarmede in strijd is en dit te meer wanneer de praktijk de instemming heeft van de ambtenaren die in dienst zijn.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9